Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
64 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 64 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η μπεμπουλα εδω και 1 εβδομαδα ο,τι πιανει το βαζει στο στομα της π.χ. απο το γυμναστηριο τα κουκλακια που κρεμονται τα τραβαει και τα βαζει στο στομα της, οπως επισης και ενα λουτρινο μικρο σκυλακι που το αρπαζει και αρχιζει να το δαγκωνει. και τα χερια της βαζει αλλα αυτο το θεωρω λογικο. δεν το κανει μονο οταν πειναει,λογικο, αλλα και αμα ειναι χορτατη. βεβαια ειμαι συνεχεια απο πανω της και της τα τραβαω.καταλαβαινω οτι θελει να εξερευνησει αλλα δεν το θεωρω υγιεινο απο τοσο μικρο να το κανει αυτο.

τι λετε εσεις ?

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να την αφησεις να "φαει" κ κανα μικροβιο!!!!απλα ανακαλυπτει το περιβαλλον της,μπορει να βαζει κ δοντακια!
εμενα 21μηνων ειναι κ οτι βρει ακομη στο στομα το βαζει!τη κακη συνηθεια θεε μου!

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
sktv έγραψε:να την αφησεις να "φαει" κ κανα μικροβιο!!!!απλα ανακαλυπτει το περιβαλλον της,μπορει να βαζει κ δοντακια!
εμενα 21μηνων ειναι κ οτι βρει ακομη στο στομα το βαζει!τη κακη συνηθεια θεε μου!

εμενα ομως ειναι 3 μηνων !!!!!!!!!!!!!!!!

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ola ta paidia to idio kanoun!!k poy eisai akomi emeis akomi k simera17 minon ola sto stoma ta vazei.i diki soy logika exoun arxisei na fouskonoun ta oula tis k tha tin fagoyrizoun!!

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
prospathise na einai kathara poli ayta poy tis dineis giati einai poli mikri ontos!

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μπορω να της δινω αυτο που ειναι για την οδοντοφυϊα ή ειναι πολυ νωρις ακομα ?

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ioannam24 έγραψε:
sktv έγραψε:να την αφησεις να "φαει" κ κανα μικροβιο!!!!απλα ανακαλυπτει το περιβαλλον της,μπορει να βαζει κ δοντακια!
εμενα 21μηνων ειναι κ οτι βρει ακομη στο στομα το βαζει!τη κακη συνηθεια θεε μου!

εμενα ομως ειναι 3 μηνων !!!!!!!!!!!!!!!!
κ μενα απο τοτε ειχε ξενικησει να τα βαζει!

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είναι τελείως αναμενόμενο κ φυσιολογικό το μωρό σου να βάζει τα πάντα στο στόμα του σε αυτή την ηλικία (κ για τους αμέσως επόμενους μήνες). Είναι σημαντικό στάδιο για την ανάπτυξη κ εξέλιξη του. Με τον τρόπο αυτόν, συλλέγει κ επεξεργάζεται αισθητηριακά σημαντικές πληροφορίες για το περιβάλλον. Δεν είναι ωφέλιμο να το εμποδίζεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διατηρείς τα αντικείμενα γύρω του όσο το δυνατόν πιο καθαρά κ ασφαλή. Wink

titoula

titoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εμένα περίπου τότε ξεκίνησε και συνεχίζει ακόμα. Απλά προσπαθώ ό,τι πιάνει να είναι καθαρό.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εμένα έτσι κάνει. Νομίζω όλα τα μωράκια. Απλά προσπαθώ να πιάνει καθαρά πράγματα και σταδιακά την αφήνω σε λίγο πιο βρωμίτσες. Αλλά το δικό σου μωράκι είναι ακόμα μικρό, καλύτερα καθάριζε τα παιχνίδια τακτικά και μην αφήνεις κοντά της πράγματα που δε θέλεις να πιάσει.

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να της παρω αυτο που ειναι για την οδοντοφυϊα ??????

titoula

titoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ναι παρ' της το, αλλά και πάλι θα βάζει στο στόμα ό,τι πιάνει... Razz τουλάχιστον εμένα έτσι κάνει...

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και ο δικός μου από 3 μηνών ξεκίνησε και συνεχίζει ακαθεκτος!!!

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομίζω ότι οι Ελληνίδες μαμάδες είμαστε λίγο υπερβολικές σε αυτό το θέμα. Καταλαβαίνω ότι το μωράκι είναι ακόμη πολύ μικρό αλλά από την στιγμή που δεν βάζει στο στόμα του πράγματα που έχουν π.χ. πέσει έξω στο πεζοδρόμιο δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς. Έχω διαβάσει ότι ακόμη και ένα κομματάκι ψωμί π.χ. που μπορεί να μασουλάει αργοτερα, αν πέσει στο πάτωμα της κουζίνας του σπιτιού μας τα μικρόβια είναι ακίνδυνα για το μωρό. Το άρθρο αυτό βέβαια αναφερόταν στις τροφές αλλά ακόμη καλύτερα! Άρα εγώ συμπεραίνω ότι και να βάλει το κουκλάκι του γυμναστηριού στο στόμα της από άποψη καθαριότητας δεν υπάρχει ανησυχία. Τώρα αν το κουκλάκι έχει αποσπώμενα κομμάτια ή είναι πολύ τριχωτό...αυτό είναι άλλο θέμα.

gigantas

gigantas
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και μένα το ζουζουνάκι μου απο μηνών και είναι 9 και συνεχίζει..τον φαγουριάζουν τα ουλάκια γι αυτό..μην ανησυχείς!

Depy23

Depy23
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
titoula έγραψε:Κι εμένα περίπου τότε ξεκίνησε και συνεχίζει ακόμα. Απλά προσπαθώ ό,τι πιάνει να είναι καθαρό.
Έτσι κάνει και ο δικός μου.Μάλλον βγάζει δοντάκια μην ανησυχείς!Έχουμε μέλλον ακόμη!

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΣΤ ΣΤΟΜΑ, ΑΠΟΚΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ!!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xazomammy έγραψε:Είναι τελείως αναμενόμενο κ φυσιολογικό το μωρό σου να βάζει τα πάντα στο στόμα του σε αυτή την ηλικία (κ για τους αμέσως επόμενους μήνες). Είναι σημαντικό στάδιο για την ανάπτυξη κ εξέλιξη του. Με τον τρόπο αυτόν, συλλέγει κ επεξεργάζεται αισθητηριακά σημαντικές πληροφορίες για το περιβάλλον. Δεν είναι ωφέλιμο να το εμποδίζεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διατηρείς τα αντικείμενα γύρω του όσο το δυνατόν πιο καθαρά κ ασφαλή. Wink

exactly!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν είναι τα δοντάκια μόνο, βάζουν τα πράγματα στο στόμα γιατί έτσι τα ανακαλύπτουν! Είναι ο τρόπος τους να τα κατανοούν, με την αφή και με το δάγκωμα. Και τα δόντια βέβαια. Όταν είναι τα δόντια όμως τα μασουλάνε, προσπαθούν να τα δαγκώνουν, δεν τα πιπιλάνε μόνο.

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΕΧΡΙ 2 ΕΤΩΝ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΕ!!! ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!!! ΕΞΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ????????? ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΕΤΡΕΣ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ Κ ΟΤΙ ΑΛΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ!!!
ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

popibar

popibar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Δεν είναι τα δοντάκια μόνο, βάζουν τα πράγματα στο στόμα γιατί έτσι τα ανακαλύπτουν! Είναι ο τρόπος τους να τα κατανοούν, με την αφή και με το δάγκωμα. Και τα δόντια βέβαια. Όταν είναι τα δόντια όμως τα μασουλάνε, προσπαθούν να τα δαγκώνουν, δεν τα πιπιλάνε μόνο.

Αυτο ακριβως τα βαζουν στο στομα για να τα αναγνωρισουν. Ετσι ανακαλυπτουν τα αντικειμενα σε αυτη την ηλικια. Δωστης και μασητικα αλλα να τα πλένεις συχνα με ζεστο νερο, τα κουκλακια και οτι παιχνιδακι μπορει να παρει να τα πλενεις στο πλυντηριο με τα ρουχα της μεσα σε μια μαξιλαροθηκη. Σχεδον ολα πλενονται χωρις να παθουν τιποτα (ασχετα τι λενε οι ετικετες). Αν κατι δεν μπορεις να το πλυνεις απλα περασε το με τον ατμο του σιδερου. Σιγα σιγα θα χαλαρώσεις με το θεμα, η μαλλον θα το συνηθησεις και δεν θα αγχωνεσαι τοσο. Εχει μελλον μπροστά της να τρωει οτι βρισκει.
Ο δικος μου 17 μηνων και εσκυβε μεχρι προσφατα κατω και οτι του γυαλιζε το εβαζε στο στομα μεχρι που ευτυχως εμαθε οτι ειναι σκουπιδια και μολις βρισκει κατι λεει "πουπιγια" και τρεχει να το πεταξει στον καδο. Ετσι σωθηκαμε....

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ.ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΝΙΓΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΑΛΩΝΩ ΜΕ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ,Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΑΓΡΙΕΥΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΡΙΧΝΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΑΚΙ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑ ΕΓΩ.ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΝΕ ΚΑΙ ΠΙΑΝΑΝΕ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝΕ

tinker

tinker
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και μενα απο 3 μηνων τα ιδια και χειροτερα...
ειναι φυσικολογικο,και ολα τα παιδακια το κανουν!!και πιστεψε με κανενα παιδακι δεν επαθε τιποτα..αντιθετα τα παιδακια που εχουν μεγαλωσει σε αυτηρα αποστειρωμενο περιβαλλον,μετα αντιμετωπιζουν πολλα πολλα προβληματα!

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αυτο της οδοντοφυϊας που πρεπει να το αποστειρωνω που να το αποθηκευω μετα την αποστειρωση μεχρι να το χρησιμοποιησω ?

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Shocked

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις