Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
187 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 187 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
andith έγραψε:
christina80 έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:
christina80 έγραψε:Dokimase na tis dineis to teleutaio 3 ores meta dld 23.30 koimismenh, min tin ksupnas.
emeis ksekinhsame sterea trofh k trwme 5 geumata.
to teleutaio einai gyrw stis 9misi-10 alla tis to dinw koimismenh pia, mporei k pio arga (eutuxws de mou ksupnaei). Ama nustazei den trwei opote protimw na koimh8ei k na tin parw koimhsmenh.

ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΞΗΓΗΣΗ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΣΕΤΕ??

Prepei na trwei 5 geumata ti mera. emena ama nustazei den trwei opote to teleutaio ths ths to dinw koimismenh k trwei oso 8elei. sta upoloipa den tin ksupnaw oute tin taizw koimismenh, perimenw otan ksupnisei.

γιατι πρεπει να τρωει 5 γευματα?το καθε μωρο ειναι διαφορετικο!τιποτα δεν πρεπει!

συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!!
ποιος λεει ποσο πρεπει να φαει το μωρο?? και που το ξερει??

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εμένα 3,5 σχεδόν 4 μηνών είναι η μικρή μου και κάνει μόλις τέσσερα γεύματα τη μέρα. Τυχαίνει, ανάλογα με το τι ώρα θα ξυπνήσει το πρωί, να κάνει και πέντε, αλλά έχει τύχει και μόλις τρία....
Εφόσον το μωρό σου παίρνει καλό βάρος zafirenia, δεν υπάρχει λόγος να το ξυπνάς. Το βρίσκω ανόητο.
Για σκέψου. Μετά θα μάθει, και θα ξυπνάει συνέχεια στις 5 ή τις 6 το πρωί και θα σου ζητάει γάλα!
Όποτε ξυπνήσει! Εσένα σου αρέσει να σε ξυπνάνε και να σε μπουκώνουν φαγητό??? Ε? Θα σου άρεσε να σου το κάνουν??? Να σε βγάλουν από το ζεστό σου κρεβατάκι...? Sleep
Εκείνο ξέρει πόσο θα φάει. Από τη στιγμή που θα του κόψεις το ένα γεύμα, θα το αναπληρώσει, απλά αυξάνοντας την ποσότητα που παίρνει από τα υπόλοιπα τέσσερα! Αυτό έχω δει στη δικιά μου που της δίνω ξένο κι έτσι μπορώ να μετράω τα ml που πίνει.
Αν δηλαδή της δώσω 5 γεύματα θα πιει πχ 180 ενώ αν τα κάνω 4, θα πιει 210. Κατάλαβες?

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zafirenia έγραψε:...σε ερωτηση μου αν μπορω να τον αφηνω να κοιμαται παραπανω το βραδυ η παιδιατρος μου ειπε πως δεν διαπαραγματευεται τα 5 γευματα...Wink το βαρος που παιρνουμε με αποκλειστικο θηλασμο ειναι απο 800-1000γρ το μηνα...

Excuse moi????? Τι πάει να πει "δεν διαπραγματεύεται"????
Τι είναι τα γεύματα? Λύτρα ή μετοχές??? Σόρρυ αλλά το ξαναδιάβασα και δεν μου έκατσε καλά....
Εγώ πήγα σε παιδίατρο που συνεργάζεται με το ΙΚΑ για να κάνουμε το 2ο εμβόλιο, και μου είπε ότι για ΤΡΙΩΝ μηνών και 65,5 πόντους τα ΕΠΤΑ (7) κιλά είναι λίγα!!!!!
Τι να πεις??? Είναι για φάπες ή για κλωτσιές?????
Κι όπως θα διαβάσεις σε διάφορα θέματα εδώ στο φόρουμ, κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του. Κι άντε εσύ να ψάξεις να βρεις ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος!
Μόνο το παιδάκι σου και το ένστικτό σου το ξέρει!!!!
Άποψή μου.... γευματα κατα τη διαρκεια της μερας....? - Σελίδα 2 417472

Ηλιαχτίδα έγραψε:[quote="CHRISLA2216ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΞΗΓΗΣΗ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΣΕΤΕ??

εγω την ταιζω διοτι πινει το μισο γαλα απο αυτο που πρεπει να πιει το 24ωρο....[/quote]

Ηλιαχτίδα, ποιο είναι αυτό που "πρέπει" να πιει?
Κι εγώ στις αρχές το μπούκωνα το παιδί μετρώντας με τη θεωρία 150ml ανά κιλό του συνολικού βάρους κι είχα μουρλαθεί. Τώρα απλά γεμίζω το μπιμπερό και της δίνω να πιει όσο θέλει. Βέβαια έχει φτάσει τα 210 και 240 οπότε ουσιαστικά δεν "πετάω" γάλα....


Christina80 θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες. Τίποτα δεν "πρέπει". Όταν πεινάσει, θα το καταλάβεις... Very Happy

Θα επαναλάβω πως, νοικιάζουμε ζυγαριές τους πρώτους μήνες ζωής των μικρών μας, για να παρακολουθούμε το βάρος τους. Εφόσον παίρνουν κιλά, και ψηλώνουν, και γενικότερα αναπτύσσονται, δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα...
Την ξύπναγα κι εγώ στις αρχές γύρω στις 5, αλλά όταν είδα ότι κατά κάποιο τρόπο σηκώνεται με το ζόρι και "χυνόταν" στην αγκαλιά μου, κατάλαβα ότι δεν υπήρχε πια λόγος να συνεχίσω να το κάνω. Όταν το παιδί πεινάσει θα κλάψει! Κοιμηθείτε ρε κορίτσια!

christina80

christina80
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Koritsia to prepei den to ennoousa me tin ennoia tou kanona. Den einai kanonas k safws to ka8e mwraki exei tis orekseis tou.
H paidiatros mas emas mas eipe oti apo tora ta geumata tis 8a einai 5. auto de shmainei oti isxuei gia oles soni k nte. emena apo 6 ta exei kanei 5 tora k fantazomai argoootera 8a ginoun 4.
stin arxi k egw metrousa 120-150 ana kg gia na vlepw poso trwei k ta shmeiwna kiolas, trella! h paidiatros mou evale xeri vevaia k mou eipe na to kopsw, dn to ekana amesws apo dikh mou anasfaleia alla stadiaka. Kai th zugiza k edeixne oti eperne varos k oi kampules einai fusiologikes.
Fusika kai katalavainw pote peinaei, den to taizw me thn zori, mono sto vradino tis tin taizw koimismenh, de mporw na to afisw na koimh8ei nustiko.
8a mou peite mporei na einai xortato k na min peinaei, alla pistepste me oses fores tin taizw to vradino tis etsi, trwei san trellh, mporei oxi olo alla me oreksh, alla den afinei k ton upno tis opote...8a to faei koimismenh.

h ka8emia sas ksexwrista kserei tin oreksh k ti dia8esh tou mwrou ths. apla edwsa mia lush sthn kopela gia to teleutaio tis geuma mipws kataferei na to paei ligo noritera. apopseis k empeiries antallazoume...

kalimera!

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!

[quote="Ηλιαχτίδα"
[quote="CHRISLA2216ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΞΗΓΗΣΗ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΣΕΤΕ??[/quote]

Κοιμηθείτε ρε κορίτσια!

πολυυυυυυυ σωστη η μανουλα!!!!!!!!

refaki

refaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ok tha efarmoso tis sumvoules sas!!! sas euxaristo oles sas! apla san nea mama de ksero polla pragmata kai agxonomai eukola gia to ti kano sosta kai ti lathos...

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ok ολα αυτα που ανεφεραν οι αλλες μανουλες. Αλλα δεν παιζει και το ενδεχομενο να ξυπνησει μεσα στο βραδυ για να φαει εφοσον το στομαχακι της θα ειναι αδειο?

refaki

refaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koitaxte... tis perissoteres fores kata th diarkeia ths meras sta geumata dn etroge parapano apo 180! xtes omos etroge 210 kai to vradu pou tin ksupnisa dn ithele na faei... simera pali to idio troei 210 opote to vradu de tha tin ksupniso na do an tha ksupnisei mesa sth nuxta! thn trith vevaios pou tha thn pao sth paidiatro tha to suzitiso mazi tis...

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλα θα κανεις να παρεις την άποψη της παιδιατρου. Απλα προσεχε μηπως και σου ξυπνησει μεσα στο βραδυ και χρειαστει να την ταισεις. Αν κοιμαται ολο το βραδυ και μαθει οτι οποτε ξυπναει θα τρωει μετα δυσκολο ξαναφτιαχνει το προγραμμα της. Ωστοσο απο την στιγμη που έχει αυξησει την ποσοτητα σε καθε γευμα μπορει να μην χρειαζεται να φαει παραπανω..

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Gianna_V έγραψε:Ok ολα αυτα που ανεφεραν οι αλλες μανουλες. Αλλα δεν παιζει και το ενδεχομενο να ξυπνησει μεσα στο βραδυ για να φαει εφοσον το στομαχακι της θα ειναι αδειο?

αν φαει κανονικα το τελευταιο γευμα, θα ειναι μια χαρα..
και σε περιπτωση που ξυπνησει,λιγο νερακι, πιπιλα κ υπνο παλι, οχι γαλα

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
refaki έγραψε:koitaxte... tis perissoteres fores kata th diarkeia ths meras sta geumata dn etroge parapano apo 180! xtes omos etroge 210 kai to vradu pou tin ksupnisa dn ithele na faei... simera pali to idio troei 210 opote to vradu de tha tin ksupniso na do an tha ksupnisei mesa sth nuxta! thn trith vevaios pou tha thn pao sth paidiatro tha to suzitiso mazi tis...

να προσπαθησεις να την κατευθηνεις λιγο ωστε το τελευταιο γευμα να ειναι κανενα μισαωρο πριν κοιμηθει,η δικια μου ετρωγε κατα τις 9μιση κ μετα 8-8μιση το πρωι,1-2 φορες που ξυπνησε της εδωσα χαμομηλακι(μου το ειχε πει ο παιδιατρος)κ Sleep Sleep Sleep παλι!οποτε το εκοψε το ξυπνημα!!στις περισσοτερες περιπτωσεις δε θελει κοπο,θελει τροπο! γευματα κατα τη διαρκεια της μερας....? - Σελίδα 2 328109 γευματα κατα τη διαρκεια της μερας....? - Σελίδα 2 328109 γευματα κατα τη διαρκεια της μερας....? - Σελίδα 2 328109 κ εννοειται καταλαβαινω το αγχος σου,η δικια μου ειναι 10 μηνων τωρα!γι αυτο το παιζω εξυπνη γευματα κατα τη διαρκεια της μερας....? - Σελίδα 2 215994 γευματα κατα τη διαρκεια της μερας....? - Σελίδα 2 215994 γευματα κατα τη διαρκεια της μερας....? - Σελίδα 2 215994 αλλα λαθη κανουν ολοι οι ανθρωποι κ μαθαινουν απο αυτα!!

Ηλιαχτίδα

Ηλιαχτίδα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η μικρη μου ειναι 7 ηταν 7 κιλα (πριν ξεκινησει τις τροφες) επρεπε λοιπον να πινει πανω απο 900 γραμμαρια το 24ωρο και εκεινη δεν επινε ουτε 500 γι αυτο μου ειχε πει τοτε ο γιατρος να της δινω οταν κοιμαται.

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ηλιαχτίδα έγραψε:Η μικρη μου ειναι 7 ηταν 7 κιλα (πριν ξεκινησει τις τροφες) επρεπε λοιπον να πινει πανω απο 900 γραμμαρια το 24ωρο και εκεινη δεν επινε ουτε 500 γι αυτο μου ειχε πει τοτε ο γιατρος να της δινω οταν κοιμαται.

ααα!αλλο αυτο!μηπως δεν της αρεσε το γαλα??7 κιλα οταν ηταν επινε γυρω στα 700-800 καποιες φορες κ λιγοτερο!αλλα το πηρα αποφαση οτι ετσι ειναι το παιδι μου!φαντασου γεννηθηκε 4 κιλα κ 10 μηνες μετα ειναι 8,500!περνει βαρος πολυ αργα!κ τωρα που περπατησε να δω αν θα περνει!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να ρωτησω κατι;;;;;
Ο μικρουλης μου 3 μηνων και κατι εδω και μια εβδομαδα ακριβως εχει βρογχιολιτιδα, τις 2 πρωτες μερες τα γευματακια του δεν ηταν πανω απο 110ml απο την Τριτη ομως πινει καθε φορα 220 με 240 και τα γευματα του 5 με 6, μηπως επειδη τον ξυπναω στις 5και μιση το πρωι για τις μασκες και πειναει το παιδι;; Λετε να το συνηθισει;; Ενω το ειχε κοψει το νυχτερινο γευμα τωρα παλι γιατι το ξυπναω!!
Επισης απορω πως ετσι αρρωστουλικο που ειναι τρωει τοσο πολυ!!
Σας εχει τυχει;;;;

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vasoula έγραψε: Να ρωτησω κατι;;;;;
Ο μικρουλης μου 3 μηνων και κατι εδω και μια εβδομαδα ακριβως εχει βρογχιολιτιδα, τις 2 πρωτες μερες τα γευματακια του δεν ηταν πανω απο 110ml απο την Τριτη ομως πινει καθε φορα 220 με 240 και τα γευματα του 5 με 6, μηπως επειδη τον ξυπναω στις 5και μιση το πρωι για τις μασκες και πειναει το παιδι;; Λετε να το συνηθισει;; Ενω το ειχε κοψει το νυχτερινο γευμα τωρα παλι γιατι το ξυπναω!!
Επισης απορω πως ετσι αρρωστουλικο που ειναι τρωει τοσο πολυ!!
Σας εχει τυχει;;;;

μαλλον συμπληρωνει αυτα που δεν εφαγε Very Happy!!!ε αφου εχει περασει μια βδομαδα ειναι καλυτερα γι αυτο τρωει!
βρογχιολιτιδα δεν εχουμε παθει για να ξερω αλλα η δικια μου δεν τρωει πολυ μονο οταν εχει πολλες μυξες κ δεν μπορει να αναπνεει καλα απο τη μυτη,αν δεν εχει μυξες τρωει κανονικα!

refaki

refaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
CHRISLA2216 έγραψε:
Gianna_V έγραψε:Ok ολα αυτα που ανεφεραν οι αλλες μανουλες. Αλλα δεν παιζει και το ενδεχομενο να ξυπνησει μεσα στο βραδυ για να φαει εφοσον το στομαχακι της θα ειναι αδειο?

αν φαει κανονικα το τελευταιο γευμα, θα ειναι μια χαρα..
και σε περιπτωση που ξυπνησει,λιγο νερακι, πιπιλα κ υπνο παλι, οχι γαλα

vre chrisla mou einai 4 minon ti neraki na doso??? Smile

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αν πινει γαλα σκονη,μπορεις να της δινεις λιγο νερακι η λιγο χαμομηλακι!εγω που τη θηλαζα κ επινε κ λιγο γαλα σκονη 2-3 μηνων οταν ηταν της εδινα κ λιγο νερακι γιατι διψαγε(το βρασμενο που ειχα για το γαλα το αφηνα κ κρυωνε!),εκανε κ ζεστη,ηταν καλοκαιρι.αλλα το γαλα σκονη ειναι πιο βαρυ απ το μητρικο,θελει λιγο νερακι να ξεκολαει το στοματακι!!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zafirenia έγραψε:καλησπερα κοριτσια...ο μπεμπακος μου ειναι 3,5 μηνων κ κανει 5 γευματα απο 2 μηνων...το τελευταιο γευμα το τρωει στις 22.45 κ κοιμαται ως τις 5.30-6.00...απο εκει κ περα τρωει 10.30, 14.30 κ 18.30...σε ερωτηση μου αν μπορω να τον αφηνω να κοιμαται παραπανω το βραδυ η παιδιατρος μου ειπε πως δεν διαπαραγματευεται τα 5 γευματα...Wink το βαρος που παιρνουμε με αποκλειστικο θηλασμο ειναι απο 800-1000γρ το μηνα...

Ζηλεύω!!!!!
Και εγώ θηλάζω αποκλειστικά, αλλά παίρνουμε βάρος με αργούς ρυθμούς (είναι 2,5 μηνών και έχει πάει 4.400 απο 2.800)...
Τον ταίζω ανά τρίωρο ή δυομισάωρο, αν ξυπνήσει, κατά τη διάρκεια της ημέρας. Συχνά χρειάζεται να τον ξυπνήσω... Το βράδυ τρώει κατά τις 11 και μετά κατά τις 3-4 και μετά κατά τις 7-8... Φυσικά το βράδυ δεν τον ξυπνάω, με ξυπνάει αυτός!!! Οπότε συνήθως βγαίνουν 7 γεύματα...

Είσαι πολύ τυχερή, ή εγώ είμαι άτυχη... Μάλλον εγώ δεν έχω αρκετό γάλα για να χορταίνει ο μπεμπούκος μου και να κάνει μεγαλύτερα διαστήματα Sad . Τον πρώτο μήνα πόσα γεύματα του έκανες?

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:αν πινει γαλα σκονη,μπορεις να της δινεις λιγο νερακι η λιγο χαμομηλακι!εγω που τη θηλαζα κ επινε κ λιγο γαλα σκονη 2-3 μηνων οταν ηταν της εδινα κ λιγο νερακι γιατι διψαγε(το βρασμενο που ειχα για το γαλα το αφηνα κ κρυωνε!),εκανε κ ζεστη,ηταν καλοκαιρι.αλλα το γαλα σκονη ειναι πιο βαρυ απ το μητρικο,θελει λιγο νερακι να ξεκολαει το στοματακι!!

2-3 μηνων και εδινες νερακι;;αληθεια;; εμας η παιδιατρος μας ειπε οχι αλλα χαμομηλακι του εδινα βεβαια και ακομα!!

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vasoula έγραψε:
andith έγραψε:αν πινει γαλα σκονη,μπορεις να της δινεις λιγο νερακι η λιγο χαμομηλακι!εγω που τη θηλαζα κ επινε κ λιγο γαλα σκονη 2-3 μηνων οταν ηταν της εδινα κ λιγο νερακι γιατι διψαγε(το βρασμενο που ειχα για το γαλα το αφηνα κ κρυωνε!),εκανε κ ζεστη,ηταν καλοκαιρι.αλλα το γαλα σκονη ειναι πιο βαρυ απ το μητρικο,θελει λιγο νερακι να ξεκολαει το στοματακι!!

2-3 μηνων και εδινες νερακι;;αληθεια;; εμας η παιδιατρος μας ειπε οχι αλλα χαμομηλακι του εδινα βεβαια και ακομα!!

ναι εδινα!γιατι εκανε κ κατι 40 βαθμους περισυ το καλοκαιρι κ διψαγε κ πολλες φορες δεν ηθελε στηθος αλλα νερακι κ προτιμουσα να της δινω σκετο νερακι,αλλα γιατι οχι αφου κ το γαλα κ το χαμομηλι με νερακι φτιαχνεται,καλυτερα να το πινει σκετο!ειχε ψιλοαφηδατωθει κιολας γιατι ειχε μια φορα πορτοκαλοροζ στη πανα της κ πηγαμε στο παιδων για εξετασεις αλλα δεν ειχε τιποτα,οποτε οταν γκρινιαζε κ δεν ηθελε γαλα της εδινα λιγο νερακι κ επινε 10-20 μλ κ ηταν μια χαρα μετα!

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και σε περιπτωση που ξυπνησει,λιγο νερακι, πιπιλα κ υπνο παλι, οχι γαλα[/quote]

vre chrisla mou einai 4 minon ti neraki na doso??? Smile [/quote]

νερακι εμφιαλωμενο η' βρασμενο.. τι εννοεις "τι νερακι να δωσω"??!

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Υποτίθεται μεχρι να γινει 6 μηνων, δεν δινουν νερο..Βεβαια απο οτι φαινεται ειναι θεμα παιδιατρου γιατι αλλοι ξεκινανε τις κρεμες στους 4,5 μηνες και αλλοι στους 6

Ηλιαχτίδα

Ηλιαχτίδα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η μικρη μου μεχρι πριν 3 μερες επινε γαλα στις 10 και επινε ξανα στις 6. Δεν ειναι πολλες οι 8 ωρες? Τωρα δυο βραδυα ειναι πολυ ανησυχη και κλαιει στον υπνο της,ισως βγαζει δοντακι. Χθες αναγκαστηκα να την ταισω στις 2, δεν εκανα καλα?

refaki

refaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
CHRISLA2216 έγραψε:και σε περιπτωση που ξυπνησει,λιγο νερακι, πιπιλα κ υπνο παλι, οχι γαλα

vre chrisla mou einai 4 minon ti neraki na doso??? Smile [/quote]

νερακι εμφιαλωμενο η' βρασμενο.. τι εννοεις "τι νερακι να δωσω"??!
[/quote]

ennoo oti ap oti ksero sta morakia mexri 5-6 minon de ninoun nero....... Shocked

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Gianna_V έγραψε:Υποτίθεται μεχρι να γινει 6 μηνων, δεν δινουν νερο..Βεβαια απο οτι φαινεται ειναι θεμα παιδιατρου γιατι αλλοι ξεκινανε τις κρεμες στους 4,5 μηνες και αλλοι στους 6

εγω για να ειμαι ειληκρινεις καποιους περιορισμους τετοιου τυπου δεν τους καταλαβαινω!γιατι?τι εχει το νερακι!?ασε που το καθε παιδι ειναι διαφορετικο κ ο εκαστοτε παιδιατρος κανει σε ολα τα ιδια!συνηθως τα μωρακια που δεν θηλαζουν τρωνε γρηγοροτερα απο αυτα που θηλαζουν!δε θυμαμαι γιατι,οπως επισης κ τα μωρακια που περνουν λιγοτερο βαρος κ δινουν ρυζαλευρο να παχυνουν λιγακι!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις