Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
27 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 27 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 29 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 17 από 41]

401Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 17 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 09, 2014 12:33 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημερα...Ηλιο sunny βλεπω σημερα...Ωραια μερα να πανε βολτατα μωρακια μας.. sunny
Maria dou εγω δεν εκανα κατι για να την βοηθησω να κανει βηματα χωρις χερια απλα την αφηνω αμολατη στο χαλι οπου ειναι περικυκλωμενη απο καναπε γωνια,το παρκο της κ τεραστια μαξιλαρια...ξεκιναει πιανεται στον καναπε κ κανει βηματα εως το παρκο και αντιστροφως...καποιες φορες τα καταφερνει κ καποιες πεφτει στα μισα...εξασκειτε μονη της δηλαδη...
Τασουλα 2 φορες της δωσαμε γαλα με την καινουργια πιπιλα...Ειδα διαφορα στον χρονο δηλ ηπιε 180 σε 3-4 λεπτα ενω εκανε παντα 9-10 λεπτα...αλλα το πρωι στις 6 που της εδωσε γαλα ο αντρας μου μου ειπε οτι απ τα 180 ηπιε τα 140...Γιατι αυτο που με ενδιαφερει δεν ειναι ο χρονος που κανει να τι πιει αλλα να καταφερει να πιει μεγαλυτερη ποσοτητα ετσι ωστε να πινει 2 φορες γαλα κ οχι 3-4 που πινει ...παντως κ εχθες δεν εφαγε τιποτα για μεσημερι κ οταν της εφτιαξα γαλα για να καλυψω το γευμα ηπιε 50 μλ!! affraid δηλαδη δεν πειναει καθολου???θα μου στριψει...και το απογευμα απ την φαριν λακτε απ τα 150 εφαγε μονο τα 100 ενω ηταν νηστικη(50 μλ γαλα δεν το λες γευμα...)

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλησπέρα, κορίτσια! Καλά, περπάτημα δεν το λες... κίνηση στυλ Ορέστη Μακρή θα το χαρακτήριζα, για να είμαι πιο ακριβής! Razz

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας κορίτσια!
Ευχαριστούμε για τις ευχές!!
Χθες ήρθε κόσμος στο σπίτι και 3 λίγο μεγαλύτερα παιδάκια και έπαιζε ο μικρός μου ενθουσιάστηκε! Πρώτη φορά έπαιζε με τόσα παιδάκια και είχε μεγάλη χαρά! Μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να συναντιόμαστε περισσότερο με άλλα παιδάκια.
Jollie μπράβο για τα βηματάκια σας!! Εμένα πλέον σηκώνεται παντού (και στο τζάμι, σε τοίχο κτλ), πάει γύρω γύρω αλλά ακόμα δεν έχει κάνει αυτόνομα βηματάκια (τουλάχιστον πάνω από 2-3).
maria_dou το σκεφτόμουν και εγώ το μοντεσοριανό σύστημα αλλά το σκέφτηκα αργά (μετά που πήρα τα έπιπλα του παιδικού) οπότε δεν το δοκίμασα. Ωραία όμως είναι που έχετε το στρώμα κάτω και μπορεί να ανεβαίνει και να κατεβαίνει μόνος του. Εγώ η αλήθεια δεν αισθάνομαι άνετα να έχω το στρώμα κάτω, θέλω ένα ύψος.
Κική εφόσον παίρνει καλό βάρος ξέρει πότε πεινάει και πότε όχι οπότε μη σε αγχώνει! Όσο θέλει το κορίτσι! Smile

404Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 17 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 09, 2014 10:27 am

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Άρα, βρε Ειρήνη, και το αγόρι σου έχει κάνει βηματάκια! Τι 2-3, τι 3-4, 4-5 που έκανε εμάς. Το θέμα είναι ότι από ότι φαίνεται έκαναν την αρχή. Από πού έχετε ενημερωθεί για το μοντεσοριανό σύστημα;;

405Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 17 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 09, 2014 10:22 pm

Mare

Mare
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα και καλή βδομάδα!
Ειρήνη και Βούλα να χαίρεστε τα αγοράκια σας που γιόρταζαν το Σάββατο!
Ειρήνη κι μένα ενθουσιάζεται όταν βρισκόμαστε με άλλα παιδάκια, βρισκόμαστε συχνά πυχνά με τα ξαδερφάκια μας που είναι 3 μήνες μεγαλύτερα και γίνεται χαμός! Κυνηγιούνται να πάρει ο ένας το παιχνίδι του άλλου, κοπανιούνται, μιλάνε μεταξύ τους...και που να μεγαλώσουν κι άλλο! Συμμορία κανονική! Ο δικός μου έχει πολύ γέλιο, πάει και βάζει τα χέρια του στο στόμα των άλλων! Razz
Μπράβο στα μικρούλια που ξεκίνησαν τα βηματάκια!
Κική μάλλον έφταιγαν οι θηλές του μπιμπερό ε; Καλά που το βρήκατε!
Εμείς είχαμε πυρετό το ΣΚ, έφτασε μέχρι 38,5, χωρίς όμως άλλα συμπτώματα και υποχώρησε γρήγορα με αντιπυρετικό και δεν ανέβασε ξανά. Να ήταν από τα δόντια; Πρώτη φορά είχε τόσο υψηλό πυρετό και ήθελε μόνο αγκαλιά, ποιος, ο ταλιμπάν που συνήθως θέλει να δραπετεύσει απ΄ την αγκαλιά να πάει για εξερεύνηση!

406Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 17 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 09, 2014 10:44 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα και καλή βδομάδα!Μετά από πολύ καιρό απουσίας είπα να μπω λιγάκι στο θεματάκι μας!

407Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 17 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Νοε 10, 2014 12:25 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημερα...
Mare με τις καινουργιες θηλες εχω δει βελτιωση στον χρονο που κανει να πιει το γαλα...προς το παρον δεν εχω δει βελτιωση στην ποσοτητα..ισωσ χρειαστει λιγος χρονος γι αυτο ,ισως να μην μπορει να πιει παραπανω...θα δειξει....παντως χρησιμη η συμβουλη της Τασουλας...Laughing
Gallida καλως ηρθες στο θεματακι μας...
Καλη εβδομαδα να εχουμε..

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλη εβδομαδα κοριτσια!
gallida καλως ηρθες..
ειρηνη μου τι ωραια να περπατατε και εσεις!
αληθεια κοριτσια το εθιμο με την περπατοπιτα το εχετε?θα κανετε τωρα που περπατησαν τα μωρακια σας?
Οσο για το μοντεσσοριανο συστημα εγω ενημερωθηκα απο το ιντερνετ,δυστηχως στη θεσσαλονικη δενμπορω να το εφαρμοσω γτ εκει εχουμε ολα τα επιπλα του μωρου εδω ομως στο δωματιο του εχω μονο το κρεβατι του και μου ειναι ευκολο..
ουτε εμενα μου αρεσει να κοιμαμαι στο "πατωμα" αλλα για χαρη του μικρου το αντεχω..
σημερα παραδειγμα ηρθε απο την υπηρεσια ο σταυρος 8:30 και ο μικρος ξυπνησε μολις ακουσε τον μπαμπα του,ετσι κατεβηκε απο το στρωμα πηγε στο σαλονι στον μπαμπα του και βρηκα ευκαιρια να κοιμηθω λιγακι ακομα..βεβαια ο κυριος ειχε αλλα σχεδια με αποτελεσμα στης 9 να ερθει να ανεβει στο στρωμα να πιει το γαλα του...ετσι για να μην ξεχνιομαστε..χαχαχα

Mare

Mare
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σοφιαααα τι κάνει η μπέμπα σου;;; Very Happy

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευχαριστούμε Mare!
Εμένα μία μέρα (μισή μάλιστα) έκανε πυρετό (μέχρι 38,2) και την επόμενη είχαμε δοντάκι Smile
Και εγώ από το ίντερνετ ενημερώθηκα για το μοντεσοριανό σύστημα αλλά ενώ μου φαίνεται πολύ ωραίο δεν το έχω εφαρμόσει. Τέλειο όπως το παρουσιάζεις Μαρία!
Γεια σου Σοφία!! Που χάθηκες?? Τι κάνει η μικρή σου?
Α και για την περπατόπιτα ούτε ξέρω τι είναι Smile

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Διαβασα στο ιντερνετ για την περπατοπιτα..πολυ ωραια ιδεα ειναι,πλακα εχει...μπορει και να την κανω αλλα ποτε θεωρειται οτι περπαταει το μωρο?Τα 7-8 βηματα χωρις να στηριζεται πουθενα θεωρουνται οτι το μωρο περπατησε?

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Α, Ειρήνη, πρώτη φορά σε βρίσκω αδιάβαστη!! Χαχαχα Razz Κι εγώ είπα στον άντρα μου να φτιάξω μία, αλλά με είπε όταν περπατάει κανονικά να την κάνω, γιατί τώρα κάνει μόνο 3-4 βήματα. Όσο για το μοντεσοριανό σύστημα είχα διαβάσει κι εγώ λίγο στο ίντερνετ, αλλά θα ήθελα να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα με όλες τις πτυχές. Μαρία, δεν έχεις άγχος πού θα πάει και μη χτυπήσει; Δυστυχώς, ενώ θέλω να διαβάσω τόσα πολλά για την ανατροφή του, δε βρίσκω χρόνο... Υπάρχουν τόσα βιβλία τόσα λινκ, αλλά χρόνος, ειδικά τώρα που αλωνίζει, γιωκ...

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χαχαχα Jollie Smile
Την έχω ακούσει την περπατόπιτα αλλά δεν μου φάνηκε ενδιαφέρουσα περίπτωση και την αγνόησα...Εδώ έχουμε και τη φανουρόπιτα αν χάσεις κάτι και καλά σε βοηθάει να το βρεις και την κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με την περπατόπιτα ;-)
Αυτό ισχύει με το χρόνο...είναι δυσεύρετος!

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ την περπατοπιτα στο ίντερνετ την διάβασα..πλάκα έχει νομίζω,όχι ότι αν δεν τη κάνεις σημαίνει κάτι..προς Θεού δλδ..αν με το καλό περπατήσει θα του κάνω ένα κέικ και σκέφτηκα να βάλω άχνη από πάνω και να βάλω το ποδαράκι του..νομίζω τα 7-8 βηματακια είναι αρκετά για να πούμε ότι.περπάτησε..έτσι νομίζω τουλάχιστον..
Jolie δεν φοβάμαι καθόλου το έχω κάνει το σπίτι πολύ ασφαλές πιστεύω για τον ίδιο.βέβαια έχω πάντα κλειστή την πόρτα του μπάνιου που δεν θέλω να πάει κατά τα άλλα είναι ελεύθερος να πάει όπου θέλει αλλά είμαι εκεί και τον παρατηρώ..

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
irenehr έγραψε:Χαχαχα Jollie Smile
Την έχω ακούσει την περπατόπιτα αλλά δεν μου φάνηκε ενδιαφέρουσα περίπτωση και την αγνόησα...Εδώ έχουμε και τη φανουρόπιτα αν χάσεις κάτι και καλά σε βοηθάει να το βρεις και την κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με την περπατόπιτα ;-)
Αυτό ισχύει με το χρόνο...είναι δυσεύρετος!
Kι όμως, λες αν κάνουμε φανουρόπιτα, να τον βρούμε;; Wink
Πήγαμε σήμερα σε μια υποψήφια νέα παιδίατρο. Το ιατρείο έλαμπε, αυτή πολύ προσεκτική, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι ενώ τη ρώτησα αν σπούδασε εδώ και μου απάντησε θετικά, πρόσεξα στον τοίχο πτυχίο από Ρουμανία. Επίσης ενώ μου είπε ότι είναι θετική στο θέμα του θηλασμού, ανέφερε για πρόγραμμα όσον αφορά στα γεύματά του, που κάτι τέτοιο δεν υφίσταται. Γιατί δεν μπορώ να βρω κι εδώ κάποιον που να είναι ενημερωμένος πάνω σ΄ αυτό το θέμα;; Πάντως αύριο πάμε για αιμοληψία Sad , για να δούμε αν υπάρχει θέμα αναιμίας, δεδομένου ότι δεν τρώει τίποτα (και ο παιδίατρος στη Θεσ/νίκη μας είχε πει το ίδιο, με τη διαφορά ότι εκείνος είχε πει να τις κάναμε στο χρόνο). Θα έπρεπε, λέει να τρώει, 100γρ κρέας. Δεν τρώει ούτε 5γρ, ποια 100γρ να φάει...

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πωπω jollie μου θα σας πάρουν αιματακι ε;;;;
Και εμένα ο γιατρός μετά τον χρόνο μου είπε. Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τον αλλάξω και εγώ και ξέρω και σε ποιον θα πάω. Έχουμε εδώ πολύ καλό παιδίατρο που υποστηρίζει φανατικά τον θηλασμό και την καλή διατροφή του μωρού χωρίς γάλατα και φορμουλες και εταιρείες και είναι της καινούριας σχολής. Θα το είχα κανει αν θηλαζα αλλά νομιζω δεν έχει νόημα πλέον. Αφού δεν θηλάζω το μωρό θα πιει το γάλα το ξένο μιας χ εταιρείας άρα μετά ποιό το νόημα να μην δώσω την κρέμα της ιδιας εταιρείας αφού θα φτιάχνεται με το γάλα αυτής;
στο δεύτερο σίγουρα θα αλλάξω γιατρό. Εσείς σε λίγο χρονιαζετε πωπω μεγάλους τα μικρακια μας.
Μου κινησατε πολύ την περιέργεια για το Μοντεσσοριανό δωμάτο και το είδα λίγο. Το βρήκα πολύ καλό πραγματικά μακάρι να μπορούσα να το πραγματοποιησω στο σπίτι αυτό. Αν και μου φαίνεται πολύ δύσκολο ξέχωρα απο τον ύπνο, τα υπολοιπα πως θα τα κάνει μόνη της; ουτε νερό απο το ποτηρακι της δεν πίνει μόνη, ουτε μπιμπερο δεν κρατάει.

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα,

Μαρε κ μας ετσι οπου στομα βαζει τα δαχτυλακια του!!

Εμας ακομα τπτ στεκεται ορθιος κανει ενα βηματακι δεξια ενα αριστερα παντα πιασμενος εχουμε ακομα δρομο...

Για το σιδηρο που λετε, η κοπελα που γεννησε διπλα απο μενα στην κλινικη την ιδια μερα( και κανουμε παρεα απο τοτε οσο μπορουμε) μου ειπε που βρεθηκαμε προχθες οτι εκανε εξετασεις αιματος στον μικρο της πριν ενα μηνα επειδη ηταν χλωμος και βρηκαν αιματοκριτη 22 και ηδη ετρωγε κ τρωει καλα το παιδι 60-70 γρ κρεας.Επισης θηλαζει αποκλειστικα αλλα 5 γευματα: θηλασμο μονο πρωι-βραδυ και 3 γευματα των 200-250 μλ τα οποια εχει αντικαταστησει ολα τα γευματα απο τον 7ο μηνα.. παρολαυτα ο σιδηρος στα ταρταρα...

νομιζω ειναι αναλογα το μωρο...

Παντως τζολι για μενα δεν ειναι αρνητικο οτι σου προτεινει ενα προγραμμα στο φαγητο του.. σημαινει οτι δεν ειναι ενημερη ως προς τι?

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ένα πρόγραμμα κι εγώ προσπαθώ να το έχω ως προς τα γεύματά του. Όταν όμως δεν έχει ασχοληθεί κάποιος στην ουσία του με το θηλασμό, κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν ξέρει ότι το μωρό που θηλάζει μόνο, ειδικά όταν δεν τρώει στερεές τροφές, δεν έχει πρόγραμμα. Δηλ. στο δικό μου, που το έχει και για πιπίλα και εκεί που παίζει έρχεται και μου τραβάει το στήθος, τι πρέπει να κάνω;Να τον αφήσω να γκρινιάζει, μέχρι που να πλαντάξει στο κλάμα και εν τέλει να εκνευριστεί και εγώ να έχω κάνει μια τρύπα στο νερό; Προσπαθώ να του αποσπάσω κάποιες φορές την προσοχή, για να του δώσω τελικά φαγητό, αλλά αν του μπει στο μυαλό, δεν ξεχνιέται. Έχει συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία ως μωράκι και προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα με τη βοήθεια πάντα ενός καλού παιδιάτρου που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη μου. Τασούλα, εγώ νομίζω ότι θα το τολμούσα στη θέση σου, εφόσον λες ότι είναι τόσο καλός. Κι αυτό γιατί ο τρόπος σκέψης ενός γιατρού αφορά, πιστεύω σε όλους τους τομείς. Εννοώ ότι αν πχ είναι αρνητικός στις τακτικές των εταιρειών, πιθανόν να μη δίνει φάρμακα με το παραμικρό σε ένα παιδί. Κι αν τον θες για το 2ο γιατί όχι και για το 1ο; Όσο για το αιματάκι, βρήκα και σήμερα λόγο να ξενυχτήσω...

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Α, και ξέχασα να αναφέρω ότι ενώ γενικά τη συμπάθησα, κυρίως γιατί είναι συζητήσιμη, μου είπε να δοκιμάσω να τον βάζω να βλέπει μισή ώρα παιδικά σε κάθε γεύμα. Εσάς πώς σας ακούγεται αυτό; Εμένα με άφησε σύξυλη, γιατί ξέρω ότι η τηλεόραση δεν προτείνεται ειδικά σε τέτοιες ηλικίες και ότι δεν είναι ότι καλύτερο να συνδυάσει το φαγητό με την τηλεόραση, αν θέλω να μάθει ότι το φαγητό είναι από μόνο του απόλαυση. Έχω χρησιμοποιήσει βέβαια και εγώ τρόπους απόσπασης προσοχής, αλλά καταρχήν δεν είμαι ειδικός και κατά δεύτερον δε χρησιμοποίησα μέσα που μπορεί να προκαλέσουν κάποια βλάβη.

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ούτε εγώ το καταλαβαίνω αλλά όπως προειπα δεν θηλάζω. Δηλαδή τα μωρακια που θηλάζουν δεν μπαίνουν σε πρόγραμμα;; τρώνε ότι ώρα θέλουν μόνο γάλα γιατί το βρίσκουν πάντα εύκολο; δεν μπορείτε να μπείτε σε πρόγραμμα θηλασμός πρωί βράδυ ή άντε συμπληρωματικός του γεύματος και όχι το ανάποδο; μιλάω παντα για ενα μωρό που είναι τόσο μηνών και κοντεύει το χρόνο.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν ξέρω, Τασούλα μου, να σου απαντήσω τι ισχύει για τα άλλα θηλάζοντα βρέφη. Μιλάω για τη δική μου περίπτωση θηλάζοντος βρέφους, που υποθέτω ότι δεν είναι και η μοναδική, που δεν τρώει στερεές τροφές. Είμαι σχεδόν όλη μέρα (και νύχτα) με το στήθος έξω, μέσα στο σπίτι που παίζει και έρχεται να πιπιλίσει και μπορεί να πιεί και καμιά γουλιά γαλατάκι, στο αυτοκίνητο που πάμε βόλτα και σκαρφαλώνω να του δώσω το στήθος, για να ηρεμήσει, γενικά θέλει το στήθος, γιατί ίσως τώρα πια δε χορταίνει και δεδομένου ότι το μητρικό γάλα είναι εύπεπτο, θέλει συχνούς θηλασμούς, για να χορτάσει το στομαχάκι του. Και ο παιδίατρος στη Θεσ/νίκη (γμτ γιατί να μη μένω εκεί, κλαψ κλαψ ή άντε ας ήταν αυτός εδώ ή ας έβρισκα έναν που να κέρδιζε την εμπιστοσύνη μου όπως αυτός) όταν του είχα πει ότι δεν έχουμε καθόλου πρόγραμμα όσον αφορά στους θηλασμούς μου είχε πει ότι εφόσον θηλάζω δεν μπορώ να έχω πρόγραμμα. Βέβαια υποθέτω ότι αν το μωρό έτρωγε τα γεύματά του, θα ήταν διαφορετική η κατάσταση, αλλά...

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ δεν θα ακολουθουσα τέτοια μέθοδο, για μένα κανει ζημιά σε όλες τις ηλικίες μικρούς και μεγάλους. Εμείς σπίτι μας την έχουμε καθαρά διακοσμητική.
Επίσεις δεν έχω ακόμα καταλάβει πόσο συχνά ζητάει ο μικρός στήθος; δηλαδή πόσους θηλασμους κάνετε την ημέρα-νύχτα; τα μωρά σε αυτό το μήνα που έχουν τόσα ερεθίσματα γύρω τους δεν χρειάζονται πιπιλα εκτός και αν νυσταζουν ή θέλουν παρηγοριά ή πονανε. Εμείς πλεον την βάζουμε στον ύπνο και όταν χτυπάμε.
Να δεις πόσο ο μικρός σου θα προσαρμοστεί και θα τρώει όταν ξεκινήσεις δουλειά, δεν θα το πιστεύεις.

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Με προλαβες στις ερωτήσεις μου Smile

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie μου εγω απλά ρωταω ή λέω χωρίς να γνωρίζω. Η λογική μου τι μου λέει γιαυτό και σου τα γράφω. Στεναχωριεμαι να ταλαιπωριεσαι εσύ απο κούραση και το μωρακι από έλλειψη στοιχειων που υπαρχουν στις τροφές όπως προειπες ίσως σιδήρου κλπ.
Το μωρο σου έχει άποψη, του αρέσει το μαμαδογαλα και τίποτα άλλο Razz

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι, βρε Τασούλα μου, δεν είπα το αντίθετο. Το ξέρω ότι προσπαθείς να βοηθήσεις και σε ευχαριστώ. Απλά κι εγώ τώρα μαθαίνω ή τουλάχιστον προσπαθώ να μάθω έστω και με λίγο πιο ζόρικο τρόπο.Και τα μοιράζομαι μαζί σας, γιατί εκτιμώ τη σκέψη σας. Αλλά στο κάτω κάτω της γραφής οι μανούλες για τα ζόρικα είμαστε, έτσι δεν είναι; Άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 17 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 29 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις