Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
84 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 84 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 3:38 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η μικρή μου έχει βγάλει 5 δόντια κάτω και 4 επάνω.Όταν χαμογελάει με κλειστά τα δόντια τα κάτω τα βάζει μπροστά απο τα πάνω.Θα το αλλάξει αυτό ή θα της μείνει συνήθειο και πρέπει να κάνω κάτι;Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο που θα έρθει την Πέμπτη αλλά η εμπειρία μιλάει πιο σωστά.

2ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 3:40 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εξαρταται πως ειναι τα δοντακια και ο γιος μου το ειχε και το εχει αυτο και ειναι στενεμενα και τα δοντακια μπροστα και η παιδοδοντιατρος μας ειπε οτι αργοτερα οταν παει σχολειο θα βαλουμε σιδερακια

3ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 3:47 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στενεμένα δεν είναι.Ίσα ίσα που έχουν κενά μεταξύ τους,αυτό ξέρω οτι θα αλλάξει.Διάβασα το ανάλογο θέμα αλλά το είχα κι εγώ.Γενικά είναι σωστά στη θέση τους τα δόντια εκεί που πρέπει το κάθε δόντι και στη μέση του ούλου αν το δούμε σε "κάτοψη"...(δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω) Rolling Eyes
Απλώς φοβάμαι μήπως με την κίνηση που κάνει της μείνει κάτι σαν συνήθειο,να τραβάει δηλαδή την κάτω γνάθο προς τα έξω.

4ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 3:58 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να την τραβαει μονη της οχι μωρε αν ειναι η κατω γναθος απο μονη της προς τα εξω εκει ειναι αλλο θεμα εμας οταν του λες να κλεισει το στομα δεν μπορει να βαλει τα κατω με τα πανω δοντια στην ιδια ευθεια βγαινουν πιο εξω δεν γλιτωνουμε τα σιδερακια θα βαλουμε σιγουρα, τα κενα φτιαχνουν ναι δεν ειναι τοσο θεμα, αλλα κατσε ακομα ειναι και πολυ μωρακι για να δεις τα δοντακια απο τωρα πως θα ειναι

5ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 4:16 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:να την τραβαει μονη της οχι μωρε αν ειναι η κατω γναθος απο μονη της προς τα εξω εκει ειναι αλλο θεμα εμας οταν του λες να κλεισει το στομα δεν μπορει να βαλει τα κατω με τα πανω δοντια στην ιδια ευθεια βγαινουν πιο εξω δεν γλιτωνουμε τα σιδερακια θα βαλουμε σιγουρα, τα κενα φτιαχνουν ναι δεν ειναι τοσο θεμα, αλλα κατσε ακομα ειναι και πολυ μωρακι για να δεις τα δοντακια απο τωρα πως θα ειναι

Μιλουπάκι έχουν βγει τα μόνιμα δόντια?
Όλα?
Σε ρωτάω γιατί κι εγώ από μικρή έβαλα σιδεράκια κι εκτός του ότι ξαναστράβωσαν τα δόντια μου (αφού φυσικά δεν είχε ολοκληρωθεί η ανάπτυξή μου) ταλαιπωρήθηκα και με πολλές εξαγωγές, παιδικά που δεν είχαν "πέσει" ακόμα αλλά και μόνιμα, τα οποία τα βγάλαμε για να "γίνει χώρος" όταν βγουν οι φρονιμίτες.
Σκ@τ***ες! Και οι φρονιμίτες στραβά βγήκαν!

Εγώ θεωρώ πως μόνο ως ενήλικες πλέον πρέπει να βάλουμε σιδεράκια. Αλλά ποιος το κάνει? Μόνο η Νικολούλη το έκανε...
Όλοι ντρέπονται...

Αθηνούλα δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Μπορεί να το κάνει κοροϊδευτικά που λένε, ή μπορεί και να της μείνει...
Πάντως όταν έρθει η ώρα να αλλάξει δοντάκια, πιστεύω πως ίσως το σταματήσει (αν εξακολουθεί να το κάνει μέχρι τότε) γιατί θα την πονάνε αυτά που κουνιούνται αλλά και αυτά που σκάνε.

6ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 4:36 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αν το πρόβλημα είναι για την κάτω γνάθο και όχι στα δόντια,μπορεί με μικρή θεραπεία από ορθοδοντικό να βελτιωθεί.Όσο για την ηλικία,μόνο ο ιατρός μπορεί να απνατήσει.
Όσον αφορά στα σιδεράκια, το λέω και για την Τζιζ και Μιλουπάκι, φόρεσα όταν ήμουν μικρή,μόλις βγήκαν όλα τα μόνιμα δόντια.Επειδή δεν ήταν καλή η ορθοδοντικός απέτυχε η θεραπεία.2 χρόνια τζάμπα σιδεράκια.Άλλαξα ορθοδοντικό και βρήκα έναν πολύ καλό,καριέρας ιατρό.Μου έβαλε ξανά σιδεράκια και έκανα 2 εξαγωγές,όχι για να έχουν χώρο οι φρονιμήτες αλλά επειδή στράβωναν τα υπόλοιπα δόντια!Κάναμε τακτικά ακτινογραφίες για τους φρονιμήτες και έβγαλα μόνο τους κάτω που ήταν έγκλειστοι, οι πάνω βγαίνον κανονικά.Και έχω ένα καταπληκτικό χαμόγελο!!!
Απλώς οι φρονιμήτες ασκούν τρομερή πίεση στα δόντια και για να μην ξαναστραβώσουν φοράω ένα μασελάκι κάθε 10 μέρες.Η θεραπεία των δοντιών είναι μακροχρόνια.Απλά πρέπει να βρεις το σωστό ιατρό.Και εννοείται πληρώνεις μέχρι να βγάλεις τα σιδεράκια.Από κει και πέρα ο ετήσιος έλεγχος γίνεται και δεν πληρώνω τίποτα.

7ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 4:45 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι αγγελικη μου αυτο περιμενει η γιατρος να αλλαξει δοντια γιαυτο μου ειπε οτι θα βαλουμε σιδερακια γυρω στην τριτη με τεταρτη δημοτικου

8ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 4:50 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ANGEL κι εγώ τα λεγόμενα brackets όταν είχαν βγει όλα τα μόνιμα πλέον τα φόρεσα.
Αλλά ταλαιπωρήθηκα αρκετά γιατί όταν ξεκίνησε η διαδικασία ήμουν μικρή και είχα ακόμα παιδικά. Έπρεπε λοιπόν να περιμένω να βγουν τα μόνιμα ή να βγάλω τα παιδικά με εξαγωγή.

Το άλλο που είχα -χειρότερο σε σχέση με τα αδέρφια μου- ήταν ότι οι δύο κοπτήρες μου (αυτοί που είναι ανάμεσα στους δύο μπροστά και στους κυνόδοντες)φύτρωσαν στον ουρανίσκο μου πίσω από τα άλλα δύο μπροστινά.
Έπρεπε λοιπόν για κάνα χρόνο να φοράω ένα μασελάκι που τους "έσπρωχνε" προς τα εμπρός για να έρθουν στη θέση τους...
Χάλια σου λέω... Συνολικές εξαγωγές 8 δόντια... Μια φορά έφαγα μισό κουτί οικογενειακό παγωτό για να σταματήσω την αιμορραγία! Σιγά το κακό θα μου πεις... αλλά επί δύο ώρες έφτυνα αίμα μέχρι να το σκεφτεί η μάνα μου πως κάτι παγωμένο θα σταμάταγε το αίμα...

Μην ταλαιπωρήσετε τα παιδάκια σας άδικα.
Εγώ κάθε φορά έτρεμα η κακομοίρα... Από την ορθοδοντικό στην οδοντίατρο και πάλι πίσω... Ξεκίνησα τετάρτη δημοτικού και τελείωσα πρώτη-δευτέρα γυμνασίου... Σκέψου...

9ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 4:50 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Α,μπράβο!Κι εγώ στην τετάρτη έβαλα σιδεράκια.Μια χαρά στα λέει ο ορθοδοντικός!!
(Αngel από Αγγελική που λένε όμως την κόρη μου!!!)

10ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 4:55 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι ρε κοριτσάκια τετάρτη δημοτικού λένε αλλά δεν είναι όλα τα παιδάκια ίδια!

11ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 4:56 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:ANGEL κι εγώ τα λεγόμενα brackets όταν είχαν βγει όλα τα μόνιμα πλέον τα φόρεσα.
Αλλά ταλαιπωρήθηκα αρκετά γιατί όταν ξεκίνησε η διαδικασία ήμουν μικρή και είχα ακόμα παιδικά. Έπρεπε λοιπόν να περιμένω να βγουν τα μόνιμα ή να βγάλω τα παιδικά με εξαγωγή.

Το άλλο που είχα -χειρότερο σε σχέση με τα αδέρφια μου- ήταν ότι οι δύο κοπτήρες μου (αυτοί που είναι ανάμεσα στους δύο μπροστά και στους κυνόδοντες)φύτρωσαν στον ουρανίσκο μου πίσω από τα άλλα δύο μπροστινά.
Έπρεπε λοιπόν για κάνα χρόνο να φοράω ένα μασελάκι που τους "έσπρωχνε" προς τα εμπρός για να έρθουν στη θέση τους...
Χάλια σου λέω... Συνολικές εξαγωγές 8 δόντια... Μια φορά έφαγα μισό κουτί οικογενειακό παγωτό για να σταματήσω την αιμορραγία! Σιγά το κακό θα μου πεις... αλλά επί δύο ώρες έφτυνα αίμα μέχρι να το σκεφτεί η μάνα μου πως κάτι παγωμένο θα σταμάταγε το αίμα...

Μην ταλαιπωρήσετε τα παιδάκια σας άδικα.
Εγώ κάθε φορά έτρεμα η κακομοίρα... Από την ορθοδοντικό στην οδοντίατρο και πάλι πίσω... Ξεκίνησα τετάρτη δημοτικού και τελείωσα πρώτη-δευτέρα γυμνασίου... Σκέψου...

Εξαρτάται από την περίπτωση,εγώ κρίνω από τα δικά μου.
Η διαδικάσία ξεκίνησε όταν΄φύτρωσαν όλα τα μόνιμα, αυτό περιμέναμε άλλωστε.Είχα πάει νωρίτερα και μας είπε να περιμένουμε.
Ξεκίνησα στην τετάρτη δημοτικού και τα έβγαλα στην έκτη.Η θεραπεία απέτυχε,δηλαδή όταν χαμογελούσα φαίνονταν τα ούλα και η ορθοδοντικός μας είχε πει να βγάλω όλους τους φρονιμήτες που δεν υπήρχαν καν σαν ρίζες ακόμα.Και μας κακοφάνηκε.Άλλαξα ορθοδοντικό και ξανά σιδεράκια από πρώτη γυμνασίου μέχρι τρίτη λυκείου.Τι λαστιχάκια, μασελάκια,εξωστοματικά κλπ!!Εξπέρ είχα γίνει τόσα χρόνια!Δε μετανιώνω όμως!Έχω ίσια δόντια,ωραίο χαμόγελο!
Άλλωστε ο ορθοδοντικός υποστηρίζει ότι δεν αρκεί η ωραία εμφάνιση.Κυρίως είναι ότι με σωστά δόντια μπορούμε να τρώμε καλά ακόμα και σε μεγάλη ηλικία.

12ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Δευ Σεπ 06, 2010 5:00 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επίσης επειδή έβαζα δάχτυλο και όχι πιπίλα μέχρι την τρίτη δημοτικού (ω,ναι!!) όλα τα πάνω πετούσαν προς τα έξω και τα κάτω μέσα! χάλια.Η ορθοδοντικός είδε αυτό και το διόρθωσε.Με αποτυχία όπως είπα.Δεν είδε ότι είχα ένα πραγματικό πρόβλημα στα δόντια που στράβωναν όλα τα διπλανά...σαν ντόμινο!

13ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Τρι Σεπ 07, 2010 10:46 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ αν και δεν έψαξα αν υπάρχει ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 667478
Όταν τα τρίζουν ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;Γιατί δεν το αντέχω αυτό το πράγμα ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 534787 ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 534787 ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 534787

14ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Τρι Σεπ 07, 2010 11:58 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ αν και δεν έψαξα αν υπάρχει ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 667478
Όταν τα τρίζουν ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;Γιατί δεν το αντέχω αυτό το πράγμα ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 534787 ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 534787 ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 534787
τιποτα δεν μπορεις να κανεις το σταματανε μονα τους μετα απο λιγο τους φαινεται περιεργο στην αρχη που εχουν δοντια. Μπορεις να της λες ηρεμα οτι δεν σου αρεσει αυτος ο θορυβος αλλα δεν θα δεις και καμια αλλαγη επειδη της το λες. Και εμενα το εκαναν οι δικες μου και μετα απο λιγο καιρο το εκοψαν απο μονες τους.

15ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Τρι Σεπ 07, 2010 12:08 pm

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
faye έγραψε:τιποτα δεν μπορεις να κανεις το σταματανε μονα τους μετα απο λιγο τους φαινεται περιεργο στην αρχη που εχουν δοντια. Μπορεις να της λες ηρεμα οτι δεν σου αρεσει αυτος ο θορυβος αλλα δεν θα δεις και καμια αλλαγη επειδη της το λες. Και εμενα το εκαναν οι δικες μου και μετα απο λιγο καιρο το εκοψαν απο μονες τους.

ΧΑ!'Ηρεμα;
Τι ήρεμα της το είπα,τι τσιρίζω,τι τη μαλώνει ο μπαμπάς της,μέχρι και σιγανό χαστουκάκι της έδωσα στο στόμα Embarassed αλλά αυτή εκεί.Μας κοιτάζει με παράπονο που τη μαλώνουμε και μετά γελάει και το συνεχίζει.
Βρήκα κάτι για να το ξεχνάει,της χώνω κάτι πλαστικά παιχνίδια να τα δαγκώνει.

16ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Τρι Σεπ 07, 2010 12:22 pm

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
faye έγραψε:τιποτα δεν μπορεις να κανεις το σταματανε μονα τους μετα απο λιγο τους φαινεται περιεργο στην αρχη που εχουν δοντια. Μπορεις να της λες ηρεμα οτι δεν σου αρεσει αυτος ο θορυβος αλλα δεν θα δεις και καμια αλλαγη επειδη της το λες. Και εμενα το εκαναν οι δικες μου και μετα απο λιγο καιρο το εκοψαν απο μονες τους.

ΧΑ!'Ηρεμα;
Τι ήρεμα της το είπα,τι τσιρίζω,τι τη μαλώνει ο μπαμπάς της,μέχρι και σιγανό χαστουκάκι της έδωσα στο στόμα Embarassed αλλά αυτή εκεί.Μας κοιτάζει με παράπονο που τη μαλώνουμε και μετά γελάει και το συνεχίζει.
Βρήκα κάτι για να το ξεχνάει,της χώνω κάτι πλαστικά παιχνίδια να τα δαγκώνει.
μην στεναχωριεσαι θα το κοψει μονη της . Σκεψου οτι μεχρι τωρα δεν ειχε δοντακια και ξαφνικα της ερχεται περγιεργη σαν αισθηση τα δοντια μεσα στο στομα. Καποια στιγμη θα το κοψει . Και εγω τα ειχα κανει ολα αυτα . Γι αυτο σου ειπα οτι δεν νομιζω οτι θα εχουν αποτελεσμα. Θα το κοψει απο μονη της . Ισως αν δεν της δινεις και σημασια να το κοψει πιο γρηγορα τι να πω.

17ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Τετ Σεπ 08, 2010 12:03 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:Η μικρή μου έχει βγάλει 5 δόντια κάτω και 4 επάνω.Όταν χαμογελάει με κλειστά τα δόντια τα κάτω τα βάζει μπροστά απο τα πάνω.Θα το αλλάξει αυτό ή θα της μείνει συνήθειο και πρέπει να κάνω κάτι;Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο που θα έρθει την Πέμπτη αλλά η εμπειρία μιλάει πιο σωστά.

Μπορεί να κάνω και λάθος...
αλλά πιστεύω πως είναι νωρίς να ανησυχείς. Δεν πιστεύω πως το παιδί το κάνει από συνήθειο αλλά απλώς έτσι "κλείνει" το στόμα του. Μάλλον έχει να κάνει με την κάτω γνάθο. Όπως και να έχει όμως έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ νωρίς για οποιαδήποτε ορθοδοντική θεραπεία μια και το παιδί έχει ακόμα τα νεογιλά του δοντάκια που κάποια στιγμή θα αντικασταθούν.
Είναι καλή σκέψη όμως να ρωτήσεις και την παιδίατρό σας.

18ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Πεμ Σεπ 09, 2010 5:00 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σήμερα που ήρθε ο παιδίατρος δεν το έκανε το σκασμένο και μου είπε οτι μάλλον κοροϊδευτικά το κάνει γιατί το κλείνει σωστά το στόμα της.

19ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Πεμ Σεπ 09, 2010 5:09 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Αθηνούλα δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Μπορεί να το κάνει κοροϊδευτικά που λένε, ή μπορεί και να της μείνει...
Πάντως όταν έρθει η ώρα να αλλάξει δοντάκια, πιστεύω πως ίσως το σταματήσει (αν εξακολουθεί να το κάνει μέχρι τότε) γιατί θα την πονάνε αυτά που κουνιούνται αλλά και αυτά που σκάνε.

Σου το είχα πει. Είναι ένα ενδεχόμενο. Σας δουλεύει η μικρή κι εσείς μασάτε!
ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 215994

20ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Πεμ Σεπ 09, 2010 5:11 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Σου το είχα πει. Είναι ένα ενδεχόμενο. Σας δουλεύει η μικρή κι εσείς μασάτε!
ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ 215994

Ναι το νούμερο...τι να την κάνω;

21ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Πεμ Σεπ 09, 2010 5:15 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να της δώσεις ένα φιλάκι από μένα!!!
Ρουφηχτό!

22ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Πεμ Σεπ 09, 2010 5:17 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Να της δώσεις ένα φιλάκι από μένα!!!
Ρουφηχτό!

έγινε...αλλά άρχισε να τσιρίζει

23ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Empty Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΝΤΙΑ Πεμ Σεπ 09, 2010 5:28 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τσιρίζει για να γκρινιάξει ή τσιρίζει έτσι για να βγάλει φωνή?

Δε σε θέλει παιδί μου εσένα τι να σε κάνει?
Σε έχει όλη μέρα. Φτάνει πια!
Θα της δώσω εγώ ένα όταν τη δω, να κόψω αντίδραση...

Συνήθως τα μωράκια με συμπαθούν.
Μπορεί μερικά να θέλουν λίγο χρόνο, αλλά στο τέλος όλα "τα κερδίζω"!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις