Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
449 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 449 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Ερωτησεις απο μια νεα μαμα! Empty Ερωτησεις απο μια νεα μαμα! Δευ Μαρ 14, 2011 12:46 pm

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για πολλες ισως να ειναι χαζες οι ερωτησουλες αυτες αλλα ειμαι μες στο αγχος αν τα κανω σωστα,αν ειμαι καλη μανουλα για το αγγελουδι μου,στεναχωριεμαι μηπως και κανω κατι λαθος για αυτο οι ερωτησεις σας φαινονται λιγο χαζουλικες μην γελασετε,δεν θελω να παρω τον παιδιατρο να ρωτησω γιατι θελω να ακουσω την αποψη μιας μαμας,και οχι την αποψη ενος γιατρου...

1ον)Πως μετραω το επομενο γευμα θηλασμου?Απο την ωρα που αρχιζει ή απο την ωρα που τελειωνει το γευμα πχ αν ξεκινησει να τρωει στις 3 και σταματησει το φαι του στις 3.30 το επομενο γευμα 3 ωρες μετα θα ειναι 6 ή 6.30?Φοβαμαι οτι τοσες μερες με λαθος συμβουλη μαιας το μετρουσα λαθος Embarassed

2ον ο μικρουλης μου καθε φορα που τρωει τοτε κανει τα κακα του,δεν τα κανει πριν για να τον αλλαξω με αποτελεσμα μετα να κοιμαται και εγω να τον ταλαιπωρω,αυτο που κανω ειναι να τον ταιζω κανα τεταρτο να κανει κακα να τον αφηνω να ρευτει και μετα να τον αλλαζω και να συνεχιζουμε το φαι,εινα αυτο σωστο?Εσεις τι κανετε?

3ον)Σημερα του δωσαμε πρωτη φορα πιπιλα,με εχει ξεζουμισει ολη την μερα ηθελε να ειναι στο στηθος,την αποστειρωσα μια φορα και του την εδωσα δεν την πηρε αμεσως αλλα σιγα σιγα την παιρνει,να την ξανα αποστειρωσω αυριο,ή μονο αν πεσει κατω?

4ον)ποτε θα στρωσει το προγραμμα του,εχουμε καιρο ακομα?Κοιμαται στις 10 το βραδυ ξυπναει κατα της 12.30-1.00 κοιμαται με τα χιλια ζορια προφανως εχει μπερδεψει τη μερα με την νυχτα,τι να πω,συνολικα την μερα κοιμαται γυρω στις 10 ωρες και μετα ξυπναει 4.30-5.00 το πρωι,μηπως να μην τον αφηνω να κοιμαται τοσες ωρες την μερα,αλλα τι να τον κανω αφου ειναι σαν ναρκωμενος...

5ον)ο παιδιατρος μας διεγνωσε γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση ,μας ειπε μετα το γευμα να τον εχουμε σε 30 λεπτα σε θεση με το κεφαλι ψηλοτρα απο το υπολοιπο σωμα,υπαροχυν φορες που ο καημενουλης κανει τοσο εμετο μετα το θηλασμο που αναρωτιεμαι αν χορτασε?Αν του εμεινε γαλατακι στο στομαχακι,χορταινει ή οτι τρωει το βγαζει??

Αυτα τα λιγα Laughing Laughing Laughing ευχαριστω προκαταβολικα οσες κοπελες διαβασουν το μεγαλο μου ποστ μου και απαντησουν!!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και γω νεα μαμα είμαι και έχω - είχα παρόμοιες απορρίες με εσένα. Λοιπόν από ότι ρώτησα και τις μαίες στην κλινική και μαμαδες και γιαγιάδες κλπ είναι λίγο νωρίς να ορίσουμε τα 3ωρα γευματα. Ο παιδίατρός μας είπε ότι θα στρώσει το πράγμα από το 2μηνο κα μετά. Μέχρι τότε όποτε ζητάει καιγια όσο ζητάει να τρώει. Εγώ τουλάχιστον τον άκουσα και έτσι τώρα την ημερα τρώμε καθε 2,5 με 4,5 ώρες και το βραδυ τρώει στις 10 με 10 και μιση και κοιμαται ως τις 4!
όσο για τα κακά του, και μενα κάθε τρεις και λίγο τα κάνει. οπότε, αφού τον ταίσω τον αλλάζω. Απλώς οι κινήσεις μου είναι λιγακι πιο μαλακές για να μην ξυπνησει. Αν ξυπνήσει 5 λεπτακια στο στήθος είναι αρκετά για να τον ξανακοιμήσουν. Πιπίλα έδωσα και γω αλλά τώρα την έκοψα λίγο. Για να θέλει να είναι όλη μέρα στο στηθος σου ίσως να έχει καποιο προβληματάκι, πχ αέρια στην κοιλίτσα. Ετσι ήμασταν κ μεις προχθές. Υπομονή θέλει. Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα. Πάντως εγώ τουλάχιστον για κάθε απορρία που έχω ζαλίζω και τη γιαγιά ή τη μαμά μου, Ε σαν πιο παλιές όλο και κάτι παραπάων θα ξέρουν

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elenidek ρωταω αλλα δεν θυμουνται,βρε τι μου λες εδω ειπα την μανα μου να τον κρατησει 5 λεπτα να παω για ψωμι και δεν ηξερε να τον κρατησει και εκανε και 3 παιδια και τα μεγακωσε μονη της χωρις βοηθεια,που να την ρωτησω τετοια πραγματα,θα μου πει παιδι μου μανα εισαι οτι κανεις ειναι σωστ,αει βγαλε ακρη εσυ Ερωτησεις απο μια νεα μαμα! 215994 Ερωτησεις απο μια νεα μαμα! 215994 Ερωτησεις απο μια νεα μαμα! 215994 σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,ευτυχως δεν ειμαι η μονη που στην εχω τετοιες αποριες!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου γλυκεια μου, πως εισαι;;
Το μωρακι σου ολα αυτα που λες ετσι και το δικο μου με την διαφορα οτι εγω δεν θηλασα!!
Την πιπιλα ναι να την αποστειρωνεις συχνα.
Το επομενο γευμα το μετρας απο την ωρα που τελειωσε.
Στην παλινδρομηση εμας μας ειπε να σηκωσουμε λιγο το λικνο η να βαλουμε βιβλια.
Θα στρωσει μην ανυσηχεις ετσι κι εμενα την νυχτα μερα την ειχε.

Αυτα!!!!!!
..και να δωσεις ενα φιλακι στο πατουσακι του απο εμενα!!!!!

newmama

newmama
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να σου ζήσει ο μικρούλης!

1ον)Πως μετραω το επομενο γευμα θηλασμου?Απο την ωρα που αρχιζει ή απο την ωρα που τελειωνει το γευμα πχ αν ξεκινησει να τρωει στις 3 και σταματησει το φαι του στις 3.30 το επομενο γευμα 3 ωρες μετα θα ειναι 6 ή 6.30?Φοβαμαι οτι τοσες μερες με λαθος συμβουλη μαιας το μετρουσα λαθος Embarassed

Από τη ώρα που ξεκινάει το γεύμα μετράς το 3ωρο.

2ον ο μικρουλης μου καθε φορα που τρωει τοτε κανει τα κακα του,δεν τα κανει πριν για να τον αλλαξω με αποτελεσμα μετα να κοιμαται και εγω να τον ταλαιπωρω,αυτο που κανω ειναι να τον ταιζω κανα τεταρτο να κανει κακα να τον αφηνω να ρευτει και μετα να τον αλλαζω και να συνεχιζουμε το φαι,εινα αυτο σωστο?Εσεις τι κανετε?
Εγώ πάντα τον αλλάζω πριν και αν τα κάνει πάλι κατά τη διάρκεια του φαγητού τον ξαναλλάζω .

3ον)Σημερα του δωσαμε πρωτη φορα πιπιλα,με εχει ξεζουμισει ολη την μερα ηθελε να ειναι στο στηθος,την αποστειρωσα μια φορα και του την εδωσα δεν την πηρε αμεσως αλλα σιγα σιγα την παιρνει,να την ξανα αποστειρωσω αυριο,ή μονο αν πεσει κατω?
Εγώ του την αποστείρωνα 2 φορές την ημέρα, τώρα που φτάσαμε 4 μηνών μόνο μία. Αν πέφτει κάτω εννοείται την ξανααποστειρώνω.

4ον)ποτε θα στρωσει το προγραμμα του,εχουμε καιρο ακομα?Κοιμαται στις 10 το βραδυ ξυπναει κατα της 12.30-1.00 κοιμαται με τα χιλια ζορια προφανως εχει μπερδεψει τη μερα με την νυχτα,τι να πω,συνολικα την μερα κοιμαται γυρω στις 10 ωρες και μετα ξυπναει 4.30-5.00 το πρωι,μηπως να μην τον αφηνω να κοιμαται τοσες ωρες την μερα,αλλα τι να τον κανω αφου ειναι σαν ναρκωμενος...

Είναι πολύ μικρός για να τον κρατάς ξύπνιο! Εμένα το πρόγραμμα έστρωσε γύρω στους 2 μήνες. Και πάλι μη φανταστείς. Τα μωρά που θηλάζουν αργούν περισσότερο. Το βράδυ να του έχεις χαμηλά φώτα και ησυχία γενικά για να καταλάβει ότι είναι νύχτα.

5ον)ο παιδιατρος μας διεγνωσε γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση ,μας ειπε μετα το γευμα να τον εχουμε σε 30 λεπτα σε θεση με το κεφαλι ψηλοτρα απο το υπολοιπο σωμα,υπαροχυν φορες που ο καημενουλης κανει τοσο εμετο μετα το θηλασμο που αναρωτιεμαι αν χορτασε?Αν του εμεινε γαλατακι στο στομαχακι,χορταινει ή οτι τρωει το βγαζει??

Όποτε πεινάει θα τον ταίζεις, οπότε μην ανησυχεί!

Αυτα τα λιγα Laughing Laughing Laughing ευχαριστω προκαταβολικα οσες κοπελες διαβασουν το μεγαλο μου ποστ μου και απαντησουν!![/quote]

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν μπορω να σου απαντησω για τα ωραρια γιατι εγω εδωσα ξενο γαλατακι Ερωτησεις απο μια νεα μαμα! 8172 μετα τις 10μερες και δεν γνωριζω..
για τις αναγωγες ομως μπορω να σου πω με σιγουρια οτι αυτο που βλεπεις να βγαζει το μωρακι στην ουσια ειναι αυτο που δεν εχει αναγκη,ειναι το περισιο που λενε..ο δικος μου ηταν απιστευτος,επινε πχ 180ml γαλα? εεε μπορει τα 150ml να τα εβγαζε,κι εγω καθομουν και εκλαιγα Crying or Very sad και ελεγα οτι μαλλον θα εχει καποιο προβλημα το μωρακι μου!!! ο γιατρος μου ελεγε να μην ανυσηχω αλλα εγω δεν μπορουσα να το βλεπω αυτο το χαλι,10 σαλιαρες την ημερα και 5 φορμακια αλλαζαμε και καμια φορα μπορει και παραπανω...στον 5ο μηνα σταματησαν εντυπωσιακα και δεν το πιστευω ακομη..
απο την μανια μου τωρα δεν τον φοραω καθολου σαλιαρα παρα μονο οταν τον ταιζω Very Happy Very Happy

newmama

newmama
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
όσο για την παλινδρόμηση, γιατί κι εμείς έχουμε ακόμα, ο γιατρός μου είπε ότι θα σταματήσει όταν πια θα κάθεται μόνος του.

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σούλα έγραψε:δεν μπορω να σου απαντησω για τα ωραρια γιατι εγω εδωσα ξενο γαλατακι Ερωτησεις απο μια νεα μαμα! 8172 μετα τις 10μερες και δεν γνωριζω..
για τις αναγωγες ομως μπορω να σου πω με σιγουρια οτι αυτο που βλεπεις να βγαζει το μωρακι στην ουσια ειναι αυτο που δεν εχει αναγκη,ειναι το περισιο που λενε..ο δικος μου ηταν απιστευτος,επινε πχ 180ml γαλα? εεε μπορει τα 150ml να τα εβγαζε,κι εγω καθομουν και εκλαιγα Crying or Very sad και ελεγα οτι μαλλον θα εχει καποιο προβλημα το μωρακι μου!!! ο γιατρος μου ελεγε να μην ανυσηχω αλλα εγω δεν μπορουσα να το βλεπω αυτο το χαλι,10 σαλιαρες την ημερα και 5 φορμακια αλλαζαμε και καμια φορα μπορει και παραπανω...στον 5ο μηνα σταματησαν εντυπωσιακα και δεν το πιστευω ακομη..
απο την μανια μου τωρα δεν τον φοραω καθολου σαλιαρα παρα μονο οταν τον ταιζω Very Happy Very Happy


ακριβως το ιδιο εχουμε και εμεις με τα ρουχα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο,φτανει να χορταινει το μικρακι μου!!!Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Γεια σου γλυκεια μου, πως εισαι;;
Το μωρακι σου ολα αυτα που λες ετσι και το δικο μου με την διαφορα οτι εγω δεν θηλασα!!
Την πιπιλα ναι να την αποστειρωνεις συχνα.
Το επομενο γευμα το μετρας απο την ωρα που τελειωσε.
Στην παλινδρομηση εμας μας ειπε να σηκωσουμε λιγο το λικνο η να βαλουμε βιβλια.
Θα στρωσει μην ανυσηχεις ετσι κι εμενα την νυχτα μερα την ειχε.

Αυτα!!!!!!
..και να δωσεις ενα φιλακι στο πατουσακι του απο εμενα!!!!!

vasoula καλα ειμαι κοπελα μου ελπιζω και εσυ,το φιλακι δοθηκε Ερωτησεις απο μια νεα μαμα! 893968 Το ιδιο κανουμε και εμεις για την γοπ

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
newmama το τριωρο το μετρας απο την ωρα που αρχιζεις;;ετσι το εκανες;;
μήπως επειδη ειναι θηλασμος;; εγω δεν μπορεσα να θηλασω δινω ξενο γαλατακι και η παιδιατρος μου ειπε να το μετραω απο την ωρα που τελειωσα!!
Λες να εκανε λαθος;;Θα την ξαναρωτησω αυριο!!

penyball

penyball
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
πωπω τι μου θύμησες!
μάλλον όλες τα ίδια περάσαμε..
Συμφωνώ με όσα σου λέει η elenidek κι εγώ τα ίδια έκανα.
τις πιπίλες τις έβαζα στον αποστειρωτη κάθε βράδυ και της έδινα άλλη κάθε φορά που έπεφτε κάτω η ακουμπούσε εδώ κι εκεί.
Τα βρεφάκια δεν έχουν στο βιολογικό τους ρολόι τον κύκλο του 24ωρου ακόμα.Αυτό θα στρώσει σιγά σιγά μέχρι το δίμηνο περίπου.
Για την παλλινδρόμηση,απ'οσο ξέρω απο φίλες δίνουν ειδικό γάλα(πιο πηχτό) και κάνουν αυτό που κάνεις.Αν πεινάει θα στο ζητήσει!
Λογικό είναι να έχεις απορίες για το παραμικρό αφού δεν έχεις ξανακάνει τίποτα απ'αυτά!Το ένστικτο της μάνας είναι αρκετά δυνατό για να αντεπεξέλθεις στην καινούρια σου καθημερινότητα!Ζήτα βοήθεια,μην αγχώνεσαι και θα τα καταφέρεις μια χαρά.Καλή αρχή!

newmama

newmama
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
vasoula έγραψε:newmama το τριωρο το μετρας απο την ωρα που αρχιζεις;;ετσι το εκανες;;
μήπως επειδη ειναι θηλασμος;; εγω δεν μπορεσα να θηλασω δινω ξενο γαλατακι και η παιδιατρος μου ειπε να το μετραω απο την ωρα που τελειωσα!!
Λες να εκανε λαθος;;Θα την ξαναρωτησω αυριο!!

Nαι, έτσι το έκανα γιατί αυτό μου είπε ο παιδίατρος από την αρχή! Μήπως ο καθένας λέει τα δικά του??!

penyball

penyball
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Για πόση διαφορά ώρας μιλάτε οταν λέτε αρχή και τέλος φαγητού;
Η κόρη μου έκανε ένα 20 λέπτο να φάει οπότε 10 λεπτά πάνω 10 κάτω δε νομίζω να κάνουν τόση μεγάλη διαφορά..


newmama

newmama
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="penyball"]Για πόση διαφορά ώρας μιλάτε οταν λέτε αρχή και τέλος φαγητού;
Η κόρη μου έκανε ένα 20 λέπτο να φάει οπότε 10 λεπτά πάνω 10 κάτω δε νομίζω να κάνουν τόση μεγάλη διαφορά..


Ο δικός μου τώρα τρώει 15 λεπτά, αλλά τους πρώτους δύο μήνες ένα μισάωρο.

penyball

penyball
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Θέλω να πω οτι τόση αυστηρότητα ίσως να μη χρειάζεται.Δηλαδη δε θα κάνει διαφορά αν πέρασαν 4 ωρες η 3 και 45 λεπτά.Αν το καλοσκεφτείς πάντως ο χρόνος που θα ξαναπεινάσεις ξεκινάει απο την ώρα που θα φας το φαγητό και θα αρχίσεις να χωνεύεις....Έτσι μου φαίνεται το λογικό...

newmama

newmama
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
penyball έγραψε:Θέλω να πω οτι τόση αυστηρότητα ίσως να μη χρειάζεται.Δηλαδη δε θα κάνει διαφορά αν πέρασαν 4 ωρες η 3 και 45 λεπτά.Αν το καλοσκεφτείς πάντως ο χρόνος που θα ξαναπεινάσεις ξεκινάει απο την ώρα που θα φας το φαγητό και θα αρχίσεις να χωνεύεις....Έτσι μου φαίνεται το λογικό...

Όχι απλά το μισάωρο κάνει ένα γεύμα διαφορά τη μέρα, αλλά από τη στιγμή που θηλάζει το μωρό την ποσότητα που θέλει να πιει θα την πιει. Ναι, λογικό μου ακούγεται και μένα έτσι όπως το λες. Θα τον ξαναρωτήσω τον γιατρό γιατί κόλλησα τώρα!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
newmama έγραψε:
vasoula έγραψε:newmama το τριωρο το μετρας απο την ωρα που αρχιζεις;;ετσι το εκανες;;
μήπως επειδη ειναι θηλασμος;; εγω δεν μπορεσα να θηλασω δινω ξενο γαλατακι και η παιδιατρος μου ειπε να το μετραω απο την ωρα που τελειωσα!!
Λες να εκανε λαθος;;Θα την ξαναρωτησω αυριο!!

Nαι, έτσι το έκανα γιατί αυτό μου είπε ο παιδίατρος από την αρχή! Μήπως ο καθένας λέει τα δικά του??!

Αααα στο ειπε ο γιατρος λοιπον εγω θα τη ρωτησω την Τεταρτη πάλι που θα παμε για εμβολιο ρωτα κι εσυ να δουμε!!!!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα και να σας ζησει το μωρακι σας ! γενικα στην παλινδρομηση πρεπει να τρωει σε λιγο ορθια θεση δηλ το στομαχακι του να ειναι πιο κατω απο το κεφαλι την ωρα που θηλαζει και να τον αφηνεις να ρευτει 2 3 φορες !! θελω να ρωτησω κατι αν φυσικα μου επιτρεπεις ! πως κανατε διαγνωση για παλινδρομηση ;;; κανατε υπερηχο ;;; γιατι το οτι κανει εμετο μετα το γευμα δεν μου λεει κατι ! το λεω γιατι αν σε εχει κανει πιπιλα και καταπινει αναγκαστικα περισοτερο γαλα απ οσο χρειαζεται πραγματικα τοτε ειναι δικαιολογημενο οτι κανει εμετο απο αυτο λογο του οτι το στηθος βγαζει γαλα οσο το μωρο πιπιλιζει ! επισης ηθελα να σου πω πως δεν χρειαζεται να μετρας την ωρα που θηλαζει θα σταματησει μονος του οταν θελει και γενικα ενα μωρο που θηλαζει πρεπει να τρωει οποτε θελει και οσο θελει !πολλες φορες τα μωρα που παιρνουν πιπιλα παθαινουν συγχηση θηλων και αυτο εχει ως αποτελεσμα να ελατωθει η παραγωγη και κατα συνεπεια να σταματησει ο θηλασμος κατι που θα μπορουσες να κανεις για αυτο ειναι να παρατηρησεις αν κανει σωστες θηλαστικες κινησεις : θηλαζει καταπινει αναπνεει θηλαζει καταπινει αναπνεει ΑΝ δεν γινεται αυτο και μονο αναπνεει ας πουμε τον βγαζεις απο το στηθος γιατι δεν τρωει απλα καθεται εκει γιατι θελει αγκαλια ! μην ξεχνας οτι ειναι πολυ νωρις ακομα και ειναι λογικο να εισαι με ενα στηθος εξω γιατι δεν εχετε βρει μια σειρα αλλα θα γινει και αυτο ! τωρα για αποστειρωση δεν μπορω να σου πω γιατι ποτε δεν αποστειρωσα ! να σαι καλα και παλι να τον χαιρεσαι !
αααααα ηθελα να πω και κατι αλλο οτι οταν το παιδακι εχει παλλινδρομηση συνηθως δινουν γαλα εμποριου σπανια παιδιατροι προτεινουν τον θηλασμο ( ασχετα αν ειναι το ΜΟΝΟ γαλα που ενδεικτειτε για παλλινδρομηση ) για να εχουν το κεφαλι τους υσηχο ! επιβεβαιωστε το αν οντως συμβαινει πριν σας προτεινουν να σταματησετε τον θηλασμο!

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να σου ζήσει το μωράκι!

η ώρα μετράει από την στιγμή που το μωρό αρχίσει να τρώει. Δηλαδή αν ξεκινήσει 3 και τελειώσει 3 και μισή μετράμε από τις 3. Αν τον θηλάζεις βέβαια το να φάει σε 3 ώρες είναι πολλή μεγάλο διάστημα...μπορεί να φάει και στις 2 ή σε μιάμιση. Αν του δίνεις μπιμπερό με συγκεκριμένη ποσότητα οκ, μπορεί να φάει στο τρίωρο.

Επειδή είναι ακόμη πολύ μικρό το μωράκι την πιπίλα να την αποστειρώνεις άσχετα με το άν πεφτει κάτω ή όχι.

Είναι πάρα μα πάρα πολύ νωρίς για να μπει το μωράκι σε πρόγραμμα. Αυτό γίνεται όσον αφορά το φαγητό τουλάχιστον μετά το τρίμηνο πιστεύω. Πάλι, αν θηλάζεις μπορεί να χρειαστεί και περισσότερος χρόνος.

Αυτό με τα κακά που λες...δεν μπορείς να τον ταϊζεις να τελειώνετε και μετά γρήγορα γρήγορα να του αλλάζεις το pamper; Όχι ότι κάνεις κάτι λάθος απλά μου ακούγεται πιο πολύπλοκο!

Όσον αφορά την παλινδρόμηση...επειδή αναφέρεις ότι του την διέγνωσε ο παιδίατρος. Εγώ είχα ακριβώς την ίδια απορία με εσένα γιατί το μωρό έβγαζε ποσότητες γάλακτος μετά το φαγητό (ή τουλάχιστον εμένα μου φάινονταν ότι ήταν ποσότητες) και αναρωτιόμουν αν μένει τίποτα στο στομαχάκι του. Ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι δεν βγάζει ό,τι τρώει και ότι η ποσότητα είναι μικρή. Αλλά δεν μας είχε διαγνώσει κάτι, οπότε δεν ξέρω....

Μην αγχώνεσαι όλα θα βρουν το δρόμο τους απλά θέλει υπομονή.

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Με καλυψε απολυτα η valerakievelinaki.Ειδικα τωρα που ειναι αρχη ΔΕΝ πρεπει να εχεις προγραμμα στον θηλασμο.Δεν κοιταμε ρολογια απλα ειμαστε με το στηθος εξω.Σε πολυ λιγο καιρο θα το βαλει απο μονο του το προγραμμα μην ανησυχεις.Οπως εχω ξαναπει παμπολες φορες ειναι πολυ πιο εξυπνα απο οτι νομιζουμε και ξερουν πολυ καλα ποτε θελουν να φανε και ποσο.Οποτε δεν μετραμε γευματα απλα προσφερουμε στηθος.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με καλυψαν οι valerakievelinaki και selini-giorgos:flower:

no stress μανουλα,ολα θα γινουν στην ωρα τους flower

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να σου ζησει το μωρακι σου. Εγω,θα εστιασω στην παλινδρομιση επειδη ειμαι παθουσα και τωρα καταφεραμε παλι να φαμε. Αν ο γιατρος σου διεγνωσε παλινδρομιση λογω αναγωγων θα πρεπει να δωσεις ειδικο γαλα και να επιβεβαιωσεις τον βαθμο της παλινδρομισης με υπερηχο. ( μην ανησυχεις δεν ποναει). Το μωρο θα πρέπει να τρωει σε λιγο πιο ορθια θεση και οχι ξαπλωμενο, να τον κρατας τουλαχιστον 30 λεπτα στην αγκαλια σου σε ορθια θεση μετα απο καθε γευμα.Επισης, δεν ξερω που το κοιμιζεις, αλλα προσπαθησε να βρεις εναν αυτοσχεδιο τροπο για να σηκωσεις λιγο το στρωματακι του απο την πλευρα του κεφαλιου. Απλα, εφιστω την προσοχη γιατι και εμεις βγαζαμε μια ποσοτητα και ειχαμε περισσοτερες γουλιες, αλλαξαμε το γαλα, αλλα τελικα με την αλλαγη το μονο που καταφεραμε ηταν να μην βλεπουμε την ποσοτητα γαλακτος που ανεβοκατεβαινε στο στομα του μωρου μεχρι που το θεμα παραγινε και το μωρο αρνιοταν να φαει. Δεν ειναι κατι σοβαρο, απλα ταλαιπωρειται το μωρακι και ειναι κριμα. Τωρα παιρνουμε το σιροπακι μας και ειμαστε κομματακι καλυτερα. Ουτως ή αλλως η παλινδρομιση περναει μονη της οταν ωριμασει ο σφιγκτηρας του οισοφαγου του μωρου εκει γυρω στους 6 μηνες.
Και παλι να σου ζησει και να το χαιρεσαι

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gianna ποιο γαλα ειχατε πρωτα και μετα με ποιο το αλλαξατε;;
Εγω του εδινα το μιλουπα απταμιλ υποαλλεργικο και τωρα το freezolac Α.C

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Vasoula του εδινα το almiron και μετα το γυρισαμε στο almiron ar που ειναι αντιαναγωγικο. Οταν αλλαξαμε παιδιατρο που μας συνεστησε τον υπερηχο ( γιατι ο πρωτος μου ελεγε οτι το παιδι δεν εχει τιποτα παρολο που δεν τρωει και οτι του προκαλω αγχος για αυτο και δεν θελει να φαει. καλο ε?) μου ειπε να το συνεχισουμε γιατι ουτως ή αλλως ολα τα αντιαναγωγικα εχουν την ιδια γευση και κανουν πανω κατω την ιδια δουλεια. Εμεις που περνουμε και το σιροπι ( που ουσιαστικα κανει την ιδια δουλεια με το γαλα, απλα σε πιο σημαντικο βαθμο) δεν ειναι αναγκη να αρχισουμε τα πειραματα με τα γαλατα. Στις περισσοτερες περιπτωσεις παλινδρομισης εχω ακουσει οτι δινουν frisolac comfort απλα αυτο το γαλα κανει και για την δυσκιολοτητα ( αν δεν κανω λαθος).
Εχετε θεματακι με την παλινδρομιση?

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω τον ταιζα οταν εκλεγε, 10 λεπτα πανω 10 κατω δεν παιζουν ρολο. Κλαιει ταιζεις. Αν ομως εχει 1 ωρα που εφαγε και κλαιει ελεγχεις για λερωμενη πανα, μηπως πιαστει, μηπως δεν ρευτικε καλα και θελει παλι...αν ολα πανε καλα τοτε απλα βαριεται! ναι...βαριουνται...κι εγω δεν το πιστευα αλλα ετσι ειναι Very Happy
Την πανα την αλλαζα αφου τελειωνε το φαγητο, δεν τον ενοχλουσα. Για την παλλινδρομηση αν θες παρε ενα μαξιλαρακι που ειναι σαι σφινακι. Εγω το ειχα οταν ηταν συναχωμενος για να εχει μια κλιση αφου δεν χρησιμοποιουσαμε μαξιλαρι πριν τον χρονο.
Α! για να γλυτωσω το στρωμα απο εμετους και σαλακια πηρα ενα aeroslim που πλενεται στο πληντυριο και πιανει ολη την κουνια και σωθηκα Very Happy Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις