Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πριν λιγες μερες πηγα με τον τετραχρονο γιο μου στο σουπερ και περιμενοντας στο ταμειο ειχε το σταντ με τα προφυλακτικα.το παιδι χαζευε και καποια στιγμη τα ειδε και με ρωτησε "μαμα τι ειναι αυτο?τσιχλες?"
του λεω δεν ειναι τσιχλες ειναι κατι μονο για μπαμπαδες. με ξαναρωταει "ναι ωραια ειναι για μπαμπαδες αλλα τί κανει?" πηρε ενα κουτι και λεει "θα το δωσω στον μπαμπα!" εκεινη την ωρα ηρθε η σειρα μας στο ταμειο οποτε του ειπα θα το συζητησουμε μετα.οταν γυρισαμε σπιτι πηρε το κουτι απο τις σακουλες το εδωσε στον αντρα μου και του λεει "να αυτο ειναι για σενα"!!!!!!!! Embarassed
ακομη δεν με ξαναρωτησε αλλα πειτε καμια ιδεα τι να του πω???? Rolling Eyes

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ θα του απαντούσα ξεκάθαρα.Δηλαδή αν με ρώταγε ο γιός μου βλέποντας ένα κουτί με προφυλαχτικά "τι είναι αυτο" θα του απαντούσα το εξής:
Παιδί μου αυτό είναι κάτι το οποίο όταν η μαμά και ο μπαμπάς δεν θέλουν να κάνουν άλλα παιδάκια το χρησιμοποιούν....
Θεωρώ ότι όταν τα παιδιά μας μας ρωτούν τέτοια πράγματα καλό είναι να είμαστε ξεκάθαροι. Έτσι με έμαθαν κι οι δικοί μου γονείς και έτσι θα μάθω και στο δικό μου παιδί!!!!








[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dorani25 έγραψε:Εγώ θα του απαντούσα ξεκάθαρα.Δηλαδή αν με ρώταγε ο γιός μου βλέποντας ένα κουτί με προφυλαχτικά "τι είναι αυτο" θα του απαντούσα το εξής:
Παιδί μου αυτό είναι κάτι το οποίο όταν η μαμά και ο μπαμπάς δεν θέλουν να κάνουν άλλα παιδάκια το χρησιμοποιούν....
Θεωρώ ότι όταν τα παιδιά μας μας ρωτούν τέτοια πράγματα καλό είναι να είμαστε ξεκάθαροι. Έτσι με έμαθαν κι οι δικοί μου γονείς και έτσι θα μάθω και στο δικό μου παιδί!!!! [i][b]






[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
συμφωνοι..αν σε ρωτησει ομως..μαμα πως το χρησιμοποιουν; που το βαζουν; τι θα απαντησεις τοτε; scratch



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μανουλα στις Σαβ Σεπ 11, 2010 10:09 am, 1 φορά

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κι εγω αυτο σκεφτομουν ακριβως να του πω.την αληθεια αλλα οση δε θα τον προβληματισει!!

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μανούλα:
Είναι αναλόγως πως κάθε μητέρα έχει μιλήσει στο παιδί της γι'αυτά τα θέματα....Σίγουρα ένα παιδάκι τεσσάρων χρονών έχει ρωτήσει ας πούμε για το πουλάκι του και τέτοια γιατί τότε ανακαλύπτει το σώμα του και κατ' επέκταση την ύπαρξη των γεννητικών του οργάνων, αναζητά τις διαφορές με το άλλο φύλο και πολύ σύντομα εκφράζει τις απορίες του για το πως ήρθε στον κόσμο. Δεν ξέρω όμως την κάθε απάντηση που δίνει κάθε μανούλα...
Ευάκι: Μίλα στο παιδί σου γιατί αν δεν το κάνεις τώρα σύντομα θα κληθείς να το κάνεις...

Για περισσότερα για μπες και εδώ:
http://www.yeskid.gr/kosmos-paidioy/frontida-diapaidagogisi/diapaidagogisi/miliste-sto-paidi-sas-gia-seks









[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ετσι θα κανω κοριτσια!!δεν λεω ποτε ψεμματα ειδικα στο παιδι μου και αν ρωτησει πως ακριβως γινεται θα του πω "θα το συζητησουμε αλλη φορα που θα εισαι πιο μεγαλος για να μπορεις να το καταλαβεις"και πιστευω θα το αφησει εκει γιατι εχει μαθει να με εμπιστευεται!!!!!!!!!! "ΜΑΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?"(ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ...) 417472

annaki

annaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ το σωστο ετσι ειναι να μιλαμε στα παιδια κ οχι να κρυβομαστε αλλα οταν ερθει η ωρα!
μιας κ το ανεφερες ομως θυμηθηκα την αδερφη μου που οταν ηταν μικρη βρηκε ενα κουτι προφυλακτικα τα ανοιγει κανονικα-καθοτι περιεργο κ ζιζανιο παιδι-το πηγαινει στο μαμα μας της λεει μαμα κοιτα βρηκα φωλια για σαλιγκαρια εχει πολλες εκει μεσα Laughing Laughing

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα ο γιος μου(2μιση παρά κάτι)πριν από λίγο καιρό, βρήκε προφυλακτικά στο συρτάρι. Οπότε μας τα φέρνει και λέει "Μαμά, μπαμπά, θέλω αυτό το ωραίο μπισκότο, άνοιξε σακουλάκι".
Βάλαμε τα γέλια και του είπαμε ότι αυτό είναι κάτι της μαμάς και του μπαμπά, ένα δικό τους παιχνίδι, και το θέμα ξεχάστηκε... "ΜΑΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?"(ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ...) 654316

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το θέμα για την επικοινωνία παιδιών - γονέων σε σεξουαλικά θέματα με έχει απασχολήσει μόνο ακαδημαικά προς το παρόν, γιατί ο μικρός μου δεν είναι ούτε 4 χρονων. Αλλά είχα μια σχετική συζήτηση με μια γειτόνισσα που έχει κόρες, εκ των οποίων η μεγαλύτερη 11 ετών. Εκείνη υποστηρίζει ότι δε χρειάζεται να μιλήσει στην κόρη της για τη σεξουαλική επαφή, εγώ πιστεύω ότι ήδη άργησε. Γενικά θεωρώ ότι τα παιδιά θα βρουν τον τρόπο να μάθουν, οπότε καλύτερα είναι να τους μιλήσουμε εμείς για να τα μάθουν σωστά. Φυσικά τώρα το θέμα το θέτω σε ευρύτερη βάση και όχι μόνο για τα προφυλακτικά (που απ' ό,τι κατάλαβα το παιδί είναι αρκετά μικρό και ακόμη δε κινδυνεύει από παραπληροφόρηση συμμαθητών). Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι όλες οι δικές μου απορίες είχαν λυθεί μέσα στην οικογένεια και μάλιστα από τον πατέρα μου, γιατί ήταν πιο μορφωμένος από τη μητέρα μου. Είχε βρει μάλιστα έναν τρόπο να μου μιλάει που ακόμη και τώρα που το σκέφτομαι, δε με είχε πονηρέψει καθόλου. Τα έβρισκα όλα ακαδημαικές γνώσεις γύρω από την αναπαραγωγική διαδικασία και επιπλέον γνώσεις γύρω από αυτήν. Δεν το έχουμε συζητήσει εκτενώς με τον άντρα μου, αλλά θα ήθελα πολύ να μεγαλώσω έτσι και το παιδί μου...

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:Το θέμα για την επικοινωνία παιδιών - γονέων σε σεξουαλικά θέματα με έχει απασχολήσει μόνο ακαδημαικά προς το παρόν, γιατί ο μικρός μου δεν είναι ούτε 4 χρονων. Αλλά είχα μια σχετική συζήτηση με μια γειτόνισσα που έχει κόρες, εκ των οποίων η μεγαλύτερη 11 ετών. Εκείνη υποστηρίζει ότι δε χρειάζεται να μιλήσει στην κόρη της για τη σεξουαλική επαφή, εγώ πιστεύω ότι ήδη άργησε. Γενικά θεωρώ ότι τα παιδιά θα βρουν τον τρόπο να μάθουν, οπότε καλύτερα είναι να τους μιλήσουμε εμείς για να τα μάθουν σωστά. Φυσικά τώρα το θέμα το θέτω σε ευρύτερη βάση και όχι μόνο για τα προφυλακτικά (που απ' ό,τι κατάλαβα το παιδί είναι αρκετά μικρό και ακόμη δε κινδυνεύει από παραπληροφόρηση συμμαθητών). Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι όλες οι δικές μου απορίες είχαν λυθεί μέσα στην οικογένεια και μάλιστα από τον πατέρα μου, γιατί ήταν πιο μορφωμένος από τη μητέρα μου. Είχε βρει μάλιστα έναν τρόπο να μου μιλάει που ακόμη και τώρα που το σκέφτομαι, δε με είχε πονηρέψει καθόλου. Τα έβρισκα όλα ακαδημαικές γνώσεις γύρω από την αναπαραγωγική διαδικασία και επιπλέον γνώσεις γύρω από αυτήν. Δεν το έχουμε συζητήσει εκτενώς με τον άντρα μου, αλλά θα ήθελα πολύ να μεγαλώσω έτσι και το παιδί μου...

λια μου εμενα δυστυχως κανεις δε με ενημερωσε μεσα στην οικογενεια...και επειδη δε θελω να συμβει αυτο και στα δικα μου παιδια λεω να τους λεω την αληθεια αλλα μονο οση μπορουν να καταλαβουν σε καθε φαση της ζωης τους,για παραδειγμα στην ηλικια των 4 που ειναι να του πω οτι οταν η μαμα και ο μπαμπας κανουν αγκαλιτσες βαζει ο μπαμπας αυτο για να μην κανουν κι αλλο μωρακι.αμα θελησουμε να κανουμε κι αλλο μωρακι δε θα το βαζουμε!

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συμφωνώ Εύακι...Και εμένα έτσι με έμαθαν οι γονείς μου και καλό είναι να μάθουμε να λέμε και στα παιδιά μας αλήθειες γι'αυτό το θέμα για να μην πονηρερυτούν από μικρή ηλικία και με μέτρο πάντα...Πιστεύω πάντως πως μερικοί γονείς το θεωρούν ταμπού και ειδικά με τα κορίτσια και δεν το συζητούν....Τα κορίτσια ειδικά κατά την δική μου ταπεινή άποψη θα πρέπει να μαθαίνουν τα πάντα για τον έρωτα και γενικά για ότι αφορά αυτό και πόσο σημαντικό είναι για μια γυναίκα έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα να ξέρει τι πρέπει να κάνει και ΠΟΤΕ!! Οχι όπως τώρα που όλα τα 13χρονα και 14χρονα το κάνουν μόνο και μόνο για να λένε οτι κάναν κάτι.....Όλα αυτά γίνονται γιατί δεν ξέρουν και δεν έχουν ιδέα πόσο σημαντικό είναι αυτό για την ζωή τους....Να κάνουν έρωτα σαφώς αλλά όχι μικρές και ανώριμες αλλά ώριμες και έτοιμες!!!!!!









[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΕΟΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΞΥΠΝΑ!!!!ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΤΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΤΑΓΑ ΟΥΤΕ ΣΤΑ 20 ΜΟΥ!!!!ΟΛΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!!!
ΕΜΕΝΑ ΧΤΕΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΑΛΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ:ΜΑΜΑ,ΕΓΩ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΛΙΓΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ( ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ Shocked Shocked Shocked Shocked
ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω θα του απαντουσα με ειλικρινια . Σημασια εχει να ρωτας ακριβως αυτο που σου ρωτανε τα παιδια και να μην επεκτεινεσαι σε παραπανω λεπτομεριες παρα μονο αν σε ρωτησουν .Στην συγκεκριμενη περιπτωση δηλαδη να τους πεις οτι ειναι κατι που χρησιμοποιουν οι γονεις για να μην κανουν αλλα παιδακια . Αν σε ρωτησει πως χρησιμοποιειτε τοτε μονο να του πεις μην το πεις χωρις να σε ρωτησει. Λογικα αυτη η απαντηση θα τον καλυψει. Βεβαια αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και σωστη.

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:λεω να τους λεω την αληθεια αλλα μονο οση μπορουν να καταλαβουν σε καθε φαση της ζωης τους,για παραδειγμα στην ηλικια των 4 που ειναι να του πω οτι οταν η μαμα και ο μπαμπας κανουν αγκαλιτσες βαζει ο μπαμπας αυτο για να μην κανουν κι αλλο μωρακι.αμα θελησουμε να κανουμε κι αλλο μωρακι δε θα το βαζουμε!

Σωστά.Και αργότερα θα του πεις και πως χρησιμοποιείται.Κι εγώ έτσι θα έκανα.Πρέπει να ενημερώνουμε νωρίς τα παιδιά μας γιατί η τηλεόραση έχει ξεφύγει πάρα πολύ και δυστυχώς τα επηρεάζει και παρα πολύ.11 χρονών που ανέφερε η Λία για τη γειτόνισσά της είναι πάαααααρα πολύ αργά για την εποχή μας.

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ο μπαμπας τι εκανε που του πηγε απο την σακουλα τα προφυλακτικα; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ε ρε γλεντια!!!

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μια φιλη μου με εβαλε να εξηγησω στον μεγαλο της γιο που ηταν γυρω στα 12 πως χρησημοποιουμε το προφυλακτικο οποτε ο μικρος γιος που ηταν στα 3 ηταν μπροστα κ δεν τον ειχαμε παρει χαμπαρι παει περνει το κουτι με τα προφυλακτικα κ λεει στην μανα του αυτο πουλι μου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

http://www.gatospito.com

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:ο μπαμπας τι εκανε που του πηγε απο την σακουλα τα προφυλακτικα; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ε ρε γλεντια!!!

ο μπαμπας τα επαιξε εννοειται!!!αλλα εχω χαρη που ηταν ο γιος γιατι αν το εκανε η κορη του θα ειχε παθει τριπλο εγκεφαλικο,θα ειχε δωσει μετρα σε σιδερα για ζωνη αγνοτητας,θα καταπινε το κλειδι και μετα θα ξεψυχουσε!!!!!!!!!!!!! Razz Razz Razz

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:ο μπαμπας τα επαιξε εννοειται!!!αλλα εχω χαρη που ηταν ο γιος γιατι αν το εκανε η κορη του θα ειχε παθει τριπλο εγκεφαλικο,θα ειχε δωσει μετρα σε σιδερα για ζωνη αγνοτητας,θα καταπινε το κλειδι και μετα θα ξεψυχουσε!!!!!!!!!!!!! Razz Razz Razz

Ρε κορίτσια -εκτός του έχω λυθεί στα γέλια, το θέμα θα έπρεπε να είναι στις ζουζουνοϊστορίες- έχω την εξής απορία:
Γιατί όντως οι μπαμπάδες έχουν τέτοιο κόλλημα με τις κόρες?
Κι εμένα ο δικός μου, ακόμα η κόρη μας δεν έχει γεννηθεί, και μου λέει "δε θέλω να ξέρω τίποτα!" να τα λέει σε σένα και να ασχολείσαι εσύ!"
Και του είπα: "Συγνώμη, αν θέλει το παιδί να φέρει ένα φίλο στο σπίτι, στα 17 ,18, 20, τι θα της πεις? Πάμε για γάμο? Δε θα θες να ξέρεις αν έχει ενεργή σεξουαλική ζωή, αν προσέχει, με ποιον είναι, πού είναι? Και γιατί να την κρατάς σε απόσταση?"

Κορίτσια κι εμένα οι γονείς μου όταν ήμουν πολύ μικρή 4-5ετών μου έλεγαν ότι είναι καραμέλες για το λαιμό (ήταν σε διάφανο σακουλάκι κι έβλεπα το "στεφάνι" που ήταν χρωματιστό). Όμως στα 8-9 (9χρονών περίπου αδιαθέτησε η αδερφή μου, ήταν μικρούλα) έπρεπε η μαμά να μας εξηγήσει πλέον κάποια πράγματα...
Δε μπορούσε να το αναβάλει άλλο.

Κι όσο για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και τα "γκομενιλίκια" είχαμε πάντα το ελεύθερο και εμείς και ο αδερφός μου, να φέρνουμε τους δεσμούς μας στο σπίτι, για να έχει η μανούλα το κεφάλι της ήσυχο ότι είμαστε καλά... Καλύτερα "μέσα", παρά στους δρόμους και τα ξενοδοχεία...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σημειωτέον ότι το προφυλακτικό δεν χρησιμοποιείται μόνο για αντισύλληψη αλλά και για προστασία από τις ασθένειες. Αυτό λοιπόν είναι κάτι που θα πρέπει ΠΡΩΤΟ να μάθουν τα παιδιά...άποψή μου...ανάλογα βέβαια με την ηλικία τους.

Κι όσο για το μπαμπά μου, εννοείται ότι δε μπήκαμε ποτέ σε λεπτομέρειες, αλλά μιλούσαμε πάντα ανοιχτά...
Και ήξερε πότε ολοκλήρωσα τη σχέση μου, και πότε πήγα στο γιατρό (είχε έρθει και μαζί μου μία φορά) και τι γυναικολογικά προβλήματα έχω, και αν προσέχω ή όχι.
Και είχε το κεφάλι του ήσυχο...
Για όλους μας...
Γιατί ήξερε ότι έχουν κάνει καλή δουλειά (σα γονείς) και με τους τρεις μας.
Η κοπελίτσα στα 11 (που ανέφερε κάποια πιο πάνω) μάλλον τους δουλεύει όλους αν υποκρίνεται ότι δεν ξέρει τίποτα... Σίγουρα ξέρει. Και η μαμά της ζει σε μια αυταπάτη ότι το κορίτσι της είναι μικρό ακόμα..."εικάζω" με επιφύλαξη. Δεν τους ξέρω τους ανθρώπους...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις