Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
88 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 88 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Μαρ 30, 2011 9:06 am

fofi

fofi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια έχω μια ερώτηση.Τι σημαίνει αυξημένα υγρά.Δηλαδή θέλω να πω που μπορεί να οφείλεται; Εξέταση ζαχάρου έχω κάνει και βγήκε μια χαρά,άρα που οφείλεται και τι μπορεί να συμβεί με το παιδί;

2αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Μαρ 30, 2011 10:57 pm

fofi

fofi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα, δεν έχει τύχει σε καμμία κοπέλα; Κάποια που να γνωρίζει please

3αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Μαρ 30, 2011 11:06 pm

AGGELIKI21

AGGELIKI21
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
fofi mou ti ennoeis? giati mperdeutika! ennoeis afximeno amniako ygro ston sako? i aneoeis exeis polla ygra to esorouxo?

4αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Μαρ 30, 2011 11:16 pm

ΝΑΣΙΑ

ΝΑΣΙΑ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Συμφωνω με την Αγγελικη21. Μας μπερδεψες λιγακι, για εξηγησε μας λιγο καλυτερα τι εννοεις!

5αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Μαρ 30, 2011 11:38 pm

fofi

fofi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυξημένο αμνιακό υγρό στον σάκο.Ξέχασα να αναφέρω πως ο γιατρός ζήτησε να με βλέπει συχνότερα για να το παρακολουθούμε

6αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Πεμ Μαρ 31, 2011 2:45 am

ΝΑΣΙΑ

ΝΑΣΙΑ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
fofi έγραψε:Αυξημένο αμνιακό υγρό στον σάκο.Ξέχασα να αναφέρω πως ο γιατρός ζήτησε να με βλέπει συχνότερα για να το παρακολουθούμε

Δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω. Ο γιατρος σου, τι σου ειπε; Που οφειλεται αυτη η αυξηση;

7αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Πεμ Μαρ 31, 2011 2:58 am

AGGELIKI21

AGGELIKI21
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
oute egw xerw na sou pw fofi mou mi sou pw vlakeia! ti sou eipe o giatros? giati anisixeis ?

8αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τρι Ιαν 15, 2013 11:07 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μήπως λέω μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα να το έχει περάσει???

9αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τρι Ιαν 15, 2013 1:33 pm

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εφοσον οι εξετασεις σου ειναι καλες, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας..η παρακολουθηση που σου ειπε ο γιατρος σου εχει να κανει με την εξεταση ολων των ενδεχομενων, μην αγχωνεσαι.

δες κι εδω..
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=49069

πληροφοριακα ..

Πολυάμνιο καλείται η υπερβολική ποσότητα αμνιακού υγρού. Συνδέεται συχνότατα με οισοφαγική ή δωδεκαδακτυλική ατρησία, ανωμαλίες του κεντρικού νευρικού σωλήνα, όπως ανεγκεφαλία και υδροκεφαλία, βλάβες που όπως είναι ευνόητο παρεμβάλλονται στην διαδικασία της κατάποσης.

και

Πολυ-υδράμνιο: Αποτελεί την υπέρμετρη αύξηση της ποσότητας του αμνιακού υγρού (του υγρού που περιβάλλει το έμβρυο). Αυτή η αύξηση οφείλεται εν-μέρη στην αυξημένη ούρηση από το έμβρυο λόγω της υπεργλυκαιμία. Ήπια αύξηση του αμνιακού υγρού δεν προκαλεί προβλήματα. Εάν όμως η ποσότητα του αυξηθεί σημαντικά τότε υπάρχει κίνδυνος για συσπάσεις της μήτρας, πρόωρη ρήξη των υμένων και πρόωρο τοκετό.

10αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τρι Ιαν 15, 2013 2:18 pm

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και μου λες να ηρεμήσω?????
το πρώτο που βρήκες είναι που με έχει πανικοβάλει...αλλά ρε μαμότο...δεν θα το είχαμε δει?
Περιμένω να ξαναδώ τον γιατρό σε 15μέρες για να δούμε αν αυξάνετε πολύ ή απλώς ήταν τυχαίο γεγονός!
πωπω όσο μεγαλώνουμε το θέμα εγκυμοσύνη γίνετε όλο και πιο αγχωτικό!

Σε ευχαριστώ που έψαξες...πραγματικά!
I love you

11αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τρι Ιαν 15, 2013 2:34 pm

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ, δε στα ποσταρα για να σε αγχωσω κοριτσακι μου.. Crying or Very sad

απλα για να καταλαβεις για ποιον λογο χρειαζεται η παρακολουθηση..

οι εξετασεις σου ειναι καλες, μην αγχωνεσαι..

απλα οι γιατροι οφειλουν να εξεταζουν καθε ενδεχομενο..

η αληθεια ειναι οτι η εγκυμοσυνη ειναι αγχος απο την πρωτη εως κ την τελευταια στιγμη..αν μη τι αλλο ολες θελουμε να κρατησουμε υγιη και γερα μωρα και αυτο δημιουργει διαρκη ανασφαλεια..

κοιτα κι εδω..

http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?forum=4§ion=6&post=24580

ελπιζω να σε ξεαγχωνει η αποψη του ειδικου..

12αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τρι Ιαν 15, 2013 9:44 pm

mairyz

mairyz
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγω παντως που ειχα αυξημενο αμνιακο υγρο οφειλοταν καθαρα στο διαβητη κυησης που μου δημιουργηθηκε.Εκανα τις ινσουλινες μου και αμεσως εφτιαξε.Σιγουρα το σακχαρο σου ηταν καλο?Μηπως να ξανακανεις αλλη μια εξεταση?

13αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Ιαν 16, 2013 2:37 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ κοριτσάκια μου καλά σας ευχαριστώ!
ήταν πολύ πολύ καλή η καμπύλη!! Θα ξαναδώ τον γιατρό στις 28 αλλά μέχρι τότε θα φύγω απο ταχυπαλμία χαχαχαχαχαχαχαχα

Υπάρχει περίπτωση η καμπύλη να ήταν λάθος? χμ... θα ζητήσω να ξανακάνω όσο και αν μίσησα το υγρό αυτό που δίνουν!
Μαίρη πήγες σε ενδοκρινολόγο ή κάτι άλλο για την ινσουλίνη? ευχαριστώ για όλαααα

14αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Ιαν 16, 2013 3:20 am

γκαρης

γκαρης
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω ειχα αυξημενο αμνιακο υγρο....
το μωρο ειχε καποιο προβλημα....δε θελω ομως να σε πανικοβαλω....
σε ποια βδομαδα εισαι;;;;

οι λογοι ειναι πολλοι παντως

15αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Ιαν 16, 2013 4:18 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μην φοβάσαι ήδη τα έχω κοιτάξει τα θέματα αυτά και ήδη χεσμένη είμαι!
άσε!
είμαι 25βδομάδων και κάτι.... όλες οι εξετάσεις όπως ντόπλερ,αυχενική και όλα τα σχετικάέχουν βγει τέλειες αλλά κάπου είδα οτι αυτά μπορεί να μην φανούν σε αυτές τις εξετάσεις.
Εσένα τι προβληματάκι είχε?πως το αντιμετωπίσατε και κυρίως τι εξετάσεις έκανες για να το μάθεις?

Εάν δεν νιώθεις άνετα στείλε μου με πμ!!!
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και μην αγχώνεσαι θέλω να ξέρω κάθε πιθανή αιτία ώστε να το ψάξουμε όσο πιο σωστά μπορούμε!

16αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Ιαν 16, 2013 4:24 am

γκαρης

γκαρης
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμενα ειχε ατρησια οισοφαγου...σε ολους τους υπερυχους ολα ηταν καλα...εννοω αυχενικη και β επιπεδου...
και απλα καπου λιγο πριν την 30 εβδομαδα ξεκινησα και εκανα πολυαμνιο...
ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα.......

απλα οταν γεννηθηκε για προτωτοκη γεννησα με το που μπηκα στο μηνα μου λογω πολυαμνιου....
μας ειπαν λοιπον οταν γεννηθηκε οτι ειχε αυτο το προβλημα
γεννησα κυριακη απογευμα...δευτερα εγιναν ολες οι απαραιτητες εξετασεις και τριτη πρωι πρωι το χειρουργειο...εμεινε 15 μερες μεσα και μετα τον πειραμε σπιτι....

ολα ειναι πιθανα........
ευχομαι να μην ειναι κατι τετοιο.....απλα να εχεις ζαχαρω....

πολλα φιλια και οτι αλλο θες ρωτα με

17αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Ιαν 16, 2013 4:39 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ θα γεννήσω με πρόκληση στην 38 βδομάδα και 2 ημέρες.... αυτό λόγω ιστορικού.
Γενικώς θέλω να είμαι προετοιμασμένη για κάθε περίπτωση...διότι άλλο να σου έρθει ξαφνικά και άλλο να ξέρεις οτι υπάρχουν οι τάδε πιθανότητες!
Μακάρι να είναι απλό ζάχαρο.... κανόνισα με διαιτολόγο να ξεκινήσω ειδική διατροφή για παν ενδεχόμενο και για να ελέγξω το βάρος μου γενικότερα μην ξεφύγω χωρίς λόγο.
Ο γιατρός είπε για δυο βδομάδες να συμπεριφέρομαι λες κ φοβάμαι για πρόωρο τοκετό...δηλαδή ξεκούραση τρελή και ηρεμία....!

Το μπεμπάκι σας είναι καλά τώρα?????

18αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Ιαν 16, 2013 9:39 pm

mairyz

mairyz
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mama_t_mpempi έγραψε:αχ κοριτσάκια μου καλά σας ευχαριστώ!
ήταν πολύ πολύ καλή η καμπύλη!! Θα ξαναδώ τον γιατρό στις 28 αλλά μέχρι τότε θα φύγω απο ταχυπαλμία χαχαχαχαχαχαχαχα

Υπάρχει περίπτωση η καμπύλη να ήταν λάθος? χμ... θα ζητήσω να ξανακάνω όσο και αν μίσησα το υγρό αυτό που δίνουν!
Μαίρη πήγες σε ενδοκρινολόγο ή κάτι άλλο για την ινσουλίνη? ευχαριστώ για όλαααα

Καλημερα!Πηγα σε ενδοκρινολογο βεβαια ο οποιος θεωρειται και κορυφη στο ειδος του!Και νομιζω οτι ειναι.Ειναι μεσα στο ΜΗΤΕΡΑ και ειδεικευεται στο διαβητη κυησης.Τι να σου πω,υπαρχει περιπτωση να ειναι και λαθος η καμπυλη,μπορει να σου εδωσαν λιγοτερη γλυκοζη να πιεις,δεν ξερω.Δεν το ξανατσεκαρεις καλου κακου?

19αυξημένο αμνιακό υγρό  Empty Απ: αυξημένο αμνιακό υγρό Τετ Ιαν 16, 2013 10:59 pm

γκαρης

γκαρης
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mama_t_mpempi έγραψε:Εγώ θα γεννήσω με πρόκληση στην 38 βδομάδα και 2 ημέρες.... αυτό λόγω ιστορικού.
Γενικώς θέλω να είμαι προετοιμασμένη για κάθε περίπτωση...διότι άλλο να σου έρθει ξαφνικά και άλλο να ξέρεις οτι υπάρχουν οι τάδε πιθανότητες!
Μακάρι να είναι απλό ζάχαρο.... κανόνισα με διαιτολόγο να ξεκινήσω ειδική διατροφή για παν ενδεχόμενο και για να ελέγξω το βάρος μου γενικότερα μην ξεφύγω χωρίς λόγο.
Ο γιατρός είπε για δυο βδομάδες να συμπεριφέρομαι λες κ φοβάμαι για πρόωρο τοκετό...δηλαδή ξεκούραση τρελή και ηρεμία....!

Το μπεμπάκι σας είναι καλά τώρα?????
καλημερα....ο μικρος πλεον ειναι σχεδον 5 και ειναι μια χαρα.....το μονο που μας θυμιζει οτι κατι περασε ειμαι η τομη του....
πιστευω οτι καλο θα ηταν να πας και καπου αλλου....γνωμη μου.....
αν χρειαστεις οτι μη διστασεις Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις