Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
119 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 119 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια μου!
Θέλω να ρωτήσω τις κοπέλες που θήλασαν και θηλάζουν αν ξέρουν...
Η κουμπάρα μου γέννησε στις 4 Σεπτέμβρη!Θηλάζει τη μικρούλα Άννα - Μαρία,αποκλειστικά!
Κάποια στιγμή,το γάλα άρχισε να μειώνεται από τον ένα μαστό κι έτσι εκείνη ξεκίνησε να βάζει το μωρό στο στήθος που είχε το περισσότερο γάλα πιο συχνά,για να χορταίνει!

Μετά από μέρες διαπίστωσε οτι ο μαστός που παρήγαγε το λίγο γάλα(10γρ) ξεφούσκωσε τελείως και
δε βγάζει τίποτα!!!!
Μπόρει να κάνει επαναγαλακτισμό στο ένα μόνο στήθος?

Θα ξαναμιλήσω σε λίγο μαζί της,να σας πω κι άλλες λεπτομέρειες.....

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ax κοπελα μου τι να σου πω δεν ξερω πως θα το επαναφερει το μονο που θα σου πω ειναι οτι συμβαινει σε πολλες κοπελες το ενα στηθος να ειναι πιο αδειο απο το αλλο μαλιστα το ιδιο μου συμβαινει κι εμενα αυτη την στιγμη με το που τον βαζω στο πιο αδειο πινει λιγακι και μετα παραπονιεται και ετσι τον βαζω απο την αλλη και συνεχιζει αλλα δεν εγκαταλειπω τον βαζω παντα πρωτα απο τον αδειο ας το πουμε για να μην χασω το παιχνιδι και δεν κατεβαζει καθολου μετα....

Ας μας πουν οι εμπειροτερες τι μπορει να γινει!

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομιζω οτι ειναι λογικο απο την στιγμη που του προσεφερε μονο το ενα στηθος να σταματησει να παραγει γαλα το αλλο.Ειπαμε οτι ο θηλασμος ειναι μια σχεση προσφορας και ζητησης,δηλαδη οσο θηλαζει μια γυναικα θα εχει γαλα,οαταν σταματαει να θηλαζει σταματαει και η παραγωγη.Δεν ξερω ποσο καιρο εχει σταματησει να θηλαζει απο το ενα στηθος αλλα θελω να πιστευω πως αν αρχισει συστηματικα σε καθε γευμα να τον βαζει πρωτα απο εκεινο το στηθος ισως να επαναφερει την γαλουχια.Γενικα στα γευματα δινουμε πρωτα π.χ το δεξι στηθος και στο επομενο γευμα ξεκιναμε με το αριστερο.Εναλλαξ δηλαδη,διαφορετικα αν δινει μονο το δεξι στηθος για παραδειγμα θα μειωθει η παραγωγη απο το αριστερο.

mamika

mamika
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πριν απο περιπου μια εβδομαδα το επαθα και εγω αυτο. Ξαφνικα κοπηκε το γαλα απο το ενα στηθος και για να τρωει το μωρο και να χορταινει την εβαζα απο το αλλο με αποτελεσμα να στερεψει και αυτο. Εγω τρελαθηκα, διοτι εχουμε και θεμα με το βαρος της μπουκιτσας μου και δεν μας παιρνει να χανουμε κιολας... Πηγαμε στην παιδιατρο και μας εδωσε συμπληρωμα, 3 γευματα την ημερα. Της το εδωσα για 2 ημερες, μεχρι που μου εφυγε το αγχος και ξανακατεβηκε γαλα και αυτη τη φορα ειναι πολυ περισσοτερο απο πριν (και απο τα δυο στηθη)! Πιστευω πως εχει αγχωθει υπερβοληκα και γιαυτο της κοπηκε.

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΠΡΕΠΕΙ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ...ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ....ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ,ΒΡΑΔΙΝΟ,ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΓΑΛΑ

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamika έγραψε:Πριν απο περιπου μια εβδομαδα το επαθα και εγω αυτο. Ξαφνικα κοπηκε το γαλα απο το ενα στηθος και για να τρωει το μωρο και να χορταινει την εβαζα απο το αλλο με αποτελεσμα να στερεψει και αυτο. Εγω τρελαθηκα, διοτι εχουμε και θεμα με το βαρος της μπουκιτσας μου και δεν μας παιρνει να χανουμε κιολας... Πηγαμε στην παιδιατρο και μας εδωσε συμπληρωμα, 3 γευματα την ημερα. Της το εδωσα για 2 ημερες, μεχρι που μου εφυγε το αγχος και ξανακατεβηκε γαλα και αυτη τη φορα ειναι πολυ περισσοτερο απο πριν (και απο τα δυο στηθη)! Πιστευω πως εχει αγχωθει υπερβοληκα και γιαυτο της κοπηκε.
Μην αγχώνεσαι γιατί όντως επηρεάζει!
Όμως δε στερεύει και να μη φοβάσαι. Αν θηλάζεις αποκλειστικά και το μωρό έχει ελευθερη πρόσβαση στο στήθος, θα έχεις τόσο γάλα όσο χρειάζεται το μωράκι σου. Ίσως σου δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι δεν είχε γιατί το μωρό θήλαζε πιο πολυ? Αν είναι έτσι, πιθανόν να πέρασε άλμα ανάπτυξης, τότε τρώνε πολύ περισσότερο για να αυξήσουν την παραγωγή της μαμάς με αποτέλεσμα να φαίνεται σαν να μην έχουμε γάλα! Κι εγώ κάθε φορά που συμβαίνει προβληματίζομαι, παρόλο που ξέρω τι γίνεται.

Molly για το θέμα της κουμπάρας σου, συμφωνώ με τη nomikoula, νομίζω έτσι πρέπει να κάνει, αν και δεν είμαι ειδικός.

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αν δεν εχει καθολου η ελαχιστο γαλα με αποτελεσμα το μωρο να μην καθεται καθολου να θηλασει απο τον μαστο της, θα πρεπει να ξεκινησει συστηματικες αντλησεις απο τον συγκεκριμενο μαστο για να κανει επαναγαλακτισμο.
το καλυτερο θα ηταν καθως το μωρο θηλαζει απο τον ενα μαστο να εχει το θηλαστρο να κανει αντληση ταυτοχρονα απο το αλλο
ετσι θα εχει γρηγοροτερα αποτελεσματα
παντα να δοκιμαζει ομως εστω οσο κατσει να βαζει το μωρο να θηλασει απο τον μαστο με το προβλημα, οι θηλαστικες κινησεις-ακομα και το πιπιλισμα, εχουν αποτελεσμα και ειναι πολυ σημαντικες
αφοτου επιστρεψει το γαλα της θα επιστρεψει κ το μωρο στο στηθος Very Happy

http://nov08mommies.forumotion.net

euaggelia83


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kalhspera ki apo mena
apo oso kserw apo ta ma8hmata psuxoprofulakshs pou ekana kai apo thn empeiria mou (8hlasa ton megalo 8mhnes kai o mikros einai 7.5 kai sunexizoume)to mwro 8a prepei na 8hlazei apo to ena sth8os 20 lepta kai meta apo to allo kai enalla3 mexri na edrew8ei o 8hlasmos pou tote 8a einai sth8os kai geuma kai otan ftasei sto stadio mono prwi kai vradu to paidi 8a sou deixnei an xortase me to ena h 8elei kai to allo.
egw 8a ths proteina na vazei to mwro ka8e 2 h 3 wres sto sth8os pou den exei gala kai meta na to vazei sto allo kai meta pali se auto pou de exei.an to mwro den antapokri8ei kai klaiei kalo einai na parei ena kalo 8hlastro kai na to krataei gia kane misawro....
epanagalaktismos ginetai alla 8elei upomonh epimonh kai xalarwthta...kai na mhn agxwnetai akomh kai an xreiastei na dwsei ligo sumplhrwma...
elpizw na ta kataferei!kalh dunamh

eleni_23

eleni_23
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
etsi imoun kai ego to ena stithos ebgaze para polu ligo kai o paidiatros pou exoume einai sunboulos thilasmou mou eipe na bazo to thilastro ana 2 ores kai apo ekei pou ebgaza 10 bgazo 60 einai paragogi oso to douleueis toso tha bgazei..

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
protoula έγραψε:αν δεν εχει καθολου η ελαχιστο γαλα με αποτελεσμα το μωρο να μην καθεται καθολου να θηλασει απο τον μαστο της, θα πρεπει να ξεκινησει συστηματικες αντλησεις απο τον συγκεκριμενο μαστο για να κανει επαναγαλακτισμο.
το καλυτερο θα ηταν καθως το μωρο θηλαζει απο τον ενα μαστο να εχει το θηλαστρο να κανει αντληση ταυτοχρονα απο το αλλο
ετσι θα εχει γρηγοροτερα αποτελεσματα
παντα να δοκιμαζει ομως εστω οσο κατσει να βαζει το μωρο να θηλασει απο τον μαστο με το προβλημα, οι θηλαστικες κινησεις-ακομα και το πιπιλισμα, εχουν αποτελεσμα και ειναι πολυ σημαντικες
αφοτου επιστρεψει το γαλα της θα επιστρεψει κ το μωρο στο στηθος Very Happy


Με καλυψες!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις