Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
88 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 88 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 3:33 am

lovegio2010

lovegio2010
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια καλημέρα,
Ήθελα να σας πω ότι την Παρασκευή 04 Μαρτίου 2011 υποβλήθηκα σε αμνιοπαρακέντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν πόνεσα καθόλου. Κάθισα για σχεδόν 3 ολόκληρες ημέρες στο κρεβάτι. Παίρνω από την 1η ημέρα amoxil αντιβίωση και utrogestan. Σήμερα 5 μέρες μετά ήρθα στο γραφείο. Δεν κάνω υπερβολές, δεν σηκώνω τίποτα και γενικά είμαι ήρεμη.
θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής :
1. Μέχρι πόσες ημέρες μετά την εξέταση υπάρχει κίνδυνος αποβολής ?
2. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που ήρθα τόσο νωρίς για δουλειά ?

Η γιατρός βέβαια μου είπε να καθίσω στο κρεββάτι μόνο 2 ημέρες. Την εξέταση την έκανα στην ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑΣ ΕΜΒΡΥΟΥ με την Κυρία Παουλέσκου... Φοβερός άνθρωπος και φοβερή γιατρός...

2Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 3:53 am

marion

marion
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς καθόλου.Είχα κάνει κι εγώ και κάθησα 3 ημέρες σπίτι και μετά δουλειά.Τα πρώτα αποτελέσματα τα πήρες?Όλα θα πάνε πολύ καλά,μην ανησυχείς.Άλλωστε το ποσοστό αποβολής είναι πολύ μικρό και νομίζω ότι στατιστικά συμβαίνει σε έμβρυα που είχαν ήδη πρόβλημα...

3Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 4:04 am

lovegio2010

lovegio2010
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
marion έγραψε:Εγώ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς καθόλου.Είχα κάνει κι εγώ και κάθησα 3 ημέρες σπίτι και μετά δουλειά.Τα πρώτα αποτελέσματα τα πήρες?Όλα θα πάνε πολύ καλά,μην ανησυχείς.Άλλωστε το ποσοστό αποβολής είναι πολύ μικρό και νομίζω ότι στατιστικά συμβαίνει σε έμβρυα που είχαν ήδη πρόβλημα...

Γειά σου marion,
Σε ευχαριστώ για τα καθισυχαστικά σου λόγια. Μακάρι να γίνουν τα πράγματα όπως τα λες.
Τα πρώτα αποτελέσματα για τις 3 πρώτες χρωμωσωμίες (σύνδρομο down, 21, 13) θα βγούν την Τετάρτη 09/03/2011. Το πλήρες καρυότυπο θα βγει σε 15 ημέρες. Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.
Σε ευχαριστώ πολύ ! Smile

4Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 4:17 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα καλα ;; δεν καταργηθηκε η αμνιοπαρακεντηση ;;; νομιζω ειπαν στην τηλεοραση πως δεν κανουν πια !

5Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 5:30 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ποτε το ακουσες εσυ ρε συ βαρβαρα οτι καταργηθηκε η αμνιπαρακεντηση;

6Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 5:41 am

doroulita

doroulita
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
lovegio2010 μην ανησυχείς. Εμένα ο γενετιστής και ο γυναικολόγος μου, μού είχαν πει οτι αν δεν συμβεί κάτι την 1η μέρα μετά είναι σχεδόν απίθανο. Μετά τη 3η μέρα δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι! Καλά αποτελέσματα! Μην αγχώνεσαι πάντως, αφού οι γιατροί σε στέλνουν και για ψύλλου πήδημα για εξετάσεις...

7Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 5:45 am

nefeli28


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Έχω κάνει και εγώ αμνιοπαρακέντηση. Ο γιατρός μου τη σύστησε κυρίως λόγω ηλικίας γιατί όλες οι εξετάσεις που μου είχε κάνει προηγουμένως ήταν πολύ καλές. Όλα πήγαν πολύ καλά. Ήδη μόλις βγουν τα πρώτα αποτελέσματα είναι κατά 99% και τα τελικά. Εμένα τουλάχιστον έτσι μου είχαν πεί. Μην ανησυχείς καθόλου μία μέρα έχεις ακόμα για να μάθεις και όλα θα πάνε καλά. Στη δουλειά απλά πρόσεξε να μην κουράζεσαι και πες και σε κανένα συνάδελφο να σε βοηθήσει αν χρειαστεί να σηκώσεις κάτι κάπως βαρύ. Καλά αποτελέσματα.

8Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 6:03 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:ποτε το ακουσες εσυ ρε συ βαρβαρα οτι καταργηθηκε η αμνιπαρακεντηση;

ειπανε οτι βρηκανε μια εναλακτικη λυση για να μην υποβαλονται σε αμνιοπαρακεντηση απλα με εξεταση αιματος !

9Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 6:39 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
http://www.tlife.gr/Article/FN/0-9-11696.html
as elpisoume na ginei afto esto akai se deka xronia

10Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 6:43 am

Matilda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Epeidi kai egw exw upovlithei se amnioparakentisi den pisteuw oti to thema einai i diadikasia, alla to agxos pou uparxei mexri na vgoun ta apotelesmata.
Vevaia kalo tha itan na itan pio aplos o tropos giati o dikos mas o mpempis teleutaia stigmi evale to kwlaraki tou mprosta stin velona kai perimename 5 lepta na to metakinisei Smile

11Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 6:56 am

mariaki26


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπερα, δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω στο θεμα σου μιας και δεν εχω γεννησει..θα σου πω ομως οτι στη ξαδερφη μου που ειχε μεινει εγκυος στο πρωτο της παιδι της ειπανε οτι μπορει να ναι αρρωστο στο 3ο μηνα και εκανε αυτη την εξεταση οπου εμεινε παραπανω απο 10 μερες στο κρεββατι σε ακινησια χωρις να πλενει ουτε καν τα πιατα..τα αποτελεσματα ηταν καλα, απλα πηγαινε στους γιατρους και την διωχνανε με δικαιολογια οτι το παιδι μαλλον θα ναι αρρωστο και οτι δεν την αναλαμβαναν..δεν το εβαλε κατω και αφου εκανε μια σειρα απο πολλες πολλες εξετασεις και πολυ δαπανηρες ταυτοχρονα σημερα κρατα το αγορακι της στην αγκαλια της υγιεστατο, το τι περασε το ξερει μονο εκεινη, ο αντρας της και τελος εμεις..απλα να προσεχεις και στο καθε τι που θα σου πουν να περνεις και 2η κ 3η γνωμη..κ ολα καλα θα πανε..στο ευχομαι ολοψυχα..

12Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 7:21 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχω κανει κι εγω αμνιοπαρακεντηση μην ανησυχεις απο την πρωτη μερα εχει φυγει ο κινδυνος αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που στο ειπε και ο γιατρος σου!!! κοπελες που μεινανε παραπανω στο κρεβατι ειναι σιγουρα ιδιαζουσες περιπτωσεις!!! ολα καλα να σου πανε και με το καλο το νινακι σου!!! Wink

13Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 8:31 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Με συγχωρειτε κοριτσια αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι!
Εγω δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση. Ομως αναρωτιεμαι.
Πολλες κοπελες πηγαινουν και κανουν (και μαλιστα κατω των 30), αλλα δεν ξερω καμια περιπτωση που καποια κοπελα να ειχε προβλημα με το μωρο που γεννησε. Δηλαδη αμα κανεις αυτη την εξεταση μετα το μωρο δεν εχει προβλημα;
Και τι ακριβως βρισκουν σε αυτη την εξεταση;
Κι αν βρισκουν καποια ασθενεις τη θεραπευουν ή απλα σε στελνουν για να ριξης το μωρο;
Συγνωμη, αλλα επειδη δεν χρειαστηκε να την κανω δεν εχω καταλαβει!

14Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 8:43 am

Matilda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
nopi30 έγραψε:Με συγχωρειτε κοριτσια αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι!
Εγω δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση. Ομως αναρωτιεμαι.
Πολλες κοπελες πηγαινουν και κανουν (και μαλιστα κατω των 30), αλλα δεν ξερω καμια περιπτωση που καποια κοπελα να ειχε προβλημα με το μωρο που γεννησε. Δηλαδη αμα κανεις αυτη την εξεταση μετα το μωρο δεν εχει προβλημα;
Και τι ακριβως βρισκουν σε αυτη την εξεταση;
Κι αν βρισκουν καποια ασθενεις τη θεραπευουν ή απλα σε στελνουν για να ριξης το μωρο;
Συγνωμη, αλλα επειδη δεν χρειαστηκε να την κανω δεν εχω καταλαβει!

Sou euxomai na min xreiastei na tin kaneis pote!
Einai kuriws gia sundromo down kai gia alles xrwmoswmikes anwmalies stin auxeniki diafaneia einai statistikes oi meletes pou sou dinontai an loipon den einai kala ta apotelesmata i an kapoia eksetasi stis epomenes evdomades kuisis deiksei kati pou sxetizetai me to thema kaneis tin eksetasi auti.
Epeidi pairnoun amniako ugro ta apotelesmata einai egkura oson afora tin sugkekrimeni astheneia.
Fusika kai den mporoun na kanoun kati gia na to therapeusoun, i apofasi einai panta stous goneis to ti tha kanoun.
Emena stin auxeniki eixa 1/14000 pithanotita gia sundromo argotera omws proekupsan "endeikseis" kai eprepe na apokleisoume tin pithanotita. O giatros mou, mou eixe pei oti logika prepei na vgei kathari i eksetasi alla tou eixe tuxei se kopela 26 xronwn me polu kali auxeniki na vgei oti to emvruo eixe sundromo...
Elpizw na se kalupsa

15Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 8:44 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με την αμνιοπαρακέντηση ελέγχονται κυρίως τα χρωμοσώματα του εμ­βρύου, γεγονός που θεωρείται απα­ραίτητο όταν:
● Η μητέρα βρίσκεται σε «προχωρημένη» ηλικία.
● Υπάρχουν ενδείξεις από το scree­n­ing (δοκιμασίες διαλογής) του πρώτου και δευτέρου τριμήνου της εγκυμοσύνης ότι χρειάζεται ­περαιτέρω διερεύνηση με επεμβατικό προ­γεν­νη­τικό έλεγχο. Στο screening συ­μπε­ριλαμβάνεται η λήψη αυχενικής διαφάνειας, η μέτρηση του ρινικού οστού και οι βιοχημικοί δείκτες στο πρώτο ­τρίμηνο και η λήψη βιοχημικών δει­κτών (α-τεστ) και μέτρηση της βιο­με­τρίας στο δεύτερο τρίμηνο. Ο συν­δυα­σμός, μάλιστα, των αποτελεσμάτων των εξετάσεων αυτών του πρώτου τριμήνου φτάνει την ευαισθη­σία του screening στο 92%, ενώ τα ψευδώς θετικά αποτελέσματα είναι κάτω του 5%.
● Ανιχνεύονται -με τη βοήθεια των υπερήχων- ανατομικές ανωμαλίες (π.χ. συγγενής καρδιοπάθεια), γιατί μπορεί να συνδέονται με προβλήματα στον καρυότυπο του εμβρύου.
● Η μέλλουσα μητέρα έχει, σύμφωνα με τις ειδικές εξετάσεις που γίνονται στην αρχή της εγκυμοσύνης, αντισώματα ενδεικτικά πρόσφατης ­λοίμωξης από κυτταρομεγαλοϊό, ερυθρά, τοξοπλάσμωση ή σύφιλη. Με την αμνιοπα­ρακέντηση διερευνάται αν το έμβρυο πάσχει από την εν λόγω λοίμωξη.
● Υπάρχει ιστορικό (πάσχον προηγούμενο παιδί) κάποιου σπάνιου μεταβολικού νοσήματος.
● Η μέλλουσα μητέρα αργήσει να κάνει την εξέταση λήψης τροφοβλάστης (π.χ. για να διερευνηθεί αν το μωρό πάσχει από μεσογειακή αναιμία) ή αν η απάντηση της πρώτης αυτής εξέτασης δεν είναι ξεκάθαρη.
● Σε ειδικές περιπτώσεις, η αμνιοπαρακέντηση μπορεί να γίνει και για θεραπευτικούς σκοπούς (π.χ. στο πολύ σπάνιο σύνδρομο εμβρυοεμβρυϊκής μετάγγισης, που μπορεί να απασχολεί τα δίδυμα).

16Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τρι Μαρ 08, 2011 10:41 pm

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οπότε αυτη η εξεταση γινεται στις περισσοτερες περιπτωσεις μονο για να ξερουν οι γονεις αν θα εχει προβλημα το παιδακι τους ή οχι.
Οκ! Ευχαριστω κοριτσια!

17Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τετ Μαρ 09, 2011 3:18 am

ΓΑΤΑ

ΓΑΤΑ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΚΕΝΤΗΣΗ ΣΤΙΣ 26/1 ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ 39 ΧΡΟΝΩΝ. Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ PAPP-A ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΩ ΒΑΡΗ ΝΑ ΣΚΥΒΩ ΚΛΠ.. ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΣΑ ΤΟ ΤΗΡΗΣΑ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗ ΜΕ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ.ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ! ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΙΣ 31/1. ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

18Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τετ Μαρ 09, 2011 3:51 am

lovegio2010

lovegio2010
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
valerakievelinaki έγραψε:μα καλα ;; δεν καταργηθηκε η αμνιοπαρακεντηση ;;; νομιζω ειπαν στην τηλεοραση πως δεν κανουν πια !

Δυστυχώς όχι δεν έχει καταργηθεί. Μάλιστα λένε οι γιατροί ότι πιθανόν να γίνει προαπαιτούμενο για όλες τις ηλικίες και όχι μόνο για τις ηλικίες άνω των 35....

Sad

19Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τετ Μαρ 09, 2011 6:29 am

lovegio2010

lovegio2010
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
marion ,doroulita, nefeli28, mama katerina --> Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές και για τις υποδείξεις σας.
cassiani --> από το στόμα σου και στου θεού το αυτί κοριτσάκι μου.
Matilda --> Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου… Μωρέ το πρόβλημα πιστεύω ότι είναι η ψυχολογία της εγκύου… Μια τέτοια βελόνα μέσα στην κοιλιά !!! Άσε την αναμονή των αποτελεσμάτων --> Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
mariaki26 --> Αχ τι ταλαιπωρία πέρασε η ξαδέρφη σου… Εμένα θα με μαζεύανε… Ευχαριστώ για τις ευχές…
ΓΑΤΑ --> Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα. Μπράβο… Με το καλό να έρθει το αγγελούδι σου…

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ. Πραγματικά μου έδωσαν πολύ κουράγιο οι απαντήσεις σας.
Να σας έχει όλες ο Θεός καλά... Τα αποτελέσματά μου δεν βγήκαν ακόμα. Μου είπαν ότι επειδή έκανα την εξέταση Παρασκευή και μεσολάβησε η Καθαρή Δευτέρα δεν έχουν βγει ακόμα... ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ....

20Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τετ Μαρ 09, 2011 6:39 am

newmama

newmama
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ όταν έκανα αμνιοπαρακέντηση έκατσα απλά για δύο μέρες στο σπίτι και για μια βδομάδα δεν έκανα ιδιαίτερες δουλειές. Λένε ότι αν συμβεί κάτι κακό, συνήθως αυτό γίνεται το πρώτο 24ωρο, να μην ανησυχείς καθόλου!

Καλά αποτελέσματα να έχεις!

21Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τετ Μαρ 09, 2011 7:57 am

lovegio2010

lovegio2010
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και τα νέα από το μέτωπο είναι :
Βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα για τις 3 πιο συνηθισμένες χρωμοσωμικές ανωμαλίες (π.χ. σύνδρομο Down, σύνδρομο 13 κ.λ.π.), το αποτέλεσμα είναι Θ Ε Τ Ι Κ Ο !!!
Ευχαριστώ τον Θεό που το μωράκι δεν έχει κάτι από τα τρία πιο συνηθισμένα συμπτώματα και αναμένω το σύνολο της εξέτασης που θα πάρω σε 15 ημέρες....
Ευχαριστώ και όλες εσάς για το κουράγιο που μου δώσατε...
υ/γ
newmama --> Σε ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές σου. Να χαίρεσαι το μωράκι σου...

22Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Τετ Μαρ 09, 2011 8:54 am

Matilda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ola kala ta pane tha to deis!
Na tous pairneis kathimerina til kai na mas peis grigora ta euxarista nea Smile

23Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Πεμ Μαρ 10, 2011 12:47 am

ΓΑΤΑ

ΓΑΤΑ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lovegio2010 έγραψε:marion ,doroulita, nefeli28, mama katerina --> Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές και για τις υποδείξεις σας.
cassiani --> από το στόμα σου και στου θεού το αυτί κοριτσάκι μου.
Matilda --> Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου… Μωρέ το πρόβλημα πιστεύω ότι είναι η ψυχολογία της εγκύου… Μια τέτοια βελόνα μέσα στην κοιλιά !!! Άσε την αναμονή των αποτελεσμάτων --> Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
mariaki26 --> Αχ τι ταλαιπωρία πέρασε η ξαδέρφη σου… Εμένα θα με μαζεύανε… Ευχαριστώ για τις ευχές…
ΓΑΤΑ --> Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα. Μπράβο… Με το καλό να έρθει το αγγελούδι σου…

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ. Πραγματικά μου έδωσαν πολύ κουράγιο οι απαντήσεις σας.
Να σας έχει όλες ο Θεός καλά... Τα αποτελέσματά μου δεν βγήκαν ακόμα. Μου είπαν ότι επειδή έκανα την εξέταση Παρασκευή και μεσολάβησε η Καθαρή Δευτέρα δεν έχουν βγει ακόμα... ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ....
ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! Αμνιοπαρακέντηση ! 328109 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΣ ΠΟΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΕΣ ΑΔΙΚΑ.ΜΕΤΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ Β.ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΝΑ ΑΓΩΝΙΑΣ! Laughing ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΝΩ!!!

24Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Πεμ Μαρ 10, 2011 4:09 am

lovegio2010

lovegio2010
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΓΑΤΑ έγραψε:
lovegio2010 έγραψε:marion ,doroulita, nefeli28, mama katerina --> Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές και για τις υποδείξεις σας.
cassiani --> από το στόμα σου και στου θεού το αυτί κοριτσάκι μου.
Matilda --> Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου… Μωρέ το πρόβλημα πιστεύω ότι είναι η ψυχολογία της εγκύου… Μια τέτοια βελόνα μέσα στην κοιλιά !!! Άσε την αναμονή των αποτελεσμάτων --> Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
mariaki26 --> Αχ τι ταλαιπωρία πέρασε η ξαδέρφη σου… Εμένα θα με μαζεύανε… Ευχαριστώ για τις ευχές…
ΓΑΤΑ --> Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα. Μπράβο… Με το καλό να έρθει το αγγελούδι σου…

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ. Πραγματικά μου έδωσαν πολύ κουράγιο οι απαντήσεις σας.
Να σας έχει όλες ο Θεός καλά... Τα αποτελέσματά μου δεν βγήκαν ακόμα. Μου είπαν ότι επειδή έκανα την εξέταση Παρασκευή και μεσολάβησε η Καθαρή Δευτέρα δεν έχουν βγει ακόμα... ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ....
ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! Αμνιοπαρακέντηση ! 328109 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΣ ΠΟΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΕΣ ΑΔΙΚΑ.ΜΕΤΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ Β.ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΝΑ ΑΓΩΝΙΑΣ! Laughing ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΝΩ!!!


Μακάρι να γίνουν έτσι όπως λες. Ευτυχώς τα αποτελέσματα για τις 3 πιο συνηθισμένες χρωμοσωμικές ανωμαλίες βγήκαν καλά. Να δούμε τώρα και τα υπόλοιπα. Έχεις δίκαιο τώρα είναι η Β' επιπέδου αλλά δεν θα έχω φαντάζομαι τόσο άγχος όσο με την Αμνιοπαρακέντηση που είναι "επεμβατική" εξέταση...
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου σχόλια... Το εκτίμησα πάρα πολύ στην δύσκολη ψυχολογική κατάσταση που βρισκόμουν..

25Αμνιοπαρακέντηση ! Empty Απ: Αμνιοπαρακέντηση ! Πεμ Μαρ 10, 2011 11:28 am

fdespoina

fdespoina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μπραβο μανούλα ολα καλα!!!! εχε δυνασμη και πιστη και ολα θα πανε καλα!!! Αμνιοπαρακέντηση ! 654316

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις