Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26καισαρικη με επισκληριδιο - Σελίδα 2 Empty Απ: καισαρικη με επισκληριδιο Πεμ Ιουλ 05, 2012 1:29 pm

vanap


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα θα ρωτήσω εδώ....
Σκέφτομαι το θέμα της νάρκωσης και προτιμώ την επισκληρίδιο από την ολική, αλλά έχω ακούσει και για τη ραχιαία.
Ξέρετε τι διαφορά μεταξύ τους?

27καισαρικη με επισκληριδιο - Σελίδα 2 Empty Απ: καισαρικη με επισκληριδιο Παρ Ιουλ 06, 2012 12:16 am

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
antonia32 έγραψε:εγω εκανα καισαρικη με επισκλ.καιολα τελεια!! δεν καταλαβα τπτ οταν μου καναν την επισκληριδιο ουτε οταν με ξεγεννουσαν ουτε ποτε. μονο οταν γελουσα με τραβαγαν τα ραμματα. ολα καλα!! αυτοπ βεβαια εξαρταται απο τον αναισθησιολογο. εμενα η κοπελ αηταν φοβερη, δυστυχως ομως δενε χουν ολοι ελαφρυ χερι. και για να μην το παιζω οτι ειχα την καλη γιατρο σου λεω οτι ηταν θεμα τυχης γτ γεννησα σε δημοσιο και απλα επεσα στην καλη που εφημερευε εκεινη την ωρα, οπως μου ειπε εκ των υστερων η κουμπαρα μου που δουλευει και αυτη στο νοσοκομειο που γεννησα, σε αλλο τμημα ομως.

Οντως παιζει καθοριστικο ρολο η εμπειρια και το χερι του αναισθησιολογου. Εγω δεν ειχα ποτε την παραμικρη ενοχληση απο την επισκληριδιο ενω η κουμπαρα μου που στο πρωτο της αγορακι ειχε εναν αγαρμπο, υπεφερε για πολυ καιρο απο πονους στη σπονδ. στηλη.

28καισαρικη με επισκληριδιο - Σελίδα 2 Empty Απ: καισαρικη με επισκληριδιο Παρ Ιουλ 06, 2012 4:09 am

elbar


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πολυ απλα θα στο περιγραψω οπως το εχω αντιληφθει. ραχιαια σου κανουν στην καισαρικη , μια ενεση στη σπονδυλικη στηλη, κραταει συγκεκριμνεη χρονο κ τελος μετα το περας της επεμβασης κ κανα 2ωρο μετα. Στην επισκληριδιο που εκενα κ εγω, σου ναζουν ενα σωληνακι στη μεση κ εκει τρεχει το ανσισθητικο οχι μονο κατα τη διαρκεια της επεμβασης αλλα κ για αρκετες ωρες μετα, οπου τρεχει με πολυ αργο ρυθμο. Κ ετσι θεωρητικα γλιτωνεις τις παυσιπονες απο οτι καταλαβα.

29καισαρικη με επισκληριδιο - Σελίδα 2 Empty Απ: καισαρικη με επισκληριδιο Παρ Ιουλ 06, 2012 10:25 am

zwoula

zwoula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπερα κοριτσια!!εγω πηγα κανονικα με πονους για φυσιολογικο τοκετο κ επειδη βιαζοταν ο "καλος μου γιατρουλης"να φυγει επειδη τελειωσε η βαρδια του μου εκανε επησκληριδιο με διαστολη 3 κ δεν προχωρησε η διαστολη κ ετσι με εβαλε για καισσαρκη!!το επομενο οταν με το καλο ερθει θα παω για φυσιολογικο τοκετο!!!

30καισαρικη με επισκληριδιο - Σελίδα 2 Empty Απ: καισαρικη με επισκληριδιο Σαβ Ιουλ 07, 2012 1:04 am

vanap


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
elbar έγραψε:πολυ απλα θα στο περιγραψω οπως το εχω αντιληφθει. ραχιαια σου κανουν στην καισαρικη , μια ενεση στη σπονδυλικη στηλη, κραταει συγκεκριμνεη χρονο κ τελος μετα το περας της επεμβασης κ κανα 2ωρο μετα. Στην επισκληριδιο που εκενα κ εγω, σου ναζουν ενα σωληνακι στη μεση κ εκει τρεχει το ανσισθητικο οχι μονο κατα τη διαρκεια της επεμβασης αλλα κ για αρκετες ωρες μετα, οπου τρεχει με πολυ αργο ρυθμο. Κ ετσι θεωρητικα γλιτωνεις τις παυσιπονες απο οτι καταλαβα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν κατάλαβα καλά από την απάντηση σου αλλά και από κάτι λίγα που έχω ακούσει...στην επισκληρίδιο σε πιάνει πιο αργά η νάρκωση και το σωληνάκι το κρατάνε ένα 24ωρο για να σου βάλουν παυσίπονες αν χρειαστεί. Και αφού τρέχει σιγά σιγά σίγουρα και η νάρκωση θα κρατάει περισσότερο
Οπότε με τη ραχιαία αναρρώνεις πιο γρήγορα (από τη νάρκωση εννοώ)
Αν όμως η ανάρρωση είναι η ίδια προτιμώ την επισκληρίδιο για να μην με ξανατρυπάνε για παυσίπονες....

31καισαρικη με επισκληριδιο - Σελίδα 2 Empty Απ: καισαρικη με επισκληριδιο Σαβ Ιουλ 07, 2012 1:06 am

vanap


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
zwoula έγραψε:καλησπερα κοριτσια!!εγω πηγα κανονικα με πονους για φυσιολογικο τοκετο κ επειδη βιαζοταν ο "καλος μου γιατρουλης"να φυγει επειδη τελειωσε η βαρδια του μου εκανε επησκληριδιο με διαστολη 3 κ δεν προχωρησε η διαστολη κ ετσι με εβαλε για καισσαρκη!!το επομενο οταν με το καλο ερθει θα παω για φυσιολογικο τοκετο!!!

Τον βρίσκω εντελώς απαράδεκτο το γιατρό σου....
Εύχομαι να καταφέρεις με φτ όπως θέλεις στο επόμενο...

32καισαρικη με επισκληριδιο - Σελίδα 2 Empty Απ: καισαρικη με επισκληριδιο Δευ Ιουλ 09, 2012 10:23 am

zwoula

zwoula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
οντως ηταν!!αφου να φανταστεις οταν ημουν στην ανανηψη με ειδε κ γυρισε το κεφαλι του κ εφυγε!!τα ηθελα κ τα επαθα ομως γτ αλλαξα την καλη μου την γιατρο λογω οικονομικου!!φυσικα αυτος δεν με ξαναειδε κ επεστρεψα στην γιατρο μου κ δεν υπαρχει περιπτωση να την ξαναλλαξω για κενενα λογο!!

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, η επισκληρίδιος γίνεται μόνο στην καισαρική ή και σε κανονική γέννα;

Επίσης, επειδή μια φίλη μου είπε ότι κάτι δεν της έκαναν καλά έπρεπε να μείνει η ένεση όλο το βράδυ στην πλάτη και να κοιμάται στο πλάι!!! έχω μια ακόμα απορία...όταν σου κάνουν επισκληρίδιο βγαίνει η ένεση έτσι, αλλιώς πώς, καθιστή χωρίς να στηρίζεις την πλάτη σου το κάνεις το παιδί;

Σόρυ για τις γελοίες ερωτήσεις, αλλά επειδή ακριβώς είναι γελοίες και δεν είναι και πολλές απ' τον κύκλο μου που να έχουν κάνει, ποιόν να ρωτήσω!!!

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Miaki έγραψε:Κορίτσια, η επισκληρίδιος γίνεται μόνο στην καισαρική ή και σε κανονική γέννα;

Επίσης, επειδή μια φίλη μου είπε ότι κάτι δεν της έκαναν καλά έπρεπε να μείνει η ένεση όλο το βράδυ στην πλάτη και να κοιμάται στο πλάι!!! έχω μια ακόμα απορία...όταν σου κάνουν επισκληρίδιο βγαίνει η ένεση έτσι, αλλιώς πώς, καθιστή χωρίς να στηρίζεις την πλάτη σου το κάνεις το παιδί;

Σόρυ για τις γελοίες ερωτήσεις, αλλά επειδή ακριβώς είναι γελοίες και δεν είναι και πολλές απ' τον κύκλο μου που να έχουν κάνει, ποιόν να ρωτήσω!!!

Η επισκληριδιος γινεται και στις δυο περιπτωσεις, παντα σε συνεννοηση με το γιατρο σου!
Πραγματι μετα την καισαρικη σου αφηνουν το σωληνακι, εννοειται δεν χρειαζεται να καθεσαι στο πλαι καιεννοειται δεν καταλαβαινεις τιποτα!
Οταν πονας αρκετα, πατας ενα κουμπακι και λιγο φαρμακο εκχεεται στο σωμα σου, ετσι ωστε να αισθανθεις καλυτερα!
Ενταξει αν τα ψαχνεις πολυ ακουγονται λιγο περιεργα, αλλα τη στιγμη εκεινη δεν καταλαβαινεις τι γινεται ακριβως γιατι δινεις εμφαση στο παιδι!
Γενικα η επιστημη εχει προχωρησει τοσο πολυ που δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας!
Και μια συμβουλη, μην ακους τρομακτικες ιστοριες τη στιγμη της γεννας, η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και η καθε γυναικα το βιωνει διαφορετικα!

NantiaN

NantiaN
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμενα ο μπεμπακος μου ηταν αναποδα και περιμενα πως θα εκανα καισαρικη...Νοσηλευομουν ηδη για αλλο λογο στο νοσοκομειο οποτε ημουν προετοιμασμενη...Ομως ειχα υπολογισει ολικη και τελευταια στιγμη λεμε επισκληριδιο γιατι δε γινοταν να κανω ολικη!!!Επαθα ΣΟΚ!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked
Παρολο που δε ξετρελαθηκα απ την χαρα μου ειμαι πανευτυχης που εκανα επισκληριδιο γιατι προλαβα να παρω αγκαλια το μωρο μου πριν μπει θερμοκοιτιδα....Ειναι τρομερη στιγμη να ακους το πρωτο κλαμα του.....Το θυμαμαι και κλαιω!!!!
Τον καθετηρα και τον ορο τα βγαζουν απ την πρωτη μερα γιατι πρεπει να κινηθεις γιανα ανναρωσεις πιο γρηγορα...Απλα 2 μερες κανεις υπομονη με το φαγητο και ολα μελι γαλα....

https://facebook.com/nantia.naturally

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Αυτό που είχα ακούσει παλιά ότι μπορεί να μείνεις παράλυτη, πείτε μου ότι δεν ισχύει!
Α επίσης, ανατριχιάζω στη σκέψη ότι για λίγες ώρες δε θα αισθάνομαι τα πόδια μου καθόλου. Είναι έτσι;;;

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Miaki έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Αυτό που είχα ακούσει παλιά ότι μπορεί να μείνεις παράλυτη, πείτε μου ότι δεν ισχύει!
Α επίσης, ανατριχιάζω στη σκέψη ότι για λίγες ώρες δε θα αισθάνομαι τα πόδια μου καθόλου. Είναι έτσι;;;

Ενταξει τα θεωρω υπερβολες ολα αυτα....μην ακους. Δες ποσες κοπελες εχουν γεννησει με επισκληρηδιο ειτε φυσιολογικα ειτε με καισαρικη και ειμαστε ολες σουπερ!

Τωρα το αν ανατριχιαζεις με την αισθηση οτι δεν θα αισθανεσαι για λιγο τα ποδια σου, σκεψου οτι η αλλη επιλογη ειναι να γεννησεις με ολους τους πονους της γεννας....και οτι συνεπαγεται αυτο!
Εσυ επιλεγεις! Wink

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σωστά, άρα το δεύτερο ισχύει, δε θα αισθάνομαι τα πόδια μου. Όχι, δεν επιλέγω τους πόνους φυσικά, αλλά θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη για το πώς θα νιώθω.

39καισαρικη με επισκληριδιο - Σελίδα 2 Empty . Πεμ Σεπ 20, 2012 3:10 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η αισθηση στα ποδια απο επισκληριδιο δεν ειναι ακριβως οτι δεν τα νιωθεις καθολου μα καθολου.ειναι πιο πολυ σαν να τα νιωθεις βαρια,τα κουνας ελαχιστα.τουλαχιστον ετσι ηταν σε εμενα.δεν ειναι τοσο σοκαριστικο οσο το φανταζεσαι.

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οκ, ευχαριστώ.
Προσωπικά επειδή φοβόμουν και την επισκληρίδιο (γιατί φοβόμουν και τους πόνους και την ολική-μην το ψάχνετε) παλιότερα έλεγα ότι θέλω ολική με καισαρική να τελειώνουμε.
Αφού διαβάζω εδώ όμως σκέφτομαι ότι όταν θα έρθει εκείνη η ώρα θα προτιμήσω φυσιολογικό με επισκληρίδιο, ή τέλος πάντων αν δε γίνεται πάντως θα ζητήσω επισκληρίδιο. Μετά θα αγχώνομαι να ακούσω το κλάμα του έγκαιρα, κάτι που θα απέφευγα με την ολική, αλλά δεν μπορείς να τα χεις κι όλα!

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα, εγώ και στα 2 παιδακια μου εκάνα καισαρική με επισκληριδιο. Δεν καταλαβα τίποτα. Είχα το πανάκι μπρόστα μου (στο χειρουργιο) και μόλις βγήκαν τα παιδάκια μου τα ακουσα και τα έφερε στο πρόσωπο μου να τα δω για πρώτη φορά. την δεύτερη μέρα σηκώθηκα, πήγα τουαλέτα και ήταν όλα καλά. Ευτυχώς. Καισαρική εκάνα γιατί δεν είχε κουνηθεί καθόλου το παιδι στην κοιλία μου σε όλη την εγκυμοσύνη και το 2 γιατί ήρθε στο χρόνο πάνω και δεν γινόταν με φυσιολογικό.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις