Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
364 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 364 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1φαριν λακτέ millupa Empty φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 12:10 am

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
την έχετε δοκιμάσει??είναι καλή?και γενικά τι άλλο τρώνε μετά τον 6ο μήνα και μέχρι πότε?θα ξεκινήσουμε σε 2 βδομάδες και την είδα σε προσφορά στο market .αν είναι να πάρω μερικά κουτιά!!

2φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 12:16 am

evicta


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα εγω ειχα αρχισει με milupa,αλλα δεν αρεσε στην κορη μου,χρησιμοποιω τωρα νουνου σε κρεμες

3φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 12:24 am

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γιατι να δωσεις κρεμες του εμποριου στο μωρακι εφοσον μπορεις να φτιαξεις παρα πολλες σπιτικες φρουτοκρεμες/κρεατοσουπες/χορτοσουπες κλπ???

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/03/7.html
εδω θα βρεις πολλα θεματα σε σχεση με την εισαγωγη στερεων τροφων.

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=60
εδω μπορεις να δεις τι μπορει να φαει το μωρακι μετα τον 6ο μηνα χωρις να αγορασεις καθολου κρεμες εμποριου(αν δεν θελεις). Πολλες απο αυτες εχουν προσθετα και σακχαρα (αντι για ζαχαρη εχουν καραμελα, μαλτοδεξτρινη κλπ) που καλο θα ηταν να αποφευγονται πριν το δευτερο χρονο.

Δεν εχουμε δοκιμασει την κρεμα αυτη (οπως και καμια αλλη..) το οτι ειναι σε προσφορα, δεν σε προβληματιζει οτι ισως θελουν να τη δωσουν γρηγορα? κοιτα την ημερομηνια ληξης καλου κακου!

4φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 12:44 am

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
φρουτόκρεμα του φτιάχνω μόνη μου.θα κοιτάξω εκεί που μου είπες!ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

5φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 2:08 am

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Συμφωνώ με τη Maya, δε χρειάζεται να του δώσεις έτοιμη κρέμα, η προτεινόμενη ποσότητα περιέχει τόση ζάχαρη που ξεπερνά το επιτρεπτό ημερήσιο όριο. Ενδεικτικά το απόγευμα μπορείς να δώσεις, τραχανά (χωρίς αυγό και αλάτι) δεν υπάρχει στην αγορά, εκτός και αν σου το φτιάξει κάποιος. Επίσης γλυκοπατάτα ψητή στο φούρνο, γλυκιά κολοκύθα βραστή ή ψητή, κάστανα βρασμένα, αβοκάντο με λίγο λεμόνι και λάδι, πουρέ από αποξηραμένα βερίκοκα. Δοκίμασε στο παιδί τι του αρέσει. Η δικιά μου από όλα αυτά μόνο το κάστανο τρώει. Επίσης μπορείς να δώσεις και κουάκερ, εγώ δεν της έχω δώσει γιατί η εταιρία που τα φτιάχνει αρνείται να πει αν χρησιμοποιεί μεταλλαγμένα.

6φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 2:56 am

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μπορώ απο τον 6ο μήνα να τα αρχίσω αυτά?τραχανά δε μπορώ να φτιάξω είναι η αλήθεια!!μπορείς να μου πείς πως θα τα φτιάξω σε κρέμα??είμαι λίγο ασχετούλα και δεν έχω κάποιον να μου δείξει...

7φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 3:14 am

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η holle εχει βιολογικο κουακερ και μουσλι για μωρα. Δεν εχει καθολου ζαχαρη. Μπορεις να κανεις τετοιο κουακερ με νερο να γινει κρεμα και μετα να λιωσεις μεσα μπανανα ή να βρασεις ενα μηλο και να το λιωσεις μεσα σε αυτην την κρεμουλα.
Τραχανα πρεπει να βρεις απο καμια θεια η γιαγια σε καποιο χωριο, να ειναι μονο με προβειο γαλα και νερο (χωρις αυγο). Βραζεις λιγο νερακι και ριχνεις μια κουταλια της σουπας τραχανα. Βραζει για κανα δεκαλεπτο και γινεται πηχτο. Μετα βαζεις λιγο λαδακι και λιγο λεμονι αν θελεις και εχεις ενα ωραιο απογευματινο ετοιμο! αλλα αυτα αργοτερα, αφου ξεκινησεις με φρουτοκρεμα και κρεατοχορτοσουπες.. Αφου τρωει η φρουτοκρεμα σημαινει οτι εχει μπει στη νοοτροπια να ξεκινησει να καταπινει και μπορει να τα φαει αυτα αλλα πρεπει καθε καινουρια γευση να την τρωει σιγα σιγα και για πολλες μερες για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα εμφανισει αλλεργια σε καποιο συστατικο. Μια αλλη γλυκεια γευση χωρις ομως τεχνητα γλυκαντικα ειναι να βρασεις μηλο και γλυκοπατατα και να τα κανεις πουρε. Μιαμ μιαμ!!!

8φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 3:45 am

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο παιδιατρος τι σου ειπε?ο δικος μας δημητριακα μας αφησε μετα τον 7 να φαμε,δεν μας προτεινε καποια μαρκα(δεν προτεινει γενικα ουτε σε γαλατα)αλλα μας ειπε καλυτερα να παρουμε κρεμα δημητριακων,γιατι εχει λιγοτερη ζαχαρη,οχι μπισκοτοκρεμα γιατι εχει τη περισσοτερη,ουτε φαριν λακτε.
επισης μπορεις να παρεις βρωμη,να ζεστανεις γαλατακι να βαλεις κ μια μπανανα μεσα κ γινεται πολυ ωραιο!κ γλυκο λογω της μπανανας!

9φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 3:50 am

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mary85 έγραψε:μπορώ απο τον 6ο μήνα να τα αρχίσω αυτά?τραχανά δε μπορώ να φτιάξω είναι η αλήθεια!!μπορείς να μου πείς πως θα τα φτιάξω σε κρέμα??είμαι λίγο ασχετούλα και δεν έχω κάποιον να μου δείξει...
απλά τα μαγειρεύεις και τα πολτοποιείς στο μπλεντερ με νερό. Μπορείς αν θες να βάλεις και απο το γάλα που πίνει το παιδί. Επίσης αν δεν σε πηράζει να έχει και γάλα μπορείς να δώσεις και της frezylac βιολογική βρώμη ολικής άλεσης με γάλα και μήλο, έχει μέσα λίγες γλυκαντικές ουσίες, εγώ αυτή την έχω για ώρα ανάγκης. Τα αποξηραμένα βερίκοκα τα βράζεις με λίγο νεράκι, να μαλακώσουν και τα πολτοποιείς με το νερό που έμεινε.

10φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 5:15 am

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμεις τρωμε γιωτης αυτη προτυμα.βρε κοριτσια γιατι λετε οτι δ κανει ν τρωνε τ παιδια αυτες τ κρεμες τ εμποριου;ο παιδιατρος γιατι μας τ δινει;δηλαδη εμεις ξερουμε περισσοτερα απο τ γιατρους;σας βρησκω λιγο υπερβολικες.

11φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 6:02 am

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμείς την milupa μόνο τρώμε.
μία φορά δοκιμάσαμε νουνού και δεν άνοιγε το στόμα να την φάει.

12φαριν λακτέ millupa Empty ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ MILLUPA Κυρ Μαρ 27, 2011 6:46 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΙ ΚΑΛΗΤΕΡΕΣ ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ NUTRICIA.
ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟΣ,ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΩΣ ΤΙΣ ΚΑΛΗΤΕΡΕΣ.ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΗΣ NOYNOY K ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.

13φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 6:52 am

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μην παρεις ποσότητα απο την ίδια κρέμα μπορεί να μη αρέσει. Θα δοκιμάσεις. Εμείς τρώμε ΓΙωτης αν και θεωρώ όλε αυτές τις κρέμες πολύ γλυκές. Επισης του φτίαχνω ενελλακτικά της ανθος αραβοσιτου χωρίς να βάζω καθόλου ζάχαρη. Εγώ τραχανα του βάζω στο φαγητο τοου. Οσο για τα υπολοιπα (αβοκάντο, κα΄στανα) μου φαινεται υπερβολικά. Εμένα και τα 2 μου φέρνουν τρωμε αέρια και παω να σκάσω....

14φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 8:30 am

Stacy

Stacy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mary85 έγραψε:την έχετε δοκιμάσει??είναι καλή?και γενικά τι άλλο τρώνε μετά τον 6ο μήνα και μέχρι πότε?θα ξεκινήσουμε σε 2 βδομάδες και την είδα σε προσφορά στο market .αν είναι να πάρω μερικά κουτιά!!
Γειά σου Μαίρη! Τι κάνεις? Smile
Ο δικός μας παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε φαρίν λακτέ στον 8ο! Εγώ την ξεκίνησα λίγο νωρίτερα...Αργότερα θα μπορείς να του δίνεις και γιαουρτάκι για απογευματινό. Εγώ βάζω μήλο και αχλαδι στον ατμομάγειρα για 10 λεπτά και μετά το πολτοποιώ, μπορείς να προσθέσεις και γλυκοπατάτα (αλλά θέλει περισσότερη ώρα) και γίνεται ένας ωραιότατος γλυκός πουρές. Η δικιά μου τρώει αυτό αντί για φρουτόκρεμα και η αλήθεια είναι ότι σίγουρα τα αχνισμένα φρούτα θα έχουν λιγότερες βιταμίνες από τα ωμά...ελπίζω όχι καθόλου Rolling Eyes
Αλλά τι να κάνω που αρνείται τη φρουτόκρεμα....(σημ. στην ηλικία του γιού σου, την έτρωγε!)

15φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 9:33 am

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
βιολετα3 έγραψε:Εμεις τρωμε γιωτης αυτη προτυμα.βρε κοριτσια γιατι λετε οτι δ κανει ν τρωνε τ παιδια αυτες τ κρεμες τ εμποριου;ο παιδιατρος γιατι μας τ δινει;δηλαδη εμεις ξερουμε περισσοτερα απο τ γιατρους;σας βρησκω λιγο υπερβολικες.
Κανείς δεν είπε ότι ξέρουμε καλύτερα από τους παιδίατρους και εγώ προσωπικά δεν έχω δώσει τίποτα στο παιδί, αν δεν έχει δώσει έγκριση ο παιδίατρος. Όταν μας είπε για κρέμες του είπα τις ανησυχίες μου και τι θέλω να δώσω εναλλακτικά στο παιδί και μου είπε ότι σαφώς είναι πολύ καλύτερα από τις κρέμες. Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα σε έτοιμα πράγματα είναι το κατά πόσο χρησιμοποιούν καλές πρώτες ύλες. Δεν πιστεύω ότι η Χ βιομηχανία θα πετάξει μια ακατάλληλη πρώτη ύλη και δεν θα τη δώσει να τη φάει το παιδί μου. Επίσης αυτό που πρέπει να προσέχουμε όταν τις αγοράζουμε είναι να μην είναι τσακισμένη κάπου γιατί σε αυτό το σημείο οξειδώνονται και βγάζουν στο προϊόν ουσίες ακατάλληλες ακόμα και για ενήλικες.

16φαριν λακτέ millupa Empty Απ: φαριν λακτέ millupa Κυρ Μαρ 27, 2011 10:40 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω της δινω την φαριν λακτε της νουνου και ειναι πολυ νοστιμη την τρωω και εγω μερικες φορες. Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις