Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
70 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 70 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 10:32 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οτι ονομα και να δωσεις και φυσικα πρεπει να το δεχτουν στην εκκλησια γιατι η βαπτιση γιαυτους ειναι οτι γινεσαι χριστιανος και οχι το ονομα, καποιοι παπαδες εχουν ενα κολημα να ειναι χριστιανικο το ονομα απο τους αγιους, αλλοι οχι κανονικα δεν πρεπει να εχουν αποψη για το ονομα, γιατι δεν θεωρειτε ονοματοδοσια στην εκκλησια αλλα βαπτιση περνεις το βαπτισμα του χριστιανισμου και εισελχεσαι σε αυτον

27Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 11:04 am

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Gianna έγραψε:Λοιπόν όλα έτοιμα για την βάφτιση που θα γίνει σε 15 ημέρες εκτός από το όνομα της μικρής! Για να μην πολυλογώ έταξα να της βάλω δύο ονόματα το ένα της Παναγίας δλδ Μαρία. Το δεύτερο λοιπόν είπα να είναι της μητέρας μου που είναι Βάγια και να την φωνάζω Μάγια. Τελευταία όμως όλο αντιδράσεις ακούω (ακόμη και από τον 6χρονο γιο μου) ότι τους θυμίζει τα "μάγια" Crying or Very sad Ποια είναι η άποψή σας, ξέρετε παιδάκια με αυτό το όνομα? υπάρχει περίπτωση να την κοροϊδεύουν στο σχολείο? ή μήπως έχετε καμία άλλη σκέψη για όνομα???

ΤΟ ΜΑΓΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΩ ΤΟ ΑΚΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΑΝ ΟΝΟΜΑ.....ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΤΕ...

28Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 11:09 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κάλα τα λες Μιλουπάκι, καλά το Μάγια είναι..μαγευτικό! πολύ μαρέσει.
και γιατι να την κοροιδευουν δλδ-και μαλιστα τοσο ομορφο ονομα!
εμενα δλδ που με λενε Αθανασία με φωναξε κανεις ποτε Αθανασία του Αιγάλεω?
Shocked Shocked

29Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 11:36 am

xrysa 1981

xrysa 1981
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το Μαγια ειναι πολυ ωραιο ονομα και σιγουρα ξεχωριστο!!!!!!!
μην σε ανχωνει το σχολειο γιατι αν τα παιδακια θελουν να κοροίδεψουν θα το κανουν ετσι κι αλλιως.και αν δεν ειναι το ονομα θα ειναι κατι αλλο,παντα κατι βρισκουν.
εχω μια γνωστη που εβγαλε το παιδι της Λυδα(πιστευω οτι ειναι τελειο ονομα)
στο σχολειο τα παιδακια την φωναζαν λιγδα!!!!

30Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 11:40 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xrysa 1981 έγραψε:το Μαγια ειναι πολυ ωραιο ονομα και σιγουρα ξεχωριστο!!!!!!!
μην σε ανχωνει το σχολειο γιατι αν τα παιδακια θελουν να κοροίδεψουν θα το κανουν ετσι κι αλλιως.και αν δεν ειναι το ονομα θα ειναι κατι αλλο,παντα κατι βρισκουν.
εχω μια γνωστη που εβγαλε το παιδι της Λυδα(πιστευω οτι ειναι τελειο ονομα)
στο σχολειο τα παιδακια την φωναζαν λιγδα!!!!
αχ κ εγω αμεσως αυτο σκεφτηκα.Η γιαγια μου στο χωριο τη λιγδα την ελεγε λιδα.Δεν το πε κ εκεινη Λυδια το παιδι που ειναι ωραιο.. Rolling Eyes

31Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 1:35 pm

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ κορίτσια μου σας ευχαριστώ νομίζω ότι κατέληξα !!! πιστεύω να μη μου αλλάξουν γνώμη μέχρι τις 26. Θα ζητήσω να γραφτούν την Δευτέρα τα ονόματα στον καμβά για να μην το ξαναμετανιώσω, χιχιχι!

Έχω ρίξει απίστευτο γέλιο με τη Λήδα - Λίγδα και την Αθανασία από το Αιγάλεω Very Happy

Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 417472 Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 417472 Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 417472

32Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 2:00 pm

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το ονομα Μαγια μου αρεσει πολυ μου θυμιζει ανοιξη και φυσικα οπως ειπωθηκε την πολυ αγαπημενη μαγια μελισσα!!!

33Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 9:27 pm

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αν και το ειδα καπως.... αργα...το Μάγια μου αρεσει ΠΟΛΥ !!! Ευχομαι να κατεληξες σε αυτο και με το καλο !!!

Οσο για τα παιδακια, αμα θελουν να κοροιδεψουν θα βρουν.......... Mad

http://familyclubproducts.blogspot.com

34Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 10:01 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μ αρεσει το Μαγια!και εγω απο Μαγια Τσοκλη και Μαγια Αγγελου το εχω ακουσει Smile και την Μαγια Μελισσα τα μικρακια δεν την ξερουν ,ειναι της εποχης μας αυτη Laughing Ωραια σκεψη Gianna μου! να σου πω και το Βαγια μ αρεσει πολυ!
Με το καλο η βαφτιση κοριτσακι!

35Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 10:04 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:οτι ονομα και να δωσεις και φυσικα πρεπει να το δεχτουν στην εκκλησια γιατι η βαπτιση γιαυτους ειναι οτι γινεσαι χριστιανος και οχι το ονομα, καποιοι παπαδες εχουν ενα κολημα να ειναι χριστιανικο το ονομα απο τους αγιους, αλλοι οχι κανονικα δεν πρεπει να εχουν αποψη για το ονομα, γιατι δεν θεωρειτε ονοματοδοσια στην εκκλησια αλλα βαπτιση περνεις το βαπτισμα του χριστιανισμου και εισελχεσαι σε αυτον

βρε Μιλουπακι για πες μου γιατι το εχω απορια,πρεπει το ονομα που θα πουμε στην εκκλησια να ναι απαραιτητα χριστιανικο ή ελληνικο (π.χ. Μαρια ή Αντιγονη ,λεω τωρα). Αν δεν υπαρχει σε γιορτη δεν μπορω να το δωσω?

36Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 11:18 pm

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:οτι ονομα και να δωσεις και φυσικα πρεπει να το δεχτουν στην εκκλησια γιατι η βαπτιση γιαυτους ειναι οτι γινεσαι χριστιανος και οχι το ονομα, καποιοι παπαδες εχουν ενα κολημα να ειναι χριστιανικο το ονομα απο τους αγιους, αλλοι οχι κανονικα δεν πρεπει να εχουν αποψη για το ονομα, γιατι δεν θεωρειτε ονοματοδοσια στην εκκλησια αλλα βαπτιση περνεις το βαπτισμα του χριστιανισμου και εισελχεσαι σε αυτον

βρε Μιλουπακι για πες μου γιατι το εχω απορια,πρεπει το ονομα που θα πουμε στην εκκλησια να ναι απαραιτητα χριστιανικο ή ελληνικο (π.χ. Μαρια ή Αντιγονη ,λεω τωρα). Αν δεν υπαρχει σε γιορτη δεν μπορω να το δωσω?
εξαρταται στον παπα που θα πεσεις οι περισσοτεροι παντως λενε οτι πρεπει να ειναι χριστιανικο να εχει δηλαδη γιορτη . Αλλα και εγω ακομα δεν το εχω καταλαβει και πολυ καλα.

37Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 11:28 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειναι θεμα του παπα και μονο κανονικα πουθενα δεν λεει ετσι, εγω ειμαι βαπτισμενη μαριτσα και η κορη μου ελεαννα νομιζω σου λυθηκε η απορια [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] επισης εχω δει να βαπτισζουν και ξενο σχετικα ονομα αλλα συνηθως ηταν και ο μπαμπας ή η μαμα ξενη οποτε δεν γινοταν να μιλησουν εκει

38Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Σαβ Σεπ 11, 2010 11:59 pm

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:οτι ονομα και να δωσεις και φυσικα πρεπει να το δεχτουν στην εκκλησια γιατι η βαπτιση γιαυτους ειναι οτι γινεσαι χριστιανος και οχι το ονομα, καποιοι παπαδες εχουν ενα κολημα να ειναι χριστιανικο το ονομα απο τους αγιους, αλλοι οχι κανονικα δεν πρεπει να εχουν αποψη για το ονομα, γιατι δεν θεωρειτε ονοματοδοσια στην εκκλησια αλλα βαπτιση περνεις το βαπτισμα του χριστιανισμου και εισελχεσαι σε αυτον

βρε Μιλουπακι για πες μου γιατι το εχω απορια,πρεπει το ονομα που θα πουμε στην εκκλησια να ναι απαραιτητα χριστιανικο ή ελληνικο (π.χ. Μαρια ή Αντιγονη ,λεω τωρα). Αν δεν υπαρχει σε γιορτη δεν μπορω να το δωσω?

Τώρα πια τα περισσότερα ονόματα έχουν γιορτή.Απλά παλιότερα γιόρταζαν μόνο τις μεγάλες γιορτές,τα γνωστά ονόματα.Υπάρχουν αγίες,οσίες και μάρτυρες που γιορτάζουν και πρέπει να ανοίξουμε το σωστό βιβλίο για να δούμε πότε γιορτάζουν.
ΑπΛά είναι πιο σωστό να έχει γιορτή χριστιανική αφού με τη βάφτιση ουσιαστικά το βάζεις στο Χριστιανισμό.Αν δίνεις δύο ονόματα,τουλάχιστον το ένα να έχει γιορτή.
Η ανηψιά μου λέγεται Μόνικα.Ήξερε καμιά σας ότι υπάρχει Αγία Μόνικα;;;Εμείς τώρα το μάθαμε-ενόψη της βάφτισης!!

39Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 4:52 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
προσφατα μου το ανεφεραν κ σε μια συζητηση γι αυτο ειπα ας ρωτησω,απο οσο ξερω και εγω η ονοματοδοσια ειναι πολιτικη πραξη.Θα το πω κ στον παπα που θα την βαφτισει μην εχουμε θεμα τελευταια στιγμη.
Gianna προχωρα με το Μαγια!!ειναι και ιδιαιτερο κ δεν θα το χουν κ πολλα παιδακια Very Happy

40Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 5:14 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για μενα αυτο με την ονομασια και την εκκλησια μου σπαει τα νευρα.εμεις βαπτισαμε προσφατα την ανιψια μου και ηθελαν να την βγαλουνε συλβια και δν το ηθελε ο παπας,αφου τους ειπε να βγουνε εξω να αποφασισουνε αλλο ονομα,και η κουνιαδα μου ειπε οτι εχει λεει αγιο μαυτο το ονομα,τον αγιο συλβεστρο!αν ειναι δυνατον,που ξανακουστηκε αυτο.με εξοργιζει,γτ εχουνε θεοποιησει ολα τα ονοματα.δωσε εκει στο παιδι ενα ονομα να εχει και αποκει και περα,ας τσινισει ο παπας.
ελεος,και το μαγια μια χαρα ονομα ειναι,αμα θελει στο σχολειο να μην την κοροιδευουνε ας λεει τα βαφτιστικα,μαρια-βαγια.δν θα την κοροιδεψουνε.αντε με το καλο η βαφτιση.

41Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 5:31 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ANGEL έγραψε:
litsakos έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:οτι ονομα και να δωσεις και φυσικα πρεπει να το δεχτουν στην εκκλησια γιατι η βαπτιση γιαυτους ειναι οτι γινεσαι χριστιανος και οχι το ονομα, καποιοι παπαδες εχουν ενα κολημα να ειναι χριστιανικο το ονομα απο τους αγιους, αλλοι οχι κανονικα δεν πρεπει να εχουν αποψη για το ονομα, γιατι δεν θεωρειτε ονοματοδοσια στην εκκλησια αλλα βαπτιση περνεις το βαπτισμα του χριστιανισμου και εισελχεσαι σε αυτον

βρε Μιλουπακι για πες μου γιατι το εχω απορια,πρεπει το ονομα που θα πουμε στην εκκλησια να ναι απαραιτητα χριστιανικο ή ελληνικο (π.χ. Μαρια ή Αντιγονη ,λεω τωρα). Αν δεν υπαρχει σε γιορτη δεν μπορω να το δωσω?

Τώρα πια τα περισσότερα ονόματα έχουν γιορτή.Απλά παλιότερα γιόρταζαν μόνο τις μεγάλες γιορτές,τα γνωστά ονόματα.Υπάρχουν αγίες,οσίες και μάρτυρες που γιορτάζουν και πρέπει να ανοίξουμε το σωστό βιβλίο για να δούμε πότε γιορτάζουν.
ΑπΛά είναι πιο σωστό να έχει γιορτή χριστιανική αφού με τη βάφτιση ουσιαστικά το βάζεις στο Χριστιανισμό.Αν δίνεις δύο ονόματα,τουλάχιστον το ένα να έχει γιορτή.
Η ανηψιά μου λέγεται Μόνικα.Ήξερε καμιά σας ότι υπάρχει Αγία Μόνικα;;;Εμείς τώρα το μάθαμε-ενόψη της βάφτισης!!
Aγια Μονικα δεν υπαρχει αλλα υπαρχει Λεμονια.Τις Λεμονιες λενε Μονικα χαιδευτικα Laughing

42Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 5:35 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν μπειτε στο eortologio.gr θα σας λυθει καθε απορια, τον γιο μου τον λενε Σωκρατη και εχει δυο γιορτες μαλιστα συμφωνα με την εκκλησια γιατι υπαρχει όσιος Σωκρατης και οχι αγιος, επισης το ονομα Τατιανα εχει γιορτη κανονικα που πολλοι δεν το ξερουν οπως και το Αλικη

43Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 5:43 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα το μαγια μου αρεσει τρελα!!!οσο για τα παιδακια αν θελουν να κοροιδεψουν και μαρια να το λενε το παιδι κατι θα βρουν να μουρμουρανε!!!εγω την δικη μου που την εβαλα ελενη για την μη χεσω πεθερα μου λεω να την φωναζω λενια!σας αρεσει?

44Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 5:47 am

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εμενα η μικρη μου εχει δυο ονοματα το ενα ειναι Ναυσικα που δε γιοτραζει και το αλλο ειναι Ξενία απο την Παναγια την Ξενία που γιορταζει στο Βολο ενα μοναστηρι.

45Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 6:16 am

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:πρεπει το ονομα που θα πουμε στην εκκλησια να ναι απαραιτητα χριστιανικο ή ελληνικο (π.χ. Μαρια ή Αντιγονη ,λεω τωρα). Αν δεν υπαρχει σε γιορτη δεν μπορω να το δωσω?

litsako, οπως είπε και το μιλουπάκι εξαρτάται καθαρά από τον παπά και τον μητροπολίτη κάθε περιοχής. Σε εμάς είναι πολύ αυστηροί γενικά. Βέβαια χθες πήγα σε μία βάπτιση που αιφνιδιάσανε τον παπά με το όνομα (είπανε το μωρό Μαρίλια) και αυτός το βάφτισε τελικά! βέβαια μόλις το άκουσε νόμισε Μαρία, είπε Μαρία και αφού οι νονοί του φωνάξανε Μαρίλια αυτός είπε "ελέησον με Κύριε" έκανε το σταυρό του και μετά το βάφτισε!

Μου αρέσει που βλέπω να σας αρέσει το όνομα!!! Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 875502 Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 875502 Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 875502

46Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 7:07 am

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσι να ξέρετε ότι μπορείτε να δώσετε στα παιδιά σας ότι όνομα θέλετε είναι δεν είναι χριστιανικό υπάρχει δεν υπάρχει γιορτή. Η επίσημη θέση της εκκλησίας αυτή είναι. Άλλωστε για σκεφτείτε πριν αγιάσουν οι άγιοι τα ονόματα τους δεν είχαν γιορτή. Και?? Στην Καινή Διαθήκη πως έδιναν ονόματα στους ανθρώπους?? Δηλ ο Αγιος Νικόλαος πριν αγιάσει τον έλεγαν Νικόλαο (στη διάρκεια της ζωής του) και σίγουρα υπήρχαν και άλλοι.
Τη μικρή μας κόρη την ονομάσαμε Αφένδρα
Δεν υπάρχει πουθενά ούτε σε εορτολόγιοούτε πουθενά.
Ο παπάς λοιπόν μας είπε αφού δεν υπάρχει αγία Αφένδρα ευκαιρία λοιπόν να αγιάσει η μικρή Laughing Laughing Laughing

47Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Κυρ Σεπ 12, 2010 7:08 am

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α και το Μάγια είναι τέλειο!
Μη το σκέφτεσαι καθόλου

48Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Δευ Σεπ 13, 2010 1:28 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο εξάχρονος γιος σου αυτή τη λέξη ξέρει και αυτή έχει συνδυάσει στο μυαλό του.
Εγώ πάλι όταν ακούω Μάγια μου έρχεται στο μυαλό η Μάγια η μέλισσα!

Βάφτισέ το παιδί με το καλό τα ονόματα που θες και μετά πέστο και Ευλαμπία αν εσένα σου αρέσει...
Εκείνη θα μάθει να αποκρίνεται σε όλα τα καλέσματά σας...
Εγώ έμαθα να γυρνάω και στο Σοφία που λένε την αδερφή μου, γιατί πάντα μας μπέρδευαν και ήξερα ότι μπορεί να εννοούν εμένα. Το ίδιο και η αδερφή μου στο Αγγελική!

49Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Απ: Βοήθεια με το όνομα! Δευ Σεπ 13, 2010 1:35 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πολυ ωραιο το μαγια!το βαγια δεν μαρεσει Mad βαιος ειναι το δευτερο ονομα του γιου μου!
απο που ειναι η μαμα σου κ εχει τετοιο ονομα?γιατι μονο στη θεσσαλια κυκλοφορει!κ για οσους δεν γνωριζουν το βαιος-βαια γιορταζουν τον βαιων μια κυριακη πριν το πασχα(γιατι το ακουσα στην αλεξανδρεια "ε και ποτε γιορταζει"?

50Βοήθεια με το όνομα! - Σελίδα 2 Empty Mάγια και ξερό ψωμί Δευ Σεπ 13, 2010 3:24 am

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tην κόρη μου τη φωνάζουμε Μάγια και είναι πολύ ωραίο και θηλυκό όνομα. Το βαφτιστικό της είναι Μαρία - Αγγελική. Μην ακούς κανένα κάνε αυτό που πάει καλά σε σένα, γιατί εσύ ως μάνα "πιάνεις" τα vibes του παιδιού σου. Οι άλλοι απλώς φιλολογούν..

http://newagemama.wordpress.com

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις