Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
77 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 77 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Eftihia

Eftihia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
https://www.facebook.com/group.php?gid=155772267767258&ref=mf

Ονομάζομαι Ευτυχία Σταματίου και είμαι υποψήφια διδάκτορας στο τμήμα ψυχολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Στα πλαίσια της διδακτορικής μου διατριβής ενδιαφέρομαι να ερευνήσω τον τρόπο που οι γυναίκες βιώνουν την εγκυμοσύνη και την περίοδο γύρω από τον τοκετό.
Πρόκειται για μια προσπάθεια να μελετηθούν ταυτόχρονα η ψυχολογική, συναισθηματική και κοινωνική προσαρμογή των γυναικών σε κάθε τρίμηνο της εγκυμοσύνης αλλά και στον τοκετό. Με ενδιαφέρει να μελετήσω πώς διάφοροι παράγοντες όπως η στήριξη από τους άλλους και η σχέση με τον σύντροφο μπορούν να επηρεάσουν την έγκυο και τον τρόπο που θα βιώσει αυτή την τόσο σημαντική περίοδο της ζωής της.
Προσκαλώ όσες γυναίκες διανύουν τώρα έως και τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης τους να συμμετέχουν στην έρευνα.
Στη διάρκεια της έρευνας θα χορηγηθούν σε κάθε συμμετέχουσα κάποια ερωτηματολόγια, τα οποία θα σας αποσταλούν ταχυδρομικώς ή σε ηλεκτρονική μορφή. Η συμμετοχή προϋποθέτει ότι οι πληροφορίες που θα συλλεγούν θα είναι εμπιστευτικές και ότι τα ονόματα των συμμετεχόντων στην έρευνα θα είναι απόρρητα. Τα αποτελέσματα της έρευνας θα αξιοποιηθούν μόνον επιστημονικά, (ενδεικτικά για τη συγγραφή σχετικών άρθρων και παρουσίαση ανακοινώσεων σε συνέδρια), συμβάλλοντας στη διεύρυνση της γνώσης της σχετικής με την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και την περιγεννητική περίοδο.
Επίσης, σας παρακαλώ να προωθήσετε αυτό το μήνυμα σε όσες εγκύους γνωρίζεται προκειμένου να δοθεί και σε εκείνες η δυνατότητα να συμμετέχουν στην έρευνα.

Με εκτίμηση
Ευτυχία Σταματίου
Εξελικτική & Σχολική Ψυχολόγος
Υποψήφια διδάκτωρ ψυχολογίας του Α.Π.Θ
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6946882745
e-mail: estamati@psy.auth.gr και efisim@yahoo.gr Smile



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Eftihia στις Κυρ Σεπ 12, 2010 10:50 pm, 1 φορά

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΕΡΕΥΝΑ ΣΟΥ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΛΛΕΞΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ.

Eftihia

Eftihia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Το ερωτηματολόγιο αποτελεί ουσιαστικά ένα εργαλείο για την ανίχνευση πιθανών δυσκολιών που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε δυσάρεστες συνέπειες και για τη μητέρα και για το παιδί, όπως επιλόχεια κατάθλιψη, πρόωρο τοκετό, προβληματικό δεσμό κτλ. Κανονικά θα έπρεπε να χορηγείται σε όλες τις μέλλουσες μητέρες, μια πρακτική που είναι ρουτίνα στο εξωτερικό. Ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον θα ευαισθητοποιηθούν και οι μαιευτήρες για τη συναισθηματική υγεία των γυναικών...

Eftihia

Eftihia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα!!! Σας ευχαριστώ που γίνατε μέλη στην ομάδα. Όσες από εσάς είστε έγκυες και επιθυμείτε να συμμετέχετε στην έρευνα, παρακαλώ να μου γράψετε το e-mail σας ή κάποιο άλλο στοιχείο επικοινωνίας ώστε να σας στείλω το ερωτηματολόγιο (όσες έχετε μπει ήδη στη διαδικασία καλή συμπλήρωση!)
Ακόμα, αν γνωρίζετε κάποια κοπέλα που να είναι έγκυος παρακαλώ να την ενημερώσετε σχετικά ή να της προωθήσετε την πρόσκληση. Εκτιμώ πολύ τη βοήθειά σας στο να διαδοθεί η προσπάθειά μου.
https://www.facebook.com/profile.php?id=1521360775#!/group.php?gid=155772267767258&ref=mf Πρόσκληση συμμετοχής σε διδακτορική έρευνα για την περιγεννητική εμπειρία 587529 Πρόσκληση συμμετοχής σε διδακτορική έρευνα για την περιγεννητική εμπειρία 587529

Eftihia

Eftihia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η έρευνα είναι σε εξέλιξη και όσες μέλλουσες μανούλες το επιθυμείτε μπορείτε ακόμα να δηλώσετε συμμετοχή flower

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
επειδή με ενδιαφέρει η έρευνα και γενικά μ'αρέσει να συμμετέχω....μπορούν στην έρευνα αυτή να συμμετέχουν και μαμάδες που γέννησαν πρόσφατα; δλδ πριν 8 μήνες; μάλλον όχι ε; πολύ ενδιαφέρον θέμα....εύχομαι καλή δύναμή, καλή συλλογή δεδομένων και καλή επιτυχία!!

Eftihia

Eftihia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η έρευνα έχει επεκταθεί για να συμπεριλάβει και τους 3 πρώτους μήνες μετά τον τοκετό. Είναι λίγο αργά για να συμπεριληφθείς στο δείγμα αλλά αν θέλεις μπορείς να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο απλώς για προληπτικούς λόγους ανεξάρτήτως έρευνας. Αν το θέλεις μπορείς να μου στείλεις το e-mail σου.

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Eftihia έγραψε:Η έρευνα έχει επεκταθεί για να συμπεριλάβει και τους 3 πρώτους μήνες μετά τον τοκετό. Είναι λίγο αργά για να συμπεριληφθείς στο δείγμα αλλά αν θέλεις μπορείς να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο απλώς για προληπτικούς λόγους ανεξάρτήτως έρευνας. Αν το θέλεις μπορείς να μου στείλεις το e-mail σου.
Α κρίμα...δεν ήξερα πολύ νωρίτερα να απαντούσα στο post αυτό. Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν οι απαντήσεις μου στη συλλογή δεδομένων...είναι 8 μήνες. Εκτός αν δημιουργήθεί μία ανεξάρτητη ομάδα από εκείνες της πειραματικής και ελέγχου που έχεις ήδη θέσει...έτσι περίπου θα κινηθείς; π.μ. θα σου στείλω το mail μου Wink

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα ...θα ηθελα και εγω πολυ να συμμετασχω ...πως γινεται ????

Eftihia

Eftihia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αν ενδιαφέρεστε να συμμετέχετε στείλτε μου το e-mail σας στο efisim@yahoo.gr ή στο estamati@psy.auth.gr.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευτυχια καλημερα-
εγω εχω συμπληρωσει για το 10 κ 2ο τριμηνο εγκυμοσυνης μου αλλα για το 3ο--ή δεν ελαβα τη φόρμα ή το εσβησα απο τα mail μου καταλαθος αν θες στειλτο μου παλι στο mail μου.
στο στειλω σε προσωπικο μηνυμα?

12Σημαντικό! Παράταση της έρευνας Τρι Οκτ 04, 2011 12:39 am

Eftihia

Eftihia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σας!!! Ελπίζω όλα να πάνε τέλεια, χωρίς προβλήματα και πολύ χαρά και αγάπη!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ενδιαφέρεστε να λάβετε μέρος στην έρευνα που κάνω για το διδακτορικό μου. Είμαι ψυχολόγος και σε όσες θα συμμετέχετε θα σας χορηγηθεί ένα ερωτηματολόγιο που στο εξωτερικό χρησιμοποιείται σαν εργαλείο για την ανίχνευση πιθανών δυσκολιών-κινδύνων για τη μητέρα και το παιδί. Στην ουσία μελετώντας διάφορους παράγοντες, όπως τη συναισθηματική κατάσταση της γυναίκας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, προσπαθεί να προβλέψει και να προλάβει την εμφάνιση π.χ. πρόωρου τοκετού, επιλόχειας κατάθλιψης, είδος δεσμού μητέρας-βρέφους κτλ. Αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου το e-mail σας στο efisim@yahoo.gr ή στο estamati@psy.auth.gr. Ακόμα για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε τη σχετική ανακοίνωση της έρευνας στο φόρουμ στο αντίστοιχο θέμα για το 1ο και το 2ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης στο forum ή τη σελίδα στο
https://www.facebook.com/#!/group.php?gid=155772267767258&ref=mf

θα χαρώ πολύ να συνεργαστούμε!

Με εκτίμηση
Ευτυχία Σταματίου
Εξελικτική & Σχολική Ψυχολόγος
Υποψήφια διδάκτωρ ψυχολογίας του Α.Π.Θ
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6946882745
e-mail: estamati@psy.auth.gr και efisim@yahoo.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις