Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
306 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 306 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

boubouka

boubouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ! Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΑΚΟΜΑ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?

vickoyla

vickoyla
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Πιστευω πως 2χρονων ειναι καλα, και αν δεν υπαρχουν και αδελφακια οποσδηποτε.Νομιζω πως κανει πολυ καλο σε ενα παιδι να μαθει να συνυπαρχει με αλλα παιδακια της ηλικιας της, ασε που μαθαινουν και πολλα πραγματα που εμεις δεν μπαινουμε στην διαδικασια.Εγω παλι σκεφτομε πως ο μπεμπης μου ισως θα παει βρεφικο απο 10μηνων μιας και δεν εχω κανεναν να μου τον κρατησει. Rolling Eyes

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμείς τη στείλαμε παιδικό 8 μηνών και όλα καλά. δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. μόνο για την ηλικία. θα προτιμούσα να ήταν τουλάχιστον 1 1/2 χρονών, αλλά αφού δεν είχαμε κανέναν να την κρατήσει.
της έχει κάνει πολύ καλό πιστεύω. κοινωνικοποιείται, παίζει, μαθαίνει πειθαρχία (στο μέτρο του δυνατού). όλη τη μέρα μαζί με τη μαμά καλά είναι αλλά αποκλείεται να παίζεις μαζί της 7-8 ώρες το πρωί. σίγουρα θα κάνεις και άλλα πράγματα και το παιδί μένει μόνο του και βαριέται.
τον πρώτο χρόνο αρρώσταινε συνέχεια αλλά φέτος έχει αρρωστήσει μόνο 2 φορές μέχρι τώρα (και ελπίζω όχι άλλες). όμως αυτό δεν το αποφεύγεις ακόμα και αν το στείλεις πρώτη φορά 5 χρονών στα νήπια.
τώρα για το οικονομικό είναι ένα θέμα αλλά ίσως να μπορείς να βρεις θέση σε κάποιον δημοτικό. μπορείς επίσης να πας σε έναν ιδιωτικό και να κάνεις συμφωνία για λίγες ώρες κάθε μέρα με την ανάλογη μείωση στα τροφεία. μια και είσαι στο σπίτι δεν χρειάζεται να μένει 8-10 ώρες όπως μένουν τα παιδιά αυτών που εργάζονται.

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kai ego monizo pos dio xronon kala einai na paei o stathmos voithaei poli ta pedia se ola ta epipeda..vevaia na perimeneis tis arosties einai sigouro oti tha sas epistftoun.psakse gia dimotiko vrefonipiako stathmo pistevo na iparxei ston dimo sou.allios an den einai vrefikos to pedi prepei na exei vgalei tin pana gia na to paroun.

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
cassiani έγραψε:kai ego monizo pos dio xronon kala einai na paei o stathmos voithaei poli ta pedia se ola ta epipeda..vevaia na perimeneis tis arosties einai sigouro oti tha sas epistftoun.psakse gia dimotiko vrefonipiako stathmo pistevo na iparxei ston dimo sou.allios an den einai vrefikos to pedi prepei na exei vgalei tin pana gia na to paroun.
εγω λεω να τον στειλω 2 χρονων αν και θα προτιμουσα 3.φοβαμαι.αλλα πρεπει να τελειωσω το σχολειο και να δουλεψω.κυριως να δουλεψω γιατι νυχτερινι θα παω ετσι και αλλιως.

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
lolalu έγραψε:
cassiani έγραψε:kai ego monizo pos dio xronon kala einai na paei o stathmos voithaei poli ta pedia se ola ta epipeda..vevaia na perimeneis tis arosties einai sigouro oti tha sas epistftoun.psakse gia dimotiko vrefonipiako stathmo pistevo na iparxei ston dimo sou.allios an den einai vrefikos to pedi prepei na exei vgalei tin pana gia na to paroun.
εγω λεω να τον στειλω 2 χρονων αν και θα προτιμουσα 3.φοβαμαι.αλλα πρεπει να τελειωσω το σχολειο και να δουλεψω.κυριως να δουλεψω γιατι νυχτερινι θα παω ετσι και αλλιως.
kopela mou min fovasai tipota tosa pedakia pigane kai apo poli pio mikra.pigane ton apla des an mporeis na vreis dimotiko stathmo gia na min plironeis polla.

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και εγω την κορη μου την εστειλα 2 ετων γιατι ζουμε σε πολη χωρις γνωστους φιλους κτλ για να συναναστρεφεται και με κανεναν αλλον περα απο τη μαμα της.δεν το μετανιωσα καθολου ισα ισα εμεινα πολυ ευχαριστημενη.τωρα το μπεμπη αν το επιτρεπουν τα οικονομικα μας θα τον στειλω 2 σε ιδιωτικο αλλιως δυστυχως θα περιμενω να γινει 3 για να παει κρατικο

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ 2 ετών ακριβώς την έστειλα και δεν το μετάνιωσα. Εντάξει, δε γινόταν και διαφορετικά, αφού εργαζόμαστε τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου και μένουμε μακριά από παππούδες-γιαγιάδες. Από πέρυσι θα την έστελνα (1 έτους) αλλά ξεσπιτώθηκε η μαμά μου και ήταν στα πήγαινε έλα Αλεξανδρούπολη - Κατερίνη για να μας την κρατάει. Φοβόμουν πολύ τον Η1Ν1, γι'αυτό δεν την έστειλα από πέρυσι.

Με το παμπεράκι δεν έχουμε πρόβλημα, γιατί είναι ιδιωτικός.

Δεν μπορώ να πω ότι δεν έχει και τα κατά του ο παιδικός. Εντάξει, κοινωνικοποιήθηκε (αν και δεν είχαμε ποτέ τέτοιο πρόβλημα), περνάει την ώρα της ευχάριστα, μαθαίνει πολλά, κάνει φίλους-φίλες, αλλά απέκτησε συνήθειες που δεν τις είχε. Μιμείται πολύ συμπεριφορές των συμμαθητών της που δεν είναι πάντα σωστές.

Για τις αρρώστειες, συμφωνώ με τη florentiab.

vasso

vasso
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kai egw to septemvrio poy tha ginei 2 tha ton stilo na doylepso giati den paei allo

alexmina83

alexmina83
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 2 1/2 ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ.ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩ ΟΚΤΩΒΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 2 1/2ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΣΠΙΤΙ! affraid

olganna 100


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[i]KOΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΑ 2 ΕΤΩΝ,ΤΗ ΜΕΣΑΙΑ 8 ΜΗΝΩΝ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΓΙΝΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΙΩΣΕΙΣ.....ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΜΕΝΑΝΕ ΣΠΙΤΙ!!!

n@n@

n@n@
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τον πήγα βρεφικό 14 μηνών.Και εμένα η παιδίατρος μου είχε πει καλύτερα είναι μετά τα 2 αλλά δεν είχα άλλη επιλογή.Τον πάω σε ιδιωτικό που έχει συμετοχή το ΙΚΑ και μου βγαίνει όσο θα πλήρωνα και στο δημοτικό σταθμό.Οι ιώσεις μας έχουν ταράξει αλλά τι να κάνουμε?Τη πρώτη χρονιά πάντα έτσι είναι.Ελπίζω μόνο τη πρώτη.Κατά τα άλλα περνάει πολύ καλά με τόσα παιδάκια και είναι πολύ κοινωνικός.

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλό θα ήταν να ξεκίνησεις παιδικό στα 3 χρόνια, γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σου έρχεται άρρωστο....επειδή είναι "παρθένος" ακόμη οργανισμός, θα αρρωσταίνει πολύ εύκολα....θα μου πεις ότι καλύτερα να αποκτήσει αντισώματα τώρα στα 2 παρά στα 4 για παράδειγμα..έχεις δίκιο...πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς να κάνεις αυτό που πραγματικά νιώθεις....πάντως επειδή είμαι εκπαιδευτικός βλέπω παιδάκια που δεν είχαν πάει ποτέ σε παιδικό, όταν έρχονται στο προνήπιο είναι συνέχεια άρρωστα...και σχεδόν τον μισό χρόνο λείπουν τα καημένα...όχι ότι τα νήπια δεν αρρωσταίνουν...αρρωσταίνουν, αλλά λιγότερο. εύχομαι να πάρεις την σωστή απόφαση Wink

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ τον πήγα 18 μηνών και δεν είχαμε κανένα μα κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως, κοινονικοποιήθηκε, ξεκόλλησε από πάνω μου, λύθηκε η γλώσσα του και καθημερινά μαθαίνει πάρα πάρα πολλά πράγματα!!!

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
όσο για τις ιώσεις? Λίγα πράγματα, ειδικά φέτος που είναι η δεύτερη χρονιά μόνο 3 μέρες έχει λήψει συνολικά! Και πέρισυ άντε να έλειψε 10 μέρες...

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πραγματικά το μόνο που με ανησυχεί είναι ο Η1Ν1 για το χειμώνα, ειδάλλως και οι ιώσεις βοηθάνε στην ανάπτυξη του ανοσοποιητικού. Άλλωστε πολύ σωστά το είπε και μια κοπέλα πιο πάνω: και 5 χρονών να περιμένεις να γινει να πάει νήπιο θ' αρπάξει ιώσεις, δε γίνεται αλλιώς!

Κι εγώ σκέπτομαι να τον στείλω στα 2 προς το παρόν τον έχω εγω, όταν γυρίσω στη δουλειά θα τον κρατάει baby sitter, και πότε-πότε η γιαγιά...

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Epeidi syzitaga proxtes me tin paidiatro gia ti gripi, an tou kaneis to vaxigrip (to klasiko emvolio gia ti gripi) einai apolyta kalymeno...

μαρακι77

μαρακι77
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εγω τον μεγαλο μου τον εστειλα 18 μηνων και τον μικρο 10 μηνων και ειμαι πολλυ ευχαριστιμενη.

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
boubouka έγραψε:ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ! Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΑΚΟΜΑ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?


αφου δεν δουλευεις για ποιο λογο να παει τοσο νωρις το παιδι στον παιδικο!Καντο οποτε το νιωσεις εσυ οτι το παιδι ειναι ετοιμο!Κ αν παει 3 τι θα γινει?τιποτα! αλλωστε μια ζωη στο σχολειο θα ειναι!Τωρα αν ειναι στη μεση η δουλεια κανω πασο γιατι αλλαζουν τα δεδομενα!

DeeDee

DeeDee
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπερα κι απο μενα

εμενα η μαμα μου με ειχε στειλει 40 ημερων σε βρεφονηπειακο σταθμο επειδη δεν ειχε αλλη επιλογη. Σε αυτο οφειλεται οτι δεν αρρωσταινω σχεδον ποτε, ειχαν πει οι γιατροι Smile Βεβαια δεν προτεινω κατι τετοιο. Το αναφερω για να μη στενοχωριουνται οι μανουλες που αναγκαζονται να αποχωριστουν νωρις τα μωρακια τους.

Η δικη μου κουκλιτσα ειναι 16 μηνων και σκεφτομαι απο του χρονου τον Σεπτεμβρη (που θα ειναι σχεδον 2 χρονων) να την αρχισω κι εγω παιδικο.
Αν μπορουσα θα την αρχιζα απο 18 μηνων. Πιστευω οτι εχει πολλα να τους προσφερει η κοινονικοποιηση με αλλα παιδακια και οι διαφορες εκπαιδευτικες ενασχολησεις. Εμεις δεν μπορουμε να τους παρεχουμε τοσα στο σπιτι.
Και να φανταστειτε οτι εχω και τις δυο γιαγιαδες διαθεσιμες για να την κρατησουν (εγω δουλευω πρωι-απογευμα). Αλλα κι εκεινες χρειαζονται λιγο ξεκουραση και το παιδι χρειαζεται να φευγει και να μαθει να συμπεριφερεται σε ομαδικο περιβαλλον.

Με την πανα δεν ξερω αν θα εχω καθαρισει ως τοτε, ακομα δεν εχουμε προσπαθησει τιποτα. Ιδωμεν Smile

http://www.katkag.blogspot.com

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
λέω να πάω τη μεγάλη μου παιδικό απο τον Σεπτέμβρη που θα είναι 3 ετών.έχω 2 κρατικούς παιδικούς δίπλα στο σπίτι μου αλλά μου έχουν πει οτι θέλει χοντρό μέσο για να πάρουν παιδάκια γενικότερα σε όλους τους κρατικούς.έχει καμιά μαμά εμπειρία πάνω σε αυτό?και τι προτείνετε?κρατικό ή ιδιωτικό και γιατί?(μου έχουν πει διάφορα για τους κρατικούς αν και ζοριζόμαστε για ιδιωτικό).

ria28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βασικα αποτι διαβασα προηγουνται παιδακια ασθενων ομαδων δηλαδη παιδακια ορφανα,χηρων,διαζευγμενων κλπ.δε χανεις κατι να κανεις αιτηση απλως δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι θα γινει δεκτη.παντως τα διδακτρα ειναι πολυ φθηνοτερα.να φανταστεις σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο εχω δει τιμες μεχρι και 6.800 για 10 μηνες!!που να τα βρει ο κοσμος δε ρωτανε.μακαρι να πεσουν οι τιμες γιατι με τετοιους μισθους ουτε το γαλα για τα παιδια μας δεν θα μπορουμε να παρουμε.

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εστειλα και τα δυο μου παιδια στον παιδικο σταθμο ακριβως 2 χρονων.. σε δημοτικο κιολας, χωρις να χρειαστει καποιο μεσον.. κρατανε θεσεις παντα για δικους τους οποτε υπαρχουν κι ας λενε αλλα.... βεβαια ειναι αναλογα κ την περιοχη κ την ζητηση...
σιγουρα απο οικονομικης αποψης συμφερει πολυ περισσοτερο.. και πρωινο-μεσημεριανο τα ταιζουν εκει τα παιδακια..

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
CHRISLA2216 έγραψε:εστειλα και τα δυο μου παιδια στον παιδικο σταθμο ακριβως 2 χρονων.. σε δημοτικο κιολας, χωρις να χρειαστει καποιο μεσον.. κρατανε θεσεις παντα για δικους τους οποτε υπαρχουν κι ας λενε αλλα.... βεβαια ειναι αναλογα κ την περιοχη κ την ζητηση...
σιγουρα απο οικονομικης αποψης συμφερει πολυ περισσοτερο.. και πρωινο-μεσημεριανο τα ταιζουν εκει τα παιδακια..

βασική πρϋπόθεση βέβαια να κόψουμε την πάνα.ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να γίνει και αυτό.οι αιτήσεις γίνονται 15/05 με 15/06. είδα τι χρειάζεται στο site του δήμου Αθηναίων.ελπίζω να μην υπάρχουν επιπλέον χαρτιά που δεν αναφέρονται γιατί το κάνουν και αυτό.επίσης κάτι ακόμα.εαν απο Οκτώβρη μείνω άνεργη λέτε να μου πουν οτι δεν θα τη κρατήσουν σε περίπτωση που έχει εγκριθεί η αίτηση?

μαρακι77

μαρακι77
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εμεις παλι πηγαμε ο μεγαλος 18 μηνων και ο μικρος 10 μηνων σε βρεφονηπιακο και φετος τελειωνουμε!!!!!!!!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις