Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
63 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 63 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

evanka


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κορίτσια, καλησπέρα! Ήθελα τη γνώμη σας... Τί θεωρείτε προτιμότερο για ένα μωρό 14 μηνών; Να πάει σε παιδικό σταθμό ή να μείνει στο σπίτι;

kerasoula


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο δικος m ειναι 15 mηνον κ αν δουλευα παιδικο θα τον εστελνα

pennytol

pennytol
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πιστευω πως με γυναίκα (όσο γινεται εμπιστοσυνης) στο σπίτι είναι καλύτερα.

Αν αρρωστησει (που θα αρρωστησει σιγουρα) θα πρεπει να μεινει σπιτι. Ποιος θα μεινει σπίτι να το προσέχει;;;

evanka


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Υπάρχει και γιαγιά που, αν χρειαστεί θα μείνει στο σπίτι, αλλά κουράζεται. Και με ένα μωρό υπερκινητικό που εξερευνά και σκαλίζει τα πάντα, δεν είναι και εύκολο!

pennytol

pennytol
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν έχεις κάποιον που αν χρειαστει θα μπορει να το γιατροπορεψει στο σπιτι, τότε μην το σκεφτεσαι!!! παιδικό σταθμο!
Το μόνο αρνητικο του σταθμου (για μενα) είναι οι ιωσεις!

mamamanous


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω θα σου πρότεινα παιδικό σταθμό. Κάνει καλό και στο παιδί να βρίσκεται με παιδάκια. Μπαίνει σε μια σειρά. Εγω το δικό μου τον 1ο χρόνο τον είχα στο σπίτι με γυναίκα (αλλα πολλά τα λεφτα) και απο 2 χρονών το πάω παιδικό σταθμό. Έχει φίλους , παρνάει καλά και τρώει κιόλας (που είναι λιγόφαγος)

κοκκινοσκουφιτσα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mamamanous έγραψε:Εγω θα σου πρότεινα παιδικό σταθμό. Κάνει καλό και στο παιδί να βρίσκεται με παιδάκια. Μπαίνει σε μια σειρά. Εγω το δικό μου τον 1ο χρόνο τον είχα στο σπίτι με γυναίκα (αλλα πολλά τα λεφτα) και απο 2 χρονών το πάω παιδικό σταθμό. Έχει φίλους , παρνάει καλά και τρώει κιόλας (που είναι λιγόφαγος)  

Συμφωνώ & εγώ & τους 2 τους έστειλα παιδικό σταθμό, ο 1ος πηγε 2 χρονών, ο 2ος πήγε 2.5 χρονών & δεν το μετανιωσα.!!!!

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
παιδικο δαγκωτο!!πριν παω τη δικια μου ημουν κατα αλλα κ μονο που συναναστρεφεται με αλλα παιδια οξυνεταο το μυαλουδακι τους!!!εμενα τωρα ειναι 20 μηνων

evanka


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ο παιδίατρος μου σύστησε μετά τα 2,5 χρόνια για να δυναμώσει το ανοσοποιητικό του.. Εννοείται ότι ο παιδικός σταθμός είναι η καλύτερη λύση! Αλλά με τρομάζει όλο αυτό με τις ιώσεις και την ταλαιπώρια.. Και δεν ξέρωαν 14 μηνών είναι η κατάλληλη ηλικία..

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα ενω υπηρχε ανθρωπος να κραταει το παιδι,ηθελα πολυ να παει σταθμο για πολλους λογους.κυριως θεμα χαρακτηρα παιδιου.η παιδιατρος οσες φορες της το ειχα συζητησει ηταν καθετη στο να μην παει το παιδι πριν τα 3 χρονια.και αυτο γιατι το ανοποιητικο συστημα στις μικρες ηλικιες ειναι τοσο ευαισθητο.ΘΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ σιγουρα σε οποια ηλικια και αν παει,αλλα αλλιως ειναι στα 3,αλλιως στα 4 και σιγουρα αλλιως 14 μηνων!!βεβαια αν δεν υπαρχει ανθρωπος να κραταει το παιδι στο σπιτι τοτε δεν τιθεται θεμα συζητησης!εμενα τελικα πηγε λιγο πριν κλεισει τα 3.απο θεμα χαρακτηρα και συμπεριφορας αλλαξε παρα πολυ προς το θετικο,αλλα περασα ΜΑΥΡΟ χειμωνα απο αρρωστιες και εχω ακομα και φετος γιατι μου αρρωσταινει ευκολα.οπως και να χει καλη σχολικη χρονια στα ζουζουνια

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ για αυτήν την ηλικία θα σου πρότεινα γυναικα στο σπίτι για πολλους λόγους.δεν θα χρειάζεται το μωρο να βγαίνει εξω με το κρύο,θα γλιτώσει ιώδεις ,υπάρχει η περιπτωση να κουραστει και να βαρεθεί αν πηγαινει σχολείο απο το μικρο, θα το κανει για χρόνια ς είναι και λίγο ξεγνοιαστο ώστε οταν παει αργότερα να έχει μια διαφορα για αυτό,θα σου κανει και η κοπελα καμια δουλεια ελαφριά στο σπίτι οποτε θα σε ξεκουραζει λιγο και σε ενα δυο χρονακια το στελενις και παιδικο.ΑΣΕ που δεν θα τρέχεις σαν την παλαβη να προλαβεις να το πάρεις.Και απο την στιγμη που εχεις και εναν ανθρωπο να ρίχνει μια ματια στο σπίτι να δεις τι γίνεται .......εγώ θα έκλειναν για γυναικα μιας και μιλάμε για μωρακι.Και μη φοβάσαι τα παιδιά δεν κοινωνιοποιουνται μονο στο σταθμό.Θα παει κάποια στιγμη και θα γίνει και αυτό.Άφησε το ακόμα να χαρεί το σπίτι,τον ύπνο του ,το φαγητο του και το παιχνιδι του μονο του και την ωρα που αυτό θέλει.Αυτή είναι η δική μου γνώμη βεβαίως βεβαίως.

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Είναι αγόρι ή κορίτσι; Διάβαζα ένα βιβλίο που έλεγε ότι τα αγόρια δεν πρέπει να πηγαίνουν παιδικό σταθμό πριν τα 2,5-3 χρόνια γιατί είναι σημαντικό να σχηματίσουν συναισθηματικό δεσμό με ένα άτομο (αυτό που τα φροντίζει, όχι απαραίτητα τη μητέρα) στις μικρές ηλικίες.

Επιπλέον για τις αρρώστιες συμφωνώ με τη Snoopy. Άλλο να έχεις άρρωστο 3χρονο ή 4χρονο (που μπορεί τουλάχιστον να σου πει πού πονάει και πώς αισθάνεται) και άλλο να έχεις άρρωστο μωρό.

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάλι πιστεύω ότι πριν μιλήσει ένα παιδάκι και πριν ξεκινήσει να εκφράζεται και να σου λέει τι του συμβαίνει καλύτερα να στο κρατά ένα άτομο στο σπίτι.
Πιο εύκολα ελέγχεις το τι συμβαίνει στο σπίτι σου παρά στους παιδικούς σταθμούς.

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μανουλες εχετε δικιο για τισ ιωσεισ αλλα και το οτι συναναστρεφεται με αλλα παιδακια το μικρακι σας το κανει να στροφαρει πιο πολυ!βλεπει τι κανουν τα αλλα που ειναι ηδη εκει περα μιμειτε ξεδινει ,που ειναι επισησ πολυυυ σημαντικο για την μαμα, και δεν βαριεται μεσα στο σπιτι!για αυτη την χρονια εαν φοβασαι τισ ιωσεισ κρατα τον σπιτι με γυναικα αλλα απο την αλλη χρονια θα ηταν τελειο να πηγαινε!η δικια μου τρελαινεται τωρα που συνηθισε!!!τησ φιλησ μου η μικρη παει απο 12 μηνων και πολλεσ φορεσ δεν θελει να φυγει κιολας!καλη αρχη οτι κι αν κανετε!!!!

bebaki

bebaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλαγα με μια κοπελα που δουλευει σε γνωστο βρεφονηπιακο σταθμο και μου λεει τον πρωτο χρονο τσαμπα τον πληρωνουν οι γονεις γιατι τα παιδια σπανια πηγαινουν καθως συνεχεια ειναι αρρωστα και μενουν σπιτι.
Οποτε -αποψη μου- επειδη ειναι ακομα μικρακι προτιμησε την υγεια του και κρατα το στο σπιτι προς το παρων.
Προς το μελλον ερχονται πολλα χρονια κοινωνικοποιησης μην αγχωνεσαι...(παιδικος/νηπιαγωγιο/δημοτικο/..τον ατελειωτο εχει)

mariatsak


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κι εγώ είχα αυτή την απορία. η παιδίατρος μου είπε στα 3 να πάει παιδικό για το ανοσοποιητικό της. Εγώ ήθελα πέρα από τις αρρώστιες που σκεφτόμουν, μου φενόνταν πολύ μικρή για να την στήλω.προτίμησαν να πάρω μια γυναίκα έμπιστη που μου πρότειναν και να αφήσω το παιδίκο για του χρόνου.
Σίγουρα το πρώτο χρόνο θα ταλαιπωρηθούμε με τις διάφορες αρρώστιες που θα κολάει.

φρουφρού

φρουφρού
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπερα κ απο μενα!να χαιρεστε τα παιδακια μας!!!!εμεις απο 13μηνων παμε βρεφικο κ αυτο γτ δεν ειχα καποιο να μ τον κραταει ενω ψαχνω για δουλιτσα,οσο καλοι κ αν ειναι οι παπουδες,δεν εχουν τις ιδιες αντοχες πλεο,κ γτ αποψη μ καλυτερα βρεφικο κ απο μικρο να μαθαινει κ να προσαρμοζεται στην ομαδα,να συναναστρεφεται κ με αλλα παιδακια...οσο για τις αρρωστιες....γτ αν δεν παει σταθμο δεν θα κολλησει?δεν θα αρρωστησει?σιγουρα αν συναναστραφει περισσοτερο με ενηλικους εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να αρρωσταινει...κ οσο μεγαλωνουν τα παιδακια μας θελουν δραστηριοτητες,θελουν παιχνιδια κ να ειναι ενεργα ολη την ωρα....κ ως βρεφονηπιαγωγος κ γω συνιστω σταθμο !!!μια κοπελα στο σπιτι θα πρπει να εχει προγραμμα καθημερινο δραστηριοτητων κ δημιουργιας στο παιδι!!!κ σε αυτο καμια μας δεν ειναι σιγουρη οτι γινεται.....οι παπουδες θα παιξουν με τα παιδακια μας αλλες στιγμες της ημερας αλλα οχι επι καθημερινης βασεως 6ωρα κ 8ωρα που θα απαιτετιται ενω απουσιαζουμε μεις....στην αρχη δεν λεω ,ειναι λιγο δυσκολη η προσαρμογη κ για μας αλλα κ για τα μωρακια μς!!!μετα ομως μαθαινουν κ περνανε πολυ ωραια!!!!!αποψη μου!!!τωρα ειμαστε 16 μηνων κ ενω θηλαζουμε ακομα,κ δεν κοιμαται τα βραδυα αν δεν θηλασει εκει,απο τις πρωτες μερες κοιμαται μονος τ στην κουνια!!!!

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
φρουφρού έγραψε:οσο για τις αρρωστιες....γτ αν δεν παει σταθμο δεν θα κολλησει?δεν θα αρρωστησει?σιγουρα αν συναναστραφει περισσοτερο με ενηλικους εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να αρρωσταινει...
Αυτό το συμπέρασμα πώς το βγάζεις;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις