Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
36 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 36 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

mama_maria krhth


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ,ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΙΚΕ ΕΧΕΙ ΤΣΑΚΩΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ..ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ...ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΑΝΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...

ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ,ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΛΤΑ Η ΣΤΟ ΜΕΤΟΧΙ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ..ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΟ(ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΡΑΘΕΙ ΣΤΑ ΚΑΡΟΤΣΙΑ) Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΤΟΥΛΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΣΤΑ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΠΙΟΟΣ ΤΗΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΩΣΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ..
ΣΤΟ ΜΕΤΟΧΙ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΥΜΕ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΞΑΝΛΕΙΤΑΙ ΟΣΟ ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ..

ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ..ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΑΔΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΚΛΑΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΚΑΤΩ..ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ..ΤΑ ΝΕΥΡΑΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΤΥΠΙΣΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ...Sad Sad Sad

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ... σε καταλαβαίνω... να σε ρωτήσω μονο, έχετε πιπίλα;; έτσι κάνουν τα δικά μου όταν δεν έχουν πιπίλα μαζί τους και είμαστε εκτός σπιτιού.
Επίσης, έχει ένα αγαπημένο αρκουδάκι ή κάτι άλλο που αγκαλιάζει για να κοιμηθεί; (έχουν παρέα μαζί τους και τα ηρεμεί)
Και το τελευταίο μα σημαντικότερο: πρόγραμμα έχετε;;;; πχ να πέφτει για ύπνο συγκεκριμένη ώρα, να τηρείται με λίγα λόγια μία διαδικασία, πχ στις 8:30 εμείς ξέρουν πως θα τα πάρω ένα-ένα να τα κάνω μπάνιο, να τους δώσω το γάλα τους, να κάνουμε αγκαλίτσα και να τα βάλω για ύπνο.
Οταν το χαλάσουμε αυτό, αυτή τη σειρά δηλαδή, χάνονται εντελώς, τα πιάνουν τα νεύρα τους, δυσκολεύονται να κοιμηθούν κλπ.


mama_maria krhth


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
HappyMama έγραψε:Αχ... σε καταλαβαίνω... να σε ρωτήσω μονο, έχετε πιπίλα;; έτσι κάνουν τα δικά μου όταν δεν έχουν πιπίλα μαζί τους και είμαστε εκτός σπιτιού.
Επίσης, έχει ένα αγαπημένο αρκουδάκι ή κάτι άλλο που αγκαλιάζει για να κοιμηθεί; (έχουν παρέα μαζί τους και τα ηρεμεί)
Και το τελευταίο μα σημαντικότερο: πρόγραμμα έχετε;;;; πχ να πέφτει για ύπνο συγκεκριμένη ώρα, να τηρείται με λίγα λόγια μία διαδικασία, πχ στις 8:30 εμείς ξέρουν πως θα τα πάρω ένα-ένα να τα κάνω μπάνιο, να τους δώσω το γάλα τους, να κάνουμε αγκαλίτσα και να τα βάλω για ύπνο.
Οταν το χαλάσουμε αυτό, αυτή τη σειρά δηλαδή, χάνονται εντελώς, τα πιάνουν τα νεύρα τους, δυσκολεύονται να κοιμηθούν κλπ.



ΓΕΙΑ ΣΟΥ HAPPYMAMA
ΠΙΠΙΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ..ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΗ ΒΑΖΩ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ..ΑΝ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΑΣΠΟΥΜΕ ΑΝΤΙ 2 ΩΡΕΣ ΚΟΜΗΘΕΙ 3 ΤΗ ΚΑΘΗΣΤΕΡΩ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΗ STANDAR ΩΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΕΙΡΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΑΣ ΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ..ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΤΙ,ΕΔΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕ ΧΩΡΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΦΑΕΙ 2-3 ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ....ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ?

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι, θυμάμαι την δεύτερη εγκυμοσύνη μου και τις κλωτσιές αλλά και την αλλαγμένη συμπεριφορά της μεγάλης μου (δεν παίρνεις το παιδί αγκαλιά όπως πριν κλπ, και αυτό νιώθει τις αλλαγές, νιώθει απόρριψη και αυτή είναι απ' τις πιο δύσκολες ηλικίες).

Τα δικά μου είναι σχεδόν 3 η μεγάλη και 14 μηνών η μικρή.

Ισως είσαι κατά της πιπίλας, είναι όμως παρηγοριά για τα παιδιά και ίσως να σου είχε λύσει το πρόβλημα.
Μην καθυστερείς τον ύπνο λόγω μεγάλου μεσημεριανού ύπνου, δεν έχει σημασία για τα παιδιά πόση ώρα κοιμήθηκαν, το λέω εμπειρικά απ' τα δικά μου.

Απ' αυτά που γράφεις μάλλον υπερένταση την πιάνει την μικρούλα, είναι και η ηλικία των 2: θέλει να παίξει και να γνωρίσει τον κόσμο, δεν προλαβαίνει να κοιμηθεί!!!!  Very Happy  Πρέπει να βρείτε κάτι που την ηρεμεί. Τώρα εσύ δεν είσαι για πολλά πολλά, μήπως ο μπαμπάς να δοκίμαζε κάτι; πχ να βγει αγκαλίτσα με τον μπαμπά στο μπαλκόνι να δει τα αστεράκια, συνήθως χαλαρώνουν και κοιμούνται αμέσως.
Αλλο που έκανα έγκυος: αγκαλίτσα στο κρεβατάκι της - χαμηλά φώτα, έχετε κάνει μπάνιο, έχετε πιει γάλα και έχετε πει πως τώρα θα τραγουδήσετε χαμηλόφωνα 2 ομορφα τραγουδάκια για νάνι, την παίρνεις αγκαλίτσα και της τραγουδας 1 ή 2 τραγούδια και να της λες σταθερά, γλυκά: "τώρα είναι ώρα για νάνι", φιλάκι και καληνύχτα! Ξέρεις, μερικές φορές φοβόμαστε τα ίδια μας τα παιδιά, κι αν έεεεχω περάσει από τέτοιες φάσεις.... !!!!! Θέλει αποφασιστικότητα και το αποτέλεσμα πολλές φορές μας εκπλήσει!

Το μεσημέρι μην την πιέζεις, κάποια παιδιά δεν κοιμούνται, δεν είναι κακό.. Αν πάλι σου νευριάζει πάει να πει πως της λείπει ύπνος, εντάξει, πρέπει να ηρεμήσει για να καταφέρετε να κοιμηθεί...
Ενα διάστημα της έλεγα μετά από πολλά ότι "είναι ώρα για νάνι" και την έβαζα στο κρεβάτι της. Εκλαιγε για 2 λεπτά (ψεύτικα) και μετά ξεραινόταν.

kerasoula


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_maria krhth έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ,ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΙΚΕ ΕΧΕΙ ΤΣΑΚΩΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ..ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ...ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΑΝΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...

ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ,ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΛΤΑ Η ΣΤΟ ΜΕΤΟΧΙ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ..ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΟ(ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΡΑΘΕΙ ΣΤΑ ΚΑΡΟΤΣΙΑ) Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΤΟΥΛΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΣΤΑ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΠΙΟΟΣ ΤΗΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΩΣΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ..
ΣΤΟ ΜΕΤΟΧΙ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΥΜΕ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΞΑΝΛΕΙΤΑΙ ΟΣΟ ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ..

ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ..ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΑΔΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΚΛΑΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΚΑΤΩ..ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ..ΤΑ ΝΕΥΡΑΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΤΥΠΙΣΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ...Sad Sad Sad  

σαν να mιλας για τον γιο mου ειναι ακριβος ετσι οπως τα λεες ασε που ο δικος mου ευτιαξε προγραmα κ το βραδι ξυπναει ακριβος την ιδια ωρα καθε βραδι κ κλαιη mεχρι να τον παρο στο κρεβατι σκεφτηκα να τον αφησο να κλαιη να δω τ θα κανει ποσο θα αντεξει (οταν παρο αποφαση γιατι στα λογια ολλα οκ αλλα στην πραξη δν mπορω)

mama_maria krhth


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
HappyMama έγραψε:Ναι, θυμάμαι την δεύτερη εγκυμοσύνη μου και τις κλωτσιές αλλά και την αλλαγμένη συμπεριφορά της μεγάλης μου (δεν παίρνεις το παιδί αγκαλιά όπως πριν κλπ, και αυτό νιώθει τις αλλαγές,  νιώθει απόρριψη και αυτή είναι απ' τις πιο δύσκολες ηλικίες).

Τα δικά μου είναι σχεδόν 3 η μεγάλη και 14 μηνών η μικρή.

Ισως είσαι κατά της πιπίλας, είναι όμως παρηγοριά για τα παιδιά και ίσως να σου είχε λύσει το πρόβλημα.
Μην καθυστερείς τον ύπνο λόγω μεγάλου μεσημεριανού ύπνου, δεν έχει σημασία για τα παιδιά πόση ώρα κοιμήθηκαν, το λέω εμπειρικά απ' τα δικά μου.

Απ' αυτά που γράφεις μάλλον υπερένταση την πιάνει την μικρούλα, είναι και η ηλικία των 2: θέλει να παίξει και να γνωρίσει τον κόσμο, δεν προλαβαίνει να κοιμηθεί!!!!  Very Happy  Πρέπει να βρείτε κάτι που την ηρεμεί. Τώρα εσύ δεν είσαι για πολλά πολλά, μήπως ο μπαμπάς να δοκίμαζε κάτι; πχ να βγει αγκαλίτσα με τον μπαμπά στο μπαλκόνι να δει τα αστεράκια, συνήθως χαλαρώνουν και κοιμούνται αμέσως.
Αλλο που έκανα έγκυος: αγκαλίτσα στο κρεβατάκι της - χαμηλά φώτα, έχετε κάνει μπάνιο, έχετε πιει γάλα και έχετε πει πως τώρα θα τραγουδήσετε χαμηλόφωνα 2 ομορφα τραγουδάκια για νάνι, την παίρνεις αγκαλίτσα και της τραγουδας 1 ή 2 τραγούδια και να της λες σταθερά, γλυκά: "τώρα είναι ώρα για νάνι", φιλάκι και καληνύχτα! Ξέρεις, μερικές φορές φοβόμαστε τα ίδια μας τα παιδιά, κι αν έεεεχω περάσει από τέτοιες φάσεις.... !!!!! Θέλει αποφασιστικότητα και το αποτέλεσμα πολλές φορές μας εκπλήσει!

Το μεσημέρι μην την πιέζεις, κάποια παιδιά δεν κοιμούνται, δεν είναι κακό.. Αν πάλι σου νευριάζει πάει να πει πως της λείπει ύπνος, εντάξει, πρέπει να ηρεμήσει για να καταφέρετε να κοιμηθεί...
Ενα διάστημα της έλεγα μετά από πολλά ότι "είναι ώρα για νάνι" και την έβαζα στο κρεβάτι της. Εκλαιγε για 2 λεπτά (ψεύτικα) και μετά ξεραινόταν.

happymama εχεις δικιο με αυτό που ειπες,,ότι καποιες φορες φοβομαστε τα ιδια μας τα παιδια!ναι νομιζω πως καποιες φορες τη φοβάμαι από κάθε τι άλλο..στο μεσημεριανο τον υπνο πιστευω πως δε τη πιεζω διοτι όταν κοιμηθεί κατω από 2.30 ωρες δε ξυπναει..αρα αν δεν ηθελε να κοιμηθεί δε θα μου κοιμοταν τοοοοοοοοσο!απλα πιστυω και εγω πως είναι η ηλικια και δε θελει να χανει ουτε λεπτο από τη μερα,είναι όλα καινουρια για αυτην.. ναι την πιανει υπερενταση αλλα δε γινεται κάθε μερα να την πιανει..και εμας που ειμαστε μεγαλοι καποιες φορες μας πιανει υπερενταση και δε κοιμομαστε,το δεχομαι αλλα εμενα εχει συνεχως υπερενταση???
εχω δοκιμασει τα παντα στο να βρω κατι που να την ηρεμει αλλα δυστυχως δεν εχω βρει τιποτα ακομα...είμαι πολύ νευρικια και καταληγω σε φωνες που αυτό την εξαγριωνει περισσοτερο (και ενώ το ξερω) δε μπορω να κρατησω τα νευρα μου και κάθε φορα της φωναζω και μετα εχω τυψεις.. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

mama_maria krhth


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kerasoula έγραψε:
mama_maria krhth έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ,ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΙΚΕ ΕΧΕΙ ΤΣΑΚΩΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ..ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ...ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΑΝΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...

ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ,ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΛΤΑ Η ΣΤΟ ΜΕΤΟΧΙ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ..ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΟ(ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΡΑΘΕΙ ΣΤΑ ΚΑΡΟΤΣΙΑ) Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΤΟΥΛΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΣΤΑ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΠΙΟΟΣ ΤΗΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΩΣΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ..
ΣΤΟ ΜΕΤΟΧΙ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΥΜΕ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΞΑΝΛΕΙΤΑΙ ΟΣΟ ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ..

ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ..ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΑΔΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΚΛΑΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΚΑΤΩ..ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ..ΤΑ ΝΕΥΡΑΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΤΥΠΙΣΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ...Sad Sad Sad  

σαν να mιλας για τον γιο mου ειναι ακριβος ετσι οπως τα λεες  ασε που ο δικος mου ευτιαξε προγραmα κ το βραδι ξυπναει ακριβος την ιδια ωρα καθε βραδι κ κλαιη mεχρι να τον παρο στο κρεβατι σκεφτηκα να τον αφησο να κλαιη να δω τ θα κανει ποσο θα αντεξει (οταν παρο αποφαση γιατι στα λογια ολλα οκ αλλα στην πραξη δν mπορω)

κερασουλα μου υπομονη οση μας απεμεινε..τι άλλο να πω δε ξερω εχω σηκωσει τα χερια ψηλα... Shocked

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάλι το πήρα απόφαση. 6 ετών... ο σπόρος.
Κοιμάμαι και ας κοιμηθεί όποτε θέλει.
Τα νεύρα μου κρόσια... Twisted Evil

nanou

nanou
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κορίτσια,καλησπέρα,είμαι μαμα 3 κοριτσιών,3,5ετών και οι δίδυμες μου,3 μηνών!Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τον υπνο και αυτό πιστεύω έχει να κάνει με το πρόγραμμα που δεν το αλλάζω για κανέναν λόγο.Η μεγάλη μου κοιμάται κάθε μέρα 8 η ώρα ,το μεσημέρι δεν κοιμαται παρα μόνο αν εχουμε να παμε καπου το απογευμα και ξερουμε οτι θα καθυστερησουμε περα απο της 8,όσο για τις μικρες που από 30 ημερων που εκοψαν το γαλα τη νυχτα κοιμουνται σχεδον ολη μερα(λογικο λογω ηλικιας) και το βραδυ το τελευταιο τους γευμα ειναι στης δεκα και ξυπνανε 9 το πρωι.Θεωρω οτι μονο με προγραμμα γινετε δουλεια!Πιστευω πολυ σε αυτο

kerasoula


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εmενα κοιmατε το mεσιmαιρη 1 ωρα κ τον βαζω στην 9 για υπνο κ ξυπναει αν τρειωρο κ ουριαζει για να ερθει στο κρεβατι χτες τον αφησα στην κουνια να ουριαζει κ να χτυπιετε mετα απο 10 λεπτα το πηρε αποφαση κ κοιmυθικε mεχρι της 4 αλλα παλι τα ιδια mετα δν αντεξα κ τον εβαλα στο κρεβατι τι να πω κανονικα θα επρεπε να κοιmατε. θελω να τον βαλο κ σε δικο του δοmατιο αλλα αν κανει ετσι πως να τον βαλω . τιποτα υποmονι κ καποια στιγmη θα κοιmηθουνε και τα δικα mας
mου ελεγε η γειτονισα οτι το δικο της ξυπναει το βραδι (2,5 ετον) κ τη mια θελει κρεβατι κ την αλλη κουνια κ να σκεφτης οτι το δικο της mεχρι να τα 2 κοιmοταν κανονικα

nanou

nanou
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κοριτσια,θελει επιμονη και υπομονη και σαφως να μην αλλαζετε τακτικη,αν σας τουμπαρουν ενα βραδυ ,ξερουν οτι μπορει να τα καταφερουν παλι!!!!!!!!ειναι πονηρα τα ατιμα Wink

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nanou έγραψε:Θεωρω οτι μονο με προγραμμα γινετε δουλεια!Πιστευω πολυ σε αυτο
Συμφωνώ απόλυτα! Είναι πολύ σημαντικό το πρόγραμμα στον ύπνο και ακόμα πιο σημαντικό να μην γίνονται αλλαγές. Όχι τη μια μέρα ξεφύγαμε γιατί βγήκαμε έξω, την άλλη γιατί είχαμε επίσκεψη, την τρίτη γιατί βλέπαμε ταινία κ.ο.κ. γιατί τότε είναι που χάνεις τη μπάλα.

Επίσης καλό είναι να βάζεις το παιδί για ύπνο πριν φτάσει σε σημείο εξουθένωσης γιατί τότε δεν θα μπορεί να κοιμηθεί από την υπερένταση και μόνο. Τα μικρά παιδιά πάντα για ύπνο πριν τις 10:30 και να έχουν μια συγκεκριμένη ρουτίνα το τελευταίο μισάωρο ώστε να καταλαβαίνουν ότι έρχεται η ώρα του ύπνου.

kerasoula


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ εμεις που εχουμε προγραμμα κ το τιρουμε γιατι δν κοιμομαστε ?

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Στην περίπτωσή σας η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά Razz

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το πρόγραμμα είναι σωτήριο! και μπορεί να βελτιώσει πάαααρα πολλά, αλλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό κορίτσια. Κι εγώ αυτό είπα παραπάνω, ρουτίνα κλπ., αλλά δεν είναι απόλυτο... Υπάρχουν εύκολα και δύσκολα παιδιά. Το ζω και το ξέρω.
Και μίλησα για την ώρα που πέφτουν για ύπνο. Οχι για την διάρκεια της νύχτας: Εγώ τώρα άρχισα να κοιμάμαι που και που. Δηλαδή υπάρχουν ΚΑΙ ήρεμες νύχτες που δεν με ξυπνούν και ξημερώματα ανοίγω τα μάτια μου και αναρωτιέμαι αν είναι καλά! Shocked
Σχεδόν κάθε νύχτα ξυπνούν και κλαίνε, λίγη αγκαλιά ή ένα χάδι και ξανακοιμούνται. Κάποια στιγμή ζητούσαν το κρεβάτι μου. Αλλά διαρκώς και επίμονα τα έβαζα στο δικό τους. Είδαν κι απόειδαν και το πήραν απόφαση.
Εχει σημασία αυτό που λέει κι η nanou, να μην τους περνάει δλδ το πείσμα τους.
Και μέσα σ'όλα δουλεύω και ξυπνάω χαράματα - εννοείται. Αλλά όπου μπορώ προσπαθώ να μην χάνω την μπάλα..

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις HappyMama αλλά να σε ρωτήσω κάτι (που μπορεί να έχει ξαναναφερθεί). Το βράδυ πώς τα αποκοιμίζεις;

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κατά τις 8:30 κάαααθε βράδι αρχίζουμε την ρουτίνα, κάνω μπάνιο ή πλένω τοπικά το μικρό (15μηνών), του δίνω το γάλα του και το ηρεμώ στην αγκαλιά μου. Οταν είναι κοντά στον ύπνο ή έχει ήδη αποκοιμηθεί, την βάζω στο κρεβάτι της.

Μετά κάνει μπανιο η μεγάλη (3 ετών σχεδόν), πλένουμε και δοντάκια και μετά πίνουμε το γάλα μας αγκαλιά ενώ βλέπει παραμύθι ή της λέω παραμύθι (δεν της πολυαρέσει).
Αν είναι πολύ κουρασμένη πάει μόνη της και κοιμάται.
Η μεγάλη είναι πολύ ανεξάρτητο παιδί από μωρό. Απλά την ακουμπούσα στο κρεβάτι της την ώρα του ύπνου και της έλεγα τραγουδάκι ή έπαιζε το μόμπιλο ή και τραγουδούσε μόνη της και κοιμόταν.
Η μικρή τώρα έχω κάνει πρόοδο και την βάζω στο κρεβάτι της μισοκοιμισμένη. Είναι πολύ ανασφαλές παιδί, όλο αγκαλίτσα κλπ.

Η μεγάλη ήσυχη, ήρεμη, υπάκουη και ανεξάρτητη.
Η μικρή το αντίθετο: ζωηρή, τρομερά πεισματάρα, μαμάκιας.

Τα λατρεύω και τα δύο! Αλλά είμαι πια πεπεισμένη πως κάθε παιδί διαφέρει εκ γεννετής.

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
HappyMama έγραψε:Η μεγάλη ήσυχη, ήρεμη, υπάκουη και ανεξάρτητη.
Η μικρή το αντίθετο: ζωηρή, τρομερά πεισματάρα, μαμάκιας.

Τα λατρεύω και τα δύο! Αλλά είμαι πια πεπεισμένη πως κάθε παιδί διαφέρει εκ γεννετής.
Το πρόβλημα το έχεις κυρίως με τη μικρή, σωστά; Νομίζω πως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να της μαθαίνεις την κούνια, δηλαδή να τη βάζεις να αποκοιμιέται στην κούνια και όχι αγκαλιά.

Όλα τα παιδάκια ξυπνάνε τη νύχτα (και οι μεγάλοι επίσης) και η διαφορά μεταξύ του να κλάψει και να ξυπνήσει και εσένα ή να γυρίσει πλευρό και να ξανακοιμηθεί είναι το πώς έχει μάθει να αποκοιμιέται. Αν αποκοιμιέται στην αγκαλιά σου, λογικό είναι να την αποζητά κάθε φορά που ξυπνάει μες τη νύχτα. Δηλαδή ξυπνάει, καταλαβαίνει ότι είναι στην κούνια, σκέφτεται "ωχ πού είναι η αγκαλιά της μαμάς μου ο-ε-ο?" και κλαίει μέχρι να την βρει.

Η μεγάλη τσέκαρε να δεις, ξυπνάει μόνη της ή την ξυπνάει η μικρή με τα κλάματά της;

HappyMama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Areti2 έγραψε:
Τα λατρεύω και τα δύο! Αλλά είμαι πια πεπεισμένη πως κάθε παιδί διαφέρει εκ γεννετής.
Το πρόβλημα το έχεις κυρίως με τη μικρή, σωστά; Νομίζω πως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να της μαθαίνεις την κούνια, δηλαδή να τη βάζεις να αποκοιμιέται στην κούνια και όχι αγκαλιά.

Όλα τα παιδάκια ξυπνάνε τη νύχτα (και οι μεγάλοι επίσης) και η διαφορά μεταξύ του να κλάψει και να ξυπνήσει και εσένα ή να γυρίσει πλευρό και να ξανακοιμηθεί είναι το πώς έχει μάθει να αποκοιμιέται. Αν αποκοιμιέται στην αγκαλιά σου, λογικό είναι να την αποζητά κάθε φορά που ξυπνάει μες τη νύχτα. Δηλαδή ξυπνάει, καταλαβαίνει ότι είναι στην κούνια, σκέφτεται "ωχ πού είναι η αγκαλιά της μαμάς μου ο-ε-ο?" και κλαίει μέχρι να την βρει.

Η μεγάλη τσέκαρε να δεις, ξυπνάει μόνη της ή την ξυπνάει η μικρή με τα κλάματά της;[/quote]

Τα ξέεεερω, τα ξέεεεερω! γιαυτό σου έγραψα πως "τωρα κάναμε πρόοδο" για την μικρή. Το πιστεύεις πως δουλεύω αυτό το θέμα από όταν γεννήθηκε;;; Φτάσαμε στους 13 μήνες για να ξαπλώνει νυσταγμένη στο κρεβάτι της και να μην κλαίει λες και την βάζεις σε καρφιά. Φτάσαμε 14 μηνών για να πεις πως το βράδι ξυπνάει αλλά αποκοιμιέται ξανά μόνη της.

Τα παιδιά εδώ και μόλις 1 μήνα κοιμούνται μαζί. Τα έβαλα ωσπου να φτιάξω το δωμάτιο της μικρής αλλά τα βρήκαν και θα κάνουμε το 3ο δωμάτιο playroom τελικά.

Ασε, γιατί έχει προκύψει άλλο θέμα τώρα, κοιτα Ζήλεια ανάμεσα στα αδέλφια (νήπια) κι αν έχεις καμία συμβουλή θα με βοηθούσες πολύ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις