Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
88 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 88 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ax κορίτσια βοηθήστε με σας παρακαλώ...μπήκαμε στους 8 μήνες και μας είπε η γιατρός να ξεκινήσουμε δημητριακά, μπισκοτόκρεμα κλπ...
εγώ βέβαια προτιμώ να του δώσω κουάκερ με το οποίο συμφώνησε και η γιατρός..
η οποία μου είπε να το φτιάξω με γάλα..

εμείς θηλάζουμε ακόμα, κι έτσι οπως το είδα το κουάκερ μου έκανε εντύπωση...
πως να το φτιάξω αυτό το πράγμα να μοιάζει με κρέμα????? Shocked Shocked Shocked πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 587529 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 587529 flower flower

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σου εγω το κανω με φρεσκο γαλα.Βαζω το γαλα και μετα κουτακλιες κουακερ οσες θελω ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ και το ανακατευω συνεχεια μεχρι να πειξει αν θελεις πχ πολυ πιχτο βαζεις πιο πολλες κουταιες .Τωρα εσενα ειναι μικρο για φρεσκο να ρωτησεις με τι γαλα μπορεις να το κανεις

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω το κουάκερ το βάζω στις σούπες του από τότε που ξεκίνησε να τις τρώει...τις κάνει πηχτούλες και νοστιμούλες και του αρέσει πολύ...
Σε κρέμα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά μάλλον θα το κάνω σύντομα...
Ερώτηση: πότε ξεκινάμε να τους δίνουμε δικά μας φαγητά...εγώ του δίνω και δοκιμάζει καιρό τώρα και του αρέσει πολύ! με πολύ λιγότερο αλάτι εννοείται!

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
apo twra ksekina jojo

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΝΕΡΟ!ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛ ΤΟ ΚΟΥΚΕΡ,ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ(ΟΧΙ ΠΟΛΥ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΚΑΝΑ 10ΛΕΠΤΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΑΛΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΑΦΙΔΕΣ,ΒΕΡΙΚΟΚΟ ΞΕΡΟ,ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ ΞΕΡΟ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΜΟΥΛΙΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΣΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΝ ΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟ ΝΕΡΟ Η ΓΑΛΑ,ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΟΛΛΑ...

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπορεις να παρεις το βιολογικο κουακερ για μωρα της holle. Το φτιαχνεις με νερακι ζεστο και γινεται κρεμα. Εγω βραζω σε λιγο νερο αλλοτε αχλαδι και αλλοτε μηλο και το κανω πουρε, τα πολτοποιω και αραιωνω με αυτον τον πουρε τη σκονη κουακερ οποτε παιρνει γευση μηλου ή αχλαδιου.. βαζω και λιγη κανελιτσα και.. μιαμ μιαμ!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία. Συνήθως το βράζω με λίγο νερό ή γάλα για λίγα λεπτά για να γίνει χυλός.

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Maya έγραψε:Μπορεις να παρεις το βιολογικο κουακερ για μωρα της holle. Το φτιαχνεις με νερακι ζεστο και γινεται κρεμα. Εγω βραζω σε λιγο νερο αλλοτε αχλαδι και αλλοτε μηλο και το κανω πουρε, τα πολτοποιω και αραιωνω με αυτον τον πουρε τη σκονη κουακερ οποτε παιρνει γευση μηλου ή αχλαδιου.. βαζω και λιγη κανελιτσα και.. μιαμ μιαμ!!!

Maya κανει κανέλα από τόσο μικρά?? Rolling Eyes

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kalliopi έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΝΕΡΟ!ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛ ΤΟ ΚΟΥΚΕΡ,ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ(ΟΧΙ ΠΟΛΥ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΚΑΝΑ 10ΛΕΠΤΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΑΛΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΑΦΙΔΕΣ,ΒΕΡΙΚΟΚΟ ΞΕΡΟ,ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ ΞΕΡΟ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΜΟΥΛΙΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΣΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΝ ΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟ ΝΕΡΟ Η ΓΑΛΑ,ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΟΛΛΑ...

Σε ευχαριστώ Καλλιόπη, ποιό κουάκερ χρησιμοποιείς? εγώ πήρα αυτό που είναι στη μάυρη συσκευασία με τον παπά απ΄έξω που διαφημίζει η Ζυγούλη...αυτό φτιάχνεις έτσι?? γιατί αυτό είναι νιφάδες βρώμης... Rolling Eyes

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία. Συνήθως το βράζω με λίγο νερό ή γάλα για λίγα λεπτά για να γίνει χυλός.

Εσύ Μαρία ποια βρώμη χρησιμοποιείς? εγώ είδα τώρα στη συσκευασία και λέει ότι φτιαχνεται με ζεστό νερό ή γαλα ή να το βράσετε...
προσθέτεις τίποτα από φρέσκα ή ξηρά φρούτα???

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini1 έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία. Συνήθως το βράζω με λίγο νερό ή γάλα για λίγα λεπτά για να γίνει χυλός.

Εσύ Μαρία ποια βρώμη χρησιμοποιείς? εγώ είδα τώρα στη συσκευασία και λέει ότι φτιαχνεται με ζεστό νερό ή γαλα ή να το βράσετε...
προσθέτεις τίποτα από φρέσκα ή ξηρά φρούτα???

Αυτό που διαφημίζει η Ζυγούλη! Smile Smile Smile Ξερά φρούτα δεν έχω προσθέσει ακόμα αλλά καμιά φορά μπορεί να βάλω κάποιο φρέσκο λιωμένο αν δεν έχει φάει αρκετή φρουτόκρεμα στο δεκατιανό, αλλά εμένα του αρέσει πιο πολύ σκέτο. Θέλει πιο ελαφριές γεύσεις. Δηλαδή και με την φρουτόκρεμα δεν του αρέσουν τα πολύ γλυκά φρούτα. Εμένα βέβαια αυτό με βολεύει γιατί είναι πιο εύκολη η διαδικασία.

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
eirini1 έγραψε:
Kalliopi έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΝΕΡΟ!ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛ ΤΟ ΚΟΥΚΕΡ,ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ(ΟΧΙ ΠΟΛΥ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΚΑΝΑ 10ΛΕΠΤΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΑΛΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΑΦΙΔΕΣ,ΒΕΡΙΚΟΚΟ ΞΕΡΟ,ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ ΞΕΡΟ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΜΟΥΛΙΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΣΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΝ ΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟ ΝΕΡΟ Η ΓΑΛΑ,ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΟΛΛΑ...

Σε ευχαριστώ Καλλιόπη, ποιό κουάκερ χρησιμοποιείς? εγώ πήρα αυτό που είναι στη μάυρη συσκευασία με τον παπά απ΄έξω που διαφημίζει η Ζυγούλη...αυτό φτιάχνεις έτσι?? γιατί αυτό είναι νιφάδες βρώμης... Rolling Eyes

ΝΑΙ,ΝΑΙ,ΑΥΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ! Very Happy

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Maya έγραψε:Μπορεις να παρεις το βιολογικο κουακερ για μωρα της holle. Το φτιαχνεις με νερακι ζεστο και γινεται κρεμα. Εγω βραζω σε λιγο νερο αλλοτε αχλαδι και αλλοτε μηλο και το κανω πουρε, τα πολτοποιω και αραιωνω με αυτον τον πουρε τη σκονη κουακερ οποτε παιρνει γευση μηλου ή αχλαδιου.. βαζω και λιγη κανελιτσα και.. μιαμ μιαμ!!!

Ακριβώς!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν εχει προβλημα με την κανελλα, βαζω τοση λιγη που δεν την 'τρωει' απλα αρωμα δινει γιατι βαριεται συνεχεια τη φρουτοκρεμα το ιδιο.

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:
eirini1 έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία. Συνήθως το βράζω με λίγο νερό ή γάλα για λίγα λεπτά για να γίνει χυλός.

Εσύ Μαρία ποια βρώμη χρησιμοποιείς? εγώ είδα τώρα στη συσκευασία και λέει ότι φτιαχνεται με ζεστό νερό ή γαλα ή να το βράσετε...
προσθέτεις τίποτα από φρέσκα ή ξηρά φρούτα???

Αυτό που διαφημίζει η Ζυγούλη! Smile Smile Smile Ξερά φρούτα δεν έχω προσθέσει ακόμα αλλά καμιά φορά μπορεί να βάλω κάποιο φρέσκο λιωμένο αν δεν έχει φάει αρκετή φρουτόκρεμα στο δεκατιανό, αλλά εμένα του αρέσει πιο πολύ σκέτο. Θέλει πιο ελαφριές γεύσεις. Δηλαδή και με την φρουτόκρεμα δεν του αρέσουν τα πολύ γλυκά φρούτα. Εμένα βέβαια αυτό με βολεύει γιατί είναι πιο εύκολη η διαδικασία.

Αχ! κι εμενα το ίδιο...με έσωσες με την ιδέα με το αβοκάντο στη φρουτόκρεμα γιατί αλλιώς ακόμα θα 'παλευα'..μιλάμε ότι με το αβοκάντο που την κάνει άγλυκη την τρώμε όλη και με το παραπάνω....Σου χρωστάω πολλαααα πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 215994 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 215994 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 587529 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 587529

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini1 έγραψε:
MariaM έγραψε:
eirini1 έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία. Συνήθως το βράζω με λίγο νερό ή γάλα για λίγα λεπτά για να γίνει χυλός.

Εσύ Μαρία ποια βρώμη χρησιμοποιείς? εγώ είδα τώρα στη συσκευασία και λέει ότι φτιαχνεται με ζεστό νερό ή γαλα ή να το βράσετε...
προσθέτεις τίποτα από φρέσκα ή ξηρά φρούτα???

Αυτό που διαφημίζει η Ζυγούλη! Smile Smile Smile Ξερά φρούτα δεν έχω προσθέσει ακόμα αλλά καμιά φορά μπορεί να βάλω κάποιο φρέσκο λιωμένο αν δεν έχει φάει αρκετή φρουτόκρεμα στο δεκατιανό, αλλά εμένα του αρέσει πιο πολύ σκέτο. Θέλει πιο ελαφριές γεύσεις. Δηλαδή και με την φρουτόκρεμα δεν του αρέσουν τα πολύ γλυκά φρούτα. Εμένα βέβαια αυτό με βολεύει γιατί είναι πιο εύκολη η διαδικασία.

Αχ! κι εμενα το ίδιο...με έσωσες με την ιδέα με το αβοκάντο στη φρουτόκρεμα γιατί αλλιώς ακόμα θα 'παλευα'..μιλάμε ότι με το αβοκάντο που την κάνει άγλυκη την τρώμε όλη και με το παραπάνω....Σου χρωστάω πολλαααα πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 215994 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 215994 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 587529 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 587529

Άντε καλέ, τίποτα δεν μου χρωστάς. Laughing Και εγώ από άλλη μαμα το άκουσα και το δοκίμασα... Αρχικά ήμουν επιφυλακτική γιατί δεν ήξερα ούτε να το αγοράσω, μια και δεν το είχα αγοράσει ποτέ. Το είχα φάει μόνο σε κάτι σαλάτες και δεν είχα και την καλύτερη εντύπωση... Μου έβαλε όμως μια άλλη μαμά την ιδέα και όταν είδα αβοκάντο κρήτης στο σούπερ μάρκετ απλά το πήρα και το έβαλα στην φρουτόκρεμα και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό! Το μωρό μου έφαγε για πρώτη φορά όλη την φρουτόκρεμα. Και δεν του φαινόταν (του αβοκάντο) ότι είναι τόσο θαυματουργό! Laughing Laughing Laughing
Ξεφύγαμε από το θέμα αλλά βρήκα άλλη μια ευκαιρία να εκφράσω την λατρεία μου για το αβοκάντο! Laughing πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 215994 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 215994 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 215994 πως φτιάχνεται την κρέμα με κουάκερ 'quaker'? 215994

yianna76

yianna76
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maya έγραψε:Μπορεις να παρεις το βιολογικο κουακερ για μωρα της holle. Το φτιαχνεις με νερακι ζεστο και γινεται κρεμα. Εγω βραζω σε λιγο νερο αλλοτε αχλαδι και αλλοτε μηλο και το κανω πουρε, τα πολτοποιω και αραιωνω με αυτον τον πουρε τη σκονη κουακερ οποτε παιρνει γευση μηλου ή αχλαδιου.. βαζω και λιγη κανελιτσα και.. μιαμ μιαμ!!!

δλδ όταν το κανεις με φρουτο δεν βαζεις καθολου νερο;

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Με κουάκερ μεγαλώνει ο δικός μου από τον 7ο μήνα.

Το κουτί επάνω λέει 1 δόση κουάκερ (το απλό, σκέτη βρώμη) προς 1 & 1/3 δόση γάλα (απλό φρέσκο αγελαδινό). Έτσι βγαίνει μια πολύ πηχτή κρέμα όμως, για πιο "απαλή" υφή πρόσθεσε λίγο γάλα ακόμα ή νερό. Βάλτο σε μέτρια φωτιά μέχρι να πάρει βράση και μετά το χαμηλώνεις και ανακατεύεις συνέχεια για να μην κολλήσει. Αν θες να βάλεις φρούτα μέσα, τα προσθέτεις στο μπολ, σε ότι μορφή συνηθίζεις (πουρέ, κομματάκια κτλ).

Είναι απίστευτα υγιεινή τροφή για μικρούς και μεγάλους, εδώ είναι από τα στάνταρ τους.

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι επειδή είδα που σου είπαν ότι δεν κάνει να το φτιάξεις με φρέσκο γάλα...

Για μαγείρεμα μπορεις να χρησιμοποιήσεις το φρέσκο γάλα άνετα, εκτός φυσικά αν υπάρχουν θεματα αλλεργίας. Το θέμα είναι να μην αντικαθίσταται το γάλα που πίνουν τα παιδιά με αγελαδινό από τόσο νωρίς. Αλλά αν δε σ'αρέσει η ιδέα, μπορείς να αντικαταστήσεις το γάλα στη συνταγή με νερό.

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΟΤΑΝ ΒΡΑΖΕΙΣ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΟΥΑΚΕΡ ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΕΣΜΕΝΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΙΦΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΕΦΤΥΝΕ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΑ ΧΥΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΥΦΗ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΟΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΡΕΜΕΣ?

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vicky81 έγραψε:ΟΤΑΝ ΒΡΑΖΕΙΣ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΟΥΑΚΕΡ ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΕΣΜΕΝΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΙΦΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΕΦΤΥΝΕ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΑ ΧΥΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΥΦΗ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΟΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΡΕΜΕΣ?

Ναι γίνεται σαν χυλός, και αν το κάνεις σε σιγανή φωτιά ή βάλεις λίγο περισσότερο γάλα (μη το "πνίξεις" κιόλας) θα γίνει ακόμα πιο κρεμώδες. Απλά εννοείται ότι αν πάρεις αυτό που έχει μέσα φρούτα ή ξηρούς καρπούς, αυτά δε θα διαλυθούν. Οπότε για την περίπτωσή σου καλύτερα οι σκέτες νιφάδες βρώμης.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις