Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
72 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 72 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1να ανησηχισω 'η οχι? Empty να ανησηχισω 'η οχι? Παρ Ιουλ 04, 2014 10:40 am

malena


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
γεια σας ειμαι νεα εδω, πρωτη φορα γραφω. καλως σας βρηκα λοιπον.... Very Happy 
η κορη μου ειναι 13 μηνων και διαβαζω διαφορα μπλογκς για το ποτε αρχιζουν τα μωρα να μιλανε...η κορη μου περπατησε απο 10 μηνων, τωρα πια λεει "μαμα" "μπαμπα" "νε νε νε" ντα ντα, ντι ντι... μερικες φορες "αντε" (που το εχει μαθει απο μενα οταν της λεω να ερθει σε μενα) και οταν της λεω για το τηλεφωνο το παιρνει το βαζει στο αυτι και λεει "αλ" και αρχιζει τα δικα της να λεει.
το θεμα μου ειναι πως επειδη ζουμε στο εξωτερικο εγω της μιλαω την δικια μας γλωσσα, αλλα στην τηλεοραση ακουει αγγλικα (δεν ασχολειται κα πολυ με την τηλεοραση τωρα πια της αρεσει πιο πολυ να βγαινει στο μπαλκονι) και εξω ακουει αγγλικα, πολυ κοσμο για να μας μπαινοβγαινει δεν εχουμε, οποτε ο,τι ακουει απο μας...
δινει φιλακια (οποτε θελει αυτη, οχι οποτε της λεω εγω να το κανει), και χεραιταει οποτε θελει αυτη...με βλεπει να ξεσκονιζω και κανει και αυτη πως ξεσκονιζει..πιστευω πως η αναπτυξη της ειναι καλη, αλλα επειδη και μια γνωστη μου εδω το παιδι της ειναι 3,5 χρονων και ακομα δεν λεει φρασης, μονο λεξεις και αυτες μισες,οχι ολοκληρες, και μερικες λεξεις τις λεει στα αγγλικα, γιαυτο και γω θελω να της μαθω πρωτα τη γλωσσα μας. πιστευω πως το παιδι της γνωστης μου γιαυτο εχει προβλημα, επειδη στο σπιτι τους μερικες λεξεις τις λενε στα αγγλικα και το παιδι ετσι μαθαινει...η ερωτηση μου ειναι πως να μαθω στην κορη μου να μιλησει την γλωσσα μας και να μην μπαιρδευεται με τα αγγλικα και να την μαθω να μιλησει γρηγορα??? ευχαριστω

2να ανησηχισω 'η οχι? Empty Απ: να ανησηχισω 'η οχι? Παρ Ιουλ 04, 2014 11:45 am

anna4


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Mia Xara einai gia tin ilikia tis. Emeis auto pou kaname itan oti o enas milouse agglika kai o allos ellinika synexeia kai pantou. Etsi emathe kai tis 2 glosses. Argise ligo vevaia na ta sundiase ola. Sunithos ta diglossa paidakia kathysteroun na milisoun. H koumpara moy kai auti auto efarmose, o enas ellinika o allos agglika, alla kseroun kalytera ta agglika giati sto paidiko akoune mono agglika. Alla kai ellinika na tous miliseis katalavainoun. An tha mathei na milaei grigora einai sto paidi. Mono ellinika tha tis einai duskolo na katalavainei tous filous sas kai ta alla paidakia.

3να ανησηχισω 'η οχι? Empty Απ: να ανησηχισω 'η οχι? Παρ Ιουλ 04, 2014 11:56 am

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεση μου γιατί πάω να καθαρίσω σαρδέλες και γιατί αύριο πρωί φεύγω για Μύκονο για δουλειά, δες ποιός σου αρέσει για να ακούσεις το κομμάτι του.


ΚΑΝΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ .....

4να ανησηχισω 'η οχι? Empty Απ: να ανησηχισω 'η οχι? Παρ Ιουλ 04, 2014 12:15 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μια απο τα ιδια κι εδω....ο δικος μου μαλιστα ειναι 20 μηνων κι ενω καταλαβαινει ό,τι του λες, απο λεξιλογιο αστα να πανε.... παντως και τα παιδια των φιλων μου που βλεπω αργησαν να μιλησουν, μετα ανακατευαν λεξεις (this is μαλλια, καθομαι στο chair κτλ)και μετά ολα πηραν το δρομο τους. Μαλιστα το ενα εχει Ελληνιδα δασκαλα στον παιδικο, που καμια φορα του κανει και  babysitting. Να δεις τι καλα καταλαβαινει και της μιλαει μονο Αγγλικα στον παιδικο και μονο Ελληνικα στο σπιτι!  

Οσο για τα φιλακια, εγω τον δικό μου τον εχω κανει χρυσο να κανει παλαμακια κι αυτος κανει το βαρυ πεπονι. Και προχθες μου εστειλαν βιντεακι οι νηπιαγωγοι στο γραφείο και το καμαρι μου πρωτο και καλυτερο να χειροκροταει!

Τις γλώσσες, θέλοντας και μη θα τις μάθει και τις δύο και σχετικά ταυτόχρονα. Εσύ μίλα της ελληνικά και μην αγχώνεσαι.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mamma Tomato στις Παρ Ιουλ 04, 2014 12:23 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Sorry, εμεινα από μπαταρία)

5να ανησηχισω 'η οχι? Empty σας ευχαριστω Παρ Ιουλ 04, 2014 12:28 pm

malena


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
σας ευχαριστω ...
και επισης η κορη μιας ξαδερφης μου 5 χρονων (και αυτη στο εξωτερικο) μιλαει παρα πολυ καλα ελληνικα και παρα πολυ καλα αγγλικα (καλυτερα απο την ξαδερφη μου) μιας και παει νυπιαγωγειο. και το μονο που εκανε η ξαδερφη μου ηταν να της μιλαει ελληνικα, αυτο μονο. τα αγγλικα τα εμαθε απο το νυπιαγωγειο, και δεν τα ξεχασε τα ελληνικα. και εγω αυτο θελω να μαθω στη κορη μου. ξερω ειναι νωρις ακομα αλλα θελω να αρχισω απο τωρα.

6να ανησηχισω 'η οχι? Empty Απ: να ανησηχισω 'η οχι? Παρ Ιουλ 04, 2014 12:30 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
malena έγραψε:σας ευχαριστω ...
και επισης η κορη μιας ξαδερφης μου 5 χρονων (και αυτη στο εξωτερικο) μιλαει παρα πολυ καλα ελληνικα και παρα πολυ καλα αγγλικα (καλυτερα απο την ξαδερφη μου) μιας και παει νυπιαγωγειο. και το μονο που εκανε η ξαδερφη μου ηταν να της μιλαει ελληνικα, αυτο μονο. τα αγγλικα τα εμαθε απο το νυπιαγωγειο, και δεν τα ξεχασε τα ελληνικα. και εγω αυτο θελω να μαθω στη κορη μου. ξερω ειναι νωρις ακομα αλλα θελω να αρχισω απο τωρα.

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να αρχίσεις από τώρα... Ελληνικά δεν της μιλάς; Τι παραπάνω θα κάνεις; Εσύ θα μιλάς Ελληνικά και τα Αγγλικά θα τα ακούει από αλλου.

7να ανησηχισω 'η οχι? Empty Απ: να ανησηχισω 'η οχι? Παρ Ιουλ 04, 2014 2:02 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν βλέπω να έχεις κάποιο θέμα. Η κόρη σου ήδη μιλάει (και μάλιστα ελληνικά, που αυτά θέλεις να μάθει). Τι άλλο περιμένεις από ένα μωρό 13 μηνών; Να ψέλνει τον εθνικό ύμνο;

Ο γιος μου μίλησε 2 χρονών και μέχρι 18 μηνών έλεγε 5 λέξεις όλες κι όλες. 13 μηνών δεν ξέρω τι έλεγε, μάλλον μόνο ουγκ.

Το πότε περπάτησε και αν κάνει παλαμάκια και φιλάκια δεν έχει σημασία.

8να ανησηχισω 'η οχι? Empty Απ: να ανησηχισω 'η οχι? Παρ Ιουλ 04, 2014 3:52 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εν τω μεταξύ Malena, μήπως να αλλαζες τον τίτλο σε κάτι που να περιγράφει καλύτερα το θέμα ώστε να το βρίσκουν πιο εύκολα όσες ενδιαφέρονται; Δεν είμαστε λίγες τελικά που μεγαλώνουμε δίγλωσσα παιδιά...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις