Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
112 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 112 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

jona

jona
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα κορίτσια!
Ανοιξα αυτό το θέμα γιατί θηλάζω τον μικρούλη μου και πάντα αναρωτιέμαι (..και πρήζω και την παιδίατρο μας..)για το τι μπορώ να φάω, ειδικά έξω(σε εστιατόρια, ταβέρνες κλπ).
Είναι πολλά τρόφιμα τα οποία έχω να γευτώ από την εγκυμοσύνη μου, από φόβο μήπως "κάτσουν βαριά" στο μωρό μου ή εμφανίσουν αλλεργία.
Οι πιο έμπειρες μανούλες τι αντιμετώπισαν και πως χειρίστηκαν το θέμα??
Ας πούμε, θαλασσινά κάνει να φάω??
(καλαμαράκια, χταπόδια, κλπ)
Για τσιπουράκι ξέεεεερω..!!Ούτε λόγος! Crying or Very sad tongue

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
jona έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια!
Ανοιξα αυτό το θέμα γιατί θηλάζω τον μικρούλη μου και πάντα αναρωτιέμαι (..και πρήζω και την παιδίατρο μας..)για το τι μπορώ να φάω, ειδικά έξω(σε εστιατόρια, ταβέρνες κλπ).
Είναι πολλά τρόφιμα τα οποία έχω να γευτώ από την εγκυμοσύνη μου, από φόβο μήπως "κάτσουν βαριά" στο μωρό μου ή εμφανίσουν αλλεργία.
Οι πιο έμπειρες μανούλες τι αντιμετώπισαν και πως χειρίστηκαν το θέμα??
Ας πούμε, θαλασσινά κάνει να φάω??
(καλαμαράκια, χταπόδια, κλπ)
Για τσιπουράκι ξέεεεερω..!!Ούτε λόγος! Crying or Very sad tongue
Στην εγκυμοσύνη και στον θηλασμό μου είπε ο γιατρός μου να προσέχω διάφορα. Εκτός από τα πολύ ανθυγιεινά θέλει προσοχή στις σαλάτες που χρειάζονται πολύ πλύσιμο. Δηλαδή το μαρούλι μπορεί αν δεν πλυθεί καλά να είναι επικίνδυνο οπότε καλύτερα να προτιμήσεις χωριάτικη. Όσο για τα θαλασσινά δεν μου τα απαγόρευσε αλλά απέφευγα τα τηγανιτά και λόγω του λαδιού που χιλιοτηγανίζεται. Ο γιατρός της κλινικής μας είπε ότι απαγορεύει μόνο τον καφέ και το τσιγάρο γιατί οι ουσίες τους περνάν άμεσα στο γάλα. Όσο για το αλκοόλ αν και στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται στον θηλασμό μία πολύ μικρή ποσότητα δεν βλάπτει! Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία σύμφωνα πάντα με αυτά που μου είπαν οι δικοί μου γιατροί

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να σας πω την μαύρη αλήθεια, έτρωγα τα πάντα και χορταρικά και τηγανιτά και μπαχαρικά και όλα, εκτός από γεύσεις και φαγητά που έτσι και αλλιώς δεν μου αρέσουν, μόνο αυτά δεν έτρωγα! και κόκα κόλα που μου αρέσει πολύ έπινα ελάχιστα,. όσο για το αλκοόλ, έτσι και αλλιώς δεν πίνω οπότε δεν είχα θέμα με αυτό!

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω θηλαζω το γιο μου 13 μηνες (αν κ πλεον θελω να σταματησω) κ μεχρι 6 μηνων θηλαζε αποκλειστικα (μετα τον 6ο αρχισε στερεες τροφες αλλα ποτε αλλο γαλα)..δεν εκανα ποτε καμια διαιτα η ειδικη διατροφη..ετρωγα τα παντα κ παντου..κ καφε πινω κ αλκοολ (μπυρα, κρασι τα αλλα δε μου αρεσουν)κ εξω τρωω..γενικα προσεχα τι τρωω γιατι ηθελα να χασω κιλα κ ετρωγα ισορροπημενα..Δεν στερηθηκα ποτε τιποτα κ ουτε μου περασε κ απο το μυαλο να κοψω κατι λογω θηλασμου τη στιγμη που ποτε ο μικρος δεν παρουσιασε προβλημα..κ η παιδιατρος ποτε δε μου εδωσε αναλογη συμβουλη..Γενικα ομως εγω δεν τρωω παχυντικα κ λιπαρα κ επεξεργασμενες τροφες αλλα οχι λογω θηλασμου..

jona

jona
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κοριτσια!Απ΄οτι βλέπω προσέχετε αυτά που θα προσέχατε και χωρίς να θηλάζετε, χωρίς πολλες υπερβολές.
Φοβόμουν μην είχα να αντιμετωπίσω καμιά τεράστια λίστα με "απαγορευτικά"!!!

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοιτα !στους πρωτους τρεις μηνες δεν πρεπει να τρως οσπρια και πρασινα λαχανικα γιατι υπερεαζουν το μωρακι!!μετα απο τους τρεις μηνες μπορεις να φας τα παντα!!να ξερεις οτι τα χορτα φερνουν και γαλα!!εγω το ειχα προσεξει!!και μπυριτσα μπορεις να πιεις!

jona

jona
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
naysika έγραψε:κοιτα !στους πρωτους τρεις μηνες δεν πρεπει να τρως οσπρια και πρασινα λαχανικα γιατι υπερεαζουν το μωρακι!!μετα απο τους τρεις μηνες μπορεις να φας τα παντα!!να ξερεις οτι τα χορτα φερνουν και γαλα!!εγω το ειχα προσεξει!!και μπυριτσα μπορεις να πιεις!

Embarassed Για τα πράσινα λαχανικά δεν το ήξερα..Τρώω και φασολάκια και πιπεριές και μπάμιες που και που.. scratch
Αρακά δεν έχω φάει καθόλου όπως και όσπρια(τα οποία μου λείπουν πάαααρα πολύ..)
Αλλά αφού μετά τον 3ο επιτρέπονται, μου μένουν άλλες δυο εβδομάδες!!!χιχι!Τέλειααα!!
Να φάω γίγαντες θελωωωω!!! Θηλασμός και τροφές..για την μαμά! 536304

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω παντως ετρωγα πολλα λαχανικα κ μπαμιες κ οσπρια απο τοτε που γεννηθηκε...δεν τον πειραξε τιποτα..ισως ειναι θεμα παιδιου κ προδιαθεσης..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και γω τα παντα τρωω,οτι προλαβω δλδ γιατι με 2 μικρα και το φαι στο ποδι γινεται.Δεν μου χε δωσει καποια συγκεκριμενη διατροφη η παιδιατρος μας,μονο τα οσπρια μου χε πει να τους αλλαζω 3 φορες το νερο στο βρασιμο.Κατα τα αλλα free,α και οχι αλκοολ εκτος απο λιγο κρασι ή μπυρα 2 ωρες πριν θηλασω. Καμια σχεση με την εγκυμοσυνη που ειχα απαγορευσεις.

Veroniki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τους πρωτους 3 μηνες και γω προσεχα(οχι καφε,πρασινα,οσπρια,αλκοολ,τσαι) αλλα μετα κανονικα,ισορροπημενα ομως παντα.Εγω εχω αλλο προβλημα οσο θηλαζω:απο το μεσιμερι μολις φαμε,λυσσαω για γλυκο ολη την ωρα!Και τρωω η γομαρα....Και μπυρα θελω να πινω απο λιγο,οχι καθε μερα βεβαια.Και πεθυμισα ρε κοριτσια λιγο τσιπουρακι να πιω,δε λεει το θαλλασινο σκετο Sad .Εσεις τι αποψη εχετε σ'αυτο?Δε νομιζω να πειραζει λιγο αραιωμενο,ε? Θηλασμός και τροφές..για την μαμά! 604962

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Veroniki έγραψε:Τους πρωτους 3 μηνες και γω προσεχα(οχι καφε,πρασινα,οσπρια,αλκοολ,τσαι) αλλα μετα κανονικα,ισορροπημενα ομως παντα.Εγω εχω αλλο προβλημα οσο θηλαζω:απο το μεσιμερι μολις φαμε,λυσσαω για γλυκο ολη την ωρα!Και τρωω η γομαρα....Και μπυρα θελω να πινω απο λιγο,οχι καθε μερα βεβαια.Και πεθυμισα ρε κοριτσια λιγο τσιπουρακι να πιω,δε λεει το θαλλασινο σκετο Sad .Εσεις τι αποψη εχετε σ'αυτο?Δε νομιζω να πειραζει λιγο αραιωμενο,ε? Θηλασμός και τροφές..για την μαμά! 604962

αν πιεις λιγο αρκετη ωρα πριν θηλασεις δεν νομιζω να βλαπτει.

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω τους τρεις πρωτους μηνες δεν ετρωγα οσπρια και πολλα λαχανικα για τους κολικους.Μετα μας βρηκε η αλλεργια βραστα!μετα το τριμηνο παντως και αφου δεν εχει καποια αλλεργια το μωρακι σου μπορεις να φας τα παντα!

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να αποφύγω την σοκολάτα, τις φράουλες , τα όσπρια ,και γενικότερα τροφές αλλεργιογόνες και τροφές που μπορεί να του προκαλέσουν κολικούς .

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα παντως δε μου απαγορευσαν τιποτα...

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
To αλκοόλ λένε μειώνει το γάλα της μαμάς.
από μπύρα αν θέλετε όμως πίνετε άφοβα αυτή που λέει αλκοόλ free!!!

http://lovinghorses.pblogs.gr/

jona

jona
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
fasolaki έγραψε:εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να αποφύγω την σοκολάτα, τις φράουλες , τα όσπρια ,και γενικότερα τροφές αλλεργιογόνες και τροφές που μπορεί να του προκαλέσουν κολικούς .

..μερικές από τις αγαπημένες μου τροφές!!
αχχ..!!!Υπομονή για το ζουζουνάκι μου!

17Θηλασμός και τροφές..για την μαμά! Empty Θηλασμός και διατροφή Τετ Ιουν 23, 2010 4:10 pm

mafalda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας μαμάδες,
σας γράφω από την εμπειρία και τη γνώση που πήρα από μια πολύ υποστηρικτική σύμβουλο θηλασμού (IBCLC) σχετικά με τις τροφές και το θηλασμό.
Κατ΄αρχήν όσο προχωρούν οι μήνες το βρέφος αποκτά μεγαλύτερη ανοχή στις τροφές (ειδικά σε ότι αφορά τις αλλεργίες αυτό).
Τις πρώτες 40-60 μέρες πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές σε αλλεργιογόνες τροφές, όπως οι φράουλες, τα εσπεριδοειδή και τα γαλακτοκομικά.
Επίσης τα όσπρια είναι μια τροφή που δημιουργεί (όπως και στους ενήλικες) ανάστάτωση στα έντερα.
Καλύτερα να αποφεύγεται η κατανάλωσή τους.
Αυτό δε σημαίνει πως δεν θα τα ξαναφάτε.
Με δοκιμές κατά περιόδους μπορείτε να τα καταναλώνετε, ειδικά μετά τον 3ο-4ο μήνα.
Τα γαλακτοκομικά, όμως είναι γεγονός πως μπορεί να πειράζουν το μωρό και αργότερα.
Γενικά είναι μεγάλος μύθος πως το γάλα φέρνει γάλα.
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.
Για πρόσληωη ασβεστίου να τρώτε κολοκυθόσπορους (τους βρίσκετε σε καταστήματα με βιολογικά τρόφιμα) και ταχίνι.
Για μεγαλύτερη παραγωγή γάλακτος ιδανικά είναι τα μαυρομάτικα (είπαμε λιγό αργότερα) η μαγιά που περιέχει η μπύρα (αν και τείνουν να μη τη προτείνουν τελευταία γιατί υπάρχει η άποψη πως αλλοιώνει τη γεύση του γάλακτος και έτσι το μωρό ίσως να μη θέλει το στήθος), ο μάραθος (και τα προϊόντα του - φινόκιο, γλυκάνισος), το φινόκιο παρεπιπτόντως καταπραϋνει το φούσκωμα που ενδεχομένως μπορεί να δημιουργήσουν τα φυλλώδη λαχανικά και τα όσπρια.

Καφέ μπορείτε να πίνετε με μέτρο και από τους 6 μήνες και μετά μέχρι και 4 τη μέρα.
Αλκοόλ ελάχιστο. Όντως ελλαώνει το γάλα και περνάει και η ουσία.

Γενικά να προσέχετε να τρέφεστε με ποιοτικές τροφές (αν είναι δυνατόν βιολογικής γεωργίας) και με ποικιλία, ώστε πιθανά το μωρό αργότερα να έχει ενδιαφέρον για πολλές γεύσεις (αν και η δική μου περίπτωση άλλα δείχνει)

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες...

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προσωπικά τρώω τα πάντα, εκτός από βλακείες..πχ γαριδάκια, αναψυκτικά κ.τ.λ. Όταν τρώω όσπρια, απλά αλλάζω 2-3 φορές το νερό. Το μόνο που δεν κάνω είναι να πίνω καφέ κ αλκοόλ (αλλά ξέρω ότι 1 ποτηράκι κρασί ή μπυρίτσα που κ που δεν πειράζει). Γενικά εφόσον στην αρχή δοκιμάζοντας τροφές δεν διαπιστώσεις ότι υπάρχει κάποια υπερευαισθησία στο παιδί, δεν προτείνεται πλέον να αποφεύγεις τροφές. Μοναδικός περιορισμός είναι τα κουκιά της πρώτες ημέρες, μέχρι να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει στο παιδί μας έλλειψη ενζύμου G6PD. Όσο για το γάλα (εφόσον δεν υπάρχει αλλεργία), φυσικά κ μπορούμε να καταναλώνουμε. Δεν ξέρω γιατί αλλά εγώ, ενώ έπινα 1 ποτήρι κ αν..θέλω οπωσδήποτε 2 ποτήρια γάλα την ημέρα γιατί πλέον τα ζητάω σαν τρελή. Καλό πάντως είναι όσο μπορούμε να επιλέγουμε βιολογικά προϊόντα την περίοδο του θηλασμού , για ευνόητους λόγους. Το Νεφελίνη μου, δεν είχε ούτε μια ημέρα κολικούς (κ ας τρώω όσπρια) κ πριν μια εβδομάδα που πήγαμε στην παιδίατρο ήταν 6.650 κ 65 πόντους παιδόπουλο, άρα μια χαρά το γαλατάκι!

tinker

tinker
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tros ta panta!!!!!
ektos apo koukia..kaifaskomilo pou kovei to gala...!
stin arxi kai go to epsaxna para polu...ti magia mpuras epina..ti votana..ti afepsimata pou einai galaktogona..ena soro!!!!
vlakeies...troge opos etroges kai ola teleia!!!!

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όταν θήλαζα παρατήρησα πως 2 φορές που είχαμε κολικούς όλο το Σαββατοκύριακο ήταν αφού είχα φάει φακές Πέμπτη και Παρασκευή οπότε δεν ξανάφαγα φακές και δεν είχαμε τέτοια έξαρση. Γενικά λένε να αποφεύγεις ότι προκαλεί αέρια και τα τηγανητά.

loukoymaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΙ εμένα ο γιατρός μου είπε όχι πράσινα λαχανικά, μπρόκολο κλπ, καφέ και αναψυκτικά..και μου αρέσουν

Μανούλα_Δήμητρα

Μανούλα_Δήμητρα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα!Εγω προσωπικά έτρωγα τα πάντα! Οταν έβλεπα οτι κάτι της φέρνει αέρια το δοκίμαζα καποια στιγμή για να σιγουρευτώ και μετα το έβγαζα απο το διαιτολογιό μου!Το λάχανο ας πούμε έφερνε τρομερα αερια στην μικρή και είχαμε κλάματα!εννοείται οτι δεν το ξανα ακούμπησα! Επισης οτιδήποτε έχει ανθρακικό μην τα πίνεις καλύτερα!
καφε η οτιδήποτε έχει καφείνη καλο είναι να τα τρως η να πινεις αφού εχεις θηλάσει το παιδί αμέσως μετα!
Εμένα η μικρή όποτε έπινα νεςκαφε της έφερνε τρομερή υπερένταση!Με τον γαλλικό και με τον ελληνικό όμως δεν είχα ποτέ πρόβλημα!
Θηλασμός και τροφές..για την μαμά! 438696

Μανούλα_Δήμητρα

Μανούλα_Δήμητρα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Α ξέχασα να σου πω!Να προσέξεις φασόλια και φακιές!Ηταν και αυτά στην απαγορευμένη δική μας κατηγορία!χαχαχα.... Razz

mamabasilikis

mamabasilikis
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
και εγω θήλασα μέχρι δέκα μηνών (σχεδόν) και έτρωγα απ ολα. Στην αρχή είχανε πέσει όλοι οι επιτήδειοι και ξερόλες, λέγοντας μου για το πορτοκάλι που δεν κάνει πχ γιατί είναι οξινο και δημιουργεί προβλήματα στο στομαχάκι του μωρού, για τα όσπρια οτι φέρνουν αέρια στην κοιλίτσα του, για οτι έχει σπόρους (βλ ντομάτα, αγγούρι, ακτινίδιο κτλ) οτι μπορεί να του κάνει αλλεργία και πάει λεγοντας. Αν τους άκουγα θα τρεφόμουν όλους αυτούς τους μήνες μονο με κρέας, πατάτες και ρύζι..Νομίζω οτι θα σε κατευθύνει το μωρό σου. Τρως απ όλα, ακουλουθεις μια ισορροπημένη καλή διατροφή χωρις πολλά λιπαρά και αναψυχτικα, οπως δηλαδη θα επρεπε να κάνεις έτσι κ αλλιως, χωρις αυτό να σημαινει οτι αν σου έρθει ας πούμε να φας ενα γλυκό ή να πιεις λιγο κρασάκι, θα το στερηθείς. Με μέτρο όλα επιτρέπονται. Μόνο αν δεις οτι κάτι πειράζει το μωρό το κόβεις.

Καλή συνέχεια και φιλιά !

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
θα σας μιλήσω τελείως προσωπικά, δεν ξέρω καμία άλλη μαμά που να θήλασε οπότε δεν έχω σύγκριση να δω τι παίζει.
εμένα η παιδίατρος μου είχε πει όχι σε σοκολάτα, ψάρια, ξηρούς καρπούς, οστρακοειδή γιατί μπορεί να προκαλέσουν αλλεργία, όχι σε όσπρια και σκόρδο γιατί μπορεί να πέσουν βαριά, μόνη μου είδα ότι το κουνουπίδι στο δικό μου μωρό προκάλεσε αέρια στην κοιλίτσα και επομένως κλάψα.
Το θέμα προέκυψε όταν εμφάνισε εξανθήματα κι επειδή δε θορυβηθήκαμε αφού η γιατρός το πήρε ελαφρά το θέμα, μετά από διάρροιες πήγαμε στο Παίδων 19 ημερών κι εκεί μου είπαν να κόψω κάθε τι γαλακτοκομικό γιατί μάλλον είναι αλλεργία στην πρωτείνη αγελάδος..(από συζητήσεις έμαθα ότι στην κατηγορία εντάσσεται και το μοσχαρίσιο κρέας και το έκοψα κι αυτο- η παιδίατρος αργότερα όταν το ανεφερα-αργά πλέον-είπε ότι έκανα βλακεία)
Τελικά 9 μηνών κάναμε τεστ αλλεργίας βγήκαμε νορμάλ σε αυτό το θέμα αλλά η αλλεργιολόγος είπε ότι καλώς τα έκοψα γιατί υπάρχουν δυο τύποι αλλεργιών και ο ένας δεν ανιχνεύεται..
υ.γ. α! παρ'όλη αυτή τη νηστεία θήλασα 6 μήνες αποκλειστικά

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις