Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
421 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 421 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

artal77

artal77
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γεια σας μανούλες!
Η κόρη μου είναι 5 χρονών και πάει νήπιο. Στην τάξη της κάνει παρέα με άλλα 3 κορίτσια με τα οποία λέει ότι είναι "κολλητές". Ειδικά το ένα όμως την επηρεάζει τόσο πολύ που ότι κι αν της πει, αυτό κάνει και κάθε μέρα "τσακωνόμαστε" για το τι είναι σωστό και τι όχι.
Πρόσφατα της είπε πχ ότι οι μπάρες δημητριακών έχουν ζάχαρη και ότι δεν κάνει να της τρώμε και μου έκοψε τα δημητριακά. Τις προάλλες της είπε να μη φορά συνέχεια κολάν, μου τα'κοψε κι αυτά..Τώρα της λέει ότι οι καλές φίλες μαλώνουν τις φίλες τους και της "βάζει χέρι" συνεχώς και για οτιδήποτε..
Ξέρω ότι ακούγονται χαζά αυτά που γράφω, αλλά αναρωτιέμαι: τι κάνουμε όταν το παιδί μας τρώει τέτοιο κόλλημα και δεν δέχεται καμία κουβέντα από το γονιό του? Αν θα μεγαλώσει κι άλλο τι θα γίνεται? θα μου βγάζει γλώσσα?
Εσείς τι θα κάνατε??

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
artal77 έγραψε:Γεια σας μανούλες!
Η κόρη μου είναι 5 χρονών και πάει νήπιο. Στην τάξη της κάνει παρέα με άλλα 3 κορίτσια με τα οποία λέει ότι είναι "κολλητές". Ειδικά το ένα όμως την επηρεάζει τόσο πολύ που ότι κι αν της πει, αυτό κάνει και κάθε μέρα "τσακωνόμαστε" για το τι είναι σωστό και τι όχι.
Πρόσφατα της είπε πχ ότι οι μπάρες δημητριακών έχουν ζάχαρη και ότι δεν κάνει να της τρώμε και μου έκοψε τα δημητριακά. Τις προάλλες της είπε να μη φορά συνέχεια κολάν, μου τα'κοψε κι αυτά..Τώρα της λέει ότι οι καλές φίλες μαλώνουν τις φίλες τους και της "βάζει χέρι" συνεχώς και για οτιδήποτε..
Ξέρω ότι ακούγονται χαζά αυτά που γράφω, αλλά αναρωτιέμαι: τι κάνουμε όταν το παιδί μας τρώει τέτοιο κόλλημα και δεν δέχεται καμία κουβέντα από το γονιό του? Αν θα μεγαλώσει κι άλλο τι θα γίνεται? θα μου βγάζει γλώσσα?
Εσείς τι θα κάνατε??

ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ..
ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5,5 ΣΤΑ ΝΗΠΙΑ, ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ "ΦΙΛΟ" Κ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ "ΨΩΜΙ ΜΕ ΛΑΔΟΡΙΓΑΝΗ" ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ Ο "ΦΙΛΟΣ" ΤΟΥ.. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΟΤΕ.. ΚΙ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ "ΦΙΛΟ" ΤΟΥ, ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑ ΚΟΒΩ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΑΓΡΙΑΔΕΣ..
ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ

hhmaria


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
είναι αυτο που λεμε ότι οσο και να προσπαθουμε να τα προστατευσουμε έρχεται ο τρίτος παραγοντας που δεν μπορείς παντα να επηρρεάσεις..

συζήτηση ξανα και ξανα
παντως ειναι και στην ¨"κριση " της μετα ποιον δρομο θα ακολουθησει...
πως βεβαια να εμπιστευτεις την κριση της ειναι το θεμα...

ειναι δυσκολο δεν ειναι ευκολο
εμενα ο γιος μου τωρα υιοθετει συμπεριφορες απο το σχολειο και εχει ξεκινησει επανασταση...που να φτασουμε και την εφηβεια!

http://www.kordelitsa.com

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
artal77 έγραψε:Γεια σας μανούλες!
Η κόρη μου είναι 5 χρονών και πάει νήπιο. Στην τάξη της κάνει παρέα με άλλα 3 κορίτσια με τα οποία λέει ότι είναι "κολλητές". Ειδικά το ένα όμως την επηρεάζει τόσο πολύ που ότι κι αν της πει, αυτό κάνει και κάθε μέρα "τσακωνόμαστε" για το τι είναι σωστό και τι όχι.
Πρόσφατα της είπε πχ ότι οι μπάρες δημητριακών έχουν ζάχαρη και ότι δεν κάνει να της τρώμε και μου έκοψε τα δημητριακά. Τις προάλλες της είπε να μη φορά συνέχεια κολάν, μου τα'κοψε κι αυτά..Τώρα της λέει ότι οι καλές φίλες μαλώνουν τις φίλες τους και της "βάζει χέρι" συνεχώς και για οτιδήποτε..
Ξέρω ότι ακούγονται χαζά αυτά που γράφω, αλλά αναρωτιέμαι: τι κάνουμε όταν το παιδί μας τρώει τέτοιο κόλλημα και δεν δέχεται καμία κουβέντα από το γονιό του? Αν θα μεγαλώσει κι άλλο τι θα γίνεται? θα μου βγάζει γλώσσα?
Εσείς τι θα κάνατε??

και εγω το ιδιο προβλημα εχω με τ κορη μου ειναι 5μιση.αρνητε να φορεσει φορμα στο σχολειο μονο κολαν κ στενα τζιν γιατι τα φοραει συνεχεια η φιλη της και γενικα θελει ν πηγενει ντυμενη στη πενα.βεβαια δεν τ περναει αλλα γινεται χαμος μεχρι ν φυγει για τ σχολειο κ οταν γυριζει εχει κατι μουτρα.κ ενα αλλο με τ παττυ κ τ αντονελα τ ειναι αυτο παλη.δ τ εχω αφησει ποτε ν τ δει μονο απο διαφιμησεις αλλα κατα ενα περιεργο πραγμα ξερει τ παντα και θελει ν τ παρω οτι εχει σχεσει μ τ παττυ

artal77

artal77
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
βιολετα3 έγραψε:
artal77 έγραψε:Γεια σας μανούλες!
Η κόρη μου είναι 5 χρονών και πάει νήπιο. Στην τάξη της κάνει παρέα με άλλα 3 κορίτσια με τα οποία λέει ότι είναι "κολλητές". Ειδικά το ένα όμως την επηρεάζει τόσο πολύ που ότι κι αν της πει, αυτό κάνει και κάθε μέρα "τσακωνόμαστε" για το τι είναι σωστό και τι όχι.
Πρόσφατα της είπε πχ ότι οι μπάρες δημητριακών έχουν ζάχαρη και ότι δεν κάνει να της τρώμε και μου έκοψε τα δημητριακά. Τις προάλλες της είπε να μη φορά συνέχεια κολάν, μου τα'κοψε κι αυτά..Τώρα της λέει ότι οι καλές φίλες μαλώνουν τις φίλες τους και της "βάζει χέρι" συνεχώς και για οτιδήποτε..
Ξέρω ότι ακούγονται χαζά αυτά που γράφω, αλλά αναρωτιέμαι: τι κάνουμε όταν το παιδί μας τρώει τέτοιο κόλλημα και δεν δέχεται καμία κουβέντα από το γονιό του? Αν θα μεγαλώσει κι άλλο τι θα γίνεται? θα μου βγάζει γλώσσα?
Εσείς τι θα κάνατε??

και εγω το ιδιο προβλημα εχω με τ κορη μου ειναι 5μιση.αρνητε να φορεσει φορμα στο σχολειο μονο κολαν κ στενα τζιν γιατι τα φοραει συνεχεια η φιλη της και γενικα θελει ν πηγενει ντυμενη στη πενα.βεβαια δεν τ περναει αλλα γινεται χαμος μεχρι ν φυγει για τ σχολειο κ οταν γυριζει εχει κατι μουτρα.κ ενα αλλο με τ παττυ κ τ αντονελα τ ειναι αυτο παλη.δ τ εχω αφησει ποτε ν τ δει μονο απο διαφιμησεις αλλα κατα ενα περιεργο πραγμα ξερει τ παντα και θελει ν τ παρω οτι εχει σχεσει μ τ παττυ
Αχ! Τι ειναι αυτό το πράγμα, μου λες?? Κι εμείς το ίδιο πρόβλημα! Μέχρι και πριν λίγο καιρό είχα καταφέρει να μην το βλέπει, αλλά τελευταία όταν κοιμούνται ο αδερφός της και η γιαγια της που την προσέχει, εκείνη πηγαίνει στο σαλόνι και ανοίγει την TV, οπότε μέχρι να ξυπνήσουν έχει δει λίγο απ'το επεισόδιο...Εκείνες τις μέρες λοιπόν, γίνεται άλλο παιδί..Δεν ακούει τίποτα, συμπεριφέρεται σαν μικρομέγαλο κλπ κλπ..Κι από άλλες μαμάδες που'χω ρωτήσει, όλοι σχεδόν οι συμμαθητές τις (ναι, και τα αγόρια), βλέπουν παττυ!!!
Κι εμείς όλο και λέμε και αγριεύουμε και πάλι με το καλό, αλλα τίποτα...και σκέφτομαι μήπως και το πολύ μπλα μπλα φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα, γιατί -όσο να'ναι-κουράζεται και το παιδί..τι να πω...

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ 4 ΕΤΩΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΜΕ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ..ΜΕΧΡΙ Κ ΨΕΜΑΤΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ ΤΗΣ...ΑΛΛΑ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΝ ΜΑΛΩΝΩ?ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ?

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπορει να ακουστει χαζο αλλα μηπως να μιλουσατε σε καμια γραμμη απο αυτες που ειναι για παιδια? Οπως το μαζι για το παιδι? Η σε κανεναν παιδοψυχολογο? Μηπως η απαγορεψη φερνει αντιθετα αποτελεσματα? Βεβαια η παττυ ειναι οτι πιο ηλιθιο εχω δει στην τηλεοραση!!!! Μικρομεγαλα κοριτσακια με γκομενους! Ωραια προτυπα αλλα πως θα εξηγησεις στο παιδι οτι δεν ειναι σπουδαιο πραγμα να βλεπει Παττυ και πως το παιδι θα επιβαλει την αποψη του στις παρεες του? Δεν πρεπει καπως να τα κανουμε να ειναι δυναμικα? Δεν ξερω τι να πω...με αποασχολει απο τωρα που ειναι 2,5 ετων ο δικος μου γιατι ειναι αγορι και ξερετε πως ειναι ανταγωνιστικα ωρες ωρες.
Πως θα του μαθω το σωστο και πως αυτος θα επιλεξει αυτο και οχι την μαγκια και την μαζα?

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είμαι και εγώ από τις μαμάδες που δεν έχω αφήσει στην κόρη μου να δει Πάττυ, αλλά όλως περιέργως ξέρει πάντα τι γίνεται και όλα τα τραγούδια.
Artal77 κάποια στιγμή νόμιζα ότι μιλούσες για την δικιά μου κόρη... όταν την κρατάει η μαμά μου τα απογεύματα που την προσέχει και όσο κοιμάται ακόμα ο μικρός αυτή ανοίγει την τηλεόραση και παρακολουθεί την Πάττυ. Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν γίνεται καθημερινά δεν την έχω μαλώσει. Νομίζω ότι καλό είναι να μην τραβάμε τέρμα το σχοινί και να επιλέγουμε τις μάχες που θα δώσουμε.
Στο νηπιαγωγείο δε, έχει μία φίλη που μένει απέναντί μας κιόλας και μεγαλώνουν μαζί τα κοριτσάκια. Μέχρι και κουμπάρες έχουν πει ότι θα γίνουν. Στις αρχές τις σχολικής χρονιάς επηρεαζόταν πάρα πολύ, αλλά βλέπω ότι τελευταία (ίσως και με το δικό μου λέγε-λέγε) έχει αποκτήσει τα δικά της "θέλω" και "απαιτώ" και όχι της φίλης της.
Θέλω να καταλήξω στο ότι χρειάζεται υπομονή. Το κάθε παιδί θέλει το δικό του χρόνο και φυσικά μη σταματήσεις να της μιλάς... και θα την μαλώνεις όταν πρέπει και θα την συμβουλεύεις και θα παρατηρείς. Μπορεί να νομίζεις ότι δεν σ' ακούει αλλά θα έρθει η ώρα που θα τα κάνει μαζεμένα και όλα αυτά που έλεγες θα πιάσουν τόπο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις