Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
111 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 111 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλά μου κορίτσια δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Είμαι με τον άντρα μου 7 χρόνια μαζί τα 4 παντρεμένοι κι έχουμε 2 παιδιά. Έχω κουραστεί κάθε τόσο να δίνω εξετάσεις για την πεθερά μου. Η οποία έχει τις ανασφάλειές της, ή απλά την μαλάκινση εγκεφάλου. Εγώ γενικά είμαι τύπος που βαριέμαι τις επισκέψεις. Δεν μπορώ με τίποτα να πάω στην πεθερά μου και να κάτσω να κουτσομπολέψουμε. Βέβαια δεν μου το βγάζει και σαν άνθρωπος. Δεν μου είχε δημιουργήσει κανένα τραγικό θέμα. Βέβαια είναι ο τύπος που δεν τα λέει μπροστά σου κι αυτές είναι οι χειρότερες. Πάντα μου άρεσαν οι άνθρωποι που ότι έχουν στο λένε στα μούτρα. Για να μην βγει πολύ μεγάλο το ποστ τα λέω όσο πιο σύντομα γίνεται κι ότι θέλετε με ρωτάτε. Το τελευταίο δίμηνο που ετοιμαζόμουν για βάφτιση της μικρής κράταγε τα περισσότερα απογεύματα τον πιο μεγάλο. Ήταν κάτι που το ήθελε και μόνη της μας έλεγε φέρτε τον βίκτωρα κλπ κλπ κλπ. Την μικρή είναι 1 χρόνου σήμερα και σύνολο να την έχει πάρει αγκαλιά μια ώρα. Όσο κράταγε λοιπόν τον μεγάλο την έπαιρνα κάποιες φορές τηλ να δω τι κάνουν. κάποια μέρα λοιπόν δεν είχα κλείσει το τηλ και δεν το είχε κλείσει κι εκείνη και φυσικά κρυφάκουγα. Παρατήρησα λοιπόν ότι δεν πατάει το κουμπί για να κλείσει το κινητό κι όποτε την έπαιρνα το άφηνα ανοιχτό. Λέω κάποια μέρα θα σε πιάσω.
1. Ενώ της έχουμε πει να μην βάζει το παιδί σε λεωφορείο πήγε και γύρισε σε φίλη της με το λεωφορείο. την ρωτάω πως πήγατε στην Δήμητρα? Η δήμητρα μας πήγε η δήμητρα μας έφερε. Ενώ την είχα ακούσει ότι πήγε με λεωφορείο κι όταν έφευγε είχα ανοιχτό το τηλ και περίμεναν στη στάση. Τα είπα βεβαίως στον άντρα μου. Φυσικά όχι κρυφάκουσα ότι απλά το ξέρω κι εγώ λέω κάτι μόνο όταν το ξέρω.
2. Το χειρότερο. Έγινε πριν λίγες μέρες. Είχαν πάει με αυτή τη φίλη της κούνιες. Την παίρνω τηλ. ήταν έξω. Τη ρωτάω λοιπόν αφού είστε έξω είναι εύκολο να μου πάρετε ορό για τη μύτη των παιδιών να μην κάνω τώρα ολόκληρη ιστορία με την μικρή καρότσια κλπ? Φυσικά μου απαντάσει τι με ρωτάς απέναντί μου έχω φαρμακείο. Αφού σου έχω πει ότι θες να μου λες. Υποτίθεται κλείνουμε το τηλ. Την ακούω λοιπόν μίλαγε με την φίλη της. Η ΑΛΛΗ μου ζήτησε να της πάρω ορούς χριστέ μου. Η άλλη? ποια είναι η άλλη κλώσα. Την ξαναπέρνω πιο μετά. Της λέω κάτι μου λέγατε για τον κιμά δεν κατάλαβα. Ήταν να φτιάξει κεφτεδάκια για σήμερα για την βάφτιση. Με ρωτάει θα μου φέρεις το βίκτωρα τον πρωί για σήμερα και καλά να τον κρατήσει για να κάνω εγώ δουλειές στο σπίτι. Της απαντάω ότι θέλετε , εσείς θα μου πείτε. Εγώ θα πάω στις 9 το πρωί να φτιάξω τα μαλλιά μου και μετά θα είναι κι ο λευτέρης δεν έχουμε πρόβλημα. Εσείς έχετε κλείσει κομμωτήριο κλπ. Υποτίθεται το κλείνουμε. Την ακούω μιλάει στη φίλη της. Δήμητρα η νύφη το πρωί θα πάω κομμωτήριο και διαταγές για τέτοια είναι. Πότε σε διέταξα εγώ μωρή μαλ....... Τα είπα στον άντρα μου όλα. Ότι τάιζα την μικρή και είχα το κινητό στο αυτί και ώμο και δεν πρόλαβα να το κλείσω και την άκουσα. Σήμερα στην βάφτιση δεν ήθελα να την βλέπω. Με το ζόρι της χαμογελούσα. Δεν την αντέχω. Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Είναι σαν να το άκουγα από τη μάνα μου αυτό. Η αδερφή μου λέει να της μιλήσω να της πω ότι την άκουσα. Δεν ξέρω τι να κάνω πως να το χειριστώ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ. ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Από την άλλη μου δίνει να καταλήξουμε να μην μιλάμε. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταρχην απο οτι διαβασα σημερα βαφτισες το κοριτσακι σου,να σου ζησει και με το ονομα!!! Very Happy γιατι λοιπον χαλιεσαι μια τετοια μερα με την πεθερα σου?ενταξει δεν λεω δεν φερθηκε σωστα.ο αντρας σου που του τα ειπες τι ειπε?ξεκοψε την.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ Γιούλη μου έχω περάσει ανάλογο περιστατικό μόνο που εμένα την έκανε τσακωτή και ο άντρας μου και ο πεθερός μου.Ήμουν ακόμα αρραβωνιασμένοι και τότε είχαμε ένα υπολογιστή και είχαμε βάλει τηλεφωνητή μέσω του υπολογιστή απλά έμενε ο υπολογιστής ανοικτός η μονάδα (την οθόνη την κλειναμε ) και όταν λέειπαμε στα 4-5 χτυπήματα έβγαινε ο τηλεφωνητής . Η πεθερά μου τότε αντιδρούσε επειδή γω είχα ελευθερες φίλες , είχα μείνει άνεργη και πήγα να δω γα μια δουλειά και αφού τελείωσα πέρασα απο μια φίλη και επειδή με΄ναμε μαζί με τον άντρα μου στα πεθερικά μου βλέπετε η παλιά μου δουλειά ήταν δίπλα στο σπίτι τους καιμε βόλευε και την πήρα τηλ. και είχα πάρει τον άντρα μου τηλ τον άντρα μου κι του το είπα ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα . Κάποια στιγμή γύρσα στο σπίτι και δνε ήταν κανένας έβαλα λοιπόν τον τηλεφωνητη και είδα ότι είχαμε κάποια μηνυματα ξέρετε τι είχε γίνει :είχε πάρει η μαμά μου τηλέφωνο και η πεθερά μου το σήκωσε την ώρα που έβγαινε ο τηλεφωνητής και κατέγραψε όλη την συνομηλία . Της έκανε της μάνας μου παράπονα ότι δεν κάνω τίποτα όλη μέρα ότι γυρνάω στις φίλες μου οι οποίες είναι φίδια ότι δεν είναι σωστό και πολλές κατηγορίες η μαμά μου βέβαια πήρε το μέρος μου . Εγω έπαθα σοκ και δεν ήξερα τη να κάνω όταν γύρισε ο άντρας μου απο τη δουλειά με είδε κλαμένη και με ρωτησε τι έχω του απάντησα ότι δνε μπορω να μείνω άλλο εκεί μέσα και του έδειξα τη έλεγε καλά έγεινε χαμός άρχισε και έσπαγε πράγματ την έβρισε και ακέινη δνε το παραδεχόταν έλεγε ότι η μάνα μου μας είπε ανακρίβιες και μετά της έβαλε ο άντρα μου τη συνομιλία και κατάπιε τη γλώσσα της ξέρετε τι είπε :ότι την κατασκοπεύουμε ... καλά είχε γίνει χαμός ....
Την έβρισε ο άντρας μου καιο πεθερός μου και ο άντρας μου της απαγόρεψε να ασχολείτε με το τη κα΄βω μάλιστα απο εκέινη την ημέρα δνε με έβλεπε καθόλου .Άκου πιάσε τον άντρα σου μια έρα που θα ξέρεις ότι είναι με τη φιλενάδα της και στείσε παγίδα και βάλτον να ακουσει μετά όλα θα πάρουν το δρόμο του ξέρες τη λεει μια παροιμία ; 100 η αλεπού 110 τα αλεπουδάκια

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ θα της έλεγα σε μια ανύποπτη στιγμή.."ααα,να σας πω..να σας δείξω πως να κλείνετε το κινητό σας γιατί μερικές φορές..το αφήνετε ανοιχτο..και ακούγονται όλα!!!!!"
Θα την αφήσεις ξερή και με την αμφιβολία ότι μπορεί να άκουσες..
Κατά τα άλλα...τόσα χρόνια είσαι με τον αντρούλη σου μαζί..τώρα θα σας χωρίσει??Να μην το επιτρέψεις!!!Αυτός δεν φταίει σε τίποτα.Απλά όσο γίνεται να είσαι τυπική μαζί της και όχι πολλά πολλά.

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Είναι από τις λίγες φορές που θα απαντήσω με απόλυτη σιγουριά για το τι θα έκανα ΕΓΩ εαν βρισκόμουν στη θέση σου και σου το λέω με το χέρι στην καρδιά!

Εμένα λοιπόν και το τονίζω αυτό, εμένα!, γιατί αυτός είναι και ο χαρακτήρας μου γενικότερα, αν μου συνέβαινε κάτι παρόμοιο...

Αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο στην όλη ιστορία, θα ήταν η γνώμη του άντρα μου πάνω στο συμβάν και το πως θα χειριζόταν το θέμα με τη μητέρα του για λογαριασμό μου μετά από όλα όσα θα είχαν ειπωθεί για ΄μένα, για την προσωπικότητα της γυναίκας του δλδ και ειδικά σε τρίτους, ανθρώπους που δεν ανήκουν καν στην οικογένεια.
Πρέπει να δώσει στη μητέρα του να καταλάβει ότι, μπορεί εκείνη να είναι η γυναίκα που τον έφερε στην ζωή, αλλά και εσύ είσαι η γυναίκα που έφερε στη ζωή τα παιδιά του. Οπότε, όποια υποχρέωση έχεις εσύ να τη σέβεσαι επειδή γέννησε και μεγάλωσε έναν άνθρωπο για να τον γνωρίσεις εσύ και να μοιραστείς τη ζωή σου μαζί του, διπλή υποχρέωση έχει εκείνη να σέβεται εσένα, είτε μπρος, είτε από πίσω σου, γιατί όχι μόνο ανέλαβες να συνεχίσεις αυτό το έργο της, να «μεγαλώνεις» δηλαδή τον ίδιο άνθρωπο, αλλά επιπλέον να γεννήσεις και να μεγαλώνεις και τα δικά του παιδιά με την ίδια αγάπη που μεγάλωσε και η ίδια τον γιό της. Είσαι η μητέρα των παιδιών του γιου της, των εγγονών της και άρα μόνο και μόνο αυτό απαιτεί σεβασμό!

Και δεύτερον, στην ερώτηση σου για το τι θα πρέπει να κάνεις, την έχεις απαντήσει ήδη από μόνη σου στον εαυτό σου....

giouli73 έγραψε:Βέβαια είναι ο τύπος που δεν τα λεει μπροστά σου κι αυτές είναι οι χειρότερες.
Πάντα μου άρεσαν οι άνθρωποι που ότι έχουν στο λένε στα μούτρα.


Νομίζω ότι είναι σαφές... κάθισε όμορφα δίπλα της, με κάθε καλή διάθεση, πες της το συμβάν και δώσ’ της μια ευκαιρία να σου εξηγήσει.
Εάν όπως λες, δεν αντιμετωπίζετε άλλα ιδιαίτερα προβλήματα μεταξύ σας και από ότι καταλαβαίνω η συμπεριφορά της στο παρελθόν, τουλάχιστον μπροστά σου, ήταν φυσιολογική, τότε κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει σίγουρα.
Ρώτησε την ποιο είναι το παράπονο της από σένα, τι μπορεί να έγινε και εκφράζεται έτσι σε τρίτους για τη γυναίκα που έφερε στον κόσμο τα εγγόνια της και κάνει ευτυχισμένο το παιδί της α μη τι άλλο.
Δεν έχεις λόγο να μένεις με την απορία και να στεναχωριέσαι άδικα, τόσο εσύ, όσο και ο σύζυγος σου, γιατί μη νομίζεις... εκείνος βρίσκεται σε ακόμα πιο δύσκολη θέση!
Και που ξέρεις… μπορεί να ανακαλύψεις «δάκτυλον» τρίτου στην όλη υπόθεση, κανέναν «καλοθελητή» με γλωσσίτσα ροδάνι Wink
Ποτέ δεν ξέρεις και αν δεν ρωτήσεις, ποτέ δε θα μάθεις Wink

Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη η άποψη μου. Όπως και να έχει όμως, σου εύχομαι τα πράγματα να ξεκαθαρίσουν γρήγορα, οι σχέσεις σας να αποκατασταθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να συνεχίσετε εσύ, ο άντρας σου και τα παιδάκια σου να ζείτε ώς μια ευτυχισμένη οικογένεια Very Happy ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ 417472 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ 417472



Έχει επεξεργασθεί από τον/την NeNaKi_Gr στις Σαβ Μάης 21, 2011 1:53 pm, 1 φορά

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αλικακι έγραψε:Εγώ θα της έλεγα σε μια ανύποπτη στιγμή.."ααα,να σας πω..να σας δείξω πως να κλείνετε το κινητό σας γιατί μερικές φορές..το αφήνετε ανοιχτο..και ακούγονται όλα!!!!!"

Wink Wink Wink Cool Cool Cool

Χμμμ, να μια καλή ιδέα για το πως να ξεκινήσεις μαζί της συζήτηση για το θέμα.
Πες της το σε ευγενικό τόνο και δε θα έλεγα ειρωνικό και άφησε τις λέξεις να εννοήσουν τα υπόλοιπα.
Ύστερα συνέχισε το...

"ααα, να σας πω... πρέπει να σας δείξω πως να κλείνετε το κινητό σας γιατί υπήρξαν στιγμές που το αφήσατε ανοιχτό και άκουσα τα πάντα... και δυστυχώς τις τελευταίες φορές δε μου άρεσαν καθόλου... Θα σας το έλεγα πρωτύτερα, αλλά στεναχωρήθηκα πολύ που δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ!!!!!" και έτσι ξεκίνα να λες... Εφ' όσον δε σου έχει δημιουργήσει άλλο πρόβλημα στο παρελθόν και γενικότερα δε το συνηθίζει, από ότι κατάλαβα σε έριξε λίγο από τα σύννεφα η συμπεριφορά της, της αξίζει μια ευκαιρία να απολογηθεί.
Αν δεις ότι δεν, ή πάρ' το αλλιώς ή αναλαμβάνει ο άντρας σου ως οφείλει να κάνει!

Τόσο απλά! Cool Very Happy

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
NeNaKi_Gr έγραψε:Είναι από τις λίγες φορές που θα απαντήσω με απόλυτη σιγουριά για το τι θα έκανα ΕΓΩ εαν βρισκόμουν στη θέση σου και σου το λέω με το χέρι στην καρδιά!

Εμένα λοιπόν και το τονίζω αυτό, εμένα!, γιατί αυτός είναι και ο χαρακτήρας μου γενικότερα, αν μου συνέβαινε κάτι παρόμοιο...

Αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο στην όλη ιστορία, θα ήταν η γνώμη του άντρα μου πάνω στο συμβάν και το πως θα χειριζόταν το θέμα με τη μητέρα του για λογαριασμό μου μετά από όλα όσα θα είχαν ειπωθεί για ΄μένα, για την προσωπικότητα της γυναίκας του δλδ και ειδικά σε τρίτους, ανθρώπους που δεν ανήκουν καν στην οικογένεια.
Πρέπει να δώσει στη μητέρα του να καταλάβει ότι, μπορεί εκείνη να είναι η γυναίκα που τον έφερε στην ζωή, αλλά και εσύ είσαι η γυναίκα που έφερε στη ζωή τα παιδιά του. Οπότε, όποια υποχρέωση έχεις εσύ να τη σέβεσαι επειδή γέννησε και μεγάλωσε έναν άνθρωπο για να τον γνωρίσεις εσύ και να μοιραστείς τη ζωή σου μαζί του, διπλή υποχρέωση έχει εκείνη να σέβεται εσένα, είτε μπρος, είτε από πίσω σου, γιατί όχι μόνο ανέλαβες να συνεχίσεις αυτό το έργο της, να «μεγαλώνεις» δηλαδή τον ίδιο άνθρωπο, αλλά επιπλέον να γεννήσεις και να μεγαλώνεις και τα δικά του παιδιά με την ίδια αγάπη που μεγάλωσε και η ίδια τον γιό της. Είσαι η μητέρα των παιδιών του γιου της, των εγγονών της και άρα μόνο και μόνο αυτό απαιτεί σεβασμό!

Και δεύτερον, στην ερώτηση σου για το τι θα πρέπει να κάνεις, την έχεις απαντήσει ήδη από μόνη σου στον εαυτό σου....

giouli73 έγραψε:Βέβαια είναι ο τύπος που δεν τα λεει μπροστά σου κι αυτές είναι οι χειρότερες.
Πάντα μου άρεσαν οι άνθρωποι που ότι έχουν στο λένε στα μούτρα.


Νομίζω ότι είναι σαφές... κάθισε όμορφα δίπλα της, με κάθε καλή διάθεση, πες της το συμβάν και δώσ’ της μια ευκαιρία να σου εξηγήσει.
Εάν όπως λες, δεν αντιμετωπίζετε άλλα ιδιαίτερα προβλήματα μεταξύ σας και από ότι καταλαβαίνω η συμπεριφορά της στο παρελθόν, τουλάχιστον μπροστά σου, ήταν φυσιολογική, τότε κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει σίγουρα.
Ρώτησε την ποιο είναι το παράπονο της από σένα, τι μπορεί να έγινε και εκφράζεται έτσι σε τρίτους για τη γυναίκα που έφερε στον κόσμο τα εγγόνια της και κάνει ευτυχισμένο το παιδί της α μη τι άλλο.
Δεν έχεις λόγο να μένεις με την απορία και να στεναχωριέσαι άδικα, τόσο εσύ, όσο και ο σύζυγος σου, γιατί μη νομίζεις... εκείνος βρίσκεται σε ακόμα πιο δύσκολη θέση!
Και που ξέρεις… μπορεί να ανακαλύψεις «δάκτυλον» τρίτου στην όλη υπόθεση, κανέναν «καλοθελητή» με γλωσσίτσα ροδάνι Wink
Ποτέ δεν ξέρεις και αν δεν ρωτήσεις, ποτέ δε θα μάθεις Wink

Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη η άποψη μου. Όπως και να έχει όμως, σου εύχομαι τα πράγματα να ξεκαθαρίσουν γρήγορα, οι σχέσεις σας να αποκατασταθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να συνεχίσετε εσύ, ο άντρας σου και τα παιδάκια σου να ζείτε ώς μια ευτυχισμένη οικογένεια Very Happy ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ 417472 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ 417472

φιλη μου για αλλη μια φορα.. Respect Respect Respect

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
nena1988 έγραψε:
NeNaKi_Gr έγραψε:[size=14][color=darkblue]
Νομίζω ότι είναι σαφές... κάθισε όμορφα δίπλα της, με κάθε καλή διάθεση, πες της το συμβάν και δώσ’ της μια ευκαιρία να σου εξηγήσει.
Εάν όπως λες, δεν αντιμετωπίζετε άλλα ιδιαίτερα προβλήματα μεταξύ σας και από ότι καταλαβαίνω η συμπεριφορά της στο παρελθόν, τουλάχιστον μπροστά σου, ήταν φυσιολογική, τότε κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει σίγουρα.

φιλη μου για αλλη μια φορα.. Respect Respect Respect

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΝΕΝΑΚΙ..
ΚΙ ΕΓΩ ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΙΕΣΤΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ? ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ? Η' ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ Κ ΕΚΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗΣ?
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΛΗΣΕ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΑ Κ ΩΡΑΙΑ, ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΗΣ ΤΙ ΕΜΑΘΕΣ Κ ΤΙ ΑΚΟΥΣΕΣ Κ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.. ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΑΝΗΞΕΡΗ, ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΚΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ..

Popz

Popz
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εντάξει προσωπικά καταλαβαίνω ότι δεν είναι ωραίο από το πουθενά να ακούς να σε βρίζει χωρίς να έχεις κάνει κάτι. Οι περισσότερες όμως πεθερές και νύφες δεν χωνεύονται. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.. Σε γενικές γραμμές πάντως φαίνεται ότι και σας βοηθάει και μπροστά σου τουλάχιστον ή στον άντρα σου δεν λέει τίποτα.
Δική μου γνώμη είναι να "της την πεις" όσο αφορά τι κάνει με το παιδί σου. Αν δεν θέλεις να μπαίνει σε λεωφορείο πχ. με το παιδί, αυτό πρέπει να το σεβαστεί.
Και άστην να σε βρίζει στην φίλη της Very Happy . Και να της πεις δεν θα αλλάψει κάτι. Ξέρεις είναι και κάποιες γιαγιάδες που ενώ γουστάρουν να έχουν ευθύνες και να φροντίζουν τα εγγόνια τους, όταν οι φίλες τους τους την λένε οτι είναι "σκλάβες" , βρίζουν την νύφη για να το παίξουν κάπως. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ, κοίτα τον άντρα σου και τα παιδάκια σου.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπορείς ένα ωραίο πρωί να της μιλήσεις ανοιχτά και χύμα λέγοντας της πως δεν σου αρέσει να μιλάει για το άτομο σου προσβλητικά σε άλλους κατα τα άλλα όμως δεν είναι λόγος να σε χωρίσει απο τον άντρα σου, υπάρχουν και χειρότερα που έχουν περάσει κοπέλες..μίλα στον άντρα σου να την βάλει στην θέση της!!!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:αχ Γιούλη μου έχω περάσει ανάλογο περιστατικό μόνο που εμένα την έκανε τσακωτή και ο άντρας μου και ο πεθερός μου.Ήμουν ακόμα αρραβωνιασμένοι και τότε είχαμε ένα υπολογιστή και είχαμε βάλει τηλεφωνητή μέσω του υπολογιστή απλά έμενε ο υπολογιστής ανοικτός η μονάδα (την οθόνη την κλειναμε ) και όταν λέειπαμε στα 4-5 χτυπήματα έβγαινε ο τηλεφωνητής . Η πεθερά μου τότε αντιδρούσε επειδή γω είχα ελευθερες φίλες , είχα μείνει άνεργη και πήγα να δω γα μια δουλειά και αφού τελείωσα πέρασα απο μια φίλη και επειδή με΄ναμε μαζί με τον άντρα μου στα πεθερικά μου βλέπετε η παλιά μου δουλειά ήταν δίπλα στο σπίτι τους καιμε βόλευε και την πήρα τηλ. και είχα πάρει τον άντρα μου τηλ τον άντρα μου κι του το είπα ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα . Κάποια στιγμή γύρσα στο σπίτι και δνε ήταν κανένας έβαλα λοιπόν τον τηλεφωνητη και είδα ότι είχαμε κάποια μηνυματα ξέρετε τι είχε γίνει :είχε πάρει η μαμά μου τηλέφωνο και η πεθερά μου το σήκωσε την ώρα που έβγαινε ο τηλεφωνητής και κατέγραψε όλη την συνομηλία . Της έκανε της μάνας μου παράπονα ότι δεν κάνω τίποτα όλη μέρα ότι γυρνάω στις φίλες μου οι οποίες είναι φίδια ότι δεν είναι σωστό και πολλές κατηγορίες η μαμά μου βέβαια πήρε το μέρος μου . Εγω έπαθα σοκ και δεν ήξερα τη να κάνω όταν γύρισε ο άντρας μου απο τη δουλειά με είδε κλαμένη και με ρωτησε τι έχω του απάντησα ότι δνε μπορω να μείνω άλλο εκεί μέσα και του έδειξα τη έλεγε καλά έγεινε χαμός άρχισε και έσπαγε πράγματ την έβρισε και ακέινη δνε το παραδεχόταν έλεγε ότι η μάνα μου μας είπε ανακρίβιες και μετά της έβαλε ο άντρα μου τη συνομιλία και κατάπιε τη γλώσσα της ξέρετε τι είπε :ότι την κατασκοπεύουμε ... καλά είχε γίνει χαμός ....
Την έβρισε ο άντρας μου καιο πεθερός μου και ο άντρας μου της απαγόρεψε να ασχολείτε με το τη κα΄βω μάλιστα απο εκέινη την ημέρα δνε με έβλεπε καθόλου .Άκου πιάσε τον άντρα σου μια έρα που θα ξέρεις ότι είναι με τη φιλενάδα της και στείσε παγίδα και βάλτον να ακουσει μετά όλα θα πάρουν το δρόμο του ξέρες τη λεει μια παροιμία ; 100 η αλεπού 110 τα αλεπουδάκια

Πολύ καλή η στάση του άνδρα σου Βάνια μου και φυσικά θα ένιωσε ντροπή οταν της βάλατε να το ακούσει, καλά κάνατε γιατί πολύ αέρα έχουν πάρει οι πεθερές!!

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια σας ευχαριστώ. Πολύ θα ήθελα να έχω κι εγώ να την είχα γράψει κάπου να το άκουγε ο άντρας μου. Γιατί εντάξει δεν του άρεσε εννοείται και νευρίασε. Όσο μπορεί να νευριάσει ένας άντρας με την μανούλα του. Αν όμως τα άκουγε με τα αυτιά του σίγουρα θα ήταν διαφορετικά. Όταν λέω θα μας χωρίσει... Εννοώ ότι είναι το στυλ γυναίκας που θέλει να είναι ο κόσμος όλος γύρω από αυτήν να μαθαίνει τα πάντα να ασχολείται με τα πάντα, να το παίζει θύμα κλπ. Έτσι όπως ήμουν σίγουρη ότι έλεγε για μένα κι επαληθεύτηκα, έτσι είμαι σίγουρη ότι λέει για όλη μου την οικογένεια. Λες κι εμείς δεν την αγκαλιάσαμε σαν δικό μας άνθρωπο, δεν της μιλάμε, την έχουμε απέξω κλπ. Αυτή δεν πρόκειται να αλλάξει δεν περιμένω κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω όμως όταν βάζει συνέχεια λόγια στον άντρα μου πόσο θα αντέξει εκείνος. Γιατί εγώ να την γράψω και να έχω τυπικές σχέσεις μαζί της. Εκείνος όμως δεν μπορεί όταν μάλιστα του έχει περάσει στο μυαλό η μάνα που είναι το θύμα που νοιάζεται για όλους έγινε θυσία για μας. Όταν ακούω από γονείς να λένε εγώ έγινε θυσία για σένα τα παίρνω αφάνταστα. Φυσικά και θα γίνεις θυσία. εγώ όταν τα παιδιά μου δεν τα ρώτησα. Επειδή μου την κάρφωσε να έχω παρέα και να παίζω. Άμα χρειαστεί και την καρδιά μου θα δώσω. Βέβαια δεν θα του πει ποτέ η Γιούλη έτσι, η Γιούλη αλλιώς. Με τον άντρα μου έχουμε πει να είμαι σπίτι για κάποιο διάστημα για μεγαλώσουν μαζί μου τα παιδιά. επειδή οικονομικά είναι λίγο ΄δύσκολα κάνει κι άλλη δουλειά. Βέβαια είναι 3 ώρες το πρωί (δημ.υπάλληλ) κι 7 ώρες το απόγευμα σύνολο 10. Άλλοι δουλεύουν τόσες ώρες σε μία. Την έχω ακούσει να του λέει που κάνεις 2 δουλειές και παιδάκι μου και να προσέχεις τον εαυτό σου καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Δεν θα του έλεγε ποτέ να πάει η Γιούλη για δουλειά. Κι άλλα παρόμοια. Βεβαίως εγώ κοιτάω να κάνω κάτι από το σπίτι, γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι όλη τη μέρα μέσα.

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν προκειται να χωρισεις επειδη η πεθερα σου ειναι ηλιθια θα προτεινα να βρεις ενα τροπο ωστε να ακουσει ο αντρουλη σου τι γνωμη εχει η μανουλα του για σενα και ασε αυτον να τη βαλει στη θεση της μετα.

http://www.worldjamboree.gr

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολύ καλή η στάση του άνδρα σου Βάνια μου και φυσικά θα ένιωσε ντροπή οταν της βάλατε να το ακούσει, καλά κάνατε γιατί πολύ αέρα έχουν πάρει οι πεθερές!!
Ντροπή δεν νομίζω το έριξε και καλά στο στυλ :αχ τι κάνατε ; και με παρακολουθείτε μέσα στο σπίτι μου και μετά άρχισε τις κλάψες αλλά ο άντρας μου τη ξέρει τη μάνα του και φανταστείτε μας το έκανε όταν είμασταν αρραβωνιασμένοι.Μετά απο αυτό όμως έφυγα και πήγαμε με τον άντρα μου καιμέναμε στους γονείς μου μέχρι να φτοιάξουμε το σπίτι μας .,Αυτή έφαγε φρίκη που έφυγε ο γιός της πριν το γάμο .

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις