Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
80 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 80 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα ζήτημα που με απασχολεί και το ανέφερα και στο blog.
Αφορά την παιδίατρό μας. Είναι εξαιρετική και δεν έχω κανένα παράπονο. Ωστόσο, κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα το παιδί βρέθηκε να έχει καταναλώσει ΠΟΛΛΑ μπουκάλια αντιβηχικού, χωρίς αποτέλεσμα, και άρχισα να ανησυχώ. Αποφάσισα να επισκεφτώ μια άλλη παιδίατρο, η οποία έγραψε στο βιβλιάριο κάποιες εξετάσεις. Τελικά το μυστήριο του βήχα το έλυσα μόνη μου, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μου.
Το θέμα μου είναι το εξής: Όταν το παιδί μου είναι ασφαλισμένο και δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα επίσκεψης σε ιδιώτες γιατρούς ή ακόμη και όταν πληρώνω επίσκεψη σε ιδιώτη, αλλά γράφει στο βιβλιάριό του φάρμακα ή εξετάσεις, πώς αντιμετωπίζω τη βασική μας παιδίατρο που αντιλαμβάνεται την επίσκεψή σε άλλο συνάδελφό της και, φυσικά, δυσαρεστείται; Ας μην ξεχνάμε ότι σε αυτήν τρέχουμε όταν έρχονται τα δύσκολα και με αυτό τον τρόπο είναι σα να την αμφισβητούμε!
Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ και είμαι σίγουρη ότι θα έρθει πάλι στο μέλλον η στιγμή που θα επιθυμήσω δεύτερη γνώμη. Και αυτός ο προβληματισμός μου φοβάμαι ότι θα με κάνει να μην την αναζητήσω...

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Eυαγγελία, στο έγραψα και στο blog (το θέμα: http://blog.eimaimama.gr/2010/06/blog-post.html)

Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν πρέπει να αισθάνεσαι καμία τύψη ή ντροπή όταν πηγαίνεις το παιδί σου σε γιατρό του δημοσίου. Μπορείς να το συζητήσεις ήρεμα και ωραία με την παιδίατρό σας, να της εξηγήσεις ότι πρόκειται για οικονομικό ζήτημα και να της δώσεις να καταλάβει ότι την εκτιμάς για τη δουλειά της, αλλιώς θα την άλλαζες και θα απευθυνόσουν ολοκληρωτικά σε γιατρό δημοσίου!

http://www.eimaimama.gr

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ φταίω, δεν ήμουν σαφής.
Και η κύρια παιδίατρός μας του δημοσίου είναι. Αλλά τι να της πω βρε Ολίβια "Σε εκτιμώ αλλά θέλω και δεύτερη άποψη;" Μου έρχεται δύσκολο. Εγώ αν ήμουν στη θέση της θα σκεφτόμουν (ίσως και να το έλεγα) "Τι εννοείς ότι με εκτιμάς; Αν με εκτιμούσες ως επιστήμονα δε θα πήγαινες αλλού!"

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω παντως πέρνω και μια δυτερη γνωμη από την κουμπάρα μου που ειναι παιδιατρος αν και δεν την εχω γιατι ειναι μακρια.Και η κουμπάρα μου μου συστησε την παιδιατρο μας και ειμαι πολυ ευχαριστιμενη και της εχω εμπιστοσυνη.Αλλα δεν ειναι κακο να παιρνεις και μια δευτερη γνωμη αρκει να μην σε μπρσευουν περισσοτερο γιατι οι γνωμες των γιατρων διαφερουν π.χ η διακια μου δεν θελει να της δινω σιροπι για τον βηχα ενω της αδερφης μου της εχει δωσει πολλες φορες η δικια μου προτιμα το φρεσκο γαλα ενω η αλλη οχι γιατι δεν ειναι εμπλουτισμενο με βιταμηνες.Ακομα και στο ποτε θα αρχισει να τρωει τροφες κοκ δεν ξερω γιατι εχουν τοσο διαφορετικες γνωμες μεταξυ τους.

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tzef, η κύρια παιδίατρός σας ξέρει ότι παίρνεις και άλλες γνώμες; Της το λες, το βλέπει από το βιβλιάριο; Και αν ναι, ποια είναι η αντιμετώπισή της;

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επειδη με την κουμπαρα μου ειναι φιλες δεν την ενοχλει.Απλα δευτερη γνωμη τηλεφωνικως παιρνω,δεν παω σε αλλο γιατρό,αν πηγαινα πιστευω οτι θα την ενοχλουσε.Παντως αυτο που μου αρεσει στη γιατρο μου ειναι οτι ερχεται παντα σπιτι και δεν τρχουμε σε ιατρεια.

anthi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κι εγώ παίρνω 2ες και 3ες γνωμες.
Έχω ένα σταθερό, αλλά ρωτάω κι άλλους.
Δεν είναι κακό.

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ανθή, το ξέρω ότι δεν είναι κακό για τις μαμάδες! Για τους γιατρούς σας ρωτάω, πώς το παίρνουν;;

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπον να σας πω εγω που μου εχει τυχει . Οταν η Ελενιτσα μου ηταν 3 μηνων περιπου ( λιγο λιγοτερο για την ακριβεια ) ειχαμε παει στο παπαγεωργιου για μια εξεταση και μου ειπαν οτι το παιδι εχει προβλημα στην σπονδυλικη στηλη του και οτι δεν προκειται να περπατησει ποτε και δεν ξερουν αν θα μπορουσε να κραταει και το κεφαλι της. Φρικαρα εννοειτε και πηρα τηλ. τον παιδιατρο να του το πω. Εκεινος μου ειπε οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα και οτι λενε αυτοι εκει βλακειες. Ναι ωραια αλλα ο ενας ελεγε ετσι και ο αλλος γιουβετσι .Ποιον απο τους δυο να πιστεψεις; Ετσι και εγω πηγα την κορουλα μου και σε εναν αλλο παιδιατρο να την δει , λεω δεν μπορει η γνωμη του τριτου θα επαληθευει καποια απο τις δυο αλλες γνωμες. Ο τριτος γιατρος επαληθευσε την γνωμη του παιδιατρου μας. Οταν τον ξανασυναντησα τον παιδιατρο εννοειτε οτι του το ειπα πριν το δει μονος του και του ειπα οτι με ετρωγε το αγχος και οτι ηθελα να ειμαι σιγουρη . Δεν ειναι οτι δεν τον εμπιστευομαι αλλα το αγχος μου με ειχε κανει να μην μπορω να κοιμηθω. Η απαντηση του ηταν αποστομωτικη. Αφου αυτο ηθελες να κανεις και αφου αυτο σε καθησυχασε εμενα δεν με πειραζει . Καλα εκανες και το εκανες . ( Να διευκρινησω οτι στο παπαγεωργιου πηγαμε γιατι απο εκει μας ειχαν κλεισει ραντεβου καθως με το που γεννηθηκαν οι διδυμουλες μου η ελενα παρουσιασε απνοιες και μεταφερθηκε στο παπαγεωργιου για παρακολουθηση μαυρη η ωρα και η στιγμη που εφημερευε εκεινο και οχι καποιο αλλο. )

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπράβο στον παιδίατρό σου!! Πολύ ώριμη αντιμετώπιση!!

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:Μπράβο στον παιδίατρό σου!! Πολύ ώριμη αντιμετώπιση!!
και σκεψου οτι ηταν αντρας και υποτιθεται οτι δεν μπορουν να καταλαβουν το αγχος της μητερας . Οχι παιδια σε αυτο ειμαι καθετη αμα θελω και αλλη γνωμη θα την παρω δεν το συζηταω καν.

Veroniki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εχω καταλιξει στο συμπερασμα οτι οταν μας τρωει αυτο το κατι απο μεσα πρεπει να παιρνουμε και αλλη γνωμη,ακομη και για τα πιο απλα πραγματα.Εχω αλλαξει στα 12.5 χρονια αρκετους παιδιατρους και επιτελους βρηκα μια πολλη καλη γιατρο,οι οποια ειναι και στο ΙΚΑ.Εγω βεβαια πηγαινω εξω στο γιατρειο της και οτι χρειαστω απο φαρμακα μου τα γραφει.Τελος παντων....το θεμα ειναι να κοιταμε τα παιδακια μας να ειναι καλα και αν εχουν προβλημα,ας αναρωτηθουν μηπως κανουν κατι λαθος.

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ego mexri tora den exei xreiastei...exoume polu kali giatro...an omos xreiastei vevaia kai tha paro deuteri gnomi...

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μάλλον δεν πρέπει να το σκέφτομαι και τόσο... Άλλωστε αν χρειαστεί εξηγήσεις είμαι διατεθιμένη να τις δώσω... Cool

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν μπορω να παρω γνωμη απο αλλο παιδιατρο καθως εκεινη γνωριζει τα παιδια μου απο την πρωτη μερα της ζωης τους !! εχει χρειαστει να τα παω σε αλλον παιδιατρο οταν ημασταν διακοπες αλλα την πηρα τηλ για να ξερει τι συνεβη τι φαρμακα μας εδωσαν κλπ

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πιστευω οτι ενας σωστος και καλος γιατρος δεν πρεπει να εχει προβλημα σε αυτο το ζητημα. Δεν ειναι παντογνωστες στο κατω κατω. Μεταξυ τους δεν μιλανε, δεν ανταλλαζουν αποψεις και γνωμες??
Δηλαδη αν δεν ησουν ευχαριστημενη με τον γυναικολογο σου δεν θα τον αλλαζες μην τον πληγωσεις?? Ειναι ακριβως το ιδιο! Η υγεια μας πανω απο ολα καλη μου!! flower

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν σε υποχρεώνει κανείς να είσαι μόνο σ'έναν επιστήμονα!! Δεν είναι λόγος αυτός να θιχτεί!! Εμένα τον μικρό τον ανέλαβε ο γιατρός που έχει κι ο αδερφός μου στις μικρές του! Στην αρχή τον θεωρούσα πολύ φλού!! Αυτήν την εντύπωση μου έδινε σαν να μας έγραφε, να μην υπολογίζει το άγχος μου!! Μετά κατάλαβα ότι το έκανε για καλό μου τελικά!! Στην αρχή που ο μικρός έβγαζε ρουκέτες συνέχεια και τον έπρηζα μου έλεγε το ίδιο!! Εμένα δεν με ικανοποιούσε αυτή η απάντηση, και πήγα και σ'έναν άλλο που μου είπε ακριβώς τα ίδια!! Rolling Eyes

Πλέον και έπειτα από πολλά που έχουν συμβεί και σε γνωστούς μου που έχουμε τον ίδιο παιδίατρο εννοείτε πως δεν τον άλλαζω με την καμιά!! Αν χρειαστεί όμως ξανά λέω να πάρω 2η γνώμη για κάτι, θα το κάνω χωρίς να με νοιάζει!! Ας σκεφτεί ότι θέλει!! Σκασίλα σου! Το καλύτερο για το παιδάκι σου θέλεις να κάνεις!! Για εμάς πως δηλαδή παίρνουμε κι άλλες γνώμες γιατρών?? Όταν ζητάς δεύτερη γνώμη από άλλον παιδίατρο 215994

mama marilenas


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω κοριτσια δεν βρισκω λογο να κατσω να δωσω εξηγησεις στην παιδιατρο για το αν πηρα η οχι δευτερη γνωμη.μιλαμε για την υγεια του παιδιου μου και θα παρω οσες γνωμες χρειαστει.Την παιδιατρο μας την εμπιστευομαι παρα πολυ (ειναι καθηγητρια του ΑΠΘ και εξαιρετικα ενημερωμενη σε ολα)με κανει να νιωθω πολυ ανετα και μπορω να την ρωταω τα παντα παρολα αυτα οταν προκυπτει κατι θεωρω πως πρεπει να διασταυρωσω και αλλων παιδιατρων τις γνωμες και μαλιστα μετα τις συζηταω και μαζι της αν καποιος αλλος γιατρος μου προτεινει κατι τελειως διαφορετικο.μιλαμε για τα παιδια μας και νομιζω πως απο την στιγμη που και αυτοι διαλεγουν την παιδιατρικη καταλαβαινουν την ανυσηχια των γονιων και τον λογο που ζηταμε 2ες γνωμες.Δεν εχει να κανει με το ποσο τον εκτιμας σαν γιατρο(αν δεν τον εκτιμουσες δεν θα του εμπιστευοσουν τον θησαυρο σου)αλλα με το ποσο καλυμενη θελουμε να μαστε απεναντι στις αποφασεις που θα κλειθουμε να παρουμε για την υγεια των παιδιων μας.

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lianikos έγραψε:Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα ζήτημα που με απασχολεί και το ανέφερα και στο blog.
Αφορά την παιδίατρό μας. Είναι εξαιρετική και δεν έχω κανένα παράπονο. Ωστόσο, κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα το παιδί βρέθηκε να έχει καταναλώσει ΠΟΛΛΑ μπουκάλια αντιβηχικού, χωρίς αποτέλεσμα, και άρχισα να ανησυχώ. Αποφάσισα να επισκεφτώ μια άλλη παιδίατρο, η οποία έγραψε στο βιβλιάριο κάποιες εξετάσεις. Τελικά το μυστήριο του βήχα το έλυσα μόνη μου, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μου.
Το θέμα μου είναι το εξής: Όταν το παιδί μου είναι ασφαλισμένο και δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα επίσκεψης σε ιδιώτες γιατρούς ή ακόμη και όταν πληρώνω επίσκεψη σε ιδιώτη, αλλά γράφει στο βιβλιάριό του φάρμακα ή εξετάσεις, πώς αντιμετωπίζω τη βασική μας παιδίατρο που αντιλαμβάνεται την επίσκεψή σε άλλο συνάδελφό της και, φυσικά, δυσαρεστείται; Ας μην ξεχνάμε ότι σε αυτήν τρέχουμε όταν έρχονται τα δύσκολα και με αυτό τον τρόπο είναι σα να την αμφισβητούμε!
Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ και είμαι σίγουρη ότι θα έρθει πάλι στο μέλλον η στιγμή που θα επιθυμήσω δεύτερη γνώμη. Και αυτός ο προβληματισμός μου φοβάμαι ότι θα με κάνει να μην την αναζητήσω...

Η άποψη μου είναι ότι εάν εμπιστεύεσαι τον παιδιάτρο σου (ή γενικώς κάποιο γιατρό) δεν χρειάζεσαι την άποψη άλλου...
Εάν αμφιβάλλεις, τότε καλύτερα να τον αλλάξεις...

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama marilenas έγραψε:Εγω κοριτσια δεν βρισκω λογο να κατσω να δωσω εξηγησεις στην παιδιατρο για το αν πηρα η οχι δευτερη γνωμη.μιλαμε για την υγεια του παιδιου μου και θα παρω οσες γνωμες χρειαστει.Την παιδιατρο μας την εμπιστευομαι παρα πολυ (ειναι καθηγητρια του ΑΠΘ και εξαιρετικα ενημερωμενη σε ολα)με κανει να νιωθω πολυ ανετα και μπορω να την ρωταω τα παντα παρολα αυτα οταν προκυπτει κατι θεωρω πως πρεπει να διασταυρωσω και αλλων παιδιατρων τις γνωμες και μαλιστα μετα τις συζηταω και μαζι της αν καποιος αλλος γιατρος μου προτεινει κατι τελειως διαφορετικο.μιλαμε για τα παιδια μας και νομιζω πως απο την στιγμη που και αυτοι διαλεγουν την παιδιατρικη καταλαβαινουν την ανυσηχια των γονιων και τον λογο που ζηταμε 2ες γνωμες.Δεν εχει να κανει με το ποσο τον εκτιμας σαν γιατρο(αν δεν τον εκτιμουσες δεν θα του εμπιστευοσουν τον θησαυρο σου)αλλα με το ποσο καλυμενη θελουμε να μαστε απεναντι στις αποφασεις που θα κλειθουμε να παρουμε για την υγεια των παιδιων μας.




Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις να η παιδιατρός σου συνεργάζεται με το δημόσιο και πού βρίσκεται το ιατρείο της;

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lianikos έγραψε:
mama marilenas έγραψε:Εγω κοριτσια δεν βρισκω λογο να κατσω να δωσω εξηγησεις στην παιδιατρο για το αν πηρα η οχι δευτερη γνωμη.μιλαμε για την υγεια του παιδιου μου και θα παρω οσες γνωμες χρειαστει.Την παιδιατρο μας την εμπιστευομαι παρα πολυ (ειναι καθηγητρια του ΑΠΘ και εξαιρετικα ενημερωμενη σε ολα)με κανει να νιωθω πολυ ανετα και μπορω να την ρωταω τα παντα παρολα αυτα οταν προκυπτει κατι θεωρω πως πρεπει να διασταυρωσω και αλλων παιδιατρων τις γνωμες και μαλιστα μετα τις συζηταω και μαζι της αν καποιος αλλος γιατρος μου προτεινει κατι τελειως διαφορετικο.μιλαμε για τα παιδια μας και νομιζω πως απο την στιγμη που και αυτοι διαλεγουν την παιδιατρικη καταλαβαινουν την ανυσηχια των γονιων και τον λογο που ζηταμε 2ες γνωμες.Δεν εχει να κανει με το ποσο τον εκτιμας σαν γιατρο(αν δεν τον εκτιμουσες δεν θα του εμπιστευοσουν τον θησαυρο σου)αλλα με το ποσο καλυμενη θελουμε να μαστε απεναντι στις αποφασεις που θα κλειθουμε να παρουμε για την υγεια των παιδιων μας.




Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις να η παιδιατρός σου συνεργάζεται με το δημόσιο και πού βρίσκεται το ιατρείο της;
λοιπον δεν ξερω για τον γιατρο της αλλης μανουλας ο δικος μας παιδιατρος ειναι στο ΙΚΑ Ηλιουπολης και το ιατρειο στο κεντρο ειναι στην Αγιας σοφιας. Αμα θελεις πες μου να σου δωσω το τηλ. του.

eleni1976

eleni1976
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
O δικός μας παιδίατρος είναι πολύ σχολαστικός και τυπικός σε όλα του.Εξετάζει την μικρή πολύ σχολαστικά και απάντα σε κάθε μας ερώτηση.Για να καταλάβαιτε πόσο τυπικός είναι το βιβλιάριο υγείας της μικρής και κάθε παιδιού που παρακολουθεί είναι τόσο καλά ενημερωμένο που όταν ένα φιλικό μας ζευγαρι που είχε τον ίδιο γιατρό μετακόμισε στην Κρήτη και βρήκαν άλλο γιατρό, ο νεος γιατρός είπε ότι τέτοια ενημέρωση σε βιβλιάριο υγείας πρώτη φορά έβλεπε και αναφώνησε μπράβο στον συνάδελφο. Ο δικός μας παιδίατρος είναι κατά των αντιβιώσεων, μόνο σε πολύ σοβαρές καταστάσεις και όχι για ψύλλου πήδημα. Όταν η μικρή μας ήταν 2,5 μηνών και έπαθε βροχιολίτιδα, ο γιατρός μας έδωσε αερολίν μόνο και μας είπε να την πάμε να την δει σε μια εβδομάδα, νευρίασα γιατί δεν μας έδωσε αντιβίωση να το ξεπεράσει η μικρή γρήγορα, αλλά τελικά κατάλαβα ότι κάτι ξέρει παραπάνω. Αν εμπιστεύεσται τον γιατρό σας ακολουθήστε τις οδηγίες του, χωρίς να παρεκλείνετε. Παντα βέβαια υπάρχουν εξερέσεις στον κανόνα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις