Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
10 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 10 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Σαβ Μάης 14, 2011 2:50 am

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα μανούλες,
χθες είχαμε την πρώτη μας επαφή με το κρέας...οι εντυπώσεις...ΤΡΑΓΙΚΕΣ!!

Για την ακρίβεια ο μπομπιράκος μου αναγούλιαζε!!! Πρώτη φορά μου το έκανε αυτό σε ότι τροφή κ να δοκιμάσαμε μέχρι τώρα!

Να σημειώσω πως μόλις κλείσαμε τον 5ο αρχίσαμε φρουτόκρεμα, λίγο πριν κλείσουμε τον 6 αρχίσαμε ρυζάλευρο, πριν 10 μέρες χορτόσουπα κ χθες πρόσθεσα στη χορτόσουπα το κρεατάκι.

Τη χορτόσουπα την κάνω στον ατμό, βάζω κολοκύθι, καρότο, πατάτα, φασολάκια κ ρυζάκι (κ 3-4 αμύγδαλα αν δε βάζω κρέας), 1 κ.σ. λάδι ωμό, κ λίγο λεμονάκι, κ φυσικά ζουμάκι που μαζεύεται στο σκαφάκι του ατμομάγειρα. Αυτό λοιπόν το λατρεύει! Πιο πολύ κ από τη φρουτόκρεμα!

Χθες όμως που έβαλα το κρέας (55γρ) είχαμε τις αντιδράσεις που σας είπα. Sad Τελικά του ξαναέκανα άλλη κρέμα με σκέτα τα λαχανικά, όπως περιέγραψα πιο πάνω κι έφαγε αυτό.
Το κρέας το είχα βράσει 20λεπτά στη χύτρα κ μετά το έβαλα κι αυτό στον ατμό μαζί με τα λαχανικά.

Τα λαχανικά κ τα φρούτα τα αλέθω στο Multi. Το ίδιο έκανα κ με το κρέας, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν αλέστηκε τόσο καλά-δεν έγινε η βελουτέ κρέμα που γίνεται με τα άλλα...έτσι γίνεται πάντα ή έκανα κάτι λάθος?? ίσως να έφταιγε αυτό...who knows???

Καμιά συμβουλή έχετε να μου δώσετε τώρα που ξέρετε όοοοολη την ιστορία μας???

http://www.alter-eco.gr

2ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Σαβ Μάης 14, 2011 4:23 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι... Κάνε υπομονή και θα το φάει!

3ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Σαβ Μάης 14, 2011 8:05 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!
Εμένα το καμάρι μου, ενώ δεν με είχε δυσκολέψει ποτέ μέχρι εκείνη τη στιγμή, στην κρεατοχορτόσουπα τα είδαμε όλα! Μια κουταλιά και μετά ήθελε να κάνει εμετό...
Εγώ βέβαια δεν τα έβαζα στον ατμομάγειρα, τα μαγείρευα στην κατσαρόλα όλα μαζί.
Έβαζα πρώτα το κρέας σε μικρά κομματάκια, το ξάφριζα και στη συνέχεια πρόσθετα τα λαχανικά που ήθελα. Έτσι κατάφερα να το βράζω αρκετά το κρέας και γινόταν αρκετά μαλακό ώστε να λιώνει στο multi.
Αυτό που μας έσωσε κυριολεκτικά ήταν αυτό που είχε προτείνει η Ολίβια σε ένα post της: http://blog.eimaimama.gr/2010/10/blog-post_3877.html
ρώτησα την παιδίατρο, μου είπε όλα ok και οτι η γλυκοπατάτα είναι πολύ θρεπτική και έτσι συνηθίσαμε σιγά σιγά το μοσχαράκι Very Happy Very Happy

4ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Δευ Μάης 16, 2011 3:38 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τι κρεας εβαλες?
Εγω αρχισα την χορτοσουπα με κοτοπουλο. Το λατρευει.
Οταν προσθεσα βοδινο επειδη η μυρωδια ειναι πιο εντονη δεν ηθελε να το δει ουτε ζωγραφιστο. Ετσι συνεχισα μονο με κοτοπουλο. Κατα διαστηματα τον δοκιμαζα και αλλα κρεατα και δεν τα ηθελε με τιποτα. Τωρα ειναι 20 μηνων και τωρα αρχισε σιγα σιγα να τρωει και αλλα κρεατα.
Κανε υπομονη και θα φαει.

5ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Δευ Μάης 16, 2011 4:04 am

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λες να δοκιμάσω το κοτόπουλο? Ο γιατρός μου είπε κ καλά να του το δώσω 15 μέρες μετά το μοσχάρι αλλά δεν το βλέπω να πηγαίνει καλά το μοσχαράκι. Η αλήθεια είναι πως από την πρώτη φορά που το δοκίμασα δεν το έχω ξανατολμήσει.
Τη χορτόσουπα (στον ατμό) πάντως εξακολουθούμε κ την τρώμε με μεγάααααλη όρεξη!
Δεν πειράζει δλδ αν δε φάει στην αρχή το μοσχάρι κ πάμε κατευθείαν στο κοτόπουλο...?
Θα δοκιμάσω λοιπόν μήπως το κοτοπουλάκι του αρέσει καλύτερα (που γίνεται και μια χαρά στον ατμό, αφού συχνά έτσι το τρώμε κι εμείς).
Thank you για το tip. Very Happy

http://www.alter-eco.gr

6ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Δευ Μάης 16, 2011 4:12 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πρέπει να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου. Η δική μου μου είπε πως το κόκκινο κρέας είναι πολυ σημαντικό για τα μωράκια τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής τους. Εμάς μας έβαλε κοτόπουλο σχεδόν ένα μήνα μετά απο το μοσχάρι. φαντάσου η αναλογία που μου έχει πει είναι 3 φορές να μαγειρεύω μοσχάρι και μια κοτοπουλο. & πάλι όμως νομίζω πως πρέπει να ρωτήσεις
φιλιά
Very Happy

7ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Δευ Μάης 16, 2011 4:21 am

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το κρέας δεν λιώνει καλά στο multi.Όση ώρα και να το άλεθα βελουτέ δεν γινόταν ούτε με σφαίρες.Όταν όμως δοκίμασα να το αλέσω στο μπλέντερ το φαί έγινε μούρλια!!!Να προσθέσω πως όσες φορές το άλεθα στο multi ούτε την πρώτη κουταλιά δεν έτρωγε ο μπέμπης μου!!!!Οπότε,κατά την γνώμη μου,δεν είναι ότι δεν τους αρέσει το κρέας απλά η υφή του φαγητού.
Για δοκίμασε στο μπλέντερ και πες μας!!!Ελπίζω να έχεις!!!!!

8ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Δευ Μάης 16, 2011 6:03 am

anastasia78

anastasia78
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αλικακι έγραψε:Οπότε,κατά την γνώμη μου,δεν είναι ότι δεν τους αρέσει το κρέας απλά η υφή του φαγητού.
συμφωνώ.
εγώ χρησιμοποιώ κιμα για τα φαγητά του.

9ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Δευ Μάης 16, 2011 12:53 pm

Stacy

Stacy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και η δική μου ακριβώς έτσι αναγούλιαζε με το μοσχάρι, μας πήρε τουλάχιστον 1 μήνα να το συνηθήσουμε. Δοκίμασε να το βράσεις με ντομάτα (τύπου πουμαρό) επίσης με λίγο κρεμμύδι, πράσινη πιπεριά ή πράσσο. Έτσι άλλαξε γνώμη για το μοσχάρι η κόρη μου. Laughing

10ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Δευ Μάης 16, 2011 9:57 pm

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο κάθε παιδίατρος έχει το δικό του σύστημα και το κάθε παιδί τις δικές του ιδιαιτερότητες στο θέμα φαγητό. Εμένα η παιδίατρος πρώτα μας έδωσε χορτόσουπες και μετά κοτόπουλο και μετά μοσχάρι επειδή ακριβώς το μοσχάρι είναι πιο δύσκολο στο βρασμό και έχει πιο πολλές ίνες και είναι πιο άγευστο. Εμείς τ΄ρωγαμε 2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο μία χορτόσουπα και 3 μοσχάρι το κοτόπουλο το έκανα η με λαχανικά η με πατατούλα και λεμονάκι όπως και το μοσχάρι το έβραζα μόνο του και το ψάφριζα (πάντα μικρά κομματάκια ) και έβαζα και κρεμυδάκι λίγο και καροτάκι πότε το έκανα σαν σούπα πότε κοκκινιστό μάλιστα έβαζα κατά το βρασμό ελάχιστο αλάτι μια σταλιά γιατί κακά τα ψέματα όταν έτρωε απο τα δικά μας φαγητά τα τρέλαινε έτσι σύντομα έτρωγε ότι και εμείς. όταν το αλέθεις να βάζεις και λίγο ζουμάκι απο το βρασμό .

11ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Τετ Μάης 18, 2011 6:33 am

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σήμερα δοκιμάσαμε κοτοπουλάκι με λαχανικά στον ατμό! Το φάγαμε σχεδόν όλο!!!! Δεν μπορώ να πω ότι του φάνηκε Η λιχουδιά αλλά...σε σχέση με το μοσχάρι πήγε πολύ πολύ καλύτερα!!! Πάλι καλά! (ουφ! μου έφυγε ένα βάρος)
Θα φάμε κ αύριο κοτοπουλάκι και μια από τις επόμενες μέρες θα το ξαναδοκιμάσω το μοσχάρι...για να δούμε...
Επίσης (άσχετο αλλά...) δεν έχει πολύ μεγάλη όρεξη για γάλα πλέον...πίνει 150+150 περίπου 2 φορές τη μέρα...λίγο μου φαίνεται...λέτε να το βαρέθηκε? του δίνω almiron 2 και μια που τελειώνει το κουτί του πήρα frisomel της NOYNOY για να δω εντυπώσεις... - έτσι στην τύχη το πήρα γιατί ήταν το μόνο σε μικρή συσκευασία - για δοκιμή δε λέει να πάρεις τη μεγάλη...

http://www.alter-eco.gr

12ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Παρ Μάης 20, 2011 1:44 am

Ηλιαχτίδα

Ηλιαχτίδα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εμενα στην αρχη εκοψε τη ποσοτητα του γαλακτος. Σιγα σιγα θα επανελθει, της ειχα παρει το aptamil plus 2 που λεει για χορτατα μωρα και επινε ελαχιστο... μετα πηρα το κανονικο aptamil και μια χαρα το κατεβαζει παλι, ειναι η φαση των μεγαλων αλλαγων, νεο γαλα, νεες τροφες καθημερινα. Θα μαθει. Εχω και εγω θεμα με το μοσχαρι, αυτο με τον κιμα ειναι καλη ιδεα. Τι συνταγες σας ειπε ο γιατρος για το μοσχαρι? Εγω της το εκανα με αρακα και καροτο και μολις τελειωσε .... μου ξαναγεμισε το πιατο.... και την επομενη παλι το ιδιο με το μοσχαρι. Για να κανω 150 γρ που λεει ο γιατρος δεν μπορω να βαλω μεσα πολλα λαχανικα να βαλω και ζωμο, τι κανετε εσεις?

13ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Παρ Μάης 20, 2011 2:36 am

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ηλιαχτίδα έγραψε:Και εμενα στην αρχη εκοψε τη ποσοτητα του γαλακτος. Σιγα σιγα θα επανελθει, της ειχα παρει το aptamil plus 2 που λεει για χορτατα μωρα και επινε ελαχιστο... μετα πηρα το κανονικο aptamil και μια χαρα το κατεβαζει παλι, ειναι η φαση των μεγαλων αλλαγων, νεο γαλα, νεες τροφες καθημερινα. Θα μαθει. Εχω και εγω θεμα με το μοσχαρι, αυτο με τον κιμα ειναι καλη ιδεα. Τι συνταγες σας ειπε ο γιατρος για το μοσχαρι? Εγω της το εκανα με αρακα και καροτο και μολις τελειωσε .... μου ξαναγεμισε το πιατο.... και την επομενη παλι το ιδιο με το μοσχαρι. Για να κανω 150 γρ που λεει ο γιατρος δεν μπορω να βαλω μεσα πολλα λαχανικα να βαλω και ζωμο, τι κανετε εσεις?

κ μενα ετσι μου ειπε 150 γραμμαρια μοσχαρι για 2 μερες κοπελια...
στις 25 του μηνος το αρχιζουμε.. Rolling Eyes
κ θελω να ρωτησω εχεις παρει ζυγαρια για να ζυγιζεις το κρεατακι ή το ζητας να στο ζυγισουν στο κρεοπωλειο; scratch
οσο για αυτο που ρωτας μαλλον εννοει 150 γρ μονο το κρεας...εμενα η δικια μου αυτο μου εδωσε κ καταλαβα αλλα θα την ξαναρωτηξω για σιγουρια...

https://www.youtube.com/cretanvenus

14ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Παρ Μάης 20, 2011 2:42 am

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αλικακι έγραψε:Το κρέας δεν λιώνει καλά στο multi.Όση ώρα και να το άλεθα βελουτέ δεν γινόταν ούτε με σφαίρες.Όταν όμως δοκίμασα να το αλέσω στο μπλέντερ το φαί έγινε μούρλια!!!Να προσθέσω πως όσες φορές το άλεθα στο multi ούτε την πρώτη κουταλιά δεν έτρωγε ο μπέμπης μου!!!!Οπότε,κατά την γνώμη μου,δεν είναι ότι δεν τους αρέσει το κρέας απλά η υφή του φαγητού.
Για δοκίμασε στο μπλέντερ και πες μας!!!Ελπίζω να έχεις!!!!!

μαλλον θα πρεπει να χρησιμοποιησω κ γω το μπλεντερ(που δεν εχω κ θα πρεπει να παρω) γιατι το μουλτι σιγουρα δεν θα το λιωσει,εδω μερικες φορες δε λιωνει ουτε το μηλο για την φρουτοκρεμα οσο κ να το χτυπω παλι μενουν μικρα κομματακια θα λιωσει το μοσχαρι που ειναι το πιο σκληρο κρεας....
τελικα το μουλτι ειναι αχρηστο οχι μονο για το φαγητο των παιδιων αλλα γενικοτερα! No

https://www.youtube.com/cretanvenus

15ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Παρ Μάης 20, 2011 3:51 am

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ρε κορίτσια, 150 gr κρέας σε μια μερίδα είναι πάρα πολύ για ένα μωρό!!! Τόσο περίπου τρώει ένας ενήλικας!!!
Εμένα μου είπε 50-60gr κρέας μέσα στην χορτόσουπα που ήδη είχα ξεκινήσει να του δίνω (κ που την λατρεύει!!!). Κι έτσι κ έκανα κ παρ'όλα αυτά πάλι του έκανε πολύ έντονη η γεύση του κρέατος κ φυσικά δεν το έφαγε.
Έκανα το ίδιο με το κοτόπουλο (έβαλα 60gr κοτόπουλο κ το υπόλοιπο λαχανικά, ρύζι,ζωμό κ λάδι) κ την πρώτη μέρα έφαγε 140gr (συνολικά κρέμα) και τη 2η 210!!! Μάλιστα τη 2η φορά έβαλα αρκετό ζωμό μέσα στο multi κ πραγματικά η υφή της κρέμας ήταν πολύ πολύ καλή!
Αύριο θα δοκιμάσω το ίδιο με το μοσχάρι (θα βάλω πολύ ζωμό στο multi να το βοηθήσω).
Όσο για τη ζυγαριά...είχα πάρει παλιότερα μία ψηφιακή κουζίνας για...δίαιτα αλλά η δίαιτα πήγε στο βρόντο (ω!τι περίεργο!) οπότε τώρα τη χρησιμοποιώ για ζαχαροπλαστική (δίαιτα είπαμε????χαχαχα) κ για τα φαγητά του μπομπιράκου μου. Κοστίζουν 15-25€ κ την είχα πάρει από τον Κοτσόβωλο. Έτσι πάντα ξέρω πόση κρέμα κάνω κ πόσο τρώει ο μικρούλης μου.

http://www.alter-eco.gr

16ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Empty Απ: ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? Σαβ Μάης 21, 2011 5:24 am

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Για να σας κρατήσω ενήμερες, να σας πω πως σήμερα τελικά ΦΑΓΑΜΕ ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ!!!! ναιιιιιιιιι!!!!!!
χαχαχαχαχα

Τελικά, το έβρασα πολύ καλά μόνο του, σε ψιλά-ψιλά κομματάκια, με λίγο λαδάκι, λεμονάκι και μαϊντανό. Τα λαχανικά τα είχα έτοιμα στον ατμό και τα άλεσα όλα μαζί (50-60 gr κρέας, με 150gr λαχανικά) κ ΑΡΚΕΤΟ ζωμό από το κρέας. Στο multi έγινε μια πολύ πολύ καλή κρεμούλα κ ο τσιπιρίκος μου το έφαγε!!!! Very Happy ΚΡΕΑΣ...μπλιααααχ????? 654316

http://www.alter-eco.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις