Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Μονήρης ομφαλική αρτηρία... Empty Μονήρης ομφαλική αρτηρία... Πεμ Απρ 14, 2011 11:39 am

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα σκάσω....στην αυχενική την περασμένη εβδομάδα η γιατρός διέγνωσε μονήρη ομφαλική αρτηρία. Μας ενημέρωσε οτι συνήθως επηρρεάζει την καρδιά και γι αυτό θα το ξανα ελεγξουμε λεπτομερώς στην Β επιπέδου αλλα συνήθως τα περισσότερα μωρά δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα..
Επίσης οι μετρήσεις του μωρού ήταν όλες τέλειες συμπεριλαμβανομένης και της αυχενικής διαφάνειας...
Σήμερα που πήγαμε στον γιατρό όλο χαρά να μάθουμε το φύλο με το που καθήσαμε στο γραφείο μου είπε οτι ναι μεν ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός (που μειώνει την πιθανότητα για down σε σχέση με την ηλικία μου) αλλά δεν ήταν πολύ καλός ο ορμονολογικός έλεγχος και αυτό φέρνεις τις πιθανότητες στα συνήθη για την ηλικία μου επίπεδα (1 στις 640 αν θυμάμαι καλά)...Μου κόπηκαν τα πόδια....
Πρέπει να κάνω πάλι υπέρηχο και εξετάσεις αίματος την εβδομάδα μετά το Πάσχα για να δούμε τι γίνεται..
και αν χρειαστει θα παμε για αμνιοπαρακεντηση.

Ξέρει καμμία αν αυτό σε συνδυασμό με την μονήρη ομφαλική αρτηρία αυξάνει τις πιθανότητες για ανωμαλίες;Μέσα στο άγχος μου ξέχασα να τον ρωτήσω!
Α! Αγοράκι έχουμε πάλι....Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά....
Συγνώμη αν υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα αλλά δεν μπορούσα να ψάξω...είχα ανάγκη να τα πω λιγακι...

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αχ κοριτσάκι μου! Δεν ξέρω τπτ για την περίπτωσή σου.. Μακάρι να πάνε όλα καλά..εγώ στη θέση σου θα το έψαχνα πάρα πολύ κ δεν θα το άφηνα έτσι.. τρέξε,ψάξτο κ εσύ αποφασίζεις.. να παίρνεις πάντως επιστημονικές απαντήσεις κ να μην έχεις καμία επιρροή από τρίτους.. μακάρι να πάνε όλα καλά.... I love you I love you I love you I love you I love you I love you

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκι μου μη στενοχωριέσαι! Συνέβη και στην κουνιάδα μου και γέννησε ένα φυσιολογικό κοριτσάκι (τώρα κοντεύει τα 2). Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στην περίπτωση της μονήρους ομφαλικής αρτηρίας το μωράκι τρέφεται δυσκολότερα (κανονικά είναι 2 ομφαλικές αρτηρίες) και γι' αυτό προφανώς ανησυχούν οι γιατροί για τυχόν βλάβες. Συνήθως όμως είναι όλα οκ, γι' αυτό και να είσαι αισιόδοξη! Απλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή. Α, επίσης πιθανόν όταν γεννηθεί να έχει χαμηλότερο βάρος, αλλά πάντα μέσα στα φυσιολογικά όρια.. Αυτά τα λίγα ξέρω, αλλά δεν είμαι γιατρός, γι' αυτό στα λέω με κάθε επιφύλαξη. Ρώτα το γιατρό σου, να σου εξηγήσει ακριβώς τι να περιμένεις.
Τώρα, σε ο,τι αφορά στην αυχενική, σίγουρα δεν είχες το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, αλλά και πάλι 1/640 είναι πολύ μικρή πιθ/τα, χώρια που όλα αυτά είναι στατιστικά (και υπάρχουν μόνο για να μας αγχώνουν τελικά!)! Εγώ να σκεφτείς είχα 1/296 και πάλι γέννησα ένα φυσιολογικότατο κοριτσάκι. Έκανα αμνιοπαρακέντηση τελικά, την οποία πιθανώς και να είχα αποφύγει αν δε με άγχωνε τόσο ο γιατρός στον οποίο έκανα την αυχενική..
Να δεις που όλα καλά θα πάνε και σε μερικούς μήνες θα καμαρώνεις και το 2ο αγοράκι σου!

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, την πέρασα πέρσι. Κατ’ αρχήν, προσπάθησε να σκέπτεσαι θετικά.. Smile
Λοιπόν, εμάς μας διαγνώσανε την μονήρη στον Β επίπεδου. Σου αντιγράφω την σημείωση της υπερηχογραφίστριας : « το εύρημα αυτό απεικονίζεται στο 1% περ. όλων των εμβρύων. Όταν το εύρημα είναι μεμονωμένο, σε ασθενείς με χαμηλή πιθανότητα χρωμοσωμικής ανωμαλίας με βάση την ηλικία και τις μέχρι τώρα προγεννητικές εξετάσεις της μητέρας δεν αυξάνει σημαντικά την πιθανότητα χρωμοσωμικής ανωμαλίας. Σχετίζεται όμως με αυξημένη πιθανότητα άλλων ανατομικών ανωμαλιών (…) συνίσταται υπερηχογράφημα καρδίας εμβρύου και συχνή υπερηχογραφική παρακολούθηση στο τρίτο τρίμηνο της κύησης.»
Δηλαδή.. από μόνο του δεν λέει τίποτα για χρωμοσωμικές ανωμαλίες, αν οι λοιπές μετρήσεις σου είναι καλές. Εγώ δεν έκανα καν αμνιοπαρακέντηση . Το άλλο σκέλος που αφορά στην αυξημένη πιθανότητα άλλων ανατομικών ανωμαλιών .. απλώς η υπερηχογραφίστρια έλεγξε πιο σχολαστικά τα νεφρά του εμβρύου και μετά επισκέφτηκα εμβρυοκαρδιολόγο . Η γυναικολόγος μου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα, μου είπε ότι απλώς ίσως να κάνουμε κανέναν υπέρηχο παραπάνω στο τρίτο τρίμηνο. Α, και ίσως ο παιδίατρος σου ζητήσει και αυτός έναν υπέρηχο νεφρών (όταν γεννηθεί το παιδί εννοώ!).
Η μικρή μου γεννήθηκε φυσιολογικά, είναι μια χαρά και το ίδιο σου εύχομαι και για το αγοράκι σου.
Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 417472 Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 417472

natassa

natassa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εδώ είμαστε και εμείς!
Πριν από 3 βδομάδες γέννησα το δεύτερο αγοράκι μου στο οποίο είχαμε βρει στον β επιπέδου ότι έχει μόνο μια αρτηρία στο λώρο του. Δεν σου κρύβω ότι στην αρχή πανικοβλήθηκα. Η συμβουλή των γιατρών ήταν να μη ψάξω το internet σχετικά με το θέμα γιατί θα σου στρίψει. Μια πολύ μικρή έρευνα που έκανα τελικά διάβασα ΤΕΡΑΤΑ!!!
Η αυχενική μας ήταν οκ και γενικά δεν υπήρχαν άλλα ευρύματα, οπότε αυτό από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα. Μου συνέστησαν έλεγχο κατα το 3 τρίμηνο γιατί πιθανόν να μη μεγαλώνει αρκετά.
Δεν έκανα παρακέντηση, καρδιά και νεφρά που επηρρεάζονται συνήθως φαινόντουσαν φυσιολογικότατα. Έτσι έκανα μόνο υπερήχους σχεδόν εβδομαδιαίως μετά τη 32η βδομάδα. Όλοι μου έλεγαν είναι μικρούλι και οι μετρήσεις το έβγαζαν 2 με 3 βδομάδες πιο μικρό. Το υπολόγιζαν γύρω στα 2500γρ. Αγχώθηκα μήπως χρειαστεί θερμοκοιτίδα και τέτοια.
Τελικά γέννησα 40εβδομάδων και 2 μέρες. Υγιέστατατο και 3560γρ!!!!Ο παιδίατρος απόρησε...
Κάναμε υπέρηχο μετά από μια βδομάδα για τα νεφρά αλλά ήταν εντελως τυπικός γιατί μου είπαν αν υπήρχε πρόβλημα θα είχε φανεί στον β επιπέδου.
Συμπέρασμα: όχι άγχος, δεν βοηθάει ποτέ!!Από μόνο του δεν λέει τίποτα, απλώς τυχαίνει. Πες μας αν έχεις νεότερα και τι θα σου πει ο γιατρός σου.
Με το καλό!!!

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
natassa έγραψε:. Η συμβουλή των γιατρών ήταν να μη ψάξω το internet σχετικά με το θέμα γιατί θα σου στρίψει. Μια πολύ μικρή έρευνα που έκανα τελικά διάβασα ΤΕΡΑΤΑ!!!

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!! Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 688264 Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 688264
...Μακαρι να το λέγαν και σε εμάς που γίναμε παιδίατροι μέχρι να ηρεμήσουμε...

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εμείς συνάδελφοι. Και παρά τη μονή αρτηρία ο νεαρός γεννήθηκε 3650. Φαντάσου να την είχε διπλή δηλαδή! Κι εμένα ο γιατρός μου ούτε που βλεφάριασε, αφού οι άλλες μετρήσεις ήταν καλές. Μην ανησυχείς, έχε πίστη ότι όλα θα πάνε καλά και θα πάνε!

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας..
Η αλήθεια είναι οτι σήμερα είμαι καλύτερα. Είμαι εκ φύσεως αισιόδοξο άτομο και εμπιστεύομαι απόλυτα το αρχικό μου ένστικτο για οτιδήποτε και αυτό μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά!
Έμεινα ξάγρυπνη όλη τη νύχτα και αποφάσισα ότι δεν θα επέμβω στην εγκυμοσύνη μου για οποιοδήποτε λόγο ό,τι και να δείξουν οι εξετάσεις. Ο κόσμος να χαλάσει, το σύμπαν να γυρίσει ανάποδα εγώ εγκυμοσύνη δεν διακόπτω....όλα γίνονται για κάποιο λόγο και είμαι πολύ "μικρή" εγώ για να κρίνω και να καταλάβω το γιατί...
Στο κάτω κάτω γιατί να κάτσω να σκάσω και να στενοχωρηθώ και να μεταφέρω αυτό το άγχος στον άντρα μου, στο γιο μου και στο μωρό μου από τη στιγμή που δεν περνάει από το χέρι μου να βοηθήσω την κατάσταση;
Το μόνο που εύχομαι είναι τα παιδάκια μου (υγιή ή όχι) να μπορούν να αυτο εξυπηρετούνται έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα μου να "φύγω" να είμαι ήσυχη οτι θα μπορούν να τα βγάλουν πέρα μόνα τους χωρίς να γίνουν φόρτωμα πουθενά!
Να είμαστε γεροί, να έχουμε πίστη (σε ότι θέλει ο καθένας) και όλα μα όλα θα πάνε καλά!

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
jojo_mama έγραψε:Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας..
Η αλήθεια είναι οτι σήμερα είμαι καλύτερα. Είμαι εκ φύσεως αισιόδοξο άτομο και εμπιστεύομαι απόλυτα το αρχικό μου ένστικτο για οτιδήποτε και αυτό μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά!
Έμεινα ξάγρυπνη όλη τη νύχτα και αποφάσισα ότι δεν θα επέμβω στην εγκυμοσύνη μου για οποιοδήποτε λόγο ό,τι και να δείξουν οι εξετάσεις. Ο κόσμος να χαλάσει, το σύμπαν να γυρίσει ανάποδα εγώ εγκυμοσύνη δεν διακόπτω....όλα γίνονται για κάποιο λόγο και είμαι πολύ "μικρή" εγώ για να κρίνω και να καταλάβω το γιατί...
Στο κάτω κάτω γιατί να κάτσω να σκάσω και να στενοχωρηθώ και να μεταφέρω αυτό το άγχος στον άντρα μου, στο γιο μου και στο μωρό μου από τη στιγμή που δεν περνάει από το χέρι μου να βοηθήσω την κατάσταση;
Το μόνο που εύχομαι είναι τα παιδάκια μου (υγιή ή όχι) να μπορούν να αυτο εξυπηρετούνται έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα μου να "φύγω" να είμαι ήσυχη οτι θα μπορούν να τα βγάλουν πέρα μόνα τους χωρίς να γίνουν φόρτωμα πουθενά!
Να είμαστε γεροί, να έχουμε πίστη (σε ότι θέλει ο καθένας) και όλα μα όλα θα πάνε καλά!

Πολύ με συγκίνησε αυτό που έγραψες. Κι αν για κάποιο λόγο έχεις "επιλεγεί" για να επιτελέσεις κάποιο έργο, δεν είσαι καθόλου "μικρή" ούτε για να το καταλάβεις, ούτε για να το φέρεις εις πέρας.
Κι αφού το ένστικτό σου λέει πως όλα οκ, τότε είναι!!!
Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 417472

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είναι καμία από τις κοπέλες που απάντησαν σε αυτό το ποστ ακόμα εδώ???

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:Είναι καμία από τις κοπέλες που απάντησαν σε αυτό το ποστ ακόμα εδώ???

Ειναι λιγο παλιο γμτ. διαβασες ομως τι γραφουν ε? Ολες οι περιπτωσεις ειχαν αισιο τελος!
Σε βρηκα και δω! χοχοχο! σε κυνηγαω! Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 215994

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markella_p έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:Είναι καμία από τις κοπέλες που απάντησαν σε αυτό το ποστ ακόμα εδώ???

Ειναι λιγο παλιο γμτ. διαβασες ομως τι γραφουν ε? Ολες οι περιπτωσεις ειχαν αισιο τελος!
Σε βρηκα και δω! χοχοχο! σε κυνηγαω! Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 215994

xi xi xi xi ναι με βρίσκεις παντου!!!!!!! θα σταματήσω να ψάχνω τώρα μου φαίνεται έχω κλείσει 3 ωρο!!!

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:
markella_p έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:Είναι καμία από τις κοπέλες που απάντησαν σε αυτό το ποστ ακόμα εδώ???

Ειναι λιγο παλιο γμτ. διαβασες ομως τι γραφουν ε? Ολες οι περιπτωσεις ειχαν αισιο τελος!
Σε βρηκα και δω! χοχοχο! σε κυνηγαω! Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 215994

xi xi xi xi ναι με βρίσκεις παντου!!!!!!! θα σταματήσω να ψάχνω τώρα μου φαίνεται έχω κλείσει 3 ωρο!!!

Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 377361 ολα θα πανε καλα, θα το δεις, μονο λιγη υπομονη κανε. Μονήρης ομφαλική αρτηρία... 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις