Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
35 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 35 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

vanillabalm


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σε όλες και όλους, είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Πριν από 13 ημέρες, και ενώ ήμουν 24w4d αναγκάστηκα να διακόψω την κύησή μου καθώς το έμβρυο έπαψε να έχει καρδιακούς παλμούς.
Δείγμα του εμβρύου και δείγμα του πλακούντα στάλθηκαν σε εξειδικευμένο κέντρο για ιστολογικές εξετάσεις και καρυότυπο προκειμένου να διερευνηθούν τα αίτια του ενδομήτριου θανάτου του εμβρύου.
Προς το παρόν δεν γνωρίζουμε τα αίτια, υποθέτουμε όμως, με βάση τους υπέρηχους, όσο το έμβρυο ζούσε, ότι οφείλεται σε κάποια δυσπλασία του πλακούντα σε συνδυασμό με ολιγοϋδράμνιο. Δεν έχω να προσθέσω κάτι στα αίτια του θανάτου γιατί ακόμα και εγώ έχω άγνοια, όσο αναμένω αποτελέσματα...
Όμως θα ήθελα να συζητήσουμε για κάποια άλλα πράγματα. Τα ερωτήματά μου  αφορούν το τι γίνεται μετά:
1. Μετά από πόσο χρονικό διάστημα αναμένεται να μου έρθει η περίοδός μου κανονικά;
2. Μετά από πόσους κύκλους θεωρείται σωστή η έναρξη των προσπαθειών για νέα σύλληψη;
3. Τι είδους συμπληρώματα λαμβάνονται όσο προετοιμάζεται η γυναίκα, μετά από αποβολή, για νέα κύηση;
4. Πότε είναι απαραίτητο να υποβληθεί μια γυναίκα σε εξετάσεις θρομβοφιλίας;

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες και τις απόψεις σας αν έχετε βιώσει εσείς οι ίδιες παρόμοια κατάσταση και είχατε παρόμοιες εμπειρίες.
Ευχαριστώ!

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου vanillabalm
Συλληπητηρια για την απωλεια του παιδιου σου.. Οσο μπορεις δωσε στον εαυτο σου χρονο να ηρεμησει και ο πονος θα απαλυνει..
Πριν απο 1,5 χρονο ειχα κι εγω ενδομητριο θανατο στις 32 εβδομαδες.
Στα ερωτηματα σου:
1/ Η περιοδος σου θα σου ερθει πανω στο μηνα περιπου. Εισαι λεχωνα τωρα, εχεις αιματακι επειδη ομως δε θηλαζεις πανω στο μηνα θα αρχισει ο κυκλος σου.Οποτε, πριν ακομα σαραντησεις θα ξαναδεις αιμα..
2/Μετα απο 3 περιοδους οι γιατροι λενε να αρχισουν νεες προπαθειες.. Εγω εκανα δευτερη καισαρικη τοτε και παρολα αυτα η συμβουλη ηταν να προσπαθησω μολις περασουν 3 μηνες. Αν εχεις κανει φυσιολογικο τοκετο, ακομα καλυτερα. Εγω ξαναξεκινησα στο 6μηνο..Δεν ηθελα πιο πριν..
3/Απο Συμπληρωματα παιρνεις σιδηρο και στους 3 μηνες ελεγχεις με εξετασεις αιματος. Επισης μην ξεχασεις στο 3μηνο να κανεις και τεστ παπ.
4/Στην Ελλαδα εξετασεις για θρομβοφιλια εγκρινονται μονο μετα απο 3 απωλειες εμβρυων ΔΥΣΤΥΧΩΣ!! Εχετε υπονοιες οτι κατι υπαρχει απο εκει; Αν ναι ελεγξε το και μην το αφηνεις. Ο γιατρος σου θα σε καθοδηγησει και καλο θα ηταν να επισκεφτεις κι εναν αιματολογο.Οι γιατροι ξερουν τι θα γραψουν και πως ωστε να μη χρειαστει να χασεις αλλο παιδι...
Ο,τι χρειαζεσαι μπορεις να ρωτησεις.. I love you 

vanillabalm


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον σου στις ερωτήσεις μου! Καταλαβαίνεις ακριβώς την αγωνία μου διότι πέρασες ακριβώς από την ίδια ψυχική και σωματική δοκιμασία!
Η γιατρός μου συνέστησε αποχή από προσπάθεια σύλληψης για 3 κύκλους. Επίσης συνέστησε να συνεχίσω να παίρνω τα gynoTardiferon που έχουν σίδηρο και φυλλικό οξύ, όπως και Eviol E (απλή) για τη Βιταμίνη Ε.
Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως είμαι ψύχραιμη σε σχέση με την "τραγικότητα" της έκβασης της εγκυμοσύνης μου αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι η διαρκής συναισθηματική φόρτιση θα με βοηθήσει να ηρεμήσω.
Ξέρω ότι η θύμηση του αγέννητου παιδιού μας θα μείνει πάντα στην ψυχή μας, όπως και ένα γιατί αλλά πρέπει να συνεχίσουμε τη ζωή μας για να καταφέρουμε να τεκνοποιήσουμε!
Επειδή είμαι στο στάδιο που ακόμα δεν έχουν βγει οι ιστολογικές εξετάσεις και ο καρυότυπος, η γιατρός και ο γεννετιστής μου κάνουν υποθέσεις σχετικά με το τι έφταιξε.
Αποκλείσαμε (κατά πάσα πιθανότητα) χρωμοσωμική ανωμαλία, πίεση, πάχος, λεύκωμα, σάκχαρο, τοξόπλασμα, ιό και τώρα πιθανολογούμε ότι ίσως φανεί κάποια θρόμβωση στο έμβρυο ή στον πλακούντα. (εξ'ου και το ενδιαφέρον για τη θρομβοφιλία).
Όμως πρέπει να δοθεί και μια εξήγηση στο γιατί σταμάτησε να παράγεται αμνιακό υγρό σε τόσο πρώιμο στάδιο εγκυμοσύνης (24η εβδομάδα). Συνήθως δημιουργείται ολιγοϋδραμνιο από την 32η εβδομάδα και άνω, και συνήθως προκαλείται πρόωρος τοκετός για την ασφάλεια του εμβρύου...
Μπορείς να μου πεις, αν επιτρέπεται και αν θες να το συζητήσεις, πώς προέκυψε ο ενδομήτριος θάνατος του εμβρύου σου; Και κυρίως τι εξετάσεις έκανες μετά για να εντοπίσετε τα αίτια και να λειτουργήσετε προληπτικά στην επόμενη εγκυμοσύνη;

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου vanillabalm
Το δικο μου μωρο ειχε Τρισωμια 21 διαγνωσμενη. Στους υπερηχους δεν ειχαμε σαφη σημαδια απο τα ζωτικα του οργανα οτι μπορει να σταματησει να ζει.Ηταν ολα καλα, δεδομενης της καταστασης του.. Αλλα μια μερα..απλως σταματησε. Χωρις τιποτε αλλο.. Μετα εστειλα μονο τον πλακουντα σε παθολογοανατομο καθως κι ενα κομματι του ομφαλιου λωρου για επιβεβαιωση καρυοτυπου. Το ιδιο το μωρο δεν το εστειλα, για διαφορους λογους. Σαφης αιτια θανατου δεν βρεθηκε...Ισως αν εστελνα το ιδιο το παιδι, να βρισκοταν κατι απο εκει..Δεν το μετανιωνω ομως και δε με νοιαζει.
Μετα απο αυτο και οταν ξαναρχισαμε να προσπαθουμε, ειχα αλλες 2 παλλινδρομες.. Οποτε αρχισα τις εξετασεις για θρομβοφιλια, Παρολα αυτα δεν εχω θρομβοφιλια.Οποτε, δε μπορω να σου πω τι φταιει, ουτε λειτουργουμε προληπτικα..
Τωρα συνεχιζουμε χαλαρα τις προσπαθειες, προσωπικα πιστευω οτι δεν θα υπαρξει αλλο παιδι για εμας, χωρις να ακουγεται αυτο μεμψιμοιρο, ειναι απλα η διαισθηση μου. Εχουμε ενα ακομα παιδι, μεγαλυτερο, ας ειναι γερο αυτο και ο,τι πει Ο Θεος..Γι'αυτο και το εχουμε παρει λιγο χαλαρα και δεν το...κουραζουμε το θεμα.

vanillabalm


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Σχετικά με τη θρομβοφιλία, μου μπήκαν υποψίες σε σχέση με κάποια ευρήματα που βρέθηκαν, αλλά επειδή όπως προείπα δεν έχουμε λάβει ακόμα αποτελέσματα ιστολογικών και βιοχημικού καρυότυπου, δεν είμαι σίγουρη.
Η γιατρός, συζητώντας για μελλοντική κύηση, μου συνέστησε μόλις συλλάβω να πάρω salospir προληπτικά και ανάλογα με την πορεία της, να κάνω και ενέσεις ηπαρίνης. Αυτά ξέρω ότι δίδονται σε έγκυες με θρομβοφιλία. Ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό;
καλό βράδυ

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
salospir επαιρνα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη. Χωρις να εχω κανει καμια εξεταση ή να εχω οποιοδηποτε συμπτωμα που να ελεγε οτι εχω καποιο προβλημα και πρεπει να παιρνω. Απλα ο τοτε γιατρος μου τα εδινε στανταρ σε ολες τις εγκυους.. Δεν ξερω να σου πω αν ηταν καλο ή οχι, παντως αυτη η πρωτη εγκυμοσυνη ειναι και το μοναδικο παιδι που εχω τελικα.. Συνομιλωντας με το αιματολογο τωρα, και μετα απο τις εξετασεις που εκανα και δεν εχω θρομβοφιλια, εκεινος μου ειπε οτι σε επομενη εγκυμοσυνη θα παιρνω ετσι προληπτικα.. Οποτε ναι θα παρω κι εγω αν ξαναμεινω ποτε εγκυος.Ηπαρινες δεν θα κανω, εφοσον αποδεδειγμενα δεν εχω θεμα θρομβοφιλιας.

vanillabalm


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σου. Δεν ξέρεις πόσο πολύ με βοηθάς να συγκεντρώσω λίγο τις σκέψεις μου.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά, και για σένα, και για μένα, και σύντομα να γευτούμε την ευτυχία μιας υγιούς και τελειόμηνης κύησης!

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σου ευχομαι πολυ συντομα να ξαναμεινεις εγκυος και να περασεις μια ομορφη εγκυμοσυνη με ενα γερο μωρακι! ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ 3ου ΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ 337404 ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ 3ου ΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ 386913 ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ 3ου ΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ 337404 ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ 3ου ΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ 386913 ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ 3ου ΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ 446177 

mama tou Xarh


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
vanillabalm geia sou kai sulhphtiria kai apo mena... eixa kai egw 2 apoboles omws areta nwritera apo thn dikh sou h prwth htan sthn 13 ebdomada kai h deyterh sthn 8 eudomada! emena o giatros mou me rwthse an 8elw na kanw elegxo 8romvofilias h na prospa8hsw 3ana kai an palh apobalw tote na kanw ton elegxo... mou eipe oti kostizei arketa o elegxos. epele3a na kanw tis e3etaseis giati outos h allos oi 2 apo3eseis mou kostisan oikonomika alla kyriws psyxologika... telika bghka 8etikh se 2 apo ta tria gwnidia ths 8rombofilias.. emeina egyos 6 mhnes peripou meta thn 2h apobolh mou... ekana mia antypiktikh enesh ka8e mera se olh thn kuhsh kai 2 mhnes sthn loxeia... do3a to 8ew ola phgan kala kai pleon exw ena agoraki 2 xronwn! se ka8e apomenh egumoshnh 8a prepei pali na kanw eneseis ka8e mera... polu mikro to timhma se sxesh me oti kerdizeis me ton erxomo tou paidiou sou...! euxomai na sou pane ola kala kai oso duskolo ki an sou fenete prospa8hse na mhn stenaxwriese... egw tote eniw8a oti epese h gh k me plakwse k pws mono egw exw tetoio problhma... pistepse me den einai etsi...! elpizw na se boh8hsa estw k ligo...

vanillabalm


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μama tou Xarh,
σε ευχαριστώ για τα λόγια σου και για τη συμπαράσταση.
Επισκέφθηκα το γυναικολόγο μου χθες, πρώτη φορά μετά την αποβολή και μου συνέστησε να κάνω έλεγχο για κάποιους παράγοντες της θρομβοφιλίας, δηλ. τον παράγοντα v Leiden (γενετικής θρομβοφιλίας) και τα αντισώματα λύκου και αντισώματα καρδιολιπίνης (επίκτητης θρομβοφιλίας), πιστεύοντας ότι αυτά αρκούν.
Θα την κάνω μέσα στο επόμενο 20ήμερο.

mama tou Xarh


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kai egw auta ekana... epeidh omws ekana thn vlakeia kai den phga se idiwtiko kentro kai tis ekana se ena panep. nosokomeio anti gia na parw ta apotelesmata se 10 15 meres ekana 5 mhnes na ta parw... giati thn mia exasan to aima, thn allh den eixan antidrastiria gia na to doulepsoun... telos panton gnwmh mou na pas se idiotiko kentro na tis kaneis... einai arketa akribes alla a3izei tin kopo!
telos panton exw 8etika kai ta 3 gonidia! oxi pou 8a mou 3efevge kanena... mhn anxonese loipon opws k na exei den eisai h monh

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις