Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
645 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 645 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Athi μου το πέρασα κι εγώ αυτό αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα. Καταρχήν για την περίοδο δεν ισχύει το κόψιμο του γάλακτος γιατί εγώ είχα κανονικά από τις 50 μέρες και θήλασα 13 μήνες. Όταν η μικρή μου ήταν 2 μηνών προσπαθούσα να τη θηλάσω και νόμιζα ότι δε χόρταινε. Έκλαιγε και δεν μπορούσε να κοιμηθεί οπότε της έδινα λίγο ξένο γάλα και ησύχαζε. Αυτό με έκανε να πιστέψω ότι δεν είχα αρκετό γάλα (μάλιστα ένιωθα το στήθος μου άδειο). Επίσης το πρωί που υποτίθεται ότι έχουμε πιο πολύ γάλα προσπαθούσα να βγάλω με το θήλαστρο αλλά τίποτα, ούτε σταγόνα. Ήμουν λοιπόν σίγουρη ότι δεν είχα γάλα. Ευτυχώς 2 μέρες αργότερα πήγα στο γυναικολόγο μου και του εξήγησα. Μου είπε ότι:
1. Το θήλαστρο μπορεί να μη τραβάει σταγόνα αλλά το παιδί προκαλεί την έκκριση ορμονών που βοηθάνε στο να κατέβει το γάλα και σίγουρα αν το βάλω στο στήθος θα μπορέσει να φάει αφού όσο τραβάει το παιδί τόσο παράγει ο οργανισμός μας γάλα και
2. Το ότι την τάιζα με τις ώρες και δεν ησύχαζε δε σημαίνει ότι δε χορτάινει. Μου είπε ''αγχώνεσαι για το παιδί με αποτέλεσμα να του μεταφέρεις το άγχος σου και να μην μπορεί να κοιμηθεί''
Επειδή έχω πολύ εμπιστοσύνη στο γιατρό μου πίστεψα στα λόγια του και όταν γύρισα σπίτι ήμουν σίγουρη ότι η μικρή μου θα κοιμηθεί χορτάτη. Έτσι και έγινε, την τάισα και επειδή ήταν λίγο ανήσυχη της έδωσα λίγο τσάι και κοιμήθηκε αμέσως. Από τότε κοιμάται μόνη της 12 ώρες σερί μέχρι και τώρα που είναι 21 μηνών και δεν της έδωσα ποτέ ξένο γάλα αφού μέχρι 6 μηνών θήλασα αποκλειστικά (και συνέχισα μέχρι τους 13 μήνες). Θα σου έλεγα λοιπόν να είσαι σίγουρη για το ότι η φύση ξέρει καλύτερα από εμάς, οπότε σίγουρα θα προσφέρει στο μωράκι σου ότι χρειάζεται. Αρκεί να μην έχεις άγχος.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο με την μπυρα δεν υσχειει !! ισα ισα που μπορρει να προκαλεσει αντιθετα αποτελεσματα !! αν θες πραγματινα να αυξησεις την παραγωγη βαζε το μωρο συνεχεια στο στηθος !! αν του ζητησεις να σου φτιαξει γαλα θα σου φτιαξει αν ομως δεν του ζητας δεν θα σου φτιαξει !! δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω !! και αν παλι δεν εισαι σιγουρη παρε ταμπλετες τριγωνελας απο το φαρμακειο ..προσεχε τι τρως γιατι ο δυοσμος το σκορδο και το φασκομηλο μειωνουν το γαλα πολλα υγρα ξεκουραση και θετικη σκεψη !! οταν ταιζεις το μωρο σου να σκεφτεσαι οτι τρωει και χορταινει και οχι οτι αααα δεν μπορει να χορτασει γιατι δεν εχεις γαλα καταλαβες ;;; φιλακια !! μην ανυσηχεις καθολου !! Laughing

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑχχχ μανουλες και εγω μια τα ιδια επαθα και ειμαι να σκασω..επρπε λεει ο γιατρος να εχει παρει 250γρ παραπανω και απο οταν γεννηθηκε μια φορα δεν μου εχει πει οτι εχει καλο βαρος..παντα ηταν λιγοτερο.. τωρα ειναι 5250 και 67 ποντους και απο την Κυριακη αρχισαμε συμπληρωμα...εε θα σκασω..τοσες προσπαθειες οοολο αυτο τον καιρο και τιποτα?προσπαθησα και μια μερα να την θηλασω παλι αποκλειστικα χωρις να δωσω συμπληρωμα και παλι μου εδειχνε να πειναει..σημερα παλι το εκανα τωρα το βραδυ και ακομα δεν εχει δειξει να πειναει,κοιμαται ησυχη η κοπελιτσα μ..
Πραγματικα εχω πελαγωσει και θελω να μου λυσετε μια απορια..λετε να ειναι αργα να ξεκινησω παλι αποκλειστικα τον θηλασμο?

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΘεονιΜ* έγραψε:ΑΑΑΑΑΑΑΑΑχχχ μανουλες και εγω μια τα ιδια επαθα και ειμαι να σκασω..επρπε λεει ο γιατρος να εχει παρει 250γρ παραπανω και απο οταν γεννηθηκε μια φορα δεν μου εχει πει οτι εχει καλο βαρος..παντα ηταν λιγοτερο.. τωρα ειναι 5250 και 67 ποντους και απο την Κυριακη αρχισαμε συμπληρωμα...εε θα σκασω..τοσες προσπαθειες οοολο αυτο τον καιρο και τιποτα?προσπαθησα και μια μερα να την θηλασω παλι αποκλειστικα χωρις να δωσω συμπληρωμα και παλι μου εδειχνε να πειναει..σημερα παλι το εκανα τωρα το βραδυ και ακομα δεν εχει δειξει να πειναει,κοιμαται ησυχη η κοπελιτσα μ..
Πραγματικα εχω πελαγωσει και θελω να μου λυσετε μια απορια..λετε να ειναι αργα να ξεκινησω παλι αποκλειστικα τον θηλασμο?

Ξεκινα να θηλαζεις συχνα το παιδι,προσφερε συχνα το στηθος για να αυξησεις παραγωγη.Το συμπληρωμα ειναι η αρχη του τελους στον θηλασμο.Θηλαζε συχνα και ολα θα πανε καλα.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θηλάζεις αρκετό καιρό, μου κάνει εντύπωση. Είναι χαρούμενο γενικά το μωρό? Μήπως έχεις αραιώσει τους θηλασμούς ή έχεις βάλει ωράρια? Νομίζω εύκολα θα κόψεις το συμπλήρωμα αν είναι λιγη η ποσότητα που δίνεις.

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θηλαζουμε απο την στιγμη που γεννηθηκε αποκλειστικα αλλα εφοσον μου ελεγε ο γιατρος πως δεν παιρνει καλο βαρος και εβλεπα και τις τελευταιες μερες να θελει να τρωει πιο συχνα και πιο συχνα ειπα να μην το ταλαιπωρω με πεινα...δεν εβλεπα αλλη λυση γτ παλευα σχεδον 15μερες ετσι και δεν ηξερα τι να κανω..Βρηκα σαν λυση το συμπληρωμα αλλα δεν θελω με τιποτα..μου κακοφαινεται πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ να μην τα καταφερω για την μπεμπουλα μ!!!
Ρινουλα δεν θηλαζα με ωρες..μονο στην αρχη που ετσι μου ειχαν πει αλλα στον μηνα και ισως πιο πριν το ειχα κοψει αυτο..οποτε πεινουσε της εδινα,αλλα παντα ηταν τακτικα τα γευματα με μικρο αποκλεισμο.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Απο χθες το βραδυ τησ δινω παλι μονο το δικο μου και δειχνει ευχαριστημενη,δεν κλαιει οπως πριν ολη την ωρα..για να δουμε,μακαρι να ειναι ''μια φαση'' ..
Να της δινω καθολου συμπληρωμα λετε ε? Φοβαμαι μην δεν παρει παλι βαρος και απογοητευθω!

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μην το σκεφτεσαι ετσι,οσο αγχωνεσαι τοσο θα μπαινεις σε πειρασμο να δωσεις συμπληρωμα.Ειπαμε οτι ο θηλασμος ειναι μια σχεση προσφορας και ζητησης,οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις,οσο αναπληρωνεις γευματα με υμπληρωμα σταδιακα θα κοβεται το γαλα σου.Δινε στηθος,μην κοιτας ρολογια και ολα θα πανε καλα.Μην περιμενεις απο τον παιδιατρο σου να σε στηριξει...και διαβασε και αυτο
http://ariadni144.wordpress.com/2009/06/25/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF/

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
selinigiorgos πολυ χρησιμο το αρθρο που ανεβασες ειδικα για εμας τις μελλοντικες μανουλες,που ακομα ψαχνομαστε..Αληθεια,ποτε πρεπει να παω να δω τον παιδιατρο του μωρου μου,μετα που γεννησω ή λιγο πριν γεννησω να γνωριστουμε και μετα οταν γεννηθει το μωρο να τον καλεσω σπιτι να ερθει να το δει?

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κατα την δικη μου γνωμη το καλυτερο θα ηταν να να ξεκινησεις να ψαχνεις παιδιατρο πριν γεννησεις για να εχεις το περιθωριο να βρεις καποιον που να ειναι κοντα στα θελω σου.Ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει μοα κοινη γραμμη,να ξερει,να σεβεται και να υποστηριζει αυτα που θελεις για το παιδι.Εγω εχω μια πολυ καλη παιδιατρο η οποια ομως δεν γνωριζει και τοοοσα για τον θηλασμο,σεβαστηκε ομως οτι ημουν καθετη σ΄αυτο το θεμα και δεν μου βαζει τρικλοποδιες,ισα ισα πανε ολα βαση αυτου.Θελει ψαξιμο παντως να βρεις καποιον που να σου ταιριαζει.

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οντως ενδιαφερον αρθρο.
Κριμα να μην ειναι οι παιδιατροι ενημερωμενοι για τετοια θεματα,να μην βοηθουν,να μην ΞΕΡΟΥΝ..Κριμα πραγματικα!
Το πολεμαω να θηλαζουμε παλι αποκλειστικα,αφου βλεπω και την μπεμπα ευχαριστημενη δεν αγχωνομαι!Ολα καλα θα πανε Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις