Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
58 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 58 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Πιπίλα! Empty Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 3:26 am

thalaki

thalaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είμαι κατά της πιπίλας και ήθελα να την αποφύγω από άποψη, μου φαίνεται σαν τάπα για να ησυχάζουμε από το μωρό.
Σήμερα του έδωσα πρώτη φορά αλλά το έκανα γιατί τις τελευταίες μέρες έχει γίνει πολύ γκρινιάρης και πιπιλάει συνέχεια τα χέρια του και το δάχτυλό του. Το δάχτυλο το φοβάμαι πολύ περισσότερο. Αυτό σε φάσεις που έχει φάει (τουλάχιστον όσο καταλαβαίνω) και προσπαθεί να κοιμηθεί αλλά κάτι του φταίει. Και ο παιδίατρος μας το πρότυνε από την πρώτη μέρα για να ηρεμεί. Το μόνο που φοβάμαι είναι να μη μπερδευτεί με το θηλασμό... Μήπως είναι πολύ νωρίς. Πως θα ξερω πότε έχει εδραιωθεί ο θηλασμός?
Τώρα ηρέμησε και κοιμάται.. Για να δούμε...
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιές είναι οι καλύτερες πιπίλες.. Ποιές σας έχουν βολέψει. Τώρα του έχω δώσει μια σιλικόνης της NUK που είναι μικρούλα μπροστά, κάνει για νεογέννητα νομίζω. Αυτές οι τεράστιες από καουτσούκ της Chicco που έχουν δώρο τα βαλιτσάκια με τα καλούδια που δίνουν στις εγκύους, τι λένε? Για πείτε γνώμες και τι χρησιμοποιεί η καθε μια σας..
Α και για αποστείρωση την έβρασα.. πρέπει κάθε φορά? Επειδή δεν έχω επαφή με μπουκάλια δεν ξέρω και πολλά.

2Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 3:38 am

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γενικα η πιπιλα ειναι καλο να δινετε στα μωρακια που θηλαζουν μετα τους δυο μηνες. εμεις χρησιμοποιουμε ακομα και τωρα αυτη της κικο, ειναι η μονη που επαιρνε (απο 5 μηνων αρχισε να δεχεται πιπιλα) και παιρνει ακομα κ σημερα. καθε φορα πρεπει να την αποστειρωνεις την πιπιλα...

3Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 3:42 am

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Γνώμη για τις πιπίλες γενικά δεν θα εκφέρω... Εμείς χρησιμοποιούμε, αλλά μην φανταστείς ότι τρελαίνεται κιόλας!

Λοιπόν, προσωπικά με έχουν βολέψει οι:

-Avent (0-3 ακομα αυτές χρησιμοποιούμε, γιατί οι 3-6 είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!!)
- NUK (πάλι 0-3)

Αυτές είναι πιο "κομψές" σε μέγεθος και μένουν στο στόμα του παιδιού. Της Chicco η κλασική για παράδειγμα είναι τόσο μεγάλη που πέφτει -σε εμάς τουλάχιστον. Άσε που γενικά δεν συμπαθώ τις πιπίλες από καουτσούκ. Έχω την αίσθηση ότι μαζεύουν σκόνη...

Για την αποστείρωση: εγώ τις βάζω κάθε μέρα στον αποστειρωτή, αλλά η παιδίατρος μας είπε προχθές ότι πλέον δεν χρειάζεται τόση αποστείρωση στις πιπίλες. Αν πέφτει κάτω, ένα καλό πλυσιματάκι με νερό και αυτό ήταν (εννοώ ότι δεν χρειάζεται αποστείρωση ΚΑΘΕ φορά)

Για τον θηλασμό, τι να σου πω... Εγώ όσο θήλαζα, δεν της έδωσα πιπίλα!!

http://www.eimaimama.gr

4Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 4:24 am

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμείς χρησιμοποιούμε Nuk και πιπίλα και μπιμπερό ακόμα και σήμερα . η αλήθεια είναι οτι η chicco είναι τεράστια βρε παιδάκι μου !τις πιπίλες τις αποστείρωνα στον αποστηρωτή μαζί με τα μπιμπιερό και εως ότου κόψαμε την αποστείρωση .

5Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 4:50 am

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οταν θηλαζεις συνισταται η χρηση της πιπιλας μετα τους 2 μηνες, για να εισαι σιγουρη οτι οταν πειναει θα το ζηταει. επισης το πιπιλισμα της θηλης δινει το απαραιτητο ερεθισμα για την αυξηση στην παραγωγη του γαλακτος.

δεν εχω να σου προτεινω καποια πιπιλα, καθως δεν εδωσα ποτε στην μικρη μου.

http://nov08mommies.forumotion.net

6Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 4:55 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η παιδιατρος μας ειπε να δινουμε πιπιλα απο την πρωτη κιολας ημερα..
καποια μωρακια εχουν αναγκη να κανουν περισσοτερες θηλαστικες κινησεις απο αλλα...οποτε υπαρχει πιθανότητα το μπιμπερο ή η θηλη της μαμας να μην αρκεί.την πιπιλα την δινουμε για να ηρεμει...

7Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 4:59 am

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κ εγω το ιδιο...δεν εδωσα ποτε πιπιλα σε κανενα απο τα δυο μου παιδακια!!!!! Νομιζω οτι με τον θηλασμο καλυτερα ειναι να το αποφευγουμε!!!!!(ετσι τουλαχιστον ειπε και η παιδιατρος)

8Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 4:59 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο μπεμπης μου θελει μονο την κακασκιμη καουτσουκενια της chicco...αφου απο το πολυ πιπιλισμα εχει ξεχηλωσει μεχρι τωρα 3 πιπιλες.
επισης καλη ειναι και της Nuk
αλλα επειδη ειναι πλαστικη αφηνει σημαδι στο μουτρακι του και την εκοψα

9Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 5:03 am

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
iaggelop έγραψε:η παιδιατρος μας ειπε να δινουμε πιπιλα απο την πρωτη κιολας ημερα..
καποια μωρακια εχουν αναγκη να κανουν περισσοτερες θηλαστικες κινησεις απο αλλα...οποτε υπαρχει πιθανότητα το μπιμπερο ή η θηλη της μαμας να μην αρκεί.την πιπιλα την δινουμε για να ηρεμει...

μαλλον δεν εχει διαβασει αρκετα σχετικα με τον θηλασμο η συγκεκριμενη παιδιατρος.

αυτο μπορει να ισχυσει, αλλα για πιο μεγαλα μωρα και ΑΦΟΤΟΥ εχει εδραιωθει η γαλουχια.

http://nov08mommies.forumotion.net

10Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 5:07 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω δυστηχως δεν καταφερα να θηλασω και γιαυτο το λογο μου προτεινε πιπιλα...κακως που δεν το ανεφερα...

11Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 5:38 am

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γνώμη μου...

Η πιπίλα δεν είναι μόνο ο σιγαστήρας, το μπούκωμα του μωρού για να μην κλαίει και για να ησυχάζει η μάνα...

Το πιπίλισμα είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε μωρού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ιδίως αυτών που δε θηλάζουν.

Λίγα είναι τα μωράκια που θηλάζουν κι εκτός από το να φάνε, έχουνε το στήθος και για πιπίλισμα? Τα υπόλοιπα γιατί να μην πιπιλάνε?

Το Μαράκι μου παίρνει πιπίλα μόνο στον ύπνο! Κι αυτό για 10 λεπτά μέχρι να την πάρει ο ύπνος.

Και εξαρτημένη να ήταν, δε θα προσπαθούσα να της την κόψω με το στανιό, ιδίως αν είχε την τάση να βάζει το δάχτυλο στο στόμα...

Α, και για την ιστορία, χρησιμοποιούμε της nuk.
Έχουμε πάρει όλα τα αγορίστικα και κοριτσίστικα σχέδια που υπάρχουν. Σιλικόνης πάντα.

12Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 7:51 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ιφιγενεια συμφωνω μαζι σου, ενα θελω να πω μονο, οταν μεγαλωνουν και εχουν δοντακια ειναι καλυτερα να παιρνουμε καουτσουκ γιατι η σιλικονη χαλαει και μπορει να σκιστει πιο ευκολα, ετσι εχω ακουσει τουλαχιστον, και εγω τις nuk τις θεωρω κορυφη η κορη μου τις προτιμα απο οποιαδηποτε αλλη μαρκα, κατι θα ξερει χαχαχα

13Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 12:42 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ifigeneia έγραψε:Το πιπίλισμα είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε μωρού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ιδίως αυτών που δε θηλάζουν.

Λίγα είναι τα μωράκια που θηλάζουν κι εκτός από το να φάνε, έχουνε το στήθος και για πιπίλισμα? Τα υπόλοιπα γιατί να μην πιπιλάνε?

οι πιπιλες υπαρχουν για να πιπιλανε τα μωρακια που δεν θηλαζουν, καθως οπως πολυ σωστα το εθεσες, εχουν κι αυτα αναφαιρετο δικαιωμα στο πιπιλισμα!

http://nov08mommies.forumotion.net

14Πιπίλα! Empty Πιπιλα! Παρ Ιουν 04, 2010 12:54 pm

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω χρησημοποιο απο την ωρα που γεννηθηκε την πιπιλα γιατι ηταν για αυτη μια παρεουλα αφου ειχε μινει για καποιες μερες μεσα στη θερμοκιτηδα.και εμεις περνουμε την nυk ειναι πολυ καλη και περνει το σχημα της οπως ειναι το στηθος!!!βεβαια την περνουμε ακομα και θηλαζουμε και μαζι!!ποτε ομως δεν μου μπερδεψε την πιπιλα με το θηλασμο!!το μωρακι καταλαβενει τη διαφορα!

15Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 1:34 pm

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kala telika ola ta morakia euxaristiounte me tis nuk....kai emeis autes pername...tora tin xrisimopoiei mono gia na ton parei o upnos ..
eimai tis apopsis na tou doseis pipila...tha einai kalutera tha deis...kai ego pisteuo pos kalitera pipila apo daktulo... tis

16Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 2:45 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όταν ήταν 10 ημερών την έπιασε ο πρώτος κολικος και δεν ξέραμε τι να κάνουμε... Όπως ήταν φυσικό τηλ. Στην γιατρό και της είπα ότι εκλαιγε υστέρικα... Δεν είχα σκοπό να δώσω πιπιλα γιατί μέχρι τότε θηλασα και ήθελα να την αποφύγω . Είχα τρελλαθει από την αγωνία μου ήθελα πάση θυσία να ηρεμήσει το μωρό μου και τότε ήταν που την πήρε... Έχουμε της Nuk γιατί και τα μπιμπερο μας είναι nuk όχι για κάποιον άλλον λόγο (πρόσφατα βέβαια μίλησα με κάποιον ορθοδοντικο και μου είπε ότι η γερμανική nuk είναι πολύ καλά μελετημενες για να μην έχουν πρόβλημα με τα δοντακια τους-δεν ξέρω κατα πόσο είναι αλήθεια) Το μόνο καλό είναι ότι από μικρή η Αλεξανδρα την έχει μόνο για τον ύπνο κι αυτό για να νανουριστει. Όλοι νομίζουν ότι δεν παίρνει πιπιλα και για να είμαι ειλικρινής είμαι χαρούμενη για αυτό.. Ένα κόλπο που μου είπανε και το έκανα ήταν να πάρω ένα κουτάκι και να βάζω εκειτις πιπιλες... Με το που ξυπνάει της λέω τώρα την πιπιλα θα την βάλουμε στο κουτακι το οποίο είναι πάνω στην συρταριερα την οποία φυσικά δεν φτάνει και ξεχνάει για όλη την ημέρα την ύπαρξη της. Μην τις αφήνετε δηλαδή να έχουν προσβαση και να τις παίρνουν μόνα τους..

17Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 2:53 pm

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
thalaki έγραψε:Είμαι κατά της πιπίλας και ήθελα να την αποφύγω από άποψη, μου φαίνεται σαν τάπα για να ησυχάζουμε από το μωρό.
Σήμερα του έδωσα πρώτη φορά αλλά το έκανα γιατί τις τελευταίες μέρες έχει γίνει πολύ γκρινιάρης και πιπιλάει συνέχεια τα χέρια του και το δάχτυλό του. Το δάχτυλο το φοβάμαι πολύ περισσότερο. Αυτό σε φάσεις που έχει φάει (τουλάχιστον όσο καταλαβαίνω) και προσπαθεί να κοιμηθεί αλλά κάτι του φταίει. Και ο παιδίατρος μας το πρότυνε από την πρώτη μέρα για να ηρεμεί. Το μόνο που φοβάμαι είναι να μη μπερδευτεί με το θηλασμό... Μήπως είναι πολύ νωρίς. Πως θα ξερω πότε έχει εδραιωθεί ο θηλασμός?
Τώρα ηρέμησε και κοιμάται.. Για να δούμε...
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιές είναι οι καλύτερες πιπίλες.. Ποιές σας έχουν βολέψει. Τώρα του έχω δώσει μια σιλικόνης της NUK που είναι μικρούλα μπροστά, κάνει για νεογέννητα νομίζω. Αυτές οι τεράστιες από καουτσούκ της Chicco που έχουν δώρο τα βαλιτσάκια με τα καλούδια που δίνουν στις εγκύους, τι λένε? Για πείτε γνώμες και τι χρησιμοποιεί η καθε μια σας..
Α και για αποστείρωση την έβρασα.. πρέπει κάθε φορά? Επειδή δεν έχω επαφή με μπουκάλια δεν ξέρω και πολλά.
An thilazei kala dose pipila giati me tin deuteri ego exo megalo problima me to daxtilo me mia pipila tin kinigao kai auti tipota ekei to daxtilo kai to kako einai oti to daxtilo den "kobete"

18Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 3:17 pm

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Από προσωπική εμπειρία,τους πρώτους δύο μήνες θήλασα,και από την πρώτη εβδομάδα η μικρή μου ήταν με μια πιπίλα 10 λεπτά πριν κοιμηθεί το βράδυ.Την ηρεμούσε,έβρισκε θαλπωρή και κοιμόταν πιο εύκολα..Κατα τ'άλλα δεν έχει και πολύ καλή σχέση μαζί της,μόνο αυτά τα 10 λεπτά πριν κοιμηθεί και μετά την φτύνει πάλι..

Με τον θηλασμό δεν είχα κανένα πρόβλημα,το παιδί θήλαζε κανονικά,αρκετές ώρες και αρκετές φορές την μέρα.

Και σε καμια περίπτωση δεν θα την έδινα στο μωρό για να της βουλώσω το στόμα!Ακόμα και το κλάμμα της ακούγεται σαν τραγούδι στα δικά μου αφτιά,εάν και όποτε κλαίει.(Το πολύ 15 λεπτά την ημέρα δηλαδή,κι αυτό όποτε πεινάσει).


Υ.Γ:Είχαμε πάρει και εμείς τις ορθοδοντικές καοτσούκ της Chicco για καλύτερα,αλλά η μικρή μου δεν τις βολεύτηκε καθόλου...Αφήστε που στην αποστείρωση πήραν και μια άσχημη μυρωδιά...Nuk,και πάλι Nuk!

19Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 8:39 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αννα Κ. έγραψε:Όταν ήταν 10 ημερών την έπιασε ο πρώτος κολικος και δεν ξέραμε τι να κάνουμε... Όπως ήταν φυσικό τηλ. Στην γιατρό και της είπα ότι εκλαιγε υστέρικα... Δεν είχα σκοπό να δώσω πιπιλα γιατί μέχρι τότε θηλασα και ήθελα να την αποφύγω . Είχα τρελλαθει από την αγωνία μου ήθελα πάση θυσία να ηρεμήσει το μωρό μου και τότε ήταν που την πήρε... Έχουμε της Nuk γιατί και τα μπιμπερο μας είναι nuk όχι για κάποιον άλλον λόγο (πρόσφατα βέβαια μίλησα με κάποιον ορθοδοντικο και μου είπε ότι η γερμανική nuk είναι πολύ καλά μελετημενες για να μην έχουν πρόβλημα με τα δοντακια τους-δεν ξέρω κατα πόσο είναι αλήθεια) Το μόνο καλό είναι ότι από μικρή η Αλεξανδρα την έχει μόνο για τον ύπνο κι αυτό για να νανουριστει. Όλοι νομίζουν ότι δεν παίρνει πιπιλα και για να είμαι ειλικρινής είμαι χαρούμενη για αυτό.. Ένα κόλπο που μου είπανε και το έκανα ήταν να πάρω ένα κουτάκι και να βάζω εκειτις πιπιλες... Με το που ξυπνάει της λέω τώρα την πιπιλα θα την βάλουμε στο κουτακι το οποίο είναι πάνω στην συρταριερα την οποία φυσικά δεν φτάνει και ξεχνάει για όλη την ημέρα την ύπαρξη της. Μην τις αφήνετε δηλαδή να έχουν προσβαση και να τις παίρνουν μόνα τους..
ρωτησα την αδερφη μου κ μου ειπε το ιδιο.
πολυ ωραια και εξυπνη ιδεα!

http://nov08mommies.forumotion.net

20Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουν 04, 2010 10:03 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Έδωσα πιπίλα από την πρώτη μέρα και θήλασα 13 μήνες. Δεν έπαιξε κανέναν ρόλο και μάλιστα με περίοδο που υποτίθεται ότι μειώνεται ή κόβεται το γάλα. Επίσης την κόψαμε πανεύκολα μετά τον χρόνο. Όλα λοιπόν είναι σχετικά. Όσο για τη μάρκα, το παιδάκι σου είναι αυτό που θα διαλέξει (ναι ναι έχουν άποψη από τόσο μικρά)! Η κόρη μου δεν πήρε ποτέ ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλα άλλης μάρκας παρά μόνο της nuk.

21Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Κυρ Ιουν 06, 2010 1:01 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχχχχ πονεμένη ιστορία..Προσπαθώ να την δώσω πιπίλα γιατί εχει γίνει βυζοεξαρτόμενη Πιπίλα! 401147. Πινει το γαλατάκι της κ μετά κάποιες φορές στο άσχετο εχει αρχίσει κ ζητάει το βυζι για να πιπιλίσει 2 λεπτάκια (κυρίως όταν νυστάζει πολυ)και μόνο αυτό την ηρεμή. Αλλά φυσικά κ αυτό δεν μπορεί να γίνεται παντού κ πάντα, καθώς επίσης κ όταν λείπω τι θα κάνει ο μπαμπάκας της???Θα της δώσει το δικό του βυζάκι Πιπίλα! 679259 ??? Κορίτσια πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, αγόρασα ενα κάρο διαφορετικές πιπίλες μηπως κ της αρέσει καμία..Της ΝUk, της chicco κ την simple κ την καουτσουκενια, της Μum..ουφ τι να κάνω?? Μόνο 3 φορές εχει κρατήσει της chicco (αυτή με το καοτσουκ) κ αυτό μεσημέρι, μετά απο μεγάλη προσπάθεια. Να προσθέσω οτι εχει αρχίσει κ βάζει τον αντίχειρα στο στόμα, όταν εχει την συγκεκριμένη ανάγκη (βεβαια ούτε ο αντίχειρας την ηρεμεί ιδιαίτερα) κ προτιμώ την πιπίλα απο το χεράκι της. Καμία πρόταση?????

22Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Κυρ Ιουν 06, 2010 1:27 pm

mag

mag
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΘΗΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ 7 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ 9 ΣΥΝΟΛΙΚΑ. ΠΙΠΙΛΑ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΟΥΤΕ ΣΥΓΧΙΣΗ ΘΗΛΗΣ ΕΠΑΘΕ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ FAN ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ ΑΛΛΑ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΗΤΑΝ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ. ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΕΦΕΥΡΕΤΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ!
ΤΩΡΑ ΕΙΝΙΑ 18 ΜΗΝΩΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

23Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Σαβ Ιουν 19, 2010 12:51 pm

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ θηλάζω αποκλειστικά και εχθές για πρώτη φορά έδωσα στον μικρό πιπίλα. Γκρίνιαζε πολύ, δεν ήθελε το στήθος μου και οτι άλλο και αν έκανα δεν ηρεμούσε. Τελικά με βαριά καρδιά του έδωσα μια πιπίλα που έτυχε να έχω από το διαφημιστικό βαλιτσάκι της Mothercare και αμέσως ηρέμησε. Πιπίλισε για ένα 5λεπτο, την έφτυσε και κοιμήθηκε! Μου έφυγαν όλες οι τύψεις!...

24Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουλ 09, 2010 12:58 pm

euaggelia83


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
egw den edwsa se kanena apo tous 2 gious mou, oxi oti den prospa8hsa ston prwto alla en epiane kai afou eida oti megalwse mia xara kai oute daxtulo oute tpt eipa na to dokimasw kai ston mikro.
auto pou exw dei einai oti o megalos (einai 22 mhnwn) pote den evale tpt sto stoma tou oute paixnidia oute tpt...kai pisteuw oti isws na einai epeidh den eixe pipila!isws na einai xazh h apopsh mou alla to exei dei kamia allh mama?an exw pei vlakeia sorry koritsia...
pantws kalutera pipila para daxtulo!

25Πιπίλα! Empty Απ: Πιπίλα! Παρ Ιουλ 09, 2010 1:14 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλες ειναι οι περισσοτερες,τουλαχιστον απο τις γνωστες μαρκες.Αρκει αν ταιριαζει στο παιδι,ο γιος μου π.χ. παιρνει nuk ,η κορη μου chicco,καουτσουκ και οι δυο.Λογικα εχει εδραιωθει η γαλουχια σε σενα,απο οτι ειδα ειστε 3 μηνων και κατι αλλα εγκυρα θα σου απαντουσε μια συμβουλος θηλασμου.
Οσο για το μπερδεμα με τις θηλες,εγω εδωσα πιπιλα απο την αρχη και θηλαζω ακομα αποκλειτσικα.Την δινω για νανουρισμα οταν δεν θελει να ναι στο στηθος,μεσα στη μερα την αποφευγω,μ αρεσει να ακουω τη μικρη μου να γουγουζιζει και η πιπιλα την εμποδιζει.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις