Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
590 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 590 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

mariatwins

mariatwins
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μανουλιτσες εχω διδυμακια 10 1/2 μηνων μεχρι τωρα τα κοιμηζα στο ριλαξ,κ προχτες πηρα το βιβλιο που γραφει πως να τα μαθουμε να κοιμοντε μονα τους κ το εκανα!ο ενας ομως κλαμα απιστευτο μεχρι που εξαντληθηκε κ κοιμηθηκε,κ απο εκεινη την ημερα δεν καθετε στιγμη στην κουνια του κ κλαιει με λιγμους μολις ξυπνησει,ενω καθοταν στην κουνια του καμια ωρα κ επαιζε.και μολις χαθω απο τα ματια του κλαιει.μιλησα κ με την παιδιατρο κ μου ειπε πως δεν ηταν ετοιμος κ να τον κοιμηζω οπως μου ζηταει εκεινος προς το παρον μεχρι να ξεπερασει τον φοβο του.μηπως εχετε καμια ιδεα?ο αλλος βεβαια καμια σχεση τα πηγε μια χαρα.νιωθω πολλες τυψεισ...

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν νομιζω να φοβηθηκε, απλα δεν του αρεσε ο τροπος που τον εβαλες για υπνο και καθε φορα που παει στο κρεβατι του θεωρει οτι θα συμβει το ιδιο, οποτε χρησιμοποιει το καλυτερο και πιο πειστικο μεσο που εχει .... βαζει τα κλαματα για να σηκωθει!

http://www.savetheplanet.gr

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kai emena kimotan mono sto karotsi...ksekina na ton vazis sti kounia ti mera gia pexnidi me ta agapimena tou pexnidia,na di oti mpori na diaskedazi eki mena kai oti den ine kati kako.valton na katsiparea ma to aderfaki tou,,,ipomoni!!

mariatwins

mariatwins
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!θα του βαλω κ παιχνιδια να δω τι θα κανει!ευχομαι να πετυχει κ να ξαναγινει οπως ηταν,γιατι νιωθω πολυ ασχημα!σιγουρα το γερο οπλο ειναι το κλαμα αλλα δεν μπορω να τον ακουω να σπαραζει.ισως απο τις τυψεις μου εγινα πολυ ευαισθητη!

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mariatwins έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!θα του βαλω κ παιχνιδια να δω τι θα κανει!ευχομαι να πετυχει κ να ξαναγινει οπως ηταν,γιατι νιωθω πολυ ασχημα!σιγουρα το γερο οπλο ειναι το κλαμα αλλα δεν μπορω να τον ακουω να σπαραζει.ισως απο τις τυψεις μου εγινα πολυ ευαισθητη!

Θα επανελθει και συντομα. αυτο ειναι το καλο με τα μωρα ειναι ευπροσαρμοστα.. παιξε λιγο μαζι του, καντε πλακιτσα και χαδακια ενω ειναι μεσα στην κουνια, διαβαστε ενα παραμυθι ωστε να του φυγει το σοκ, αλλα εξηγησε του οτι ολα αυτα θα γινουν και μετα η μαμα θα φυγει κι αυτός θα κοιμηθει στο κρεβατακι του !! Ολα θα πανε καλα, μην αγχώνεσαι και μην στεναχωριεσαι!!! Και προπαντός μην του δειξεις οτι το κλαμα του σε κανει ευαλωτη... ακομα κι οταν θα ειναι ετοιμος να ακολουθησει την διαδικασια του υπνου θα σου κανει τα ιδια

http://www.savetheplanet.gr

mariatwins

mariatwins
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
kallia28 έγραψε:
mariatwins έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!θα του βαλω κ παιχνιδια να δω τι θα κανει!ευχομαι να πετυχει κ να ξαναγινει οπως ηταν,γιατι νιωθω πολυ ασχημα!σιγουρα το γερο οπλο ειναι το κλαμα αλλα δεν μπορω να τον ακουω να σπαραζει.ισως απο τις τυψεις μου εγινα πολυ ευαισθητη!

Θα επανελθει και συντομα. αυτο ειναι το καλο με τα μωρα ειναι ευπροσαρμοστα.. παιξε λιγο μαζι του, καντε πλακιτσα και χαδακια ενω ειναι μεσα στην κουνια, διαβαστε ενα παραμυθι ωστε να του φυγει το σοκ, αλλα εξηγησε του οτι ολα αυτα θα γινουν και μετα η μαμα θα φυγει κι αυτός θα κοιμηθει στο κρεβατακι του !! Ολα θα πανε καλα, μην αγχώνεσαι και μην στεναχωριεσαι!!! Και προπαντός μην του δειξεις οτι το κλαμα του σε κανει ευαλωτη... ακομα κι οταν θα ειναι ετοιμος να ακολουθησει την διαδικασια του υπνου θα σου κανει τα ιδια

αυτο φοβαμαι οτι θα καταλαβει πως με το κλαμα μοθ τρεχω και θα το κανει συνεχεια. προσπαθω να του μιλαω και να τοθ εξηγω πως η μαμα ειναι εδω και δεν θα τον αφησω μονο του αλλα προς το παρον δεν πιανει. ησυχαζει μολις τον παρω αγκαλια η κατσω μαζι του να παιξω. πρεπει να το δουλεψω ολο αυτο αλλα χωρις να μαθει οτι το κλαμα φερνει την μαμα κοντα και με κανει οτι θελει. προσπαθω αλλωστε και ω να ξεπερασω τις ενοχες μου. και βεβαια εχουμε ξακαγυρισει στα ριλαξ απλα πλεον δεν τους κουναω τους χαιδευω και τους μιλαω και μετα θελω να τους περασω στις κουνιες τους σιγα σιγα γιατι μαλλον το εκανα αποτομα! αν και ο αλλος αν τον συνεχιζα θα καταφερνε να κοιμηθει μονος του αλλα τι να κανω που ειναι δυο τα ζουζουνια μου και δεν ειναι ευκολο να ειμαι παντου....

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καθολου ευκολο δεν ειναι σοβαρολογεις??? εδω με ενα μωρο κι ενα 3χρονο ζοριζομαστε!!! Θα τα καταφερετε μην αγχωνεσαι... 10 1/2 μηνων ειναι εχεις ακομη αρκετο καιρο... ο γιος μου ηταν 13 μηνων οταν ακολουθησα το προγραμμα στο βιβλιο... στην κορη μου ομως δεν κανω τα ιδια λαθη, τρωει και μπαινει στην κουνια και κοιμαται, ουτε κουνημα ουτε χαιδεμα...

http://www.savetheplanet.gr

mariatwins

mariatwins
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
kallia28 έγραψε:καθολου ευκολο δεν ειναι σοβαρολογεις??? εδω με ενα μωρο κι ενα 3χρονο ζοριζομαστε!!! Θα τα καταφερετε μην αγχωνεσαι... 10 1/2 μηνων ειναι εχεις ακομη αρκετο καιρο... ο γιος μου ηταν 13 μηνων οταν ακολουθησα το προγραμμα στο βιβλιο... στην κορη μου ομως δεν κανω τα ιδια λαθη, τρωει και μπαινει στην κουνια και κοιμαται, ουτε κουνημα ουτε χαιδεμα...

να σαι καλα μου δινεις κουραγιο!!!!και επιασε η μεθοδος του βιβλιου στον μικρο σου ευκολα? ειδες αυτα ειναι τα καλα οταν εχεις ενα μωρο στο δευτερο μωρο σου ξερεις τι δεν πρεπει να κανεις!!!!

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mariatwins έγραψε:

να σαι καλα μου δινεις κουραγιο!!!!και επιασε η μεθοδος του βιβλιου στον μικρο σου ευκολα? ειδες αυτα ειναι τα καλα οταν εχεις ενα μωρο στο δευτερο μωρο σου ξερεις τι δεν πρεπει να κανεις!!!!

Την 1η ημερα εκλαιγε για 20 λεπτά, την 2η δεκα και την τριτη 2, την 4η κοιμηθηκε με το που τον ακουμπησα στο μαξιλαρι....σπαραζε η καρδια μου να τον ακουω αλλα δεν του το εδειχαν, το καλο ηταν οτι ειχα και την υποστηριξη του αντρα μου.... αν δεν ειναι και οι 2 γονεις συμφωνοι με την μεθοδο δεν πιανει... οσο για το 2ο παιδι ποσο δικιο εχεις...

http://www.savetheplanet.gr

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariatwins έγραψε:Μανουλιτσες εχω διδυμακια 10 1/2 μηνων μεχρι τωρα τα κοιμηζα στο ριλαξ,κ προχτες πηρα το βιβλιο που γραφει πως να τα μαθουμε να κοιμοντε μονα τους κ το εκανα!ο ενας ομως κλαμα απιστευτο μεχρι που εξαντληθηκε κ κοιμηθηκε,κ απο εκεινη την ημερα δεν καθετε στιγμη στην κουνια του κ κλαιει με λιγμους μολις ξυπνησει,ενω καθοταν στην κουνια του καμια ωρα κ επαιζε.και μολις χαθω απο τα ματια του κλαιει.μιλησα κ με την παιδιατρο κ μου ειπε πως δεν ηταν ετοιμος κ να τον κοιμηζω οπως μου ζηταει εκεινος προς το παρον μεχρι να ξεπερασει τον φοβο του.μηπως εχετε καμια ιδεα?ο αλλος βεβαια καμια σχεση τα πηγε μια χαρα.νιωθω πολλες τυψεισ...


Απο αυτα που λες εγω εβγαλα ενα συμπερασμα και σε ευχαριστω γι αυτο. Οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο και η οποια οδηγια δινει ενα βιβλιο δεν μπορει να εφαρμοστει αποτελεσματικα σε ολα τα παιδακια.
Οσο για το προβλημα σου θα σου πω εγω τι θα εκανα οπως το φανταζομαι γιατι εχω γιο σε αυτη την ηλικια αλλα εχω εναν και οχι 2. θα ξεκινουσα απο τα ευκολα. Θα αφηνα αυτον που δυσκολευεται να κοιμηθει στο παρκο, θα κοιμιζα τον εναν με τον τροπο που περιγραφει το βιβλιο και επειτα θα κρατουσα αγκαλια τον δευτερο για να κοιμηθει ηρεμα γιατι αυτο που χρειαζεται ειναι να νιωσει σιγουρος οτι δεν θα τον αφησεις μονο του. Φανταζομαι πως αν επελεγες να κοιμισεις πρωτα αυτον που δεν κοιμαται μονος του, ισως να ζηλευε αλλος και να ηθελε και αυτος αγκαλιτσα αλλα δεν ξερω αν ζηλευουν τα παιδια σε αυτη την ηλικια. Ελπιζω να τα καταφερεις συντομα και μπραβο σου γιατι εγω οπως ειπα, εχω εναν και στην ηλικια αυτη ειναι πολυ ζωηρος. Που να ειχα και 2...

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δε χρειαζεται να νιωθεις τυψεις, απλα δωστου το χρονο του, δεν ειναι ετοιμος, κρατα τον μαζι σου.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Την 1η ημερα εκλαιγε για 20 λεπτά, την 2η δεκα και την τριτη 2, την 4η κοιμηθηκε με το που τον ακουμπησα στο μαξιλαρι.


Αν καταλαβα καλα, το βιβλιο αυτο προτεινει να αφηνουμε το παιδι να κλαιει μεχρι να εξαντληθει η να το παρει αποφαση και να κοιμηθει μονο του;
Ειναι απλη απορια γιατι αυτη που εκφραζω και προς Θεου δεν ειμαι αξια εγω να δημιουργησω ενοχες σε καμια μαμα που το χρησιμοποιησε και ειδε το αποτελεσμα που επιθυμουσε. Ειμαι πεπεισμενη πως η καθε μαμα θελει το καλυτερο για τα παιδια της και αν αυτο το βιβλιο βοηθα ειναι καλο. Απλως επειδη ακουω σε πολλες συζητησεις για καποιο βιβλιο που σε βοηθα να βαλεις το μωρο για υπνο εχω περιεργεια για την τεχνικη υπνου που προτεινει.

mariatwins

mariatwins
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
kallia28 έγραψε:
mariatwins έγραψε:

να σαι καλα μου δινεις κουραγιο!!!!και επιασε η μεθοδος του βιβλιου στον μικρο σου ευκολα? ειδες αυτα ειναι τα καλα οταν εχεις ενα μωρο στο δευτερο μωρο σου ξερεις τι δεν πρεπει να κανεις!!!!

Την 1η ημερα εκλαιγε για 20 λεπτά, την 2η δεκα και την τριτη 2, την 4η κοιμηθηκε με το που τον ακουμπησα στο μαξιλαρι....σπαραζε η καρδια μου να τον ακουω αλλα δεν του το εδειχαν, το καλο ηταν οτι ειχα και την υποστηριξη του αντρα μου.... αν δεν ειναι και οι 2 γονεις συμφωνοι με την μεθοδο δεν πιανει... οσο για το 2ο παιδι ποσο δικιο εχεις...

ετσι ειναι πρεπει να συμφωνουν και οι δυο γονεις! και εμενα με βοηθησε ο αντρας μου και ευτυχως με βοηθαει απλα λογο δουλειας δεν εχει παντα την ιδια υπομονη!! σημερα το πρωι ξυπνησε και εκλεγε τον σηκωσα τον ταισα και τον ξαναεβαλα στην κουνια του με παιχνιδακια και καθησε λιγο ευτυχως!!! σιγα σιγα ελπιζω να τα καταφερουμε!!!!! ηταν πολυ δεκτικο το δικο σου παιδι παλι καλα!!!

mariatwins

mariatwins
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MariaM έγραψε:
mariatwins έγραψε:Μανουλιτσες εχω διδυμακια 10 1/2 μηνων μεχρι τωρα τα κοιμηζα στο ριλαξ,κ προχτες πηρα το βιβλιο που γραφει πως να τα μαθουμε να κοιμοντε μονα τους κ το εκανα!ο ενας ομως κλαμα απιστευτο μεχρι που εξαντληθηκε κ κοιμηθηκε,κ απο εκεινη την ημερα δεν καθετε στιγμη στην κουνια του κ κλαιει με λιγμους μολις ξυπνησει,ενω καθοταν στην κουνια του καμια ωρα κ επαιζε.και μολις χαθω απο τα ματια του κλαιει.μιλησα κ με την παιδιατρο κ μου ειπε πως δεν ηταν ετοιμος κ να τον κοιμηζω οπως μου ζηταει εκεινος προς το παρον μεχρι να ξεπερασει τον φοβο του.μηπως εχετε καμια ιδεα?ο αλλος βεβαια καμια σχεση τα πηγε μια χαρα.νιωθω πολλες τυψεισ...


Απο αυτα που λες εγω εβγαλα ενα συμπερασμα και σε ευχαριστω γι αυτο. Οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο και η οποια οδηγια δινει ενα βιβλιο δεν μπορει να εφαρμοστει αποτελεσματικα σε ολα τα παιδακια.
Οσο για το προβλημα σου θα σου πω εγω τι θα εκανα οπως το φανταζομαι γιατι εχω γιο σε αυτη την ηλικια αλλα εχω εναν και οχι 2. θα ξεκινουσα απο τα ευκολα. Θα αφηνα αυτον που δυσκολευεται να κοιμηθει στο παρκο, θα κοιμιζα τον εναν με τον τροπο που περιγραφει το βιβλιο και επειτα θα κρατουσα αγκαλια τον δευτερο για να κοιμηθει ηρεμα γιατι αυτο που χρειαζεται ειναι να νιωσει σιγουρος οτι δεν θα τον αφησεις μονο του. Φανταζομαι πως αν επελεγες να κοιμισεις πρωτα αυτον που δεν κοιμαται μονος του, ισως να ζηλευε αλλος και να ηθελε και αυτος αγκαλιτσα αλλα δεν ξερω αν ζηλευουν τα παιδια σε αυτη την ηλικια. Ελπιζω να τα καταφερεις συντομα και μπραβο σου γιατι εγω οπως ειπα, εχω εναν και στην ηλικια αυτη ειναι πολυ ζωηρος. Που να ειχα και 2...

ετσι ακριβως και εγω καταλαβα δεν ειναι ολα για ολα τα μωρα το καθενα εχει τους χρονους του και την προσωπικοτητα του και δεν τα δεχετε ολα οποτε θελουμε εμεις. μαλλον εχεις δικιο ετσι θα κανω θα ξεκινησω απο τον ενα που μαλλον θα καταφερει να κοιμηθει μονος του και μετα τον αλλον αλλα ξερεις ειναι και θεμα συνχρονισμου αν θα νυσταξει εκεινος πρωτος!!! εμενα ευτυχως ειναι γενικα ηρεμα παιδια ευτυχως γιατι ειναι δυο!!! απλα τωρα πια που μπουσουλανε ειναι απιαστα και πανε παντου!!!!

mariatwins

mariatwins
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MariaM έγραψε:
Την 1η ημερα εκλαιγε για 20 λεπτά, την 2η δεκα και την τριτη 2, την 4η κοιμηθηκε με το που τον ακουμπησα στο μαξιλαρι.


Αν καταλαβα καλα, το βιβλιο αυτο προτεινει να αφηνουμε το παιδι να κλαιει μεχρι να εξαντληθει η να το παρει αποφαση και να κοιμηθει μονο του;
Ειναι απλη απορια γιατι αυτη που εκφραζω και προς Θεου δεν ειμαι αξια εγω να δημιουργησω ενοχες σε καμια μαμα που το χρησιμοποιησε και ειδε το αποτελεσμα που επιθυμουσε. Ειμαι πεπεισμενη πως η καθε μαμα θελει το καλυτερο για τα παιδια της και αν αυτο το βιβλιο βοηθα ειναι καλο. Απλως επειδη ακουω σε πολλες συζητησεις για καποιο βιβλιο που σε βοηθα να βαλεις το μωρο για υπνο εχω περιεργεια για την τεχνικη υπνου που προτεινει.
αυτο το βιβλιο σου δινει χρονους δηλαδη σου λεει θα πας το παιδι στο κρεβατι θα το καληνυχτισεις και θα ξαναπας μετα απο συγκεκριμενο χρονο και αν το παιδι κλαιει δεν θα το σηκωσεις θα κατσεις μαζι του 1-2 λεπτα και θα ξαναφυγεις και θα κανεις αυτο συνεχεια μεχρι να κοιμηθει.σε καποια παιδια πιανει σε καποια οχι!!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

αυτο το βιβλιο σου δινει χρονους δηλαδη σου λεει θα πας το παιδι στο κρεβατι θα το καληνυχτισεις και θα ξαναπας μετα απο συγκεκριμενο χρονο και αν το παιδι κλαιει δεν θα το σηκωσεις θα κατσεις μαζι του 1-2 λεπτα και θα ξαναφυγεις και θα κανεις αυτο συνεχεια μεχρι να κοιμηθει.σε καποια παιδια πιανει σε καποια οχι!!!!!

Α, οκ καταλαβα, ευχαριστω! ΚΟΡΙΤΣΙΑ SOS ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Κ ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΤΑΙ! 417472

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμένα ο Σταυρονικόλας μου είναι πλέον παλικάρι αλλά ποτέ δεν χρησιμοποιήσα οδηγίες απο κάποιο βιβλίο απλά γιατί θεωρώ ότι το κάθε παιδί έχει το δικό του χαρακτήρα και το βλέπουμε και στη πράξη τα μωράκια σου είναι δίδυμα το ένα κοιμάται το άλλο όχι . Εγώ απο την πρώτη μέρα που γυρίσαμε απο το μαιευτηριο στο σπίτι όταν ήταν να κοιμηθεί τον έβαζα κατευθείαν στη καλαθούνα αρχικά και έπειτα στη κούνια . Δεν τον κούνησα ποτέ στο ρηλάξ μπαιναμε καια καθόμασταν και παίζαμε όχι την ωρα που ήταν να κοιμηθεί στο καρότσι πάλι ποτέ ήταν για βόλτα ακόμα και άμα φεύγαμε για επίσκεψη έστρωνα ένα σεντονάκι στο κρεβατι που είχαν και το έβαζα , είχε βεβαια κοιμηθει μερικές φορές απο μονος του στο καρότσι και στο ριλαξ αλλα τον άφησα . Ηταν εύκολος στον υπνο . πρακτικα τώρα τα μωρακια σου είναιμεγάλ για ρηλάξ απλά κοίτα να χρησιμοποιεέις το πάρκο πιο πολύ κυρίως στον αντιδραστικό είναι δύσκολο για σένα με 2 μωρα γιοατι αν κλαίει ο ένας θα ξυπνάει και τον άλλον .

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariatwins έγραψε:Μανουλιτσες εχω διδυμακια 10 1/2 μηνων μεχρι τωρα τα κοιμηζα στο ριλαξ,κ προχτες πηρα το βιβλιο που γραφει πως να τα μαθουμε να κοιμοντε μονα τους κ το εκανα!ο ενας ομως κλαμα απιστευτο μεχρι που εξαντληθηκε κ κοιμηθηκε,κ απο εκεινη την ημερα δεν καθετε στιγμη στην κουνια του κ κλαιει με λιγμους μολις ξυπνησει,ενω καθοταν στην κουνια του καμια ωρα κ επαιζε.και μολις χαθω απο τα ματια του κλαιει.μιλησα κ με την παιδιατρο κ μου ειπε πως δεν ηταν ετοιμος κ να τον κοιμηζω οπως μου ζηταει εκεινος προς το παρον μεχρι να ξεπερασει τον φοβο του.μηπως εχετε καμια ιδεα?ο αλλος βεβαια καμια σχεση τα πηγε μια χαρα.νιωθω πολλες τυψεισ...

εγω ειχα κανει κατι αντιστιχο στην κορη μου. αλλα το ειχα δει απο τη τζο την νταντα στο σκαι. η κορη μου μεγαλωσε ως τα 2 της μαζι με τη νταντα. λοιπον και γω ετσι την εμαθα να κοιματε. εκλαιγε και εγω εκλαιγα πιο πολυ απο εξω αλλα...σε 2 δοκιμες πετυχε.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια να ειμαστε λιγο προσεκτικες με το τι οδηγια ακολουθουμε- επειδη το γραφει ενα βιβλίο δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη οδηγία, ετσι?
υπάρχουν πολλες προσεγγισεις επι του θεματος οπότε καλο ειναι να το ψαχνουμε για να ξερουμε αν ειναι καταλληλη η τεχνική ειδικά ανάλογα κ με την ηλικία του παιδιου.

Εγω θα αναφερω απλα οτι ακόμα και στην εκπαιδευση των σκύλων- για να μην δημιουργησουμε ψυχολογικο τραυμα (του αποχωρισμού το λεγόμενο) ο ιδιοκτητης αφηνει το κατοικίδιο για 5 λεπτα και επιστρεφει την πρωτη φορα- για 10 λεπτα και επιστρεφει την δευτερη, για 15 λεπτα κ επιστρεφει την τριτη φορα και πάει λεγοντας- αυτο για να δωσει στο σκυλάκι να καταλαβει οτι δεν το εγκαταλειπει αλλα επιστρέφει ολες τις φορες.
Μη με παρεξηγειτε που ανεφερθηκα σε κατοικιδια- απλα δεν θελω να το παιξω έξυπνη- και θελω να δειτε λιγο την αναλογία. ποτε δεν κανουμε απότομες αλλαγες -ποσο μαλλον να αφηνουμε ενα παιδι να πλανταζει στο κλάμα...

Η φιλη μας δεν μας περιεγραψε με λεπτομερεια ακριβως την διαδικασια που ακολουθησε οπότε δεν μπορουμε να ξερουμε τι και αν κατι πηγε σωστα κ τι λάθος.
πρεπει παντα να παρεχουμε στα παιδια το αισθημα της ασφαλειας. ειναι το αλφα και το ωμέγα..

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες περι αισθηση ασφαλειας για το μωρο. δε ξερω. παντως σε μενα επιασε και ευκολα σχετικα. οταν πηγαινα που εκλαιγε και χωρις να μιλησω την εδινα την πιπιλα και τη χαιδευα στο κεφαλακι ενιωθα οτι ενιωθε ασφαλεια εκεινη τη στιγμη σαν να την ελεγα ''ειμαι εδω δε χρειαζετε να κλαις αλλα πρεπει να κοιμηθεις τωρα..''τελος παντων στο σιγκεκριμενο θεμα δε θελω να πω να κανει το ιδιο μια μαμα απλα λεω πως σε μενα ηταν οκ

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
supermama έγραψε:ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες περι αισθηση ασφαλειας για το μωρο. δε ξερω. παντως σε μενα επιασε και ευκολα σχετικα. οταν πηγαινα που εκλαιγε και χωρις να μιλησω την εδινα την πιπιλα και τη χαιδευα στο κεφαλακι ενιωθα οτι ενιωθε ασφαλεια εκεινη τη στιγμη σαν να την ελεγα ''ειμαι εδω δε χρειαζετε να κλαις αλλα πρεπει να κοιμηθεις τωρα..''τελος παντων στο σιγκεκριμενο θεμα δε θελω να πω να κανει το ιδιο μια μαμα απλα λεω πως σε μενα ηταν οκ

και σε μενα δουλεψε χωρις ιδιαιτερα δραματα... οπως ηδη εχω πει ενταξει εκλαψε λιγο αλλα ξερω οτι το εκανε απο πεισμα...φυσικα δεν τον αφησα να σπαραζει...

http://www.savetheplanet.gr

mariatwins

mariatwins
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
βανια έγραψε:εμένα ο Σταυρονικόλας μου είναι πλέον παλικάρι αλλά ποτέ δεν χρησιμοποιήσα οδηγίες απο κάποιο βιβλίο απλά γιατί θεωρώ ότι το κάθε παιδί έχει το δικό του χαρακτήρα και το βλέπουμε και στη πράξη τα μωράκια σου είναι δίδυμα το ένα κοιμάται το άλλο όχι . Εγώ απο την πρώτη μέρα που γυρίσαμε απο το μαιευτηριο στο σπίτι όταν ήταν να κοιμηθεί τον έβαζα κατευθείαν στη καλαθούνα αρχικά και έπειτα στη κούνια . Δεν τον κούνησα ποτέ στο ρηλάξ μπαιναμε καια καθόμασταν και παίζαμε όχι την ωρα που ήταν να κοιμηθεί στο καρότσι πάλι ποτέ ήταν για βόλτα ακόμα και άμα φεύγαμε για επίσκεψη έστρωνα ένα σεντονάκι στο κρεβατι που είχαν και το έβαζα , είχε βεβαια κοιμηθει μερικές φορές απο μονος του στο καρότσι και στο ριλαξ αλλα τον άφησα . Ηταν εύκολος στον υπνο . πρακτικα τώρα τα μωρακια σου είναιμεγάλ για ρηλάξ απλά κοίτα να χρησιμοποιεέις το πάρκο πιο πολύ κυρίως στον αντιδραστικό είναι δύσκολο για σένα με 2 μωρα γιοατι αν κλαίει ο ένας θα ξυπνάει και τον άλλον .

τελεια μια χαρα τα εκανες εσυ!!!!!ετσι ειναι οταν ο ενας ξυπναει μου ξυπναει και τον αλλον για να κανω κατι θα επρεπε να ειχα μεγαλο σπιτι με δυο παιδικα δωματια αλλα δεν εχω οποτε προσπαθω οσο μπορω να τους συνχρονιζω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις