Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
569 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 569 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1πόσα 'ΜΗ' του λέτε την ημέρα?? Empty πόσα 'ΜΗ' του λέτε την ημέρα?? Δευ Μάης 02, 2011 10:54 am

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσάκια καλησπέρα...
λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία..εμείς είμαστε τώρα 9 μηνών περίπου 'στη φάση της εξερεύνησης..' όλα τα πιάνουμε και τα βάζουμε στο στόμα..από φυτά, παπούτσια, τηλέφωνα κλπ...
φυσικά και παπούτσια δεν τον αφήνω αλλά γενικά είμαι πολύ άνετη και πολύ σπανια να πω στο παιδί ΜΗ..
η πεθερά μου βέβαια λέει ότι το παιδί πρέπει να μάθει ότι δεν έιναι όλα για χάλασμα..

νομίζω όμως ότι τα όρια μπαίνουν μετά τον 2ο χρόνο...σωστά?? εχετε διαβάσει κάτι πάνω σε αυτό?? πόσα 'ΜΗ' του λέτε την ημέρα?? 604962

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τα όρια μπαίνουν απο μηνών μέχρι την ηλικία του πρωτου χρόνου τα παιδιά έχουν διαμορφώσει χαρακτήρα άσχετο αν εμάς μας φάινονται μικρά και δεν το καταλαβαίνουμε όταν λοιπόν κάνει κάτι που δεν το εγκρίνεις θα λες με χαμηλή και ήρεμη φωνή :αυτό δεν το κάνουμε επειδή θα γίνει αυτό πάντα εξηγούμε στα παιδια το λόγο που απαγορεύουμε κάτι διαφορετικά δεν υπάρχει νόημα .Αν τωρα που είναι μικρούλη ρίχνει πράγματα απο το μπαλκόνι παιχνίδια θα λες :καρδούλα μου δεν πετάμε πράγματα αν πετάξεις τα παιχνίδια θα σπασουν η θα τα χάσεις και μετά δνε θα έχουμε ...βάζω όρια σε ένα παιδί δεν σημαίνει αρχίζω και φωνάζω και βάζω απαγορεύσεις αντίθετα μαθαίνω το παιδί μου να είναι συνεπής , Μεγαλώνοντας επειδή σίγουρα θα υπαρχουν αντιδράσεις βάζεις και τα λεγόμενα μέτρα αν δεν γίνετε αυτό που λες για παράδειγμα ένα παιδί ετών παίζει και δεν μαζέυει τα παιχνίδια του κάτι που ο Σταύρος μου το έκανε :του είπα σε παρακαλώ μάζεψε τα παιχνίδια σου εκείνος αδιάφορος το ξαναλέω και του είπα αν στο ξαναπώ η μπουλνόζα θα βγεί έξω τιμωρία και δεν θα παίξεις μετά εκείνος συνέχισε και εγω χωρίς να το ξαναπώ έβγαλα το συγκεκριμένο παιχνίδι έξω . Ναι ;έκλαψε παρακάλεσε αλλά εγω ήμουν αμετακίνητη την επόμενη φορά δνε άφησε κανένα παιχνίδι.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλό είναι να προσπαθείς να βάλεις όρια από τώρα αλλά χωρίς υπερβολές φυσικά και χωρίς να φωνάζεις αν δεν σε υπακούει. Τα μωράκια είναι αλήθεια ότι μετά τα 2 χρόνια -από όσα έχω διαβασει- μαθαίνουν να υπακούν. Όχι ότι δεν θέλουν να ακούσουν νωρίτερα αλλά το όχι και το μη δεν το θεωρούν σαν μια μόνιμη κατάσταση με αποτέλεσμα μετά από λίγο να επαναλαμβάνουν αυτό που τους έχεις απαγορεύσει. Εγώ προσπαθώ καθημερινά να ελαττώνω τα "μη" τα "κακό" και τα "όχι" που του λέω και να το αφήνω ελεύθερο, αλλά αρκεί να σου πω ότι μετά το μπαμπά η επόμενη λέξη που είπε ήταν κακό. Laughing Τυχαίο;... Πάντως το παλεύω. Το κακό σε αυτήν την ηλικία είναι ότι δεν μπορείς να τους εξηγήσεις γιατί είναι κάτι κακό.

konstantina

konstantina
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΛΟ ΜΗ.ΣΚΕΨΟΥ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ ΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΟ ΜΗ.ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩ ΟΛΟ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΚΙ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ακριβώς μπορούμε να περάσουμε στα μωρακια μας μια σειρά απο πράγματα που να μην έχουμε το ΜΗ στο προνήπιο ο Σταυρος είχαν το τη κάνουμε μέσα στη τάξη καιόχι το τη δνε κάνουμε εν ολιγις δνε δίονουμε έμφαση στο αρνητικό αλλά επικροτούμε το θετικό

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
konstantina έγραψε:ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΛΟ ΜΗ...

Και εμένα έτσι είναι το σπίτι, όλο "δικό του" αλλά πάλι βρίσκει και κάνει τις μαμουνιές του, χαχαχα! Θα μας τρελάνουν...


Πάντως λένε πως για τα μωρά, το "όχι" είναι λέξη που την καταλαβαίνουν περισσότερο από το "μη".

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχχ.. αρχισατε τα δυσκολα καποιες ε? η φαση της εξερευνησης οση πλακα εχει αλλο τοσο ειναι και κουραστικη γιατι πρεπει νασαι απο πισω απτο μωρο συνεχεια. Laughing λοιπον οταν ηταν μικρα εγω ελεγα οχι συνηθως και προσπαθουσα να μη λεω ''μη'' το οχι οπως λεει και μια αλλη κοπελα ειναι πιο καλο και πιο ευκολα κατανοητο απτο μωρακι. επισης το ακομα καλητερο ειναι να μη μενετε στο οχι, αλλα να εξηγητε και ''γιατι εκει οχι...'' δε χρειαζετε πολλα λογια και περιπλοκα. απλα ''οχι εκει θα καψεις το χερακι σου'' -''οχι εκει θα σπασεις το τζαμι'' κοκ. οσο πιο μικρο ειναι φυσικα τοσο πιο απλα εξηγουμε. και προς θεου δε θα λετε βρεφικες λεξεις.. δηλ να πειτε ''καιει θα καεις'' οχι ''τζιζ''! ειναι θεωριες αυτες που καιγω εμαθα αλλα αποδειχτηκε οτι εχουν βαση και κανουν φοβερη δουλεια αν ειμαστε σταθερες και την ακολουθουμε.
τωρα τα δικα μου ειναι 6 και 4 χρονων οποτε οπως κατλαβαινετε το εχουμε εξαντλησει το σταδιο του μη και οχι. τωρα απλα γινετε χαμος αν κανουν κατι. Laughing οχι τιποτα αλλα ειναι ξεκαθαρο οτι καταλαβαινουν απλα καμι φορα με γραφουν!
αυτα απο μενα! καλη επιτυχια!!

8πόσα 'ΜΗ' του λέτε την ημέρα?? Empty http://forum.eimaimama.gr/t5678-topic Δευ Μάης 02, 2011 11:38 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!
ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΑΝΟΙΞΕΣ!!!
ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΠΑΙΝΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥΣ.ΩΣ ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΓΑΠΗ,ΑΓΚΑΛΙΕΣ Κ ΧΑΔΙΑ.ΟΣΑ <ΜΗ> Κ ΝΑ ΠΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΕΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ <ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ>,<ΜΗ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΟΥ>,<ΜΗ ΑΡΓΕΙΣ>,<ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΘΟΡΥΒΟ>.ΑΝ ΜΕΤΡΟΥΣΑΜΕ ΠΟΣΑ <ΜΗ>ΛΕΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΘΑ ΜΕΝΑΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΟΙ.ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΤΗΣ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΜΑΣ.
(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ)

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το μη και το δεν ειναι εννοιες που δεν τις καταλαβαινουν ακριβως μεχρι τα 5 τους. Τωρα ενα μωρο 9 μηνων απλως κανεις ασφαλες το σπιτι και οσο μπορεις οταν παει να κανει ζημια του αποσπας την πορσοχη για να ξεχαστει. Εγω ειχα θεμα με τις πριζες που αν και καλυμενες δεν θελω να πηγαινει γιατι μπορει να παμε καπου και να μην εχουν προστασια. Ο δικος μου παντα πηγαινε σε μια συγκεκριμενη. Εγω ηρεμα του ελεγα "αγαπη μου οχι το χερακι εκει" αλλα δεν επιασε. χαχαχαχαχ γελουσε γιατι το ειδε παιχνιδι. Οσπου μια μερα αφησα τις γλυκες και πολυ σοβαρα του ειπα "οχι το χερακι σου εκει" δεν του φωναξα σαν ηστερικη απλως δεν ειχα γλυκια φωνη αλλα πολυ σοβαρη και μαλιστα δεν γελουσα. Λοιπον αυτο επιασε και δεν ξανα ασχοληθηκε με την πριζα ποτε. Τωρα παιζει διπλα της αλλα δεν νοιαζεται.
Ενας αλλος τροπος ειναι η αδιαφορια γιατι σε πολλα τα μωρα δοκιμαζουν τις αντοχες μας. Πχ πινει νερο και το αφηνει να τρεχει πανω του γιατι του φαινεται αστειο. οκ το αφηνεις να κανει οτι θελει οπσου να βαρεθει. το αλλαζεις, του παιρνεις το νερο απο τα χερια και το βαζεις να παιζει με κατι αλλο. Αν δει οτι δεν τσιμπας βαριεται, χανει το ενδιαφερον του. Very Happy
βρε οσο ειναι μικρο κατι κανεις...αμα αρχισει να μιλαει..εκει ειναι το ζορι.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:... Εγω ειχα θεμα με τις πριζες που αν και καλυμενες δεν θελω να πηγαινει γιατι μπορει να παμε καπου και να μην εχουν προστασια. Ο δικος μου παντα πηγαινε σε μια συγκεκριμενη. Εγω ηρεμα του ελεγα "αγαπη μου οχι το χερακι εκει" αλλα δεν επιασε. χαχαχαχαχ γελουσε γιατι το ειδε παιχνιδι. Οσπου μια μερα αφησα τις γλυκες και πολυ σοβαρα του ειπα "οχι το χερακι σου εκει" δεν του φωναξα σαν ηστερικη απλως δεν ειχα γλυκια φωνη αλλα πολυ σοβαρη και μαλιστα δεν γελουσα. Λοιπον αυτο επιασε και δεν ξανα ασχοληθηκε με την πριζα ποτε. Τωρα παιζει διπλα της αλλα δεν νοιαζεται.
...

Εμένα είναι ύπουλος! Laughing Laughing Laughing Όταν του λέω "κακό" φεύγει αλλά δεν το ξεχνάει. Αν δεν κοιτάω, με την πρώτη ευκαιρία πηγαίνει πάλι εκεί... Φαινομενικά υπακούει αλλά αν βρει ευκαιρία κάνει "τη δουλίτσα του".

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταρχάς και εγώ "όχι" του λέω και όχι "μη"
Και του το εξηγώ γιοατί είναι κακό πράγμα να το κάνει...
Προχθές έβγαλε το παπουτσάκι του στον δρόμο, ήμασταν με το καρότσι...Πατάω και εγώ με τις ρόδες κάτι...λέω ας κοιτάξω τι είναι αυτό που πάτησα...και τι βλέπω???Το παπούτσι του!!!!Του εξήγησα στο σπίτι και του είπα "όχι ,αγάπη μου το παπούτσι μπουμ κάτω..όχι κάτω γιατί θα μας το πάρει άλλο παιδάκι και μετά δεν θα έχεις παπούτσι.."
Χτες λοιπόν πήγε να το ξανακάνει,όσο περιμέναμε στο τραμ..τον κοίταξα του είπα χαμηλόφωνα "τι είπαμε???θα μας το πάρουν το παπούτσι μας"
Και τις δυο φορές με κοίταζε με γουρλωμένα μάτια...
Το θέμα για μένα είναι να λέμε "όχι" στα παιδιά μας αλλά ο τρόπος έχει σημασία.Και κάτι άλλο που ειπε μια μανούλα..αν πάει να πιάσει κάτι που δεν πρέπει του εξηγείς και μετά του το παίρνεις και του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο.
Ο γιος μου σε λίγες μέρες θα γίνει 11 μηνών,και πιστεύω όλα τα καταλαβαίνει.

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οσα μη κι αν του λες σκέψου πόσα "μη" θα σου λεγε το παιδί αν μπορούσε! Δες εδώ τι εννοώ

http://newagemama.com/2010/09/20/%CE%BF-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82/

http://newagemama.wordpress.com

pokopikos

pokopikos
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
newagemama έγραψε:Οσα μη κι αν του λες σκέψου πόσα "μη" θα σου λεγε το παιδί αν μπορούσε! Δες εδώ τι εννοώ

http://newagemama.com/2010/09/20/%CE%BF-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82/


Δεν έχω λόγια.Ετσι είναι τελικά και το χειρότερο είναι ότι αυτό που δεν μας άρεσε να μας κάνουν όταν είμασταν παιδιά τώρα το κάνουμε σαν γονείς στα δικά μας παιδιά.Ολα πρέπει να υπάρχουν αν είμαστε εμείς συνεπείς στον τρόπο που τα μεγαλώνουμε, που τα επικροτούμε και που τα μαλώνουμε θα είναι και αυτά.Ενα παιδί ότι μάθει να παίρνει αυτό δίνει άλλωστε τί είναι το παιδί ένας μικρός καθρέφτης,και αυτό που εσύ βλέπεις μέσα είναι η αντανακλασή σου.

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλο ειναι να τους λεμε πως να κανουν το σωστο πχ οταν πανε αντι να χαιδεψουν μια γατα να την τραβηξουν απο τα αυτια του δειχνουμε οτι χαιδευουμε την γατα.Εγω αυτο προσπαθω να κανω χωρις να αποκλειω και το οχι οταν κινδυνευει η ζωη του δυσκολα σταδια αναπτυξης και χρειαζεται πολυ υπομονη

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ο δικός μου είναι 8μηνών,τον βάζω στην περπατούρα και πάει στην κουρτίνα,την πιάνει την τραβάει με μανία και την βάζει στο στόμα του..
του λέω όχι τον τραβάω από εκεί για να ξεχαστεί αλλά μετά από λιγάκι πάει κούτσα κούτσα πάλι..
τι να κάνω να βγάλω την κουρτίνα?
και στην άκρη που την τραβάω αυτός πάλι την πιάνει..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σούλα έγραψε:ο δικός μου είναι 8μηνών,τον βάζω στην περπατούρα και πάει στην κουρτίνα,την πιάνει την τραβάει με μανία και την βάζει στο στόμα του..
του λέω όχι τον τραβάω από εκεί για να ξεχαστεί αλλά μετά από λιγάκι πάει κούτσα κούτσα πάλι..
τι να κάνω να βγάλω την κουρτίνα?
και στην άκρη που την τραβάω αυτός πάλι την πιάνει..

Υπομονή. Σε αυτή την ηλικία καμία πληροφορία που του δίνεις δεν τη θεωρεί μόνιμη. Δεν το κάνει από πείσμα. Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις