Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
39 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 39 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 3:05 am

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νομιζω οτι δινουν μια ευχη οταν γεννηθει το παιδι κεαν δενκανω λαθος γιατι ηρθε ο πνευματικος μου στο μαιευτηριο κ διαβασε την μικρη μου ειπε την διαδικασια αλλα δεν θυμαμαι κ μαλιστα δεν πηρε φραγκο theia koinonia - Σελίδα 2 215994 theia koinonia - Σελίδα 2 215994 theia koinonia - Σελίδα 2 215994 theia koinonia - Σελίδα 2 215994

http://www.gatospito.com

27theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 3:09 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
a kai kati allo pou me nevriase poli itan ta logia pou leei o papas otan pas na pareis tin efxi.exete akousei ti leei.na mas sinxorisei o theos gia tin amartia mas oti eimaste molismenes kai kati tetoia.ELEOS.kai sigmoni prokatavolika se oses pistevoun poli alla ego thriskeia mou einai alla den mporo na min krino kapoia pragmata kai na ta dexomai opos einai.isos den eimai toso kali xristiani an kai nomizo pos afto krinete apo alla pio vathia kai ousiastika pragmata

28theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 3:13 am

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η εκλησσια μας εχει παρα πολλες ευχες για υγεια για το νεο μωρακι και ολα αυτα τα οποια μπορει να τα διαβασει καποιος στο μωρακι η στη μητερα!!και ειναι ομορφο αυτο αρκει να μην γινεται για τα λεφτα!!!

29theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 3:17 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω πιστευω οτι ολα ειναι συμβολικά- γιαυτο κ ο καθενας κανει ότι θελει και όπως το θελει...
δεν θα κατακρίνω αυτους που θελουν να τηρουν κατα γραμμα τις συνηθειες κ τις παραδοσεις της εκκλησιας οπως τους είπαν οτι ισχυουν.
αλλα ...εγω δεν με κόβω να τα κάνω όλα αυτα που διαβαζω κ μου φαινονται κινεζικα..

30theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 4:29 am

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κασσιανη οταν μιλαει για αμαρτια μαλον εννοει το προπατορικο αμαρτημα της ευας κ τιποτα παραπανω εαν δεν κανω λαθος

http://www.gatospito.com

31theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 4:31 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ladycat έγραψε:κασσιανη οταν μιλαει για αμαρτια μαλον εννοει το προπατορικο αμαρτημα της ευας κ τιποτα παραπανω εαν δεν κανω λαθος
den ksero.isos alla prospathisa na katalavo ola ta logia pou elege kai afto katalava pos anaferotan se mas.ta rotiso na do.den epimeno alla emena me peirakse poli

32theia koinonia - Σελίδα 2 Empty THEIA KOINONIA Τετ Ιαν 19, 2011 6:41 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΣΣΙΑΝΗ,ΦΥΣΙΚΑ Κ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕ Κ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΤΑΚΤΙΚΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ.Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΩ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ.ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΙΣΕΙ,ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑΚΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ.

33theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 6:45 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
katerina780 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΣΣΙΑΝΗ,ΦΥΣΙΚΑ Κ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕ Κ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΤΑΚΤΙΚΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ.Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΩ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ.ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΙΣΕΙ,ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑΚΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ.
den eipa pos den tha to pao na kinonisei apla oti to theoro pos o tropos den mou aresei.kai stin ekklisia pigaino otan to exo anagi kai oxi otan prepei opos pane polleskathe kiriaki gia na sxoliasoun tin geitonisa kai na poune mesa stin ekklisia ta koutsompolia tis geitonias.den einai oloi etsi vevea einai poli oi anthropoi pou pane giati to niothoun pragmatika alla einai ligoi

34theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 6:50 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:
ladycat έγραψε:κασσιανη οταν μιλαει για αμαρτια μαλον εννοει το προπατορικο αμαρτημα της ευας κ τιποτα παραπανω εαν δεν κανω λαθος
den ksero.isos alla prospathisa na katalavo ola ta logia pou elege kai afto katalava pos anaferotan se mas.ta rotiso na do.den epimeno alla emena me peirakse poli


"...Παρατηρούμε ότι, όταν η γυναίκα έρχεται στο ναό για να λάβει υπο του ιερέως την ευχή του σαραντισμού, ο ιερεύς δεν την αφήνει να μπει στον κυρίως ναό, διότι θεωρείται ακόμα ακάθαρτη. Ακάθαρτη και όχι αμαρτωλή, όπως το συγχέουν πολλοί άνθρωποι στις ημέρες μας. Η γυναίκα δεν διέπραξε καμία αμαρτία, αντιθέτως έφερε στον κόσμο έναν άνθρωπο. Ακαθαρσία θεωρείται ό,τι αποβάλλεται από τον ανθρώπινο οργανισμό, δια τούτο και παραμένει η γυναίκα έπειτα από την κύηση στον οίκο της για σαράντα ημέρες, ώσπου να καθαριστεί πλήρως και να μπορεί να συμμετάσχει και πάλι στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας. Γι΄αυτό το λόγο και διαβάζει ο ιερεύς την ευχή στον πρόναο του ναού και έπειτα καθώς λαμβάνει στα χέρια του το βρέφος και το εισάγει στον κυρίως ναό, τότε και η γυναίκα, αφού έχει καθαρισθεί από τις ευχές, ασπάζεται μετ'; ευλαβείας τις εικόνες. Όλα αυτά γίνονται προς μίμηση του σαραντισμού του Κυρίου..."

To βρήκα εδώ:
www.orthodox-world.pblogs.gr

35theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 8:50 am

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
συμφωνω απολυτα με μουμπουκιτσα κ μαρια σ.!!!!!!!τα ιδια πραγματα σκεφτομαστε απ'οτι καταλαβα!!! Very Happy

36theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 10:00 am

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tosa xronia eblepa tis manades pou pigenan ta paidia tous stin ekklisia na koinisoun teleutaia stigmi. K anarotiomoun giati den erxonte esto ena misaoro prin ? Alla tora sxedon to exo katalabei, giati emena pou einai zoiros den kathete me tipota. Alla k oi papades sou lene na bgaleis to karotsi ekso.exei tixei na koimate o mikros k na pao se megaaaales ekklisies opou kathomoun se mia gonitsa k to karotsi mou den empodize kanenan. K mou ekanan paratirisi na to bgalo ekso. Tous leo ma den empodizei k to paidi koimate. Anagkastika k efuga. Me ton tropo tous pisteuo orismeni mas kanoun na min theloume na pigenoume. Toulaxiston emena auto mou exei perasei sto kefali mou.

37theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 10:41 am

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα καταρχην δεν ειμαι κ εγω πολυ να πηγαινω στην εκλησσια αλλα μερικα πργματα ειναι βασικα οπως 1)το να κοινωνη το παιδι οσο ποιο συχνα γινεται κ ιδιαιτερα τα παιδια που ειναι πολυ μικρα γιατι εχουν το προνομοιο να μην εχουν αμαρτιες κ να μπορουν να παιρνουν την Θεια κοινωνια καθε Κυριακη αλλα κ σε μεγαλες γιορτες 2)οπως εχουμε ξανα πει η σαραντα μερες ειναι η "μημιση "πυ κανουμε εμεις στην Παναγια που σαραντησε τον Χριστο (κ οπως εχω πει εγω δεν ειχα το κουραγιο να το κανω κ δεν εκατσα πανω απο μιαμιση βδομαδα σπιτι με την μικρη μου)κ τελος η πιστη ειναι μεσα μας δεν χρειαζεται να ακολουθουμε κανονες που μας λενε οι αλλοι αλλα η ψυχη μας!!!!!

38theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Τετ Ιαν 19, 2011 1:18 pm

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Athin@ έγραψε:
cassiani έγραψε:
ladycat έγραψε:κασσιανη οταν μιλαει για αμαρτια μαλον εννοει το προπατορικο αμαρτημα της ευας κ τιποτα παραπανω εαν δεν κανω λαθος
den ksero.isos alla prospathisa na katalavo ola ta logia pou elege kai afto katalava pos anaferotan se mas.ta rotiso na do.den epimeno alla emena me peirakse poli


"...Παρατηρούμε ότι, όταν η γυναίκα έρχεται στο ναό για να λάβει υπο του ιερέως την ευχή του σαραντισμού, ο ιερεύς δεν την αφήνει να μπει στον κυρίως ναό, διότι θεωρείται ακόμα ακάθαρτη. Ακάθαρτη και όχι αμαρτωλή, όπως το συγχέουν πολλοί άνθρωποι στις ημέρες μας. Η γυναίκα δεν διέπραξε καμία αμαρτία, αντιθέτως έφερε στον κόσμο έναν άνθρωπο. Ακαθαρσία θεωρείται ό,τι αποβάλλεται από τον ανθρώπινο οργανισμό, δια τούτο και παραμένει η γυναίκα έπειτα από την κύηση στον οίκο της για σαράντα ημέρες, ώσπου να καθαριστεί πλήρως και να μπορεί να συμμετάσχει και πάλι στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας. Γι΄αυτό το λόγο και διαβάζει ο ιερεύς την ευχή στον πρόναο του ναού και έπειτα καθώς λαμβάνει στα χέρια του το βρέφος και το εισάγει στον κυρίως ναό, τότε και η γυναίκα, αφού έχει καθαρισθεί από τις ευχές, ασπάζεται μετ'; ευλαβείας τις εικόνες. Όλα αυτά γίνονται προς μίμηση του σαραντισμού του Κυρίου..."

To βρήκα εδώ:
www.orthodox-world.pblogs.gr
ax den mporo.kai afto me trelenei dipadi otan eimaste adiathetes eimaste akathartes.afta den mporo.apo afto gennioude omos ta pedia.an den adiathetousame den tha mporousame na gennisoume.a sinxizomai vradiatika.

39theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Πεμ Ιαν 20, 2011 12:38 am

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
cassiani έγραψε:[]
opos pane polleskathe kiriaki gia na sxoliasoun tin geitonisa kai na poune mesa stin ekklisia ta koutsompolia tis geitonias.den einai oloi etsi vevea einai poli oi anthropoi pou pane giati to niothoun pragmatika alla einai ligoi[/quote]

ο καθενας παει στην εκκλησια για τους δικους του λογους και ας σταματησουμε υτο σας παρακαλω βρε κοριτσια οτι παν για αν σχολιασουν. εγω παω καθε κυριακη δεν ειδα να σχολιαζουν και αν εγινε απο καποια γιαγια δεν με απασχολησε και αν με ενοχλησαν πηγα παραπερα ή της ειπα ευγενικα να σταματησουν.
οσο για το σαραντησμο επειδη ρωτησα τον κανουμε γιατι τον εκανε και η παναγια οταν πηγε στον συμεων για να σαραντησει και οχι για πλακα ή για να περνουν λεφτα οι παπαδες. οσο για τα χρηματα αν θες δινεις αν δεν θες δεν δινεις δεν σου ζηταει κανεις. αυτο το να δινουμε ειναι δικο μας θεμα. εμενα κανεις παπας τοσα χρονια δεν μου ειπε δωσε!!! ποτε μα ποτε!!!!!!εγω εδινα οταν ηθελα. επιπλεον η θεια κοινωνια που λεγαμε χθες ειναι σωμα και αιμα χριστου οχι κρασι και ψωμι οπως εμεις βλεπουμε. αν δεν πιστευουμε οτι εκεινη την ωρα περνουμε σωμα και αιμα χριστου καλυτερα να μην το κανουμε πιστευω. και την κοινωνια την περνουμε για να ενωθουμε με το θεο γιαυτο και πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι για να παμε για κοινωνια γιτι μεσω αυτης θα καθαγιαστουμε. οσο για τα μωρα οκ αυτα δεν θα τα κανουμε νηστεια και μπορουμε να τα κοινωναμε οποτε θελουμε. εγω τον δικο μου τον κοινωναω σχεδον καθε κυριακη. και μολις παμε ανοιγει και το στομα ο τρελουλης μου γιατι του αρεσει. σορυ για το μεγαλο ποστ

40theia koinonia - Σελίδα 2 Empty Απ: theia koinonia Πεμ Ιαν 20, 2011 1:17 am

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία Σ. έγραψε:
cassiani έγραψε:[]
opos pane polleskathe kiriaki gia na sxoliasoun tin geitonisa kai na poune mesa stin ekklisia ta koutsompolia tis geitonias.den einai oloi etsi vevea einai poli oi anthropoi pou pane giati to niothoun pragmatika alla einai ligoi

ο καθενας παει στην εκκλησια για τους δικους του λογους και ας σταματησουμε υτο σας παρακαλω βρε κοριτσια οτι παν για αν σχολιασουν. εγω παω καθε κυριακη δεν ειδα να σχολιαζουν και αν εγινε απο καποια γιαγια δεν με απασχολησε και αν με ενοχλησαν πηγα παραπερα ή της ειπα ευγενικα να σταματησουν.
οσο για το σαραντησμο επειδη ρωτησα τον κανουμε γιατι τον εκανε και η παναγια οταν πηγε στον συμεων για να σαραντησει και οχι για πλακα ή για να περνουν λεφτα οι παπαδες. οσο για τα χρηματα αν θες δινεις αν δεν θες δεν δινεις δεν σου ζηταει κανεις. αυτο το να δινουμε ειναι δικο μας θεμα. εμενα κανεις παπας τοσα χρονια δεν μου ειπε δωσε!!! ποτε μα ποτε!!!!!!εγω εδινα οταν ηθελα. επιπλεον η θεια κοινωνια που λεγαμε χθες ειναι σωμα και αιμα χριστου οχι κρασι και ψωμι οπως εμεις βλεπουμε. αν δεν πιστευουμε οτι εκεινη την ωρα περνουμε σωμα και αιμα χριστου καλυτερα να μην το κανουμε πιστευω. και την κοινωνια την περνουμε για να ενωθουμε με το θεο γιαυτο και πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι για να παμε για κοινωνια γιτι μεσω αυτης θα καθαγιαστουμε. οσο για τα μωρα οκ αυτα δεν θα τα κανουμε νηστεια και μπορουμε να τα κοινωναμε οποτε θελουμε. εγω τον δικο μου τον κοινωναω σχεδον καθε κυριακη. και μολις παμε ανοιγει και το στομα ο τρελουλης μου γιατι του αρεσει. σορυ για το μεγαλο ποστ[/quote]
Συμφωνώ μαζί σου Μαρία! Και θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι άλλο είναι να ήμαστε καλοί άνθρωποι (με την έννοια του ότι δε βλάπτουμε τους συνανθρώπους μας)και άλλο να ήμαστε καλοί χριστιανοί. Για να ήμαστε καλοί χριστιανοί πρέπει να μετέχουμε και στα μυστήρια της Εκκλησίας όπως είναι η Θεία Λειτουργία, η Θεία Κοινωνία κλπ αρκεί βέβαια αυτό να γίνεται συνειδητοποιημένα. Τώρα όσον αφορά τους παπάδες, πιστεύω πως όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί, έτσι συμβαίνει και σε αυτό. Στο χέρι μας και στη κρίση μας είναι να βρούμε έναν καλό πνευματικό όπως άλλωστε ψάχνουμε και βρίσκουμε ένα καλό γιατρό, δικηγόρο κλπ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις