Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
423 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 423 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εχω μια απορια...Η μικρη μου πινει γαλα το πρωι, στο ενδιαμεσο της δινω αυγο (2-3 φορες την εβδομαδα maximum) και μετα φρουτα ή κανα τοστ, το μεσημερι τρωει το φαγητο της, το απογευμα κρεμα ή γιαουρτι (πιο σπανια γιαουρτι) και το βραδυ παλι γαλα...
Πως μπορω να αλλαξω κατι και να το κανω πιο ποικιλο το μενου μας?
Σημερα της εδωσα ψωμακι με ταχινι αλλα δεν μπορω να πω οτι το εφαγε με ορεξη (για απογευματινο). Να της δωσω π.χ. το πρωι μια φετα με μαρμελαδα ή ειναι μικρη ακομα? Τα τοστ τα τρωει με μεγαλη ορεξη αλλα θελω να τα περιορισω...
Με ενδιαφερει να μου πειτε τι δινετε εσεις στα μωρακια σας...
Ειδικα το ενδιαμεσο και το απογευματινο ειναι το θεμα μου.Τα γαλατα και το μεσημεριανο δεν αλλαζουν.
Ευχαριστω!

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
να σου πω, εχω παρομοιο προβλημα!!!

εχει σταματησει να τρωει τα φρουτα του.. μετα το πρωινο του γαλα εχω αρχισει και του δινω ψωμι με μελι, κανενα φρουτο, λιγο κεικ (κανω μικρα κεκακια με μπανανα) ψωμι με ταχινι με μελι.. το αυγο του το δινω μαζι με το μεσημεριανο.

το απογευμα θελει μονο γιαουρτι... τι να τον κανω, μια μερα εφαγε τρια!!!!!!

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lena έγραψε:να σου πω, εχω παρομοιο προβλημα!!!

εχει σταματησει να τρωει τα φρουτα του.. μετα το πρωινο του γαλα εχω αρχισει και του δινω ψωμι με μελι, κανενα φρουτο, λιγο κεικ (κανω μικρα κεκακια με μπανανα) ψωμι με ταχινι με μελι.. το αυγο του το δινω μαζι με το μεσημεριανο.

το απογευμα θελει μονο γιαουρτι... τι να τον κανω, μια μερα εφαγε τρια!!!!!!

Καλο ειναι το γιαουρτι! Μια χαρα!
Δε νιωθεις οτι κατι λειπει? Οτι ειναι πλεον παιδακια? Εγω δεν το κρυβω της δινω να δοκιμασει και αλλα...Εχει φαει παγωτο και πατατακια και πιτσα!! afro Τα κεκακια με τη μπανανα πως τα φτιαχνεις?

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλα κ εγω απο ολα του δινω.. μπορει να εχει φαει του σκασμου αλλα αν μας δει να κραταμε κατι, οτιδηποτε, κολλαει στα ποδια μας κ αρχιζει να φωναζει μαμ μαμ!!!


περιμενε να βρω το βιβλιο με τις συνταγες να στη γραψω..

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lena έγραψε:καλα κ εγω απο ολα του δινω.. μπορει να εχει φαει του σκασμου αλλα αν μας δει να κραταμε κατι, οτιδηποτε, κολλαει στα ποδια μας κ αρχιζει να φωναζει μαμ μαμ!!!


περιμενε να βρω το βιβλιο με τις συνταγες να στη γραψω..


Σου εστειλα το τηλεφωνο τελικα του cute! cheers

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχαχαχαχα κ εγω βρηκα τη συνταγη στο ιντερνετ, βαριομουν να καθομαι να γραφω κ στην εστειλα!! Wink

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Thanks Λενα! Θα ερθεις στη συναντηση στις 16/6? Να γνωριστουμε εχεις και γιο να τον εχω υπ'οψην για γαμπρο! Razz

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπορεις αντι τοστ που θες να περιορισεις να φτιαξεις τυροπιτα η τυροπιτακια που τα τρωνε πιο ευκολα

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
α ναι!!! μα πως δεν το εχω σκεφτει τοσο καιρο!! τυροπιτακια! εχω και μια τελεια πανευκολη συνταγη!!!


ετσι λεω να ερθω στη συναντηση... κριμα ειναι να χασετε και να μη γνωρισετε τετοια μορφη!! Cool Cool

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω φτιαχνω συχνα σπανακοπιττα και κεικ,αλλα επειδη το δικο σου ειναι 1 ετων απο οτι ειδα και κατι το τυροπιτακι ειναι καλυτερο μπορεις να κανεις και παραλαγες βεβαια

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
να ρωτησω περιπου τι ωρες τα δινετε τα γευματα? flower

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σου,
εμένα πινει το πρωι το γαλα του και το δινω και 1 μπισκοτάκι
μετα αυγο
μετα φρουτόκρεμα
Δεν του βάζω πάντα τα ίδια φρουτα, ούτε την κάνω ίδια κάθε φορά. Μερικες φορες τρωει μπανανα, πεπονι, μπισκοτο
μπανανα, ροδακινο, καροτο
μπανανα, γιαουρτι με γευση μπισκοτο ή ροδακινο, πεπονι
μηλο αχλαδι μπανανα
μηλο, μπισκοτα, κανελα

μετα μεσημεριανο

απογευματινο του δινω διαφορα αναλογα με το τι εφαγε. Αν του έβαλα γιαουρτακι στα φρούτα δεν του δίνω ξανα το απογευμα

Συνθηθως του κάνω κεκάκια μάφινς με δάκρυα σοκολατας, ή κουρού. Άλλες φορές σπανακοπιτα, κοτόπιτα, κουλουράκια με καρότο ή αλμυρά, ελιοψωμο
μερικές φορές μηλόπιτα (και λίγο παγωτάκι βανίλια),
έχει τύχει να φάει και γεύμα κανονικά γιατί πεινούσε ή έβλεπε να τρώμε εμείς και ζητουσε πχ πατάτες τηγανιτές με κοτομπουκιές.
Επίσης του αρέσει το ρυζόγαλο με κανέλα και η μπουγτσα
Αν έχει φάει πολύ καλά το μεσημέρι, του δίνω κάτι ελαφρύ και κανένα πουράκι Caprice ή 2 κομματάκια lacta ή κριτσίνακια

Κορν φλέικς με γιαουρτάκι

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mitsi έγραψε:να ρωτησω περιπου τι ωρες τα δινετε τα γευματα? flower
εμένα συνήθως ξυπνάει 8:30-9 το πρωι που θα πιει το γάλα, μετά 10:30 το αυγό, γύρω στις 1 το φρούτο, 3-3:30 μεσημεριανό, 5 απογευματινό και μετά ανάλογα
συνηθως κοιμάται 8:30, οπότε του δίνω κάτι στέρεο στις 7 να του πιαστεί και γάλα στις 8:30

εσένα????

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κυρίως στα απογευματινά του γεύματα , επειδή έχει βαρεθεί τα γιαούρτια του δίνω corn flakes με γάλα ή ψωμάκι με βούτηρο και μέλι και πολλές φορές του φτιάχνω κρέπα και τρελαίνεται ! άλλωστε την κρέπα μπορείς να τη γεμίσεις ή με κάτι γλυκό όπως μερέντα ή μέλι και φρούτα ή με αλμυρά όπως τυρία , αλλάντικά ακόμα και να τη βάλεις στο φούρνο ! έχω μία δοκιμασμένη έκολη συνταγή .

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπορεις να φτιαξεις παρα πολλα πραγματα....κεικ,κουλουρακια,κρουασανακια,πιτουλες,μαρμελαδες.....οτι σου αρεσει κ εσενα!!!!!Ο Βαγγελακης ξυπναει στις 9:00 πινει το γαλα του στις 12:00 θα φαει τα φρουτακια του στις 14:30 θα φαει το μεσημεριανο του στις 15:00 θα κοιμηθει θα ξυπνησει 17:30 στις 18:00 θα φαει ψωμακι με μαρμελαδα η κουλουρακια η κεικ και στις 9:00 θα φαει το τοστακι του και στις 9:30 θα πιει το γαλα του για να κοιμηθει μεχρι τις 10:00!!!!!!Ο Θανασακης ειναι πολυ μικρος ακομα για προγραμμα..... I love you

puccarina

puccarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κοριτσάκια μου να καταχραστώ λίγο το θέμα σας και να σας ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό? Ο γιος μου είναι σχεδόν 11 μηνών και η γιατρός μας είναι κάθετη στο να τρώει ακόμα γάλα το πρωί, αύγο (που δεν το θέλει) και φρουτόκρεμα ενδιάμεσο, μεσημεριανό (νερόβραστα λαχανικά με μοσχάρι η κοτόπουλο στο τσακίρ κέφι χυλοπιτάκι η τραχανά με κρεατάκι που επίσης δεν του αρέσει), γιαουρτάκι η κρέμα (που τι πρωτότυπο δεν την θέλειούτε αυτή!) απογευματινό και γαλατάκι για βράδυ...Συμπέρασμα εδώ και μήνες το παιδί τρώει τα ίδια και τα ίδια ενώ τον βλέπω πως θέλει να φάει και απο τα δικά μας φαγητά...Εσείς πότε δώσατε στο μωρό σας κανονικό μεσημεριανό και όταν λέω κανονικό φυσικά δεν εννοώ πίτσα η καρμπονάρα αλλά λίγο μπριάμ η λίγα φασολάκια απο πότε επιτρέπονται???

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
νομίζω οτι είναι λίγο μικρός για να φάει ακόμα φασολάκια . αν θέσ παντως να παίρνει τις βιταμίνες μπορείς να βάζεις μέσα στα φασολάκι πατατούλες η μέσα στον αρακά , η να του κάνεις ρεβύθια και να τα αλέσεις στο μπλέντερ . εγώ έτσι έκανα και σιγά σιγά θα μάθει να τα τρώει όλα !

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
puccarina έγραψε:Κοριτσάκια μου να καταχραστώ λίγο το θέμα σας και να σας ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό? Ο γιος μου είναι σχεδόν 11 μηνών και η γιατρός μας είναι κάθετη στο να τρώει ακόμα γάλα το πρωί, αύγο (που δεν το θέλει) και φρουτόκρεμα ενδιάμεσο, μεσημεριανό (νερόβραστα λαχανικά με μοσχάρι η κοτόπουλο στο τσακίρ κέφι χυλοπιτάκι η τραχανά με κρεατάκι που επίσης δεν του αρέσει), γιαουρτάκι η κρέμα (που τι πρωτότυπο δεν την θέλειούτε αυτή!) απογευματινό και γαλατάκι για βράδυ...Συμπέρασμα εδώ και μήνες το παιδί τρώει τα ίδια και τα ίδια ενώ τον βλέπω πως θέλει να φάει και απο τα δικά μας φαγητά...Εσείς πότε δώσατε στο μωρό σας κανονικό μεσημεριανό και όταν λέω κανονικό φυσικά δεν εννοώ πίτσα η καρμπονάρα αλλά λίγο μπριάμ η λίγα φασολάκια απο πότε επιτρέπονται???

εμένα φασολάκια, μπριαμ κτλ τρώει από 6 μηνών με λίγο αλάτι κ πιπέρι. Από 8 μηνών περίπουπου μπήκαν σχεδόν τα πάντα στην διατροφή του κάνω 1 φαί για όλους απλά σε μάς βάζω λίγο αλάτι επιπλέον στα πιατα μας
Μόνο το ψάρι προστέθηκε 12 μηνών και το χοιρινό 13 μηνών.
Ενώ φράουλες, κεράσια κτλ δεν τα έφαγε ακόμα

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fasolaki έγραψε:κυρίως στα απογευματινά του γεύματα , επειδή έχει βαρεθεί τα γιαούρτια του δίνω corn flakes με γάλα ή ψωμάκι με βούτηρο και μέλι και πολλές φορές του φτιάχνω κρέπα και τρελαίνεται ! άλλωστε την κρέπα μπορείς να τη γεμίσεις ή με κάτι γλυκό όπως μερέντα ή μέλι και φρούτα ή με αλμυρά όπως τυρία , αλλάντικά ακόμα και να τη βάλεις στο φούρνο ! έχω μία δοκιμασμένη έκολη συνταγή .


Αχ μπράβο ΚΡΕΠΕΣ έχεις δικαιο πως τις ξέχασα και αυγόφετες....

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αυγόφετες του δίνω και εγώ γιατί αλλίως δεν το τρώει το αυγό ! γρήγορη και θρεπτική λύση !

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
puccarina έγραψε:Κοριτσάκια μου να καταχραστώ λίγο το θέμα σας και να σας ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό? Ο γιος μου είναι σχεδόν 11 μηνών και η γιατρός μας είναι κάθετη στο να τρώει ακόμα γάλα το πρωί, αύγο (που δεν το θέλει) και φρουτόκρεμα ενδιάμεσο, μεσημεριανό (νερόβραστα λαχανικά με μοσχάρι η κοτόπουλο στο τσακίρ κέφι χυλοπιτάκι η τραχανά με κρεατάκι που επίσης δεν του αρέσει), γιαουρτάκι η κρέμα (που τι πρωτότυπο δεν την θέλειούτε αυτή!) απογευματινό και γαλατάκι για βράδυ...Συμπέρασμα εδώ και μήνες το παιδί τρώει τα ίδια και τα ίδια ενώ τον βλέπω πως θέλει να φάει και απο τα δικά μας φαγητά...Εσείς πότε δώσατε στο μωρό σας κανονικό μεσημεριανό και όταν λέω κανονικό φυσικά δεν εννοώ πίτσα η καρμπονάρα αλλά λίγο μπριάμ η λίγα φασολάκια απο πότε επιτρέπονται???

αν θες αναλυτικά το τι φαγαμε και πότε το είχα γράψει στο blog μου. Εμένα η παιδίατρος μου, μου τα άρχισε όλα νωρίς
Σου στέλνω την σελίδα αν θες να μπεις για να μην στα ξαναγράφω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/2010/05/blog-post_1863.html

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
puccarina έγραψε:Κοριτσάκια μου να καταχραστώ λίγο το θέμα σας και να σας ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό? Ο γιος μου είναι σχεδόν 11 μηνών και η γιατρός μας είναι κάθετη στο να τρώει ακόμα γάλα το πρωί, αύγο (που δεν το θέλει) και φρουτόκρεμα ενδιάμεσο, μεσημεριανό (νερόβραστα λαχανικά με μοσχάρι η κοτόπουλο στο τσακίρ κέφι χυλοπιτάκι η τραχανά με κρεατάκι που επίσης δεν του αρέσει), γιαουρτάκι η κρέμα (που τι πρωτότυπο δεν την θέλειούτε αυτή!) απογευματινό και γαλατάκι για βράδυ...Συμπέρασμα εδώ και μήνες το παιδί τρώει τα ίδια και τα ίδια ενώ τον βλέπω πως θέλει να φάει και απο τα δικά μας φαγητά...Εσείς πότε δώσατε στο μωρό σας κανονικό μεσημεριανό και όταν λέω κανονικό φυσικά δεν εννοώ πίτσα η καρμπονάρα αλλά λίγο μπριάμ η λίγα φασολάκια απο πότε επιτρέπονται???


Φασολακια εδωσα στον 8ο μηνα αλλα της φερνουν αερια και τυμπανιαζει οποτε το κανω με πατατουλα,καροτακια και φρεσκια ντοματα...Μπριαμ μμμ δεν εχω δωσει φοβαμαι λιγο την μελιτζανα..Προσεξε το λιγο αυτο με τα φασολακια σου μιλαω απο εμπειρια...Πολυ προυτς προυτς η μικρη...

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
happy_mother έγραψε:Γεια σου,
εμένα πινει το πρωι το γαλα του και το δινω και 1 μπισκοτάκι
μετα αυγο
μετα φρουτόκρεμα
Δεν του βάζω πάντα τα ίδια φρουτα, ούτε την κάνω ίδια κάθε φορά. Μερικες φορες τρωει μπανανα, πεπονι, μπισκοτο
μπανανα, ροδακινο, καροτο
μπανανα, γιαουρτι με γευση μπισκοτο ή ροδακινο, πεπονι
μηλο αχλαδι μπανανα
μηλο, μπισκοτα, κανελα

μετα μεσημεριανο

απογευματινο του δινω διαφορα αναλογα με το τι εφαγε. Αν του έβαλα γιαουρτακι στα φρούτα δεν του δίνω ξανα το απογευμα

Συνθηθως του κάνω κεκάκια μάφινς με δάκρυα σοκολατας, ή κουρού. Άλλες φορές σπανακοπιτα, κοτόπιτα, κουλουράκια με καρότο ή αλμυρά, ελιοψωμο
μερικές φορές μηλόπιτα (και λίγο παγωτάκι βανίλια),
έχει τύχει να φάει και γεύμα κανονικά γιατί πεινούσε ή έβλεπε να τρώμε εμείς και ζητουσε πχ πατάτες τηγανιτές με κοτομπουκιές.
Επίσης του αρέσει το ρυζόγαλο με κανέλα και η μπουγτσα
Αν έχει φάει πολύ καλά το μεσημέρι, του δίνω κάτι ελαφρύ και κανένα πουράκι Caprice ή 2 κομματάκια lacta ή κριτσίνακια

Κορν φλέικς με γιαουρτάκι



Με υιοθετεις????? Πως να εμπλουτισω τα γευματα της? 35468

mairoula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμενα η κορουλα μου πινει το γαλα το πρωι μετα θα φαει το αυγο της και κανενα κριτσινακι και στο μεσημεριανο αναλογα
κοτοσουπα
ψαροσουπα σπανια
κρεατοσουπα
πατατουλες
μακαρονακια
ρυζι
κρεατακι
κοτοπουλακι
και το απογευμα κανενα τοστακι η πιο σπανια γιαουρτακι
δυστυχως δεν τρωει καθολου φρουτα της τα εχω δοκιμασει ολα οταν ητανε πιο μωρο την ετρωγε τη φρουτοκρεμα τωρα αρνειται ολα τα φρουτα το μονο που μου εμεινε να της δωσω ειναι το καρπουζι μπας και φαει ευτυχως που και που πινει καμια πορτοκαλαδα φυσικο χυμο.
το βραδυ παλι γαλα και αν μας δει να τρωμε κανενα γλυκο η κανενα παγωτο θα το τσακισει κανονικοτατα.

puccarina

puccarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
happy_mother έγραψε:
puccarina έγραψε:Κοριτσάκια μου να καταχραστώ λίγο το θέμα σας και να σας ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό? Ο γιος μου είναι σχεδόν 11 μηνών και η γιατρός μας είναι κάθετη στο να τρώει ακόμα γάλα το πρωί, αύγο (που δεν το θέλει) και φρουτόκρεμα ενδιάμεσο, μεσημεριανό (νερόβραστα λαχανικά με μοσχάρι η κοτόπουλο στο τσακίρ κέφι χυλοπιτάκι η τραχανά με κρεατάκι που επίσης δεν του αρέσει), γιαουρτάκι η κρέμα (που τι πρωτότυπο δεν την θέλειούτε αυτή!) απογευματινό και γαλατάκι για βράδυ...Συμπέρασμα εδώ και μήνες το παιδί τρώει τα ίδια και τα ίδια ενώ τον βλέπω πως θέλει να φάει και απο τα δικά μας φαγητά...Εσείς πότε δώσατε στο μωρό σας κανονικό μεσημεριανό και όταν λέω κανονικό φυσικά δεν εννοώ πίτσα η καρμπονάρα αλλά λίγο μπριάμ η λίγα φασολάκια απο πότε επιτρέπονται???

αν θες αναλυτικά το τι φαγαμε και πότε το είχα γράψει στο blog μου. Εμένα η παιδίατρος μου, μου τα άρχισε όλα νωρίς
Σου στέλνω την σελίδα αν θες να μπεις για να μην στα ξαναγράφω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/2010/05/blog-post_1863.html

Αχ σε ευχαριστώ πολύ τι καλή παιδιάτρο που εχεις η δικιά μου είναι πολύ αυστηρή και ο μικρός έχει δοκιμάσει ελάχιστες γεύσεις...Κόψατε και το μούλτι διάβασα 7 μηνών τι καλά εμείς ακόμα αλέθουμε και τώρα που είναι να πάμε διακοπές το σκέφτομαι τι θα κάνω με το φαί του...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις