Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
37 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 37 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ο γιος μου 3 χρονων εχει διογκομενα κρεατακια τα οποια εμφανιστηκαν περσι το χειμωνα σε χειροτερη μορφη,το καλοκαιρι ηταν ολα μια χαρα και φετος παλι υγρο στο αυτι,βαρηκοια και κρεατακια.οι παιδιατροι λενε οχι επεμβαση ακομη γιατι ειναι μικρος και μπορει να υποχωρησουν αλλα οι ιδιωτες ωρλ λενε επεμβαση γιατι αποκλειεται να βελτιωθουν.εχετε παρομοια εμπειρια?να σημειωσω οτι το φαινομενο δεν ειναι μονιμο και περσι που πρωτοεμφανιστηκε το καλοκαιρι εξαφανιστηκε και τωρα με τα κρυα και τα κρυολογηματα αρχισε παλι

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα σου έλεγα οτι οι ιδιώτες θέλουν τα ωραία σου λεφτάκια με κάθε σιγουριά, με προβληματίζει όμως αυτό που λες για υγρό στο αυτάκι και βαρηκοΐα........ τα κρεατάκια είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία που την έχω ψάξει όσο δε φαντάζεσαι, κι εμάς άλλοι μας λέγανε χειρουργείο και άλλοι θα περάσουν με τα χρόνια.... το μόνο σίγουρο είναι οτι είναι μικρό το παιδάκι σου ακόμα........μέχρι 4μιση χρονών δεν κάνουν επεμβάσεις εκτός αν είναι κάτι πολύ πολύ σοβαρό.........κάνε μια ακτίνα επι φάρυγγος και πάνε να την δεί κάποιος καλός γιατρός που δε θα έχει κέρδος αν κάνεις επέμβαση....αν θες κάτι άλλο, στείλε μου μήνυμα. Καλή ευκολία!

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
θα το ψαξω και στο νοσοκομειο.γιατι ο αλλος μυριστηκε χιλιαρικακι μου φαινεται....τελος παντων ευχαριστω!

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τώρα μιλάς σωστά........εμάς μας φλομώσανε, οτι δεν αναπνέει σωστά, ότι δεν θα οξυγονώνεται σωστά ο εγκέφαλος, οτι θα έχει μαθησιακές δυσκολίες........οτι, οτι , οτι, αλλά τι σύμπτωση! όλοι αυτοί ήταν του.......χιλιάρικου όπως λες!

Τελικά πήγαμε σε έναν καθηγητή δημόσιου νοσοκομείου και μου είπε οτι δεν έχει τίποτα το παιδί, και ότι δεν τον ενοχλούν καν! Κάναμε την επι φάρυγγος, κάναμε και ενδοσκόπηση ρινός, τα είδε, και μου είπε να πω στους γιατρούς που θέλανε επέμβαση, οτι το χειρουργείο δεν είναι βόλτα για καφεδάκι!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την filenada στις Σαβ Ιαν 04, 2014 12:22 am, 3 φορές συνολικά

vdimak

vdimak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ο γιος μου 7 χρονών τώρα εδώ και 2 χρόνια έχει ροχαλητό κατά τη διάρκεια του ύπνου και κάποιες φορές με διακοπές που εγώ της αντιλαμβάνομαι σαν άπνοιες...Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε πως ίσως έχει κρεατάκια.Ωστόσο μαμά παιδιού που έχει χειρουργηθεί από κρεατάκια μου είπε πως δεν μπορούν να διαγνώσουν κρεατάκια εάν δε γίνει μελέτη ύπνου.Έχω προγραμματίσει ραντεβού με ορλ για να δω τι θα μου πει.Έχω χειρουργηθεί η ίδια από κρεατάκια που μου καναν συχνά αμυγδαλίτιδες όπως και ο αδελφός μου.Η περίπτωση του παιδίού που προανέφερα ήταν ανάλογη με τη δική σου συχνες και επίπονες ωτίτιδες και χρειάστηκε χειρουργείο.

MIKROULA!!

MIKROULA!!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αννα-μαμα έγραψε:ο γιος μου 3 χρονων εχει διογκομενα κρεατακια τα οποια εμφανιστηκαν περσι το χειμωνα σε χειροτερη μορφη,το καλοκαιρι ηταν ολα μια χαρα και φετος παλι υγρο στο αυτι,βαρηκοια και κρεατακια.οι παιδιατροι λενε οχι επεμβαση ακομη γιατι ειναι μικρος και μπορει να υποχωρησουν αλλα οι ιδιωτες ωρλ λενε επεμβαση γιατι αποκλειεται να βελτιωθουν.εχετε παρομοια εμπειρια?να σημειωσω οτι το φαινομενο δεν ειναι μονιμο και περσι που πρωτοεμφανιστηκε το καλοκαιρι εξαφανιστηκε και τωρα με τα κρυα και τα κρυολογηματα αρχισε παλι
Ειναι μικρο το παιδακι μωρε..κι απο τη στιγμη που το προβλημα δεν ειναι μονιμο,μην κανετε ακομη χειρουργειο..ψαξτο καλα το θεμα μαε τους γιατρους,παρε πολλες γνωμες,γιατι ειναι μερικοι που κανουν επεμβασεις,χωρις να ειναι αναγκη.μονο και μονο για να παρουν λεφτα.

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΗΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΑΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΑ !

mag

mag
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ο δικός μου έκανε πέρυσι λίγο πριν κλείσει τα 4. Είδα τρομερή διαφορά σε ό,τι αφορά τη μύξα και τον καθαρισμό της μύτης. Πριν τη επέμβαση έβαζα ορό με τη σύριγγα και δεν πήγαινε στο άλλο ρουθούνι. Η μύξα δεν μπορούσε να βγει και ήταν ο καημένος συνέχεια με εισπνεόμενα για γύριζε βρογχιολύτιδα. Επιπλέον όλο με ρωτούσε τι και τι και γω νόμιζα ότι με δούλευε ενώ το καημένο δεν άκουγε. Σαν επέμβαση είναι τίποτα. 2 ωρίτσες ταλαιπωρία μόλις βγει από το χειρουργείο.

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ο μικρος μου δεν εχει κανει ωτιτιδα και αμυγδαλυτιδα ουτε μια φορα.το υγρο στο ενα αυτι του προκαλει βαρηκοια.και αυτο μονο τους χειμερινους μηνες.εν τω μεταξυ περσι περασε λοιμωδη μονοπυρηνωση και πρηστηκαν οι αδενες και αυτοι οφειλονται για τα κρεατακια αλλιως δεν πιστευω οτι θα ειχε προβλημα..

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το καλοκαιρι ο μεγαλος μυ γιος ηταν 4.5 χρονων κ ειχαμε μονιμο θεμα με τις αμυγδαλες κ τα κρεατακια...δεν κοιμοταν σωστα δεν ανεπνεε σωστα κ ειχε απνοι σηκωνοταν καθοταν οκλαδον κ ηταν σε αλλο πλανητη κ δεν επαιρνε ανασα....τελικα καναμε εγχειρηση αφαιρεσαμε κ αμυγδαλες κ κρεατακια...συμφωνα με την γιατρο οι αμυγδαλς ηταν τοσο πρησμενες που αυτες προκαλουσαν το ολο θεμα...η αποθεραπεια κρατησε 2 βδομαδες και ο πονος του κ η γκρινια του 2 24ωρα!!!!τωρα ειμαστε περδικια!!!

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ηθελα να προσθεσω οτι η γιατρος μας (σε ιδιωτικο καναμε την επεμβαση) μας ελεγε οτι κατω των 4 ετων δεν ειναι κ οτι καλυτερο να γινιονται τετοιου ειδους επεμβασεις εκτος κ εαν ειναι κατι επειγον..εμενα ροχαλιζε χειροτερα κ απο μεγαλο αντρα...τωρα κοιμαται σαν πουλακι...εαν θες κ το τηλ της γιατρου μου σου το δινω

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μόνο για το ροχαλητό δεν γίνεται επέμβαση....για να γίνει επέμβαση πρέπει να υπάρχουν συχνές και σοβαρές άπνοιες, συχνές ωτίτιδες και υγρό στο αφτί ....δλδ αν είναι το παιδί να είναι με αντιβιώσεις όλο το χειμώνα-κάθε χειμώνα, ναι, το αποφασίζουν....
Το θέμα είναι πως τα κρεατάκια (αδενοειδείς εκβλαστήσεις λέγονται κανονικά) με την πάροδο των χρόνων συρρικνώνονται από μόνα τους, οπότε μπορεί κάποιος να γλυτώσει το χειρουργείο αν δεν είναι πολύ επείγον. Θέλει επίσης πολλή προσοχή σε κάτι μάγκες, που μια και το αποφασίζεις σε βάζουν ντε και καλά να βγάλεις και τις αμυγδαλές---έχει τύχει σε πολύ κόσμο....Και τέλος, το υγρό στο αφτί μετά την επέμβαση συνεχίζει να βγαίνει για κάποια 24ωρα από ένα σωληνάκι που προσαρμόζεται στο αφτί, μου είπε ο δικός μου γιατρός....εμείς επέμβαση δεν κάναμε, το παιδί φέτος έπαψε και να ροχαλίζει.... καλή τύχη μανούλες και γερά να είναι τα παιδάκια όλου του κόσμου.

σας επικολλώ και ένα άρθρο αναφορικά με το θέμα από το ta nea.gr
http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&articleID=6598&ct=14

Oι αδενοειδείς εκβλαστήσεις (τα κρεατάκια όπως είναι ευρέως γνωστές) είναι αδένες που βρίσκονται μεταξύ των αεραγωγών και του οπίσθιου τμήματος του λαιμού. Η χειρουργική αφαίρεσή τους (λέγεται αδενοειδεκτομή) συνήθως διενεργείται σε παιδιά και σπανίως σε ενηλίκους.

Η Εθνική Βιβλιοθήκη Ιατρικής (ΝLΜ) των ΗΠΑ αναφέρει πως υπάρχει μία σειρά από λόγους για τους οποίους ένα παιδί μπορεί να χρειαστεί αδενοειδεκτομή:

* Δυσκολίες στην αναπνοή από τη μύτη, επειδή τα κρεατάκια έχουν διογκωθεί.

* Συχνό ροχαλητό

* Άπνοια στον ύπνο

* Επαναλαμβανόμενες ωτίτιδες που εκδηλώνονται πέντε φορές- ή συχνότερα - τον χρόνο ή προκαλούν συνεχείς απουσίες από το σχολείο.

* Συχνές λοιμώξεις των αμυγδαλών (αμυγδαλίτιδες).

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις