Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το λεγομενο ''vbac''. εχει κανει καμια μανουλα? εκανα και στα 2 μου παιδια καισαρικη. Στο πρωτο απλα γιατι ζοριζοταν και εγω δεν ειχα διαστολη και το 2ο γιατι και καλα ηταν κοντα σε χρονο.. τεσπα. μεχρι το ρεβεγιον θα ξερω αν θα εχω και αλλο ζουζουνι. καπου στο πισω μερος ομως του μυαλου μου σκεφτομαι για να το ψαξω για το vbac.(φυσιολογικο τοκετο μετα την καισαρικη) τι γνωμη εχετε?

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ το τόλμησα! Μόνο που ο μπέμπης μετά από 8 ώρες ωδινών άρχισε να χάνει παλμούς, και μπήκα για καισαρική

Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι εφ΄όσον έχουν περάσει 2 χρόνια από την προήγούμενη καισαρική, πάμε για φ.τ. Στη δική μου περίτωση το μεσοδιάστημα ήταν πολύ μεγαλύτερο.

Γέννησα στην Κύπρο.

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ.....

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ.....

EvitaS.

EvitaS.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα πρέπει να βρεις γιατρό που αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική τομή γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα λίγοι είναι αυτοί που το κάνουν. Στη Θεσ/νίκη έχω ακούσει για μια γυναίκα που είναι υπέρ του VBAC αλλά σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι.

Καποιες πληροφορίες σχετικά με το VBAC:

http://www.americanpregnancy.org/labornbirth/vbac.html

http://www.gynecologist.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=45&Itemid=50&lang=el

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ.....

καλημερα! το οτι γινετε γινετε αλλα ειναι και αναλογα τον γιατρο. ακουσα πτι αυτο πρεπει να το αναλαβει καποιος γιατρος που εχει εκπεδευτει σιγκεκριμενα στο vbac. θα ρωτησω αρχικα τη δικια μου και βλεπουμε. Λεω βεβαια και απο την αλλη αφου μου ειναι γνωστη η καισαρικη να μην αλλαξω τωρα. αλλα θελω να το ζησω ρε γμτ!

ireneAG


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα, και εγω ξερω οτι γινεται αλλα πρεπει να δεχτει και ο γιατρος να το κανει...
το ειχα ψαξει λιγακι αφου ειχα γεννησει και ειχα παρει στραβα το οτι γεννησα με καισαρικη..
τωρα δεν ξερω τελικα αν θα το τολμουσα..

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
supermama έγραψε:καλημερα! το οτι γινετε γινετε αλλα ειναι και αναλογα τον γιατρο. ακουσα πτι αυτο πρεπει να το αναλαβει καποιος γιατρος που εχει εκπεδευτει σιγκεκριμενα στο vbac. θα ρωτησω αρχικα τη δικια μου και βλεπουμε. Λεω βεβαια και απο την αλλη αφου μου ειναι γνωστη η καισαρικη να μην αλλαξω τωρα. αλλα θελω να το ζησω ρε γμτ!
Sου ευχομαι να το ζησεις!Ψαξε-ρωτα την γιατρο σου και τολμα το αν δεν ειναι επικυνδινο..ξερω οτι γινετε αλλα δεν ξερω τι κινδυνους και εαν εχει.... Smile

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eαν εχουν περασει νομιζω καπου 3 χρονια απο την τελευταια σου καισαρικη μπορεις να γεννησεις φυσιολογικο.Το εψαξα εγω στην δευτερη εγγυμοσυνη μου αλλα επειδη ηταν πολυ κοντα δεν αναλαμβανε κανεις.Αν και γενικα εδω στην ελλαδα δυσκολα θα βρεις γιατρους να αναλαμβανουν πρωτον γιατι ειναι ευθυνοφοβοι και δευτερον και κυριοτερον...γιατι τουσ συμφερει να κανεις καισαρικη... Mad

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Eαν εχουν περασει νομιζω καπου 3 χρονια απο την τελευταια σου καισαρικη μπορεις να γεννησεις φυσιολογικο.Το εψαξα εγω στην δευτερη εγγυμοσυνη μου αλλα επειδη ηταν πολυ κοντα δεν αναλαμβανε κανεις.Αν και γενικα εδω στην ελλαδα δυσκολα θα βρεις γιατρους να αναλαμβανουν πρωτον γιατι ειναι ευθυνοφοβοι και δευτερον και κυριοτερον...γιατι τουσ συμφερει να κανεις καισαρικη... Mad

ναι ο γιος μου που ειναι ο μικροτερος τωρα στις 3 θα κλεισει τα 4. αλλα αυτο ειναι ενα θεμα με τους γιατρους που κανουν καισαρικη γιατι απλα τους συμφερει να κανουν.. (και εχω την εντυπωση οτι σε αυτη την κατηγορια ειναι και η δικια μου σε μεγαλητερο ποσοστο. παρα πολυ καλη αλλα...

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα ο γιατρος μου στους 18 μηνες απο καισαρικη κανει φυσιολογικο

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
emena mia fili mou to ekane kai pigan ola kala alla einai thema giatrou.mou eipe pos an o giatros exei empistosini stin douleia pou exei kanei stis prin gennes tha analavei na kanei fisiologiko toketo meta an pali den einai sigouros gia to ti douleia exei kanei den to analamvanoun .gia afto to logo den nomizo oti tha mporeseis na allakseis kai giatro an i dikia sou den to analamvanei

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν θα το ρίσκαρα... Γιατί να βάλω σε κίνδυνο κι εμένα και το μωρό? Μια γνωστή στην Αγγλία που το έκανε στη δεύτερη κύηση έπαθε εν τέλει ρήξη μήτρας και δεν μπορεί να κάνει τρίτο... Crying or Very sad

EvitaS.

EvitaS.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
"Η άποψη "μια φορά καισαρική, πάντα καισαρική" προέρχεται από την εποχή όπου η διάνοιξη της μήτρας στην καισαρική τομή γινόταν με κάθετη τομή. Απο τις αρχές της δεκαετίας του '70, με τη συνήθη οριζόντια τομή της μήτρας, η πιθανότητα ρήξης έχει ελαχιστοποιηθεί (λιγότερο από 0,5%).
O φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική τομή είναι ρουτίνα σε χώρες, όπως την Γερμανία."
Μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά μετά από καισαρική αρκεί να πληρούνται κάποιες προυποθέσεις. Θα πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 2 χρόνια απ'την καισαρική, θα πρέπει να σε πιάσουν οι πόνοι και να πάει φυσιολογικά γιατί απαγορεύεται η πρόκληση τοκετου με φάρμακα διότι αυξάνεται η πιθανότητα ρήξης της μήτρας. Επίσης αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να βγεί τουλάχιστον 1 βδομάδα πριν την τελευταία ημερομηνία για να μη ζοριστει η μήτρα. Και φυσικά εντατική παρακολούθηση της εγκυμοσύνης.
Δεν είναι ανέφικτο... απλά χρειάζεται τον κατάληλο γιατρό (που να αναλαμβάνει VBAC και να έχει εμπμειρία σ'αυτό) και λίγη τύχη ώστε να προχωρήσει ο τοκετός φυσιολογικά.
Σου εύχομαι να τα καταφέρεις και το ίδιο ελπίζω και για 'μένα αν και μου έχουν μείνει 10 μέρες μόνο για φυσιολογικό... μετά πάω χειρουργείο Sad

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
EvitaS. έγραψε:"Η άποψη "μια φορά καισαρική, πάντα καισαρική" προέρχεται από την εποχή όπου η διάνοιξη της μήτρας στην καισαρική τομή γινόταν με κάθετη τομή. Απο τις αρχές της δεκαετίας του '70, με τη συνήθη οριζόντια τομή της μήτρας, η πιθανότητα ρήξης έχει ελαχιστοποιηθεί (λιγότερο από 0,5%).
O φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική τομή είναι ρουτίνα σε χώρες, όπως την Γερμανία."
Μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά μετά από καισαρική αρκεί να πληρούνται κάποιες προυποθέσεις. Θα πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 2 χρόνια απ'την καισαρική, θα πρέπει να σε πιάσουν οι πόνοι και να πάει φυσιολογικά γιατί απαγορεύεται η πρόκληση τοκετου με φάρμακα διότι αυξάνεται η πιθανότητα ρήξης της μήτρας. Επίσης αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να βγεί τουλάχιστον 1 βδομάδα πριν την τελευταία ημερομηνία για να μη ζοριστει η μήτρα. Και φυσικά εντατική παρακολούθηση της εγκυμοσύνης.
Δεν είναι ανέφικτο... απλά χρειάζεται τον κατάληλο γιατρό (που να αναλαμβάνει VBAC και να έχει εμπμειρία σ'αυτό) και λίγη τύχη ώστε να προχωρήσει ο τοκετός φυσιολογικά.
Σου εύχομαι να τα καταφέρεις και το ίδιο ελπίζω και για 'μένα αν και μου έχουν μείνει 10 μέρες μόνο για φυσιολογικό... μετά πάω χειρουργείο Sad

αχ αληθεια? στο ευχομαι ολοψυχα!Ναι το ξερω πως παει καιρος πια που δεν ισχυει το μια φορα καισαρικη παντα καισαρικη! η διαφορα θαναι 4 χρονια απο την τελευταια μου γεννα (καισαρικη) οποτε εκει ειμαι καλα. κατα ταλλα εχω διαβασει οτι ολα αυτα περι μητρας που ανοιγει η σκιζετε κτλ ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις. επισης διαβασα οτι ακομα και να ''σκιστει''πολυ ιγο η μητρα ξανακλεινει μονη της οταν ειναι απλα λιγα χιλιοστα χωρις καν καποια επεμβαση. το θεμα ειναι στο γιατρο. σκεφτομαι τη διαδικασια του να ψαξεις. οσο ναναι εχω μαθει τη δικια μου. επισης ακουσα οτι οπως λες για τα φαρμακα ισχυει και κατα τη διαρκεια του τοκετου.δηλαδη δεν επιτρεπετε η επισκληριδιος. αχχχ ειμαι μπερδεμενη. την καισαρικη την εχω συνηθισει. και η εμπειρια μου ηταν παρα πολυ καλη αλλα θαθελα πολυ να δοκιμαζα και τοκετο. να ζουσα ολο αυτο.. scratch εχω λιγο χρονο να αποφασισω..

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γράφει ο ΣΑΒΒΑΣ Η. ΓΕΡΜΑΝΟΣ, μαιευτήρας-χειρουργός-γυναικολόγος, savvasg@otenet.gr
Στη χώρα μας, συνολικά σχεδόν, επικρατεί η πεποίθηση ότι αν μια γυναίκα γεννήσει μια φορά με καισαρική τομή, θα πρέπει και οι υπόλοιποι τοκετοί της να γίνουν επίσης με την ίδια μέθοδο.

Η διεθνής βιβλιογραφία, όμως, δεν συμφωνεί απόλυτα με αυτήν την πρακτική – τακτική. Η αντίληψη αυτή βασιζόταν στο φόβο μήπως προκληθεί μια ρήξη μήτρας σε επόμενο τοκετό, που όμως σχετίζεται με παρελθούσες εποχές, όταν οι τομές της καισαρικής ήταν κάθετες. Στις ημέρες μας, ο κανόνας είναι να γίνονται χαμηλές εγκάρσιες τομές, που κατά κανόνα είναι ασφαλείς. Υπάρχουν 2 τύποι ρήξης μήτρας: η τελεία και η ατελής. Σήμερα, τελεία ρήξη είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί, για τον προαναφερθέντα λόγο.

Πιο συγκεκριμένα, στον δυτικό κόσμο, πλήρης ρήξη μήτρας σε προσπάθεια φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική τομή μπορεί να συμβεί σε ποσοστό γυναικών λιγότερο από 1%, ενώ ατελής ρήξη μπορεί να συμβεί με πιθανότητα 1-2%, με σαφώς πολύ μικρότερους κινδύνους για τη μητέρα και το έμβρυο-νεογνό. Με αυτά τα δεδομένα, οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική τομή φθάνουν μέχρι και το 80%, υπό προϋποθέσεις. Απαιτείται αυξημένη εγρήγορση κατά τη διάρκεια του τοκετού για πιθανές επιπλοκές, ανάγκη που καλύπτεται πλήρως από την άρτια οργάνωση και τις δυνατότητες όλων των σύγχρονων μαιευτηρίων. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι, διεθνώς, βιβλιογραφικά αναφέρονται φυσιολογικοί τοκετοί ακόμη και μετά από τρεις (3) καισαρικές τομές.

Οι βασικότερες προϋποθέσεις που μας επιτρέπουν να προβούμε σε φυσιολογικό τοκετό, μετά από πρότερη καισαρική τομή, είναι οι εξής:

*Χαμηλή εγκάρσια τομή όχι μόνο στο δέρμα, αλλά και στη μήτρα.

*Φυσιολογικών ορίων λεκάνη.

*Επιθυμία και συνεργασία της επιτόκου.

*Μεσοδιάστημα κυήσεων κατά προτίμηση άνω των 18 μηνών.

Φυσικά, η δυνατότητα αυτή δεν συνεπάγεται και βεβαιότητα, αλλά είναι πολύ σημαντικό να ενημερώνεται υπεύθυνα η έγκυος για το τι επιλογές έχει, και να μη θεωρείται δεδομένη η καισαρική τομή και για το δεύτερο ή τρίτο τοκετό. «Οπως είναι επιβεβλημένο το να έχει η γυναίκα την επιλογή από την πρώτη εγκυμοσύνη της για τον τρόπο τοκετού (φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική τομή), με την ίδια λογική θα πρέπει να της δίνεται η δυνατότητα να επιλέξει και στους υπόλοιπους τοκετούς της. Το τελευταίο που χρειάζεται μία έγκυος είναι να την πανικοβάλλουμε και να την αποθαρρύνουμε από έναν φυσιολογικό τοκετό, που είναι πλέον εφικτός, φοβίζοντάς την αδικαιολόγητα για πιθανή ρήξη της μήτρας».

Πηγή: Ελευθεροτυπία 17/2/2009


Eίναι ασφαλής ο φυσιολογικός τοκετός ακόμα και μετά από αρκετές καισαρικές τομές.
Νέα έρευνα δείχνει οτι οι γυναίκες που επιλέγουν να γεννήσουν φυσιολογικά μετά από καισαρική τομή δεν διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο να εμφανίσουν επιπλοκές απ’ότι αν γεννούσαν και πάλι με καισαρική.
Κάποτε οι γιατροί ακολουθούσαν το “μια φορά καισαρική, πάντα καισαιρική”, αυτό όμως αρχίζει να ανατρέπεται αφού και η καισαρική τομή έχει τις αρνητικές πλευρές της και τα ρίσκα της.
Διαβάστε όλο το άρθρο εδώ:
Vaginal birth OK after several C-sections

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις