Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
445 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 445 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως αν ακολουθήσω το ενδεικτικό διαιτολόγιο που μου έδωσε ο γιατρός εχθές των 1800 θερμίδων την μέρα όχι 1 κιλό το μήνα δεν θα πάρω αλλά 25!!!!

marilou mou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
1800?????Ουαου! Εγω δεν ετρωγα απλως αυτα που απαγορευονταν! Τα λιπαρα τα αλλαντικα, πιτσες, γυρους και τετοια ακρως παχυντικα! Κατα τα αλλα η σοκοφρετιτσα ηταν απαραιτητη καθε απογευμα! Πηρα 14 κιλα και τα 10 τα ειχα χασει φευγοντας απο την κλινικη.

8alassenia

8alassenia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Blue_yellow Butterfly έγραψε:Κορίτσια το συκώτι μην ξεχνάτε, απαγορεύεται ριτά, ούτε σε μικρή ποσότητα

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΣΥΚΩΤΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΨΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΛΟΓΩ ΔΙΟΞΙΝΗΣ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ Ο ΤΟΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΞΙΦΙΑΣ ΛΟΓΩ ΥΨΗΛΗΣ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΕΡΕΨΕ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΣΤΡΑΚΟΕΙΔΗ.

8alassenia

8alassenia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
8alassenia έγραψε:
Blue_yellow Butterfly έγραψε:Κορίτσια το συκώτι μην ξεχνάτε, απαγορεύεται ριτά, ούτε σε μικρή ποσότητα

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΣΥΚΩΤΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΨΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΛΟΓΩ ΔΙΟΞΙΝΗΣ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΑΡΙΔΕΣ Ο ΤΟΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΞΙΦΙΑΣ ΛΟΓΩ ΥΨΗΛΗΣ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΕΡΕΨΕ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΣΤΡΑΚΟΕΙΔΗ.


ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ, ΤΑ ΤΗΓΑΝΙΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΙΠΑΡΑ .

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σοβαρά μιλάς????Πωπω σε ζηλεύω...Μακάρι να μπορέσω και εγώ να διατηρηθώ σε φυσιολογικά επίπεδα!Καλά δεν γίνεται με τίποτα να τρώω 1800 θερμίδες τη μέρα Razz Και μένα μου είπε πως γενικώς απαγορεύονται λιπαρά, junk food και γλυκά αλλά αυτό το τελευταίο δεν μπορώ να το κόψω και πααααααρα πολύ!Άσε που 2 μέρες τώρα νιώθω να πεινάω συνέχεια!Είναι δυνατόν???Από την 5η βδομάδα??

marilou mou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ισως να ειναι ψυχολογικο γιατι εχουμε συνδεση την εγκυμοσυνη με πολυυυυυ φαγητο! Ειναι και αρχη οποτε μην στεναχωριεσαι κοιτα να χαρεις το ωραιο αυτο διαστημα και μην μετρας συνεχεια θερμιδες.

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marilou mou έγραψε:Ισως να ειναι ψυχολογικο γιατι εχουμε συνδεση την εγκυμοσυνη με πολυυυυυ φαγητο! Ειναι και αρχη οποτε μην στεναχωριεσαι κοιτα να χαρεις το ωραιο αυτο διαστημα και μην μετρας συνεχεια θερμιδες.

Μπα όχι..Κανείς δεν μετράει θερμίδες!!

marilou mou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Επισης οταν ετρωγα σε εστιατορια (σπανια γιατι ειχα εναν φοβο) ζητουσα το κρεας καλοψημενο και δεν ετρωγα ωμη σαλατα! Βεβαια τωρα που τα θυμαμαι ισως να ημουν λιγακι υπερβολικη!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Aυτα που αναφερατε απαγορευεται να τα καταναλωσει η εγγυος εφοσον βρεθει αρνητικη στο τοξοπλασμα, γιατι μονο το 15% εχει αντισωματα στο τοξοπλασμα.
Σε ολα την εγγυμοσυνη μου εσκαγα που δεν μπορουσα να τρωω το αγαπημενο μου μαρουλι και θαλασσινα...(μυδια,κυδωνια και γενικα οστρακωειδη)ηταν και καλοκαιρι...

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Blue_yellow Butterfly έγραψε:Κορίτσια το συκώτι μην ξεχνάτε, απαγορεύεται ριτά, ούτε σε μικρή ποσότητα

Αυτό το πράγμα δεν ισχύει. Το συκώτι όντως περιέχει βιταμίνη Α η οποία σε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσότητα μπορεί να προκαλέσει κακό στο έμβρυο.
Την επίδραση της βιταμίνης Α στην εγκυμοσύνη την είχα ψάξει όταν έκανα μια θεραπεία με χάπια για σπυράκια. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας αυτής κ για 6 τουλάχιστον μήνες αφού τη σταματήσεις (σε εμένα πέρασαν 2 χρόνια) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μείνεις έγκυος ακριβώς λόγω φόβου τερατογέννεσης (έτσι το γράφει κ στο κουτί με κόκκινα γράμματα). Τα χάπια αυτά περιείχαν όντως ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ποσότητα βιταμίνης Α, (η θεραπεία στηρίζεται στη βιταμίνη Α), τα έπαιρνες καθημερινα 2-3 φορές την ημέρα, επί 6 μήνες τουλάχιστον. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι η προσλαμβανόμενη ποσότητα βιταμίνης Α σε αυτήν την περίπτωση ήταν υπερβολική. Καταλαβαίνετε επίσης πως αν φας συκώτι μια φορά το μήνα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμία περίπτωση να φτάσεις αυτά τα επίπεδα που μπορούν να κάνουν κακό στο μωρό.
Οπότε ας μην είμαστε υπερβολικοί στους φόβους μας κ ας μη φοβίζουμε κ τους άλλους χωρίς λόγο.
Όσο για τα αυγά, εννοείται πως δε θα τα φας ωμά λόγω φόβου σαλμονέλας (άλλωστε δεν συνίσταται πλέον ούτε σε μη εγκύους γυναίκες κ άντρες).Ακόμη κ για τα μωράκια πλέον οι γιατροί συνιστούν το σφιχτό αυγό αντί του μελάτου. Εννοείται όμως πως το αυγό που βάζεις σε ένα φαγητό, μπορεί να το βάζεις ωμό αλλά αυτό τελικά μαγειρεύεται μαζί με το φαγητό ή το γλυκό, οπότε δεν έχει κανένα φόβο. Όσο αυτονόητο κ αν φαίνεται, το αναφέρω επειδή διάβασα ένα post μιας μέλλουσας μανούλας η οποία σκέφτηκε πως θα πρέπει να στερηθεί τα καλύτερα γλυκά ή φαγητά επειδή περιέχουν αυγό - όχι λοιπόν, δε χρειάζεται να τα στερηθείς!Για την ακρίβεια, δε χρειάζεται να στερηθούμε τίποτα (αν δεν υπάρχει ιατρικός παθολογικός λόγος φυσικά)! Όλα με μέτρο και προσεκτικά πλυμένα και μαγειρεμένα δεν ενέχουν κανένα κίνδυνο (εκτός επαναλαμβάνω αν υπάρχει σαφής οδηγία από τον γιατρό λόγω ιστορικού)!
Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη...

http://www.alter-eco.gr

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Xryssaxak ναι μάλλον δίκιο έχεις..Νομίζω και εγώ πως όλα χρειάζονται απλώς προσεκτικά!Αυτό με τα παγωτά όμως...????

Έκανα και εγώ την ίδια θεραπεία για ακμή πριν 4 χρόνια!

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Carrie έγραψε:Xryssaxak ναι μάλλον δίκιο έχεις..Νομίζω και εγώ πως όλα χρειάζονται απλώς προσεκτικά!Αυτό με τα παγωτά όμως...????

Έκανα και εγώ την ίδια θεραπεία για ακμή πριν 4 χρόνια!

Τι συμβαίνει με τα παγωτά???Εγώ ήμουν έγκυος μέσα στο κατακαλόκαιρο και γέννησα Οκτώβριο. Δεν είχα κανένα θέμα με τα παγωτά εκτός φυσικά από τις κακές, σιχαμερές και αντιπαθητικότατες θερμίδες!
Με έλεγχο όμως κ πάλι...όλα καλά... Καλέ μη φοβάστε τα πάντα...χαλαρά κ ήρεμα κ όλα είναι μια χαρά... (αν δεν υπάρχει φυσικά ιατρικός λόγος!)

http://www.alter-eco.gr

marilou mou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αυτο με τα παγωτα το ανεφερα εγω και δεν ειπα για ολα τα παγωτα αλλα τα χυμα των ζαχαροπλαστειων. Τα περισσοτερα περιεχουν ωμο αυγο και ηταν ενα απο τα πρωτα που μου τονισε ο γιατρος μου να αποφευγω...

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι ναι για τα χύμα το ανέφερα και εγώ!Τα προτιμώ τόσο πολύ περισσότερο από τα τυποποιημένα!!!!!Με γρανίτες και σομπρέ θα το βγάλω το καλοκαίρι φέτος!! Very Happy

marilou mou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αν σου αρεσουν τα χυμα μπορεις να κανεις μονη σου στο σπιτι και να ξερεις και τι εχουν μεσα. Εγω ετσι εκανα... Υπαρχουν sites με απειρες συνταγες Very Happy

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπερα οταν ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος μπηκα στο internet να δω τι επιτρεπεται για φαγητο και επαθα σοκ απαγορευονται σχεδον τα παντα. Οταν ρωτησα το γιατρο μου ειπε να τρωω τα παντα εκτος απο ωμα αυγα και οστρακα ωμα. Ο τονος ο ξυφιας και το συκωτι απαγορευονται σε τεραστιες ποσοτητες τα φυστικια αν εισασταν αλεργικοι πριν την εγκυμοσυνη.Εγω τρωω τα παντα και φαγητο της μαμας και πεθαινω για γκουντις γυρο μερα παρα μερα οπωσδηποτε και τουλαχιστον δυο φορες τη μερα τρωω σαλαμι αερος που με τραβαει σαν τρελη. Κοριτσια δωστε μου λιπος και βρωμικο και παρτε μου την ψυχη!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.worldjamboree.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις