Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
θα παμε στ μητερα μου τελικα για φαγητο και θα παρω το καροτσι μαζι μου να τη βγσλω εκει εξω μια βολτα στ προαυλιο τ σπιτιου μου..

sofy


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και εγώ πάντως που δεν την έχω βγάλει έξω τη μπέμπα χθές πάθαμε πεφθιγγίτιδα.. στο τσάκ γλυτώσαμε τον Παίδων και ξεκινήσαμε και αντιβίωση 3 εβδομάδων μωρό!
Αποψή μου είναι να μη δεχόμαστε επισκέψεις στο σπίτι και μας μεταφέρουν ιώσεις! Ρένια αν βγείς έξω πρόσεξε μη έρχετε ο κάθε άσχετος για να δεί απο κοντά το μωρό. μια πολύ καλή λύση είναι και η βόλτα με το αμάξι!

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ιώσεις δεν φέρνουν μόνο οι ξένοι αλλά και εμείς οι ίδιοι (εφόσον δεν είμαστε νυχθημερόν κλεισμένοι στο σπίτι μαζί με το μωρό). Το πιο ασφαλές μέρος για ένα μωρό είναι έξω, στο φως και στον αέρα. Δηλαδή αν πραγματικά ανησυχείς για τις ιώσεις δεν θα έπρεπε ούτε να το σκέφτεσαι να την πας στο σπίτι των γονιών σου, πολλαπλασιάζοντας έτσι τις πιθανότητες να έρθει σε επαφή με κάποιον ιό μέσω των παρεβρισκομένων. Χίλιες φορές πιο ασφαλής μια βόλτα με το καρότσι σε ένα πάρκο (και όσο γίνεται αποφεύγοντας τα πολλά-πολλά με άλλους ανθρώπους).

Από εκεί και πέρα, μπορείς να σκεφτείς ότι και το ρίσκο της ίωσης είναι μέσα στη ζωή και δεν μπορούμε να κλειστούμε σε γυάλα. Ευτυχώς που υπάρχει και η ιατρική να μας κάνει καλά με φάρμακα. Περαστικά στο μωρό σας Sofy!

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
reniapa έγραψε:κλεοπατρα γεια..κ ποτε ακριβως γεννησες??εγω γεννησα τη κυριακη 13/4..θελω να τη βγαλω βολτα σημερα που εχει ηλιο ..ειναι καλος καιρος αλλα επειδη φυσαει πολυ πολυ λιγο αερας φοβαμαι..μη μου κρυωσει..εσυ την ειχες βγαλει πριν τις 25 μερες?


Καλησπέρα Ρένια να σου ζήσει το μωράκι!! Την καλύτερη εποχή γεννήσαμε! Εγώ 6/4/13!! Εμείς ξεκινήσαμε δειλά δειλά να βγαίνουμε στις 25 περίπου ημέρες. Ο καιρός ήταν καλός, οι ιώσεισ είχαν εξαλειφθει κ έτσι τολμήσαμε. Την έφερα σε επαφή κ με κόσμο, δεν έπαθε τίποτα. Να βγείτε μη φοβάσαι! Αν φυσάει μπορείς να βάλεις την πλαστική κουκούλα που διαθέτει το καρότσι ή την κουνουπιέρα.

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα κοριτσια..σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

Κλεοπατρα ναι..καλη εποχη γεννησαμε οντως..!να σου πω το καροτσι μου δε εχει πλαστικη κουκουλα..απο που μπορω να παρω μια?καλη ιδεα σου.θα τη προσθετω οταν φυσαει ο αερας..!!χθες τελικα δε τη εβγαλα βολτα..μονο με το αμαξι πηγαμε βολτιτσα..!!

Γενικα δε εχω επαφη με ανθρωπους πολλους κ ουτε εχω επισκεψεις..μονο η μητερα μου κ ο πατερας μου ερχονται γτ ειμαι απο καισαρικη κ θελω ακομα βοηθεια..!!μεχρι τωρα μια χαρα ειναι τ μωρο μου ουτε αρρωστιες ουτε τπτ..χτυπα ξυλο δλδ..

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνήσω με τα ΚΟΡΙΤΣΙΑ,πιο πολυ αρρωστενουμε από το μέσα παρά απο τις βόλτες!
Φυσάει δε φυσάει το σκουφάκι κ το κουκουλακι θα το χρειαστείς,άμα ειναι τα αυτάκια κλειστά δεν εχεις να φοβάσαι. Κ τα ποδαράκια πρέπει να ειναι ζεστά,αυτα ειναι τα βασικα για το μωράκι!

Κ τη σακούλα δε τη χρειαζεσε Οπωσδήποτε,παρτην βέβαια καλου κακού για σιγουριά,αλλα δε χρειαζετε να το κλείσεις μέσα στη σακούλα το μωρό.Αν το καρότσι σας εχει καλή καλαθουνα,βαθιά,του βάζεις ενα ζεστό από πάνω κ από κάτω το σκεπαζεις με τη κουβερτουλα,μέσα στη καλαθουνα δε περνάει ο αέρας,εχει καλλημα αφού.

Οσο για σένα με τη καισαρική,ειναι καλό να πάς για λίγο περπάτημα,θα μπουν ολα στη θέση τους ετσι,οχι πολυ ώρα βέβαια αλλα σιγά σιγά,θα σου κάνει καλό λίγη κίνηση!!

Εμείς να δούμε τι θα κάνουμε μες στο κατακαλόκαιρο που περιμένουμε,δε νομίζω να σαραντησω κ εγω εντελώς,με βλέπω πιο νωρίς να βγαίνω!!

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
με το καλο κοριτσι μου..να γεννησεις κ με ενα πονο..!!ε εσυ αφου θα ειναι κ φουλ καλοκαιρι μη περιμενεις να σαραντησεις..να βγειτε με προσοχη..!τ ειναι κοριτσακι η αγορακι?

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
reniapa έγραψε:με το καλο κοριτσι μου..να γεννησεις κ με ενα πονο..!!ε εσυ αφου θα ειναι κ φουλ καλοκαιρι μη περιμενεις να σαραντησεις..να βγειτε με προσοχη..!τ ειναι κοριτσακι η αγορακι?

Σε ευχαριστώ Πολυ!
Αγοράκι περιμένουμε! Το μόνο προβλημα με τον καιρό ειναι οτι μένω Γερμανία κ εδω ο καιρός δ προβλέπετε!ακομα κ η λίγη ζέστη ειναι σα καύσωνας γιατί έχουμε πολυ υγρασία,πέρισυ μας έκαψε για δύο μήνες συνεχόμενα!η Στο άλλο άκρο θα εχει υγρασία κ βροχή.αν εχει λίγο κρύο αλλα ειναι στεγνος ο καιρός δε με πειράζει αλλα η υγρασία μου τη δίνει!
Αναμένω κ περιμένω να δω τι θα παίξει κ θα πράξω ανάλογα!

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Για σας που είσαστε στη Γερμανία (ειδικά αν είσαστε Έλληνες και μελαχρινοί) είναι ακόμα πιο σημαντικό να βγαίνετε έξω από πολύ νωρίς ώστε το μωρό να παίρνει αρκετό φυσικό φως και να αποφύγετε τον ίκτερο. Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να θηλάσεις αποκλειστικά, αλλά αν ναι, να ξέρεις ότι το μωρό θα είναι ακόμα πιο ευάλωτο. Μην κάτσετε μέσα 40 μέρες περιμένοντας την καλοκαιρία που μπορεί και να μην έρθει.

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ρένια φαντάζομαι θα έχει στα καταστήματα βρεφικών ειδών. Εμάς την είχε το καρότσι μέσα, δεν τη πήραμε έξτρα..

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Areti2 έγραψε:Για σας που είσαστε στη Γερμανία (ειδικά αν είσαστε Έλληνες και μελαχρινοί) είναι ακόμα πιο σημαντικό να βγαίνετε έξω από πολύ νωρίς ώστε το μωρό να παίρνει αρκετό φυσικό φως και να αποφύγετε τον ίκτερο. Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να θηλάσεις αποκλειστικά, αλλά αν ναι, να ξέρεις ότι το μωρό θα είναι ακόμα πιο ευάλωτο. Μην κάτσετε μέσα 40 μέρες περιμένοντας την καλοκαιρία που μπορεί και να μην έρθει.

Ειναι δύσκολα καμία φορά να βγεις γιατι ο καιρός πραγματικά ειναι δέκα λεπτά ζέστη κ μια ωρα βροχή!
Έχω σκοπό να βγω κ πιο νωρίς,ο καθαρός αέρας μου ειναι πολυ σημαντικός!κ το βαφτιστικο μου αρχές Ιουλίου γεννήθηκε κ το βγάλε στις 20 μέρες η κουμπάρα κ η άλλη κουμπάρα μοθ γέννησε τέλος Σεπτέμβρη κ παλι βγήκε πολυ νωρίς κ το μωράκι δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Εγω βασικα πιο πολυ σκέφτομαι τη ζέστη παρά το κρύο,γιατί πραγματικά ειναι πολυ ενοχλητικη κ βγάζει μια απνια πάντα.
Οσο για το θηλασμό εγω ξέρω το αντίθετο ότι με το μανογαλα γίνονται πιο "δυνατά" κ κάνουν αντισώματα τα μωρά.

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν κάνουν αντισώματα τα μωρά με τον θηλασμό, απλά παίρνουν τα αντισώματα της μαμάς (ό,τι αντισώματα έχει). Άλλο αυτό όμως και άλλο το θέμα του ίκτερου.

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Areti2 έγραψε:Δεν κάνουν αντισώματα τα μωρά με τον θηλασμό, απλά παίρνουν τα αντισώματα της μαμάς (ό,τι αντισώματα έχει). Άλλο αυτό όμως και άλλο το θέμα του ίκτερου.

Κ τον ικτερο όμως οσο ξέρω δε τον βγάζουνε επειδή μένουν μέσα,γιατί κ αυτο ειναι κατι που δεν εμφανίζουν ολα τα παιδάκια. Κ αν εμφανιστεί συνήθως τις πρώτες μέρες μετα τη γέννηση κ ετσι μπαίνουν κατευθείαν για φωτοθεραπεια.
Οσο για τα αντισώματα,εται ξέρω κ έχω διαβάσει κ το λέω.πάντως τα περισσότερα μωρά που θηλασαν η θηλάζουν συνηθως ειναι κ πιο υγιή,σε γενικές γραμμές.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα μωρά που θηλάζουν όντως παίρνουν αντισώματα από την μαμά.
Για τον ικυερο δεν είναι απαραίτητο να μπουν φωτοθεραφωτοθεραπια αν δεν εχουν κ πολύ μεγάλο βαθμό.Εγω βασικά τα 2 μου τα παιδιά τα έβγαλα από την κλινική με ικτερο.και τα έβαζα μπροστά στο παραθυρο να τα βλέπει ο ήλιος κ πέφτει κ έτσι.και ο ικτερος εν σσημαίνει ότι το παιδί πρέπει να πιει φόρμουλα γοα να πέσει.την ίδια δουλειά κάνει κ ο θηλασμός.υγρό γενικά πρέπει να πίνουν για να αποβαλετε ο ικτερος από τα ουρά.

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εδω σε μας τα βάζουν στη φωτοθεραπεια για λίγο γιατί δεν εχει παντα ήλιο οποτε κ δεν έχουμε επιλογές.στην Ελλάδα κουτσά στραβα εχει περισσότερο φως γενικά,οσο πιο νότια τόσο πιο ζεστά ως γνωστόν.
Ο ικτερος ετσι αναφέρθηκε νομίζω σα παράδειγμα,το θέμα ούτως η άλλως ειναι άλλο σ'αυτό το τοπικ!

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι το γνωρίζω πως για άλλο λογο άνοιξε το θέμα..αλλά αφού αναφερθηκε κ ο ικτερος είπα ότι γνωρίζω. -;

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
AngelMommy έγραψε:Οσο για τα αντισώματα,εται ξέρω κ έχω διαβάσει κ το λέω. πάντως τα περισσότερα μωρά που θηλασαν η θηλάζουν συνηθως ειναι κ πιο υγιή,σε γενικές γραμμές.
Αν ισχύει αυτό, δεν οφείλεται στα αντισώματα. Γιατί αντισώματα παίρνει το μωρό μόνο όσο θηλάζει. Μόλις σταματήσει ο θηλασμός, πάνε και τα αντισώματα.

Και ναι, φυσικά για άλλο λόγο ανοίχτηκε το θέμα αλλά νομίζω ό,τι είχαμε να πούμε περί ευχών το είπαμε. Ας πούμε κάτι άλλο  Wink 

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τα αντισώματα δε χάνονται μετα το θηλασμό.ίσως να παίρνουν από τη μαμά όπως λες αλλα για να χτίσουν δικά τους αντισώματα σιγά σιγά.γενικά το μητρικό γάλα θωρακίζει τον οργανισμό,βοηθάει κ στο πεπτικό του παιδιού.εγω ξέρω για παιδακι που θηλασε σχεδόν έναν χρόνο κ μέχρι τριών χρόνων δεν αρρώστησε!δεν σημαίνει οτι γίνετε "ατρωτο" αλλα βοηθάει, καποια στιγμή βέβαια πρέπει κ να αρρωστήσει το παιδάκι ειναι φυσιολογικο.

Τελς πάντων,νομίζω η κοπέλα που ρώτησε,καλύφθηκε κ εμεις ανοίξαμε αλλα ποσά θέματα!
Ενημέρωση ειναι κ αυτό βέβαια!!

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα έτσι μου έχει πει σύμβουλος θηλασμού που την εμπιστεύομαι γιατί είναι πολύ ψαγμένη. Ότι το παιδί παίρνει μόνο τα αντισώματα που έχει η μαμά, δηλαδή αν η μαμά δεν έχει αντισώματα στην συγκεκριμένη ασθένεια, δεν προφυλάσεται ούτε το παιδί, όσο και να θηλάσεις, και ότι μετά το πέρας του θηλασμού χάνονται και τα αντισώματα που πήρε το μωρό. Αυτό είναι σημαντικό να το ξέρουμε για να μη νομίζουμε ότι τα μωρά που θηλάζουν είναι άτρωτα.

Τώρα μακροπρόθεσμα τι συμβαίνει... εδώ οι γνώμες διίστανται. Το αν θα αρρωστήσεις ή όχι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο εκτίθεσαι σε ιούς. Βάλε ένα μεγαλύτερο αδελφάκι στο σπίτι που πηγαίνει νήπιο και κουβαλάει μια νέα ίωση κάθε δυο βδομάδες και θα σου πω εγώ αν αρρωσταίνει ή όχι το μωρό  Wink 

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έχεις δικιο,το ξέρω καλα γιατί ειναι κ η δουλεια μου,δούλευα σε βρεφονηπιακό σταθμό μέχρι που έμεινα εγκυος κ όλο κ κάποιο παιδάκι μας αρρωστενε κάθε εβδομάδα!
Εσύ λες για συγκεκριμένη αρρώστια εγω λέω γενικά.δεν είναι για ολα το φαρμάκο ο θηλασμός,αν ηταν ετσι δε θα υπήρχαν κ εμβόλια που τα κάνουν τα μωρά από 3ων μηνών.
Τα αντισώματα δεν ειναι μόνο για τις αρρώστιες αλλα γενικά για ολες τις μολύνσεις κ χτίζουν από μικρά για να μπορεί αργότερα να ανταπεξέλθει ο οργανισμός.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Areti2 έγραψε:Εμένα έτσι μου έχει πει σύμβουλος θηλασμού που την εμπιστεύομαι γιατί είναι πολύ ψαγμένη. Ότι το παιδί παίρνει μόνο τα αντισώματα που έχει η μαμά, δηλαδή αν η μαμά δεν έχει αντισώματα στην συγκεκριμένη ασθένεια, δεν προφυλάσεται ούτε το παιδί, όσο και να θηλάσεις, και ότι μετά το πέρας του θηλασμού χάνονται και τα αντισώματα που πήρε το μωρό. Αυτό είναι σημαντικό να το ξέρουμε για να μη νομίζουμε ότι τα μωρά που θηλάζουν είναι άτρωτα.

Τώρα μακροπρόθεσμα τι συμβαίνει... εδώ οι γνώμες διίστανται. Το αν θα αρρωστήσεις ή όχι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο εκτίθεσαι σε ιούς. Βάλε ένα μεγαλύτερο αδελφάκι στο σπίτι που πηγαίνει νήπιο και κουβαλάει μια νέα ίωση κάθε δυο βδομάδες και θα σου πω εγώ αν αρρωσταίνει ή όχι το μωρό  Wink 
αρετή κι όμως εμενα ο μπεμπης δεν κόλλησε τίποτα όλο το χειμώνα.κ εδώ κ 5 μηνες(τόσο είναι ο μικρος)τα κορίτσια μου τα έχω συνέχεια μα συνέχεια άρρωστα.κ όχι μόνο τα κορίτσια αλλά κ ο άντρας μου κ εγω αρρωστισα κ ούτε μάσκα φορούσα όσο θηλαζα αλλά κ πάλι το μωράκι μου δεν κόλλησε τιποτα.

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν αντιλέγω... αλλά μπορεί να υπήρχαν 10 άλλοι λόγοι που το δικό σου μωρό δεν αρρώστησε και να μην ήταν απλά θέμα καλύτερου ανοσοποιητικού λόγω θηλασμού. Μπορεί ας πούμε να ερχόσουν εσύ πρώτη σε επαφή με τα άρρωστα παιδιά και έτσι να προστάτευες το μωρό, αφού αποκτούσες πρώτη αντισώματα.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με μπερδεψες βρε αρετή.
Ο θηλασμός προσφέρει αντισώματα στο μωρό μέσω της μαμάς,αυτό δεν λες;Εγω αυτό λέω.ο θηλασμός μεταφέρει μικρόβια κ ιόυς σε κάποιον μικρό θα έλεγα βαθμό αυτά είναι ξ τα αντυσωματα που παίρνει το μωρό που θηλάζει.
Όπως κατά κάποιον τρόπο είναι κ ο εμβολιασμος δηλ,απλά το ένα είναι φυσικό .

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Όχι, είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Ο εμβολιασμός μεταφέρει στον οργανισμό έναν ιό σε καταστολή αναγκάζοντας τον οργανισμό να παράγει αντισώματα, τα οποία του επιτρέπουν να προφυλαχθεί από τον συγκεκριμένο ιό επ' αόριστω ή και για πάντα. Είναι αυτό που λέμε ανοσία.

Ο θηλασμός επιτρέπει απλά στο μωρό να πάρει τα αντισώματα της μαμάς ώστε να έχει προστασία από τις αρρώστιες στις οποίες έχει αντισώματα η μαμά. Επειδή όμως δεν δημιουργεί ο ίδιος ο οργανισμός του μωρού αντισώματα αλλά δανείζεται από αλλού (από τη μαμά μέσω του μητρικού γάλακτος) η προστασία αυτή είναι προσωρινή, δεν είναι ανοσία.

Γι' αυτό ας πούμε αν υπάρχουν άρρωστα παιδιά στο σπίτι τα οποία φροντίζει η μαμά, είναι πιθανό να κολλήσει πρώτη η μαμά την όποια ίωση, να κάνει αντισώματα και να τα μεταφέρει στο μωρό μέσω του θηλασμού, οπότε το μωρό δεν αρρωσταίνει. Όχι επειδή έχει πιο γερό ανοσοποιητικό, αλλά επειδή δανείζεται τα αντισώματα της μαμάς για τη συγκεκριμένη ίωση. Αν όμως το μωρό κολλήσει μια ίωση με την οποία δεν έχει έρθει σε επαφή η μαμά και άρα δεν έχει αντισώματα να του δώσει, τότε το μωρό είναι πιθανό να αρρωστήσει.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το τοποθετησες πιο σωστα!καπως ετσι τα εχω κ εγω στο μυα΄λο μου κ απλα ετσι οπως τα ειπα τα εκανα μανταρα! Embarassed 

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις