Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
66 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 66 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κορίτσια, είμαστε 14 μηνών και εδω και ένα μήνα έχουμε αρχισει προσπάθεια να αλλαξουμε το γάλα..με τα πολλα -πολλα καταλήξαμε στο ΔΕΛΤΑ ΑΝΤΒΑΝΣ. Το πρωι που θα ξυπνησει θα πιει 250-300 γαλα , συνεχίζουμε με την φρουτοκρεμα(200ΓΡ) , το μεσημερι φαγητο (200ΓΡ), το απογευμα το γιαουρτι ή το αυγό ή την φαρινά ενναλάξ...μετά το στόμα μας κλεινει κατα τις 9 που είναι να πει το γάλα με τίποτα. Θα του δώσω λίγο ψωμάκι, λίγο τυράκι...Η παιδίατρος μου είπε να μην τον μπουκώνων πολλύ το απογεύμα...έχω ξεκινήσει...Είχε καμία το ίδιο θέμα....

ΓΑΤΑ

ΓΑΤΑ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
VASOG1 έγραψε:Καλημέρα κορίτσια, είμαστε 14 μηνών και εδω και ένα μήνα έχουμε αρχισει προσπάθεια να αλλαξουμε το γάλα..με τα πολλα -πολλα καταλήξαμε στο ΔΕΛΤΑ ΑΝΤΒΑΝΣ. Το πρωι που θα ξυπνησει θα πιει 250-300 γαλα , συνεχίζουμε με την φρουτοκρεμα(200ΓΡ) , το μεσημερι φαγητο (200ΓΡ), το απογευμα το γιαουρτι ή το αυγό ή την φαρινά ενναλάξ...μετά το στόμα μας κλεινει κατα τις 9 που είναι να πει το γάλα με τίποτα. Θα του δώσω λίγο ψωμάκι, λίγο τυράκι...Η παιδίατρος μου είπε να μην τον μπουκώνων πολλύ το απογεύμα...έχω ξεκινήσει...Είχε καμία το ίδιο θέμα....
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 22 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΑΓΗΤΟΥ.ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΑΣ Η ΜΙΚΡΗ, ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣTHN KOYNIA ΑΦΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ, ΚΑΤΑ ΤΙΣ 23:00 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ.ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 22:00 ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ. ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 18:00 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ. Very Happy cat

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το απογευμα τι ωρα δινεις γιαουρτι ή κρεμα?
Εγω του δινω στις 6,3-7 τοστακι ή καμια πιτουλα, ή φετα μαρμελαδα και στισ 9 πινει 300γρ γαλα. Πολλες φορες ειναι χορτατα και δεν θελουν. Κυριως αν και το μεσημερι εχουν φαει καλα. πχ αν του δωσω ψαρι το μεσημερι...θα πεινασει σιγουρα. Αν ομως του δωσω μακαρονια με κιμα...δεν θα φαει απογευμα, και θα φαει στις 9 το γαλα του.
Δες το λιγο..

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η δικιά μου όταν ήταν 16-17 μηνών άρχισε να με δυσκολεύει το βράδυ στο γάλα και κάποια βράδια δεν το έπινε καθόλου. Δοκίμασα με καλαμάκι, με σύριγγα, με ποτηράκια με διαφορετικά διαφορετικά στόμια..διαφορετικά γάλατα και τίποτα!!! Της σταμάτησα το απογευματινό και πάλι τίποτα.. ίσα ίσα που το χάρηκε και το έκοψε το απογευματινό. Αυτό κράτησε μέχρι που βγήκαν 2 δόντια που δεν είχαν βγει και ξαφνικά ένα βράδυ άρχισε να πίνει γάλα!!!! Δεν ξέρω αν όντως ήταν αυτό γιατί όλα τα άλλα τα έτρωγε κανονικά. Πάντως κάπου σε εκείνη τη φάση άρχισε να εκφράζει και τα θέλω της..έκοψε την φρουτόκρεμα ήθελε πορτοκαλάδα, δεν ήθελε καθόλου λιωμένο φαγητό κλπ κλπ ίσως να είναι κάποια φάση μόνο. Η παιδίατρος δε είπε να της δίνω κρέμα φτιαγμένη με γάλα, ή παπάρα με ψωμάκι ή δημητριακά ή ακόμα και τραχανά για βραδυνό.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμείς είμαστε 12,5 μηνών και έχουμε το ίδιο πρόγραμμα. Ενώ και εμένα το πρωί πίνει όλο το γάλα του 240 ml το βραδινό δεν το τελειώνει σχεδόν ποτέ. Θα πιει από 150 ώς 190. Τα ωράριά μας έχουν ως εξής:
9μιση το πρωί γάλα
1μιση το μεσημέρι 3 φρούτα
5μιση το απόγευμα περίπου 400ml φαγητό
8μιση το απογευματινό που είναι ή ένα αβγό ή κουάκερ με γάλα (βάζω εσκεμένα γιατί ξέρω ότι δεν θα πιει πολύ γάλα) ή γιαουρτάκι με μέλι
10μιση το βράδυ θα πιει ανάλογα με το τι απογευματινό έχει φάει γιατί μεσολαβούν μόνο 2 ώρες και δεν έχει χωνέψει. Αν έχει φάει αβγό επειδή είναι λίγο θα πιει περίπου 190 γάλα. Επίσης όταν νυστάζει δεν θέλει τίποτα άλλο παρά μόνο να κοιμηθεί. Συνήθως κοιμάται με το μπουκάλι στο στόμα και του χαιδεύω τα μαγουλάκια και μισοξυπνάει και συνεχίζει να ρουφάει.

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Τελικά κατέληξα να δίνω γάλα και απογευματινό μαζί κατά τις 8. Την βάζω στο καρεκλάκι του φαγητού και της δίνω το ποτηράκι με το γάλα όσο ετοιμάζω και το απογευματινό και μέχρι να τελειώσω έχει πιεί το μισό αν όχι όλο. Αν της έχω φτιάξει τοστάκι με τυρί μπορεί να θέλει κι άλλο γάλα (λόγω δίψας από το τυρί). Κάποιες μέρες της φτιάχνω τραχανά αλμυρό με γάλα και φέτα οπότε δεν τις δίνω γάλα. Γενικά για απόγευμα τρώει ή γάλα και μετά τοστάκι, ή ψωμί με λίγο βούτυρο και μέλι, ή γιαούρτι ή αλλιώς τραχανά και αν θέλει γάλα έχει τον τρόπο της να μου δώσει να καταλάβω.

Πάντως ο παιδιατρός σου έχει δίκαιο, μάλλον είναι χορτάτο από το απογευματινό και από ότι έχει φάει όλη μέρα και γι αυτό δεν σου πίνει το γάλα.

Λευτέρης Κατερίνα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM έγραψε:Εμείς είμαστε 12,5 μηνών και έχουμε το ίδιο πρόγραμμα. Ενώ και εμένα το πρωί πίνει όλο το γάλα του 240 ml το βραδινό δεν το τελειώνει σχεδόν ποτέ. Θα πιει από 150 ώς 190. Τα ωράριά μας έχουν ως εξής:
9μιση το πρωί γάλα
1μιση το μεσημέρι 3 φρούτα
5μιση το απόγευμα περίπου 400ml φαγητό
8μιση το απογευματινό που είναι ή ένα αβγό ή κουάκερ με γάλα (βάζω εσκεμένα γιατί ξέρω ότι δεν θα πιει πολύ γάλα) ή γιαουρτάκι με μέλι
10μιση το βράδυ θα πιει ανάλογα με το τι απογευματινό έχει φάει γιατί μεσολαβούν μόνο 2 ώρες και δεν έχει χωνέψει. Αν έχει φάει αβγό επειδή είναι λίγο θα πιει περίπου 190 γάλα. Επίσης όταν νυστάζει δεν θέλει τίποτα άλλο παρά μόνο να κοιμηθεί. Συνήθως κοιμάται με το μπουκάλι στο στόμα και του χαιδεύω τα μαγουλάκια και μισοξυπνάει και συνεχίζει να ρουφάει.

Μηπως του δινεις πολυ αργα το πρωτο γαλα και φυσικα πολυ αργα τα υπολοιπα?

Λογικα το πρωτο γαλα ειναι γυρω στις 7 γυρω στις 11 το φρουτο και γυρω στις 2 το φαγητο και στις 6 την κρεμα.

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λευτέρης Κατερίνα έγραψε:
Μηπως του δινεις πολυ αργα το πρωτο γαλα και φυσικα πολυ αργα τα υπολοιπα?

Λογικα το πρωτο γαλα ειναι γυρω στις 7 γυρω στις 11 το φρουτο και γυρω στις 2 το φαγητο και στις 6 την κρεμα.

Τι θα πεί λογικά; Υπάρχει λογική στο πρόγραμμα; Δηλαδή αν κοιμάσαι πρέπει να σε ξυπνήσουμε να φας;

Εμένα αν ξυπνήσει στις 7 ή στις 8 όλη μέρα έχει γκρίνια. Ξυπνάει 9-10 (ανάλογα) οπότε και απο εκείνη την ώρα ξεκινάει να τρώει. Και μη βιαστείτε να κρίνετε. Για ύπνο το βράδυ πέφτει 9-9:30 αυστηρά, και το μεσημέρι κοιμάται 2-4. Το πρόγραμμά της το έχει κάνει μόνη της. Απλά είναι υπναρού, θέλει το 12 ωρό της!! Το έκανε απο μωρό. Και ξέρω πολλά πιτσιρίκια που δεν ξυπνάνε πριν τις 8:30-9:00.

Ποιά λογική λοιπόν λέει ότι το γάλα είναι γύρω στις 7; Κάθε παιδί έχει δικό του πρόγραμμα. Εμένα δεν κάνει 5 γεύματα αλλά 4 (απογευματινό και βραδυνό συνδιάζονται) αλλά αναπτύσεται κανονικά. Εξάλλου οι παλιοί έλεγαν πως ο ύπνος θρέφει τα παιδιά και ο ήλιος τα μοσχάρια.

Λευτέρης Κατερίνα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω τον ταϊζω στον υπνο του γυρω στις 7 και ξυπναει στις 10

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λευτέρης Κατερίνα έγραψε:Εγω τον ταϊζω στον υπνο του γυρω στις 7 και ξυπναει στις 10

Ο παιδίατρός μου (που είναι και στο πρόγραμμα πρόληψης παιδικής παχυσαρκίας) διαφωνεί με αυτήν την τεχνική. Αν πείναγε το παιδί θα ξύπναγε για να φάει.

Από την άλλη πάλι μιας φίλης μου το παιδί είναι 9 χρονών και πίνει το γάλα μόνο ενώ κοιμάται και σε μπιμπερό(!!), γιατί έτσι έμαθε από βρέφος. Αν ξυπνήσει απλά δεν το πίνει με τίποτα.

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αν πινει το πρωι δεν υπαρχει θεμα.
ουτε η δικη μου ειμαστε 1 χρονων θελει να πιει το βραδυ. μετα το απογευματινο της, δεν τρωει δεν πινει τιποτα μεχρι τις 21.00 που θα κοιμηθει περιπου. βαζε της λιγο τυρακι στο φαγητο, δινε της γιαουρτακι. μην αγχωνεσαι και μη το πιεζεις το παιδι!

http://lovinghorses.pblogs.gr/

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έχω ξεκινήσει και του δίνω γιόυρτι για βράδυ..συνεχίζει και δεν το θέλει το γάλα και δεν τον πιέζω.Το πρωι το πίνει όλο 300μλ. Το απογευματινό με προβληματίζε...του δίνω το γιαουρτι το βράδυ και το απογευμα την κρέμα...αναρωτίεμαι τι άλλο θα μπορούσα να του δωσω το απογευμα. του δίνω και τοστ καιμια φο΄ρα. Εχετε να προτινετδ΄κατι άλλο??

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλα μην το μπουκωσεις αλλο το παιδι!

http://lovinghorses.pblogs.gr/

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν νομίζω ότι το μπουκώνω. Το πρωι του δίνω γάλα 300μλ, μετά την φρουτοκρεμα 200μλ, μετά το φαγητό 200μλ , το απογευμα κρέμα και το βράδυ ( που δεν πίνει το γάλα) του δίνω το γιαουρτακι. Το απογεύμα αντί της κρεμας τι να του δώσω?? Δεν μπορ΄ω να το αφήσω νυστικό το παιδί το βράδυ.

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑντου ρυζογαλακι. δωστου τραχανα. Rolling Eyes

http://lovinghorses.pblogs.gr/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις