Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
64 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 64 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

mimialexandrou

mimialexandrou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος Very Happy ! Είμαστε στον 9 μήνα και ψάχνω τρόπους παρασκευής κρέμας (βρώμη, κέχρι, μούσλι, σιμιγδάλι) στο σπίτι. Μέχρι στιγμής έχω κάνει μόνο την κρέμα της βρώμης με μήλο και αχλάδι. Γενικά ψάχνω συνταγές και ιδέες για φαγητό σε μωράκια μέχρι και 1 έτους.. δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ προιοντα του εμπορίου.  Δεν βρήκα αλλο σχετικό θέμα! Ευχαριστώ, Συνταγες-Ιδέες για πρωινό, μεσημεριανό, απογευματινό όλες δεκτές χαχαχαχα!! Εσείς τι δίνετε στα νινάκια σας?

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γειά σου mimialexandrou.Εγώ είμαι στο μήνα μου και περιμένωωωω  Σπιτικές συνταγές για κρεμούλες μωρών μέχρι 1 έτους. 386913 
Πολύ ωραία κ οικονομική η ιδέα σου, αλλά να σε ρωτήσω.. Κ αν έχει το παιδί αλεργία σε κάποιο απο αυτά τα προιόντα??

mimialexandrou

mimialexandrou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
em_diva έγραψε:Γειά σου mimialexandrou.Εγώ είμαι στο μήνα μου και περιμένωωωω  Σπιτικές συνταγές για κρεμούλες μωρών μέχρι 1 έτους. 386913 
Πολύ ωραία κ οικονομική η ιδέα σου, αλλά να σε ρωτήσω.. Κ αν έχει το παιδί αλεργία σε κάποιο απο αυτά τα προιόντα??


Με το καλό σου εύχομαι να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!! I love you 
αν έχει αλεργία το μωράκι σε κάποιο απο αυτά φυσικά και δεν το δίνουμε, ούτως ή άλλως οποιαδήποτε πληροφορία παίρνουμε απο το διαδικτύο πρώτα συμβουλεύομαστε τον παιδιατρό μας και μετά το δίνουμε στο νινί. φιλιά και με το καλό!!!

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα!!!
εμενα ο γιατρος μου με αφησε να της δωσω βρωμη απο τον 9ο και μετα.
-της εφτιαχνα 2 κ.σ.βρωμη με περιπου 150 γρ.γαλα και στη μυτη του κουταλιου φρουκτοζη (μετα το χρονο εβαζα μελι).ολο αυτο το βραζεις και το ανακατευεις συνεχεια μεχρι να γινει κρεμα.
-με 150 γρ.γαλα περιπου και 1κ.σ. σιμιγδαλι παλι βραζεις και ανακατευεις συνεχεια μεχρι να πηξει και στο τελος εβαζα λιγη βανιλια για γευση και στη μυτη του κουταλιου βουτυρο.
-και τελος σπιτικο ρυζογαλο που λογο δυσκοιλιοτητας της μικρης εβραζα το ρυζι και πεταγα το πρωτο νερο. μετα εβαζα 120γρ.γαλα με το ρυζι να παρει μια βραση και αραιωνα 1 γεματη κ.γ. κορν φλαουερ σε 30 γρ. γαλα και το εριχνα στο ρυζι με το γαλα που εβραζε ανακατευοντας συνεχεια για να δεσει. στο τελος λιγη φρουκτοζη και βανιλια για γευση.
ελπιζω να βοηθησα καθολου!!!

mimialexandrou

mimialexandrou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="maria maroui"]Καλησπερα!!!
εμενα ο γιατρος μου με αφησε να της δωσω βρωμη απο τον 9ο και μετα."quote]

Καλά για τους παιδιάτρους το έχουμε καταλάβει ο καθένας τα δικά του, εμένα μου έδωσε κατέυθείαν φαριν λακτε γιατί είχαμε δυσκοιλιότητα και απο εκεί και πέρα μου επέτρεψε απο τον 8 όλα τα δημητριακά, όσο για την βρώμη και εγώ τώρα απο τον 9ο την ξεκίνησα! Άντε βρε κορίτσια γράψτε καμία ιδέα..ωραίο το ρυζόγαλο και το σιμιγδάλι θα τα δοκιμάσω... Wink  Ευχαριστώ Μαρια!

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
em_diva έγραψε:Γειά σου mimialexandrou.Εγώ είμαι στο μήνα μου και περιμένωωωω  Σπιτικές συνταγές για κρεμούλες μωρών μέχρι 1 έτους. 386913 
Πολύ ωραία κ οικονομική η ιδέα σου, αλλά να σε ρωτήσω.. Κ αν έχει το παιδί αλεργία σε κάποιο απο αυτά τα προιόντα??

Για να διαπιστωσεις αν εχει αλλεργια πρεπει να δοκιμασει πρωτα. Ξεκινας με μια μικρη ποσοτητα την οποια αυξανεις σταδιακα. Εμεις τρωμε βρωμη κ φαγοπυρο με μεγαλη επιτυχια κ ειμαστε 6,5. Σιμιγδαλι κ ρυζι δεν υπαρχει λογος να βαλεις, δεν προσφερουν κατι.

Αν παιρνεις τα υλικα αλεσμενα μπορεις να τα φτιαξεις με νερο κ φρουτα η με γαλα. Επειδη ειστε αρκετα μεγαλες μπορεις να παρεις κ νιφαδες η σπορους κ να τους κονιορτοποιησεις αφου τους βρασεις πρωτα.

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τέλεια δεν ήξερα τίποτα απο αυτά που λέτε -δεν είχα ιδέα-
κ όταν φτιάχνεις κάτι τέτοιο πρέπει να καταναλωθεί αμέσως ή διατηρείται? Έστω μια ημέρα.. Κ όσον αφορά για παιδίατρο έχω μεγάλο θέμα γιατί δεν έχω βρει ακόμη αλλά μάλλον θα ανοίξω θεματάκι, να πάρω γνώμες και βοήθεια..

mimialexandrou

mimialexandrou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
em_diva έγραψε:Τέλεια δεν ήξερα τίποτα απο αυτά που λέτε           -δεν είχα ιδέα-
κ όταν φτιάχνεις κάτι τέτοιο πρέπει να καταναλωθεί αμέσως ή διατηρείται? Έστω μια ημέρα.. Κ όσον αφορά για παιδίατρο έχω μεγάλο θέμα γιατί δεν έχω βρει ακόμη αλλά μάλλον θα ανοίξω θεματάκι, να πάρω γνώμες και βοήθεια..

Το καλύτερο είναι να φτιάχνουμε τις κρεμούλες μόνες μας γιατί γνωρίζουμε ακριβώς τι περιέχουν, όταν φυσικά αυτό είναι εφικτό...καμία κρέμα δεν διατηρείται απ'όσο ξερω..τίς κάνεις και τις δίνεις φτιάχνεις μικρή ποσότητα.. έχετε πάντως καιρό μπροστά σας εσείς κοριτσάκι ή αγοράκι περιμένεις?

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αγοράκι, απλά θέλω να ενημερωθώ όσο μπορώ καλύτερα γτ θα γυρίσω πολύ γρήγορα στη δουλειά κ θα αναλάβει ο μπαμπάς  Wink 
Οπότε πρέπει να τον εκπαιδεύσω λιγάκι  Σπιτικές συνταγές για κρεμούλες μωρών μέχρι 1 έτους. 564595 

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
em_diva έγραψε:Τέλεια δεν ήξερα τίποτα απο αυτά που λέτε           -δεν είχα ιδέα-
κ όταν φτιάχνεις κάτι τέτοιο πρέπει να καταναλωθεί αμέσως ή διατηρείται? Έστω μια ημέρα.. Κ όσον αφορά για παιδίατρο έχω μεγάλο θέμα γιατί δεν έχω βρει ακόμη αλλά μάλλον θα ανοίξω θεματάκι, να πάρω γνώμες και βοήθεια..

Φτιαχνεις μνικρες ποσοτητες κ αν δεν καταναλωθει αμεσα το πετας. Ειδικα τα φρουτα μετα απο λιγη ωρα χανουν τις βιταμινες τους. Θα σε κατευθυνει κ ο παιδιατρος οταν θα βρεις καποιον, αλλα γενικα μονο οταν μαγειρευουμε κρεας το κανουμε για 2 μερες, την ιδια κ την επομενη.

Με το καλο το μωρακι σου, με κανεναν πονο  Wink 

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
roxanne87 έγραψε:
em_diva έγραψε:Τέλεια δεν ήξερα τίποτα απο αυτά που λέτε           -δεν είχα ιδέα-
κ όταν φτιάχνεις κάτι τέτοιο πρέπει να καταναλωθεί αμέσως ή διατηρείται? Έστω μια ημέρα.. Κ όσον αφορά για παιδίατρο έχω μεγάλο θέμα γιατί δεν έχω βρει ακόμη αλλά μάλλον θα ανοίξω θεματάκι, να πάρω γνώμες και βοήθεια..

Φτιαχνεις μνικρες ποσοτητες κ αν δεν καταναλωθει αμεσα το πετας. Ειδικα τα φρουτα μετα απο λιγη ωρα χανουν τις βιταμινες τους. Θα σε κατευθυνει κ ο παιδιατρος οταν θα βρεις καποιον, αλλα γενικα μονο οταν μαγειρευουμε κρεας το κανουμε για 2 μερες, την ιδια κ την επομενη.

Με το καλο  το μωρακι σου, με κανεναν πονο  Wink 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ Σπιτικές συνταγές για κρεμούλες μωρών μέχρι 1 έτους. 49454  Σπιτικές συνταγές για κρεμούλες μωρών μέχρι 1 έτους. 49454 

Εσύ γνωρίζεις κάποιον καλό παιδίατρο δυτικά?

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κ εγω δυτικα ειμαι. Καλος ειναι αυτος που παω,ειναι κ συμβουλος θηλασμου,αλλα δεν ειναι με τον εοπυυ (που ειδα πως ψαχνεις). Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη,παντα απανταει στο τηλ αν κ εχει παρα πολυ κοσμο. Αν θες σου στελνω πμ το ονομα του.

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
roxanne87 έγραψε:Κ εγω δυτικα ειμαι. Καλος ειναι αυτος που παω,ειναι κ συμβουλος θηλασμου,αλλα δεν ειναι με τον εοπυυ (που ειδα πως ψαχνεις). Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη,παντα απανταει στο τηλ αν κ εχει παρα πολυ κοσμο. Αν θες σου στελνω πμ το ονομα του.

Στείλε μου!!

mimialexandrou

mimialexandrou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
em_diva πολύ καλά κάνεις εδώ μέσα έχω βρεί και μία συνταγούλα για σπιτικό γιαούρτι, ψάξε την αλλίως αν θές πές μου να στην πώ, πάντως πιστεύω πως ο μπαμπάς σας δεν θα ζορίστει είναι εύκολες,,απλά οι παιδίατροι δεν σου δίνουν τέτοιες λύσεις δυστυχώς σου λένε για τα έτοιμα. Α την συνταγή της βρώμης πρώτα βάζεις ένα κομμένο μήλο και ένα αχλάδι να βράσουν με λίγο νεράκι ώστε να μαλακώσουν και μετά ρίχνεις μια κουταλία της σούπας βρώμη και τα αφήνεις να κρυώσουν, το ξανα λέω μετά τον 8-9ο αυτά... άντε με το καλό να έρθει το αγόρι σου, θα σε ξετρελάνει!!! I love you Σπιτικές συνταγές για κρεμούλες μωρών μέχρι 1 έτους. 654316 Σπιτικές συνταγές για κρεμούλες μωρών μέχρι 1 έτους. 215994 


roxanne87 ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! flower 

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις