Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Σημαντικό! Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Τετ Νοε 03, 2010 12:03 pm

errika

errika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Geia sas koritsia ti kanete egw oxi k toso kala !!!gennhsa ksumerwmata paraskeuhs 29/10 eixa mia polu duskolh genna kathws ap to prwi mou eixan valei 2 upotheta gia na mou erthoun oi ponoi .. telika otan arxisan oi dunatoi ponoi to vradu aapo tis 8 -9 mexri p gennhsa ourliaza k ekleiparousa gia kaisarikh den antexa tous ponous gt m valan 2 me 3 upotheta dn thumamai !!fwnaza les k me svazane enw dn akouga kamia alh na fwnazei ponousa polu epishs logo ths iwshs pou eixa dn mporousa na anapnew kl (gia to prwsopiko k to iatro tha sas ta pw se allo thema) eixa 7 diastolh k me shkwsan ap thn aithousa odinwn k me phgan sthn aithousa toketwn p tan pio katw h maia den me kratouse kan an dn htan o andras mou tha pefta vasika eixe hdh fanei to kefali tou mwrou ... sunergastika parolo p fwnaza polu sto sprwksimo telika gennhsa 12kai 30 to koritsaki mou htan 4160 oi iatroi dn me erapsan kala kai fugane me apotelesma na xasw arketo aima k na mhn mporw kan na shkwthw th2h mera ...to ti perasa sto nosokomeio tha sas ta pw se allo thema ena sas lew mia kopela gennhse monh ths sth aithousa odinwn gt den pernaga k pollu suxna oi maies tespa .. twra to mwro m einai kala k egw alla eimai polu xalia psuxologika ... htan na meinoume sta petherika mou exoun monokatoikia panw katw k exoun arketo xwro k dwmatia alla h pethera mou den mas thelei (enw m to peze psuxoula sthn arxh ) dn thn kathgorw logo enos atuxhmatos ths emeinan liga psuxologika ... k twra eutuxws exw th mhtera m p estw k sto duarh mas filoksenei ... leme me ton andra mou na poulisoume ta amaksi k na noikiasoume ena spiti na mhn exoume anagkh kanena alla gt re gmto toso kairo kalh m to peze k twra dn thelei to eggonh ths ftaiw egw twra na mhn thn afhsw na th dei pote ths ... ola strava mas pane o andras m htan na parei proagwgh k tipota telika ... ola anapoda apo oti to sxediazame o petheros mou paroti einai kalws anthrwpos tn kanei oti thelei h pethera m dn ths exw kanei kati gt??? alla fainotan oso hmoun egkuws oute kan na me rwthsei ti fullo einai k an einai kala to mwro antidrouse les k den kserei oti eimai egkuws ...gt tosh kakia h mana mou ksodepse ena soro lefta gia na mas parei pragmata sto mwro auth oute ena dwraki gia to prwto ths eggonh ...exei o theos tespa Sad

2Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Τετ Νοε 03, 2010 12:19 pm

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσακι μου καταρχας να σας ζησει!!!να χαιρεστε το μωρακι σας!!!κι εδω που τα λεμε τι μωρακι 4100 κοτζαμ παιδι ειναι!!!για την γεννα ξεχνα τα ολα,σημασια εχει να εισαι εσυ καλα!!!και μη νομιζεις οτι δε φωναζαν οι αλλες,εσυ δεν ακουγες γιατι ειχες το ζορι σου!
δε ξερω την κατασταση της πεθερας σου και δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα να σου πω οτι εμενα στο πρωτο ειχε τα μουτρα μεχρι το πατωμα και δε μιλιοταν γιατι ηταν αγορι και δε θα εμπαινε το ονομα της!και στο δευτερο που ηταν κοριτσι παλι δε μιλιοταν γιατι νομιζε θα βαζαμε το ονομα της μανας μου(που κανονικα αυτο ηταν το σωστο αλλα τεσπα).αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δε πατε σπιτακι σας να ησυχασετε και υποχρεωνεστε?οπως και να εχει οση βοηθεια και να εχεις οταν εισαι μεσα σε αλλου το σπιτι δε μπορεις να απαιτεις οση ησυχια ή οση καθαριοτητα θα ηθελες.
και οσο για την ψυχολογια σου ειναι φυσικο,πολλες λεχωνες νιωθουν ετσι!μην αισθανεσαι ασχημα γι'αυτο!!!κι εγω μεχρι τον τριτο μηνα εκλαιγα ακομη κι αν μαθαινα οτι πεθανε της ξαδερφης της γειτονισας της κουμπαρας μου το γατακι!!!!!!!τρεχα γυρευε!!!αφου ο γυναικολογος μου με πηρε τηλεφωνο να δει τι κανω και μου λεει σου εκλεισα συμβαση με την softex!!!!!!!!!με πηρανε ολοι στο ψιλο!!!!!!να προσεχεις να ξεκουραζεσαι και να τρως καλα!μη σταματησεις να παιρνεις σιδηρο και προπαντως γραψε τους ολους!!!!!!!!!σημασια εχει να ειστε εσυ το μπεμπακι και ο μπαμπας καλα!!!!!!!!
κι οτι χρειαστεις ετσι μωρε να τα πεις καπου να ξελαφρωσεις,να τα βγαλεις απο μεσα σου εδω ειμαστε!!!φιλακια!!! Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 417472

3Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Τετ Νοε 03, 2010 12:32 pm

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να σας ζήσει η πριγκίπισσα σας!! 4160 και φυσιολογικα??Πολύ λογικο μου φαίνεται να φώναζες απο τον πόνο!!! Όσο για την πεθερά σου τι να πω... δεν ειχατε συζητησει το θεμα της συγκατοικησης πριν γεννησεις?? ξαφνικα ειναι τοσο αρνητικη??? τι να πω!!! μην στεναχωριέσαι όπως είπες κι εσυ για όλους εχει ο θεος... κατι θα βρεθει... εσεις να ειστε καλα και το μωρο σας κι ολα τα αλλα θα ερθουν....

http://www.savetheplanet.gr

4Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Τετ Νοε 03, 2010 12:58 pm

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καταρχην να ξερεις οτι λιγο  πολυ ολοι εχουμε προβληματα...οικονομικα,με την πεθερα και δεν συμμαζευεται.Αυτη την στιγμη χαλαρωσε και αφοσιωσου στο νεο μελος της οικογενειας,αν θελεις βαλτε κατω τα οικονομικα σας και δες αν σας παιρνει να νοικιασετε μονοι σας,αν οχι ακομα μην βιαστεις εχει ο Θεος ολα θα γινουν σιγα σιγα!Και μην νομιζεις οτι σου μιλαω εκ του ασφαλους....ο αντρας μου ειναι ανεργος απο τον Ιουλιο!λοιπον συνεχιζω,γραψε λιγο την πεθερα σου στα ....αντε μην πω τωρα και κοιτα το μικρακι σου!

Ερωτηση=γιατι δεν εκανες επισκληριο?και εγω μπηκα με προκληση,γεννησα μετα απο 10 ωρες 4220κ. την κορη μου  φυσιολογικα αλλα πονεσα περιπου την τελευταια μιση ωρα,πριν με την επισκληριδιο ημουνα μια χαρα!

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δυστυχώς erika,συμβαίνει συχνά κάποιοι απο το νοσοκομειακό προσωπικό να μην κάνουν καθόλου καλά τη δουλειά τους με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται οι γυναίκες εκείνη ακριβώς την στιγμή που έχουν και την περισσότερη ανάγκη για στήριξη και φροντίδα!
Ευτυχώς είχες την συμπαράσταση του άντρα σου και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό!!
Εσύ έκανες ότι καλύτερο μπορούσες και τα έβγαλες πέρα παρά τις τόσες δυσκολίες! Εχεις ένα υπέροχο μωρό στην αγκαλιά σου και πρέπει να είσαι πολύ περήφανη γι αυτό!!

...Οσο για την πεθερά, το είπες και μόνη σου οτι έχει ψυχολογικά προβλήματα. Πολύ συχνά άνθρωποι που δεν τα πάνε καλά με τον εαυτό τους εκδηλώνουν ζήλια για τα όμορφα πράγματα που καταφέρνουν οι άλλοι. Είμαι σίγουρη οτι τελικά θα σας βγεί σε καλό που δεν θα μείνετε μαζί της.

Θα σε συμβούλευα να μην αγχώνεσαι για τίποτα αυτό τον καιρό. Αφοσιώσου στο μωράκι σου που σε χρειάζεται πάρα πολύ αυτή τη στιγμη.
Ασε τον άντρα σου να φροντίσει για το σπίτι και τα χρήματα. Στην συγκεκριμένη στιγμή αυτός πρέπει να τα αναλάβει αυτά.
Παρ΄ολλες τις αναποδιές, φρόντισε να απολαύσεις αυτές τις μέρες δίνοντας όλη την προσοχή μωράκι σου. Το δικαιούσαστε και οι δυό!!

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ερρικα μου να σου ζησει το κοριτσακι σου και εσυ να εισαι σιδερενια..εζησες την σπουδαιοτερη στιγμη της ζωης σου με πονο και ασχημη συμπεριφορα,εισαι και σε πολυ ευαλωτη ψυχολογικη κατασταση τωρα,σε καταλαβαινω..δεν θα σου χρυσωσω το χαπι,η τραυματικη εμπειρια της γεννας δεν θα σε εγκαταλειψει συντομα,αλλα θα ξεχασεις!αυτο που εχει σημασια ειναι η κορακλα σου που μπορει να σε ζορισε και να τη ζορισες κι εσυ αλλα τωρα ειναι εδω,την κρατας αγκαλια και αυτο πρεπει να το ζεις..περασα κι εγω κατι παρομοιο και δεν ευχαριστηθηκα το παιδι μου οπως επρεπε και οπως ονειρευομουν,γεννησα ενα σχετικα μεγαλο μωρο χωρις επισκληριδιο,πολυ γρηγορα και υπεφερα κατα τη γεννα..ψυχολογικα ημουν απο περιεργα εως χαλια,ηθελα τον αντρα μου συνεχεια διπλα μου,ηθελα να παω σπιτι μου,ηθελα να παψω να ποναω,ηθελα να εξαφανιστουν τα αιματωματα απο το προσωπο και το σωμα μου,ηθελα να ξεκουραστω,να κοιμηθω..ειναι ενα σταδιο που θελει προσοχη και υποστηριξη αλλα το περναμε ολες,αλλες λιγοτερο,αλλες περισσοτερο..με λιγα λογια,δεν εισαι μονη,οτι νιωθεις μπορεις να το βγαζεις στον αντρα σου,στη μαμα σου,σε εμας και θα δεις οτι θα νιωσεις καλυτερα!!οσο για την πεθερουλα..αστην να κουρευεται,καλυτερα που δεν μενετε μαζι της,πιστεψε με ειναι το χειροτερο για την ψυχολογια σου αυτην την στιγμη..το μονο που θα σου προσφερει ειναι νευρα,κλαμμα και δραμα!!μεινε στη μαμα σου μεχρι να σταθεις και μην στεναχωριεσαι Crying or Very sad εχει ο Θεος,αρκει να εχουμε την υγεια μας και να μην μας παιρνει απο κατω!!πολλα φιλακια και οτι χρειαστεις,εδω ειμαστε!

ireneAG


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ερρικα να σου ζησει το μπουμπουκακι σου!
μη στεναχωριεσαι για κανεναν, σιγουρα ειναι δυσκολα αλλα θα βρεθει η ακρη σιγουρα!
Να κοιτας μεσα στα ματια της μικρης σου και απο εκει θα ανοιγετε πια ολος ο κοσμος μπροστα σου, θα γαληνευει η ψυχη σου!
απο κει να αντλεις δυναμη και ολα θα φτιαξουν!

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καταρχην να σου ζησει το τεραστιο μωρο σου!χαρα στο κουραγιο που το γεννησες φυσιολογικα!κατα τα αλλα γραψτους,εισαι σε περιοδο λοχειας κ οι ορμονες σου κανουνε παρτυ!
οταν εμεινα εγκυος δεν ελεγε σε κανεναν οτι ειμαι αλλα δεν ρωτουσε ουτε εμενα πως τα παω!οταν γεννηθηκε το μωρο οχι δωρο να του φερει αλλα ουτε στην κλινικη δεν ηρθε!γιαυτο σου λεω να μην αχγωνεσαι αφησε την στη μερια της κ κοιτα να σαι καλα με την μπουμπου σου!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοπέλα μου να σου ζήσει το μωράκι!!!
Προσπάθησε να το χαρείς γιατί κι εγώ όλο έκλαιγα και αγχωνόμουνα στην αρχή και τώρα σκέφτομαι οτι ήμουνα χαζή και έχασα πολλά απο τα συναισθήματα που είχα να δώσω στο μωράκι μου.Όσο για τις στραβές.... κρατηθείτε γερά και θα περάσει:Ρόδα είναι και γυρίζει.... Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 417472

10Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Πεμ Νοε 04, 2010 2:50 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι!! τέτοιο μωρό και το κατάφερες με φυσιολογικό τοκετό, μπράβο σου!
θα σου πω οτι είστε τυχεροί.
πρώτα πρώτα έχετε την υγεία σας. εγώ όταν γέννησα δεν χαρήκαμε το μωρό μας γιατί είχαμε προβλήματα υγείας.
μετά είστε τυχεροί που δεν θα μείνετε στην πεθερά σου. κανένας που έμεινε στο ίδιο σπίτι με τα πεθερικά του δεν πέρασε καλά.
το οικονομικό είναι ένα παροδικό θέμα πολύ σημαντικό αλλά όχι το σημαντικότερο. σας εύχομαι τα καλύτερα

11Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Πεμ Νοε 04, 2010 2:54 am

tettamar


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γλυκια μου καλο κουράγιο,όλα θα πανε καλα. Υπομονή λίγο θέλει. Το θεμα πεθερες ειναι μεγάλο και πονεμενο,κι εγω εχω τραβήξει πολλά. Να φροντίζεις το μωράκι και τον εαυτο σου και μην σε νοιάζει για τίποτ' άλλο!!!

12Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Πεμ Νοε 04, 2010 10:26 am

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Na sou zisei to terastio moro sou!!!
Ola ta alla tha erthoun siga siga me ti seira tous!!!!!

13Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Πεμ Νοε 04, 2010 2:26 pm

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΜΠΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΣΤΙΣ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΕΦΑΓΑ ΥΠΟΘΕΤΟ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ/4750 ΚΙΛΑ/ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ τον παραμικρο πονο.Η ΠΕΘΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΤΕΙΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΤΑ ΟΣΑ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ.ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ.ΜΗ ΧΑΝΕΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ

14Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Πεμ Νοε 04, 2010 3:52 pm

errika

errika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
katarxhn na sas upereuxaristhsw oles sas gia tis sumvoules sas to kserw exete dikeio to mwro panw apo ola ... apla stenaxwriemai gt hthela ola na nai etoima gia th zouzouna mou k na mhn angxonomaste twra .. oso gia thn pethera m exei o theos tha to skeftw polu an tha ths ksanamilhsw .. koritsia thelw EPIGONTWS tis sumvoules sas mou exoun kanei to kefali kazani oson afwra to mwro k to taisma mou trwei polu anti na xasei (exase phge 3900 ) alla meta ksanaphre kila einai 4200 kai kati k den exoume kleisei 10 meres akoma ths dinw sththos k an den xwrtenei m pan na ths dinw k 60grammaria kseno ela nte p einai peinala ... (alla ftaiw k egw gt me to p klaiei panikovalomai k amesws thn allazw k ths dinw gala ) a kati akomh thelei na koimatai me to sththos sto stwma aliws xazeuei k klaiei k dn koimatai uphrksan stigmes p dn koimhthke 5 wres ... bohthste me ligo gt exw mperdeutei ... oswn afwra gia th genna eixa zhthsei episklhridio alla m xe pei o iatros oti tha doume ekeinh th stigmh pws tha ta paw k telika otan hrthe h wra k dn antexa o iatros afantws k oi maies dn me akougan ..... Sad (kalutera omws ) to mono provlhma p exw einai pws mou xalarwse h ourodoxws h ourhtra tespa k exw akratia dn niwthw kan otan thelw na paw toualeta alla auto einai perastiko apo oti m pan ...sas filw gt ksupnhse h mpooumpouuuuuu h xwntroula mou Razz

15Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Παρ Νοε 05, 2010 12:22 am

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όλα αυτά που λες για το φαγητό της μου θυμίζουν τον γιο μου, που ήταν κι αυτός πολύ πολύ πεινάλας. Δεν χόρταινε από μένα και έπινε και ξένο, αλλά διπλάσιες ποσότητες από το "φυσιολογικό" της ηλικίας του. Μην ανησυχείς. Είναι ένα μεγάλο μωρό, με αυξημένες διατροφικές ανάγκες, που όμως θα αρχίσει να σου κοιμάται σερί πολύ πιο γρήγορα από ένα μικρό μωράκι! Κατά τα άλλα, μην αγχώνεσαι, πρόγραμμα δεν πρόκειται να έχετε ακόμα, άλλες φορές θα κοιμάται πολύ, άλλες λίγο, άλλες καθόλου, άλλες φορές θα κλαίει, άλλες όχι, είναι πολύ νωρίς ακόμα! Κι εγώ πανικοβαλλόμουν με το παραμικρό (σε αντίθεση με τον άντρα μου που είναι τέρας ψυχραιμίας), αλλά τελικά κατάλαβα ότι μόνο κακό κάνει ο πανικός. Βέβαια, να ξέρεις ότι ο πανικός οφείλεται και στις ορμόνες της λοχείας. Είναι λογικότατο να τα βλέπεις όλα βουνό, αλλά σιγά σιγά θα περάσει.
Η πεθερά να πάει να... Απλά πρόσεξε μην τσακωθείτε πολύ με τον άντρα σου γι'αυτό το θέμα. Ποια είναι η άποψή του?
όλα θα στρώσουν σιγά σιγά!!!

Φιλάκια Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 893968

16Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Παρ Νοε 05, 2010 12:30 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
errika να σου ζησει το μωρο σου !
Θα σε συμβουλευα για το καλο το δικο σου κ του μωρου, να αρχισεις να βλεπεις αλλιως τα πραγματα.
Α. Εχεις ενα υγιες μωρο!
Β.εισαι υγιης εσυ και ο αντρας σου.
Γ.εισαι τυχερη που εχεις την μαμα σου και σας βοηθαει.
Δ.ειστε τυχεροι που ο αντρας σου εργαζεται και δεν ειναι ανεργος.
Αρα...ολα γινονται.Κανε focus στο μωρο σου,και τα πραγματα θα φτιαξουν! Smile

17Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Παρ Νοε 05, 2010 12:34 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το παιδι πηρε βαρος, δεν εχεις κανενα λογο να δωσεις συμπληρωμα!
Αυτο ειναι λαθος!
Το οτι τρωει συχνα δεν σημαινει οτι δεν χορταινει (αυτο ειναι μια μπαρουφα!). Δεν εχει βρει ρυθμο ακομα, εσυ θα δινεις το στηθος σου οποτε θελει το παιδι σου, μια χαρα χορταινει.
Ο θηλασμος θα κανει μεγαλο καλο και στους δυο σας,και απο αποψη υγειας και ψυχολογιας.Βοηθαει να εχουμε πιο ηρεμη λοχεια.
Ασε τις βλακειες που σου λενε χορταινει-δεν χορταινει, κανεις δεν ξερει, στο κατω κατω σου ζυγιζουν το βυζι με το ματι για να κερουν αν εχεις γαλα???

18Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Παρ Νοε 05, 2010 1:28 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Το παιδι πηρε βαρος, δεν εχεις κανενα λογο να δωσεις συμπληρωμα!
Αυτο ειναι λαθος!
Το οτι τρωει συχνα δεν σημαινει οτι δεν χορταινει (αυτο ειναι μια μπαρουφα!). Δεν εχει βρει ρυθμο ακομα, εσυ θα δινεις το στηθος σου οποτε θελει το παιδι σου, μια χαρα χορταινει.
Ο θηλασμος θα κανει μεγαλο καλο και στους δυο σας,και απο αποψη υγειας και ψυχολογιας.Βοηθαει να εχουμε πιο ηρεμη λοχεια.
Ασε τις βλακειες που σου λενε χορταινει-δεν χορταινει, κανεις δεν ξερει, στο κατω κατω σου ζυγιζουν το βυζι με το ματι για να κερουν αν εχεις γαλα???

Ακριβώς. Κι εξάλλου, μόνο αν πίνει το παιδί αποκλειστικά από σένα θα καταλάβει ο οργανισμός σου πόσο γάλα θα πρέπει να παράγει. Το συμπλήρωμα το μόνο που κάνει είναι να "κόβει"
από το δικό σου γάλα και σιγά σιγά να μειώνει τη γαλακτοφορία. Τα σχόλια του τύπου "δε χορταίνει, δωστου ξένο" ευθύνονται για τη διακοπή της γαλουχίας σε πολλές γυναίκες που ήθελαν να θηλάσουν... Και αν τρώει κάθε δύο ώρες, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και μπορείς να φέρεις πάντα το οικονομικό στο προσκήνιο, ότι γλιτώνεις πολλά χρήματα με το θηλασμό, γιατί μερικές δεν καταλαβαίνουν κανένα άλλο επιχείρημα...
Ο δικός μας παιδίατρος μας είπε να μην του δίνουμε ούτε νερό - και όλες πέσαν να με φάνε, "τι, ούτε νερό? θα αφυδατωθεί το παιδί, θα πάθει αυτό, εκείνο..."
Είναι επίσης φυσιολογικό να σε παίρνει από κάτω μερικές φορές, και να τα βλέπεις όλα μαύρα, αλλά όπως είπε και το λιτσάκι, είστε καλά στην υγεία σας, είστε μαζί κι αγαπημένοι, και υπάρχει μια δουλειά. Όλες μας, πάνω κάτω, ονειρευόμασταν ότι όταν κάνουμε εμείς παιδιά θα έχουμε και το κουράγιο και την αντοχή και τα άπειρα χρήματα και το τεράστιο σπίτι να τους δώσουμε όλα όσα ονειρευτήκαμε, αλλά το μόνο που χρειάζονται αυτά είναι η μαμά τους και ο μπαμπάς τους και ένα ήρεμο περιβάλλον γεμάτο αγάπη. Χαμογέλα λοιπόν, και όταν θες να τα χώσεις, ξέσπασε στο forum. Κι αν θες να ανάψουν και τα αίματα στήνουμε και εικονικούς καυγάδες αμα λάχει Razz
Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 186566 Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 186566 Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 186566
Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 215994 Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 215994 Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 215994

19Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Παρ Νοε 05, 2010 6:10 pm

errika

errika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
auto ekana exw kopsei to kseno apo xthes alla den kanei kaka me to diko mou mono zorizete ... Razz oswn afwra ton upno epishs einai fusiologiko na mhn exei programma einai aparaithto kathe 3 wres mono na ksupnaei ? emena koimatai pandos 2mish me treis wres k meta to mpanaki parapanw na to ksupnw na to taizw>>?? mia maia etsi m pe alla dn to kanw pouuuuuuuuuf auta einai s kanoun ena kefali kazani k den ksereis pion na protoakouseis pandws sunexizw na to thulazw k opote peina tou dinw epishs kati akomh ap th laimargeia ths sxedwn kathe fora mou pnhgete alla th anapodogurizw k ths xtupw thn platoula .// Sad Sad mia akomh erwthsoula ta rammata feugoun mona tous etsi ? meTA apo poses meres gt eimai sthn 9h mera twra p gennhsa k mou feugoun ...

20Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Παρ Νοε 05, 2010 11:46 pm

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γεια σου ερρικα να σου ζησει το μωρακι σου!Καταρχην θα συμφωνησω με τα δυο κοριτσια πιο πανω.Κοιτα ειναι φυσικο να μην σου κανει κακα ευκολα οταν μια δινεις στηθος και μια ξενο.Και να ξερεις οτι με τον θηλασμο δεν ειναι απαραιτητο να κανει κακα καθε μερα αρκει να μην δειχνει ανησυχια το μωρο.
Κι εγω σου λεω να κοψεις το συμπληρωμα οσο ειναι νωρις αλλιως θα αναγκαστεις να κοψεις τον θηλασμο και ειναι κριμα αφου μια χαρα τα εχεις καταφερει.Μια χαρα μου ακουγεται να ξυπναει καθε 3 ωρες να φαει,σκεψου οτι υπαρχουν μωρακια που ειναι κολλημενα στο στηθος πρωι μεσημερι βραδυ....
Δεν χρειαζεται να ξυπνας το μωρο για να φαι...οταν πεινασει θα σε ενημερωση,μεινε ησυχη!
Τελος θα σου ελεγα να κλεισεις τα αυτια σου και να ακολουθησεις το ενστικτο σου με υπομονη,επιμονη και χαρα για το μωρακι σου!

21Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Παρ Νοε 05, 2010 11:50 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οπως λεει και η selini-giorgos απο πανω μου Razz

για τα κακα μην αγχωνεσαι, οταν θηλαζουν αποκλειστικα μεχρι κ μια φορα την βδομαδα ειναι φυσιολογικο. Αν πρηζεται πολυ η κοιλια του και δυσανασχετει μπορεις να του μαζευεις ελαφρως (κ ηπια) τα ποδαρακια στην κοιλιτσα του, ή με μια μπατονετα με ελαιολαδο γυρω απο τον πρωκτο και παλι ηπια, ρωτα τον παιδιατρο να σου δειξει πως θα το κανεις. Αλλιως υπαρχουν τα βρεφικα υποθετα γλυκερινης αλλα αυτα με μετρο και παλι με την υποδειξη του παιδιατρου, ειναι καλο το εντερο να λειτουργει με φυσικους τροπους και οχι συχνα υποβοηθουμενο απο υποθετα. Don't worry παντως Cool
εσυ την δουλεια σου, οποτε κ οσο θελει το μωρο στο στηθος Smile η συχνοτητα θηλασμου μπορει αν βοηθησει στην δυσκοιλιοτητα (η ληψη υγρων γενικα βοηθαει).
Το βραδυ ειναι καλο για την γαλουχια να θηλαζει μια φορα τουλαχιστον (το διαστημα 12-4 το πρωι).

22Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Σαβ Νοε 06, 2010 3:11 am

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ερρικα κανε οτι σου λεει το ενστικτο σου,μηναγχωνεσαι με τα ραμματα πεφτουν μεσα σε λιγες μερες,αναλογα τον οργανισμο κτλ.Εμενα μου επεσαν μεσα σε 6 μερες,ηρθε η μαια με κοιταξε κ μου ειπε οτι δεν φαινοταν καν οτι ειχα γεννησει,παντα οι πληγες μου εκλειναν τρομακτικα γρηγορα..θηλαζεις το μωρακι σου συμφωνα με τις δικες τουαναγκες,οποτε πειναει βαλτο στο στηθος κι ολα θα στρωσουν,θα βρει το ρυθμο του,θα κανει κ κακα του!μην ακους τις βλακειες της καθε μιας,εαν το μωρο εχει 5-6 λερωμενες πανες την ημερα,εαν παιρνει βαρος κτλ σημαινει οτι χορταινει..μην δινεις ξενο,εφοσον εδραιωθηκε η γαλουχια ειναι κριμα να σταματησει(γιατι αυτο θα γινει με το ξενο στο τελος)και το γμτ θα ειναι οτι θα μετανιωνεις που ακουγες τι λεει ο ενας κ ο αλλος..

23Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Κυρ Ιαν 09, 2011 2:21 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ενα μεγαααλο μπραβο απο εμενα για το οτι καταφερες να γεννησεις υπο τετοιες συνθηκες τις οποιες δεν θα σχολιασω γιατι θα πω τα χειροτερα.
Μεσα στην μαυριλα που εσυ βλεπεις, υπαρχει και ενα μικρο φωτακι που ειναι το μωρακι σου. Αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα και συντομα θα δεις οτι θα σε κανει ευτυχισμενη και ολα τα αλλα θα μοιαζουν μικρα και ασημαντα. Εχεις δικιο να εισαι πικραμενη αλλα πιστεψε με δεν θες να ζεις στο ιδιο σπιτι με εναν ανθρωπο που δεν σε θελει και κυριως εχει ψυχολογικα προβληματα. Μακρυα και αγαπημενοι. Ευχομαι το μωρακι σου να ειναι υγιεστατο και ευτυχισμενο στη ζωη του! Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. 417472

24Σημαντικό! Απ: Duskolh genna k twra polles apogohteuseis .. Κυρ Ιαν 09, 2011 3:25 pm

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
glyko mou koritsi na sou zisei to mwraki sou...15 meres prin gennisw kai 37 afou gennisa eixa tin pethera m spiti mou taxa gia voitheia i mama m menei apo katw alla doulevei e kai i pethera mou zei 700 km makria ithele na erthei kai kala ekane ...na simeiwsw oti i pethera mou einai anupofora dotiki dld se prizei gia to fagito , sikwnete na katseis ktl kai ola apo kalo alla einai spastiko toulaxiston gia emena otan eimai mesa sto spiti m na eimai oli mera upoxrewmwni sti "mitera tereza"telospantwn afto pou xakinisa na lew einai oti oti anthrwpos k na einai i pethera s poso mallon an einai san ti diki sou otan eisai lexwna thes ti mana sou i kai akoma kalutera mono ton antra sou...egw den eixa epiloxei katathlipsi alla mou dimiourgithike terastio thema me tin pethera mou pou akoma k twra pou perasan 8 mines sti skepsi k mono me pianei panikos toso polu enoiwsa oti i uparxi tis mou katestrepse tis omorfoteres sigmes tis zwis mou,,

gi afto loipon strimwxteite sti manoula sou ase na perasei ligos kairos kai otan tha eisai pio dunati xanakante mia apopeira na sizitisete ti sugatoikisi me tin pathera....

kali dunami

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις