Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
80 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 80 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Οικονομικό αδιέξοδο Empty Οικονομικό αδιέξοδο Δευ Δεκ 09, 2013 10:50 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε λίγο καιρό περιμένουμε το μπεμπάκι μας...και αντί να είμαι χαρούμενη είμαι θλιμμένη...Βασικά με αγχωνει αν θα τα καταφέρουμε οικονομικά...
Εγώ από πέρυσι έχω δική μου επιχείρηση,δεν αφήνει πολλά, ίσα ίσα τα βασικά.
Ο σύζυγος είναι το θέμα. Εδώ και 3 χρόνια δουλεύει σε μια εταιρεία και δεν πληρώνεται...του χρωστάνε πολλά. Κι όταν πληρωθεί κάθε μήνα θα πάρει έναντι των 300-500 ευρώ...Τα οποία φεύγουν για το νοίκι.
Οι δικοί μου στεναχωριούνται και λένε γιατί δεν βρίσκει αλλού...αλλά δεν είναι εύκολα ρε παιδιά τα πράματα...ψάχνουμε γενικά.
όλα είναι στα τάρταρα....
Μόνο εμείς είμαστε έτσι?

2Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Δευ Δεκ 09, 2013 11:07 pm

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γαλλιδα γενικα το να εχεις δικη σου επιχειρηση ειναι αρκετα δυσκολο στην αρχη, νομιζω λενε θελει μια 5ετια για να στρωσει. Στην αρχη ειναι σημαντικο να μην μπαινεις μεσα. Αφου συμβαινει αυτο και σε περιοδο κρισης, πας καλα πιστευω. Τωρα για το συζυγο τι μπορει να κανει, ειναι δυσκολα τα πραγματα. Εκτος αν εβρισκε και κατι ακομα...Ειναι ενα θεμα σοβαρο, πιο σοβαρο απο τη δικη σου επιχειρηση, γιατι η επιχειρηση ειπαμε, θελει και καποιο χρονο να στρωσει. Και ειδικα στο αντικειμενο που εισαι φανταζομαι οτι υπαρχει στενοτητα οικονομικη στους πελατες, δλδ το σκεφτεται ο αλλος να χαλασει χρηματα.
Νομιζω μια δευτερη απασχοληση για τον αντρα σου ισως βοηθουσε, αλλα δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι...
Γενικα παντως ολοι ειμαστε σε δυσκολη κατασταση, αλλα και τι μπορεις να κανεις? Το παλευεις οσο μπορεις εγω αυτο βλεπω σαν λυση...
Μεχρι να φτιαξει η κατασταση, που αυτο ελπιζουμε να γινει καποια στιγμη, ποσο θα κρατησει πια αυτο το πραγμα?

3Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Δευ Δεκ 09, 2013 11:12 pm

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γαλιδουλα οντως ειναι ενα θεμα για τον αντρουλη σου το να δουλευει και να τον χρωστανε πολλα και δεν φτανει αυτο αλλα να τον δινουν και 300-500 ευρω το μηνα!!!!
ας κοιταζει παραλληλα και για κατι αλλο...ισως βρει!!!!!! το νοικι ειναι κ αυτο ενα προβλημα...
εμενα ο αντρας μου ειναι οικοδομος...ενουμε σε χωριο..εκανε σπιτι αλλα πληρωνουμε δανειο..και ξερεις πως ειναι οι τραπεζες..λιγο να αργησεις σε ζαλιζουν στα τηλ.. αυτην την εβδομαδα δυστυχως δεν εχει δουλεια....και ειναι χαλια!!! ελπιζει απο εβδομαδα να αρχισει....ευτυχως θα παρει καποια μαζεενα χρηματα απο χρωστουμενα και θα δωσουμε για την γεννα και για τα μετεπειτα

4Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Δευ Δεκ 09, 2013 11:13 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elin1 έγραψε:Γαλλιδα γενικα το να εχεις δικη σου επιχειρηση ειναι αρκετα δυσκολο στην αρχη, νομιζω λενε θελει μια 5ετια για να στρωσει. Στην αρχη ειναι σημαντικο να μην μπαινεις μεσα. Αφου συμβαινει αυτο και σε περιοδο κρισης, πας καλα πιστευω. Τωρα για το συζυγο τι μπορει να κανει, ειναι δυσκολα τα πραγματα. Εκτος αν εβρισκε και κατι ακομα...Ειναι ενα θεμα σοβαρο, πιο σοβαρο απο τη δικη σου επιχειρηση, γιατι η επιχειρηση ειπαμε, θελει και καποιο χρονο να στρωσει. Και ειδικα στο αντικειμενο που εισαι φανταζομαι οτι υπαρχει στενοτητα οικονομικη στους πελατες, δλδ το σκεφτεται ο αλλος να χαλασει χρηματα.
Νομιζω μια δευτερη απασχοληση για τον αντρα σου ισως βοηθουσε, αλλα δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι...
Γενικα παντως ολοι ειμαστε σε δυσκολη κατασταση, αλλα και τι μπορεις να κανεις? Το παλευεις οσο μπορεις εγω αυτο βλεπω σαν λυση...
Μεχρι να φτιαξει η κατασταση, που αυτο ελπιζουμε να γινει καποια στιγμη, ποσο θα κρατησει πια αυτο το πραγμα?
Ως 2η απασχόληση είναι σε μένα, με βοηθάει με μεταφορές μαθητών, έρχεται δηλ κατευθείαν από τη δουλειά του και κάθεται μέχρι βράδυ σε μένα...
Αυτό έλεγα στους δικούς μου χτες, νομίζετε ότι υπάρχουν δουλειές?Κ ποιος σου εγγυάται ότι θα πας κάπου και θα σε πληρώνουν ή δεν θα σου δίνουν πχ 400 ευρώ βασικό? Σε παλιές εποχές ο καλός μου έβγαζε πολύ καλά λεφτά.Εχει μια 4ετία που έχουμε γονατίσει.......

5Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Δευ Δεκ 09, 2013 11:19 pm

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το θεμα ειναι ποσο μπορει μια γυναικα, με ενα παιδι να σηκωνει αυτο το βαρος και για ποσο καιρο. Κι αν τα βαλετε κατω, αξιζει που ερχεται σε σενα, ή οικονομικα θα ήταν πιο καλα να εβρισκε κατι που θα του εδινε εστω και 400 ευρω ακομη?
Δεν ξερω, απλα επειδη εχω δικη μου δουλεια απο το 2007, και σε αυτο το διαστημα εχω δουλεψει πολυ και με δυσκολες συνθηκες, κι εξακολουθω να το κανω, νιωθω σε καποιο βαθμο οτι δεν θα μπορω για παντα να δουλευω σε αυτο το ρυθμο...
Σιγουρα ολα τα ζευγαρια περνουν φασεις που ο ενας στηριζει πιο πολυ, και αυτο γινεται ειτε απο τον ενα ειτε απο τον αλλο, μπορει μια στιγμη να στηριζει ο ενας, αλλη στιγμη ο αλλος, αλλα σε βαθος χρονου θελει πιο καλες λυσεις πιστευω, απο τη μερια του αντρα, ωστε να μπορει και η γυναικα να ασχολειται λιγο πιο πολυ με το σπιτι και να μην ειναι ολη της η εννοια η δουλεια, ειδικα οταν κανει ελευθερο επαγγελμα ή εχει επιχειρηση που ετσι κι αλλιως σου τρωνε φοβερο χρονο και ενεργεια. Τωρα φυσικα αυτα ειναι η προσωπικη μου αποψη.

6Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Δευ Δεκ 09, 2013 11:31 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Απλά αν δεν είχα το σύζυγο θα έπρεπε να προσλάβω άτομο να κάνει τις μεταφορές των μαθητών. Χώρια που χρησιμοποιούμε το αμάξι του....

7Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Δευ Δεκ 09, 2013 11:37 pm

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καταλαβα Γαλλιδα μου...εσυ ξερεις καλυτερα...
Παντως κι αυτο το πραγμα με τη δουλεια του την κανονικη ειναι θεμα...ειναι πραγματικα πολυ δυσκολα για ολους...αλλα και ποσο αντεχει κανεις σε αυτο το πραγμα με τα εναντι? θα μου πεις και τι να κανεις? τουλαχιστον τα ενσημα τα βαζουν κανονικα ή κι εκει υπαρχει καθυστερηση?
τωρα για τους γονεις που ελεγες, λογος δεν πεφτει σε κανεναν εξω απο το σπιτι. οι γονεις ειναι γονεις και λενε παντα τα δικα τους. εμεις αν ακουγαμε τους γονεις θα ειχαμε κανει αλλα αντι αλλων, οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει.
Ομως περα απο τους γονεις, υπαρχει μια κατασταση που πρεπει να αντιμετωπιστει...Οι υπολοιποι που εργαζονται στην εταιρεια ειναι σε αυτο το καθεστως επισης? Μηπως πρεπει να ψαχτει λιγο κι αλλου οχι για να φυγει τωρα, αλλα μια εταιρεια που ειναι σε αυτο το χαλι, μη γινει και τπτ χτυπα ξυλο και μεινουν με τα εναντι... Προς Θεου δεν θελω να σε αγχωσω απλα επειδη εθεσες το θεμα ειπα να πω μια γνωμη...

8Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τρι Δεκ 10, 2013 12:00 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου ότι πιο πολύ σε πιέζουν οι δικοί σου.
Από αυτούς έχεις βοήθεια καθόλου?

9Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τρι Δεκ 10, 2013 12:07 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
margdimitra έγραψε:Εγώ καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου ότι πιο πολύ σε πιέζουν οι δικοί σου.
Από αυτούς έχεις βοήθεια καθόλου?
Oι δικοί μου βασικά στεναχωριούνται,μας βοηθάνε πάρα πολύ με φαγητό με ό,τι χρειαστούμε σε αντίθεση με τα πεθερικά. Απλά δίκιο έχουν κι αυτοί, μωρό έρχεται κ αν κάποια στιγμή εγώ δεν μπορώ οικονομικά τι θα γίνουμε? Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad 

10Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τρι Δεκ 10, 2013 12:32 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αφού υπάρχουν και οι γονείς που στηρίζουν μη σκέφτεσαι και πολλά.
Μη στεναχωριέσαι. Ένα μωράκι δεν έχει πια και τόσα έξοδα.
Με το καλό το μωράκι σου σου εύχομαι.

11Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τρι Δεκ 10, 2013 1:15 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Gallida μου καλημέρα!!Εννοείται ότι δεν είστε εσείς μόνο έτσι!!!Όλος ο κόσμος είναι...Θα μου πεις εσείς περιμένετε και ένα ακόμα μέλος στην οικογένεια...Και γω τα σκέφτομαι όλα αυτά...Εμένα αυτή τη στιγμή δουλεύει μόνο άντρας μου οδηγός σε εταιρία τροφίμων οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν παίρνει και τα τρελά λεφτά...Ε΄γω είμαι στο ταμείο ανεργίας που μου σταματάει τον Ιανουάριο που γεννάω και ούτως ή άλλως από το Σεπτέμβρη έχω σταματήσει να τα χρησιμοποιώ αυτά τα χρήματα γιατί τα φυλάμε για τη γέννα...Αυτή τη στιγμή έχουμε δικό μας σπίτι που έχει όμως μόνο ένα υπνοδωμάτιο και γενικά είναι πολύ μικρό και σε άσχημη περιοχή για να μεγαλώσεις παιδί οπότε όταν γίνει περίπου 3 μηνών θα αναγκαστούμε να μετακομίσουμε γιατί φυσικά το παιδί δικαιούται να πάει σε δικό του δωμάτιο!!!Οπότε φαντάζεσαι πόσο δύσκολα είναι και για μας τα πράγματα...Μην στεναχωριέσαι λοιπόν όλα θα πάρουν το δρόμο τους....Άλλωστε όπως είπε και η margdimitra ένα μωράκι δεν έχει τραγικά πολλά έξοδα όταν αρχίσουν σχολεία και φροντιστήρια αρχίζει το βάσανο που πιστεύω ως τότε να έχουν φτιάξει έστω και λίγο τα πράγματα....Οι γονείς πάντα έχουν να πουν...Και μένα μου λένε γιατί η αλήθεια είναι ότι και μένα με μεγάλωσαν με τα φροντιστήριά μου, τα αθλήματά μου, τα ταξίδια μας...όμως τότε ήταν άλλες εποχές τώρα όλες οι οικογένειες δυσκολεύονται....Αν δεν τους ζητάς κια απλά σου προσφέρουν κάποια πράγματα επειδή εκείνοι το θέλουν δεν υπα΄ρχει πρόβλημα...Γονείς είναι και χαίρονται να βοηθούν...Αν αρχίσεις να τους ζητάς τότε θα σε πρήξουν ότι πως τα βγάζετε πέρα και τέτοια....Ελπίζω να μη σε κούρασα...

12Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τρι Δεκ 10, 2013 8:40 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gallida έγραψε:Σε λίγο καιρό περιμένουμε το μπεμπάκι μας...και αντί να είμαι χαρούμενη είμαι θλιμμένη...Βασικά με αγχωνει αν θα τα καταφέρουμε οικονομικά...
Εγώ από πέρυσι έχω δική μου επιχείρηση,δεν αφήνει πολλά, ίσα ίσα τα βασικά.
Ο σύζυγος είναι το θέμα. Εδώ και 3 χρόνια δουλεύει σε μια εταιρεία και δεν πληρώνεται...του χρωστάνε πολλά. Κι όταν πληρωθεί κάθε μήνα θα πάρει έναντι των 300-500 ευρώ...Τα οποία φεύγουν για το νοίκι.
Οι δικοί μου στεναχωριούνται και λένε γιατί δεν βρίσκει αλλού...αλλά δεν είναι εύκολα ρε παιδιά τα πράματα...ψάχνουμε γενικά.
όλα είναι στα τάρταρα....
Μόνο εμείς είμαστε έτσι?
Οχι δεν είσαι εσυ μόνο έτσι . Ειναι σχεδόν όλος ο κόσμος. Ακομα και άτομα που 3-4 χρόνια μπορεί και να τα ζηλευαμε. Ξερεις μερικες φορες πρεπει να ρισκαρουμε ομως. Ο αδερφος μου δουλευε σε μια δουλεια για 15 χρονια. Του χρωσταγε στο τελος 3-4 μηνες. Εφυγε χωρις να εχει βρει κατι . Χωρις να εχει βρει μεχρισ ημερα. 4 μηνες μετα. Αλλα βρε κουκλα μου γιατι να ειναι ο ανθρωπος σε μια δουλεια που δεν πληρωνεται. Θα μου πεις τα εναντι ειναι μια χαρα. και αν φυγει παλι θα του δινει τ ιδια εναντι για να τον εξοφλησει. Μπορει να απευθυνθει στην επιθεωρηση εργασιας να του που ακριβως τι θα κανει. Και μετα ψαχνει και περισσοτερες ωρες . Δεν μπορει 1000 πορτες θα χτυπησει μια θα ανοιξει. Εγω πιστυεω οτι αν θες κατι θα το καταφερεις.

Ευχομαι να πανε ολα καλα. Ομως θελω να σε ρωτησω κατι . Η κατασταση του αντρα σου ειναι ετσι 3 χρονια. Πως πηρατε την αποφαση να κανετε ενα μωρακι με τετοιες συνθηκες?  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

13Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τρι Δεκ 10, 2013 3:47 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν μπορείς να περιμένεις μια ζωή να βελτιωθούν οι συνθήκες για να κάνεις μωρό! Άλλωστε και τέλειες να είναι οι συνθήκες την ώρα που μένεις έγκυος, μέχρι να γεννήσεις (πολύ περισσότερο μέχρι να μπεις στα μεγάλα έξοδα του μεγαλώματος ενός παιδιού) μπορεί να έχουν αλλάξει τα πάντα. Δεν υπάρχουν εγγυήσεις στη ζωή, τι να λέμε τώρα.

14Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τρι Δεκ 10, 2013 10:07 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για το μωράκι μάλιστα δυσκολευτήκαμε να το κάνουμε, 2 χρόνια προσπάθειας. Να περιμένω τι?30 χρονών είμαι,ο σύζυγος 36?Κι αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση?
Ο σύζυγος δουλεύει σε τεχνική εταιρεία και δεν πληρώνει το κράτος για τα έργα. Σε παλιές εποχές ο άνδρας μου έπαιρνε παχουλό μισθό.Εδώ και χρόνια στέλνουμε και αλλού βιογραφικά αλλά τπτ.
Πάντως το αφεντικό του σε αυτούς που έφυγαν από τη δουλειά δεν δίνει τπτ,σε αυτούς που εργάζονται δίνει έναντι κι όταν μπορεί και παραπάνω.

15Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 3:35 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα.για να απαντησω κ εγω.οχι δεν είστε το μοναδικο ζευγάρι με οικονομικα προβληματα.μια λυση που αρχιζω να το βλεπω πολυ συχνα ειναι να γεμιζουν τα σπιτια οπως εκεινα τα χρονια με γονεις παππουδες παιδια.δηλ ολοι οι καλοι χωρανε.το ξέρω οτι εχουμε ζησει με διαφορετικά προτυπα αλλα ειναι κ αυτο μια λυση αναγκης μεχρι ας ελπισουμε να φτιάξουν τα πραγματα.στην παραπανω λυση κατέφυγε ενα φιλικο ζευγαρι με παρομοια πρόβλημα που δεν μπορούσαν να πληρωσουν ουτε το νοίκι . Τεσπα θα ηθελα κ εγω να αναφερω ενα προβλημα μιας καλής μ φίλης κ να μην ανοίξω αλλο θεμα.μ ζηταει συνεχεια τη συμβουλή μ αλλα ρε κορίτσια δε ξέρω τι να απαντησω.η φιλη μ ειναι 30 κ ο δικος της 35.ειναι μαζι πολλα χρονια κ θελουν να συζήσουν αλλα οικονομικα δε τα βγαζουν με τπτ.κ εκεινος καλη ωρα ειναι ιδιωτικος υπαλληλος και τ δίνουν ελάχιστα λεφτα τα οποια τα καθυστερουν κιολας κ φοβάται ο ανθρωπος μη χασει τη δουλεια τ λογω περικοπων.η φίλη μ τωρα ειναι αισθητικος κ τα ραντεβου της ελάχιστα. Ισα ισα για καφεδες τις φτάνουν κ η σχεση τους εχει κολλησει στην εφηβεία .ραντεβού για καφε η σινεμα κ τπτ παραπάνω γτ δεν εχουν δικο τους χωρο.η φιλη μ λεει καλύτερα να χωρίσουν γτ δε βλεπουν μελλον αν κ αγαπιουνται πολύ. Τι να της πω της κοπελας?

16Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 3:44 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημέρα!γαλλιδα ολα τα νεα ζευγαρια δυστυχως ειναι καπως ετσι σημερα και εμεις αλλιως ξεκινησαμε και αλλιως ειμαστε τωρα και κανουμε ο,τι μπορουμε οπως και εσεις αλλωστε,

τωρα για το παιδι δε ξερω τι να πω και εγω το ανεβαλλα περιμενοντας τις ιδανικες συνθηκες (να εχω μονιμη δουλεια κτλ) και τωρα το μετανιωσα τελικα, η αληθεια οτι τα χρονια πισω δε γυρνανε,

να σκεφτεσαι θετικα, σκεψου ποσο τυχεροι ειστε που τελικα τα καταφερατε στο θεμα του παιδιου και ολα θα πανε καλα, αφου ειστε και οι δυο εργατικοι μη φοβασαι τιποτα

17Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 3:53 am

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κατά τη γνώμη μου σίγουρα δεν μπορεί να είναι όλα ιδανικά για να αποφασίσεις να κάνεις παιδί. Ούτε για να προχωρήσεις.
Στο θέμα που λες τοξοτίνα το ζήτημα είναι κατά πόσο παλεύει κανείς να βρει μια λύση. Δεν χωρίζεις με έναν άνθρωπο -αν σε όλα τα άλλα τα βρίσκεις- για το λόγο αυτό, όμως ξενερώνεις ίσως αν δεν βλέπεις αρκετή προσπάθεια από πλευράς του. Φυσικά αν δεν έχει κανείς άλλη λύση, και στους γονείς θα μείνει και οικονομία θα κάνει και τη ζωή του δεν θα τη σταματήσει. Το θέμα είναι όμως κατά πόσο παλεύει να βγει από αυτή την κατάσταση. Αυτό σε μένα θα ήταν πολύ σημαντικό για το πώς βλέπω τον άλλο. Και επίσης αυτός τι της λέει?

18Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 4:59 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Απ οσο ξερω ειναι κ οι 2 πολυ κουρασμενοι απο αυτην την κατάσταση γτ δεν υπάρχει η αναμενομενη εξέλιξη. Εχετε δικιο όταν λετε οτι δεν πρεπει να περιμένεις τις ιδανικες συνθηκες για παιδι αλλα θα πρεπει να υπαρχει κ μια μινιμουμ βαση.κ οι 2 θελουν να συζήσουν να κανουν παιδι γτ μ λενε οτι τα χρονια περνανε κ εχουν δίκιο.με λιγα λογια υπαρχει η θεληση αλλα δε φτανει μονο η αγαπη.αγαπη θα τρώνε? Εδω δε μπορουν να συντηρησουν τους εαυτούς τους κ μένουν ακομη στο παιδικιπαιδικό

19Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 5:01 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ουπς κοπηκε η απαντηση μ.ειμαι κ απο κινητο κ δυακολευομαι.κ ναι ελεγα οτι μενουν οι ιδιοι αυο παιδικό δωματιο μη μπορωντας να συντηρησουν τοθς εαυτους τους πως θα συντηρησουν ενδεχομένως ενα παιδι?

20Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 5:07 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εντάξει δεν είπαμε να ειναι και ετσι η κατάσταση και να κάνουν παιδι!!αλλα και να χωρίσουν γιατι;για να βρουν ο καθένας κάποιον πιο ευκατάστατο σύντροφο μονο και μονο;;αν αγαπιέται το ζευγάρι κανει υπομονή και όλα γίνονται σιγά σιγά απλα εντάξει το παιδάκι θα πρεπει αναγκαστικά να περιμένει να υπαρχει έστω 1 σταθερή δουλεια και 1 μέρος να μείνουν σαν οικογένεια...

21Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 6:51 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
. Ενταξει σιγουρα δεν μπορεις να υπολογισεις . Σημερα εχεις μια δουλεια και αυριο δεν εχεις. Αλλα τα σχεδια σου τα κανεις βαση με αυτα που εχεις σημερα. Τα χειροπιαστα. Και οχι με αυτα που θα ερθουν ή θα φυγουν.

22Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 2:06 pm

MIKROULA!!

MIKROULA!!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειναι κριμα να χωρισουν για το οικονομικο..ειναι βεβαια πολυ κουραστικο να εισαι σε αυτη την ηλικια και να μην μπορεις να προχωρησεις τη ζωη σου οπως θελεις..

23Οικονομικό αδιέξοδο Empty Απ: Οικονομικό αδιέξοδο Τετ Δεκ 11, 2013 2:42 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:. Ενταξει σιγουρα δεν μπορεις να υπολογισεις . Σημερα εχεις μια δουλεια και αυριο δεν εχεις. Αλλα τα σχεδια σου τα κανεις βαση με αυτα που εχεις σημερα. Τα χειροπιαστα. Και οχι με αυτα που θα ερθουν ή θα φυγουν.
Αυτά είναι τα πιο επικίνδυνα σχέδια, γιατί αν έχεις πολλά και βασίσεις τη ζωή σου πάνω σε αυτά, μόλις τα χάσεις, καταρρέουν τα πάντα.

Ξέρω αρκετό κόσμο που κατάφεραν να ζήσουν και να κάνουν οικογένεια χωρίς να έχουν δικό τους σπίτι και μόνιμη δουλειά. Όχι ότι ζουν καλά, αλλά ζουν και μεγαλώνουν παιδιά και τα σπουδάζουν και φαΐ έχουν στο τραπέζι τους. Όλα εξαρτούνται από τις απαιτήσεις που έχεις. Ακούω μανάδες που λένε "δεν θέλω να κάνω δεύτερο παιδί γιατί δεν θα μπορώ να του προσφέρω όλα όσα πρέπει" και εννοούν 2 ξένες γλώσσες, μπαλέτο, μουσική, καινούρια ρούχα και παπούτσια κάθε σεζόν, διακοπές σε νησί κάθε καλοκαίρι, δικό του δωμάτιο σε ιδιόκτητο σπίτι και περισσότερα παιχνίδια από ένα παιχνιδάδικο. Ε με αυτό το σκεπτικό ούτε κι εγώ έπρεπε να κάνω παιδί αφού δεν μπορώ να του τα προσφέρω όλα αυτά...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις