Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
26 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 26 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Πεμ Ιαν 27, 2011 12:29 am

Όλγα

Όλγα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα!Είμαι πολύ εξοικειωμένη με το θέμα γιατί και εγώ μέχρι πριν λίγα χρόνια είχα ατοπική δερματίτιδα, και τώρα εμφανίζει και η μικρή μου. Είναι αλήθεια ότι τα παιδιά που έχουν ατοπική (=αλλεργική) δερματίτιδα έχουν προδιάθεση και για άλλα αλλεργικά συμπτώματα και κυρίως ρινίτιδα και άσθμα. Επίσης, η ατοπική δερματίτιδα είναι πολύ συχνά κληρονομική. Η θάλασσα και ο ήλιος βοηθούν πάρα πολυ (το καλοκαίρι με τα μπάνια τα συμπτώματα σχεδόν εξαφανίζονται), ενώ είναι πολύ σημαντικό ότι είναι σε άμεση επαφή με το δέρμα να είναι 100% βαμβακερό. Με το πέρασμα του χρόνου και καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν και πλησιάζουν στην εφηβική ηλικία, τα συμπτώματα μειώνονται σε ένταση και περιορίζονται σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος. Στη μικρή μου δοκίμασα (ακολουθώντας τις συμβουλές της παιδιάτρου)μία μη ειδική ενυδατική κρέμα, μία κρέμα της Avene (τίποτα από τα δύο δεν έκαναν δουλειά) και καταλήξαμε στη σειρά Atoprel της Frezyderm. Είδα φοβερή διαφορά μέσα σε 2-3 μέρες. Την κάνω μπανάκι με το αφρόλουτρό και 2 φορές την ημέρα βάζουμε κρεμούλα στο σώμα (βοηθά πολύ το ότι απορροφάται πολύ γρήγορα και δεν χρειάζεται να μένει το μωράκι γυμνούλι για πολλή ώρα).

27Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Πεμ Ιαν 27, 2011 12:34 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όλγα έγραψε:Καλημέρα!Είμαι πολύ εξοικειωμένη με το θέμα γιατί και εγώ μέχρι πριν λίγα χρόνια είχα ατοπική δερματίτιδα, και τώρα εμφανίζει και η μικρή μου. Είναι αλήθεια ότι τα παιδιά που έχουν ατοπική (=αλλεργική) δερματίτιδα έχουν προδιάθεση και για άλλα αλλεργικά συμπτώματα και κυρίως ρινίτιδα και άσθμα. Επίσης, η ατοπική δερματίτιδα είναι πολύ συχνά κληρονομική. Η θάλασσα και ο ήλιος βοηθούν πάρα πολυ (το καλοκαίρι με τα μπάνια τα συμπτώματα σχεδόν εξαφανίζονται), ενώ είναι πολύ σημαντικό ότι είναι σε άμεση επαφή με το δέρμα να είναι 100% βαμβακερό. Με το πέρασμα του χρόνου και καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν και πλησιάζουν στην εφηβική ηλικία, τα συμπτώματα μειώνονται σε ένταση και περιορίζονται σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος. Στη μικρή μου δοκίμασα (ακολουθώντας τις συμβουλές της παιδιάτρου)μία μη ειδική ενυδατική κρέμα, μία κρέμα της Avene (τίποτα από τα δύο δεν έκαναν δουλειά) και καταλήξαμε στη σειρά Atoprel της Frezyderm. Είδα φοβερή διαφορά μέσα σε 2-3 μέρες. Την κάνω μπανάκι με το αφρόλουτρό και 2 φορές την ημέρα βάζουμε κρεμούλα στο σώμα (βοηθά πολύ το ότι απορροφάται πολύ γρήγορα και δεν χρειάζεται να μένει το μωράκι γυμνούλι για πολλή ώρα).

Και πώς καταλαβαίνεις ότι είναι αυτό?Τι εμφάνιση έχει?Η φαγούρα είναι απαραίτητη προϋπόθεση?
Το ενδεχόμενο να έχει ατοπική δερματίτιδα κ να μην θέλει να το ξύσει υπάρχει?Της μπέμπας αυτό που έχει είναι σαν...μύκητας,δεν ξέρω πώς να το περιγράψω.Στην ουσία δε φαίνεται κάτι αμέσως.Εγώ το κατάλαβα πιάνοντας το δερματάκι της που είναι ξηρό σε εκείνη την περιοχή.Δεν έχει σπυράκια ας πούμε.Επίσης με το ζεστό νερό,κοκκινίζουν αυτές οι περιοχές...

28Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Πεμ Ιαν 27, 2011 12:40 am

Όλγα

Όλγα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marion έγραψε:
Όλγα έγραψε:Καλημέρα!Είμαι πολύ εξοικειωμένη με το θέμα γιατί και εγώ μέχρι πριν λίγα χρόνια είχα ατοπική δερματίτιδα, και τώρα εμφανίζει και η μικρή μου. Είναι αλήθεια ότι τα παιδιά που έχουν ατοπική (=αλλεργική) δερματίτιδα έχουν προδιάθεση και για άλλα αλλεργικά συμπτώματα και κυρίως ρινίτιδα και άσθμα. Επίσης, η ατοπική δερματίτιδα είναι πολύ συχνά κληρονομική. Η θάλασσα και ο ήλιος βοηθούν πάρα πολυ (το καλοκαίρι με τα μπάνια τα συμπτώματα σχεδόν εξαφανίζονται), ενώ είναι πολύ σημαντικό ότι είναι σε άμεση επαφή με το δέρμα να είναι 100% βαμβακερό. Με το πέρασμα του χρόνου και καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν και πλησιάζουν στην εφηβική ηλικία, τα συμπτώματα μειώνονται σε ένταση και περιορίζονται σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος. Στη μικρή μου δοκίμασα (ακολουθώντας τις συμβουλές της παιδιάτρου)μία μη ειδική ενυδατική κρέμα, μία κρέμα της Avene (τίποτα από τα δύο δεν έκαναν δουλειά) και καταλήξαμε στη σειρά Atoprel της Frezyderm. Είδα φοβερή διαφορά μέσα σε 2-3 μέρες. Την κάνω μπανάκι με το αφρόλουτρό και 2 φορές την ημέρα βάζουμε κρεμούλα στο σώμα (βοηθά πολύ το ότι απορροφάται πολύ γρήγορα και δεν χρειάζεται να μένει το μωράκι γυμνούλι για πολλή ώρα).

Και πώς καταλαβαίνεις ότι είναι αυτό?Τι εμφάνιση έχει?Η φαγούρα είναι απαραίτητη προϋπόθεση?
Το ενδεχόμενο να έχει ατοπική δερματίτιδα κ να μην θέλει να το ξύσει υπάρχει?Της μπέμπας αυτό που έχει είναι σαν...μύκητας,δεν ξέρω πώς να το περιγράψω.Στην ουσία δε φαίνεται κάτι αμέσως.Εγώ το κατάλαβα πιάνοντας το δερματάκι της που είναι ξηρό σε εκείνη την περιοχή.Δεν έχει σπυράκια ας πούμε.Επίσης με το ζεστό νερό,κοκκινίζουν αυτές οι περιοχές...

Το καλύτερο είναι να δει το μωράκι σου παιδίατρος. Συνήθως πάντως εμφανίζεται με ξηροδερμία σε κάποια σημεία του σώματος ή του προσώπου, ενώ εμφανίζονται και κάποια συγκεκριμένα σημεία ποιο σχηματισμένα (σαν "κυκλάκια") όπου εκεί το δέρμα είναι πιο κόκκινο και όπως το περιγράφεις, σαν γυαλόχαρτο. Γενικά αυτή η κατάσταση προκαλεί έντονη φαγούρα, αλλά η μικρή μου για παράδειγμα, δεν δείχνει να ενοχλείται. Δεν είναι πάντως κάτι φοβερό. Θέλει απλά συστηματική φροντίδα για να μην έχουν έξαρση τα συμπτώματα.

29Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Πεμ Ιαν 27, 2011 1:35 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι,αύριο θα πάμε στην παιδίατρο!Κ αυτό που λένε ότι τα παιδιά που έχουν αυτό παθαίνουν μετά άσθμα κ...κάτι άλλο,δε θυμάμαι...ισχύει???
Έχω αγχωθεί ρε γαμώτο.... Embarassed

30Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Πεμ Ιαν 27, 2011 1:47 am

Όλγα

Όλγα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marion έγραψε:Ναι,αύριο θα πάμε στην παιδίατρο!Κ αυτό που λένε ότι τα παιδιά που έχουν αυτό παθαίνουν μετά άσθμα κ...κάτι άλλο,δε θυμάμαι...ισχύει???
Έχω αγχωθεί ρε γαμώτο.... Embarassed

Αν είναι όντως ατοπική δερματίτιδα, τότε ναι, είναι αλήθεια ότι δείχνει μια τάση του παιδιού προς τις αλλεργίες. Αλλά και πάλι, δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε φοβίζει, δεν είναι και τόσο τραγικό. Αρκεί να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού. ΌΠως και να'χει, θα δεις τι θα πει η παιδίατρος και βλέποντας και κάνοντας. Μπορεί να μην είναι καν ατοπική δερματίτιδα.

31Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Παρ Ιαν 28, 2011 2:02 am

popibar

popibar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ακριβως οτι γραφει και η Ολγα θα σας ελεγα κι εγώ. Ο δικος μου τα εμφανισε την Ανοιξη και περασε με την θαλασσα και με την σειρα της Frezyderm. Ναι το δερματακι ειναι ξηρο. Τα ποδαρακια και τα χερακια εχουν μια ξηρη υφη και απο κοντα φαινονται σαν να εχουν ψιλα ψιλα σπιθουρακια. Κοκκιλες εκανε στο λαιμο και στα μαγουλακια.
Και τωρα ναι μεν ειναι μια χαρα αλλα μην τυχον και τον ακουμπησει κατι μαλλινο. Κοκκινιζει αμεσως.
Ειναι οντως κληρονομικο αν οι γονεις εχουν ασθμα ή αλλεργικη ρινιτιδα (εμεις ρινιτιδα εχουμε και οι 2).
Το 35% παρουσιαζει ασθμα ή ρινιτιδα μεγαλώνοντας ή και τιποτα, απλα περναει.
Δεν εινια τιποτα κακο μην ανησυχειται..απλα εινια ευαισθητουλια με το δερματακι τους...!!!

32Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Παρ Ιαν 28, 2011 3:14 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ολγα ευχαριστουμε πολυ θα την δοκιμασω μιας κ τελειωσαν αυτα που εχουμε τωρα.παντως το καλοκαιρι ειχα δει κ γω διαφορα,και της παιρνω κατι φανελακια που τα βρισκω μονο στην λαικη αγορα,κ ειναι 100%βαμβακερα και απεξω βαζουμε οτι θελουμε,βεβαια αν βαλει μαλλινο φοραει και μιαμακρομανικια.γτ αλλιως την πιανει φαγουρα τρελη κ αποφευγουμε γενικως να βαζει μαλλινα,και στο κρεβατι της εχει σεντονι,παπλωμα καθολου κουβερτα.

33Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Σαβ Ιαν 29, 2011 2:55 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τα νέα μας είναι ότι τελικά είναι ατοπική δερματίτιδα αυτό που έχει η μπέμπα και μας είπε να της βάζουμε 2 φορές την ημέρα την exomega της aderma.(θα πάω σε λίγο να την πάρω)
Μας είπε ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό κ ότι φεύγει κ δε χρειάζεται να προσέχουμε τίποτα!
Πάντως,από τότε που γέννησα κ παρουσιάστηκε στο μωρό η αλλεργία στο γάλα κ σε κάποιες τροφές κ τώρα αυτό με το δέρμα....ανακάλυψα τις αλλεργίες μου!!!!!!!!!!!!!!!!
Ναι κι όμως!!!
Από την ηλικία των 28 και μετά μου παρουσιάστηκαν διάφορα,στα οποία ποτέ δεν έδωσα σημασία κ τα συνέδεα κυρίως με ψυχολογικούς παράγοντες!Σίγουρα μέσα σε αυτά είναι κ αυτή η ατοπική...γιατί ένιωθα ξηρό το δέρμα μου σε σημεία,κυρίως στη γάμπα κ πίσω από το γόνατο κ από τη φαγούρα την τρελλή το μάτωνα!!!!
Επίσης σε ένα σημείο στον καρπό μου έβγαλα κάποια στιγμή μια κοκκινίλα που είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φαγούρα επίσης κ υποθέτω απ'όσα έχω διαβάσει ότι μπορεί να είναι κνίδωση.
Και τέλος (χαχαχαχα)πετάω κοκκινίλες σαν τσιμπήματα σε όποιο σημείο του σώματός μου είναι γυμνό όταν οδηγώ μηχανάκι με κρύο(λαιμός-πρόσωπο κλπ)
Αν όλα αυτά είναι αλλεργίες(που μάλλον είναι).....τι να κάνει το μπεμπάκι μου???Dna φυγείν αδύνατον που λέει κ μια κοπέλα!
Θα πάω σε αλλεργιολόγο κι εγώ... Sad

34Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Σαβ Ιαν 29, 2011 8:53 am

*sandy*


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
marion έγραψε:Τα νέα μας είναι ότι τελικά είναι ατοπική δερματίτιδα αυτό που έχει η μπέμπα και μας είπε να της βάζουμε 2 φορές την ημέρα την exomega της aderma.(θα πάω σε λίγο να την πάρω)
Μας είπε ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό κ ότι φεύγει κ δε χρειάζεται να προσέχουμε τίποτα!
Πάντως,από τότε που γέννησα κ παρουσιάστηκε στο μωρό η αλλεργία στο γάλα κ σε κάποιες τροφές κ τώρα αυτό με το δέρμα....ανακάλυψα τις αλλεργίες μου!!!!!!!!!!!!!!!!
Ναι κι όμως!!!
Από την ηλικία των 28 και μετά μου παρουσιάστηκαν διάφορα,στα οποία ποτέ δεν έδωσα σημασία κ τα συνέδεα κυρίως με ψυχολογικούς παράγοντες!Σίγουρα μέσα σε αυτά είναι κ αυτή η ατοπική...γιατί ένιωθα ξηρό το δέρμα μου σε σημεία,κυρίως στη γάμπα κ πίσω από το γόνατο κ από τη φαγούρα την τρελλή το μάτωνα!!!!
Επίσης σε ένα σημείο στον καρπό μου έβγαλα κάποια στιγμή μια κοκκινίλα που είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φαγούρα επίσης κ υποθέτω απ'όσα έχω διαβάσει ότι μπορεί να είναι κνίδωση.
Και τέλος (χαχαχαχα)πετάω κοκκινίλες σαν τσιμπήματα σε όποιο σημείο του σώματός μου είναι γυμνό όταν οδηγώ μηχανάκι με κρύο(λαιμός-πρόσωπο κλπ)
Αν όλα αυτά είναι αλλεργίες(που μάλλον είναι).....τι να κάνει το μπεμπάκι μου???Dna φυγείν αδύνατον που λέει κ μια κοπέλα!
Θα πάω σε αλλεργιολόγο κι εγώ... Sad
I SEIRA TIS ADERMA EINAI I KALYTERI.STHN ARXI KAI EMEIS XRISIMOPOIISAME TIS FREZYDERM ALLA ADIKOS KOPOS.DEN MAS BOH8ISE KA8OLOY.I MIKRI MOY TO EXEI PARATETAMENA SE OLI TIN KOILITSA TIS.EKTOS APO TIN KREMA EMAS I PAIDIATROS MAS SINESTISE NA XRISIMOPOIOYME KAI TO AFROLOYTRO KAI ENA LADAKI POU TO ARAIONEIS ME TO NERAK POU THN KSEPLENEIS STO MPANIO (AUTO KANEI PRAGMATIKA POLU KALH DOULEIA)!!!!DOKIMASE TO KAI 8A ME UYMI8EIS!!!ELPIZW ME THN ADERMA NA SAS PERASEI!!!

35Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Σαβ Ιαν 29, 2011 9:00 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
*sandy* έγραψε:
I SEIRA TIS ADERMA EINAI I KALYTERI.STHN ARXI KAI EMEIS XRISIMOPOIISAME TIS FREZYDERM ALLA ADIKOS KOPOS.DEN MAS BOH8ISE KA8OLOY.I MIKRI MOY TO EXEI PARATETAMENA SE OLI TIN KOILITSA TIS.EKTOS APO TIN KREMA EMAS I PAIDIATROS MAS SINESTISE NA XRISIMOPOIOYME KAI TO AFROLOYTRO KAI ENA LADAKI POU TO ARAIONEIS ME TO NERAK POU THN KSEPLENEIS STO MPANIO (AUTO KANEI PRAGMATIKA POLU KALH DOULEIA)!!!!DOKIMASE TO KAI 8A ME UYMI8EIS!!!ELPIZW ME THN ADERMA NA SAS PERASEI!!!

Το λαδάκι που λες είναι και αυτό της Aderma???Της έβαλα πρώτη φορά σήμερα και -δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου- μαλάκωσε πάααρα πολύ το δέρμα της στα σημεία που είχε πρόβλημα.Και εμάς είναι κυρίως στην κοιλίτσα της,στο πλάι.Βασικά εμάς μας είπε ότι θα χρησιμοποιήσουμε την κρέμα μέχρι να φύγουν αυτά κ μετά θα τη σταματήσουμε.Εσείς τη βάζετε μόνιμα???

36Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Σαβ Ιαν 29, 2011 2:33 pm

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ατοπικη δερματιτιδα μεγαλη ιστορια...την εμφανισε ο μικρος μου οταν ηταν 2 μηνων και 3,5 μηνων τελικα την βρηκανε στο παιδων και φυσικα σχετιζεται με τροφικες αλλεργιες.Στην αρχη ειχε παντου ξηροδερμια μα παντου τωρα εχει μονο στις μασχαλες και γυρω απο τον λαιμο του.Χρησιμοποιουσαμε την σειρα ατοπρελ της φρετζυντερμ αλλα πολλα λεφτα χωρις ιδιαιτερο αποτελεσμα για εμας.Καταληξαμε σε μια αλοιφουλα με καλεντουλα και φυσικα εχουμε κανει 3 φορες ομοιοπαθητικη που μας βοηθησε παααρα πολυ,την τριτη φορα μαλιστα του ειχε φυγει σχεδον τελειως ομως μετα αρρωστησε και με τον πυρετο ιδρωνε και να σου παλι το εκζεμα!την ημερα του βαζω 4,5 φορες αλοιφουλα αλλα ξυνεται διαρκως και επιδεινωνεται η κατασταση.Θα τον παω παλι για ομοιοπαθητικη και βλεπουμε παντως βρε κοριτσια εχω κουραστει να τον πασαλειβω διαρκως και ο ιδιος κιολας γκρινιαζει πολλες φορες μεχρι ποτε θα κρατησει πια;;;;

37Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Κυρ Ιαν 30, 2011 2:50 am

popibar

popibar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marion έγραψε:Και τέλος (χαχαχαχα)πετάω κοκκινίλες σαν τσιμπήματα σε όποιο σημείο του σώματός μου είναι γυμνό όταν οδηγώ μηχανάκι με κρύο

Ξερεις για την ατοπικη μου ειπε η γιατρος οτι επηρρεαζει η πολυ ζεστη και το πολυ κρυο γιατι ξηραίνουν το δερμα. Ισως γιαυτο και οι κοκκινηλες σε αυτα τα σημεια.
Επισης κοριτσια ειναι τελικα και στο δερμα του καθε παιδιου. Εμας μας εσωσε η σειρα της Frezyderm. Καποια στιγμη πηρα την Aderma και ή δεν εκανε τιποτα ή το επιδεινωσε. Παντως πηγε χαμενη. Οποτε σε καθε δερμα ισως ταιριαζουν αλλες κρεμες...

38Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Δευ Ιαν 31, 2011 6:45 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πάντως δεν είναι αυτό το φοβερό και τρομερό που νόμιζα!!!!!!!!Μα έμπαινα κ διάβαζα στο ίντερνετ διάφορα και είχα πάθει πανικό!Ο καθένας λέει το μακρύ του κ το κοντό του ή διαβάζεις άρθρα γιατρών που τα γράφουν...ιατρικά γιατί πώς αλλιώς θα τα γράψουν και ψαρώνεις!Μόλις χθες έμαθα συζητώντας με την αδελφή μου ότι κ ο ανιψιός μου εμφάνισε ατοπική δερματίτιδα σε μεγάλη ηλικία,έβαλε την κρέμα που τους είπε η γιατρός κ πάει πέρασε...
Εγώ πανικοβλήθηκα κ περίμενα να έρθει το άσθμα!Ουφφφφ...θα κόψω το πολύ διάβασμα στο ίντερνετ μου φαίνεται!
Και φυσικά το κάθε παιδάκι δέχεται διαφορετικά την κάθε θεραπεία.
Εμάς με την aderma που της τη βάζω τώρα 2 ημέρες έχει φτιάξει πάααρα πολύ το δερματάκι της,ξαναγίνεται μαλακό κ μεταξένιο.
Ουφφφ

39Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Παρ Φεβ 04, 2011 12:37 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε κοριτσια ειμαι απελπισμενη,πηρα 30ευρω της αδερμα και της επειδινωσε τη κατασταση!!!!ειναι κατακοκκινη παντου,κ δν ξερω τι να κανω.
δλδ ειναισ ε εξαρση η ατοπικη,θα γυρισω στα παλια προιοντα της κασταλια,δλδ πρεπει να δωσω αλλα 30????? Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787 Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 534787

40Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Τρι Φεβ 08, 2011 8:38 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ωχχχχ γιατί???Τελικά τι της έβαλες???Είναι καθόλου καλύτερα?Εγώ της έβαλα τότε που το έγραψα μερικές ημέρες κ της έφυγαν τελείως.Μήπως την πείραξε κάτι άλλο???

41Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Τρι Φεβ 08, 2011 8:40 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
...γιατί 30 ευρώ???Εγώ την πήρα 19 αν θυμάμαι καλά!Πήρες την σωστή κρέμα?Exomega?

42Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Πεμ Φεβ 10, 2011 9:05 am

popibar

popibar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Aderma 30 ευρω? Εγώ θυμαμαι οτι αφου επαιρνα της Frezyderm και με βολεψαν πηρα Aderma γιατι ηταν λιγο φθηνοτερη και ειχε 15, το καλοκαιρι την ειχα παρει..

43Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Παρ Φεβ 11, 2011 11:35 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εεε από το καλοκαίρι έχει ανέβει 5-6 φορές το φπα...πες να πήγε 19 από 15,αλλά όχι και 30!!!!!

44Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Παρ Φεβ 11, 2011 11:45 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλε τοexwmega πηρα,30 πηγε μαζι με το αφρολουτρο.Συγκεκριμενα εκανε 18 η κρεμα και 11 το αφρολουτρο.Απο τοτε βαζω οτι περισσεματα εχω κ τοπικα κ περιμενω να περασει η εξαρση να ξαναδοκιμασω την aderma γτ πανω γραφει να μν χρησιμοποιειται οταν υπαρχει τραυματισμενο δερμα δλδ οταν ειναι σε εξαρση.Κ θα δοκιμασω αυριο να τν βαλω γτ σημερα ηταν λιγο καλυτερα.Αλλα μαλλον θα παμε σε εναν δερματολογο παλι να μας ξαναδει,παντως οτι ειναι διαφορετικα τα δερματακια τους σιγουρα.Παντως με τν κασταλια ημουνα ευχαριστημενη,κ μολις τελειωσει η aderma κατα κει θα παω παλι.

45Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Τετ Μάης 04, 2011 3:06 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τελικα πηρα της frezyderm αλλα αποσες δοκιμασα επιμενω της castalia.H καλυτερη με διαφορα.

Ασχετο,αλλα τωρα που πλησιαζει το καλοκαιρακι τα δικα μας παιδακια θελουνε συγκεκριμενο αντιηλιακο για την ατοπικη?Υπαρχει αντιηλιακο για παιδια με ατοπικη δερματιτιδα?

46Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Κυρ Μάης 08, 2011 12:09 pm

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμένα μου παρουσίασε ατοπική δερματίτιδα μετά το Πάσχα.
η παιδίατρος μου συνέστησε την lipikar της La Roche.
την πήραμε και σε 4 μέρες μέρες εξαφανίστηκαν τα σημάδια από τα ποδαράκια της.

47Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Παρ Μάης 20, 2011 11:13 pm

tnancy

tnancy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια γειά σας. Εμένα ο γιός μου έχει απο 10 μηνών περίπου ατοπική δερματίτιδα εμφανίστηκε την πρώτη φορά στην ουρά που λεμέ.Τώρα έιναι 4 χρονών και το πρόβλημα είναι πολύ πιο έντονο τον έχω πάει σε 4 δερματολόγους και δεν έχω δει βελτίωση έχω χρησιμοποίησει κρέμες και κρέμες, ασε δε το ATARAX με το κουτάλι.
Τωρα θα τον πάω στο Αττικό που ανοιξε παιδοαλλεργιολογικη κλινική μήπως κάνουμε κανένα τεστ και μάθουμε επιτέλους τι τον πειράζει.

48Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Τρι Ιουν 28, 2011 7:19 am

barbara

barbara
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μανουλες καλησπερα!!Ο μπεμπακος μου ειναι 8 μηνων σχεδον και πριν 2 εβδομαδες εμφανισε μικρα μικρα σπυρακια σε ολο το σωμα σαν δροτσιλες να το πω.ηρθε ο γιατρος το ειδε το παιδι και μας εδωσε κορτιζονη για 3 μερες.πραγματι το παιδι ηρεμησε αλλα μετα απο 2 μερες ξανα φουντωσε και αφου τον πηρα μεσα στον πανικο μου λεει μην ανχωνεσε δεν ειναι τιποτα απλα το παιδι εχει ατοπικη δερματιτιδα συνηθησε το,το 90% των ελληνοπουλων εχουν ατοπικη.το αποτελεσμα ειναι οτι θα παρω τηλεφωνο να κλεισω για να κανω εξετασεις στο παιδι γιατι βρε κοριτσια το παιδι δεν εχει καν φαγουρα και αυτα ειναι σπυρακια δεν ειναι εκζεματα.κι οταν τον βγαζω απο το μπανιο του και του εχω βαλει την ενυδατικη ειναι πιο χαλαρος.μεχρι 4 μηνων ειχε εκζεματα στα ποδαρακια(αγριο και ξηρο).παω να σκασω το παιδι εδω και 2 βδομαδες ειναι απο πανω μεχρι κατω με σπυρακια(δεν ειναι ανεμοβλογια)ετσι ειναι η ατοπικη?που κανατε καποιες μανουλες εξετασεις?και ποσο σας κοστισε?

49Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Τρι Ιουν 28, 2011 9:52 am

tnancy

tnancy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
barbara έγραψε:που κανατε καποιες μανουλες εξετασεις?και ποσο σας κοστισε?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΟΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΑΝΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΛΗΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΤΩΝ 5 ΕΥΡΟ.
ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΑ ΤΕΣΤ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 8 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ. ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 4 1/2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΥΠΟΦΟΡΕΙ. ΥΠΟΜΟΝΗ. ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

50Ατοπική δερματίτιδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ατοπική δερματίτιδα Παρ Αυγ 26, 2011 12:58 pm

Princess

Princess
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θα συμφωνησω με την Ολγα, ναι ειναι κληρονομικη η ατοπικη δερματιτιδα στο "πακετο" με τα 3... αλλεργικο ασθμα, αλλεργικη ρινιτιδα και ατοπικη δερματιτιδα. αν ρωτησετε καποιος απο την οικογενεια σας εχει καποιο ή παραπανω απο το "πακετο" των 3!

εμας εμφανιστηκε στους 10 μηνες περιπου, τον χειμωνα...ειναι ασπρουλα,
πηγαμε σε 2 δερματολογους και εκανα τεραααστια ερευνα στο ιντερνετ... θα συμφωνησω με την αλλη μανουλα που καμια φορα δεν ειναι καλα να ερευναμε τοοοσο πολυ... ειδα κατι φωτο στο ιντερνετ ατοπικης δερματιτιδας.... δεν περιγραφονται!

αυτο που επηρεαζει αρνητικα την Α.Δ. ειναι το κρυο, για αυτο οπως γνωριζετε εχει εξαρση τον χειμωνα, τα κατοικιδια ζωα, το τριχωμα τους, επαφη με τα ζωα, η χλωρινη της πισινας, η σκονη (οποτε παιζει τεραστιο ρολο η εξτρα καθαριοτητα του σπιτιου) ο ιδρωτας και το σαπουνι... το συστατικο δηλαδη.

το τι επηρεαζει θετικα ειναι το καλοκαιρι, ο ζεστος καιρος δηλαδη και φυσικα η πολυ καλη ενυδατωση.
δοκιμασα οπως κ εσεις διαφορες κρεμες, αυτο που κατεληξα ειναι η κρεμα της Αβεν, η Τριξερα και φυσικα την συνιστω!

γενικοτερα για την Α.Δ. οσο μεγαλωνει το μωρο θα εξασθενει.... ετσι λενε ολοι δηλαδη... με το να εχει Α.Δ. το μωρο σημαινει γενικα πως θα εχει ευαισθητο δερμα.... για παντα αλλα οχι την ατοπικη για παντα! τωρα για αλλεργιες τροφιμων και ασθμα, η πορεια θα δειξει αλλα δεν ειναι σιγουρο φυσικα αλλα ουτε και πιθανον!

εμενα η κορουλα μου εμφανισε πρωτα στα μαγουλακια, στις ακρες των χεριων, και των ποδιων... και μετα σε ολο το μηκος των χεριων, ποδιων, προσωπο.
ο κουνιαδος μου που ειχε Α.Δ. οταν ηταν μωρο ηταν γεματος παντου και μαλιστα με πηο(καλε πως γραφεται? ) μεχρι 7-8 χρονων και εξαφανιστηκαν ολα και ειναι πλεον αναισθητος σε ολα! οχι αλλεργικος!... οποτε...

τωρα το καλοκαιρι της εφυγε εντελως η Α.Δ.... θα δουμε τον χειμωνα τι θα μας περιμενει παλι...

να εχετε υποψη σας πως οι κρεμες με κορτιζονες τις βαζουμε ελαχιστο γιατι στην αρχη κανουν δουλεια αλλα μετα χειροτερευουν την ατοπικη... οποτε μονο σε εξτριμ καταστασεις πχ κνησμο και μονο στην αρχη... δηλ 2 περιπου φορες μονο...

υπομονη σε ολες μας και θα περασει!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις