Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γειά σας κορίτσια!!
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα πολύ λεπτό ζήτημα, που δεν ξέρω πως να αντιδράσω. Έχω μια ξαδέρφη, που σχετικά έχουμε μεγαλώσει σαν αδερφές. Έχει χρόνια ηπατίτιδα. Εμείς οικογενειακώς έχουμε κάνει όλα τα εμβολία και όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Είμαι έτοιμη να γεννήσω και ανησυχώ για το νεογέννητο. Προχθές γρατζούνησε κατά λάθος το δάχτυλό της κ έτρεχε λίγο αίμα κ ήθελε να με βάλει να φάω. Επίσης κάνει συχνά μικρο πληγές στα χέρια (όπως όλος ο κόσμος) κ ενώ μέχρι τώρα δεν πολύ έδινα σημασία τώρα με ενοχλεί.. Ξέρω οτι θα θέλει να αγγαλιάζει κ να φιλάει το μωρό ( κ λογικό) αλλά ΦΟΒΑΜΑΙ!! Νομίζω πως δεν είμαι υπερβολική, απλά κ αυτή δεν προσέχει κ ιδιαίτερα. Πως να το χειριστώ??? Χωρίς να την προσβάλω εννοείται..

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κατ' αρχήν ρώτα τον παιδίατρο αν υπάρχει φόβος για το μωρό και τι προφυλάξεις πρέπει να παίρνεις. Και αναλόγως τι θα σου πει, αποφασίζεις.

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν εχω επικοινωνησει ακομη με παιδιατρο.. Θα γεννησω κ μετα. Λες να μιλησω νωριτερα?

Titino

Titino
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ στην θέση σου θα ρωτούσα τον παιδίατρο από τώρα γιατί στο μαιευτήριο αν έρθει; Γενικότερα το πιο σωστό είναι να είσαι προετοιμασμένη.

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στο μαιευτήριο δεν θα έχει επαφή με το μωρό..
Θα θελήσει να έχει όμως μόλις το πάρω σπίτι, αφού μένουμε κ δίπλα...

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εγώ θα μιλούσα νωρίτερα με παιδίατρο. Είναι πολύ σοβαρά θέματα αυτά ίγια να στηρίζομαι σε γνώμες δεξιά κι αριστερά που δεν ξέρω αν θα ισχυουν κι όλας. Δεν σου τη λέω προς θεού. Για αρχή ενημερώσου σωστά από την ίδια για την μορφή ηπατίτιδας που έχει και συμβουλέψου άμεσα γιατρό. Θα σου πω κάτι αλλά δεν είμαι σίγουρη γι αυτό που σου λέω γι αυτό μην το δέσεις κόμπο. Νομίζω πως δεν κολλάνε όλες οι μορφές ηπατίτιδας. Συμβουλέψου άμεσα γιατρό για να κάνεις και μια όμορφη κουβέντα μαζί της πριν έρθει το μωρό. Μην αντιδρασεις σπασμωδικά και χαλάσεις και τη σχέση σου με την ξαδέρφη σου!!! Με το καλό κοπέλα μου το μωράκι σου!!!

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
νομιζω η Β δε μεταδιδεται, παρα μονο με σεξ.κη επαφη....εννοειται να ρωτησεις αμεσα παιδιατρο

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ roodie για το ενδιαφέρον κ την απάντηση σου. Όσον αφορά την ασθένεια είμαι πλήρως ενημερωμένη κ έχει φροντίσει κατά βάση η μαμά μου για αυτό. Εφόσον έχουμε τόσο κοντινές σχέσεις με την ξαδέρφη. Η συγκεκριμένη μορφή μεταδίδεται μόνο με αίμα ή σεξουαλική επαφή, αλλά το κακό δεν αργεί να γίνει. Θα μιλήσω σίγουρα με παιδίατρο έκλεισα ραντεβού για τη Δευτέρα. ΑΝ δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε, αλλά θα συμβουλευτώ κ τον παιδίατρο τις κλινικής, τις μαίες κ τον γυναικολόγο μου σήμερα κιόλας. Απλά θα με ενδιέφερε να ακούσω κ τις γνώμες σας Smile

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
matinaki1990 έγραψε:νομιζω η Β δε μεταδιδεται, παρα μονο με σεξ.κη επαφη....εννοειται να ρωτησεις αμεσα παιδιατρο

Ο ιός της ηπατίτιδας Β μεταδίδεται:
� με σεξουαλική επαφή χωρίς τη χρήση προφυλακτικού, με άτομο που έχει μολυνθεί από τον ιό
� με την κοινή χρήση συριγγών ή άλλων εργαλείων για την προετοιμασία υλικού για τη χρήση ενδοφλεβίων ναρκωτικών
� από μολυσμένη μητέρα σε παιδί κατά τον τοκετό (κάθετη μετάδοση)
� με την κοινή χρήση προσωπικών αντικειμένων (ξυραφάκια, οδοντόβουρτσα, νυχοκόπτες)
� χρήση ενδοφλεβίων ναρκωτικών
� με τρύπημα με μολυσμένη βελόνα ή αιχμηρό αντικείμενο (π.χ. συνήθης τρόπος μετάδοσης σε προσωπικό νοσοκομείου ή κατά την εκτέλεση τατουάζ)
� με μεταγγίσεις αίματος ή παραγώγων του (εξαιρετικά σπάνια πια λόγω του συστηματικού ελέγχου στις αιμοδοσίες)
Ο ιός της ηπατίτιδας Β δεν μεταδίδεται με:
� νερό, τροφή
� σκεύη μαγειρικά ή εστιάσεως
� τουαλέτες
� την κοινωνική επαφή (χειραψία, αγκαλιά, φιλί, βήχας, φτέρνισμα)
ʼτομα που διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο για ηπατίτιδα Β, είναι:
� τα άτομα που έχουν σεξουαλική επαφή με πάσχοντες
� ομοφυλόφιλοι άνδρες
� όσοι έχουν πολλαπλούς ερωτικούς συντρόφους ή έχουν άλλο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα
� νεογνά μολυσμένων μητέρων
� χρήστες ενδοφλεβίων ναρκωτικών
� επαγγελματίες υγείας
� ασθενείς σε μονάδες τεχνητού νεφρού
� μέλη οικογένειας χρονίων πασχόντων από ηπατίτιδα Β που δεν έχουν εμβολιαστεί
Αν ανήκετε στα άτομα που διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο, ρωτήστε το γιατρό σας σχετικά με το εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β.

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πολύ σωστά κι ο γυναικολόγος μπορεί να σε κατευθύνει. Δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι. Και να της μιλήσεις όμορφα και να της εξηγήσεις αυτά που σου είπε ο γιατρός και πως επειδή είναι το πρώτο σου μωράκι φοβάσαι λίγο παραπάνω. Πιστεύω πως με όμορφη κουβέντα θα βρείτε τη χρυσή τομή!!!

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έτσι θα προσπαθήσω να κάνω, αν κ φοβάμαι οτι θα παρεξηγηθεί. Γιατί δε μιλάει κ ιδιαίτερα για το πρόβλημα κ δεν ξέρω πως να το ξεκινήσω.. Αλλά στο 2014 ζούμε πρέπει να είμαστε όλοι ενημερωμένοι για τέτοιες καταστάσεις κ να μην το προσπερνάμε.. Στις ΗΠΑ κάνουν ήδη εμβόλιο σε νεογέννητα  Rolling Eyes  Τι να πω??

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ρουντι τι φωτο ειναι αυτη που εχεις;;;; μου τρεχουν τα σαλια κ ειμαι κ σε διαιτα..πφφφφφφ

γεωργια καρ.

γεωργια καρ.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευη μου ρωτα τον παιδιατρο η τον γυναικολογο σου.Η φιλη σου θα καταλαβει αν της εξηγησεις ηρεμα και ομορφα.Κι αυτη το καλο του μωρου θα θελει οπως κι εσυ.Μην σε πιανει πανικος...Ενημερωσου!

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο γιατρός μου έβαλε τα γυαλιά σήμερα.. Μου λέει "και τι θέλεις να κάνεις? Να βάλεις το μωρό σε καραντίνα? " -ενώ εγώ ούτε καν σκέφτηκα κάτι τέτοιο- Επίσης μου είπε οτι φοβάμαι επειδή ξέρω... Εκεί που δεν ξέρω τι γίνεται? Φυσικά γιατρός είναι κ έχουν δει τόσα τα ματάκια του, αναθεώρησα λίγο...

larisaia

larisaia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για να μεταδοθει η ηπατ. Θα πρεπει να ερθουν σε επαφη τα σαλια τους..εν μερει εχει δικαιο ο γιατρος....θα μεγαλωσει λιγο το μωρο σου κ θς το πιανουν οι συγγενεις σου τα χερακια κ θα τα βαζει στο στομα...ξερω κ εγω..τι να πω...κ εμενα μια ξαδερφη του αντρα μου εχει αλλα ευτυχως δεν ερχεται να δει την μποθμπου μου.δε ξερω πως θα αντιδρουσα αν ημουν στη θεση σου

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτό σκέφτομαι τώρα.. Αντιδράς εκεί που γνωρίζεις την ύπαρξη. Μου λέει ο γιατρός ξέρεις πόσοι έχουν κ δεν το λένε? Ή πόσοι έχουν κ δεν το ξέρουν κ όχι μόνο αυτή την αρρώστια αλλά κ άλλα νοσήματα εξίσου σοβαρά.. Δε θέλω να υπερβάλω ούτε να γίνω μικροβιοφοβιακή..  Πως να το προστατέψω απο συγγενή με ηπατίτιδα?  534787 

Mimine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Diva, μόλις γεννηθεί το μωρό με το καλό δεν θα αφήνεις να το πολυπλησιάζουν, να το φιλάνε να το σαλιώνουν κι όλα αυτά. Ας έχουν τις καλύτερες προθέσεις του κόσμου. Εγώ μέχρι να κάνει τα πρώτα έμβόλια ήμουν Κέρβερος. Γεννήθηκε βέβαια ο δικός μου και μέσα στο καταχείμωνο με τις ιώσεις στο κόκκινο. Και η γιατρός μου μου είχε πει να προσέχω πολύ τους κλειστούς χώρους και τις συγκεντρώσεις πολλών ατόμων.

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξερω πως θα αισθανομαι.. Ισως ειμαι κ εγω Κερβερος ή ισως ειμαι πολυ χαλαρη.. ΕΞαρταται απο τις αντιδρασεις κ τις συμπεριφορες.. Παντως ευχαριστω για το ενδιαφερον κ τις αποψεις..

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοίταξε να δεις πως έχουν τα πράγματα.. η ηπατίτιδα Β μεταδίδεται αιματογενώς (σύριγγες, σεξουαλική επαφή, πληγές κτλ) και κάθετα (από μαμα σε έμβρυο. Οπότε εγώ θα πρόσεχα όταν μάλιστα λες ότι κυκλοφορεί και ¨οπλοφορεί¨ με ματωμένα χέρια... δεν θεραπεύεται και η πρόγνωση της είναι χείρότερη από της C ( ca ήπατος, ασκίτης κ.α). Εγω θα έβρισκα μια βολική ώρα και θα το συζητούσα μαζί της. ..εδω δεν χωρανε συναισθηματισμοί για την ψυχολογία της ξαδερφης, για την υγεία του παιδιού σου επρόκειτο. Και ως γιατρός πραγματικά εκπλήσσομαι με την αντίδραση του γιατρού σου και δη παιδιάτρου όταν του εξέθεσες το θέμα! Σίγουρα το μωράκι θα έρθει σε επαφή με πολύ κόσμο, αλλά δεν μεγαλώνουν όλα τα παιδάκια με φορείς ηπατίτιδας στα σπίτια τους, και σε αυτά τα σπίτια ή υπάρχει ενημέρωση και προσεκτικός χειρισμός ή απλα μετάδοση του ιού!

em_diva

em_diva
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστω πολυ Ινκα, αλλα το γυναικολογο μου ρωτησα σε παιδιατρο δεν πηγα ακομη.. Περιμενω να γεννησω κ δεν εχω καταληξει. Αλλα απο αυριο θα φροντισω να μιλησω με ακομη μια που μου συστησαν κ θα καταληξω. Εχεις απολυτο δικιο αρα κ εγω που φοβαμαι πολυ δεν ειμαι υπερβολικη.. Μεχρι σημερα ημουν ενημερωμενη μονο για εμενα, πρεπει λοιπον να ενημερωθω κ για το μωρο που περιμενω.. Αγχωθηκα πολυ τωρα..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις