Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
64 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 64 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ειμαι υπερβολικη? Empty ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 2:32 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πεστε μου εαν ειμαι υπερβολικη
εχουν ερθει τα πεθερικα μου εδω και 6 μερες τα εχω παιξει κοιμουνται στους καναπεδες και το σπιτι μας δεν ειναι πολυ μεγαλο
οσο μπορουνε βοηθανε γιατι η πεθερα μου εχει καταθλιψη καταλαιβενεται πως ειναι τα πραγματα στο σπιτι
μαγειρευω πλενω κανονιζω 2 παιδια και ειμαι αυπνη ο μικρος εχει να κοιμηθει 10 βραδυα
χτες πηαγαμε στην αδερφη μου ειχε γενεθλια ο γαμπρος μου κατσαμε καιμια ωρα και αυτα αρχισανε να κλαινε νυσταζανε και φυγαμε
τα παιδια εκει πρηξανε τον μιχαλη να ξαναγυρισει για κανενα ρακι εγω τα ειχα παρει
λιγο η κουραση λιγο η αυπνια και ξεσπασα σε κλαματα αφου εγω δεν θα πηγαινα δεν ηθελα να παει δεν ξερω γιατι και τι με επιασε
ηρθαμε σπιτι εκανε μπανιο την μικρη την κοιμισε και εφυγε
εγω τουρκος
παει 12 ακομα εκει του στελνω ενα μηνυμα οτι δενε χει φιλοτιμο
ημουνα αγκαλια με το μωρο νυσταζα και τα πεθερικα μου ροχαλιζαν τα ειχα παρει
ηρθε ουτε που μιλησαμε και εκεινος εμεινε αυονος ολο το βραδυ απο τα νευρα του
το πρωι μου ειπε οτι ειμαι
μιζερη και οτι δεν ειμαι καλα
του ειπα οτι δεν μου ειπε καν να παω μαζι του
και μου ειπε οτι δεν θελω να αφηνω τα παιδια στους γονεις του(ειναι αληθεια)
με τα πολλα δεν μιλαμε καν και ειμαστε στα προθυρα χωρισμου οχι απο αυτο μονο αλλα συνεχεια διαφωνουμε
η αδερφη μου λεει οτι ειμαι υπρβολικια για 2 ωρες που εφυγε
μα ελεος και εγω θελω να βγω και εγω εμαι κουρασμενη
μετα το μετρανοιωνω και λεω οηγε 2 ωρες οκ καποια στιγμη θα βγω και εγω και θα μεινει εκεινος δεν εχει τετοια προβληματα
απο τα νευρα μου χτες του ειπα να χωρισουμε
τι να κανω?

2ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 2:43 am

ευουλα

ευουλα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καταρχην πρεπει να ηρεμησεις!και μενα μου εχει τυχει να ειμαστε καπου με τον αντρα μου και επειδη ειναι αργα να εχω φυγει για να βαλω τα παιδια για υπνο και εκεινος να συνεχισει και να ερθει αργοτερα!δεν τρεχει τιποτα γιατι και γω καποιες στιγμες θα λειψω και θα μεινει αυτος με τα παιδια.το αρνητικο ειναι που δεν θελει αν καταλαβα να κρατουν τα παιδια οι γονεις τοτ ετσι ωστε να ευχαριστηθεις και συ την εξοδο σου!κατα τα αλλα αυτος δεν ειναι λογος διαζυγιου εκτος αν αυτο ειναι μονο μια αφορμη.σκεψου λογικα και μεσα απο συζητηση ολα ελπιζω να λυθουν! Wink

3ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 2:46 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταρχήν μην πάρεις ακόμη το δικηγόρο. (χαμογέλα λίγο). Δεν είσαι υπερβολική. Είσαι κουρασμένη.
Ακριβώς το ίδιο είχε συμβεί σε εμάς πριν 2 μήνες. Πήγαμε στην αδελφή του για τα γενέθλιά της και εγώ γύρισα με τη μικρή στο σπίτι και ο Νικολάκης πήγε για μπυρίτσα με τους φίλους του. Θηρίο ανήμερο εγώ. Οχι επειδή βγήκε, επειδη ήθελα να ξεσκάσω και έγω. Και να φανταστείς οτι εγώ βγαίνω τακτικά με τις φίλες μου και δεν έχω τα πεθερικά στα πόδια μου.
Μήπως να έκανες μια κουβέντα για το οτι θέλεις και εσύ που και που να ξεσκάς? Πες του οτι καταλαβαίνεις οτι και αυτός πιέζεται και θέλει να ξεσκάει, αλλά το ίδιο χρειάζεσαι και εσύ. Δεν υπάρχει κάποιος να σας τα κρατήσει και να πάτε κάπου οι δυο σας. Ενα απογευματινό σινεμά, ένα ταβερνάκι ένα μεσημέρι. Τϊποτα σπουδαίο αλλά τόσο σημαντικό

4ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 2:50 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ τι να πω τωρα και να τα γραψω και σωστα μην παρεξηγηθω! κοιτα κοριτσακι μου επειδη γενικα τα νευρα σου τον τελευταιο καιρο ηταν καπως νομιζω σπασαν και τα δικα του καποια στιγμη ειναι λογικο, εχεις περασει θεματα με καταθλιψη και ζοριστηκες λιγο πριν που δεν επαιρνες τα χαπακια στην ισχυ που επρεπε οποτε νομιζω εισαστε και οι δυο εκνευρισμενοι αυτη τη στιγμη και κουρασμενοι, καλο ειναι να του ζητησεις συγνωμη να πεις οτι ησουν καιρο καπως και τωρα θα βρεις τον εαυτο σου και ξεσπασες και εσυ, οκ το καταλαβαινω το ξεσπασμα σου οταν νυσταζεις εχεις δυο μωρα και ο αλλος φευγει να παει ξανα εκει αλλα ισως και αυτος ειχε αναγκη να ξεσκασει και βρηκε τον τροπο, καλο ειναι να ηρεμησετε και να κανετε μια κουβεντα οχι τσακωμενοι ομως αφου τα βρητε προς το παρων και να δειτε αν εχει πιο βαθια αιτια ολο αυτο η απλα ειναι ενα ξεσπασμα και απο τους δυο σας

5ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 2:57 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα συμφωνήσω οτι είσαι κουρασμένη και όλα τα παραπάνω.Οι περισσότεροι σ'αυτή τη φάση τσακωνόμαστε...κι εγώ τον είχα βρίσει που πήγε για καφέ με τον αδερφό μου όταν δεν είχα σαραντήσει.Είναι κι απο μέρους τους γαϊδουριά...αλλά δεν είναι λόγοι αυτοί για χωρισμό.

6ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 2:59 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:καταρχήν μην πάρεις ακόμη το δικηγόρο. (χαμογέλα λίγο). Δεν είσαι υπερβολική. Είσαι κουρασμένη.
Μήπως να έκανες μια κουβέντα για το οτι θέλεις και εσύ που και που να ξεσκάς? Πες του οτι καταλαβαίνεις οτι και αυτός πιέζεται και θέλει να ξεσκάει, αλλά το ίδιο χρειάζεσαι και εσύ. Δεν υπάρχει κάποιος να σας τα κρατήσει και να πάτε κάπου οι δυο σας. Ενα απογευματινό σινεμά, ένα ταβερνάκι ένα μεσημέρι. Τϊποτα σπουδαίο αλλά τόσο σημαντικό

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Κι εγώ έχω τέτοια ζητήματα. Ζηλεύω πολύ όταν βγαίνει για τους λόγους που προαναφέρθηκανα. Κι εμένα μου λέει να βγαίνω με φίλες μου και μάλιστα κρατάει ευχαρίστως το παιδί για να βγω εγώ. Αλλά στις αρχές ειδικά που το μωρό θήλαζε και ήταν απολύτως εξαρτημένο όποτε έλεγε να βγει για έναν μεσημεριανό καφέ ο άνθρωπος του έκανα τα νεύρα τσατάλια!!
Οι ισορροπίες είναι πολύ δύσκολο πράγμα στη ζωή ενός ζευγαριού. Και η ανοησία που λένε ότι ένα παιδί φέρνει το ζευγάρι κοντά είναι μια τεράστια μπαρούφα! Κοίταξε μη χαλάσεις το σπιτικό σου στα καλά καθούμενα και μετά τραβάς τα μαλλιά σου. Συζητήστε όσο χρειαστεί. Θα βρεθεί η άκρη.

7ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 3:01 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:
florentiab έγραψε:καταρχήν μην πάρεις ακόμη το δικηγόρο. (χαμογέλα λίγο). Δεν είσαι υπερβολική. Είσαι κουρασμένη.
Μήπως να έκανες μια κουβέντα για το οτι θέλεις και εσύ που και που να ξεσκάς? Πες του οτι καταλαβαίνεις οτι και αυτός πιέζεται και θέλει να ξεσκάει, αλλά το ίδιο χρειάζεσαι και εσύ. Δεν υπάρχει κάποιος να σας τα κρατήσει και να πάτε κάπου οι δυο σας. Ενα απογευματινό σινεμά, ένα ταβερνάκι ένα μεσημέρι. Τϊποτα σπουδαίο αλλά τόσο σημαντικό

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Κι εγώ έχω τέτοια ζητήματα. Ζηλεύω πολύ όταν βγαίνει για τους λόγους που προαναφέρθηκανα. Κι εμένα μου λέει να βγαίνω με φίλες μου και μάλιστα κρατάει ευχαρίστως το παιδί για να βγω εγώ. Αλλά στις αρχές ειδικά που το μωρό θήλαζε και ήταν απολύτως εξαρτημένο όποτε έλεγε να βγει για έναν μεσημεριανό καφέ ο άνθρωπος του έκανα τα νεύρα τσατάλια!!
Οι ισορροπίες είναι πολύ δύσκολο πράγμα στη ζωή ενός ζευγαριού. Και η ανοησία που λένε ότι ένα παιδί φέρνει το ζευγάρι κοντά είναι μια τεράστια μπαρούφα! Κοίταξε μη χαλάσεις το σπιτικό σου στα καλά καθούμενα και μετά τραβάς τα μαλλιά σου. Συζητήστε όσο χρειαστεί. Θα βρεθεί η άκρη.

λιανικο μου αν εχει καλες βασεις ενα ζευγαρι αντεχει και με το παιδι, ειναι η πιο δυσκολη κατασταση η λοχεια για το ζευγαρι να αντεξει, αν ομως εχει προβληματα τοτε ναι ενα παιδι δεν τους φερνει κοντα το αντιθετο

8ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 3:12 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:

λιανικο μου αν εχει καλες βασεις ενα ζευγαρι αντεχει και με το παιδι, ειναι η πιο δυσκολη κατασταση η λοχεια για το ζευγαρι να αντεξει, αν ομως εχει προβληματα τοτε ναι ενα παιδι δεν τους φερνει κοντα το αντιθετο

Όσο γερές βάσεις και να έχει το ζευγάρι το μωρό τους ταράζει τις ισορροπίες. Δε λέω ότι πάντα τους απομακρύνει, αλλά σίγουρα η περίοδος της λοχείας δεν τους φέρνει πιο κοντά!
Απλώς υπάρχουν ορισμένοι μύθοι που δεν καταλαβαίνω γιατί διαιωνίζονται:
1. Ένα παιδί φέρνει το ζευγάρι πιο κοντά.
Τι ανοησία είναι αυτή. Η οικογένεια αποκτά ένα νέο απόλυτα εξαρτημένο μέλος και πρέπει να επέλθει επαναπροσδιορισμός όχι μόνο ρόλων αλλά και προσωπικοτήτων. Μέσα σ' αυτό το γενικό χαμό πώς θα έρθουν πιο κοντά η μαμά κι ο μπαμπάς;;;
2. Η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη περίοδος που περνάει μια γυναίκα.
Ειλικρινά δεν ξέρω το ακριβές ποσοστό των γυναικών που το βιώνουν αυτό, αλλά σίγουρα είναι μονοψήφιος αριθμός!! Άλλο θέμα το ότι νιώθεις ευτυχισμένη και άλλο το αν περνάς καλά. Μόνο τα συμπτώματα να βάλεις και να προσθέσεις τον τρελό χορό των ορμονών βγάζεις το συμπέρασμά σου!!
3. Το γυναικείο σώμα δεν αλλάζει μετά τη γέννα. Το στήθος δεν πέφτει και ο πισινός δε μεγαλώνει.
Μα τι παπ@#$ές είναι αυτές; Sorry κιόλας αλλά συγχίζομαι! Πόσες από εμάς έχουμε διατηρήσει αψεγάδιαστο και μάλιστα χωρίς θυσίες το κορμί που είχαμε πριν από το μωράκι μας; Φυσικά και αγαπάμε το σώμα μας γιατί μας χάρισε τον άγγελο της ζωής μας. Αλλά όχι ότι δεν άλλαξε κιόλας! Και μετά τρελαινόμαστε και νομίζουμε ότι είμαστε η εξαίρεση με τον τεράστιο πάτο και το πεσμένο στήθος! (βλ. και σημερινό θέμα της Ολίβιας στο blog)

Noμίζω ότι είναι καιρός να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε κάποιες καταστάσεις. Δε νομίζω ότι πρέπει να λέμε ψέματα για να κάνουμε τους ανθρώπους να κάνουν παιδιά!! Το να είσαι γονιός έχει τόση χάρη από μόνο του που μόνο κακό του κάνουν τέτοιες ψευδείς φήμες...

9ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 3:12 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:Οι ισορροπίες είναι πολύ δύσκολο πράγμα στη ζωή ενός ζευγαριού. Και η ανοησία που λένε ότι ένα παιδί φέρνει το ζευγάρι κοντά είναι μια τεράστια μπαρούφα!

Εγώ σ'αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.Ειδικά σε μας που δεν προλάβαμε να γνωριστούμε καλά το παιδί μας απομάκρυνε αρκετά.Πολλές φορές παραδεχόμαστε οτι το βιαστήκαμε αλλά οκ.Υπάρχει καλή θέληση και απο τους δυό μας και όοοοοταν καταφέρνουμε να βρεθούμε λίγο μόνοι μας φαίνονται τα μέλια που ακόμα υπάρχουν.
Γι'αυτό προσπαθήστε να συζητήσετε αλλά κάπου έξω απο το σπίτι και να είστε οι δυό σας.

10ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 3:15 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:[

Όσο γερές βάσεις και να έχει το ζευγάρι το μωρό τους ταράζει τις ισορροπίες. Δε λέω ότι πάντα τους απομακρύνει, αλλά σίγουρα η περίοδος της λοχείας δεν τους φέρνει πιο κοντά!
Απλώς υπάρχουν ορισμένοι μύθοι που δεν καταλαβαίνω γιατί διαιωνίζονται:
1. Ένα παιδί φέρνει το ζευγάρι πιο κοντά.
Τι ανοησία είναι αυτή. Η οικογένεια αποκτά ένα νέο απόλυτα εξαρτημένο μέλος και πρέπει να επέλθει επαναπροσδιορισμός όχι μόνο ρόλων αλλά και προσωπικοτήτων. Μέσα σ' αυτό το γενικό χαμό πώς θα έρθουν πιο κοντά η μαμά κι ο μπαμπάς;;;
2. Η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη περίοδος που περνάει μια γυναίκα.
Ειλικρινά δεν ξέρω το ακριβές ποσοστό των γυναικών που το βιώνουν αυτό, αλλά σίγουρα είναι μονοψήφιος αριθμός!! Άλλο θέμα το ότι νιώθεις ευτυχισμένη και άλλο το αν περνάς καλά. Μόνο τα συμπτώματα να βάλεις και να προσθέσεις τον τρελό χορό των ορμονών βγάζεις το συμπέρασμά σου!!
3. Το γυναικείο σώμα δεν αλλάζει μετά τη γέννα. Το στήθος δεν πέφτει και ο πισινός δε μεγαλώνει.
Μα τι παπ@#$ές είναι αυτές; Sorry κιόλας αλλά συγχίζομαι! Πόσες από εμάς έχουμε διατηρήσει αψεγάδιαστο και μάλιστα χωρίς θυσίες το κορμί που είχαμε πριν από το μωράκι μας; Φυσικά και αγαπάμε το σώμα μας γιατί μας χάρισε τον άγγελο της ζωής μας. Αλλά όχι ότι δεν άλλαξε κιόλας! Και μετά τρελαινόμαστε και νομίζουμε ότι είμαστε η εξαίρεση με τον τεράστιο πάτο και το πεσμένο στήθος! (βλ. και σημερινό θέμα της Ολίβιας στο blog)

Noμίζω ότι είναι καιρός να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε κάποιες καταστάσεις. Δε νομίζω ότι πρέπει να λέμε ψέματα για να κάνουμε τους ανθρώπους να κάνουν παιδιά!! Το να είσαι γονιός έχει τόση χάρη από μόνο του που μόνο κακό του κάνουν τέτοιες ψευδείς φήμες...

Πες τα χρυσόστομη!!!

11ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 3:21 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια ξερει οτι εχω θεμα με τα πεθερικα μου ολο μου την λενε
τωρα ο πεθερος μου ειπε μην φας ψωμι εχεις αποθεματα εσυ εχω 3 γεννες απανωτες και εχω γεννησει 50 μερες λες να μην εχω αποθεμετα
ελεος
η δε πεθερα εκανα σουπα απο πανω μου και με κριτικαρει ολη την ωρα
δεν μπορω λεπτο μονη μου μαζι τους
το ξερει
ηξερε χτες την κουραση μου φυσικο δεν ηταν
επιμενει ομως οτι ειμαι ετσι σαν ανθρωπος και δεν αντεχει αλλο

12ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 3:22 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:

λιανικο μου αν εχει καλες βασεις ενα ζευγαρι αντεχει και με το παιδι, ειναι η πιο δυσκολη κατασταση η λοχεια για το ζευγαρι να αντεξει, αν ομως εχει προβληματα τοτε ναι ενα παιδι δεν τους φερνει κοντα το αντιθετο

Όσο γερές βάσεις και να έχει το ζευγάρι το μωρό τους ταράζει τις ισορροπίες. Δε λέω ότι πάντα τους απομακρύνει, αλλά σίγουρα η περίοδος της λοχείας δεν τους φέρνει πιο κοντά!
Απλώς υπάρχουν ορισμένοι μύθοι που δεν καταλαβαίνω γιατί διαιωνίζονται:
1. Ένα παιδί φέρνει το ζευγάρι πιο κοντά.
Τι ανοησία είναι αυτή. Η οικογένεια αποκτά ένα νέο απόλυτα εξαρτημένο μέλος και πρέπει να επέλθει επαναπροσδιορισμός όχι μόνο ρόλων αλλά και προσωπικοτήτων. Μέσα σ' αυτό το γενικό χαμό πώς θα έρθουν πιο κοντά η μαμά κι ο μπαμπάς;;;
2. Η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη περίοδος που περνάει μια γυναίκα.
Ειλικρινά δεν ξέρω το ακριβές ποσοστό των γυναικών που το βιώνουν αυτό, αλλά σίγουρα είναι μονοψήφιος αριθμός!! Άλλο θέμα το ότι νιώθεις ευτυχισμένη και άλλο το αν περνάς καλά. Μόνο τα συμπτώματα να βάλεις και να προσθέσεις τον τρελό χορό των ορμονών βγάζεις το συμπέρασμά σου!!
3. Το γυναικείο σώμα δεν αλλάζει μετά τη γέννα. Το στήθος δεν πέφτει και ο πισινός δε μεγαλώνει.
Μα τι παπ@#$ές είναι αυτές; Sorry κιόλας αλλά συγχίζομαι! Πόσες από εμάς έχουμε διατηρήσει αψεγάδιαστο και μάλιστα χωρίς θυσίες το κορμί που είχαμε πριν από το μωράκι μας; Φυσικά και αγαπάμε το σώμα μας γιατί μας χάρισε τον άγγελο της ζωής μας. Αλλά όχι ότι δεν άλλαξε κιόλας! Και μετά τρελαινόμαστε και νομίζουμε ότι είμαστε η εξαίρεση με τον τεράστιο πάτο και το πεσμένο στήθος! (βλ. και σημερινό θέμα της Ολίβιας στο blog)

Noμίζω ότι είναι καιρός να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε κάποιες καταστάσεις. Δε νομίζω ότι πρέπει να λέμε ψέματα για να κάνουμε τους ανθρώπους να κάνουν παιδιά!! Το να είσαι γονιός έχει τόση χάρη από μόνο του που μόνο κακό του κάνουν τέτοιες ψευδείς φήμες...

συμφωνω απολυτα μαζι σου

13ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 3:30 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pana έγραψε:κοριτσια ξερει οτι εχω θεμα με τα πεθερικα μου ολο μου την λενε
τωρα ο πεθερος μου ειπε μην φας ψωμι εχεις αποθεματα εσυ εχω 3 γεννες απανωτες και εχω γεννησει 50 μερες λες να μην εχω αποθεμετα
ελεος
η δε πεθερα εκανα σουπα απο πανω μου και με κριτικαρει ολη την ωρα
δεν μπορω λεπτο μονη μου μαζι τους
το ξερει
ηξερε χτες την κουραση μου φυσικο δεν ηταν
επιμενει ομως οτι ειμαι ετσι σαν ανθρωπος και δεν αντεχει αλλο


να ηρεμήσετε και να κάνετε μια κουβέντα χωρίς νεύρα και κυρίως χωρίς κατηγορίες. μετά από τρία παιδιά θα έπρεπε να έχει καταλάβει οτι μια γυναίκα 50 μόλις ημέρες μετά τη γέννα δεν έχει ακόμη επανέλθει στα φυσιολογικά της. υπάρχει και το "μη χωρίσεις πριν χρονίσεις"


αααα και ο πεθερός σου είναι γαϊδαρος

14ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 3:40 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ αυτη η ατακα του πεθερου σου μου θυμιζει την ατακα της δικιας μου πεθερας οταν ειχα γεννησει τον γιο μου, ηλιθιοι ανθρωποι επειτηδες τα κανουν για να σε εκνευρισουν μην τσιμπας

15ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 4:06 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Προσπάθησε να σκεφτείς πιο ψύχραιμα.Είσαι σίγουρα πολύ κουρασμένη και πηγμένη με τα παιδιά.Δυστυχώς έτσι γίνεται! Και σίγουρα θα ξεσπάς κάποια στιγμή.Οι πεθεροί σου μένουν μονιμα στο σπίτι σου ή σκοπέυουν να φύγουν;Επίσης,όπως έχεις εσύ ανάγκη να βγεις (άσχετα αν δεν προλαβαίνεις τελικά), την ίδια ανάγκη έχει κι ο άντρας σου και πιο έντονα,γιατί εκείνος μπορεί να θέλει τη δ ι κ ή σου συντροφιά την οποία στερείται χάρη των παιδιών. Υπάρχει δυνατότητα να αφήσεις τα παιδιά στους δικούς σου γονείς ή στην αδερφή σου ή κάπου;Έστω το ένα παιδί.Και βγες μια βόλτα με τον άντρα σου να χαλαρώσετε.Η αδερφή μου τα αφήνει κοιμισμένα στη μαμά μου και βγαίνει με τον άντρα της.Στη χάση και τη φέξη βέβαια,αλλά χρειάζεται κι αυτό.

16ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 5:40 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι έγραψε:αχ αυτη η ατακα του πεθερου σου μου θυμιζει την ατακα της δικιας μου πεθερας οταν ειχα γεννησει τον γιο μου, ηλιθιοι ανθρωποι επειτηδες τα κανουν για να σε εκνευρισουν μην τσιμπας
εσενα τι σου ειχε πει?
απαραδεκτος ε?μου εσκισε την ψυχολογια μου
το ειπα στομ μιχαλη και μου λειι καλα καλα μην δινεις ημασια

17ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 5:43 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα με ειχε κοιταξει στον καναπε που καθομουν με τον αντρα μου και ειπε την εξης ατακα, ο χοντρος και ο λιγνος [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] μετα πηγαινε να τα μπαλωσει που την ρωτουσε ο αντρας μου τι εννοουσε, οτι και καλα να θυμηθηκα το αγαπημενο σου που εβλεπες παλια στην τηλεοραση και εναν φιλο σου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ε σε αυτη την εγκυμοσυνη κιχ δεν βγαλανε δεν τους επαιρνε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

18ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 5:51 am

BIKH

BIKH
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ,ΑΠΛΑ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ!ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ.ΜΙΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ,ΠΕΣ ΤΟΥ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ,ΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ.ΤΙ ΣΕ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΕΛΟΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΧΩΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΜΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ!!!

19ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 6:24 am

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΣΟΥ ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚΕΙ????ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΔΗ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ????

20ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 6:27 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι έγραψε:εμενα με ειχε κοιταξει στον καναπε που καθομουν με τον αντρα μου και ειπε την εξης ατακα, ο χοντρος και ο λιγνος [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] μετα πηγαινε να τα μπαλωσει που την ρωτουσε ο αντρας μου τι εννοουσε, οτι και καλα να θυμηθηκα το αγαπημενο σου που εβλεπες παλια στην τηλεοραση και εναν φιλο σου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ε σε αυτη την εγκυμοσυνη κιχ δεν βγαλανε δεν τους επαιρνε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
εχω 3 γεννες μαζι με την ορωτη που εχασα το μωρο στην 25 εβδομαδα
μεσα σε 18 μηνες εκανα 2 παιδια
ντροπη του
και εχω περασει και τοσα για αυτο δεν θελω να μενω λεπτο μονη μου μαζι τους

21ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 6:28 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
GEODATOU έγραψε:ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΣΟΥ ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚΕΙ????ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΔΗ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ????
εχουν ερθει για 3 μερες και ειναι εδω απο την προηγουμενη πεμπτη
και δεν λενε ποτε θα φυγουν

22ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 8:31 am

skountouflou


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δύσκολη φάση τα πεθερικά στο σπίτι.

Προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο μπορείς κ στην τελική πες κ καμιά κουβέντα λίγο αγριεμένα όταν δεν σκέφτονται τι λένε.

Μην σε παίρνει από κάτω,πάτα πόδι.Μπορούσες να εξηγήσεις στο σύζυγο ότι δεν ένιωθες καλά κ μπορούσε να κάτσει σπίτι στην τελική κ να μην φύγει.Όλα λύνονται με την συζήτηση,αλλά κάποιες φορές πάνω στα νεύρα μας το ξεχνάμε.

23ειμαι υπερβολικη? Empty Απ: ειμαι υπερβολικη? Τρι Σεπ 07, 2010 10:09 am

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είναι ένα μεγάλο θέμα κοπέλα μου αυτο που άνοιξες...Από όπου κι αν το πιάσεις βρωμάει....
Θα σου πω ξεκάθαρα την γνώμη μου σαν να μιλάω με την κολλητή μου!!!
Πρώτον εκεί που μένεις είσαι εσύ η οικοδέσποινα και όχι αυτοί!!
Δεύτερον ξεκαθάρισε ανοιχτά την θέση σου στον άντρα σου για το πως νιώθεις και το πως πνίγεσαι βλέποντας τους εκει.
Τρίτον όσο αφορά τον άντρα σου αυτό είναι ένα πολύ λεπτό θέμα αλλά θα προσπαθήσω να επέμβω όσο πιο ευγενικά μπορώ....
Το ότι πήγε για λίγο με τους φίλους του να πιει λίγο και να ξεχαστεί δεν το θεωρώ πάρα πολύ κακό....Απ'ότι φαίνεται ο άνθρωπος χρειάζεται τον αέρα του! Επίσης όταν γύρισε και δεν σου μίλησε το έκανε γιατί ήξερε ότι είχες νεύρα και προτίμησε να ηρεμήσεις πρώτα.Επίσης πιστεύω ότι δεν σου είπε να πάτε μαζί λόγω των παιδιών....Χαλάρωσε κούκλα μου!!Βέβαια το ότι σε είπε μίζερη είναι μείον του και βγαίνει από κάτω!
Να σημειώσω επίσης οτί επειδή διαφωνείται συνέχεια δεν σημαίνει ότι πρέπει να χωρίσετε...Αν είναι τότε όλα τα ζευγάρια που έχουμε διαφωνίες θα χωρίζαμε...Δεν είναι λύση αυτή!
Όλα αυτά γίνονται από την κλεισούρα σου και το πίξιμο σου....Λογικό είναι με τα παιδιά και τα πεθερικά.
Η γνώμη μου είναι όταν θα είσαι ήρεμη να βάλεις κάτω τον άντρα σου και να συζητήσεις ότι σε απασχολεί με ειρηνικές διαθέσεις πάντα....Αν του μιλήσεις και του εξηγήσεις ήρεμα και πολιτισμένα πιστεύω θα σε καταλάβει....Οι άντρες πιέζονται με τέτοιες καταστάσεις. Αν τον αγαπάς προσπάθησε το!!!
Πέρα από τον εαυτό σου σκέψου και τα μικρά σου πλασματάκια...Πιστεύω ότι δεν τους αξίζει να μεγαλώσουν χωρίς πατέρα!!

Μιλάω πάντα με ειλικρίνεια.Ελπίζω να μην σε ενόχλει αυτό!Πάνω απ'ολα σεβασμός!




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις