Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
64 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 64 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ταισμα με μπιμπερο Empty ταισμα με μπιμπερο Τρι Απρ 12, 2011 2:05 pm

liza


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμενα η κορουλα μου ειναι 3,5 μηνων,ζυγιζει 5120kg,τις τελευταιες 2 εβδομαδες πηρε μονο 120γρ.ειναι φυσιολογικο??τρωμε με το μπιμπερον ξενο γαλα(3 γευματα την ημερα απο 120ml περιπου)και ενα γευμα μητρικο θηλασμο.Ογιατρος ειπε να σταματησουμε τελειως τον μητρικο θηλασμο και να επιδιωξουμε να ταιζουμε λιγο συχνοτερα την μπεμπα με το μπιμπερον.ελπιζω να παμε καλα...βεβαια ανησυχω αρκετα.....εχετε καμμια αναλογη περιπτωση?

2ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τρι Απρ 12, 2011 2:17 pm

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
liza έγραψε:εμενα η κορουλα μου ειναι 3,5 μηνων,ζυγιζει 5120kg,τις τελευταιες 2 εβδομαδες πηρε μονο 120γρ.ειναι φυσιολογικο??τρωμε με το μπιμπερον ξενο γαλα(3 γευματα την ημερα απο 120ml περιπου)και ενα γευμα μητρικο θηλασμο.Ογιατρος ειπε να σταματησουμε τελειως τον μητρικο θηλασμο και να επιδιωξουμε να ταιζουμε λιγο συχνοτερα την μπεμπα με το μπιμπερον.ελπιζω να παμε καλα...βεβαια ανησυχω αρκετα.....εχετε καμμια αναλογη περιπτωση?

δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.. μπορει σε 2 βδομαδες που λες να πηρε λιγα γραμμαρια, αλλα μπορει να παρει πολλα περισσοτερα τις επομενες 2.. δεν υπαρχει στανταρ βαρος που παιρνει ενα μωρακι.. εφοσον οπως λες, πινει το γαλατακι του θα παρει βαρος.. ο γιατρος τι ειπε?

3ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τρι Απρ 12, 2011 4:07 pm

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα όταν ήταν 3 μηνών ήταν 5570kg και στον 4ο μήνα ήταν 6090kg. Πήρε δηλαδή 520γρ σε ένα μήνα. Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικο το βάρος που πήρε το μωράκι σου. Παίζουν αυτά δεν είναι στάνταρ. Γιατί δεν θηλάζεις αποκλειστικά όμως??

4ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τρι Απρ 12, 2011 9:20 pm

liza


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια καλημερα!!!!!!ευχαριστω πολυ που ανταποκριθηκατε!!!!!να χαιρεστε τα παιδακια σας και ευχαριστω που με εμψυχωνετε!!!!!Οσον αφορα τον θηλασμο,ηθελα παρα πολυ να θηλασω αποκλειστηκα την μικρη,ομως επειδη απο την αρχη δεν επαιρνε πολυ βαρος μας εβαλε ο παιδιατρος το ξενο γαλα και επειτα μπηκαμε σε μια αλλη διαδικασια.Τωρα το μονο που ευχομαι ειναι να πινει αυτο που πρεπει και να ειναι φυσιολογικη!!!!!!Παντως ο θηλασμος ειναι ο,τι καλυτερο και αξιζει οι μανουλες να προσπαθουν!!!!!

5ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τρι Απρ 12, 2011 10:04 pm

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δηλαδή συ κάνει 4 γεύματα, να σε ρωτήσω φτιάχνεις πάντα 120μλ το πίνει όλο ή αφήνει λίγο;; Μια χαρά είναι το βάρος του μωρού μην ανυσηχείς!!

6ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τρι Απρ 12, 2011 10:41 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και εγώ δεν νομίζω ότι το μωράκι σου έχει πρόβλημα... Δεν ξέρω αν είχε κάποιο πρόβλημα στο παρελθόν, αλλά μια χαρά μου φαίνεται. Κανονικά το βάρος το μετράμε κάθε μήνα. Εξάλλου δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τον ίδιο μεταβολισμό. Αντί να κόψεις το γεύμα του μητρικού θηλασμού, δεν θα ήταν καλύτερο τα 4 γεύματα να τα κάνεις 5; Από όσο ξέρω τα περισσότερα παιδάκια, έχουν 5 γεύματα σε αυτή την ηλικία.

7ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τρι Απρ 12, 2011 11:09 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν δεν γίνεται να θηλάσεις αποκλειστικά μπορείς να θηλάζεις πριν από κάθε γεύμα με μπιμπερό
Εγώ θήλαζα έτσι,και όχι αποκλειστικά, για 6 μήνες,γιατί δεν είχα σωστή καθοδήγηση και πληροφόρηση..
Δηλαδή 5 γεύματα??τότε και 5 θηλασμοί.
Αν το θέλεις μην το κόψεις τελείως,εγώ θα σου έλεγα..ότι και να κάνεις όμως σημασία έχει να είναι καλά το μωράκι σου,φυσικά!!!

8ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 5:21 am

zouzounaki 24


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kalo tha itan prin tis dwseis to ksenw na kaneis mia prospatheia na thilaseis na faei oso thelei to paidi kai meta na tis dwseis kai to ksenw egw esti kanw!

9ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 5:32 am

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το μωράκι είναι μεσα στις καμπύλες ανάπτυξης??
δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι επειδή δεν θηλάζεις γιατί και εγώ είχα ψιλοαπογοητευτεί ...το μωράκι πρεπει να χορταίνει για να αναπτύσσεται σωστά..ο δικος μου μπεμπης είναι 2 μηνων και 10 ημερών και τον τελευταίο μήνα είχε πάρει μονο με αποκλειστικό θηλασμό 300 γραμμ!!! σκέτη απογοήτευση παρά τα ξενύχτια την αυπνία και την προσπάθεια να μην δώσω ξένο γάλα...τώρα θηλάζουμε σε κάθε γεύμα και πίνει συμπλήρωμα...έχει φτιάξει η διάθεσή του το πρόγραμμα του και κοιμάται το παιδάκι επιτέλους χορταίνει!!1
Κατά τη γνώμη μου μην περιοριζεις το θηλασμό σεένα γεύμα.. να θηλάζεις πάντα πριν το μπιμπερόν γιατί διαφορετικά το γάλα σου θα κοπεί...δυστυχώς τα μωρακια δεν μπορούν να μιλήσουν για να μας πουν οτι πεινάνε!!!εμένα ήταν ανήσυχος και δεν κοιμόταν μπας και το καταλάβω και τον ταϊσω τελικά η ζυγαριά και ένας καλός παιδίατρος ξέρουν καλύτερα... ταισμα με μπιμπερο 215994 ταισμα με μπιμπερο 215994 ταισμα με μπιμπερο 215994 ταισμα με μπιμπερο 215994 ταισμα με μπιμπερο 215994 ταισμα με μπιμπερο 215994

10ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 5:37 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
liza έγραψε:εμενα η κορουλα μου ειναι 3,5 μηνων,ζυγιζει 5120kg,τις τελευταιες 2 εβδομαδες πηρε μονο 120γρ.ειναι φυσιολογικο??τρωμε με το μπιμπερον ξενο γαλα(3 γευματα την ημερα απο 120ml περιπου)και ενα γευμα μητρικο θηλασμο.Ογιατρος ειπε να σταματησουμε τελειως τον μητρικο θηλασμο και να επιδιωξουμε να ταιζουμε λιγο συχνοτερα την μπεμπα με το μπιμπερον.ελπιζω να παμε καλα...βεβαια ανησυχω αρκετα.....εχετε καμμια αναλογη περιπτωση?

εγω να ρωτησω κατι?γιατι 4 γευματα το 24ωρο το μωρο και οχι 5-6 ή και περισσοτερα? scratch
παντως βαζει και αυτο ειναι καλο νομιζω..

11ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 5:43 am

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και επιτέλους ας σταματήσει αυτή η υστερία με τον θηλασμό!!!είναι πραγματικά το καλύτερο για το παιδί αλλά όταν δεν χορταίνει τι να κάνεις να το βλέπεις να κλαίει και το χειρότερο να μην παίρνει βάρος μόνο και μόνο για να λες οτι θηλάζεις αποκλειστικά???
δεν κατακρίνω καμία μανούλα είτε θηλάζει είτε καταλήγει στο μπουκάλι από επιλογή ή ανάγκη...όλες θέλουμε το καλύτερο για τα νινακια μας και είναι φυσικό στην αρχή να αγχωνόμαστε..έχουμε ενάγκη από στήριξη και όχι κριτική... Razz Razz Razz Razz

12ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 5:45 am

chrysaaa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμείς είμαστε 3,5 μηνών και μέχρι πριν από 15 μέρες θηλάζαμε αποκλειστικά. Σημειώνω εδώ ότι πολλές φορές αντλούσα το γάλα με θήλαστρο και ο μικρός το έπινε με το μπιμπερό χωρίς κανένα πρόβλημα. Το γάλα μου, όμως άρχισε να λιγοστεύει και ειδικά το βράδυ είναι ελάχιστο... έτσι αποφάσισα το βράδυ να του δίνω ξένο, το οποίο, αφού αλλάξαμε κανα δυο γάλατα, έπινε μια χαρά κάθε βράδυ στις 12, μισοκοιμισμένος. Τα προβλήματα άρχισαν όταν αποφάσισα να του δώσω ξένο γάλα και το απόγευμα. Δεν το πίνει με τίποτα, ουρλιάζει και ηρεμεί μόνο αν τον βάλω στο στήθος. Επιπλέον, φρικάρει τόσο πολύ με το μπιμπερό που κάνει τα ίδια και όταν έχει το δικό μου γάλα μέσα. Χάλασε και το βραδυνό του γεύμα, αφού παιδευόμαστε κανένα μισάωρο για να πιει 100 ml γάλα. Γενικά, μόλις βλέπει μπιμπερό παθαίνει αμόκ... τι να κάνω; Δεν έχω γάλα και, ενώ πεινάει, αρνείται το μπιμπερό ό,τι και αν έχει μέσα. HEEEEEEEEEELP!!! confused confused confused confused confused

13ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 5:49 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chrysaaa έγραψε:Εμείς είμαστε 3,5 μηνών και μέχρι πριν από 15 μέρες θηλάζαμε αποκλειστικά. Σημειώνω εδώ ότι πολλές φορές αντλούσα το γάλα με θήλαστρο και ο μικρός το έπινε με το μπιμπερό χωρίς κανένα πρόβλημα. Το γάλα μου, όμως άρχισε να λιγοστεύει και ειδικά το βράδυ είναι ελάχιστο... έτσι αποφάσισα το βράδυ να του δίνω ξένο, το οποίο, αφού αλλάξαμε κανα δυο γάλατα, έπινε μια χαρά κάθε βράδυ στις 12, μισοκοιμισμένος. Τα προβλήματα άρχισαν όταν αποφάσισα να του δώσω ξένο γάλα και το απόγευμα. Δεν το πίνει με τίποτα, ουρλιάζει και ηρεμεί μόνο αν τον βάλω στο στήθος. Επιπλέον, φρικάρει τόσο πολύ με το μπιμπερό που κάνει τα ίδια και όταν έχει το δικό μου γάλα μέσα. Χάλασε και το βραδυνό του γεύμα, αφού παιδευόμαστε κανένα μισάωρο για να πιει 100 ml γάλα. Γενικά, μόλις βλέπει μπιμπερό παθαίνει αμόκ... τι να κάνω; Δεν έχω γάλα και, ενώ πεινάει, αρνείται το μπιμπερό ό,τι και αν έχει μέσα. HEEEEEEEEEELP!!! confused confused confused confused confused

γνωμη μου ειναι να μη κοιταζεις ποσο γαλα αντλει το θηλαστρο δεν ειναι αντιπροσωπευτικο.ακομη θα προτεινα τους γνωστους μαραθωνιους θηλασμους για να αυξησεις την παραγωγη σου!αν παλι θες να αποθηλασεις δοκιμασε να αλλαξεις θηλη,μηπως δεν του αρεσει αυτη.οπως και να εχει καποια στιγμη θα το μαθει,εξαλλου με τις κρεμες αρχιζει και το νερακι,καπως θα πρεπει να το πινει! Wink

14ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 6:37 am

chrysaaa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η αλήθεια είναι ότι σκόπευα να αποθηλάσω σιγά σιγά, αλλά τώρα έχω απογοητευτεί. Όσο για τη θηλή, γιατί πριν από 10 μέρες τη δεχόταν και τώρα όχι; Ουφ... με έχει κουράσει και το γεγονός ότι δεν πίνει ούτε το δικό μου από μπιμπερό, κάτι που μέχρι πρόσφατα μου είχε λύσει τα χέρια. Δεν έχω βοήθεια από κανέναν (μάνα ή πεθερά) και ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες.

15ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 6:40 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chrysaaa έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι σκόπευα να αποθηλάσω σιγά σιγά, αλλά τώρα έχω απογοητευτεί. Όσο για τη θηλή, γιατί πριν από 10 μέρες τη δεχόταν και τώρα όχι; Ουφ... με έχει κουράσει και το γεγονός ότι δεν πίνει ούτε το δικό μου από μπιμπερό, κάτι που μέχρι πρόσφατα μου είχε λύσει τα χέρια. Δεν έχω βοήθεια από κανέναν (μάνα ή πεθερά) και ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες.

μηπως βγαζει δοντακια και εχει νευρικοτητα?
μηπως εχει καμια ουρολοιμωξη?ξερεις πολλες φορες τα μωρακια αρνουνται το φαι στην ουρολοιμωξη και αυτο ειναι το μονο συμπτωμα τους!
μηπως δλδ δε του φταιει η θηλη αλλα κατι αλλο και δε μπορει να το εκφρασει αλλιως!!!

16ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 7:46 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
liza έγραψε:εμενα η κορουλα μου ειναι 3,5 μηνων,ζυγιζει 5120kg,τις τελευταιες 2 εβδομαδες πηρε μονο 120γρ.ειναι φυσιολογικο??τρωμε με το μπιμπερον ξενο γαλα(3 γευματα την ημερα απο 120ml περιπου)και ενα γευμα μητρικο θηλασμο.Ογιατρος ειπε να σταματησουμε τελειως τον μητρικο θηλασμο και να επιδιωξουμε να ταιζουμε λιγο συχνοτερα την μπεμπα με το μπιμπερον.ελπιζω να παμε καλα...βεβαια ανησυχω αρκετα.....εχετε καμμια αναλογη περιπτωση?

liza οπως σου προτειναν και οι αλλες μανουλες νομιζω οτι θα πρεπει να αυξησεις τα γευματα του μωρου για να παιρνει περισσοτερο βαρος. Εννοειται οτι θα πρεπει να ρωτησεις και τον παιδιατρο. Αλλα αν δεις και το κουτι με το γαλα σε αυτην την ηλικια αναφερει για 6 γευματα. Ειναι σημαντικο αυτο που σου ειπε η βασουλα. Δηλαδη αν το ''γλυφει'' το μπουκαλι ή αν αφηνει λιγακι. Αν το 'γλυφει'' σημαινει οτι μπορει να θελει λιγακι ακομα. Ουσιαστικα το μωρο σε καθοδηγει για το ποσο θελει. Απλα θεωρω οτι τα 4 γευματα σε αυτην την ηλικια ειναι λιγα. Να σου ζησει το μωρακι Very Happy

17ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 8:56 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνώ με το Ευάκι ναι κοιταξε τα αυτά, άλλαξε και τη θηλή!!

Gianna μου ναι με κάλυψες αυτό εννοούσα να βάζει παραπανω, εγώ απο 120 ξαφνικά το πήγα 180 και το ήπιε όλο και μετά το πήγα 240 και πάλι το ήπιε όλο!!!


Βρε κορίτσια ζύγισα τώρα το παιδί, έχει πάρει 500 γρ αυτό το μήνα ενώ πάντα έπαιρνε 1κιλο μέσα σε 1μηνα και μου κάνει περιέργεια γιατί πίνει τις μισές μέρες της εβδομάδας 5 γεύματα και τις αλλες 6 Shocked το γάλα που είχαμε αλλάξει φταίει, ευτυχώς τώρα δίνουμε πάλι το παλιό καλά το χα καταλάβει εγώ!!!

18ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 8:58 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
..και να προσθέσω πως τρώει καθε 3 ώρες ακριβώς απο 240μλ εκτός απο το βράδυ 12 με 7 που κοιμάται!!
Λογικά με τόσο γάλα δεν θα έπρεπε να πάρει παραπάνω;; Καλά δεν με ανυσηχεί β¨εβαια αλλά μου κάνει περιέργεια!!

19ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 12:33 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βασούλα και liza,
Εμένα γεννήθηκε 3950.
Μέχρι το 2ο μήνα ήταν 6,5 κιλά.
Είχε πάρει δηλαδή πάνω από κιλό το μήνα.
Από το 2ο στον 3ο πήρε μόνο μισό κιλό και από τον 3ο στον 4ο πήρε 600γρ.
Άρα κάθε μήνα δεν παίρνουν τα ίδια..
Βασούλα δε νομίζω πως φταίει το γάλα.
Ότι είναι να πάρει θα το παρει. Αν δεν χόρταινε, στην τελική θα σου ζητούσε παραπάνω!

Άκουσα έναν "γενικό" κανόνα από κάτι μαίες που λέει ότι μέχρι να χρονίσει το παιδί πρέπει να έχει (τουλάχιστον) τριπλασιάσει το βάρος του. Άρα, θα μπορούσαμε να πούμε το εξής: αν το παιδί γεννήθηκε 3 κιλά τότε στο τρίμηνο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 4,5
Στο εξάμηνο τουλάχιστον 6
Στο εννιάμηνο τουλάχιστον 7,5
Στο χρόνο τουλάχιστον 9 κιλά.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...
Και μην ξεχνάμε πως κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Μην αγχώνεστε!
Και όντως αν "στραγγίζει" το μπουκάλι, πρέπει να του φτιάξεις παραπάνω...

Επίσης: Δεν υπάρχει πάλι κάποιος κανόνας που να λέει πόσα γεύματα πρέπει να κάνει. Είναι πολύ γενικό.
Εμένα από 40 ημερών-2 μηνών, έφτιαξε πρόγραμμα κι έκανε το πολύ 5 γεύματα.
Τώρα πια τις περισσότερες μέρες κάνει μόνο 4. Κάνει 5 μόνο αν κάτσουν περίεργα τα ωράρια...

20ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 1:37 pm

liza


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="vasoula"] Δηλαδή συ κάνει 4 γεύματα, να σε ρωτήσω φτιάχνεις πάντα 120μλ το πίνει όλο ή αφήνει λίγο;; Μια χαρά είναι το βάρος του μωρού μην ανυσηχείς!![/qu
καλησπερα Βασουλα!!!!!!!τα 100-120 ειναι ο μεσος ορος,καμμια φορα φτανουμε και τα 150....απλα αποφασισα να την κυνηγησω περισσοτερο και Ο Θεος βοηθος!!!!!!

21ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Τετ Απρ 13, 2011 1:48 pm

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τζιζ ναι τα ξέρω αυτά και για αυτό δεν ανυσηχώ αλλά μου έκανε περιέργεια!!!
Καλά η κόρη σου ειναι αστέρι πωπω γαλα το θηριάκι μας!!!

liza σιγά σιγά θα την αυξήσει την ποσοτητα θα δείς, φτιάχνε του πάντα παραπάνω!!!

22ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Πεμ Απρ 14, 2011 10:06 am

liza


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Angie_77 έγραψε:Εμένα όταν ήταν 3 μηνών ήταν 5570kg και στον 4ο μήνα ήταν 6090kg. Πήρε δηλαδή 520γρ σε ένα μήνα. Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικο το βάρος που πήρε το μωράκι σου. Παίζουν αυτά δεν είναι στάνταρ. Γιατί δεν θηλάζεις αποκλειστικά όμως??
καλησπερα,ηθελα πολυ να θηλασω αποκλειστικα,συμφωνα με τον γιατρο το παιδι δεν το καλυπτα.αρχισαμε με συμπληρωμα,ομως μετα εχασα το παιχνιδι....ισως παιζει ρολο οτι δεν προσεχα και πολυ την διατροφη μου.....τωρα το μονο που με νοιαζει ειναι να τρωει καλα να παιρνει το βαρος που πρεπει.....

23ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Πεμ Απρ 14, 2011 10:12 am

liza


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
vasoula έγραψε: Δηλαδή συ κάνει 4 γεύματα, να σε ρωτήσω φτιάχνεις πάντα 120μλ το πίνει όλο ή αφήνει λίγο;; Μια χαρά είναι το βάρος του μωρού μην ανυσηχείς!!
σ'ευχαριστω που με εμψυχωνεις!!!!της φτιαχνω παντα παραπανω...θα προσπαθησω να την κυνηγησω λιγο πιο πολυ!!!!

24ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Πεμ Απρ 14, 2011 10:15 am

liza


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
zouzounaki 24 έγραψε:kalo tha itan prin tis dwseis to ksenw na kaneis mia prospatheia na thilaseis na faei oso thelei to paidi kai meta na tis dwseis kai to ksenw egw esti kanw!
το πιθανοτερο ειναι να μην εχω πολυ γαλα και μαλλον αδικα ταλαιπωρω την μπεμπα....

25ταισμα με μπιμπερο Empty Απ: ταισμα με μπιμπερο Πεμ Απρ 14, 2011 10:34 am

liza


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
marimag έγραψε:και επιτέλους ας σταματήσει αυτή η υστερία με τον θηλασμό!!!είναι πραγματικά το καλύτερο για το παιδί αλλά όταν δεν χορταίνει τι να κάνεις να το βλέπεις να κλαίει και το χειρότερο να μην παίρνει βάρος μόνο και μόνο για να λες οτι θηλάζεις αποκλειστικά???
δεν κατακρίνω καμία μανούλα είτε θηλάζει είτε καταλήγει στο μπουκάλι από επιλογή ή ανάγκη...όλες θέλουμε το καλύτερο για τα νινακια μας και είναι φυσικό στην αρχή να αγχωνόμαστε..έχουμε ενάγκη από στήριξη και όχι κριτική... Razz Razz Razz Razz
να σαι καλα ρε κοπελια!!!!!ξαναπεστο!!!!εγω το πρωτο μου παιδι το θηλασα αποκλειστικα 14 μηνες,το δευτερο μεχρι 6,με συμπηρωμα απο οταν κλεισαμε τον 3ο και μετα,τωρα στην μπουμπου μου,δεν τα καταφερα και στενοχωρηθηκα πολυ!!!!!!γι'αυτο λεω,ειμαι με χιλια υπερ του μητρικου θηλασμου και δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα,αν ομως δεν γινεται αλλιως....????το θεμα ειναι να ειναι καλα τα παιδακια μας και να τρωνε να μεγαλωνουν!!!!! :

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις