Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
414 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 414 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Τραγικό περιστατικό Empty Τραγικό περιστατικό Κυρ Μάης 15, 2011 8:45 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια θέλησα να σας περιγράψω ένα τραγικό περιστατικό που συνέβει λίγους μήνες πριν..
Το εξιστόρησε στον άντρα μου ένας φίλος του..Συνέβει σε μια φρεσκομανούλα,πολύ εξαντλημένη...Όσες έχουμε γεννήσει γνωρίζουμε τι θα πει κούραση,εξάντληση,νύστα...
Η κοπέλα λοιπόν,μην μπορώντας να κρατήσει τα μάτια της ανοιχτά,αποκοιμήθηκε θηλάζοντας....
Όταν ξύπνησε αντίκρυσε το μωράκι της νεκρό....
Το είχε πλακώσει με το στήθος της και το καυμενούλη μου άφησε την τελευταία του πνοή μη μπορώντας να πάρει ανάσα....
Σας το λέω για να προσέχετε πάρα πάρα πολύ όσες θηλάζετε ή όσες πρόκειται να θηλάσετε..
Δυστηχώς πολλές φορές απλά δεν το παλεύεις...αν νιώσετε έτσι...εγώ θα σας έλεγα να μην θηλάσετε εκείνη την ώρα ή κάντε κάτι να κρατηθείτε ξύπνιες..εγώ τραγούδαγα για παράδειγμα.
Εύχομαι αυτό να είναι το πρώτο και το τελευταίο τραγικό περιστατικό τέτοιου είδους.

2Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Κυρ Μάης 15, 2011 9:43 pm

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πραγματικα πρωτη φορα ακουω τετοιο περιστατικο, δεν θα ηθελα ποτε να βρεθω στη θεση της. Πως μπορει να συνεχισει μια μανα μετα απο ενα τετοιο περιστατικο? Sad

3Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Κυρ Μάης 15, 2011 9:47 pm

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πραγματικα τραγικο Sad Sad Sad Sad !!! θελει πολυ προσοχη γιατι κι εγω νυσταζα αλλα οταν επιανα τον εαυτο μου να κλεινουν τα ματια μου αμεσως τα ανοιγα γιατι φοβομαουν πολυ μην συμβει κατι τετοιο ή μην μου πεσει το παιδι.
κουραγιο στην μανα... ο,τι και να πω ειναι λιγο ....

4Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Κυρ Μάης 15, 2011 10:30 pm

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:
...
Εύχομαι αυτό να είναι το πρώτο και το τελευταίο τραγικό περιστατικό τέτοιου είδους.

Δυστυχώς δεν είναι το πρώτο περιστατικό. Η μαμά μου μου έχει πει πολλές ιστορίες με γυναίκες που από την κούραση πλάκωσαν το μωρό. Τότε στα χωριά συνέβαινε πολύ συχνά οι γυναίκες από την κούραση της ημέρας στα χωράφια δεν άντεχαν και τις έπαιρνε ο ύπνος κατά τη διάρκεια του θηλασμού.
Θέλει πολύ προσοχή. Ο καλύτερος τρόπος για να μη κοιμηθείς είναι ο θηλασμός σε καθιστή θέση.

5Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Κυρ Μάης 15, 2011 10:57 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
αλικακι έγραψε:
...
Εύχομαι αυτό να είναι το πρώτο και το τελευταίο τραγικό περιστατικό τέτοιου είδους.

Δυστυχώς δεν είναι το πρώτο περιστατικό. Η μαμά μου μου έχει πει πολλές ιστορίες με γυναίκες που από την κούραση πλάκωσαν το μωρό. Τότε στα χωριά συνέβαινε πολύ συχνά οι γυναίκες από την κούραση της ημέρας στα χωράφια δεν άντεχαν και τις έπαιρνε ο ύπνος κατά τη διάρκεια του θηλασμού.
Θέλει πολύ προσοχή. Ο καλύτερος τρόπος για να μη κοιμηθείς είναι ο θηλασμός σε καθιστή θέση.

Έχω κοιμηθεί πολλές φορές θηλάζοντας καθιστή! Άμα είσαι πτώμα... Όταν ξύπναγε πολλές φορές τα βράδια κλασικα με έπαιρνε ύπνος θηλάζοντας, κι ακόμα δηλαδη τη νύχτα τυχαίνει. Ευτυχώς δε συνεβη κάτι. Γενικά όταν κοιμασαι με το μωρό σου, από ένστικτο το αισθάνεσαι αν κάτι δεν πάει καλά, συνήθως. Σπάνια να πάει κάτι στραβα.

6Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Κυρ Μάης 15, 2011 11:35 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
..τραγικο αλλα και δυσκολο...πως το θηλαζε και το πλάκωσε..εννοώ σε τι θέση...εγω θηλαζα καθηστη στον καναπε και ετυχε να κοιμηθω..και απλα ηταν ξαπλωμενο στο στηθος μου μετα...ουτε καν ειχα κουνηθει εγω η αυτο...
και οπως ειπε μια κοπελα παραπανω συνηθως το αισθανεσαι...
παντως η κουραση οντως υπαρχει αμα θυλαζεις καθε 3 ωρες ολη νυχτα...αλλα ηταν και η ΄΄κακια η ωρα΄΄που λενε στην κοπελα..
κουραγιο ...! δεν μπορεις να πεις τιποτα....

7Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Κυρ Μάης 15, 2011 11:36 pm

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πως συνεχιζεις μετα απο κατι τετοιο; Και εγω ειχα αποκοιμηθει θηλαζοντας στο κρεβατι και ενιωσα να μου πεφτει το μωρο. Απο τοτε καθε φορα ξυπναγα και τον αντρα μου να εχει το νου του...

8Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 12:12 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολύ κρίμα!!!!! Sad

9Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 12:43 am

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ειναι πραγματι τραγικο και σιγουρα θα εχει συμβει, αλλα λογω εμπειριας πιστευω οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να γινει κι ολας. Στους 10 μηνες θηλασμου, συνεχεια κοιμισμενες ειμαστε μεσημερια-βραδια, οταν εισαι στη σταση -πλαι, ειναι λιγο δυσκολο να κουνηθεις ειτε μπροστα ειτε πισω. Επισης το μωρο οταν ενοχληθει εστω και λιγο, διαμαρτυρεται, ποσο μαλλον οταν πνιγεται. Μα ποσο μεγαλο στηθος πρεπει να εχεις κιολας για να πλακωσει το μωρο και να το πνιξει? Πιστευω οτι οσες ειμαστε σε φυσιολογικα επιπεδα, δε γινεται να μας συμβει. Εχω ακουσει οτι μπορει να συμβει αν καποια εχει πιει και δε μπορει να ξυπνησει εκεινη την ωρα. Γιατι συνηθως ειμαστε με το ενα ματι ανοιχτο, ακομα και οταν ειμαστε εξαντλημενες απο την κουραση. Παντως επειδη μου εχει συμβει να ειμαι γυρισμενη πλατη και οπως γυρισα να ακουμπησω πανω στη μπεμπα ελαφρα, αυτη αμεσως διαμαρτυρηθηκε και το καταλαβα. Καλο ειναι να προσεχουμε χωρις ομως να τρομοκρατουμαστε

10Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 1:21 am

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το καημενούλι... και αυτή η μανούλα πώς μπορεί να συνεχίσει ξέροντας ότι έκανε κακό στο μωράκι της προσπαθώντας να του δώσει το πολυτιμότερο δώρο της! Εγώ πάντως επειδή την πρώτη μου κόρη την θήλαζα καθιστή σχεδόν κάθε δύο ώρες όλη νύχτα μέχρι περίπου τους 9 μήνες που το αραίωσε, μετά το γυιό μου τον θήλαζα σχεδόν πάντα ξαπλωμένη! Από το μαιευτήριο κιόλας. Τώρα την μπέμπα το βράδυ καμια φορά καθιστή και συχνα ξάπλα, ειδικά όταν είναι υπηρεσία ο άντρας μου! Ο μικρός όμως καποια φορά γύρω στους 5 μήνες μου είχε πέσει και φθηνά τη γλύτωσε γιατί είχα χαλί κάτω...

11Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 1:24 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω οταν θηλαζα παντα επιανα το στηθος με το χερι μου και ανασηκωνα το δερμα κοντα στην μυτουλα γιατι εχω φαρδυ στηθος και χρειαζοταν να το βασταω να μην κλεινει μυτουλα, οποτε μπορω να καταλαβω πως μπορει να την πατησε η κοπελα, κριμα πολυ τραγικο και πολυ αδικο

12Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 1:25 am

lilalo

lilalo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τραγικο..Ερμο μωρο κ ερμη μανα Sad

13Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 2:25 am

chrysaaa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το έχω ακούσει κι εγώ και τον πρώτο καιρό που ήμουν πολύ εξαντλημένη, ξυπνούσε πάντα και η μαμά μου και καθόταν μαζί μου για να έχει το νου της να μην αποκοιμηθώ...

14Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 2:56 am

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είδα πρόσφατα μία ταινία με την Νάταλι Πόρτμαν "The other woman (and other love pursuits)" κάπως έτσι λεγότανε. Ακριβώς αυτό εξιστορούσε.. Μία κοπέλα που 3 μέρες μετά την πήρε ο ύπνος και το μωράκι της πέθανε από ασφυξία. Η ταινία είναι ψιλοκαταθλιπτική αλλά το τέλος της ξέρετε? Μαθαίνει από μία γιατρό παιδίατρο νομίζω ότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί είναι σχεδόν απίθανο και ότι πέθανε από κάτι άλλο παθολογικό το μωράκι της.. Τώρα τι ισχυεί όντως..κανείς δεν μπορεί να το ξέρει..Προσωπικά νομίζω ότι δεν θα μπορούσε να συμβεί..αλλά πότε δεν ξέρεις και καλύτερα να μην μάθεις κιόλας..

15Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 3:32 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
αλικακι έγραψε:
...
Εύχομαι αυτό να είναι το πρώτο και το τελευταίο τραγικό περιστατικό τέτοιου είδους.

Δυστυχώς δεν είναι το πρώτο περιστατικό. Η μαμά μου μου έχει πει πολλές ιστορίες με γυναίκες που από την κούραση πλάκωσαν το μωρό. Τότε στα χωριά συνέβαινε πολύ συχνά οι γυναίκες από την κούραση της ημέρας στα χωράφια δεν άντεχαν και τις έπαιρνε ο ύπνος κατά τη διάρκεια του θηλασμού.
Θέλει πολύ προσοχή. Ο καλύτερος τρόπος για να μη κοιμηθείς είναι ο θηλασμός σε καθιστή θέση.
με εχει παρει ο υπνος καθιστη βραδυ οσες φορες κι αν θηλαζε ετσι (τις πρωτες μερες,γιατι μετα μονο ξαπλα το βραδυ).Απορω πως δεν μου φυγε απο τα χερια Rolling Eyes ξαπλα οσο θηλαζει η μικρη μου ειναι δυσκολο να γυρισω κ να την πλακωσω,καλα τωρα ειναι "μεγαλη" θα αντιδρασει αλλα κ πιο μικρη δεν μας εχει συμβει.Ειναι να μην σου τυχουν αυτα τα πραγματα,ειτε ετσι,ειτε να ναι μονο στο δωματιο,ειτε στην κουνια στο ιδιο δωματιο...ειναι τραγικο...

16Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 4:05 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οντως τραγικό .σκεφτόμαι αυτη την μάνα ποσο άσχημα θα νιώθει ποσο τύψεις .ποσο άδικα έφυγε το μωράκι της .δεν υπάρχουν λόγια πρώτη φορα το ακούω.και έγω οταν θήλαζα πολλες φορές κλέιναν τα μάτια μου γιαυτο τον θήλαζα καθιστή.και μένα φοβόμουν πολυ να μην μου πέσει απο ταχέρια .αλλα δεν μπρώ να διαννοηθώ πως δεν το κατάλαβε θα έπρεπε να ηταν πολυ ταλαιπωρημένη. να της δώσει δύναμη οθέος να αντέξει

17Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 4:11 am

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξέρω να σας πω σε τι θέση θήλαζε...το μωράκι δεν είχε τίποτα παθολογικό..μπορεί να είναι σπάνια περίπτωση...όμως το κακό έγινε..
Όταν το έμαθα θήλαζα κι εγώ,πάντα καθιστή, και καμιά φορά έκλεινα τα μάτια με την σιγουριά ότι το ελέγχω.Από τότε όμως δεν τα ξαναέκλεισα ποτέ.Μιλουπάκι και γω αυτήν την τακτική ακολουθούσα γιατί κι εγώ έχω στήθος.
Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος έτσι δεν λένε???Δεν τρομοκρατούμαστε αλλά έχουμε και το νου μας λίγο παραπάνω..

18Τραγικό περιστατικό Empty Απ: Τραγικό περιστατικό Δευ Μάης 16, 2011 4:13 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το έχω αναφέρει και αλλού αλλά είναι καλό να αναφέρεται συχνά ότι το co-sleeping μπορεί να είναι ασφαλές αν τηρούνται οι παρακάτω κανόνες. Ένας από αυτούς είναι και να μην είναι η μαμά υπερβολικά κουρασμένη, τόσο που ξέρει πως αν την πάρει ο ύπνος θα κοιμηθεί πολύ βαριά. Το λινκ είναι αυτό: http://www.healthierworld.gr/portal/cc7146d26842552e/31ab328e47c4ea3f/75181a27e029e8d9/f19c44d068fecac1/1076fc6fcadc3fc3.html
Αυτά για τις μανούλες που θηλάζουν και τρόμαξαν από αυτό το πραγματικά τραγικό συμβάν. Λυπάμαι πολύ για την οικογένεια αλλά ειδικά για αυτή την μαμά που οι ενοχές της θα την τρελάνουν αν δεν το έχουν κάνει ήδη. Είναι πολύ σκληρό για να το αντέξει ένας άνθρωπος ειδικά μια μάνα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις