Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η μπεμπα μας ειναι 2,5 μηνων και θελω να σας ρωτησω ποτε πηγατε τα μωρα σας επισκεψεις σε σπιτια που εχουν παιδακια και ποτε δεχτηκατε επισκεψεις απο οικογενειες με παιδια ?
ρωταω γιατι η παιδιατρος μας μας ειπε να αποφευγουμε να φερνουμε σε επαφη την μπεμπα με τα παιδια που πανε παιδικο και γενικα να μην την πηγαινουμε σε κλειστους χωρους π.χ. mall. βολτα την βγαζουμε σχεδον καθε μερα.

Ήρια

Ήρια
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αυτο κανανμε και εμεις ... Αργησαμε πολυ να την φερουμε σε επαφη με παιδακια ειδικα αν πανε παιδικο δεν το συζητω τουλαχιστον μεχρι 7 μηνων και βολτα την πηγαιναμε στα Mall ή κάπου εξω αν ειχε καλο καιρο ποτε σε κλειστο χωρο !!! Αυτο τηρησαμε μεχρι καποιους μηνες και ολα πηγαν τέλεια!!!

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οκ αλλα θελουμε να παμε επσκεψη στην βαπτιστηρα μας. οι κουμπαροι μας εχουν ενα παιδακι 4 ετων και την μικρη που ειναι 2,5 ετων. την δικια μας να την αφησω σπιτι ή να την παρουμε μαζι μας ?

Ήρια

Ήρια
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοίτα αν και εσείς νομίζετε οτι θα ειναι καλυτερα να μεινει σπιτι και εχετε φυσικα ανθρωπο να την αφησετε να την αφησετε!!!! Για να πατε με την μπεμπουλα σας βεβαιωθειτε οτι τα παιδακια ειναι πολυ καλα στην υγεια τους ... εκτος αν εχει καποιο δωματιο και την αφησετε εκει να μην ερχεται σε επαφη με τα αλλα παιδακια .... Εγω ημουν λιγο φοβητσιαρα σε αυτο το θεμα μεχρι τουλαχιστον η μικρη μου να κλεισει και τους 7μηνες !!! Εμεις αν επρεπε να παμε σε επισκεψη με παιδακια την αφηναμε στην πεθερα μου γιατι ολο και θα την πασπαλιζαν τα μικρουλια και ολο και καμια μυτουλα θα τρεχει !!! ισως και να ειμαι υπερβολικη δεν ξερω!!

maria2010

maria2010
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμεις απο 40 ημερων τον πηγαιναμε σε σπιτια με παιδακια, πιτσιρικια στο σπιτι ερχονταν και λιγο νωριτερα και πηγαιναμε σε κλειστους δημοσιους χώρους.

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
η πρωτη μας βολτα ηταν μολις σαραντισαμε σε κοριτσακια ηλικιας 9-11 ετων!πρωτα βεβαια με ειχε διαβεβαιωση η φιλη μου οτι οι κοπελιες της ηταν μια χαρα!
σε κλειστους χωρους δεν τον πολυεβαζα γιατι ηταν μετα την ανοιξη κ ετσι σε καφετεριες ειμασταν εξω!

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τη μικρη μου την εβγαζα απο 20 ημερων εξω!! σε σουπερ-μαρκετ αλλα και σε φιλους που ειχαν μικρα παιδακια και δεν επαθε απολυτως τιποτα!!! ακομη και τωρα που ημαστε του παιδοτοπου δεν εχει παθει τιποτα να μη το ματιαξω!! ενω του αδερφου μου ο μικρουλης απο μωρο το ειχανε μεσα λες και το ειχανε σε γυαλα και συνεχεια αρρωστο ειναι!!!!
εγω πιστευω με μετρο δεν παθαινουνε τιποτα!!!

Ήρια

Ήρια
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Με μέτρο όλα όπως λενε τα κοριτσια!! σε καμια περιπτωση δεν θα κλεινουμε τα παιδακια μας μεσα ειναι χειροτερο .. εμεις οποτε βρισκαμε ευκαιρια την πηγαιναμε βολτα απο 23 ημερων απλα σε μεγαλους χωρους!!!

ireneAG


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ολα εχουν να κανουν και με το αν εχεισ ανθρωπους να σε βοηθησουν πιστευω.
εγω τον μικρο αργησα πολυ να τον περνω μαζι μου σε κλειστους χωρους και σε παιδακια κλπ, ναι αλλα ειχα την εναλακτικη να μου το κρατανε σπιτι, αν δεν ειχα απο νεογεννητο αναγκαστηκα θα το ετρεχα σε δουλειες ψωνια,επισκεψης!
καλο θα ειναι κατα τη γνωμη μου αν εχεις ανθρωπους να στο κρατανε σπιτι να το προφυλαξεις και ειδηκα τωρα που κυκλοφορουν τοσες ιωσης λογω καιρου!

bouba


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και γω μόλις σαράντησα την έβγαλα βολτούλα και αρχισα σιγα σιγα να δέχομαι και άλλα παιδάκια. Αλλά ήταν καλοκαίρι. Η παιδίατρος θα σου είπε απλά να προσέχεις γιατί είναι περίοδος πολλών ιώσεων!!!!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι δεν πειραζει να αρρωστησει το παιδι γιατι αν δεν εκτεθει στα απλα μικροβια, δεν θα δυναμωσει το ανοσοποιητικο. Το εχω ξαναπει, ειμαι κατα της 'αποστειρωσης'. Δεν εχω προβλημα να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδια, εφοσον δεν ειναι αρρωστα,αλλα οσο και να προστατευτεις, τις ψιλοαρρωστιουλες δεν θα τις γλιτωσεις. Ετσι ομως δημιουργουνται και τα αντισωματα..

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμείς κάναμε την πρώτη επίσκεψη όταν ήταν 25 ημερών στη νονά του. Ήταν βέβαια Ιούνιος και δεν υπήρχαν άλλα παιδιά. Δυστυχώς, δεν πρέπει να έρχονται εύκολα σε επαφή με παιδάκια που πάνε στο σχολείο.

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και τις 2 κορες μου τις γεννησα χειμωνα!!!!!!!τη μεγαλη μου τη κορη 50 ημερων τη πηγα στο χωριο μεσα σε αρκετο κοσμο!ηταν στο δωματιο της.....απο τοτε βγαιναμε συνεχεια εξω!!!!!!οπου πηγαιναμε,περναμε και τη μικρη!επρεπε αναγκαστικα να τη παιρνω και στο μαγαζι μαζι μου!τη μικρη δεν τη βγαζαμε τοσο πολυ γιατι δυσκολευμουν με 2 μωρα!!!!!!!επισκεψεις δεχομουν απο πριν 40ντησω!βεβαια προσπαθουσα να μην ερθει σε επαφη με καποιον αρρωστο!!!!!!!

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina24 έγραψε:επισκεψεις δεχομουν απο πριν 40ντησω!βεβαια προσπαθουσα να μην ερθει σε επαφη με καποιον αρρωστο!!!!!!!

Έτσι μπράβο. Να κρατάμε το μέτρο! Όχι σαν κάτι ζευγάρια που δεν δέχονται ούτε μισή επίσκεψη πριν σαραντήσει το παιδί, μη τυχόν και πάθει κάτι! Έλεος!

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Maya έγραψε:Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι δεν πειραζει να αρρωστησει το παιδι γιατι αν δεν εκτεθει στα απλα μικροβια, δεν θα δυναμωσει το ανοσοποιητικο. Το εχω ξαναπει, ειμαι κατα της 'αποστειρωσης'. Δεν εχω προβλημα να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδια, εφοσον δεν ειναι αρρωστα,αλλα οσο και να προστατευτεις, τις ψιλοαρρωστιουλες δεν θα τις γλιτωσεις. Ετσι ομως δημιουργουνται και τα αντισωματα..

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Τον γιο μου τον έφερα σε επαφή με παιδάκια όταν ήταν 50 ημερών. Βγαίναμε βόλτα από πολύ νωρίτερα. Την κορούλα μου που έρχεται σε λίγες μέρες θα την έχω εξαρχής με τον αδελφό της, που φυσικά πάει παιδικό σταθμό και που δεν πρόκειται να τον σταματήσω.

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμας ηρθε αμεσως σε επαφη με τη μεγαλη μας! ο γιατρος μου ειπε να την κραταω σε αποσταση απο το μωρο, αλλα πειτε μου πως να κρατησεις ενα ατιθασο παιδι 2,5 ετων 24 ωρες το 24ωρο μακρυα απο το καινουριο της αδερφακι?επισκεψη τον πηγαμε στις 20 μερες σε ενα φιλικο σπιτι που ηταν συνολο 3 παιδακια και 2 νεογεννητα. μας βοηθησε ομως και το οτι ηταν καλοκαιρι γιατι χειμωνιατικα με τοσες ιωσεις, εγ θα το απεφευγα. πηγαμε σε αρκετα παρτυ αυτο το μηνα με τη μεγαλη αλλα το μωρο δεν το παιρναμε μαζι!!!

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tolazarakimou! έγραψε:
athina24 έγραψε:επισκεψεις δεχομουν απο πριν 40ντησω!βεβαια προσπαθουσα να μην ερθει σε επαφη με καποιον αρρωστο!!!!!!!

Έτσι μπράβο. Να κρατάμε το μέτρο! Όχι σαν κάτι ζευγάρια που δεν δέχονται ούτε μισή επίσκεψη πριν σαραντήσει το παιδί, μη τυχόν και πάθει κάτι! Έλεος!

Κορίτσια, μην είστε απόλυτες! Όλα είναι υποκειμενικά. Εγώ κράτησα αυστηρό σαραντισμό, δε δέχτηκα κανέναν, για δύο λόγους: 1. Γιατί γέννησα Φλεβάρη και είχα πρόβλημα με όλες τις φίλες που είχαν παιδιά που κουβαλούσαν ιώσεις και ήθελαν να έρθουν να δουν το νεογέννητο και 2. Γιατί δεν είχα βοήθεια με το σπίτι, προσπαθούσα να βρω τις ισορροπίες μου με το μωρό, θήλαζα είχα και ακριβώς 40 μέρες αίμα, ε, το τελευταίο που ήθελα ήταν επισκέψεις να κοιτάζουν αν έχω ξεσκονίσει και να πρέπει να ψήνω καφέδες! Προστάτευσα τον εαυτό μου και το μωρό μου. Μόλις σαράντησα και ένιωσα λίγο καλύτερα και πιο δυνατή, τον έντυνα καλά, βγαίναμε βόλτες και ξεχνούσαμε να γυρίσουμε.
Μην είστε απόλυτες όμως... Κάθε μαμά ό,τι κάνει το κάνει για τους δικούς της λόγους...

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εννοειτε οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτες!ο καθενας κανει αυτο που νιωθει καλυτερα για το μωρο του και για τον ευατο του!εννοειτε πως και εγω αν δεν ενιωθα καλα δεν θα δεχομουν κανενα!ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου!εγω ενιωθα μια χαρα και ημουν σε θεση να δεχτω κοσμο...ειχα και βοηθεια απο τα δικα μου ατομα!

vblue

vblue
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, μην είστε απόλυτες! Όλα είναι υποκειμενικά. Εγώ κράτησα αυστηρό σαραντισμό, δε δέχτηκα κανέναν, για δύο λόγους: 1. Γιατί γέννησα Φλεβάρη και είχα πρόβλημα με όλες τις φίλες που είχαν παιδιά που κουβαλούσαν ιώσεις και ήθελαν να έρθουν να δουν το νεογέννητο και 2. Γιατί δεν είχα βοήθεια με το σπίτι, προσπαθούσα να βρω τις ισορροπίες μου με το μωρό, θήλαζα είχα και ακριβώς 40 μέρες αίμα, ε, το τελευταίο που ήθελα ήταν επισκέψεις να κοιτάζουν αν έχω ξεσκονίσει και να πρέπει να ψήνω καφέδες! Προστάτευσα τον εαυτό μου και το μωρό μου. Μόλις σαράντησα και ένιωσα λίγο καλύτερα και πιο δυνατή, τον έντυνα καλά, βγαίναμε βόλτες και ξεχνούσαμε να γυρίσουμε.
Μην είστε απόλυτες όμως... Κάθε μαμά ό,τι κάνει το κάνει για τους δικούς της λόγους...[/quote]
Θα συμφωνήσω μαζί σου! Εγώ που με το καλό γεννάω άνοιξη θα κρατήσω το 40ήμερο, μέχρι ουσιαστικά να βρώ τους ρυθμούς μου... Το ίδιο έκανε και η αδερφή μου. Είναι πολύ καλύτερα για την μάνα και για το παιδί. Δεν παθαίνουν και κάτι οι υπόλοιποι αν σε δούν μόλις σαραντήσεις!!!
Και βέβαια δεν συζητάμε να έρθει πχ η κολλητή μου, που δεν έχει παιδιά και που αν δεν είναι καλά -έστω και με απλό πονοκέφαλο- δεν με πλησιάζει καν τώρα που είμαι έγκυος!!! (από μόνη της έτσι?) Wink Εκείνη ας έρθει να κάτσει με τις ώρες! Και καφέ μόνη της θα φτιάξει και με έχει δει και χάλια, οπότε δεν θα με κουτσομπολέψει!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την vblue στις Δευ Νοε 15, 2010 6:46 am, 1 φορά

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιποοοον...πηγαμε χθες επισκεψη στην γιαγια του αντρα μου.Εκει ηταν και αλλα ατομα,συγγενεις.Εμεις με τα 2 παιδια μαζι. Ηρθε και ο ξαδερφος με την ξαδερφη και το μωρο τους (5 μηνων πια),εμεις το βλεπαμε 1η φορα,εκει ηταν και η μαμα του ξαδερφου-η γιαγια του μωρου δλδ.Για να μην λεω πολλα, η ξαδερφη ειχε την ξινιλα στη μουρη ζωγραφισμενη!Ηταν σαν να εβλεπα εμενα λεχωνα στον γιο μου,στο πρωτο μου δλδ! Τωρα καταλαβα γιατι στραβωνε ολο το σοι μαζι μου Laughing
Την ιδια σταση ειχε η ξαδερφη απο την ωρα που γεννησε,δεν ηθελε με τιποτα να κυκλοφορησει το μωρο της,εγω την καταλαβαινω αλλα πια καταλαβαινω οτι ειναι και υπερβολικη αυτη η σταση. Με το που πλησιαζε καποιος το μωρο την καταλαβαινα οτι αγχωνοταν,οτι στραβωνε κτλ δεν ηθελε να το αγγιξει κανεις,δεν ηθελε να το βγαλουμε στην αυλη. Στο τελος το πηρε και το πηγε στο πανω σπιτι (ειναι διπλοκατοικια),μονη της με το μωρο και ολοι οι αλλοι κατω.
Δεν κανει καλο αυτη η υπερβολη,βασικα στη μανα, μας δημιουργει ενα αγχος παραπανω και εκνευρισμο. Δεν πειραζει αν το δει και καποιος αλλος το μωρο,αν το αγγιξει...δεν θα παθει τιποτα τρομερο! Πολυ μωρουλι οταν ειναι,σαφως ειμαστε πιο μαζεμενοι,οχι πολλα ατομα σε κλειστο χωρο,αλλα και η απομονωση βαραει την μανα κυριως στα νευρα.

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
H καθεμιά όπως νιώθει καλύτερα. Εγώ αν έκανα να βγω 40 μέρες ή να μη δω κόσμο 40 μέρες θα έχανα τελείως τους ρυθμούς μου, δεν θα τους έβρισκα. Αλλά φυσικά υπήρχαν φορές, όχι μετά από 40, αλλά μετά από 80 και 100 μέρες από τον τοκετό, που δεν ήμουν για κόσμο. Πάντως, με ενοχλούν οι γονείς που δεν αφηνουν άνθρωπο να πλησιάσει το μωρό τους, αλλά το έχουν μαζί τους. Αν το θέλουν, για τους λόγους τους, αποστειρωμένο, ας το κρατούν στο σπίτι...

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
νομιζω οτι ειναι υπερβολη 5 μηνων και να μην το πλησιαζει κανεις. εγω παντως και τα δυο μου παιδια τα εβγαλα στο 20 ημερο! το μπεμπη ασαραντιστο τον πηρα μαζι σε καφε στην παραλια (σε ανοιχτο χωρο βεβαια), για να κανει η μεγαλη τα μπανακια της!

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
40 μερες δεν δεχτηκαμε επισκεψεις στο σπιτι της μαμας μου..μονο στενους συγγενεις μετρημενους..δεν θελαμε κι εμεις αλλα κι οι φιλοι μας ειχαν την ευαισθησια να καταλαβουν οτι τις πρωτες 40 μερες ενα μωρακι χρειαζεται προσοχη και η μαμα ηρεμια..μετα δεν ειχα προβλημα,την εδινα σε ολους,την εβγαζα σε κοσμο,ειναι 9 μηνων και μεσα σε 6 μηνες εχει παει ηδη 4 ταξιδια..δεν ειμαι υπερ της υπερβολης σε καμμια περιπτωση ομως,ουτε της αποστειρωσης αλλα ουτε και της υπερεκθεσης σε μικροβια..η χρυση τομη βρισκεται στη μεση

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lianikos έγραψε:
tolazarakimou! έγραψε:
athina24 έγραψε:επισκεψεις δεχομουν απο πριν 40ντησω!βεβαια προσπαθουσα να μην ερθει σε επαφη με καποιον αρρωστο!!!!!!!

Έτσι μπράβο. Να κρατάμε το μέτρο! Όχι σαν κάτι ζευγάρια που δεν δέχονται ούτε μισή επίσκεψη πριν σαραντήσει το παιδί, μη τυχόν και πάθει κάτι! Έλεος!

Κορίτσια, μην είστε απόλυτες! Όλα είναι υποκειμενικά. Εγώ κράτησα αυστηρό σαραντισμό, δε δέχτηκα κανέναν, για δύο λόγους: 1. Γιατί γέννησα Φλεβάρη και είχα πρόβλημα με όλες τις φίλες που είχαν παιδιά που κουβαλούσαν ιώσεις και ήθελαν να έρθουν να δουν το νεογέννητο και 2. Γιατί δεν είχα βοήθεια με το σπίτι, προσπαθούσα να βρω τις ισορροπίες μου με το μωρό, θήλαζα είχα και ακριβώς 40 μέρες αίμα, ε, το τελευταίο που ήθελα ήταν επισκέψεις να κοιτάζουν αν έχω ξεσκονίσει και να πρέπει να ψήνω καφέδες! Προστάτευσα τον εαυτό μου και το μωρό μου. Μόλις σαράντησα και ένιωσα λίγο καλύτερα και πιο δυνατή, τον έντυνα καλά, βγαίναμε βόλτες και ξεχνούσαμε να γυρίσουμε.
Μην είστε απόλυτες όμως... Κάθε μαμά ό,τι κάνει το κάνει για τους δικούς της λόγους...

vblue έγραψε:Κορίτσια, μην είστε απόλυτες! Όλα είναι υποκειμενικά. Εγώ κράτησα αυστηρό σαραντισμό, δε δέχτηκα κανέναν, για δύο λόγους: 1. Γιατί γέννησα Φλεβάρη και είχα πρόβλημα με όλες τις φίλες που είχαν παιδιά που κουβαλούσαν ιώσεις και ήθελαν να έρθουν να δουν το νεογέννητο και 2. Γιατί δεν είχα βοήθεια με το σπίτι, προσπαθούσα να βρω τις ισορροπίες μου με το μωρό, θήλαζα είχα και ακριβώς 40 μέρες αίμα, ε, το τελευταίο που ήθελα ήταν επισκέψεις να κοιτάζουν αν έχω ξεσκονίσει και να πρέπει να ψήνω καφέδες! Προστάτευσα τον εαυτό μου και το μωρό μου. Μόλις σαράντησα και ένιωσα λίγο καλύτερα και πιο δυνατή, τον έντυνα καλά, βγαίναμε βόλτες και ξεχνούσαμε να γυρίσουμε.
Μην είστε απόλυτες όμως... Κάθε μαμά ό,τι κάνει το κάνει για τους δικούς της λόγους...
Θα συμφωνήσω μαζί σου! Εγώ που με το καλό γεννάω άνοιξη θα κρατήσω το 40ήμερο, μέχρι ουσιαστικά να βρώ τους ρυθμούς μου... Το ίδιο έκανε και η αδερφή μου. Είναι πολύ καλύτερα για την μάνα και για το παιδί. Δεν παθαίνουν και κάτι οι υπόλοιποι αν σε δούν μόλις σαραντήσεις!!!
Και βέβαια δεν συζητάμε να έρθει πχ η κολλητή μου, που δεν έχει παιδιά και που αν δεν είναι καλά -έστω και με απλό πονοκέφαλο- δεν με πλησιάζει καν τώρα που είμαι έγκυος!!! (από μόνη της έτσι?) Wink Εκείνη ας έρθει να κάτσει με τις ώρες! Και καφέ μόνη της θα φτιάξει και με έχει δει και χάλια, οπότε δεν θα με κουτσομπολέψει!!!
[/quote]

Το ίδιο πράγμα λέμε. Εγώ δεν μίλησα για λαϊκό προσκύνημα, αλλά ούτε και καραντίνα! Εννοείται οτι δεν αφήνουμε παιδάκια με ιώσεις να πλησιάζουν τα βρεφάκια, αλλά όχι και να πάθουμε κατάθλιψη για να μη δει κανείς το παιδί! Ούτε εγώ είχα βοήθεια, και μάλιστα για 1 βδομάδα ο άντρας μου έλειπε λόγω δουλειάς εκτός Αθηνών (τη 2η βδομάδα ζωής του παιδιού). Προσπαθούσα να θηλάσω, είχα πολύ αίμα στα λόχεια και ένα πιτσιρίκι που στις 2:00 μετά τα μεσάνυχτα ήταν στη κορύφωση της ζωντάνιας του!

marilu33

marilu33
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κ ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΑΡΑΝΤΗΣΕΙ!ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ (ΤΟΥ ΣΤΥΛ''ΕΛΑ ΜΩΡΕ,ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ;''Κ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΥΓΕΝΙΚΗ Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Laughing

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις