Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
71 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 71 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 2:39 am

Vikoukou

Vikoukou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βλάπτει ή οφελεί(σε ειδικές περιπτώσεις)?Απο ποιά ηλικιά είναι σωστό να τα αφήνουμε και πόσο μπορούμε να το καθυστερήσουμε?Λύνει τα χέρια της μαμάς όταν θέλει χρόνο για τον εαυτό της?Εντάξει η δικίά μου είναι 8 μηνών ακόμα,αλλά θα ήθελα τι γνώμη σας.Φιλάκια γλυκιές μου μανούλες!!!

2Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 2:57 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα αρχισε να βλεπει τηλεοραση απο περιπου 2χρονων.πριν και ανοικτη να ηταν δνε δινε σημασια.τωρα τα πρωινα προκειμενου να κανω εγω τις δουλειες μου της βαζω και βλεπει μερικα dvd που εχω απο την χωρα μου εκπαιδευτικα,μαθαινουνε με τραγουδια τα νουμερα τους αριθμους τους τροπους ευχαριστω παρακαλω,και παρα πολλα αλλα και ετσι κ μαθαινει την μητρικη της γλωσσα και εκπαιδευετε και κουραζεται γτ χορευει μαζι τους,και οταν πια κουραστει της βαζω λιγο νοβα και βλεπει παιδικα,αν κ τα εχουνε καταστρεψει τα παιδικα,παρολαυτα προσπαθω να της βαζω οτι πιο αθωωο,μερικες μερες βαζουμε και το mad tvκαι χορευει με τραγουδια,αν κ το αποφευγω κ αυτο γτ τα βιντεοκλιπ μερικα ειναι ακρως ακαταλληλα!
αλλα καθημερινη τηλεοραση δν βλεπει καθολου,με αποτελεσμα και εγω να μην μπορω να βλεπω τις αγαπημενες μου σειρες.μια σειρα που ψιλοπαρακολουθει ειναι η πατυ,αλλα ειναι παιδικη σειρα.

3Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:00 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα ο γιος μου εβλεπε ντορα, αφου επεφτε το ματι του εκει τουλαχιστον εβαζα ντορα που τον βοηθησε πολυ στην ομιλια γιατι αυτη η μικρη εξερευνητρια επαναλαμβανει τις λεξεις συχνα, απο μακρυα να ειναι η τηλεοραση και ολα οκ, εμενα τις περισσοτερες φορες δεν βλεπει παιζει και μπορει απλα να ριξει μια ματια, ενταξει στις διαφημισεις κολαμε οπως ολα τα παιδια

4Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:01 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
η δικια μου που εχει κολλημα με την τηλεοραση; οταν ειναι ανοιχτη συνεχεια την κοιταει. την εχω αφησει βεβαια οταν δυσκολευομουν με τη φρουτοκρεμα να βλεπει λιγο παιδικα, ετσι ξεγελιοτανε. αλλα μαλλον κανει κακο ε;
εχουμε τηλεοραση LG. ρωτησα τον παιδιατρο και μνου ειπε αυτες δεν πειραζουν. προσπαθω παντως να μην την εχω ανοιχτη οταν η μπουμπου ειναι στο σαλονι

http://lovinghorses.pblogs.gr/

5Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:03 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα οι δικες μου τις καθημερινες βλεπουν καμια ωρα το πρωι κατι κινουμενα σχεδια στην ερτ 1 και καμια ωρα το απογευμα τους βαζω εγω ενα dvd. Αλλα το σαββατοκυριακο του δινουν και καταλαβαινει . Εχει και πολλα κινουμενα σχεδια και τρελλαινονται.

6Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:10 am

Vikoukou

Vikoukou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω ακουώ σχεδόν ολη μέρα MAD μερίκες φορές χοροπηδάει και κολλάει.τη βάζω πιο μακρυά και της αποσπώ την προσοχή με κάτι άλλο.

7Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:18 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΘΝ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ!ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ.

8Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:31 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαριλου γελασα πολυ εγω εβλεπα τρελλη τηλεοραση σαν παιδι και μοναχοπαιδι και μονο επιθετικη δεν με λες ουτε οτι δεν ακουγα κτλ το ιδιο εχω να πω και για το γιο μου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] η σωστη φραση που ταιριαζει εδω οπως εχω πει και σε αλλα θεματα ειναι παν μετρο αριστον, οταν ολα γινονται με ενα μετρο ειναι καλα!

9Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:39 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ! ΚΑΙ ΟΠΟΣ ΛΕΣ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟ ! Ο ΕΘΙΣΜΟΣ ΠΑΝΤΑ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ !

10Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:43 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παιδια η τηλεοραση ειναι κατι απλο, οταν μιλαμε για εθισμο αυτο πιο πολυ παει στα βιντεοπαιχνιδια και στα play stastion και πιστεψτε με τα μαθαινουν απο πολυ μικρα τωρα γιατι δεν γινεται τα βλεπουν μπροστα τους, εκει πιστευω πρεπει να ειμαστε πολυ πιο αυστηροι

11Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:48 am

Vikoukou

Vikoukou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λίγο και με μέτρο και όλα καλά.Οσο για αυτού του είδους τα παιχνίδια Μιλουπάκι συμφωνώ,εκεί πρέπει να είμαστε πολύ πιο αυστηροί!

12Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:50 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και μένα βλέπει πάαααααα πολύ τηλεόραση! τώρα με το σχολείο βέβαια γλειτώνουμε λίγες ώρες το πρωί! αλλά και εγώ πιστεύω ότι τα βιντεοπαίχνιδα είναι πιο επικίνδυνα και ευθύνονται για έλλειψη προσοχής πολύ περισσότερο από την tv

13Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:50 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΘΙΣΜΟ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΗ ΜΑΣ? ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕ. ΕΙΤΕ ΣΤΟ Η/Υ ΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΙΝΙΤΟ ΑΚΟΜΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!

14Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 3:56 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτό το θέμα ήθελα να ανοίξω και εγώ σήμερα.
Η μικρή μας εδώ και ένα μήνα βλέπει τηλεόραση (16 μηνών τώρα). Της αρέσει ο Μπομπ το ηλίθιο σφουγγαράκι και δεν ξέρω πόση ώρα να την αφήνω να βλέπει.
Εχουμε και διαφωνία με τον πατέρα της γιατί δεν πιστεύει οτι κάνει κακό ενώ εγώ δεν θέλω να βλέπει. Την αφήνω και βλέπει για κανένα μισάωρο και μετά την πηγαίνω στο δωμάτιο της και την απασχολώ εκεί με παιχνίδια. Η αλήθεια είναι οτι για να κάνω καμια δουλειά της βάζω λίγο ζουζούνια.

15Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 5:24 am

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμεις βλέπουμε φανατικά Ντόρα (εχει μάθει να μετράει μέχρι το 12 από τη Ντόρα),Μικη Μαους,BARBIE και τη ΒΟ στο CHANNEL 9

16Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 7:13 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γιατη ρε κωριτσια να βλαπττη ι τοιλεωρασι?
εγο μια χαρρα πεδή βγόικα..αν και ληγο αννωρθογραφι Παιδιά και Τηλεόραση... 215994

17Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 7:22 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsourekaki έγραψε:γιατη ρε κωριτσια να βλαπττη ι τοιλεωρασι?
εγο μια χαρρα πεδή βγόικα..αν και ληγο αννωρθογραφι Παιδιά και Τηλεόραση... 215994

σώπα καλέ που είσαι ανορθόγραφη. Συκοφαντίες....χαχαχαχα

18Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 7:23 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariloy έγραψε:ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΘΙΣΜΟ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΗ ΜΑΣ? ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕ. ΕΙΤΕ ΣΤΟ Η/Υ ΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΙΝΙΤΟ ΑΚΟΜΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!

Μαριλου ναι ειναι γνωμη μου και καθε γνωμη σεβαστη, εγω στο σπιτι ειμαι το μοναδικο ατομο στην οικογενεια που θα την αφησω ανοικτη οπως λες οχι ομως γιατι την βλεπω γιατι σαν μοναχοπαιδι ειχα μαθει να ακουω θορυβους και φασαρια στο σπιτι απο την tv οποτε για να μην νιωθω μονη στο σπιτι την εχω ανοικτη ασχετα αν εγω ειμαι σε αλλα δωματια και κανω κατι αλλο, το ιδιο μπορει να κανω με το ραδιοφωνο αντι τηλεοραση να βαλω μουσικη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

19Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 7:33 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τελικά κανείς δεν ξέρει πόση ώρα πρέπει να τα αφήνουμε να βλέπουν τηλεόραση?
μην μου απαντήσει κανείς "όσο λιγότερο τόσο καλύτερο" γιατί είναι σαν το μην αγχώνεσαι των γιατρών

20Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 11:29 am

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ολα με μετρο βρε κοριτσια,αυτο ειναι το λογικο!
Ε δεν επαθα τιποτα που εβλεπα τηλεοραση σαν παιδακι,θυμαμαι ομωε οτι ειχα απαγορευσεις δεν με αφηναν καθε μερα ,πιο χαλαρα τα Σ/Κ που δεν ειχαμε σχολειο αλλα και πριν .Αφηστε που οι γονεις μου μας αγορασαν τηλεοραση για το δικο μας δωματιο ποτε λετε???...Οταν πηγα πρωτη λυκειου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ,πιο πριν στο σαλονι καποιες ωρες και μετα δρομο! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

21Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 am

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Σιχαίνομαι την ελληνική τηλεόραση, την βρίσκω απαίσια, άγευστη, αδιάφορη... Βλέπω μόνο ταινίες και ντοκυμαντέρ στη Nova. Α και κάτι εκπομπές για το Hollywood, αχαχα! Όταν λέμε βλέπω, εννοώ 1-2 φορές την εβδομάδα.

Όταν ήμουν παιδί έβλεπα συχνά, αλλά ποτέ δεν εθίστηκα.

Η κόρη μου βλέπει από τώρα μόνο όταν είναι να φάει κρέμα που θέλει να χαζεύει! Αυτααααααά!!! Παιδιά και Τηλεόραση... 215994 Παιδιά και Τηλεόραση... 215994 Παιδιά και Τηλεόραση... 215994 Παιδιά και Τηλεόραση... 215994

http://www.eimaimama.gr

22Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Δευ Σεπ 20, 2010 11:39 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να εχει δειτοσο πολυ τηλεοραση οσο εγω!ανοιγε το πρωί και εκλεινε το βραδυ...ετρωγα...τηλεοραση, διαβαζα...τηλεοραση, ακομα και τωρα που κανω δουλειες η τηλεοραση παιζει μονη της!
στις διακοπες δε...η μουρη μου κολλουσε πανω στην τηλεοραση...
δεν θυμαμαι ποτέ να μου εγινε παρατηρηση για να την κλεισω(η μαμα μου ομως στεναχωριόταν που δεν εκανα αλλη δουλεια)

βεβαια αλλες εποχες τοτε..ισως θα επρεπε να μας ανησυχει περισσοτερο το περιεχόμενο και τα μηνυματα που δινει στις μερες μας και οχι τοσο το ποσο πολυ ωρα παρακαλουθουν τα παιδια μας

23Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Τετ Σεπ 22, 2010 11:34 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει "καθόλου τηλεόραση πριν τα δύο χρόνια". Στον μεγάλο το ψιλοκατάφερα, είχε δει ελάχιστα μέχρι πέρισυ - μετά όμως έμαθε και το πρόγραμμα, σηκώνεται μόνος του το πρωί, κάθεται στον κανπέ και βάζει ΕΤ1 που έχει τους μικρους Αινστάιν και τον Γουίνι..
Γενικά, προγράμματα που είναι διαδραστικά, όπως οι μικροί Αινστάιν, η Ντόρα και τέτοια είναι καλύτερα απο άλλα που απλά λένε ιστορίες (σφουγγαράκης, χάνα μοντάνα) και αυτό γιατι δεν αποβλακώνονται κοιτάζοντας τηλεόραση. Ο δικός μου απαντάει και στις ερωτήσεις που κάνουν, κουνάει τα χέρια του ανάλογα με τη μουσική κτλ.
Υπάρχουν μέρες που μπορεί και να μην ανοίξει καθόλου η τηλεόραση σπίτι μας, υπάρχουν μέρες που κυριολεκτικά τον βλέπω να κολλάει στον Μπομπ σφουγγαράκη και να έχει μάθει απ'εξω όλες τις ατάκες...
Πάντως για ένα πράγμα είμαι σίγουρη: δεν πρόκειται να βάλω τηλεόραση στο δωμάτιό του, όπως ούτε κι εγώ έχω στο υπνοδωμάτιο...

24Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Τετ Σεπ 22, 2010 1:20 pm

Αννα

Αννα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κορίτσια, η τηλεόραση αναμφίβολα είναι πλέον babysiter για τα παιδιά μας την στιγμή που εμείς πρέπει να κάνουμε και τις δουλειές μας. Ο γιος μου τρελαίνεται για τηλεόραση. Μπορεί να βλέπει όλη μέρα. Επειδή με έχει απασχολήσει πολύ το θέμα της τηλεόρασης κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όταν βλέπει παιδικά προγράμματα ή μουσικά (mad) πάντα κάτι "κερδίζει", λέξεις, φράσεις, χορευτικές κινήσεις, ηθικά διδάγματα, του δημιουργούνται απορίες που συζητάμε μετά μαζί κ.ο.κ. Προσωπικά πιστεύω ότι τη ζημιά την κάνουν οι διαφημίσεις. Δεν κερδίζει κάτι το παιδί και βομβαρδίζεται συνέχεια από μάρκες κινητής τηλεφωνίας (σήμα καμπάνα) και μάρκες αυτοκινήτων. Είχα βάλει τηλεόραση στο δωμάτιο του και την έβγαλα αφού έτσι είχε την δυνατότητα να βλέπει ασταμάτητα. Αν και εργάζομαι πολλές ώρες (και ο σύζυγος ακόμα περισσότερες) φροντίζω να βρίσκω χρόνο για να κάνουμε χειροτεχνίες, κατασκευές, βόλτες και μετά να δει τα αγαπημένα του προγράμματα. Όσο για την απαγόρευση πιστεύω ότι το παιδί δεν είναι σε θέση να καταλάβει τους λόγους που θα το κάνουμε και νομίζει απλώς ότι θέλουμε να του επιβληθούμε. Αν όμως νιώσουμε ότι ξεπερνάμε τα όρια με την τηλεόραση μπορούμε να του προτείνουμε να κάνουμε μια βόλτα ή κάτι που του αρέσει μαζί, εκεί να δεις πως ξεκολλάει.

25Παιδιά και Τηλεόραση... Empty Απ: Παιδιά και Τηλεόραση... Τετ Σεπ 22, 2010 1:44 pm

Αννα

Αννα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mariloy έγραψε:ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΘΝ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ!ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ.

Σχετικά με την απόσπαση (διάσπαση)προσοχής εμπειρικά έχω καταλάβει ότι αυτό θα μπορούσε να προκύψει όταν το παιδί βλέπει τηλεόραση και παράλληλα παίζει, ζωγραφίζει, κάνει και κάποια άλλη δραστηριότητα γιατί έχει το μυαλό του σε πολλά. Όταν όμως βλέπει μόνο το παιδικό παρακολουθεί την πλοκή και συμμετέχει (πχ στη ντορα)είναι διαφορετικά. Αλλά αυτό έχω παρατηρήσει εγώ ίσως και να μην ισχύει.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις