Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
90 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 90 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Αμνιοπαρακέντηση Empty Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 1:18 am

LIBERTY

LIBERTY
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα κορίτσια!

Ήθελα να σας ρωτήσω για την αμνιοπαρακέντηση. Αποφασίστηκε με τον γιατρό μου να κάνω αμνιοπαρακέντηση και βασικά φοβάμαι λίγο. Γνωρίζετε το κόστος της εξέτασης αυτής? Και ήθελα ακόμα να ρωτήσω εάν εσεις που έχετε κάνει αυτήν την εξέταση μετά καθίσατε στο κρεβάτι. Έχω κάτι για το οποίο να ανησυχώ?

2Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 1:38 am

Ιφιγένεια


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το κόστος δεν το θυμάμαι καθόλου για να σε βοηθήσω. Είναι μια διαδικασία γρήγορη που δεν πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου ,άσε που μάλλον θα μάθεις και το φύλο του μωρού! Θυμάμαι είχα πάρει 1 εβδομάδα άδεια από την δουλειά μου αλλά στο κρεβατι έκατσα 2 μέρες ολόκληρες!! τις υπόλοιπες απλά πρόσεχα, ήμουν μόνο μεσα στο σπίτι από δικό μου φόβο περισσότερο, να μην γλυστρίσω κτλ. Εννοείτε πως δεν κάνεις καμιά βαριά δουλειά , δεν κάνεις τίποτα. Απλά είσαι χαλαρή στο σπιτάκι σου, εγώ καθόμουν μετά λίγο στο pc και λίγο τηλεόραση και ύπνο μέχρι να βεβαιωθώ ότι όλα είναι οκ

3Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 2:20 am

LIBERTY

LIBERTY
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ιφιγένεια σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μία τελευταία ερώτηση..

Το παιδί με αυτή την εξέταση αναστατώνεται? Αυτός είναι και ο λόγος που μένεις στο κρεβάτι? Δεν με πειράζει να κάτσω στο κρεβάτι ακόμα και 1 μήνα απλά θέλω να καταλάβω...

4Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 3:08 am

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χρειάστηκε να κάνω αμνιοπαρακέντηση στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Το κόστος σε ιδιωτικό νοσοκομείο ήταν γύρω στα 700 ευρώ (πριν 3 χρόνια). Παίρνεις και μια μικρή επιστροφή από το ταμείο σου.
Πρέπει να καθίσεις στο κρεβάτι 2-3 μέρες και να προσέχεις καμιά εβδομάδα ακόμα, μήπως τυχόν και υπάρχει διαρροή αμνιακού υγρού.
όσο για το αν αναστατώνεται το μωρό από την εξεταση... το είδα στον υπέρηχο να μετακινείται μακριά από τη βελόνα, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι ήταν μια ενστικτώδης κίνηση.
Η εξέταση καθεαυτή δεν πονάει, απλά νοιώθεις ένα τσίμπημα στην κοιλιά και μια ενόχληση. Υπάρχουν ορισμένοι κίνδυνοι, αλλά είναι μηδαμινοί και πλέον είναι εξέταση ρουτίνας.
Απλά, επειδή πολλοί γιατροί την προτείνουν συχνά χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος μόνο και μόνο για να πάρουν τη μίζα τους, ζήτα από τον γιατρό σου να σου εξηγήσει ακριβώς γιατί κρίνει ότι είναι απαραίτητο να την κάνεις. Γιατί όπως και να το κάνουμε είναι μια ταλαιπωρία...

5Αμνιοπαρακέντηση Empty αμνιοπαρακεντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:20 am

root60

root60
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμενα κοστισε 300 ευρώ πριν ..5 χρονια και δεν καθισα καθολου στο κρεβάτι. Ειναι λίγο αβολα. Ομως δεν ποναει. Υπέγραψα και ένα χαρτί που σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά να μην έχουνε την ευθύνη ή κάτι τέτοιο ήτανε απο ότι κατάλαβα. Θέλει προσοχή απο τον γιατρό. Μόνο αν πρέπει να γινει. Αμνιοπαρακέντηση 215994
Shocked

6Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:24 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπερα! την εκανα πριν 4 χρονια λογω υπερηχογενους εντερεο του μωρου και σε αρκετα μεγαλη εβδομαδα 23η!!! δεν ποναει καθολου και μετα παιρνεις αντιβιωση και 3 μερες εισαι λιγο ξαπλωμενη.. εγω την πληρωσα 500 ευρω τοτε αλλα τωρα μου ειπε μια κοπελα πως την εκανε με το ικα στο Αλεξανδρας χωρις να πληρωσει ΤΙΠΟΤΑ για ψαξτο λιγο!!! γενικα δεν ειναι τιποτα και ειμαι της γνωμης πως θα επρεπενα ειναι εξεταση υποχρεωτικη οπως η α και η β επιπεδου!!!!

7Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:38 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Την εξέταση αυτή την ζητούν οι γιατροί σε 2 περιπτώσεις ... αν η έγκυος ειναι άνω των 34 ετών ή όταν κάποια από τις μετρήσεις του γιατρού στην αυχενικη διαφάνεια δεν ήταν πολύ καλή. Είναι μια διαδικασία που πιο πολύ ψυχοφθότα είναι παρά επίπονη. Το μετα είναι που θέλει προσοχή. Δεν θέλει καθόλου κουρασει και θελει καποιες μερες να μείνεις στο κρεβατι. Το πόσες μέρες θα στο πει ο γιατρός σου γιατι αμέσως μετά την εξέταση κάτι βλέπουν αυτού και σου λένε αναλόγως. Κίνδυνος για το μωρό κατα τη διάρκεια της εξέτασης δεν υπάρχει... πρεπει να ειναι βλαμμένος για να παει κατι στραβα..... χτυπα ξύλο... πλεόν αποκλείεται να συμβει κατι τετοιο γιατι ειναι μια εξέταση που γίνεται συνέχεια. Μέτα κίνδυνος θα υπάρξη μόνο σε περίπτωση διαρροής αμνιακού υγρού. Αυτό θέλει προσοχή. Στη θέση σου απο αυτό που θα μου έλεγαν οι γιατροι... θα καθόμουν και 1-2 μέρες παραπάνω στο κρεβάτι καλού κακού.

Ευχομαι να πάνε όλα καλα και καλά αποτελέσματα!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

8Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:44 am

Ιφιγένεια


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
LIBERTY έγραψε:Ιφιγένεια σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μία τελευταία ερώτηση..

Το παιδί με αυτή την εξέταση αναστατώνεται? Αυτός είναι και ο λόγος που μένεις στο κρεβάτι? Δεν με πειράζει να κάτσω στο κρεβάτι ακόμα και 1 μήνα απλά θέλω να καταλάβω...

το παιδί αναστατώνεται όπως όταν κάνεις έναν απλό υπέρηχο.και μόνο με τις κινήσεις είναι πολύ λογικό να έχει κάποια Χ αντίδραση.Μη σε ανησυχεί καθόλου γιατί ο γιατρός βλέπει ταυτόχρονα που βρίσκεται το μωρό , απλά εσύ να θυμάσαι να είσαι χαλαρή για να είναι ήρεμο και το μωρό.Να πας στο Έλενας σου προτείνω

9Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:45 am

Ιφιγένεια


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mama katerina έγραψε: γενικα δεν ειναι τιποτα και ειμαι της γνωμης πως θα επρεπενα ειναι εξεταση υποχρεωτικη οπως η α και η β επιπεδου!!!!

Συμφωνώ απόλυτα!

10Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:48 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
..οπως είπε μια κοπέλα παραπάνω...επειδή πολοι γιατροί πλέον την προτείνουν χωρίς λόγο,,και είναι λίγο επίπονη ..μάθε γιατί ακριβώς στην πρότεινε...
επίσης ο δικός μου ο γιατρός μου είχε πει πως εχει και ένα μικρό ποσοστό να αποβάλεις μετά γιατί η βελόνα τρυπάει την μήτρα,,,,επίσης αν τυχόν εχεις ιστορικό συσπάσεων σε άλλη εγκυμοσύνη δεν την συνηστούν γιατι τοτε 90 %πας για προωρο τοκετο η αποβολή..
και κάτι τελευταίο...αυτή ειναι για να διαγνώσει με ακριβια καποια τυχον προβλήματα...περα απο την αυχενική.....οπότε αν είσαι διατεθημένη να σταματησεις την εγκυμοσυνη αν δειξει κατι ..την κάνεις..
εγώ επειδη ειχα αποφασισει να το κρατήσω έτσι και αλλιώς....(ειμαι κατα της διακοπής και της έκτρωσης)...δεν την έκανα..

11Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:53 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ιφιγένεια έγραψε:
mama katerina έγραψε: γενικα δεν ειναι τιποτα και ειμαι της γνωμης πως θα επρεπενα ειναι εξεταση υποχρεωτικη οπως η α και η β επιπεδου!!!!

Συμφωνώ απόλυτα!

κορίτσαι ουτε οι α και β επιπέδου ειναι υποχρεωτικές...ποσο μάλλον η αμνιοπαρακέντηση...και δεν μπορει να γινει γιατι για καποιες κοπέλες που εχουν συσπασεις..αυτη η εξεταση ισοδυναμει με διακοπη εγκυμοσυνης...δεν μπορουν ολοι να την κανουν..
επισης καποιοι δεν θελουν..αμα δεν σκοπευεις να ριξεις το παιδι σε περιπτωση που εχει κάτι ..δεν χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία...
ο καθένας επιλέγει..και ευτυχώς στην εποχή μασ έχουμε πολλές επιλογές..

12Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:54 am

Ιφιγένεια


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι ψυχοφθόρα για την μαμά που το σκέφτεται, όχι επίπονη η διαδικασία. Είμαι της γνώμης να δεις τα όποια τυχόν προβλήματα και μετά να αποφασίσεις,όχι να έχεις άγνοια γιατί δεν μας φταίνει τα μωράκια που θα ρθουν στον κόσμο. Εγώ που τα λέω αυτά πέρασα δύσκολα μόνο ψυχολογικά.Δεν είχα πόνο καθόλου. Δεν βρήκανε κανένα πρόβλημα και δόξα το Θεό η κούκλα μου είναι υγιέστατη! Γιάυτό συμφωνώ ότι αυτή η εξέταση θα έπρεπε να επιβάλλεται γιατί όταν όλα πάνε καλά ξαλαφρώνεις απίστευτα όπως εγώ!

13Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 4:59 am

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
LIBERTY έγραψε:Καλημέρα κορίτσια!

Ήθελα να σας ρωτήσω για την αμνιοπαρακέντηση. Αποφασίστηκε με τον γιατρό μου να κάνω αμνιοπαρακέντηση και βασικά φοβάμαι λίγο. Γνωρίζετε το κόστος της εξέτασης αυτής? Και ήθελα ακόμα να ρωτήσω εάν εσεις που έχετε κάνει αυτήν την εξέταση μετά καθίσατε στο κρεβάτι. Έχω κάτι για το οποίο να ανησυχώ?

σε ποια εβδομάδα είσαι???

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

14Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:04 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ιφιγένεια έγραψε:
mama katerina έγραψε: γενικα δεν ειναι τιποτα και ειμαι της γνωμης πως θα επρεπενα ειναι εξεταση υποχρεωτικη οπως η α και η β επιπεδου!!!!

Συμφωνώ απόλυτα!

Εγω διαφωνώ απόλυτα... Χωρις παρεξήση μανούλα Κατερίνα που ξέρεις πόσο σε εκτιμάω. Αυτή η εξέταση πιστευώ οτι θα έπρεπε να γίνεται πολύ πιο σπάνια από οτι γινεται... Κατ αρχας θεωρώ αδιανόητο και παράλογο να το κάνουν όλες οι γυναίκες άνω των 34!!! Θεωρώ οτι μόνο αν η αυχενική διαφάνεια δείξει κατι το ανησυχητικό πρέπει να γίνεται.... κι όχι μόνο λόγο ηλικίας. Επίσης μόνο ο γονιός θα πρέπει να αποφασίζει αν πραγματικά επιθυμεί να την κάνει γιατι αν όπως η boukitsa έχει αποφασίσει οτι δεν θέλει να διακόψει την κύηση οτι κι αν γινει ... δεν πρέπει κανείς να την υποχρεώνει να την κάνει. Δυστυχώς παρότι η εξέταση αυτή γίνεται υπερβολικά πολύ συχνα... οι στατιστικες δεν ειναι καλές... 1 στα 200 μωράκια χάνονται. Κι αυτό γιατι δεν εχει να κάνει με το αν θα γίνει σωστά η εξέταση μόνο αλλά υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν.
Πάντως ακουσα οτι εχει ανακαλυφθεί μέθοδος να έχουμε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με μια απλή εξέταση αίματοςμέσω του DNA και σε λίγο καιρό θα καταργηθεί η αμνιοπαρακέντηση.

15Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:19 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ιφιγένεια έγραψε:Είναι ψυχοφθόρα για την μαμά που το σκέφτεται, όχι επίπονη η διαδικασία. Είμαι της γνώμης να δεις τα όποια τυχόν προβλήματα και μετά να αποφασίσεις,όχι να έχεις άγνοια γιατί δεν μας φταίνει τα μωράκια που θα ρθουν στον κόσμο. Εγώ που τα λέω αυτά πέρασα δύσκολα μόνο ψυχολογικά.Δεν είχα πόνο καθόλου. Δεν βρήκανε κανένα πρόβλημα και δόξα το Θεό η κούκλα μου είναι υγιέστατη! Γιάυτό συμφωνώ ότι αυτή η εξέταση θα έπρεπε να επιβάλλεται γιατί όταν όλα πάνε καλά ξαλαφρώνεις απίστευτα όπως εγώ!

συμφωνω μαζι σου ΑΠΟΛΥΤΑ

και θελω να πω στη στεφυ οτι φυσικα και δεν υπαρχει παρεξηγηση εδω ειμαστε για να λεμε αυτο που πιστευει ο καθενας καλυτερο οχι για να συμφωνουμε σε ολα! εγω επειδη την εχω κανει γιαυτο και ειπα πως δεν ειναι τιποτα και παλι θα το ξαναπω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ στο εξωτερικο γινεται σε καθε εγκυμοσυνη ασχετα απο ηλικια και β επιπεδου..και επειδη η α και η β επιπεδου αναφερονται περισσοτερο σε στατιστικα γιατι να μην κανουμε αυτη την εξεταση που φαινονται τα παντα?? ας μη φοβιζουμε τον κοσμο μιλωντας για αποβολες και εχοντας στο νου μας το κακο !!!! αυτο που ειπε μια κοπελα πριν οτι θα πρεπει να ειναι πολυ χαζος ο γιατρος που στην κανει για να παει κατι στραβα (που αυτο μπορει να τυχει οπουδηποτε) και για την επισκληριδιο λεγανε και λεγανε και τωρα εχει γινει ρουτινα! ας μην ειμαστε 7000 χρονια πισω ας δουμε λιγο μπροστα αλλωστε αυτο που ειναι κανονας ειναι οτι Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!

με πολυ αγαπη ολες οι γνωμες δεκτες Wink

16Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:30 am

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εγώ είχα μία πολύ δύσκολή και ψυχοφθόρα εγκυμοσύνη, επειδή όλα ξαφνικά ήταν χάλια, μου προτάθηκε να την κάνω στην 28 εβδομάδα (από τον γιατρό που μου έκανε την β επιπέδου, όχι από τον βασικό μου γιατρό) αφού 2-3 μέρες πριν κάνω 2 ενέσεις κορτιζόνης απανωτές γιατί μπορεί να είχαμε πρόωρο τοκετό και να έπρεπε να μεταφερθώ στο μαιευτήριο ... ο βασικός μου γιατρός ήταν κατηγορηματικός!!! ΟΧΙ αν το κάνεις θα χάσουμε το μωρό!!!! άλλωστε και να έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό είναι αργά πια... δεν μπορείς να "επέμβεις" το απαγορεύει ο νόμος, και βέβαια ο γιατρός μου δεν ήθελε να συμμετέχει σε αυτό ... το αφήσαμε έτσι απλά ξεκίνησα 1 κορτιζόνη/εβδομάδα ... 5 πρόλαβα να κάνω την 33+ ο μικρός αποφάσισε να βγει ... και όλα καλά ... στην αρχή σκεφτόμουνα στο 2ο παιδί να κάνω από την αρχή την εξέταση, όσο περνάει ο καιρός το ξανασκέφτομαι .....

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

17Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:34 am

marbe

marbe
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
έκανα την εξέταση το καλοκαίρι σε δημόσιο νοσοκομείο (γιατί εκεί ήταν ο γιατρός μου κι εκεί γέννησα), το κόστος ήταν περίπου 300 ευρώ και πληρώσαμε γιατί η ανάλυση δε γίνεται μέσα στο νοσοκομείο αλλά το πας εσύ σε εξωτερικό κέντρο...
η διαδικασία δεν ήταν επίπονη, αν και συμφωνώ ότι ήταν ψυχοφθόρα... Ο γιατρός μου είπε να κάτσω σπίτι καμιά βδομάδα, αλλά δε μου έδωσε ούτε φάρμακα ούτε μου είπε να είμαι ξαπλωμένη...απλά να είμαι ήρεμη και να μην κουράζομαι κι αν έχω πόνους να πάρω κανένα depon...
ξέχασα να πω ότι έκανα την εξέταση γιατί ο συνδυασμός papA και του υπερηχογραφήματος ήταν λίγο ανησυχητικός... όχι τόσο ώστε να κάνω υποχρεωτικά την αμνιοπαρακέντηση, αλλά αρκετά ώστε να προβληματίσει το γιατρό και να μου πει ότι ίσως πρέπει να το σκεφτώ...
το μωρό δε νομίζω να καταλαβαίνει κάτι, αλλά το είδα κι εγώ ότι μαζεύτηκε από την άλλη πλευρά όταν μπήκε η βελόνα..
ακολούθησε τη συμβουλη του γιατρού σου, εφόσον τον εμπιστεύεσαι, και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά... και όλα θα πάνε καλά1!!!!θα δεις!!!! Very Happy

18Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:35 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vivliolatreia έγραψε:εγώ είχα μία πολύ δύσκολή και ψυχοφθόρα εγκυμοσύνη, επειδή όλα ξαφνικά ήταν χάλια, μου προτάθηκε να την κάνω στην 28 εβδομάδα (από τον γιατρό που μου έκανε την β επιπέδου, όχι από τον βασικό μου γιατρό) αφού 2-3 μέρες πριν κάνω 2 ενέσεις κορτιζόνης απανωτές γιατί μπορεί να είχαμε πρόωρο τοκετό και να έπρεπε να μεταφερθώ στο μαιευτήριο ... ο βασικός μου γιατρός ήταν κατηγορηματικός!!! ΟΧΙ αν το κάνεις θα χάσουμε το μωρό!!!! άλλωστε και να έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό είναι αργά πια... δεν μπορείς να "επέμβεις" το απαγορεύει ο νόμος, και βέβαια ο γιατρός μου δεν ήθελε να συμμετέχει σε αυτό ... το αφήσαμε έτσι απλά ξεκίνησα 1 κορτιζόνη/εβδομάδα ... 5 πρόλαβα να κάνω την 33+ ο μικρός αποφάσισε να βγει ... και όλα καλά ... στην αρχή σκεφτόμουνα στο 2ο παιδί να κάνω από την αρχή την εξέταση, όσο περνάει ο καιρός το ξανασκέφτομαι .....

κοιτα σε τετοιες περιπτωσεις που ειναι μεγαλη εβδομαδα και το απαγορευει και ο γιατρος δεν το συζηταμε! εγω μιλαω για την αρχη στις εβδομαδες που συνισταται να γινει η εξεταση!!! να σου ζησει ο μπομπιρακος σου!!!!!

19Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σαν διαδικασία είναι απλή ... αλλά δηλαδή είναι ψέμα το οτι υπάρχει τοση μεγάλη πιθανότητα αποβολής?
Εμένα έκανε και η κουμπάρα μου και η ξαδέρφη μου. Και στις 2 ο γιατρός τους , τους ενημέρωσε και για τις πιθανότητες αποβολής και για τις επιλογές τους. Ενταξει μην τα τραγικοποιούμε αλλα μην τα ισοπεδώνουμε κιόλας... Είναι μια απλή εξέταση με την οποία δημιουργείται μια τρυπουλα στο σάκο που είναι το μωρό. Το πιο πιθανό είναι οτι αν η μητέρα μετά προσέξει η τρυπούλα αυτή θα κλείσει κι όλα οκ. Αλλα όπως και να το κανουμε η εξέταση αυτή υπάρχει περίπτωση να ειναι μοιραία αν η τρυπα δεν κλείσει και υπάρξη διαρροή αμνιακού υγρού. Για πιο λόγο να ρισκάρεις τόσο πολύ αν όλες οι άλλες οι εξετάσεις είναι καλές. Δεν είμαι αντιθετη στο να γίνεται... σε αυτό που διαφωνώ είναι να γίνεται τόσο συχνά και χωρίς λόγο. Εγώ ας πούμε είμαι 29 ετών. Η αυχενική διαφάνεια του μωρού δόξα το Θεό ήταν άψογη το ίδιο και η Β επιπέδου. Η πιθανότητα να βγει το μωρό με σύνδρομο down είναι 1 /21.000. Θα έπρεπε λοιπον να κάνω αμνιοπαρακέντηση αφού μετά από το 1/21.000 πάω στο 1/200 να χάσω το παιδί? Οχι οχι οχι ... βέβαια... Μόνο αν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις θα πρέπει να γίνεται αυτη η εξέταση.

20Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:43 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Σαν διαδικασία είναι απλή ... αλλά δηλαδή είναι ψέμα το οτι υπάρχει τοση μεγάλη πιθανότητα αποβολής?
Εμένα έκανε και η κουμπάρα μου και η ξαδέρφη μου. Και στις 2 ο γιατρός τους , τους ενημέρωσε και για τις πιθανότητες αποβολής και για τις επιλογές τους. Ενταξει μην τα τραγικοποιούμε αλλα μην τα ισοπεδώνουμε κιόλας... Είναι μια απλή εξέταση με την οποία δημιουργείται μια τρυπουλα στο σάκο που είναι το μωρό. Το πιο πιθανό είναι οτι αν η μητέρα μετά προσέξει η τρυπούλα αυτή θα κλείσει κι όλα οκ. Αλλα όπως και να το κανουμε η εξέταση αυτή υπάρχει περίπτωση να ειναι μοιραία αν η τρυπα δεν κλείσει και υπάρξη διαρροή αμνιακού υγρού. Για πιο λόγο να ρισκάρεις τόσο πολύ αν όλες οι άλλες οι εξετάσεις είναι καλές. Δεν είμαι αντιθετη στο να γίνεται... σε αυτό που διαφωνώ είναι να γίνεται τόσο συχνά και χωρίς λόγο. Εγώ ας πούμε είμαι 29 ετών. Η αυχενική διαφάνεια του μωρού δόξα το Θεό ήταν άψογη το ίδιο και η Β επιπέδου. Η πιθανότητα να βγει το μωρό με σύνδρομο down είναι 1 /21.000. Θα έπρεπε λοιπον να κάνω αμνιοπαρακέντηση αφού μετά από το 1/21.000 πάω στο 1/200 να χάσω το παιδί? Οχι οχι οχι ... βέβαια... Μόνο αν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις θα πρέπει να γίνεται αυτη η εξέταση.

Κίνδυνοι σχετικοί με την αμνιοπαρακέντηση:

*
Υπάρχει ελάχιστος κίνδυνος βλάβης στο έμβρυο, στον πλακούντα ή στον ομφάλιο λώρο.
*
Λιγότερο από 0.6 % απώλεια του εμβρύου.
*
Μπορεί να χρειαστεί παρακέντηση και σε δεύτερο σημείο αν ο γιατρός δεν καταφέρει να συλλέξει αρκετό υγρό.
*
Οι γονείς θα πρέπει να γνωρίζουν ότι υπάρχει μια πιθανότητα 3% σοβαρών γενετικών ανωμαλιών τις οποίες δεν μπορεί να ανιχνεύσει η αμνιοπαρακέντηση.

Τα πλεονεκτήματα της αμνιοπαρακέντησης.

*
Είναι απλή και ασφαλής μέθοδος που εξακριβώνει την κατάσταση του εμβρύου.
*
Μπορεί να διεξαχθεί στο γραφείο του γιατρού σας.
*
Σχετικά ανώδυνη και σύντομη διαδικασία.
*
Οι επιπλοκές είναι σπάνιες.


21Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:50 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LIBERTY έγραψε:Καλημέρα κορίτσια!

Ήθελα να σας ρωτήσω για την αμνιοπαρακέντηση. Αποφασίστηκε με τον γιατρό μου να κάνω αμνιοπαρακέντηση και βασικά φοβάμαι λίγο. Γνωρίζετε το κόστος της εξέτασης αυτής? Και ήθελα ακόμα να ρωτήσω εάν εσεις που έχετε κάνει αυτήν την εξέταση μετά καθίσατε στο κρεβάτι. Έχω κάτι για το οποίο να ανησυχώ?

ελπιζω τουλαχιστον να καθησυχαστηκες λιγο γιατι ειδα πως εφυγες!!!
ευχομαι πολυ καλα αποτελεσματα!!!!!!!!

22Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:53 am

LIBERTY

LIBERTY
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ο λόγος που ο γιατρός μου θεωρεί ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση είναι γιατί οι τιμές στην PAP-A δεν ήταν αυτές που θα έπρεπε να είναι ώστε να είναι σίγουρος ότι το παιδάκι μου 100% δεν θα έχει κάποιο σύνδρομο. Έτσι λοιπόν μου είπε ότι θεωρεί απαραίτητο να γίνει. Οπότε και εμείς με τον σύζυγό μου αποφασίσαμε να μην ρισκάρουμε τίποτα γιατί πάνω από όλα θέλουμε το παιδί μας να είναι καλά.Ελπίζω πραγματικά να πάνε όλα καλά.

23Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:54 am

ntalia!!

ntalia!!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
KΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ 3,5ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.Η ΦΟΒΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ Η ΒΕΛΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΥΤΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΕΚΑΤΣΑ 2-3ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ!ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΝΟΜΙΖΩ 150 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ 350-400ΕΥΡΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 20ΜΗΝΕΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

24Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 5:56 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="mama katerina"]
stefy έγραψε:Σ


*
Οι γονείς θα πρέπει να γνωρίζουν ότι υπάρχει μια πιθανότητα 3% σοβαρών γενετικών ανωμαλιών τις οποίες δεν μπορεί να ανιχνεύσει η αμνιοπαρακέντηση.


οπότε ..? ! αν ειναι να σου τύχει κορίστια...!! και όλες τις εξετάσεις του κόσμου να κάνεις......και πόσα παιδάκια παθαίνουν σοβαρές ασθένεις και σύνδρομα αφού γεννηθούν..?...οπότε όλα αυτά δεν έχουν τόση σημασία....ο Θεός να μας λυπιθεί και να μην μας στείλει ποτέ όσα μπορούμε να αντέξουμε...που λέγανε και οι παλιοτεροι...

25Αμνιοπαρακέντηση Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση Δευ Φεβ 07, 2011 6:03 am

vivianna

vivianna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν υπάρχει πλέον και η εξέταση του τροφοβλάστη που θεωρείται ποιο ακίνδυνη?
πάντως πιστεύω ότι η αμνιοπαρακέντηση/τροφοβλάστης είναι ίσως από τις σημαντικότερες εξετάσεις και θα έπρεπε να μην υπάρχει τόσος φόβος γύρω από αυτήν.
Παρότι εγώ δεν την έκανα ήξερα όμως ότι παίζω με την τύχη μου γιατί η αυχενική μπορεί να σου περιορίσει τις πιθανότητες για να έχει το μωρό Down syndrome αλλά δεν αποκλείει την ύπαρξή κάποιας άλλης ανωμαλίας στον DNA του μωρού και κατά συνέπεια κάποιο άλλο από τα εκατοντάδες σύνδρομα που υπάρχουν. Ίσως φανώ σκληρή αλλά πριν την γέννα τα πράγματα όλες μας τα βλέπουμε καμιά φορά ρομαντικά όμως η καθημερινότητα με ένα παιδί με σοβαρότατες δυσκολίες είναι αβάσταχτη και για τους γονείς και για τα παιδιά γιαυτό πιστεύω ότι καλύτερα να ξέρεις την αλήθεια όποια και να είναι, το γρηγορότερο. Άλλωστε ένα δυσάρεστο αποτέλεσμα δεν συνεπάγεται και έκτρωση απλά ξέρει κανείς που πάει, έχει το χρόνο να το ψάξει και δεν του έρχεται από το πουθενά.Ακόμη και η διάγνωση μετά την γέννα είναι πολύ ποιο δύσκολη και ψυχοφθόρα διαδικασία.

Καλά αποτελέσματα που ελπίζω και φαντάζομαι πως θα είναι όπως στις περισσότερες περιπτώσεις!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις