Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Σε περιμένω…  Empty Σε περιμένω… Κυρ Νοε 03, 2013 3:24 pm

vorangela

vorangela
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λείπω από σας , το ξέρω, λείπω, γιατί θεώρησα ότι η καθημερινή μας συναναστροφή με χειροτέρευε, συγγνώμη, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια, σας συντρόφευα σε όλες τις αγωνίες σας και μ συντροφεύατε στις δικές μου. Χαιρόμουν μαζί σας, με κάθε επιτυχία σας και θλιβόμουν ταυτόχρονα για μένα και όμως περίμενα και περίμενα κι ενώ μέσω εσάς έλεγα υπάρχει ελπίδα κάποια στιγμή χειροτέρεψα, όχι λόγω των επιτυχιών σας, αλλά λόγω της δικής μου ανεξήγητης αποτυχίας μου(λόγια του γιατρού μου).

Απόψε, κι ενώ ούτε εγώ, ούτε ο σύζυγος αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα εξ αρχής μετά από 2,5 χρόνια πριν 15 μέρες καταφύγαμε στη μέθοδο της σπερματέγχυσης... για αρχή...

Ο γιατρός είπε ότι η στιγμή που  έγιναν όλα ήταν ιδανική, δε θέλησε να μας δώσει πολλές ελπίδες πέραν των ποσοστών, είπε ότι αν δεν πετύχει δε θέλει να το πάρουμε βαριά, εγώ του είπα "μην ανησυχείς γιατρέ, μετά από 2,5 χρόνια ήττες, ακόμα μια φορά δε λέει τίποτα", κι εκείνη την ώρα το πίστευα, δεν ξέρω για ποιον το είπα, για μένα, τον άντρα μου, το γιατρό, για ποιον δεν ξέρω...

Οι  προδιαγραφές εδώ και μέρες, έτσι όπως αισθάνομαι, δεν είναι καλές, με τη λογική οτι ότι συμπτώματα είχα στο μέσω του κύκλου μου επαναλήφθηκαν, ενδιάμεσα μ έπιασε κι ένα συνάχι, ενώ είχα να συναχωθώ από φοιτήτρια το 1995, (να σκεφτεις ότι το περισσότερο φάρμακο που εχω πάρει είναι το depon και με πιανει στο 5'λεπτο) όλα αυτά, αυτό το μήνα συνέβησαν, τα πιο κουλά. Σήμερα ή αύριο θα τελειώσουν ή θα αρχίσουν όλα, απογοητευμένη είμαι, παρόλο  που ξεκίνησα χωρίς αξιώσεις…


Όλα αυτά όμως, δεν τα γράφω για σας… απλά εσεις, θελω να νιώστε (που είμαι σίγουρη πως με νιώθετε) πώς νιώθω,εγώ απλά, θέλω να απευθυνθώ στο παιδί μου που για κανένα ιατρικό αίτιο δεν έρχεται και θέλω να του πω....να ρωτήσω...γιατί, δεν ξέρω γιατι..:

Θέλω να του πω....

Σε περιμένω…

Σε περιμένω… να μου πεις αν θες να ζεις μαζί μου...

Σε περιμένω… να μου πεις αν με θες για μαμά σου...

Σε περιμένω… να μου πεις αν δεν έρθεις τι έκανα λάθος...και δεν έρχεσαι ... ή γιατί δεν έρχεσαι?

Σε περιμένω… να μου πεις, πώς με θες ν αλλάξω...

Σε περιμένω… να μου πεις αν με θες...

Σε περιμένω… να μου πεις, αν δεν έρθεις...  γιατί δεν έρχεσαι...


Εγω θα σε περιμένω… πάντα θα περιμένω...


Αυτό μόνο... σε περιμένω...

2Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Κυρ Νοε 03, 2013 9:49 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πολλές μας τα βιώσαμε αυτά...Κ σε μας μετά από 2 χρόνια ήρθε με πρόκληση.Μην χάνεις τις ελπίδες σου,εξετάσεις έχετε κάνει αλήθεια να δείτε αν υπάρχει θεματάκι?

3Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Δευ Νοε 04, 2013 12:54 am

melimpa

melimpa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Συναισθηματα και ερωτηματα που βασανιζουν τοσες απο εμας...δυστυχως...
Μακαρι να παρεις την απαντηση που λαχταρας συντομα και καλη επιτυχια με την σπερματεγχυση!Ολα να ερθουν οπως τα θελετε!

4Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Δευ Νοε 04, 2013 10:51 am

κουνελάκι

κουνελάκι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πιστεψε τα λογια σου εκφραζουν τις περισσοτερες απο εμας.
Οσο διαβαζα το μηνυμα σου τοσο πιστευα οτι θα μπορουσα να το ειχα γραψει εγω .
Καθε σου λεξη, καθε σου συναισθημα με εκφραζει απολυτα.
Καθε μηνα λεω πως δεν θα αγχωθω,θα ξεπερασω τις ασχημες σκεψεις αλλα οσο περνουν οι μερες τοσο τρελαινομαι.
Θα μπορουσα να σου πω χιλια δυο λογια για να σου δωσω δυναμη και κουραγιο αλλα ειμαι απολυτα σιγουρη πως δεν μπορω να σε ανακουφισω.
Οσο απλο ακουγεται το να μην αγχωνεσαι τοσο ακατορθωτο μου φαινεται.
Καθε μερα προσευχομαι στην Παναγια να με αξιωσει να κρατησω το δικο μου μωρο στην αγκαλια μου και ειμαι σιγουρη πως θα με βοηθησει.
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να αποκτησεις πολυ συντομα το πολυτιμοτερο δωρο, το δωρο της μητροτητας.

http://www.pregnology.com/ovulate/24/6/14/10/

5Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Δευ Νοε 04, 2013 12:47 pm

gogoulini88


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ax na kseres poso to perimenw k gw kai oles oses prospa8oume makari na mas sumvei grigora!!

6Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Δευ Νοε 04, 2013 2:51 pm

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσάκι μου.....
έχω περπατήσει στα ίδια μονοπατια με σενα......σε νιώθω απολυτα!!!!
9 χρόνια ήταν αυτά... Προς Θεού, δεν προσπαθούσαμε και τα 9 αλλά δεν μας ηρθε και τοσο ευκολα. Με εξωσωματικη έχω αυτή τη στιγμή το μικρο μου πριγκιπα στην αγκαλιά μου!!! Είναι ο,τι πιο ΠΟΛΥΤΙΜΟ εχω!!!!!! Είναι ο Αγγελος μου, ειναι ΟΛΗ μου η ΖΩΗ!!!!!!!!!
Ευχομαι πραγματικά μεσα απο την καρδια μου, εσύ και ολες οι μανουλες του κοσμου που λαχταρατε ενα μωρακι να σας ερθει και να ειναι υγιες και καλοτυχο!!! Αυτο προσευχομαι καθε μερα για το μικρο μου πριγκιπα!!!!

7Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Τετ Νοε 06, 2013 4:59 pm

vorangela

vorangela
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η αλήθεια είναι, ότι είμαι πολύ δυνατός άνθρωπος, εκείνη τη βραδιά, που έγραψα όλα αυτά, ήταν μια στιγμή αδυναμίας, ένιωσα, σαν να τα γράφω prive στο  word, για μένα…να σκεφτείτε, 2 μέρες τώρα, δε σας απάντησα, γιατί ντρέπομαι για τον εαυτό μου, και ταυτόχρονα τον κατανοώ, ντρέπομαι, όχι για μένα, ούτε για ότι είπα, αλλά για κάποια κοπέλα στην ίδια κατάσταση μ εμένα, που μπορεί να το διάβασε, και να της διέλυσα την ψυχολογία.

Χίλια συγγνώμη, δεν το ήθελα, δεν το ήθελα αλλά την ώρα που τα έγραψα ήταν σαν κάτι να ήταν πάνω από τις δυνάμεις μου.

Ελπίζω να επανορθώσω τώρα με τη θετική μου στάση.

Με τη σπερματέγχυση δεν έγινε τίποτα, σήμερα το πρωί αδιαθέτησα,  όχι ότι είχα και τις τρελές προσδοκίες, γιατί όσο να πεις, 2,5 χρόνια δεν έκατσε έστω κι από “λάθος” μια στραβή να μείνω έγκυος , εφόσον επιστημονικά κανένας εκ των 2 μας δεν έχουμε τίποτα ..., (‘έχουμε κάνει από εξετάσεις ότι υπάρχει) πήγαμε για την σπερματέγχυση, χωρίς φάρμακα, (μια ένεση μ έδωσε να έχω ωορρηξία στις 36 ώρες για να είμαστε σίγουροι ότι θα πετύχουμε το ραντεβού) πού ίσως και να μην χρειαζόταν , γιατί όταν λέμε ότι έχω κύκλο 26 ημερών, είναι 26 ημερών, standard 12-13 γίνεται η “δουλειά”,   κι ο γιατρός μας είπε εκείνη τη μέρα κοιτώντας με κλινικά και μέσω υπερηχου , ότι αντιμετώπισε τις καλύτερες συνθήκες τραχήλου (από πλευράς δεκτικότητας- ετοιμότητας), ωαρίου εγώ έχω κάνει την ΑΜΙ και το αποτέλεσμα ήταν πλήρης γονιμότητα, (μ αυτή βλέπεις τι απόθεμα ωαρίων έχεις και την ποιότητα στην αναλογική η απάντηση ήταν ότι και μέχρι το 45 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ  θα μπορώ να τεκνοποιήσω) και σπέρματος(48 εκατομμύρια ήταν αρχικά, με την επεξεργασία έγιαναν 90 εκατομμύρια κι η κινητικότητα άνω του των ορίων του φυσιολογικού εξ αρχής, με την εργαστηριακή επεξεργασία η λιγότερη λέξη που μπορούμε να πούμε είναι το turbo) κι είπε ότι   λίγες φορές συνάντησε τόσο καλές συνθήκες, ‘

Ήταν συγκρατημένα αισιόδοξος, το κατάλαβα, ήταν σχεδόν ενθουσιασμένος, …{τον είδα ότι ήταν τόσο σίγουρος (συνάδελφος της πεθεράς μου} που το ύφος του εκείνη τη ώρα ήταν σαν να θριάμβευε) δεν είναι κανένας τυχαίος,, είναι αυτό που λέμε “έχει αναστήσει και νεκρούς…” κι δεν αναφέρομαι μ αυτό σε άντρες με τρόπο υποτιμητικό , έχουν κάνει μαζί του παιδιά γυναίκες στα 43 μετά από πολλές εναλλαγές γιατρών, έχει αυτή τη χρονιά 2 στα 2 στις σπερματεγχύσεις, με επιτυχίας περιπτώσεις, που λογικά, σε σχέση με τη δική μας κλινική εικόνα,  δε θα μπορούσαν.

 αυτό είναι που με τρελαίνει, έκανε κόσμος μαζί του παιδιά με τρομερά προβλήματα, και δε μπορούμε να κάνουμε εμείς με κανένα πρόβλημα...

να έχεις ένα πρόβλημα, να πεις θα το διορθώσω και να ελπίσεις , να μην  έχεις κανένα πρόβλημα …στο τί να ελπίζεις?

Να πάω εγώ αύριο που λέμε να αποφασίσω να κάνω εξωσωματική ας πούμε, , πώς να το δικαιολογήσω αυτό σ εμένα, στον άντρα μου, κι ο άντρας μου σ έμενα? Μα δεν έχουμε τίποτα…

Πώς να την κάνουμε και γιατί?

Καταλήγω λοιπόν, και στέλνω ελπιδοφόρο μήνυμα, απόψε, μετά τη φρίκη που έφαγα προχθές και ζητώ συγγνώμη πάλι αν σας τάραξα,-συμβαίνει, ανθρώπινη αδυναμία-, λέγοντας σας ότι εγώ που δεν έχω κανένα πρόβλημα, αυτό το πολυπόθητο παιδί, θα το φέρω στον κόσμο...

... με τον όποιο τρόπο...

...με κάθε τρόπο...

...το ξέρω, και το νιώθω και θα σας το πω, τότε...

... εσείς που έχετε κάποιο πρόβλημα, που μπορείτε να το αντιμετωπίσετε, να είστε σίγουρες ότι μπορεί να και να το φέρετε στον κόσμο πριν από εμένα.

Σας το εύχομαι ολόψυχα. Smile


8Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 9:47 am

louloudaki mou

louloudaki mou
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσακι μου, κοριτσακια μου ομορφα σας καταλαβαινω απολυτα ομως.
εχω ενα κοριτσακι που απεκτησα με εξωσωματικη κι ευχαριστω το θεο για αυτο.το τι περασα ουτε καν το θυμαμαι πια ειναι μια παλια θολη αναμνηση.ετσι κι εσεις θα το βλεπετε οταν κρατατε το παιδι σας που παλεψατε για αυτο.
μονο δυναμη θα σας δινει.
σας ευχομαι τα καλυτερα αν και πιστευω οτι με την θεληση ολα γινονται!Σε περιμένω…  417472 Σε περιμένω…  417472 

9Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 9:56 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Με αφορμή αυτό το θέμα που με συγκίνησε, θα σας γράψω κι εγώ την άποψή μου.
Λοιπόν, μετά από πολύ κόπο και σκέψη, εγώ και προσωπικά εγώ κατέληξα ότι ΔΕΝ θα κάνω τα πάντα για να αποκτήσω ένα μωρό πάση θυσία. Το θέλω ναι, το λαχταρώ και εγώ κι ο σύντροφός μου ναι, αλλά δεν είμαι διατεθειμένη να φθάσω τον οργανισμό και τα νεύρα μου σε οριακό σημείο για να γίνω σώνει και καλά μάνα. Ο Θεός με ευλογησε με έναν ιδανικό για μένα άντρα κι αυτό έγινε στα 34 μου. Από τη μέρα που τον γνώρισα και 3 χρόνια τώρα είναι το άλλο μου μισό και με έχει κάνει καλύτερο άνθρωπο. Ήδη αυτό είναι μεγάλο δώρο στη ζωή μου. Ένα παιδί ναι, θα έδινε άλλη χαρά στην οικογένειά μας, όμως έχω ήδη τόσα καλά πράγματα που ζω και προσδοκώ να ζήσω με τους δικούς μου έστω και χωρίς παιδί, που δεν έχω σκεφτεί ακόμη ότι το άπαν και το όλον είναι ένα μωρό. Χωρίς καμία παρεξήγηση, χωρίς καμία προτροπή να σκέφτεστε έτσι και οι υπόλοιπες κοπέλες, απλώς μια παρότρυνση να προσπαθήσετε να ηρεμήσετε και πού και πού να σταματάτε και να μυρίζετε τα τριαντάφυλλα που λένε και οι αλλοδαποί, με άλλα λόγια να χαίρεστε κάθε μέρα ό,τι καλό υπάρχει στη ζωή σας. Αυτά και συγνώμη για το σεντόνι!

10Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 10:25 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mhtsaina έγραψε:Με αφορμή αυτό το θέμα που με συγκίνησε, θα σας γράψω κι εγώ την άποψή μου.
Λοιπόν, μετά από πολύ κόπο και σκέψη, εγώ και προσωπικά εγώ κατέληξα ότι ΔΕΝ θα κάνω τα πάντα για να αποκτήσω ένα μωρό πάση θυσία. Το θέλω ναι, το λαχταρώ και εγώ κι ο σύντροφός μου ναι, αλλά δεν είμαι διατεθειμένη να φθάσω τον οργανισμό και τα νεύρα μου σε οριακό σημείο για να γίνω σώνει και καλά μάνα. Ο Θεός με ευλογησε με έναν ιδανικό για μένα άντρα κι αυτό έγινε στα 34 μου. Από τη μέρα που τον γνώρισα και 3 χρόνια τώρα είναι το άλλο μου μισό και με έχει κάνει καλύτερο άνθρωπο. Ήδη αυτό είναι μεγάλο δώρο στη ζωή μου. Ένα παιδί ναι, θα έδινε άλλη χαρά στην οικογένειά μας, όμως έχω ήδη τόσα καλά πράγματα που ζω και προσδοκώ να ζήσω με τους δικούς μου έστω και χωρίς παιδί, που δεν έχω σκεφτεί ακόμη ότι το άπαν και το όλον είναι ένα μωρό. Χωρίς καμία παρεξήγηση, χωρίς καμία προτροπή να σκέφτεστε έτσι και οι υπόλοιπες κοπέλες, απλώς μια παρότρυνση να προσπαθήσετε να ηρεμήσετε και πού και πού να σταματάτε και να μυρίζετε τα τριαντάφυλλα που λένε και οι αλλοδαποί, με άλλα λόγια να χαίρεστε κάθε μέρα ό,τι καλό υπάρχει στη ζωή σας. Αυτά και συγνώμη για το σεντόνι!
Θα τρελλαθω παναγια μου! γραφεις ολα αυτα που θα ηθελα να πω. ετσι νιωθω κι εγω, παραλληλοι βιοι. Στα 34 γνωρισα τον καλο μου κι ειμαστε 3 χρονια μαζι.
Ναι δεν μπορω να τρελλαθω για το θεμα παιδι γιατι η ζωη δεν ειναι μονο αυτο και πραγματικα νιωθω ευλογημενη για ολα τα υπολοιπα που το θεωρω βλασφημια να παραπονεθω για αυτο.
Το μονο που με πληγωνει ειναι οταν μου λενε για να μιλας ετσι, δεν το θελεις πολυ.
Κι ομως το θελω αλλα θελω και ψυχικη ηρεμια, θελω να μπορω να κανω ανθρωπους ευτυχισμενους κι αν η ζωη μου γυριζει μονο γυρω απο αυτο που ΔΕΝ εχω τοτε ειναι θεμα χρονου να χασω κι αυτα που εχω.

11Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 10:31 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αλήθεια το λες;; Είμαστε πολλές λοιπόν εκεί έξω! Very Happy 
Μα αλήθεια θέλω παιδί, όπως κι εσύ, απλώς είμαι πολύ ευτυχισμένη κι όπως είμαι τώρα και δεν το θεωρώ εγωιστικό. Κοπίασα πολύ για να φτιάξω μια προσωπική ζωή όπως τη λαχταρούσα και στάθηκα και πολύ τυχερή, αλλά δεν ήλθε νωρίς, χρειάστηκε πολύς χρόνος. Προσπαθούμε για παιδί κάποιους μήνες τώρα, όμως συνειδητοποιώ ότι και η ηλικία μου και οι συνθήκες ζωής μας δε μου εξασφαλίζουν ότι τελικά θα αποκτήσουμε ένα μωρό. Ε, δε θέλω λοιπόν να τελειώσει η ζωή μου για το λόγο αυτό. Όχι, ΔΕ θα κάνω πέντε εξωσωματικές για να το αποκτήσω, δε θέλω, δικαίωμά μου είναι νομίζω. Αν δεν μπορέσω να κάνω παιδί, θα δώσω την αγάπη μου στο σύντροφό μου, στους δικούς μου, στους φίλους μου, στη δουλειά μου και σε ό,τι με κάνει χαρούμενη και θα πορευτώ.

12Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 10:36 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμεις προσπαθουμε εναμιση χρονο αλλα εχουμε επιβεβαιωμενο θεμα του συζυγου.
θα παμε για σπερματεγχυση συντομα και βλεπουμε.

παντως δεν ειμαστε πολλες, ειμαστε πολυ λιγες αλλα δεν με νοιαζει αυτο. αυτο που με νοιαζει ειναι οταν με κατηγορουν οτι δεν θελω ενα παιδι απλα και μονο επειδη δεν σκοπευω να γινω ρακος.

13Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 10:39 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
darsel έγραψε:εμεις προσπαθουμε εναμιση χρονο αλλα εχουμε επιβεβαιωμενο θεμα του συζυγου.
θα παμε για σπερματεγχυση συντομα και βλεπουμε.

παντως δεν ειμαστε πολλες, ειμαστε πολυ λιγες αλλα δεν με νοιαζει αυτο. αυτο που με νοιαζει ειναι οταν με κατηγορουν οτι δεν θελω ενα παιδι απλα και μονο επειδη δεν σκοπευω να γινω ρακος.
Με το καλό darsel, να σας πάνε όλα καλά με την πρώτη εύχομαι! Κι όμως, εγώ πιστεύω ότι δεν είμαστε και τόσο λίγες, απλώς μας μεγαλώνουν με έναν τρόπο που ακόμη και αταβιστικά θεωρούμε ότι ολοκληρωνόμαστε μόνο όταν γίνουμε μητέρες. Ακόμη και οι πιο "προοδευτικές" από εμάς, κάπως έτσι έχουμε γαλουχηθεί. Αν αφηνόμασταν ελεύθερες να εκφράσουμε έστω και στον εαυτό μας τα πραγματικά μας θέλω και πρέπει, πολλές από εμάς θα δοκίμαζαν έκπληξη. Την επιθυμία για παιδί μου τη γέννησε ο συγκεκριμένος σύντροφος, δεν είχα νιώσει μέχρι πρόσφατα κανένα βιολογικό ρολόι να χτυπά και αυτό το ορκίζομαι. Αν όμως δεν τα καταφέρουμε, εντάξει. Δε θέλω να νιώσω ότι εκβιάζω τη Φύση και τη φύση μου. Προσωπική μου πεποίθηση πάντα, το τονίζω.

14Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 10:46 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το ξέρω πως θα με κατηγορήσετε πως μιλω εκ του ασφαλους αλλά εδω και καιρο που διαβαζω θέματα τέτοιου τύπου δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Για κάποιον λόγο ενα ζευγάρι δεν μπορεί να αποκτήσει βιολογικό παιδί. Γιατι αυτό το ζευγάρι κάνει τα πάντα ,δίνει χρήματα, ζει αγωνίες, παίρνει φάρμακα για την απόκτηση ενός μωρού που μπορεί και ναμην έρθει ποτέ παρόλο που θα τα ψάξει και θα το κυνήγησει . Καθεται κλέγεται και μιζεριάζεται ,ζηλεύει, χαλάει την ψυχολογία του, κάποιες φορές και την ίδια την σχ'εση, όταν υπάρχουν χιλιάδες μωρά εκεί έξω και περιμένουν μια αγκαλιά ,ένα σπίτι μια οικογένεια. Έγκυες θέλετε να μείνετε ή να μεγαλώσετε ένα μωρό? Και μην μου πείτε ''αλλο το δικό σου''. Γιατί και το παιδί που υιοθετείς απο την στιγμή που το μεγαλώνεις είναι δικό σου. Είτε απο την κοιλιά σου έιτε απο την καρδιά σου δεν έχει διαφορά . Πραγματικα δεν το καταλαβαίνω. Διαβάζω δακρύβρεχτα κέιμενα ,συγκινητικά απο γυναίκες που πραγματικά το θέλουν πολύ ,που έχει πέσει η ψυχολογία τους στα τάρταρα ,βάζουν τον οργανισμό τους σε μια διαδικασία 20 εξωσωματικών αδιαφορώντας   για την υγεία τους και όμως δεν μπαίνουν στην διαδικασία να σκεφτούν την υιοθεσία..

15Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 11:04 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλώς την εξαφανισμένη! Very Happy 
Αν διαβάσεις όλες τις απαντήσεις, θα δεις ότι υπάρχουν και γυναίκες που συμφωνούν τουλάχιστον με τα περισσότερα από όσα λες.
Από την άλλη, λόγω δουλειάς, ξέρω εκ των έσω τι σημαίνει να προσπαθείς να υιοθετήσεις στην Ελλάδα. Καλύτερα να εγκληματίσεις, παρά να θέσεις υποψηφιότητα για θετός γονιός. Έχει κόπο, ψυχική φθορά, μακροχρόνια αναμονή και δε συμμαζεύεται. Αν δηλαδή μιλήσουμε για τη νόμιμη οδό και όχι για περιπτώσεις όμως της "μικρής ξανθής Μαρίας". Οπότε είναι ένας αποτρεπτικός παράγοντας για μένα όλο αυτό, δεν το κρύβω.

16Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 11:22 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mhtsaina έγραψε:Καλώς την εξαφανισμένη! Very Happy 
Αν διαβάσεις όλες τις απαντήσεις, θα δεις ότι υπάρχουν και γυναίκες που συμφωνούν τουλάχιστον με τα περισσότερα από όσα λες.
Από την άλλη, λόγω δουλειάς, ξέρω εκ των έσω τι σημαίνει να προσπαθείς να υιοθετήσεις στην Ελλάδα. Καλύτερα να εγκληματίσεις, παρά να θέσεις υποψηφιότητα για θετός γονιός. Έχει κόπο, ψυχική φθορά, μακροχρόνια αναμονή και δε συμμαζεύεται. Αν δηλαδή μιλήσουμε για τη νόμιμη οδό και όχι για περιπτώσεις όμως της "μικρής ξανθής Μαρίας". Οπότε είναι ένας αποτρεπτικός παράγοντας για μένα όλο αυτό, δεν το κρύβω.
ναι δεν τα διαβασα ολα. Very Happy Embarassed  Σιγουρα ειναι δυσκολο θεμα η ιυοθεσια και χρονοβορα κλπ κλπ. Αλλα το ιδιο δυσκολο ειναι και 10 εξωσωματικες ,και οι ορμονες, και η αγωνια κάθε μήνα. Τα έξοδα επίσης τρελά. Υπάρχει και η λύση υιοθεσίας απο ιδρύματα του εξωτερικού που η νομοθεσία προτρέπει την υιοθεσία. (το λέω γιατί γνώριζα γυναίκα που πήρε παιδάκι απο το εξωτερικό).Εγώ προσωπικά πάντα θα έμπαινα πολύ άνετα να ΄΄αγοράσω΄΄ παιδί φυσικά με την συγκατάθεση των γονιών του. Παράνομο? Μπορεί. Θα το έκανα όμως. Ασε που θα έσωνα παιδί ίσως απο πολύ άσχημες συνθήκες.

17Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 1:27 pm

Κορνηλια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ede έγραψε:Το ξέρω πως θα με κατηγορήσετε πως μιλω εκ του ασφαλους αλλά εδω και καιρο που διαβαζω θέματα τέτοιου τύπου δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Για κάποιον λόγο ενα ζευγάρι δεν μπορεί να αποκτήσει βιολογικό παιδί. Γιατι αυτό το ζευγάρι κάνει τα πάντα ,δίνει χρήματα, ζει αγωνίες, παίρνει φάρμακα για την απόκτηση ενός μωρού που μπορεί και ναμην έρθει ποτέ παρόλο που θα τα ψάξει και θα το κυνήγησει . Καθεται κλέγεται και μιζεριάζεται ,ζηλεύει, χαλάει την ψυχολογία του, κάποιες φορές και την ίδια την σχ'εση, όταν υπάρχουν χιλιάδες μωρά εκεί έξω και περιμένουν μια αγκαλιά ,ένα σπίτι μια οικογένεια. Έγκυες θέλετε να μείνετε ή να μεγαλώσετε ένα μωρό? Και μην μου πείτε ''αλλο το δικό σου''. Γιατί και το παιδί που υιοθετείς απο την στιγμή που το μεγαλώνεις είναι δικό σου. Είτε απο την κοιλιά σου έιτε απο την καρδιά σου δεν έχει διαφορά . Πραγματικα δεν το καταλαβαίνω. Διαβάζω δακρύβρεχτα κέιμενα ,συγκινητικά απο γυναίκες που πραγματικά το θέλουν πολύ ,που έχει πέσει η ψυχολογία τους στα τάρταρα ,βάζουν τον οργανισμό τους σε μια διαδικασία 20 εξωσωματικών αδιαφορώντας   για την υγεία τους και όμως δεν μπαίνουν στην διαδικασία να σκεφτούν την υιοθεσία..
Τις ίδιες ακριβώς σκέψεις έχω κι εγώ

(ένα παραπάνω δεν το καταλαβαίνω μιας και έχω προσωπική ας πούμε εμπειρία με το θέμα και έχω διαπιστώσει η ίδια ότι όντως δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορά του τύπου "άλλο το δικό σου" κλπ-κ αυτό δικό σου είναι!)

18Σε περιμένω…  Empty Απ: Σε περιμένω… Πεμ Νοε 07, 2013 3:46 pm

vorangela

vorangela
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δε θα διαφωνήσω με όσα λέτε, καθόλου μάλιστα, προσωπικά, με εκνευρίζει ότι δεν έχουμε τίποτα, συνεπώς δεν έχω «εχθρό» να αντιμετωπίσω, γι αυτό κι «έβγαλα αφρούς» τις προάλλες που έγραψα αυτό το αρχικό κείμενο, άνθρωπος είσαι, συμβαίνουν κι αυτά, το μήνα που διανύουμε δε θα κάνουμε τίποτα, τον επόμενο θα κάνουμε άλλη μια προσπάθεια, κι αυτό θα είναι κι όλο, εξωσωματική δε θα κάνω, για ποιο λόγο να πάω να φορτώσω τον οργανισμό μου με χίλια φάρμακα, χώρια το οικονομικό, κι εφόσον δεν έχουμε ΤΙΠΟΤΑ.

Καλά λέει κι ο άντρας μου, τι θα πει 20% των ζευγαριών με υπογονιμότητα είναι ανεξήγητοι οι λόγοι, επιστήμονας δεν είναι? Ε, να κόψει το λαιμό του να βρει τι φταίει

Είμαστε πάρα πολύ καλά μαζί, θα ήταν τέλεια να μπορέσουμε να κάνουμε κι ένα παιδί, αλλά πάνω σε συζήτηση, χθες με τον άντρα μου του είπα, ότι δεν περιμένω κανένα παιδί να με ολοκληρώσει σαν προσωπικότητα, σα γυναίκα, σαν άνθρωπο. Αν θέλει ο Θεός κι αν είναι γραφτό μας, θα το κάνουμε, αν όχι… τι να γίνει.

Με αυτή μου τη δήλωση, δε θέλω να σκεφτεί κάνεις ότι δεν το θέλω πολύ, το θέλω όσο δε φαντάζεστε, δεν προτίθεμαι όμως κιόλας να γίνω έρμαιο κανενός επιτήδειου.

Άντε όλοι σουμπιντοι για εξωσωματική

-Τι έχεις εσύ?
-Αυτό
- τίποτα τίποτα, εξωσωματική,

-τι έχει η άλλη?
-αυτό
-εξωσωματική, η τρίτη κυρία?
-Το άλλο
- δε γίνεται τίποτα η απάντηση είναι εξωσωματική…

Έχετε σκεφτεί, με το ρυθμό που πάνε, σε 6 χρόνια, θα πηγαίνεις στο νηπιαγωγείο κι από μια τάξη που απαρτίζεται από 20 παιδάκια στην ουσία θα φτάσουμε με τους ρυθμούς των γιατρών να βλέπουμε 2 x 10.

Είναι νορμάλ τώρα αυτό?

Φιλιά Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις