Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
113 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 113 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 3:28 pm

Εβινιόλι

Εβινιόλι
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εχουμε 3 σκυλακια κ πλεον 5 γατακια,μιας κ η μια μας γατουλα προλαβε να κανει 2 μωρακια πριν στειρωθει...η σχεση μεταξυ Εβινας κ σκυλογατιων ειναι αριστη....με το που θα σηκωθει θα κοιταξει να δει αν ο Εκτορας περιμενει στην πορτα του δωματιου της.Δεν μπαινει ποτε μεσα,αν κ δεν του το εχουμε μαθει εμεις..ειναι η παρεα της καθε μερα,τα ταιζει ,τα κυνηγαει,την κυνηγανε...παιζουν μαζι κ τα χαιρομαι!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Εβινιόλι στις Πεμ Μάης 27, 2010 3:43 pm, 1 φορά

https://www.facebook.com/pages/Baby-Cakes/184038224967357

27Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 3:35 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εμεις σκυλακι εχουμε ειδου και τα πειστηρια χαχαχα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

28Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 3:37 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπουμπου να σου ζησει το μωρακι καλε εισαι λεχουδι!!

29Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 9:32 pm

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια τα λατρευω τα ζωα..
εχουμε ενα σκυλι στον κηπο αρκετα μεγαλωσομο...συμφεροντολογο και ατιθασο!!
το αγαπαω εννοειτε το σκυλακι μου παρα πολυ αλλα μου εχει σπασει τα νευρα
η μικρη με τον που τον βλεπει βαζει τα κλαματα γιατι της γαυγιζει και την τρομαζει
παροτι του την εχω δειξει απο μικρη μαλλον η ζηλια του δεν τον αφηνει να την συμπαθησει
ετσι δεν κατεβαινουμε καθολου στον κηπο γιατι και να τον δεσουμε κλαιει και εκτος οτι τον λυπαμαι μου σπαει και τα νευρα....

γενικα τον φοβαμαι πολυ οτι μπορει να την δαγκωσει ή να την ριξει κατω

εχουμε μεγαλο προβλημα..ο αντρας μου θελει να του βρουμε αλλο σπιτι
εγω δεν θελω
και λευτα για εκπαιδευση δεν εχουμε

30Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 10:35 pm

marianna

marianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΑΤΑΚΙΑ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ!
ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ, ΤΟΝ BUNNY ΜΑΣ, ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΕΤΡΕΛΑΜΕΝΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ. ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ.ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙ, ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟΥΝΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Very Happy

31Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 10:39 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το Πάσχα στην Χαλκιδική με τον Billy μας!

http://www.eimaimama.gr

32Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 10:54 pm

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυστυχώς δεν έχουμε ζωάκι.. Και λέω δυστυχώς γιατί το Μαράκι τα λατρεύει.

Ξυπνάει και κοιμάται με τον κυάκο (σκυλάκο) και τη τιτούλα (γατούλα)..

Έχουμε στη γειτονιά αρκετά και έχουνε ήδη αγαπηθεί.

Στο σπίτι δεν μπορούμε να πάρουμε γιατί στο συμβόλαιο που υπογράψαμε, είχε όρο να η φιλοξενούμε κατοικίδια.

Κάπου διάβασα ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, είναι παράνομο, αλλά δεν το έψαξα περαιτέρω...

Χθες είδα την ταινία "Hachiko" κι έριξα ΤΟ ΚΛΑΜΑ!!!!!
Από τότε θέλω διακαώς να της πάρω ένα Ατικα για παρέα.
Όσες έχουνε δει την ταινία, θα καταλάβουν πολύ καλά το γιατί!

Όσες γνωρίζουν τι ισχύει για τη φιλοξενία κατοικιδίων σε πολυκατοικία, ας μου γράψει εδώ.
(Δε μένουμε σε πολυκατοικία, αλλά σε τριόροφη οικοδομή -3 οροφοδιαμερίσματα-)αλλά ο σπιτινοικοκύρης είναι πολύ περίεργος!
Δε θέλει τα ζώα καθόλου!

33Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 10:55 pm

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ολίβια η Αθηνούλα σκιάχτηκε λίγο ή μου φαίνεται?
Χαχαχαχαχα!!!
Φανταστική φωτο!!!

34Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 11:08 pm

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Emeis exoume ena gataro pou einai 7 kila kai 12 xronwn ton Whiskas! i mikrimou einai 42 imerwn kai o gatos vevaia me fovizei ligo giati tin plisiazei mono otan den eimaste ekei kai nomizw oti zileuei kiolas giati exei allaksei symperifora apo tote pou irthame spiti, einai kai megalos kai mexri twra to spiti itan to arxigeio tou twra apo monos tou piginei mono sto mpalkoni kai se ena dwmatio. einai kai ligo agrios otan neuriazei kai ton parakolouthw stena kai vlepw tis antidraseis tou.elpizw na min kanei kamia xazomara.

35Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 11:20 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
katerinaki84 έγραψε:Emeis exoume ena gataro pou einai 7 kila kai 12 xronwn ton Whiskas! i mikrimou einai 42 imerwn kai o gatos vevaia me fovizei ligo giati tin plisiazei mono otan den eimaste ekei kai nomizw oti zileuei kiolas giati exei allaksei symperifora apo tote pou irthame spiti, einai kai megalos kai mexri twra to spiti itan to arxigeio tou twra apo monos tou piginei mono sto mpalkoni kai se ena dwmatio. einai kai ligo agrios otan neuriazei kai ton parakolouthw stena kai vlepw tis antidraseis tou.elpizw na min kanei kamia xazomara.

Έχε τον από κοντά και μη τον αφήνεις στιγμή μόνο του με το παιδί γιατί αν το παιδί τον ενοχλήσει τότε μπορεί να το γρατζουνίσει!

36Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 11:27 pm

mpoympoykaki

mpoympoykaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΓΑΤΙΑ ΖΗΛΕΥΟΥΝ... ΕΜΕΝΑ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΑΓΚΙΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΦΡΙΚΑΡΕ Ο ΓΑΤΟΣ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΕΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΕΙΧΕ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ Κ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΝΥΧΙΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΜΕ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΣΕΙ ΕΕ ΜΕΤΑ ΑΠ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΔΩΣΑΝΕ

37Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Μάης 27, 2010 11:28 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οι γάτες δεν παίζονται...στη φέρνουν από κει που δεν το περιμένεις!!!

38Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Παρ Μάης 28, 2010 3:09 am

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ax to kserw koritsia oti thelei prosoxi den tous afinw pote mazi elpizw na min ginei tipota giati ton agapaw kai ton gatouli einai kai megalos den thelw na ton dwsw.

39Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Παρ Μάης 28, 2010 4:18 am

mpoumpou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλουπακι έγραψε:Μπουμπου να σου ζησει το μωρακι καλε εισαι λεχουδι!!
ευχαριστω πολύ πολύ...!!!
Very Happy Very Happy Very Happy

40Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Παρ Μάης 28, 2010 12:23 pm

Cleopatra


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Koritsia kalispera!
Emeis exoume enan germaniko poimeniko stin auli mas,ti Bessy kai ton skulo tis petheras mou pou erxetai kathimerina episkepsi gia na paiksei me tin Bessy,ton Asprouli. H mikri latrevei kai ta 2 skulia kai trelenetai otan ti vazw stin plati tou asrpouli kai ton kavalikevei san pony Laughing
Prosfata tis ftiaksame ki ena mikro enudreio kai kathe vradu xazevoume ta psarakia mas,tin Anemwna kai tin Aggela.
Leme na emploutisoume tis sullogi mas me katoikidia,me mia gatoula.Menoume stin eksoxi kai i gata tha voithisei stin eksontwsi pollwn antipathitikwn plasmatwn opws fidia,skorpioi k.a. pou afthonoun edw...
H mikri pantws einai enthousiasmeni me ola ta zwntana mas!

41Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Παιδί και ζώο... Πεμ Ιουν 03, 2010 5:05 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ποια η άποψη σας για αυτό??
Ποια είναι η καλύτερη η ηλικία για να συνυπάρξει ένα παιδί με ένα κατοικίδιο??

42Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Ιουν 03, 2010 5:09 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ειμαι υπερ του να συνυπαρχουν αρμονικα.Οσο απο πια ηλικια να ειναι τοσο μεγαλα οσο να καταλαβαινουν και να μην πιασουν το ζωο στα χερια αν ειναι κανενα μικρουλι και το πνιξουν η μην πανε στο πιατο του σκυλου την ωρα που τρωει και αρχισουν και το πειραζουν και εχουμε μετα και αλλα τρεχαματα.

43Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty παιδι και ζωο... Πεμ Ιουν 03, 2010 5:41 am

Roula

Roula
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και εγω ειμαι υπερ να ζουν τα παιδακια μας με τα ζωακια,οσο για το ποια ηλικια απο τοτε που αρχιζουνε και καταλαβαινουνε!!!! Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 417472

44Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Ιουν 03, 2010 6:25 am

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια εγώ έχω 4 σκυλιά,βέβαια τα 3 είναι στην αυλη...Και το τέταρτο,ένα μαλτεζάκι,το έχω σπίτι.

Είναι όλα εκπαιδευμένα,δεν κάνουν το παραμικρό μέσα,και περιποιούμαστε πολύ το τρίχωμα τους,ώστε να μην μαδάνε.

Κι ο γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη μου,κι ο παιδίατρος πλέον,μου έχουν πει ότι τα σκυλιά αν είναι εμβολιασμένα δεν έχουν κανένα πρόβλημα να είναι με το παιδί.Βέβαια,αρκεί να μην είναι επιθετικά,ευτυχώς τα δικά μου δεν είναι.

Το πρόβλημα είναι με τις γάτες.
Μιας γνωστής το μωρό,6 μηνών έκανε μια δερματολογική πάθηση,με την οποία το δέρμα του παιδιού υπέστη συρίκνωση!Ευτυχώς,μετά από ένα χρόνο τρεξίματος και θεραπειών,ανάρρωσε.

Μου είπε ο παιδίατρος ότι μέχρι 2 χρονών το παιδί δεν έχει καθόλου αντισώματα για τοξόπλασμα,και απαγορεύεται να έρθει σε επαφή με γάτα και κουνέλι.
Τώρα,αν ήδη δεν υπάρχει ζώο στο σπίτι,γιατί εγώ τα είχα από πριν κι όυτε λόγος να τα διώξω,πιστεύω η ηλικία των 2-3 είναι κατάλληλη.Και για εσάς,για να μην κυνηγάτε και το παιδί και το κατοικίδιο,και για το παιδί για να καταλαβαίνει και χαίρεται.Και φυσικά,να μην τραβήξει και καμιά ουρά στο ζωντανό,και έχετε δράματα...

45Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Ιουν 03, 2010 6:31 am

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ


Πηγή: http://users.auth.gr/~harala/9fab.Erot.Apant.Toxoplasmosis.





1η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα ο άνθρωπος από τοξοπλάσμωση;



Απάντηση : Με την κατανάλωση ωμού ή ατελώς ψημένου κρέατος μηρυκαστικών, χοίρου κ.ά.





2η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα η γάτα από τοξοπλάσμωση ;



Απάντηση: Με την κατανάλωση ποντικιών, ερπετών κ.ά.





3η Ερώτηση: Ποιος είναι ο ρόλος της γάτας στην τοξοπλάσμωση;



Απάντηση: Το παράσιτο ( Toxoplasmagondii) πολλαπλασιάζεται στα κύτταρα του εντέρου της γάτας και αποβάλλεται με τα κόπρανά της στο εξωτερικό περιβάλλον συνολικά για 2-20 ημέρες σε ολόκληρη τη ζωή της. Επίσης, το παράσιτο πολλαπλασιάζεται μέσα στους ιστούς της γάτας, όπου παραμένει ζωντανό για ολόκληρη τη ζωή της γάτας και προφυλάσσει το ζώο από νέες μολύνσεις (ανοσία τύπου προάσπιση).



4η Ερώτηση: Η γάτα μπορεί να μολύνει άμεσα τον άνθρωπο με Toxoplasma gondii;



Απάντηση: Όχι (εκτός εάν το κρέας της καταναλωθεί ωμό ή ατελώς ψημένο από τον άνθρωπο !).



5η Ερώτηση: Υπάρχει λόγος να απομακρύνεται η γάτα από την έγκυο «για να μη μολυνθεί με τοξόπλασμα;»



Απάντηση: Όχι. Η γάτα δεν μολύνει άμεσα τον άνθρωπο. Η γάτα διασπείρει με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες μορφές του παρασίτου, οι οποίες πρέπει να παραμείνουν στο περιβάλλον 2-4 ημέρες για να αποκτήσουν μολυσματική ικανότητα για τον άνθρωπο και τα ζώα.



6η Ερώτηση: Είναι σημαντικό για τη δημόσια υγεία στη χώρα μας να ελέγχεται η γάτα μήπως είναι μολυσμένη με Toxoplasma gondii;



Απάντηση: Όχι. Ο έλεγχος αυτός δεν έχει πρακτική σημασία, επειδή: α) η μολυσμένη γάτα αποκτά ανοσία και έτσι, δεν αποβάλλει άωρες μορφές του παρασίτου με τα κόπρανά της στο περιβάλλον, και β) στη χώρα μας δεν καταναλώνεται κρέας γάτας (ούτε καλοψημένο !).




7η Ερώτηση: Με ποιόν τρόπο η έγκυος θα αποφύγει τη μόλυνση του εμβρύου με Toxoplasmagondii;



Απάντηση: Όταν η έγκυος έχει μολυνθεί με το παράσιτο τουλάχιστον 6 μήνες πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης αναπτύσσει ανοσία (τύπου προάσπιση) που προστατεύει το έμβρυο κατά τις αναμολύνσεις με το παράσιτο (είναι «εμβολιασμένη» με φυσικό εμβόλιο για ολόκληρη τη ζωή της).

Όταν όμως η έγκυος δεν είναι μολυσμένη με το παράσιτο, πρέπει:

α) να μη «δοκιμάζει» ωμό κιμά,

β) να μη καταναλώνει ατελώς ψημένο κρέας,

γ) να πλένει σε άφθονη σαπουνάδα τα φρούτα και τα λαχανικά που καταναλώνονται ωμά (φράουλες, μήλα, σταφύλια, τομάτες, μαρούλι κ.ά.),

δ) να μη χρησιμοποιεί το άπλυτο μαχαίρι με το οποίο τεμάχισε ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά., για το κόψιμο του ψωμιού, της ωμής σαλάτας κ.ά.,

ε) να μη ετοιμάζει την ωμή σαλάτα στην επιφάνεια που τεμάχισε το ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά.,

στ) να πλένει τα χέρια της πριν το φαγητό,

ζ) να χρησιμοποιεί γάντια μιάς χρήσης, όταν απομακρύνει τα κόπρανα της γάτας ή καθαρίζει το δοχείο της γάτας με την άμμο καθημερινά ή έως δύο ημέρες μετά την αποβολή τους (έως δύο ημέρες δεν υπάρχει κίνδυνος) ή όταν ασχολείται με τις γλάστρες και το χώμα του κήπου κ.ά. (πιθανή παρουσία στο χώμα ώριμων ωοκύστεων του παρασίτου).





8η Ερώτηση: Πώς ενεργεί το ενημερωμένο άτομο στη χώρα μας στο θέμα της τοξοπλάσμωσης ;



Απάντηση: Το ενημερωμένο άτομο:

α) γνωρίζει ότι στη χώρα μας είναι μολυσμένα με το παράσιτο σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή (~50%), ένα στα τέσσερα (~25%) πρόβατα, αίγες κ.ά. και ότι η μόλυνση του ανθρώπου γίνεται κυρίως με την κατανάλωση μισοψημένης μπριζόλας, ωμού κιμά, ωμού "χωριάτικου" λουκάνικου κ.ά. και σπανιότερα με την κατανάλωση άπλυτων ή ατελώς πλυμένων, ωμών λαχανικών, φρούτων κ.ά.,

β) δεν αποπροσανατολίζεται με την ενοχοποίηση της γάτας και δεν αποφεύγει τη γάτα ή τα άλλα ζώα, και

γ) ζητά από τον οφθαλμίατρό του να ελέγξει το βυθό των οφθαλμών για πιθανή παρουσία αλλοιώσεων στον αμφιβληστροειδή χιτώνα (βυθοσκόπηση). Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος πρέπει να ακολουθείται αντιτοξοπλασμική αγωγή κάθε φορά που στο μέλλον θα χρειασθεί το μολυσμένο άτομο να χρησιμοποιήσει κορτιζόνη (ακόμη και σε μορφή κολλυρίου) ή άλλα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, για να προληφθεί η αναζωπύρωση του παρασίτου (κίνδυνος απώλειας της όρασης).







ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ



Χαραλαμπίδης ΣΘ. Παρασιτικά Νοσήματα των Ζώων και του Ανθρώπου. Πρωτοζωώσεις, Ελμινθώσεις, Αρθροποδώσεις. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2003.



Χαραλαμπίδης ΣΘ. Κτηνιατρική Παρασιτολογία. Πρωτόζωα, Έλμινθες, Αρθρόποδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.



Χαραλαμπίδης ΣΘ., Διάκου ΑΝ. Εργαστηριακή Διάγνωση των Παρασιτικών Νοσημάτων των Ζώων. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.



Χαραλαμπίδης ΣΘ . Ανοσολογία Παρασιτώσεων. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.



Χαραλαμπίδης ΣΘ. Πρωτοζωολογία. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.



Χαραλαμπίδης ΣΘ. Θέματα Παρασιτολογίας που Ενδιαφέρουν τη Δημόσια Υγεία στην Ελλάδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1993.



Χαραλαμπίδης ΣΘ. Ανοσοδιαγνωστική των παρασιτικών νοσημάτων και η ανοσοενζυμική δοκιμασία ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). Επιστ. Επετ. Κτηνιατρ. Σχολής, 1984, 22: 75-253.



Χαραλαμπίδης ΣΘ . Συμβολή στη μελέτη των παρασίτων της γάτας και στη σημασία τους για τη δημόσια υγεία. Διδακτορική διατριβή. Επιστ.Επετ.Κτηνιατρ. Σχολής, 1978, 18: 237-379.
πηγη gatospito.gr

http://www.gatospito.com

46Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Ιουν 03, 2010 6:34 am

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
θεωρω απαραδεκτο να λεει γιατρος για γατες που ειναι σπιτιου ποκλειστικα τετοια πραγματα τρομοκρατουν το κοσμο ετσι κ μιλαω απο εμπειρια γιατι αλλαξα γυναικολογο για αυτο το λογο γιατι μου ελεγε οτι εαν δεν διωξω τις γατες παιδι δεν θα κανω κ μαλιστα μου το ειπε πριν δει τις εξετασεις οτι ημουν εγκυος Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

http://www.gatospito.com

47Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!! Πεμ Ιουν 03, 2010 6:34 am

Roula

Roula
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΖΩΑΚΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ..ΛΕΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ.ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΤΟΝ ΕΙΧΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ Sad Sad

48Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Ιουν 03, 2010 6:38 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εγώ από μικρή θυμάμαι τον εαυτό μου ναχει ζωάκια στο σπίτι. γατούλες και σκυλάκια. απο τοτε δεν μπορω να διανοηθω να μην εχω καποιο ζωακι στο σπιτι. ειχα και χαμστερακια αλλα δυστυχως δεν ζουν πολυ.
τωρα εχουμε στο σπιτι ενα καναρινακι και μια μαυρη γατουλα. εδω και χρονια. και η γατα ειναι μεσα στο σπιτι. κι αν βγει θα βγει μονο στο μπαλκονι.
με το μωρο μου, θα τα πανε καλα. ειμαι σιγουρη. πριν γεννηθει ακομα της εδινα να μυρισει ρουχαλακια, οταν τη φεραμε στο σπιτι φροντισαμε να μην αλλαξει η συμπεριφορα που ειχαμε πριν φερουμε το παιδι στο σπιτι ωστε να μη ζηλεψει.
εχει μαθει τη μυρωδια του κι αν πλησιασει στο παιδικο δωματιο η στην κουνια του μωρου φυσικα οταν ειμαστε μπροστα κι εμεις, δεν τη μαλωνουμε..

http://lovinghorses.pblogs.gr/

49Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Ιουν 03, 2010 6:39 am

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Είμαι κι εγώ αυτής της άποψης,κορίτσια.Δε θεωρώ ότι τα ζώα μπορούν να βλάψουν το παιδί,είχα έναν γάτο αλλά ερωτεύτηκε και έφυγε...Διαφορετικά δεν θα τον έδιωχνα,ούτε εκείνον,ούτε κανένα από τα ζωντανά μου...Εγώ τα μεγάλωσα.

Βέβαια,πάντα αρκεί να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής!Πχ,μην ανεβαίνουν πάνω στο τραπέζι της κουζίνας,ή στην κούνια του μωρού..

50Ζωάκια και παιδάκια!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωάκια και παιδάκια!! Πεμ Ιουν 03, 2010 6:41 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ειδικα οταν υπαρχει ζωακι ειναι καλο να κανει εμβολια, και να καθαριζεται το σπιτι πιο καλα ειδικα στα σημεια που περπατα το ζωο η καθεται.

http://lovinghorses.pblogs.gr/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις