Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

free range kids

free range kids Vote_lcap0%free range kids Vote_rcap 0% [ 0 ]
free range kids Vote_lcap100%free range kids Vote_rcap 100% [ 16 ]
Σύνολο Ψήφων : 16


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ψηφοφορία free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 6:09 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επεσα σε ενα αρθρο σημερα http://www.newsweek.com/2008/04/20/helicopter-moms-vs-free-range-kids.html
που μιλαει για free range kids, μιλαει για γονεις που θεωρουν οτι πρεπει τα παιδια σημερα να εχουν περισσοτερη "ελευθερια" οπως ειχαν οι προηγουμενες γενιες,να πηγαινουν σχολειο μονα τους, να παιρνουν το μετρο ή αλλο μεσο μ.μ. μονα τους, να μενουν μονα σε ενα μεγαλο εμπορικο κεντρο. Αναφερονται σε παιδια του Δημοτικου (των τελευταιων ταξεων).
Ψιλοφρικαρα στην ιδεα για να μην πω χοντροφρικαρα Razz ,σκεφτομουν να αφηνα τον γιο μου στο Attica ας πουμε μονο του σε ηλικια 8 χρονων. Και να του ελεγα ελα σπιτι μονος με το μετρο (απο Συνταγμα στο Μαρουσι δλδ). Με το μυαλο που κουβαλαω τωρα ΔΕΝ θα το εκανα!
Μετα θυμηθηκα οτι σε ηλικια 10 χρονων πηγαινοερχομουν σχολειο-σπιτι,σπιτι-αγγλικα,σπιτι-σε σπιτια απο φιλες μονη μου.Ενταξει ηταν ολα σχετικα κοντα κ στην ιδια περιοχη,αλλα θυμαμαι παντα ο μπαμπας μου μου εδινε καποια χρηματα κ εισητηρια του τρενου (οταν βρισκομασταν για βολτα στο κεντρο της Αθηνας) ετσι ωστε σε περιπτωση που χαθουμε να μπορω να επιστρεψω...βεβαια δεν με αφησε ποτε μονη στο κεντρο αλλα τον θυμαμαι λιγο πιο χαλαρο απο μενα σαν γονιο.
Εσεις θα δοκιμαζατε κατι τετοιο?

2Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 6:21 am

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μεγαλο θεμα εθιξες...
Κι εγω με θυμαμαι χαλαρη απο γονεις...αλλα πλεον τα πραγματα δεν ειναι οπως τοτε νομιζω.Παντα υπηρχαν κινδυνοι αλλα εχω την εντυπωση οτι τωρα τελευταια τα πραγματα εχουν ξεφυγει.Δεν ξερω κι εγω τι θα εκανα αν ημουν στη πολη με τα παιδια...θα φοβομουν πολυ να τα αφησω τωρα πια ελευθερα και μιλαει μια μαμα που με την ελευθερια και ανεξαρτησια εχει ενα θεμα...
Η αληθεια ειναι παντως πως το καλυτερο σχολειο ειναι το σχολειο του δρομου...

3Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 6:24 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο σκεφτομουν και εγω,ηταν καπως πιο χαλαρα οταν ημασταν μικρα εμεις. Αλλα κ τοτε υπηρχαν κινδυνοι για τα παιδια.

4Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 6:50 am

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εννοειτε πως υπηρχαν κινδυνοι αλλα οχι οπως τωρα...
Παλια οι γειτονιες ξεραν ο ενας τον αλλο λιγο πολυ και οι γονεις στηριζοντουσαν και σε αυτο.Τωρα πια κανεις σχεδον δεν ξερει τον διπλανο του.Μιλαω παντα για τις μεγαλες πολεις περισσοτερο.Εδω στο νησι που ειμαι εγω ευτυχως τα πραγματα ειναι ανθρωπινα ακομη.
Απο την μια εχουμε το ''ελευθερο,ανεξαρτητο παιδι=παιδι με αυτοπεποιθηση'' απο την αλλη ομως πως να αγνοησεις ολα αυτα που συμβαινουν,ακους και βλεπεις να γινονται γυρω σου καθημερινα.Εγω τουλαχιστον θα προσπαθησω να δωσω την ελευθερια που χρειαζονται τα παιδια μου,ειτε ειμαι στο νησι ειτε στην πολη,αλλα νομιζω οτι θα βρισκομαι διακριτικα διπλα τους.Ακομα κι αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο βεβαια...

5Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 9:10 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα εισαι εκει απο αυτη την αποψη,αν πανε εκει σχολειο καποια στιγμη θα πηγαινοερχονται μονα τους. Εδω δυσκολο να γινει. Αλλος ενας λογος που θα παμε λιγο πιο εξω απ την Αθηνα, θελουμε να κινουνται ελευθερα (οσο γινεται και εκει) τα παιδια.

6Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 9:25 am

n@n@

n@n@
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μακάρι να γινότανε να μεγαλώσουν πιο ελεύθερα τα παιδάκια μας αλλά .........!Εδώ δεν είμαστε ασφαλείς εμείς οι ενήλικες πως να αφήσουμε ένα παιδι σε εμπορικό κέντρο ή στο μετρό μόνο του?

7Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 10:37 am

argyro 2

argyro 2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ennoeitai pos den tha imouna katholou xalari sto na afiso avrio methavrio to paidi mou na kykloforei exo mono tou me tosous kindynous pou paramonevoune ekso kai oxi mono gia ta mikra paidia alla kai gia emas tous idious akoma oxi kai pali oxi kai as fano ypervoliki i opos allios thelei kaneis na me xaraktirisei!!!!!!

8Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
argyro 2 έγραψε: kai as fano ypervoliki i opos allios thelei kaneis na me xaraktirisei!!!!!!

μπα δεν νομιζω να σε πει καμια μας υπερβολικη Smile

αυτη που εγραψε το αρθρο να δεις πως την χαρακτηρισαν..μεχρι και για κακοποιηση ανηλικου μιλησαν.

9Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 2:24 pm

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ενδιαφέρον θέμα...που σηκώνει πολλή σκεψη...
Νομίζω πως για να έχουμε ενα παιδί που θα μπορεί να κυκλοφορήσει ασφαλώς σε μια μεγαλούπολη στα 9-10 χρόνια του απαιτείται γερό υπόβαθρο. Τι εννοώ?
Δεν περιμένουμε να μεγαλώσει το παιδί για να αναλάβει ευθύνες και πρωτοβουλίες. Εννοείται οτι απο μικρό θα ξέρει να κυκλοφορεί στο δρόμο και να κάνει μικρές διαδρομές ολομόναχο.
Πρέπει να εναι ενα παιδί εξυπνο και τολμηρό. η εξυπνάδα και το θάρρος έχουν να κάνουν πάλι με την αντιμετώπιση απο τους γονείς απο πολύ μικρή ηλικία...

Προσωπικά, ελπίζω να καταφέρω να παραμείνω στην επαρχία...εδώ στα Γρεβενά πάρα πολλά παιδιά κυκλοφορούν μόνα τους απο τα 6-7 κι όλας...
Πιστεύω πως είναι πολύ σημαντική γι αυτά η ανεξαρτησία αυτή...

10Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 11:17 pm

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοιτα,εμεις πηγαινοερχομασταν απο το σχολειο,αλλα επειδη μεναμε απεναντι απο το σχολειο σχεδον ενα δρομακι απο πανω.δευτερον μενουμε σε νησι κ τα χρονια εκεινα ηταν πιο ησυχα,δν ξεραμε τι σημαινει λαθρομεταναστης.τωρα εγω δν θα αφηνα την κορη μου στην ταξη του δημοτικου,μετα το δημοτικο οκ,αλλα πριν οχι.γινονται πολλα και δν θελω να ειμαι ηθικος αυτουργος.τωρα οταν ξεκινησει γυμνασιο πια,ενταξει ειναι πιο συνειδητοποιημενα.

11Ψηφοφορία Απ: free range kids Δευ Ιαν 24, 2011 11:31 pm

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εδω εμεις που μενουμε σε χωριο και το σχολειο ειναι σχεδον απεναντι απο το σπιτι μας και δε την αφηνω, θα την αφηνα σε πολη? και μονο που το σκεφτομαι με πιανει πανικος.

12Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 12:20 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμένα πάλι μέχρι 15 χρονών ερχόταν ο πατέρας μου και μ'έπαιρνε από τα Αγγλικά και στο σχολείο μέχρι πρώτη λυκείου πηγαινοερχόμουν με σχολικό. Δεν έχω σκοπό να αφήσω το παιδί μου μόνο του να γυρνάει, όση εμπιστοσύνη κι αν του έχω, όσο θάρρος κι αν έχει. Πόσω μάλλον που είναι τελείως άλλα χρόνια τα δικά μας!
Αλλά και στην επαρχία να ήμουν, πάλι δε θα το άφηνα! Θυμηθείτε την περίπτωση Άλεξ ή το κοριτσάκι που έριξε εκείνο το τέρας στο πηγάδι πέρσι. Το ότι τους γνωρίζεις, δε σημαίνει ότι έχουν καλές προθέσεις! Ένας λόγος παραπάνω που έχω και κορίτσι!

13Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 12:30 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γενικά είμαι πολύ ανεξάρτητο άτομο από μικρή και θέλω και η μικρή μου να γίνει έτσι. Πιστεύω οτι στα παιδιά πρέπει από μικρή ηλικία να τους δίνουμε χώρο για να γίνουν υπεύθυνα και ανεξάρτητα άτομα. Λίγο λίγο και ανάλογα με την ηλικία τους.
Εγώ γεννήθηκα το 1977 και μεγάλωσα αλητεύοντας στη γειτονιά. Τα καλοκαίρια παίζαμε μέχρι τις 11 το βράδυ και η μόνη ανησυχία της μάνας μας ήταν μην ανοίξουμε κανένα κεφάλι. Αααα καμιά φορά μας έλεγε και η γιαγιά μου να μην παίρνουμε καραμέλες από ξένους. Από την πρώτη δημοτικού πήγαινα μόνη μου στο σχολείο (ήταν ένα τετράγωνο από το σπίτι μου).
Η μικρότερη αδελφή μου που γεννήθηκε το 1990 μεγάλωσε εντελώς διαφορετικά. Την πηγαίναμε στο σχολείο μέχρι την 1η γυμνασίου και στο φροντιστήριο μέχρι που τελείωσε το Λύκειο (γιατί είχε βραδυνά μαθήματα). Δεν την αφήσαν ποτέ να παίξει μόνη της στη γειτονιά, πάντα πήγαινε και κάποιο από τα αδέλφια της μαζί. Πήγαινε μόνο σε μια φίλη της που έμενε στη διπλανή μονοκατοικία. Οταν έφευγε από το σπίτι της φίλης της επειδή ήταν και είναι τεμπελα μας τηλεφωνούσε για κατέβουμε με το ασανσέρ να την πάρουμε. Μια από αυτές τις φορές κατέβηκε η μητέρα μου και είδε την αδελφή μου, ετών 8 τότε να της έχει επιτεθεί ένας τύπος. Πάθαμε σοκ οικογενειακώς. Ευτυχώς που είχε κατέβει η μητέρα μου να την πάρει γιατί δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα είχε συμβεί. Και όλα αυτά συνέβησαν μέσα σε 2 λεπτά στην είσοδο της πολυκατοικίας μας, μερα μεσημέρι. Φανταστείτε οτι η αδελφή μου φορούσε πιτζάμες και παντόφλες. Αφού μετά από τόσα χρόνια και ακόμα τρέμω.
Δεν θέλω να σας φοβήσω και ίσως αυτό να είναι ένα σπάνιο περιστατικό (που δεν το πιστεύω), όμως τα πράγματα έχουν αγριέψει πάρα πολύ. Σίγουρα κάποια στιγμή θα πρέπει να αφήσουμε τα παιδιά μας μόνα τους εκεί έξω αλλά θα πρέπει πρώτα να είναι ικανά να αντιμετωπίσουν αυτόν το κόσμο. Προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο να αφήσω ένα παιδί 10 ετών στο κέντρο ή σε εμπορικό μόνο του.

14Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 1:08 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πως θα γινει να τα προστατευουμε χωρις να τα καταπιεζουμε? το σκεφτομαι εντονα τελευταια,πως ας πουμε θα εχω τον ελεγχο οταν θα ειναι στο ιντερνετ (μιλαω για το σπιτι), κ μεγαλυτερα οταν θα ναι σκεφτομαι οτι παντα μπορει να τυχει να μου πουν οτι ειναι καπου και να ειναι καπου αλλου..εγω θυμαμαι φασεις στην εφηβεια μου που ελεγα οτι παω το Σαββατο στο φροντιστηριο κ επαιρνα το ΚΤΕΛ κ πηγαινα σε αλλη πολη να δω φιλους μου.Η θα εμενα σε σπιτι φιλης μου και ολες μαζι ξενυχτουσαμε μεχρι το αλλο πρωι. Τοτε θυμαμαι δεν ηταν η Ομονοια π.χ. αυτο το τραγικο πραγμα που ειναι σημερα. Αυτα σκεφτομαι τελευταια.

Καλα Φλωρα αυτο που ζησατε φτανει για να εχεις τα ματια σου 14 με την μικρη Shocked

15Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 1:15 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:πως θα γινει να τα προστατευουμε χωρις να τα καταπιεζουμε? το σκεφτομαι εντονα τελευταια,πως ας πουμε θα εχω τον ελεγχο οταν θα ειναι στο ιντερνετ (μιλαω για το σπιτι), κ μεγαλυτερα οταν θα ναι σκεφτομαι οτι παντα μπορει να τυχει να μου πουν οτι ειναι καπου και να ειναι καπου αλλου..εγω θυμαμαι φασεις στην εφηβεια μου που ελεγα οτι παω το Σαββατο στο φροντιστηριο κ επαιρνα το ΚΤΕΛ κ πηγαινα σε αλλη πολη να δω φιλους μου.Η θα εμενα σε σπιτι φιλης μου και ολες μαζι ξενυχτουσαμε μεχρι το αλλο πρωι. Τοτε θυμαμαι δεν ηταν η Ομονοια π.χ. αυτο το τραγικο πραγμα που ειναι σημερα. Αυτα σκεφτομαι τελευταια.



εσύ γιατί το έκανες αυτό? δηλαδή γιατί έλεγες ψέμματα οτι θα πας φροντιστήριο και δεν πήγαινες? δεν σου κάνω ανάκριση αλλά εκεί είναι η απάντηση νομίζω.

16Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 1:44 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε,δεν θα με αφηνε αλλιως Razz ειχα κ αγνοια του κινδυνου,δεν ημουν 9 χρονων βεβαια,14-15 ημουν. Αλλα μου φαινοταν απλο,πηγαινα εβλεπα τους φιλους μου κ μετα με επαιρνε ειδηση ο πατερας μου κ ξαναγυρνουσα.Αλλα δεν ειχαμε φασαριες ποτε,μονο συζητηση. Ουτε μου τυχε ποτε κατι ακραιο, καθαρη τυχη πιστευω,ηξερα κ να προσεχω.

17Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 1:50 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:ε,δεν θα με αφηνε αλλιως Razz ειχα κ αγνοια του κινδυνου,δεν ημουν 9 χρονων βεβαια,14-15 ημουν. Αλλα μου φαινοταν απλο,πηγαινα εβλεπα τους φιλους μου κ μετα με επαιρνε ειδηση ο πατερας μου κ ξαναγυρνουσα.Αλλα δεν ειχαμε φασαριες ποτε,μονο συζητηση. Ουτε μου τυχε ποτε κατι ακραιο, καθαρη τυχη πιστευω,ηξερα κ να προσεχω.


εξαρταται και από το παιδί μωρέ. αν βλέπεις οτι το παιδί σου είναι υπεύθυνο στα μικρά πράγματα τότε λίγο λίγο του δίνεις και μεγαλύτερη ελευθερία. πχ του λες να γυρίζει στις 10 και το παιδί το τηρεί, μετά από λίγο καιρό νομίζω οτι μπορεί να γυρίζει στις 11 και να του δώσεις να καταλάβει οτι το κέρδισε το ίδιο με τη συμπεριφορά του και όχι λόγω της ηλικίας του.
όλα αυτά είναι θεωρείες βέβαια για τους άλλους γιατί εγώ την τσούπρα μου θα την έχω κλεισμένη μέσα μέχρι τα 35 της. χαχαχαχα

18Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 1:51 am

didimakia2009

didimakia2009
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Στην σημερινή εποχή και ιδίως στην Αθήνα μου είναι αδιανόητο να αφήσω τα παιδιά μου να κυκλοφορούν μόνα τους!!!!

Τρέμω και μόνο στην ιδέα! pale

Εγώ ήμουν πολύ ελεύθερη στην παιδική μου ηλικία αλλά ζούσα στην επαρχία και φυσικά το κακό ήταν σε πολύ πιο ήπια κατάσταση!

19Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 2:15 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:ε,δεν θα με αφηνε αλλιως Razz ειχα κ αγνοια του κινδυνου,δεν ημουν 9 χρονων βεβαια,14-15 ημουν. Αλλα μου φαινοταν απλο,πηγαινα εβλεπα τους φιλους μου κ μετα με επαιρνε ειδηση ο πατερας μου κ ξαναγυρνουσα.Αλλα δεν ειχαμε φασαριες ποτε,μονο συζητηση. Ουτε μου τυχε ποτε κατι ακραιο, καθαρη τυχη πιστευω,ηξερα κ να προσεχω.


εξαρταται και από το παιδί μωρέ. αν βλέπεις οτι το παιδί σου είναι υπεύθυνο στα μικρά πράγματα τότε λίγο λίγο του δίνεις και μεγαλύτερη ελευθερία. πχ του λες να γυρίζει στις 10 και το παιδί το τηρεί, μετά από λίγο καιρό νομίζω οτι μπορεί να γυρίζει στις 11 και να του δώσεις να καταλάβει οτι το κέρδισε το ίδιο με τη συμπεριφορά του και όχι λόγω της ηλικίας του.
όλα αυτά είναι θεωρείες βέβαια για τους άλλους γιατί εγώ την τσούπρα μου θα την έχω κλεισμένη μέσα μέχρι τα 35 της. χαχαχαχα

Laughing Laughing

20Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 2:24 am

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στο Αττικα 8 ετών? Ούτε για πλάκα. Νομίζω ότι θα τρόμαζε και το παιδί μόνο του.

Ωστόσο μπορει και να αναγκαζόταν να τα καταφέρει μια χαρά. Υποτίθεται ότι θα του είχες εξηγήσει και πέντε πρα΄γαμτα

http://newagemama.wordpress.com

21Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 2:36 am

vblue

vblue
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ όταν ήμουν πιο μικρή ήμουν πιο ελεύθερη, αλλά δυστυχώς τα πράγματα έχουν αλλάξει παααρα πολύ από τότε... Παρόλο που συνεχίζω να ζω σε "γειτονιά", τα πράγματα είναι πολύ επικίνδυνα πλέον... Twisted Evil
Πιστεύω λοιπόν ότι δεν θα άφηνα το παιδί μου παντελώς ελεύθερο σε ηλικία δημοτικού... Θα άρχιζα σιγά σιγά να του δίνω μικρές "ελευθερίες", ανάλογα και την ωριμότητα του παιδιού βέβαια, και από κει κ πέρα... βλέποντας και κάνοντας! Είμαι υπέρ του "Παν μέτρον Αριστον" οπότε πιστεύω ότι ούτε η υπερβολική ελευθερία είναι καλή, ούτε και ο πολύς περιορισμός... Τα παιδιά δεν είναι χαζά, είναι απλά αθώα... Αν τους δώσουμε να καταλάβουν τους κινδύνους (χωρίς να τα τρομοκρατήσουμε), πιστεύω ότι θα φερθούν κι αυτά ανάλογα... free range kids 215994

22Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 2:52 am

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να αφησω το παιδι μου μονο του στην Αθηνα !!!!!ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!Την ωρα που βγαινω εγω εξω και κοιταω αριστερα δεξια λες και ειμαι πρακτορας σε μυστικη αποστολη!!!!και στην ιδεα μονο μπορω να παθω κριση πανικου!!Ωστοσο εγω το εχω ψιλοζησει με τον ανιψιο μας που ειναι 17 και λογικο ειναι να θελει να βγει και με την παρεα και με την κοπελια και να τον περιμενω μεχρι της 2 να γυρισει και να κοντευω να πεθανω!!Ομως καποια στιγμη θα πρεπει να το παρω αποφαση γιατι και αυτον δεν τον αφηναν και αρχισε τα ψεμματα!!Ελεγε παω σινεμα και σε εμας εμπιστευοταν οτι παει στο θησειο με την κοπελια του!!Δεν θελω να αναγκασω το παιδι μου να λεει ψεμματα αλλα πως μπορεις να κανεις ενα παιδι να καταλαβει τα αγχη και τις ανησυχιες σου??

23Ψηφοφορία Απ: free range kids Τρι Ιαν 25, 2011 6:11 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγω θυμαμαι οτι απο 5 χρονων επαιρνα το ποδηλατο κι εξαφανιζομουνα...Αλλα τοτε δεν υπηρχε ολη αυτη η βρωμια κ η κακια...Τωρα λιγο να γυρισεις το κεφαλι σου,στο εχουν αρπαξει κι αντε γεια....Ουτε κατα διανοια ρε κοτιτσια σε αυτην την κωλο εποχη που ζουμε....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις